lagen.nu
(EU) 2024/2031

Mallen för övervakningsplaner i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1805 om användning av förnybara och koldioxidsnåla bränslen för sjötransport

Titel
Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2031 av den 26 juli 2024 om mallen för övervakningsplaner i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1805 om användning av förnybara och koldioxidsnåla bränslen för sjötransport och om ändring av direktiv 2009/16/EG (Text av betydelse för EES)
CELEX
32024R2031
Datum
2024-07-26
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/1805 av den 13 september 2023 om användning av förnybara och koldioxidsnåla bränslen för sjötransport och om ändring av direktiv 2009/16/EG, särskilt artikel 8.4, och

(1) Enligt artikel 8.1 och 8.3 i förordning (EU) 2023/1805 är företag skyldiga att till kontrollören lämna in en övervakningsplan som består av fullständig och överblickbar dokumentation av de övervaknings- och rapporteringsmetoder som ska tillämpas för vart och ett av de fartyg som omfattas av förordning (EU) 2023/1805.

(2) I syfte att säkerställa att övervakningsplanerna lämnas in och registreras elektroniskt och att de innehåller fullständig och standardiserad information som medger ett enhetligt genomförande av företagens övervaknings- och rapporteringsskyldigheter bör specifikationer för elektroniska mallar fastställas, inbegripet tekniska bestämmelser för en enhetlig tillämpning.

(3) Mallen för övervakningsplanen bör åtminstone innehålla de uppgifter som anges i artikel 8.3 i förordning (EU) 2023/1805.

(4) När information lämnas om uppgifter och förfaranden som en del av övervakningsplanen bör företagen också kunna hänvisa till förfaranden eller system som utgör och fungerar som en del av deras befintliga förvaltningssystem, såsom den internationella säkerhetsorganisationskoden (ISM-koden), ledningsplanen för fartygs energieffektivitet (SEEMP), eller de system och kontroller som omfattas av enhetliga standarder för kvalitets-, miljö- och energiledning, såsom EN ISO 9001:2015, EN ISO 14001:2015 eller EN ISO 50001:2011. I sådana fall, eller om de relevanta förfarandena redan beskrivs i fastställda skriftliga förfaranden, bör det tillåtas att övervakningsplanerna innehåller en kort beskrivning eller en sammanfattning av dessa förfaranden.

(5) När övervakningsplanen och den ändrade övervakningsplanen har bedömts på ett tillfredsställande sätt ska kontrollören enligt artikel 11.3 i förordning (EU) 2023/1805 registrera dem i FuelEU-databasen. FuelEU-databasen har utvecklats och förvaltas av Europeiska sjösäkerhetsbyrån, och är ett särskilt unionsinformationssystem för registrering av varje fartygs prestanda. Den administrerande staten ska ha tillgång till övervakningsplanen och den ändrade övervakningsplanen, i enlighet med artikel 11.3 i förordning (EU) 2023/1805.

(6) Kommissionen har samrått med berörda parter om bästa praxis med avseende på frågor som behandlas i den här förordningen. Samrådet genomfördes i undergruppen för hållbar alternativ energi för sjöfart, som inrättats inom ramen för det europeiska forumet för hållbar sjöfart.

(7) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för sjösäkerhet och förhindrande av förorening från fartyg.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1Mall för övervakningsplanen

1. När övervakningsplanen lämnas in i enlighet med artikel 8 i förordning (EU) 2023/1805 ska företagen använda en elektronisk version av mallen i bilagan till denna förordning som kommer att finnas tillgänglig i FuelEU-databasen.

2. När den bedömda övervakningsplanen registreras i FuelEU-databasen i enlighet med artikel 11.3 i förordning (EU) 2023/1805 ska kontrollörerna använda en elektronisk version av mallen för övervakningsplanen som fastställs i bilagan till denna förordning.

Artikel2Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 234, 22.9.2023, s. 48, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1805/oj.

2 Antagen av Internationella sjöfartsorganisationen (IMO) genom generalförsamlingens resolution A.741(18).

3 Regel 22 i bilaga VI till Marpol.

BILAGA

MALL FÖR ÖVERVAKNINGSPLANER

DEL A REVISIONSHISTORIK

Version nrReferensdatumStatus vid referensdatumetHänvisning till de kapitel där revideringar eller ändringar har gjorts, inklusive en kort förklaring till ändringarna

DEL B GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER

Tabell B.1. Identifiering av fartyget och uppgifter om fartygets ägare
Fartygets namn
Fartygets IMO-nummer
Registreringshamn
Hemmahamn (om annan än registreringshamnen)
Fartygsägarens namn
Fartygsägarens skatteregistreringsnummer (frivilligt)
Fartygsägarens kontaktperson (frivilligt)
Adress (frivilligt)
Ort (frivilligt)
Stat/provins/region (frivilligt)
Telefonnummer (frivilligt)
E-postadress (frivilligt)
IMO-nummer för företaget/den registrerade ägaren
Registreringsland för den registrerade ägaren
Fartygstyp
Dödvikt (i ton)
Bruttodräktighet
Klassificeringssällskap (frivilligt)
Isklass (frivilligt)
Flaggstat (frivilligt)
Teknisk effektivitet (frivilligt)
Öppet fält för kompletterande frivillig information om fartygets egenskaper
Tabell B.2. Uppgifter om företaget
Företagets namn
Företagets art
IMO-nummer för företaget
Företagets registreringsland
Företagets skatteregistreringsnummer (frivilligt)
Kontaktperson
Adress
Ort
Stat/provins/region
Postnummer
Land
Telefonnummer
E-postadress
Tabell B.3. Beskrivning av bränsleförbrukare
Bränsleförbrukningsenhetens nummerBränsleförbrukningsenhetens beteckningTyp av bränsleförbrukareBränsleförbrukningsenhetsklassTeknisk beskrivning av bränsleförbrukningsenheten (prestanda/effekt, specifik oljeförbrukning, installationsår, identifieringsnummer i fall av flera identiska utsläppskällor osv.(Potentiella) Bränsletyper som används
Tabell B.4. Utrustning som möjliggör anslutning till landströmsförsörjning
Referensnummer för utrustning för landströmsförsörjningUtrustning för landströmsförsörjning
(namn och typ)
Teknisk beskrivning av specificerad spänning och frekvens vad gäller utrustningen för landströmsförsörjning, inbegripet den koppling som anges i IEC/IEEE 80005–1 (högspänning) och IEC/IEEE 80005–3 (lågspänning) samt placering ombordStandarder
Tabell B.5. Utsläppsfri teknik
Referensnummer för utsläppsfri teknikUtsläppsfri teknik
(namn och typ)
Teknisk beskrivning av utsläppsfri teknik
Tabell B.6. Fastställt totalt eleffektbehov för fartyg i hamn
Fastställt totalt eleffektbehov för fartyg i hamn (kW)Datakälla
Tabell B.7. Beskrivning av vindassisterade framdrivningssystem (i tillämpliga fall)
Referensnummer för vindassisterade framdrivningssystemVindassisterade framdrivningssystem (namn och typ)Installationsdatum för vindassisterade framdrivningssystemTeknisk beskrivning av vindassisterade framdrivningssystemPWindPProp
Tabell B.8. Förfaranden, system och ansvarsområden som syftar till att uppdatera förteckningen över bränsleförbrukare, utrustning för landströmsförsörjning, utsläppsfri teknik och vindassisterade framdrivningssystem så att den är fullständig
Förfarandets benämningSäkerställande av att förteckningen över bränsleförbrukare, utrustning för landströmsförsörjning, utsläppsfri teknik och vindassisterade framdrivningssystem är fullständig
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell B.9. Förfaranden för övervakning och rapportering av emissionsfaktorerna källa till tank (well-to-tank) och tank till kölvatten (tank-to-wake) för energi som ska användas ombord, i enlighet med de metoder som anges i artikel 10 och bilagorna I och II
Förfarandets benämningÖvervakning och rapportering av emissionsfaktorerna källa till tank (well-to-tank) och källa till kölvatten (well-to-wake) för energi som ska användas ombord
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)

DEL C UPPGIFTER OM AKTIVITETER

C.1. Övervakning av energiförbrukningen

Tabell C.1.1. Metoder som tillämpas för att fastställa bränsleförbrukningen per bränsleförbrukare
Bränsleförbrukningsenhetens nummerBränsleförbrukningshetens beteckningTyp av bränsleförbrukareÖvervakningsmetod
Tabell C.1.2. Förfaranden för fastställande av bunkrat bränsle och bränsle i tankarna
Förfarandets benämningFastställande av bunkrat bränsle och bränsle i tankarna
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.1.3. Regelbundna avstämningar mellan den bunkringskvantitet som anges i bunkerspecifikationerna och den bunkringskvantitet som framkommer vid mätningar ombord
Förfarandets benämningRegelbundna avstämningar mellan den bunkringskvantitet som anges i bunkerspecifikationerna och den bunkringskvantitet som framkommer vid mätningar ombord
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Tabell C.1.4. Metod för fastställande av bränsledensitet
Bränsletyp/tank:Metod för fastställande av faktiska densitetsvärden för bunkrat bränsleMetod för fastställande av faktiska densitetsvärden för bränsle i tankar
Tabell C.1.5. Osäkerhetsnivå i samband med bränsleövervakning
ÖvervakningsmetodTyp av värdeOsäkerhetsvärde
Tabell C.1.6. Förfaranden för övervakning av energi från landströmsförsörjning (om tillämpligt)
Förfarandets benämningÖvervakning av energi från landströmsförsörjning
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.1.7. Förfaranden för övervakning av energi från utsläppsfri teknik (om tillämpligt)
Förfarandets benämningÖvervakning av energi från utsläppsfri teknik
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.1.8. Förfaranden för övervakning av bränsleförbrukningen per bränsleförbrukare vid sjöfart i isförhållanden
Förfarandets benämningÖvervakning av bränsleförbrukningen per bränsleförbrukare vid sjöfart i isförhållanden
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)

C.2. Allmänna mätförfaranden

Tabell C.2.1. Beskrivning av de mätinstrument som används
Mätutrustning (namn)Mätobjekt (t.ex. bränsleförbrukningsenheter, tankar, ersättande energikällor eller en utsläppsfri teknik)Teknisk beskrivning
(specifikation, kalibreringsmetoder, kalibreringsintervall, underhållsintervall)
Tabell C.2.2. Förfaranden för att registrera, hämta, överföra och lagra mätuppgifter
Förfarandets benämningRegistrering, hämtning, överföring och lagring av mätuppgifter
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.2.3. Förfaranden för att kvalitetssäkra mätutrustning
Förfarandets benämningKvalitetssäkring av mätutrustning
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)

C.3. Sjöfartsuppgifter

Tabell C.3.1. Förfaranden för fastställande och registrering av förteckningen över resor
Förfarandets benämningRegistrering av och garantier för resornas fullständighet
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (inbegripet registrering av resor, övervakning av resor osv.) (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.3.2. Förfaranden för fastställande och registrering av tillryggalagd sträcka
Förfarandets benämningRegistrering och fastställande av sträcka per resa
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (inbegripet registrering och hantering av information om sträcka) (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.3.3. Förfaranden för fastställande och registrering av datum, tid och fartygets position när sjöfart i isförhållanden inleds respektive avslutas och den tillryggalagda sträckan vid sjöfart i isförhållanden
Förfarandets benämningFastställande och registrering av tillryggalagd sträcka vid sjöfart i isförhållanden
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (inklusive registrering och hantering av information om sträcka och vinterförhållanden) (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Formler och datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell C.3.4. Förfaranden för fastställande och registrering av den tid som tillbringas till sjöss och i hamn
Förfarandets benämningFastställande och registrering av den tid som tillbringas till sjöss mellan avgångshamnen och ankomsthamnen samt den tid som tillbringas i hamn (vid kaj och för ankar)
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (inklusive registrering och hantering av information om avgång från och ankomst till hamn) (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Formler och datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)

DEL D LUCKOR I UPPGIFTERNA

Tabell D.1. Metoder för uppskattning av bränsleförbrukningen
Metodens benämningMetod för uppskattning av bränsleförbrukningen
Reservmetod för övervakning
Använda formler
Beskrivning av metoden för uppskattning av bränsleförbrukningen
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för denna metod
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell D.2. Metoder för uppskattning av förbrukningen av energi från landströmsförsörjning och utsläppsfri teknik (om tillämpligt)
Metodens benämningMetod för uppskattning av energiförbrukningen
Reservmetod för övervakning
Använda formler
Beskrivning av metoden för uppskattning av energiförbrukningen
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för denna metod
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell D.3. Metoder för hantering av luckor i uppgifterna när det gäller den tillryggalagda sträckan
Metodens benämningMetod för hantering av luckor i uppgifterna när det gäller den tillryggalagda sträckan
Använda formler
Beskrivning av den metod som tillämpas för att hantera luckor i uppgifterna
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för denna metod
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell D.4. Metoder för hantering av luckor i uppgifterna när det gäller datum, tid och fartygets position när sjöfart i isförhållanden inleds respektive avslutas och den tillryggalagda sträckan vid sjöfart i isförhållanden
Metodens benämningMetod för hantering av luckor i uppgifterna när det gäller datum, tid och fartygets position när sjöfart i isförhållanden inleds respektive avslutas och den tillryggalagda sträckan vid sjöfart i isförhållanden
Använda formler
Beskrivning av den metod som tillämpas för att hantera luckor i uppgifterna
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för denna metod
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell D.5. Metoder för hantering av luckor i uppgifterna när det gäller den tid som tillbringats till sjöss och den tid som tillbringats i hamn (vid kaj och för ankar) (om tillämpligt)
Metodens benämningMetod för hantering av luckor i uppgifterna när det gäller den tid som tillbringats till sjöss och den tid som tillbringats i hamn (vid kaj och för ankar)
Använda formler
Beskrivning av den metod som tillämpas för att hantera luckor i uppgifterna
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för denna metod
Datakällor
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)

DEL E FÖRVALTNING

Tabell E.1. Regelbunden kontroll av övervakningsplanens lämplighet
Förfarandets benämningRegelbunden kontroll av övervakningsplanens lämplighet
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell E.2. Förfaranden för dataflödesaktiviteter
Förfarandets benämningFörfaranden för dataflödesaktiviteter
Hänvisning till förfarandet
Beskrivning av förfarandena (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell E.3. Förfaranden för riskbedömning
Förfarandets benämningFörfaranden för riskbedömning
Hänvisning till förfarandet
Beskrivning av förfarandena (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell E.4. Kontrollverksamhet: kvalitetssäkring och tillförlitlighet med avseende på informationsteknik
Förfarandets benämningInformationsteknik (t.ex. åtkomstkontroll, säkerhetskopiering, återställning och säkerhet)
Hänvisning till förfarandet
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för dataunderhåll
Plats där dokumentationen sparas
Namn på det system som används (om tillämpligt)
Förteckning över relevanta befintliga förvaltningssystem
Tabell E.5. Kontrollverksamhet: intern granskning och validering av relevanta uppgifter
Förfarandets benämningIntern granskning och validering av relevanta FuelEU-uppgifter
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandet (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell E.6. Kontrollverksamhet: korrigeringar och korrigerande åtgärder
Förfarandets benämningKorrigeringar och korrigerande åtgärder
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell E.7. Kontrollverksamhet: verksamhet som lagts ut på entreprenad (i förekommande fall)
Förfarandets benämningVerksamhet som lagts ut på entreprenad
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)
Tabell E.8. Kontrollverksamhet: dokumentation
Förfarandets benämningDokumentation
Hänvisning till befintligt förfarande
Version av befintligt förfarande
Beskrivning av förfarandena (en kort beskrivning av förfarandet kan ges om en sådan redan finns vid sidan av övervakningsplanen)
Namn på den person eller befattning som är ansvarig för detta förfarande
Plats där dokumentationen sparas
Namn på använt it-system (om tillämpligt)

DEL F MER INFORMATION

Tabell F.1. Förteckning över definitioner och förkortningar
Förkortningar, akronymer och definitionerFörklaring

1 Välj en av följande kategorier: ”Preliminärt utkast”, ”Under revidering”, ”Slutligt utkast som överlämnats till kontrollören”, ”Bedömt av kontrollören”.

3 Enligt IMO:s system för unika identifieringsnummer för företag och registrerade ägare.

4 Den registrerade ägaren är den ägare som anges i ett fartygs registreringscertifikat.

5 Välj en av följande kategorier: ”Passagerarfartyg”, ”Ro-ro-fartyg”, ”Containerfartyg”, ”Oljetankfartyg”, ”Kemikalietankfartyg”, ”LNG-fartyg”, ”Gastankfartyg”, ”Bulkfartyg”, ”Fartyg för styckegods”, ”Kyllastfartyg”, ”Biltransportfartyg”, ”Kombinationsfartyg”, ”Ro-pax-fartyg”, ”Container-/ro-ro-fartyg” och ”Andra fartygstyper”. Undertypen ”Kryssningsfartyg” bör ingå i kategorin ”Passagerarfartyg”.

6 Obligatoriskt om företaget begär att den ytterligare energi som används på grund av fartygets isklass och/eller på grund av sjöfart i isförhållanden ska uteslutas vid beräkningen av det överensstämmelsesaldo som anges i bilaga IV till förordning (EU) 2023/1805. Välj en av polarklasserna PC 1–PC 7 eller en av de finsk-svenska isklasserna (IC, IB, IA, eller IA Super). Vid fastställandet av överensstämmelsen mellan isklasser ska Helcoms rekommendation 25/7 användas.

7 Fartygets EEDI (Energy Efficiency Design Index) eller EEXI (Energy Efficiency Existing Ship Index) bör rapporteras, och om detta inte finns kan EIV (Estimated Index Value) rapporteras.

8 Ytterligare en kontaktperson kan anges här.

16 Företag kan välja en av följande kategorier: ”Fartygsägare och ISM-företag”, ”ISM-företag som skiljer sig från fartygsägaren”.

17 Identifieringsnummer enligt IMO:s system för unika identifieringsnummer för företag och registrerade ägare.

18 Registreringslandet ska vara identiskt med registreringslandet enligt IMO:s system för unika identifieringsnummer för företag och registrerade ägare.

22 Välj en av följande kategorier: ”Huvudmotorer”, ”Hjälpmotorer”, ”Gasturbiner”, ”Pannor”, ”Inertgasgeneratorer”, ”Bränsleceller”, ”Förbränningsugnar för avfall”, ”Andra”.

23 Förbränningsmotor (annan), Flytande naturgas (LNG) Otto (tvåbränsledrift, mellanvarv), Flytande naturgas (LNG) Otto (tvåbränsledrift, lågvarv), Flytande naturgas (LNG) Diesel (tvåbränsledrift, lågvarv), Mager förbränning, gnisttändning (LBSI, Lean burn spark ignited), Gasturbin, Pannor, Bränsleceller, Förbränningsugnar för avfall, Inertgasgeneratorer.

24 Får innehålla identifieringsnumret om det rör sig om flera identiska utsläppskällor. Maximal kontinuerlig prestanda/effekt (MCR) som anges i EIAPP-certifikatet bör användas. Om bränsleförbrukaren inte behöver ha ett EIAPP-certifikat bör MCR enligt märkskylten användas.

25 Välj åtminstone en av följande kategorier: ”Tung eldningsolja (HFO)”, ”Tunn eldningsolja (LFO)”, ”Dieselolja/gasolja (MDO/MGO)”, ”Gasol (propan, LPG)”, ”Gasol (butan, LPG), ”Flytande naturgas (LNG)”, ”Vätgas (H2) (Fossil)”, ”NH3 (Fossil)”, ”Metanol (fossil)”, ”Etanol”, ”Biodiesel”, ”Vätebehandlad vegetabilisk olja (HVO)”, ”Flytande biometan som drivmedel (Bio-LNG)”, ”Biometanol”, ”Annat biobränsle”, ”Biovätgas (Bio-H2)”, ”e-diesel”, ”e-metanol”, ”e-LNG”, ”e-H2”, ”e-NH3”, ”e-LPG”, ”e-DME”, ”Icke-fossila andra bränslen”.

31 Endast obligatoriskt för containerfartyg och passagerarfartyg.

32 IEC/IEEE 80005–1 (högspänning) och IEC/IEEE 80005–3 (lågspänning).

35 Endast obligatoriskt för containerfartyg och passagerarfartyg som inte använder landströmsförsörjning.

36 Bränsleceller, lagring ombord av elektrisk energi från energiproduktion till havs, lagring ombord av elektrisk energi från landströmsförsörjning, lagring ombord av elektrisk energi genom byte av batterier, energiproduktion ombord genom vindenergi eller energiproduktion ombord genom solenergi.

37 Den tekniska beskrivningen måste inbegripa märkeffekten.

42 Endast obligatoriskt för containerfartyg och passagerarfartyg.

43 Enligt vad som anges i dess elektriska belastningsbalans eller elektriska belastningsstudie som används för att visa överensstämmelse med reglerna 40 och 41 i kapitel II-1 i den internationella konventionen om säkerheten för människoliv till sjöss (Solas). Om fartyget inte kan tillhandahålla denna referens ska det värde som beaktas vara 25 % av den sammanlagda maximala kontinuerliga effekten för fartygets huvudmotorer enligt vad som anges i dess EIAPP-certifikat som utfärdats i enlighet med den internationella konventionen till förhindrande av förorening från fartyg (Marpol) eller, om motorerna inte behöver ha ett EIAPP-certifikat, på motorernas märkskyltar.

44 Välj en av följande kategorier: rotorsegel, drakar, hårda eller stela segel, mjuka segel, sugvingar, turbiner, andra vindassisterade framdrivningssystem.

45 Enligt definitionen i bilaga I till förordning (EU) 2023/1805, i tillämpliga fall.

49 Som rapporteras i tabell B.3

50 Välj en av följande kategorier: ”Huvudmotorer”, ”Hjälpmotorer”, ”Gasturbiner”, ”Pannor”, ”Inertgasgeneratorer”, ”Bränsleceller”, ”Förbränningsugnar för avfall”, ”Andra”.

51 Välj en eller flera av följande kategorier: ”Metod A: Bunkerspecifikationer och periodiska avstämningar av bränsletankar”, ”Metod B: Övervakning av tank för bunkerbränsle ombord”, ”Metod C: Flödesmätare för tillämpliga förbränningsprocesser” eller ”Metod D: Direkt mätning (koldioxid) av växthusgasutsläpp”. Om metod D används ska bränsleförbrukningen beräknas med hjälp av de uppmätta koldioxidutsläppen. En korrigering måste alltid lämnas om utsläpp i form av oförbränt gasformigt bränsle ska tas i beaktande. I så fall definieras värdena för Cslip i tabellen i bilaga II till förordning (EU) 2023/1805.

55 Välj en av följande kategorier: ”Mätutrustning ombord”, ”Provning hos bränsleleverantören” eller ”Provning i laboratorium”.

56 Välj en av följande kategorier: ”Mätutrustning”, ”Provning hos bränsleleverantören” eller ”Provning i laboratorium”.

59 Välj en eller flera av följande kategorier: ”Metod A: Bunkerspecifikationer och periodiska avstämningar av bränsletankar”, ”Metod B: Övervakning av tank för bunkerbränsle ombord”, ”Metod C: Flödesmätare för tillämpliga förbränningsprocesser” eller ”Metod D: Direkt mätning av växthusgasutsläpp”.

60 Välj en av följande kategorier: ”Standardvärde” eller ”Fartygsspecifik uppskattning”.

64 Obligatoriskt om företaget begär att den ytterligare energi som används på grund av sjöfart i isförhållanden ska uteslutas vid beräkningen av det överensstämmelsesaldo som anges i bilaga IV till förordning (EU) 2023/1805.

66 Obligatoriskt om företaget begär att den ytterligare energi som används på grund av sjöfart i isförhållanden ska uteslutas vid beräkningen av det överensstämmelsesaldo som anges i bilaga IV till förordning (EU) 2023/1805.

68 Obligatoriskt om företaget begär att den ytterligare energi som används på grund av sjöfart i isförhållanden ska uteslutas vid beräkningen av det överensstämmelsesaldo som anges i bilaga IV till förordning (EU) 2023/1805.

70 Med fartyg i hamn avses fartyg som är säkert förtöjt eller ligger för ankar i en hamn inom en medlemsstats jurisdiktion medan det lastar eller lossar eller endast ligger i hamn, inklusive den tid då det inte hanterar last. Med fartyg som ligger för ankar avses fartyg i hamn som inte är förtöjt vid kajen. Med resa avses en förflyttning av ett fartyg som påbörjas eller avslutas i en anlöpshamn och som har till syfte att transportera passagerare eller last i kommersiellt syfte.

71 Välj en av följande kategorier: ”Metod A: Bunkerspecifikationer och periodiska avstämningar av bränsletankar”, ”Metod B: Övervakning av tank för bunkerbränsle ombord”, ”Metod C: Flödesmätare för tillämpliga förbränningsprocesser”, ”Metod D: Direkt mätning av växthusgasutsläpp” eller ”Ej tillämpligt”. Den valda kategorin måste skilja sig från den kategori som valts under ”Valda metoder för bränsleförbrukning” i tabell C.1.1. (Övervakning av energiförbrukningen – Metoder som tillämpas för att fastställa bränsleförbrukningen per bränsleförbrukare).