lagen.nu
(EG) nr 896/2009

Innehavare av godkännandet: Prosol SpA

Titel
Kommissionens förordning (EG) nr 896/2009 av den 25 september 2009 om godkännande av ett nytt användningsområde för Saccharomyces cerevisiae MUCL 39885 som fodertillsats för suggor (innehavare av godkännandet: Prosol SpA) (Text av betydelse för EES)
CELEX
32009R0896
Datum
2009-09-25
Källa
eur-lex.europa.eu
Rättsakten gäller inte längreEUR-Lex anger att rättsakten upphörde att gälla 2020-08-15.

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1831/2003 av den 22 september 2003 om fodertillsatser, särskilt artikel 9.2, och

(1) Förordning (EG) nr 1831/2003 innehåller bestämmelser om godkännande av fodertillsatser och de skäl och förfaranden som gäller för ett sådant godkännande.

(2) En ansökan enligt artikel 7 i förordning (EG) nr 1831/2003 om godkännande av det preparat som anges i bilagan till den här förordningen har lämnats in. Ansökan åtföljdes av de uppgifter och handlingar som krävs enligt artikel 7.3 i förordning (EG) nr 1831/2003.

(3) Ansökan gäller godkännande i kategorin ”zootekniska tillsatser” av ett nytt användningsområde för mikroorganismpreparatet av Saccharomyces cerevisiae MUCL 39855 som fodertillsats för suggor.

(4) Användningen av mikroorganismpreparatet av Saccharomyces cerevisiae (MUCL 39885) godkändes utan tidsbegränsning för avvanda smågrisar för första gången genom kommissionens förordning (EG) nr 1200/2005, för slaktnöt genom kommissionens förordning (EG) nr 492/2006 och för mjölkkor genom kommissionens förordning (EG) nr 1520/2007.

(5) Nya uppgifter har lämnats in till stöd för en ansökan om godkännande för suggor. Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) konstaterar i sitt yttrande av den 3 februari 2009 att Saccharomyces cerevisiae MUCL 39885 kan förutsättas vara säker för det djurslag den är avsedd för, för konsumenterna och för miljön. Enligt yttrandet kan preparatet ha en betydande positiv effekt på kullars och enskilda smågrisars vikt. Myndigheten anser inte att det behövs några särskilda krav för övervakning efter utsläppandet på marknaden. Den bekräftade även den rapport om analysmetoden för fodertillsatsen som lämnats av det referenslaboratorium som inrättats på gemenskapsnivå i enlighet med förordning (EG) nr 1831/2003.

(6) Bedömningen av preparatet visar att det uppfyller villkoren för godkännande i artikel 5 i förordning (EG) nr 1831/2003. Preparatet bör därför godkännas för användning i enlighet med bilagan till den här förordningen.

(7) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Det preparat i kategorin ”zootekniska tillsatser” och i den funktionella gruppen ”medel som stabiliserar tarmfloran” som anges i bilagan godkänns som fodertillsats enligt villkoren i samma bilaga.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 268, 18.10.2003, s. 29.

2 EUT L 195, 27.7.2005, s. 6.

3 EUT L 89, 28.3.2006, s. 6.

4 EUT L 335, 20.12.2007, s. 17.

5 The EFSA Journal, nr 970, s. 1–9, 2009.

BILAGA

Tillsatsens identifieringsnummerNamn på innehavaren av godkännandetTillsatsSammansättning, kemisk formel, beskrivning, analysmetodDjurart eller djurkategoriHögsta ålderLägsta haltHögsta haltÖvriga bestämmelserGodkännandet gäller till och med
CFU/kg helfoder med en vattenhalt på 12 %
4b1710Prosol SpA.Saccharomyces cerevisiae
MUCL 39885
Tillsatsens sammansättning: Preparat av Saccharomyces cerevisiae MUCL 39885 som innehåller minst: Pulver och granulat 1 × 109 CFU/g av tillsatsen
Beskrivning av det verksamma ämnet: Saccharomyces cerevisiae MUCL 39885.
Analysmetod: Räkning: Ingjutningsmetod med användning av agar med kloramfenikol och jästextrakt Identifikation: Polymeraskedjereaktion (PCR)
Suggor6,4 × 109Ange följande i bruksanvisningen till tillsatsen och förblandningen: lagringstemperatur, lagringstid och stabilitet vid pelletering.19 oktober 2019

1 Närmare information om analysmetoderna finns på webbplatsen för gemenskapens referenslaboratorium www.irmm.jrc.be/crl-feed-additives