lagen.nu
(EU) 2024/2897

Ändring av förordning (EU) 2023/1529 om restriktiva åtgärder med anledning av Irans militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen

Titel
Rådets förordning (EU) 2024/2897 av den 18 november 2024 om ändring av förordning (EU) 2023/1529 om restriktiva åtgärder med anledning av Irans militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen
CELEX
32024R2897
Datum
2024-11-18
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 215,

med beaktande av rådets beslut (Gusp) 2024/2894 av den 18 november 2024 om ändring av beslut (Gusp) 2023/1532 om restriktiva åtgärder med anledning av Irans militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen.

med beaktande av det gemensamma förslaget från unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik och Europeiska kommissionen, och

(1) Den 20 juli 2023 antog rådet beslut (Gusp) 2023/1532 och förordning (EU) 2023/1529 av om restriktiva åtgärder med anledning av Irans militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen”.

(2) Den 18 november 2024 antog rådet beslut (Gusp) 2024/2894, genom vilket beslut (Gusp) 2023/1532 ändrades. Mot bakgrund av Irans fortsatta militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och i synnerhet Irans leveranser av obemannade luftfartyg (UAV) och robotar till Ryssland. Genom beslut (Gusp) 2024/2894 införs ytterligare restriktiva åtgärder.

(3) Åtgärderna omfattar ett förbud mot export, försäljning, överföring eller leverans från unionen till Iran av ytterligare komponenter som används för utveckling och tillverkning av UAV och komponenter som används för utveckling och tillverkning av robotar.

(4) Genom åtgärderna införs dessutom ett transaktionsförbud mot alla transaktioner med hamnar och slussar som ägs, drivs eller kontrolleras av fysiska eller juridiska personer, enheter och organ som är uppförda i förteckningen eller som används för överföring av iranska UAV eller robotar eller tillhörande teknik eller komponenter därav till Ryssland som ett stöd för landets anfallskrig mot Ukraina. Detta inbegriper tillträde till de förtecknade hamnarnas och slussarnas anläggningsområden och tillhandahållande av tjänster till fartyg. Ett undantag för sjösäkerhet ingår.

(5) Det är också lämpligt att ändra kriterierna för uppförande i förteckningen och föreskriva riktade undantag.

(6) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning omfattas av tillämpningsområdet för fördraget om Europeiska unionens funktionssätt. Därför är lagstiftningsåtgärder på unionsnivå nödvändiga, särskilt för att säkerställa att de genomförs på ett enhetligt sätt i samtliga medlemsstater.

(7) Denna förordning bör träda i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning för att inte äventyra effektiviteten i de åtgärder som anges i den.

(8) Förordning (EU) 2023/1529 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Förordning (EU) 2023/1529 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 2.1 ska ersättas med följande:

”1. Det ska vara förbjudet att direkt eller indirekt sälja, leverera, överföra eller exportera varor och teknik som kan bidra till Irans kapacitet att tillverka obemannade luftfartyg (UAV) eller missiler enligt förteckningen i bilaga II, oavsett om de har sitt ursprung i unionen eller inte, till varje fysisk eller juridisk person, enhet eller organ i Iran eller för användning i Iran.

Det ska vara förbjudet att genom Irans territorium transitera de varor och den teknik som avses i första stycket och som exporterats från unionen.”

2. Följande artikel ska införas:

Artikel 2a

1. Det ska vara förbjudet att direkt eller indirekt medverka i en transaktion med hamnar och slussar som förtecknas i bilaga IV.

2. Bilaga IV ska inbegripa hamnar och slussar som:

a) ägs, drivs eller kontrolleras av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga III,

b) ägs, drivs eller kontrolleras av juridiska personer, enheter eller organ vilkas äganderätter till mer än 50 % direkt eller indirekt ägs av en enhet som förtecknas i bilaga III,

c) ägs, drivs eller kontrolleras av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som agerar för, eller på uppdrag av, en enhet som avses i led a eller b i denna punkt, eller

d) används för överföring av Irans UAV:er eller robotar eller därmed sammanhängande teknik till Ryssland till stöd för dess anfallskrig mot Ukraina.

3. Punkt 1 ska inte tillämpas om det är fråga om ett fartyg i behov av assistans som söker en skyddad plats, ett nödanlöp i hamn av sjösäkerhetsskäl, eller för att rädda liv till sjöss, eller av humanitära skäl, eller för att snabbt förebygga eller mildra en händelse som sannolikt kommer att få allvarliga och betydande konsekvenser för människors hälsa och säkerhet eller miljön, eller som svar på naturkatastrofer.”

3. Artikel 3.1 ska ersättas med följande:

”1. Alla penningmedel och ekonomiska resurser som tillhör, eller ägs, innehas eller kontrolleras av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som

a) ansvarar för, stöder eller deltar i Irans program för UAV- eller robotprogram,

b) levererar, säljer eller på annat sätt deltar i överföring av Irans UAV:er eller robotar eller därmed relaterad teknik, eller delar därav.

i) till Ryssland till stöd för landets anfallskrig mot Ukraina,

ii) till väpnade grupper och enheter som undergräver freden och säkerheten i Mellanöstern och Röda havsregionen,

iii) till fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som handlar i strid med FN:s säkerhetsråds resolution 2216 (2015), eller

c) har samröre med fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som avses i led a eller b,

enligt förteckningen i bilaga III, ska frysas.”

4. Följande artikel ska införas:

Artikel 3ca

”1. Genom undantag från artikel 3 i denna förordning får de behöriga myndigheterna ge tillstånd till att vissa penningmedel eller ekonomiska resurser görs tillgängliga för enheter som förtecknas under posterna 10, 11 och 12 i bilaga III till denna förordning, på sådana villkor som de behöriga myndigheterna anser lämpliga och efter att ha fastställt att sådana penningmedel eller ekonomiska resurser är nödvändiga för marktjänster enligt definitionen i artikel 3.23 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1139.

2. Genom undantag från artikel 3 får de behöriga myndigheterna ge tillstånd till att vissa frysta medel eller ekonomiska resurser frigörs eller till att vissa frysta medel eller ekonomiska resurser görs tillgängliga, på sådana villkor som de anser lämpliga, efter att ha fastställt att medlen eller de ekonomiska tillgångarna är nödvändiga för att åtgärda kritiska eller tydligt definierade flygsäkerhetsfrågor och efter förutgående överläggningar med Europeiska unionens byrå för luftfartssäkerhet.

3. Den berörda medlemsstaten ska underrätta övriga medlemsstater och kommissionen om varje tillstånd som beviljas enligt denna artikel inom två veckor från beviljandet.

5. Följande artikel ska införas:

Artikel 3f

1. Artikel 3 ska inte tillämpas på penningmedel eller ekonomiska resurser som behövs för

a) humanitära syften, evakuering eller hemtransport av personer, eller initiativ som tillhandahåller stöd till offer för naturkatastrofer, nukleära katastrofer eller kemiska katastrofer,

b) bedrivande av flygningar som krävs för deltagande i möten i syfte att finna en lösning på det iranska militära stödet till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen eller främja de restriktiva åtgärdernas politiska mål,

c) en nödlandning, start eller överflygning, eller

d) resor för officiella ändamål som företas av företrädare för medlemsstaternas diplomatiska eller konsulära beskickningar i Iran eller för internationella organisationer som åtnjuter immunitet i enlighet med internationell rätt.

2. Fysiska och juridiska personer, enheter och organ ska informera den behöriga myndigheten i den medlemsstat där de är bosatta, befinner sig, är etablerade eller är registrerade om tillgängliggörande av penningmedel eller ekonomiska resurser enligt punkt 1 inom två veckor från det att de gjordes tillgängliga. Den berörda medlemsstaten ska underrätta övriga medlemsstater och kommissionen om all information som mottagits enligt denna punkt, inom två veckor från mottagandet.”

6. Artikel 4 ska utgå.

7. Bilaga II ska ändras i enlighet med bilaga I till den här förordningen.

8. Bilaga IV ska läggas till i enlighet med bilaga II till den här förordningen.

Artikel2

Denna förordning träder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L, 2024/2894, 18.11.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/2894/oj.

2 Rådets beslut (Gusp) 2023/1532 av den 20 juli 2023 om restriktiva åtgärder med hänsyn till Irans militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen (EUT L 186, 25.7.2023, s. 20, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1532/oj).

3 Rådets förordning (EU) 2023/1529 av den 20 juli 2023 om restriktiva åtgärder med hänsyn till Irans militära stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina och till väpnade grupper och enheter i Mellanöstern och Röda havsregionen, (EUT L 186, 25.7.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1529/oj).

4 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1139 av den 4 juli 2018 om fastställande av gemensamma bestämmelser på det civila luftfartsområdet och inrättande av Europeiska unionens byrå för luftfartssäkerhet, och om ändring av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 2111/2005, (EG) nr 1008/2008, (EU) nr 996/2010, (EU) nr 376/2014 och direktiv 2014/30/EU och 2014/53/EU, samt om upphävande av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 552/2004 och (EG) nr 216/2008 och rådets förordning (EEG) nr 3922/91 (EUT L 212, 22.8.2018, s. 1)”.

BILAGA I

Bilaga II till förordning (EU) 2023/1529 ska ersättas med följande:

”BILAGA II

INLEDANDE ANMÄRKNINGAR

1. Om HS-/KN-koden föregås av ett ’ex’, utgör de varor som omfattas av förordning (EU) 2023/1529 en del av HS-/KN-kodens omfattning och bestäms både av beskrivningen i denna bilaga och HS-/KN-kodens omfattning.

2. Definitioner av termer mellan ’enkla citattecken’ ges i en teknisk anmärkning till den berörda produkten.

3. Definitioner av termer mellan ’dubbla citattecken’ återfinns i Bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

Kategori 1 – Särskilda material och därtill hörande utrustning

BeskrivningHS-/KN-nummer
Energetiska material och blandningar av dessa enligt något av följande:
Ammoniumpikrat (CAS-nr 131-74-8)ex29089900
Svartkrutex36010000
Hexanitrodifenylamin (CAS-nr 131-73-7)ex29214400
Difluoramin (CAS-nr 10405-27-3)ex28129000
Nitrostärkelse (CAS 9056-38-6)ex35051050
Tetranitronaftalen (CAS 28995-89-3, CAS 4793-98-0)ex29029000
Trinitroanisol (CAS 606-35-9)ex29093090
Trinitronaftalen (CAS 55810-17-8, CAS 2243-94-9)ex29029000
Trinitroxylen (CAS 632-92-8)ex29024100
ex29024200
ex29024300
ex29024400
N-metyl-2-pyrrolidinon. 1-metyl-2-pyrrolidinon (CAS 872-50-4)ex29397990
Dioktylmaleat (CAS-nr 142-16-5)ex29171980
Etylhexylakrylat (CAS-nr 103-11-7)ex29161200
Trietylaluminium (TEA) (CAS-nr 97-93-8), trimetylaluminium (TMA) (CAS-nr 75-24-1), och andra pyroforiska metallalkyler och aryler av litium, natrium, magnesium, zink eller borex29319000
Nitrocellulosa (CAS-nr 9004-70-0)391220
Nitroglycerin (eller glyceroltrinitrat, trinitroglycerin) (NG) (CAS-nr 55-63-0)ex29209070
2,4,6-trinitrotoluen (TNT) (CAS-nr 118-96-7)ex29042000
Etylendiamindinitrat (EDDN) (CAS-nr 20829-66-7)ex29209070
Pentaerytritoltetranitrat (PETN) (CAS-nr 78-11-5)ex29209070
Blyazid (CAS-nr 13424-46-9), normalt (CAS-nr 15245-44-0) och basiskt blystyfnat (CAS-nr 12403-82-6), och primära sprängämnen eller tändblandningar som innehåller azider eller azidkomplexex28500060
ex29089900
Difetyldifenylurea (CAS 85-98-3) Dimetyldifenylurea (CAS 611-92-7) Metyletyldifenylureaex29242100
N,N-difenylurea (asymmetrisk difenylurea) (CAS-nr 603-54-3)ex29242100
Metyl-N,N-difenylurea (metyl asymmetrisk difenylurea) (CAS-nr 13114-72-2)ex29242100
Etyl-N,N-difenylurea (etyl asymmetrisk difenylurea) (CAS-nr 64544-71-4)ex29242100
4-nitrodifenylamin (4-NDPA) (CAS-nr 836-30-6)ex29214400
2,2-dinitropropanol (CAS-nr 918-52-5)ex29055998
Fibrer eller fiberliknande material som inte omfattas av avsnitt 1C010 eller 1C210, för användning i ’komposit’-strukturer med en specifik modul på minst 3,18 × 106 m och en specifik brottgräns på minst 7,62 × 104 mex540211
ex550111
ex550311
ex681511
ex681512
ex681519
ex70191910
Nanomaterial enligt något av följande:
a) Halvledarnanomaterial
b) Kompositbaserade nanomaterial
c) Något av följande kolbaserade nanomaterial: 1. Nanorör av kol 2. Nanofibrer av kol 3. Fullerener 4. Grafener 5. Sfäriska nanopartiklar av kol (carbon onions)
Anm.: I denna kontroll avses med nanomaterial ett material som uppfyller minst ett av följande kriterier: 1. Mer än 1 % av antalsstorleksfördelningen består av partiklar med en eller flera yttre dimensioner i storleksintervallet 1–100 nm, 2. inre strukturer eller ytstrukturer i en eller flera dimensioner i storleksområdet 1–100 nm, eller 3. specifik yta per volymenhet som är större än 60 m2/cm3, undantaget material som består av partiklar med en storlek som mindre än 1 nm
ex280530
ex284610
ex284690
ex540211
ex550111
ex550311
ex681511
ex681512
ex681513
ex681519
ex701912
ex701919
Volfram, volframkarbid och legeringar som inte omfattas av 1C117, 1C226, II.A1.013 eller II.A1.017, som innehåller mer än 90 viktprocent volfram
Anm. 1: I denna av kontroll undantas tråd. Anm. 2: I denna kontroll undantas kirurgiska eller medicinska instrument.
28499030
ex810110
ex810194
ex810197
ex810199
Ultramolykylär polyeten (UHMWPE), som inte omfattas av avsnitt 1C010 eller 1C210, som förekommer i någon av följande former:
a) Obearbetad form
b) Garn av fibertrådar eller enfibertrådar
c) Fiberkabel
d) Roving
e) Stapelfibrer eller hackade fibrer
f) Dukvaror
g) Massa eller flockar
ex39012010
ex39012090
ex540239
ex540249
ex540259
ex540269
ex54049090
ex54072011
ex54072019
ex550190
ex550390
ex550690
ex560130

Kategori 2 – Materialbearbetning

Tekniska anmärkningar:
BeskrivningHS-/KN-nummer
Lager och lagersystem som inte omfattas av avsnitt 2A001 och 2A101:
a) Kullager eller solida kullager med toleranser specificerade av tillverkaren i enlighet med ABEC 7, ABEC 7P, ABEC 7T eller ISO-standard klass 4 eller bättre (eller motsvarande) och som har någon av följande egenskaper: 1. Tillverkade för användning vid driftstemperaturer över 573 K (300 oC) antingen genom användning av specialmaterial eller genom särskild värmebehandling 2. Med smörjningselement eller komponentmodifieringar som enligt tillverkarens specifikationer är särskilt utformade för att lagren ska kunna fungera vid hastigheter som överstiger 2,3 miljoner ’DN’
b) Massiva koniska rullager med toleranser specificerade av tillverkaren i enlighet med ANSI/ABMA klass 00 (tum) eller klass A (metriskt) eller bättre (eller motsvarande) och som har någon av följande egenskaper: 1. Med smörjningselement eller komponentmodifieringar som enligt tillverkarens specifikationer är särskilt utformade för att lagren ska kunna fungera vid hastigheter som överstiger 2,3 miljoner ’DN’ 2. Tillverkade för användning vid driftstemperaturer under 219 K (–54 oC) eller över 423 K (150 oC)
c) Luftsmorda folielager som är tillverkade för användning vid driftstemperaturer på 561 K (288 oC) och uppåt och med en lastkapacitet som överstiger 1 MPa per enhet
d) Aktiva magnetiska lagersystem
e) Invändigt dukbelagda självjusterande lager eller invändigt dukbelagda glidlager tillverkade för användning vid driftstemperaturer under 219 K (–54 oC) eller över 423 K (150 oC)
ex848210
ex848220
ex848230
ex848240
ex848250
ex848280
ex848291
Tekniska anmärkningar: 1. ’DN’ avser produkten av lagerdiametern i mm och lagerrotationshastigheten i rpm. 2. Drifttemperaturer inbegriper de temperaturer som erhålls när en gasturbinmotor har stannat efter drift.
Dold utrustning för detektion av föremål som arbetar i frekvensområdet 30–3000 GHz och som har en rumslig upplösning på 0,1–1 mrad (milliradian) inom ett avstånd på 100 m, och andra komponenter än de som anges i CML eller i förordning(EU) 2021/821.
Anmärkning: Dold utrustning för detektion som omfattar men inte är begränsad till utrustning för säkerhetskontroll av personer, dokument, bagage, andra personliga tillhörigheter, last och/eller post. Teknisk anmärkning: Frekvensområdet sträcker sig över vad som i allmänhet anses vara millimetervågs-, submillimetervågs- och terahertz-frekvensområden.
ex852610
ex852692
ex84821090
’Numeriska styrenheter’ för verktygsmaskiner och ’numeriskt styrda’ verktygsmaskiner, andra än de som anges i CML eller i förordning (EU) 2021/821 (se förteckning över produkter som regleras) enligt något av följande:
a) ’Numeriska styrenheter’ för verktygsmaskiner: 1. med fyra interpolerande axlar som kan styras samtidigt för konturstyrning, eller 2. som har två eller flera axlar som kan styras samtidigt för att uppnå konturstyrning och ett minsta programmerbart steg som är bättre (mindre) än 0,001 mm, 3. ’numeriska styrenheter’ för verktygsmaskiner med två, tre eller fyra interpolerande axlar som kan styras samtidigt för att uppnå konturstyrning och som har kapacitet att ta emot (online) och behandla data för datorstödd konstruktion (CAD) för intern framtagning av maskininstruktioner.
b) Rörliga manövertavlor som är speciellt utformade för verktygsmaskiner och som har någon av följande egenskaper: 1. Interpolering i mer än fyra axlar 2. Kapacitet att i realtid behandla data för att modifiera verktygsväg, matningshastighet och spindeldata under bearbetningsprocessen, genom något av följande: a) Automatisk beräkning och modifiering av delprogramdata för bearbetning i två eller flera axlar med hjälp av mätcykler och tillgång till källdata b) Adaptiv styrning med mer än en fysisk variabel som mäts och bearbetas med hjälp av en datormodell (strategi) för att ändra en eller flera maskininstruktioner i syfte att optimera processen 3. Kapacitet att ta emot och behandla CAD-data för intern framtagning av maskininstruktioner
c) ’Numeriskt styrda’ verktygsmaskiner som enligt tillverkarens tekniska specifikationer kan utrustas med elektronisk utrustning för samtidig konturstyrning i två eller flera axlar och som har båda följande egenskaper: 1. Två eller flera axlar som kan styras samtidigt för att uppnå konturstyrning 2. Positioneringsnoggrannhet enligt ISO 230/2 (2006), med alla tillgängliga kompensationer enligt något av följande: a) Bättre än 15 μm längs varje linjär axel (total positionering) för slipmaskiner b) Bättre än 15 μm längs varje linjär axel (total positionering) för slipmaskiner c) Bättre än 15 μm längs varje linjär axel (total positionering) för slipmaskiner
d) Verktygsmaskiner för avlägsnande eller fräsning av metaller, keramer eller kompositer som enligt tillverkarens tekniska specifikationer kan utrustas med elektroniska enheter för samtidig styrning av minst två axlar för att uppnå konturstyrning enligt följande: 1. Verktygsmaskiner för svarvning, slipning eller fräsning eller en kombination av dessa, med två eller flera axlar som kan styras samtidigt för att uppnå konturstyrning och som har någon av följande egenskaper: a) En eller flera konturskapande ’tippbara spindlar’ Anm.: Detta omfattar endast verktygsmaskiner för slipning eller fräsning. b) ’Axialkast’ (camming) under ett varv av spindeln som är mindre (bättre) än 0,0006 mm i totalt indikatorutslag (TIR) Anm.: Detta gäller endast verktygsmaskiner för svarvning. c) ’Radialkast’ (run-out) under ett varv av spindeln som är mindre (bättre) än 0,0006 mm i totalt indikatorutslag (TIR) d) Positioneringsnoggrannheten, med alla tillgängliga kompensationer, är mindre (bättre) än 0,001o på varje roterande axel 2. Elektriska urladdningsmaskiner (EDM) av trådmatningstyp med fem eller flera axlar som kan styras samtidigt för att uppnå konturstyrning
ex85371010
ex85371098
ex845630
ex845710
ex845720
ex845730
ex845811
ex845891
ex845910
ex845931
ex845951
ex845961
ex846012
ex846022
ex846023
ex846024
Sammansättningar, kretskort eller insatser som är särskilt utformade för verktygsmaskiner som omfattas av denna bilaga:
a) Spindelenheter som är sammansatta av spindlar och lager som en minimienhet, med radiell (’run-out’) eller axiell (’camming’) axelrörelse under ett varv av spindeln som är mindre (bättre) än 0,0006 mm totalt indikatorutslag (TIR)
b) Insatser för enpunkts diamantslipningsverktyg som har alla följande egenskaper: 1. Felfri och naggfri skäregg vid 400 gångers förstoring i varje riktning 2. Skärradie från 0,1 mm till och med 5 mm 3. Skärradiens avvikelse från cirkulär form är mindre (bättre) än 0,002 mm (TIR)
c) Särskilt utformade mönsterkort med monterade komponenter som enligt tillverkarens specifikationer kan uppgradera enheter för ’numerisk styrning’, verktygsmaskiner eller återkopplingsanordningar till eller över de nivåer som anges i denna bilaga
Teknisk anmärkning: Denna post omfattar inte interferometersystem för mätning, utan slutna eller öppna återkopplingssystem, som innehåller en laser för att mäta slidens rörelsefel på verktygsmaskiner, mätmaskiner eller liknande utrustning.
ex820719
ex820720
ex820750
ex820760
ex820790
ex846610
ex84662020
ex84662091
ex84662098
ex846630
ex846693
’Programvara’ som är särskilt utformad för ’utveckling’, ’produktion’ eller ’användning av maskinverktyg’ som ingår i av denna bilaga
’Numeriskt styrda’ verktygsmaskiner med en eller flera linjära axlar med en längd på mer än 8000 mmex8456
ex8457
ex8458
ex8459
ex8460

Kategori 3 – Elektronik

Beskrivning:HS-/KN-nummer
Integrerade kretsar enligt följande: Fältprogrammerbara grindmatriser (FPGA), styrprocessorer, mikroprocessorer, signalprocessorer, signalanalysatorer, analog-digitalomvandlare, spänningsregulatorer, videokodare och likspänningsomriktareex854231
ex854239
Förstärkare och enheter för ’monolitiska integrerade mikrovågskretsar’ (’MMIC’)ex854233
85437002
RF-filter eller EMI-filterex854800
Tantalkondensatorer853221
Elektrolytkondensatorer med aluminium853222
Keramiska kondensatorer med två eller flera lager853224
Integrerade minneskretsar enligt följande:
a) Elektriskt raderbara programmerbara läsminnen (EEPROM) med minneskapacitet enligt följande: 1. För flashminnen: mer än 16 Mbit per kapsling 2. För alla andra typer av EEPROM, något av följande: a) Mer än 1 Mbit per kapsling b) Mer än 256 kbit per kapsling och en maximal accesstid som är mindre än 80 ns
b) Statiska arbetsminnen (SRAM) med minneskapacitet enligt något av följande: 1. Mer än 1 Mbit per kapsling. 2. Mer än 256 kbit per kapsling och en maximal accesstid som är mindre än 25 ns.
ex854232
Monterade piezoelektriska kristaller854160
’Halvledarkomponenter’ som uppfyller den militära standarden MIL-STD-750D eller annan likvärdig standard
Teknisk anmärkning: I denna kontroll är ’halvledarkomponenter’ elektroniska komponenter som är beroende av de elektroniska egenskaper i ett halvledarmaterial, såsom dioder, omvandlare, ljuskänslig apparatur, tyristorer, dubbeldioder (diacs) och dubbelriktade tyristorer (triacs) eller transistorer, inbegripet metal-oxide-semiconductor field-effect transistors (MOSFET), FET, FINFETs, IGBT osv.
ex854110
ex854121
ex854129
ex854130
ex854149
ex854151
ex854159
Elkontakter, kopplingsanordningar, vägguttag, omkopplare, terminaler, uttag eller adaptrar med något av följande:
a) Specificerade för drift i omgivningstemperaturer över 398 K (125 oC)
b) Specificerade för drift i omgivningstemperaturer under 218 K (–55 oC)
c) Specificerade för drift i omgivningstemperaturer i området från 218 K (–55 oC) till och med 398 K (125 oC)
ex853669
ex853690
Utrustning för tillverkning av tryckta kretskort och följande särskilt konstruerade komponenter och tillbehör för dessa:
a) Utrustning för filmbearbetning
b) Utrustning för ytbeläggning i form av lödmask
c) Utrustning för fotoplotter
d) Utrustning för plätering eller elektroplätering
e) Vakuumkammare och vakuumpressar
f) Valslaminatorer
g) Utjämningsutrustning
h) Etsningsutrustning
ex84248940
ex84798970
ex85433040
ex848640
ex84201081
ex84799015
Automatiserad optisk inspektionsutrustning för provning av tryckta kretskort, baserad på optiska eller elektriska sensorer, som kan upptäcka kvalitetsdefekter i något av följande avseenden:
a) Avstånd, yta, volym eller höjd
b) Bill boarding
c) Komponenter (närvaro, frånvaro, omkastade (flipped), polaritet, snedhet)
d) Lödmetall (lödbryggning, bristfälliga lödfogar)
e) Ledningsbanor (bristfällig lödpasta, lifting)
f) Höghuseffekt (tombstoning)
g) Elektriska (kortslutningar, öppna kretsar, motstånd, kapacitans, effekt, nätprestanda)
ex903031
ex903032
ex90303320
ex90303370
ex90303900
ex903084
ex903089
ex90314910
ex90314990
ex90318020
ex90318080
Kemikalier och material av den typ som används vid tillverkning av tryckta kretskort, av följande slag:
a) Sammansatta PCB-substrat gjorda av glasfiber eller bomull (t.ex. FR-4, FR-2, FR-6, CEM-1, G-10 osv.)
b) PCB-substrat i flera skikt som innehåller minst ett skikt av något av följande material: 1. Aluminium 2. Polytetrafluoreten (PTFE) 3. Keramiska material (t.ex. aluminiumoxid, titanoxid m.fl.)
c) Etsningskemikalier. 1. Järnklorid (7705-08-0) 2. Kopparklorid (7447-39-4) 3. Ammoniumpersulfat (7727-54-0) 4. Natriumpersulfat (7775-27-1) 5. Kemiska preparat som är särskilt utformade för etsning och som innehåller någon av kemikalierna i punkterna 1–4 Anm.: Denna kontroll omfattar inte ’kemiska blandningar’ som innehåller en eller flera av de kemikalier som anges i detta avsnitt i vilket ingen individuellt specificerad kemikalie utgör mer än 10 viktprocent av blandningen.
d) Folier av koppar med en renhetsgrad av minst 95 % och en tjocklek av mindre än 100 μm
e) Polymert material och film därav med en tjocklek av mindre än 0,5 mm, av följande slag: 1. Aromatiska polyimider 2. Parylener 3. Bensocyklobutener 4. Polybensooxazoler
ex39219055
ex853400
ex28273920
ex28273985
ex283340
ex38249996
ex741011
ex741021
ex39191080
ex39199080
’Programvara’ som är särskilt utformad för provning, ’utveckling’ eller ’produktion’ av tryckta kretskort.Ej tillämpligt
Radiofrekvenssystem och -utrustning som inte ingår i förordning (EU) 2021/821 komponenter och tillbehör, som är konstruerade för någon av följande funktioner:
a) Kontrollera och styra UAV:er
b) Avsiktligt och selektivt störa, blockera, begränsa, försämra eller vilseleda radiosignaler för kontroll och styrning av obemannade flygfartyg
c) Utnyttja de särskilda egenskaperna hos det radiofrekvensprotokoll som används av obemannade luftfartyg för att störa driften av dessa
ex851762
ex851771
ex851779
ex852550
ex852692
ex852910
ex85437090

Kategori 4 – Datorer

BeskrivningHS-/KN-nummer
Elektroniska datorer och därmed sammanhängande utrustning samt ’elektroniska sammansättningar’ och särskilt konstruerade komponenter till dessa, specificerade för drift vid en omgivningstemperatur över 343 K (70 oC)ex8471
’Digitala datorer’, inbegripet utrustning för ’signalbehandling’ eller ’bildbehandling’, som har en ’justerad topprestanda’ (’APP’) på minst 0,0128 viktade teraflops (WT)ex8471
Hybriddatorer och ’elektroniska sammansättningar’ och särskilt konstruerade komponenter till dessa som innehåller analog-till-digital-omvandlare med alla följande egenskaper:
a) Minst 32 kanaler
b) En upplösning på 14 bitar (plus teckenbit) eller mer med en konverteringshastighet på minst 200000 Hz
ex8471

Kategori 5 – Telekommunikation och informationssäkerhet

VaruslagHS-/KN-nummer
Apparater, enheter eller maskiner för telekommunikation för ’luftfartyg’ex851762
ex851769

Kategori 6 – Sensorer och lasrar

Tekniska anmärkningar:
VaruslagHS-/KN-nummer
Kamera för flygburen övervakningex900630
Optiska sensorer enligt följande:
a) Bildförstärkarrör och komponenter som särskilt konstruerats för dessa enligt följande: 1. Bildförstärkarrör som har samtliga följande egenskaper: a) En maximal känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 400 nm men inte 1050 nm b) En mikrokanalplatta för elektronbildförstärkning med en håldelning (avstånd från ett håls mittpunkt till närmaste håls mittpunkt) på mindre än 25 μm c) Något av följande: 1. En S-20, S-25 eller multialkalisk fotocell 2. En GaAs- eller GaInAs-fotocell 2. Särskilt konstruerade mikrokanalplattor med följande två egenskaper: a) 15000 eller fler ihåliga rör (hollow tubes) per platta b) Håldelning (avstånd från ett håls mittpunkt till närmaste håls mittpunkt) på mindre än 25 μm
b) Bildförstärkarutrustning som direkt ger en synlig bild, och som har bildförstärkarrör med samma egenskaper som det bildförstärkarrör som ingår i denna kontroll
ex852990
ex854239
ex900691
ex901380
ex902580
ex902590
ex902680
ex902690
ex902750
ex903210
Mörkerkameror852583
Kameror som uppfyller kriterierna i anmärkning 3 till 6A003.b.4ex852589
ex900630
Luftburna laserrangefindersex90132000
ex90138000
ex90139080
ex901510
ex901580
ex901590
ex90318020
ex90318080
ex90319000
ex90330090
Primärceller eller batterier med en energitäthet på minst 150 Wh/kg vid 293 K (20 oC)
Tekniska anmärkningar: 1. I denna kontroll beräknas ’energitäthet’ (Wh/kg) utifrån den nominella spänningen multiplicerad med den nominella kapaciteten i amperetimmar (Ah) dividerad med massan i kg. Om den nominella kapaciteten inte är specificerad, beräknas energitätheten utifrån den nominella spänningen i kvadrat multiplicerad med urladdningstiden i timmar dividerat med urladdningsbelastningen i ohm och massan i kg. 2. I denna kontroll definieras ’cell’ som en elektrokemisk enhet som har positiva och negativa elektroder och elektrolyt samt är en källa till elektrisk energi. Den är grundkomponenten i ett batteri. 3. I denna kontroll definieras ’primärcell’ som en ’cell’ som inte är avsedd att laddas genom någon annan källa.
ex8506
Radarsystem, radarutrustning och större komponenter, andra än de som specificeras i CML eller i förordning (EU) 2021/821, och särskilt konstruerade komponenter för dessa, enligt följande:
a) Luftburen radarutrustning, annan än den som specificeras i CML eller i förordning (EU) 2021/821, och särskilt konstruerade komponenter för denna
b) ’Rymdkvalificerad’ ’laser’-radar eller utrustning för ljusdetektion och avståndsmätning (LIDAR) som är särskilt konstruerad för övervakning eller för väderobservationer
c) Millimetervågsbaserat bildradarsystem för förstärkt seende som är särskilt konstruerat för rotorluftfartyg, med samtliga följande egenskaper: 1. Har en arbetsfrekvens på 94 GHz 2. Producerar en genomsnittlig uteffekt som är mindre än 20 mW 3. Radarstrålbredd på 1 grad 4. Arbetsområde som är minst 1500 m
ex852610
ex852990
ex901510
ex 90
’Magnetometrar’, ’supraledande’ elektromagnetiska sensorer och komponenter som särskilt konstruerats för dessa enligt följande:
a) ’Magnetometrar’, andra än de som specificeras i CML eller i förordning (EU) 2021/821, som har en ’känslighet’ som är lägre (bättre) än 1,0 nT rms/√Hz Teknisk anmärkning: I denna kontroll definieras ’känslighet’ (brusnivå) som effektivvärdet av den genom anordningen begränsade lägsta brusnivån, som är den lägsta signal som kan mätas.
b) ’Supraledande’ elektromagnetiska sensorer, komponenter tillverkade i ’supraledande’ material: 1. Konstruerade för drift vid temperaturer som ligger under den ’kritiska temperaturen’ för åtminstone en av dess ’supraledande’ beståndsdelar (inbegripet sådana som avser Josephsoneffekt eller SQUID (Superconductive Quantum Interference Device) 2. Utformade för att känna av variationer i elektromagnetiska fält vid frekvenser på högst 1 kHz 3. Med någon av följande egenskaper: a) Har SQUID-enheter av tunnfilm med en minsta dimension som är mindre än 2 μm och med tillhörande kopplingskretsar för ingång och utgång b) Utformade för att fungera med en stighastighet (slew rate) i magnetfältet på över 1 × 106 kvanta magnetiskt flöde per sekund c) Utformade för att fungera utan magnetisk skärm i jordens omgivande magnetfält d) Har en temperaturkoefficient som är mindre än 0,1 magnetiskt flödeskvantum/K
ex901580
ex903180
Gravitationsmetrar (gravimetrar) som utformats eller ändrats för användning på marken, andra än de som anges i CML eller i förordning (EU) 2021/821, enligt följande:
a) Har en statisk noggrannhet som är mindre (bättre) än 100 μGal
b) Är gjorda av kvartselement (Worden-typ)
ex901580
’Programvara’, annan än sådan som specificeras i CML eller i förordning (EU) 2021/821, särskilt utformad för ’utveckling’, ’produktion’ eller ’användning’ av varor som omfattas av 6A002, 6A003 och radar magnetometrar och gravimetrar som ingår i kategori 6 i denna förordning.Ej tillämpligt

Kategori 7 – Navigation och avionik

VaruslagHS-/KN-nummer
Tröghetsnavigeringssystem, mätenheter för tröghetsnavigering (IMU), accelerometrar eller gyron samt delar och tillbehör till dessaex901420
ex901480
ex901490
Antenner och antennreflektorer till luftfartyg eller navigeringssystem samt delar lämpliga att användas till dessaex851771
ex852910
Utrustning för ’satellitnavigeringssystem’, inklusive antenner som lämpar sig för mottagning av GNSS-signaler, och delar däravex852691
ex852990
ex852610
ex852692
ex851771
ex852910
Inspelningsapparater för digitala flygdata
Anmärkning: Denna kontroll omfattar inte digitala färdregistratorer som uppfyller samtliga följande krav:
a) Certifierade av de civila luftfartsmyndigheterna i en eller flera EU-medlemsstater eller i en stat som deltar i Wassenaar-arrangemanget.
b) Avsedda för ett icke-militärt ’luftfartyg’ för vilket något av följande har utfärdats av civila luftfartsmyndigheter i en eller flera EU-medlemsstater eller i en stat som deltar i Wassenaar-arrangemanget för ett ’luftfartyg’ med denna specifika motortyp: 1. Ett civilt typcertifikat. 2. Ett likvärdigt dokument som erkänns av Internationella civila luftfartsorganisationen (Icao).
85437004
Hjälpapparatur för radionavigering för luftfartyg och särskilt utformade komponenter till dessaex852691
ex852990
Styrenhet för obemannat luftfartyg (UAV) och delar däravex853710
ex880730
Styrenhet för obemannat luftfartyg (UAV) och delar däravex851761
ex852692
ex853710
ex85437090
ex880730

Kategori 9 – Rymd och framdrivning

VaruslagHS-/KN-nummer
’Obemannade luftfartyg’ (’UAV:er’), andra än sådana som är konstruerade för passagerartransport, och delar därav880621
880622
880623
880624
880629
880691
880692
880693
880694
880699
ex880730
Flygburna gasturbinmotorer (turboprop-, turbojet- och turbofläktmotorer) för luftfartyg och särskilt utformade komponenter till dessaex841111
ex841112
ex841121
ex841122
ex841191
Förbränningskolvmotorer med gnisttändning och med fram- och återgående eller roterande kolvar för luftfartyg840710
Delar som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till förbränningskolvmotorer till luftfartyg840910
Förbränningskolvmotorer med kompressionständning för luftfartygex840890
Servomotor för ’obemannade luftfartyg’ (’UAV:er’)ex8501
ex880730
Uppstigningssystem för ’UAV:er’ och delar däravex880510
ex880730
Markstödutrustning för ’UAV:er’ex880510
Testutrustning för rymd- och framdrivningsutrustning och särskilt konstruerade komponenter till dessa, andra än de som specificeras i CML eller i förordning (EU) 2021/821.
Anm.: Denna kontroll omfattar följande apparatur och ’programvara’ som används i den: Bänk för nedsläppningstest och andra instrument för simulering ava säker nedsläppning från ’luftfartyget’ eller uppstigningssystemet. Saltdimningskammare för temperaturer och luftfuktighetsgrader så att oxideringstext kan genomföras. Kammare för svamptest. Utrustning för accelerations- och transportchockstester. Vibratorkammare med med höjd-, temperatur- och luftfuktighetsgrader. Kammare för explosiva dekompressionstester. Kammare för test av temperatur-, luftfuktighets- och solstrålningstester. Utrustning för mätning av den infångade solstrålningen för solstrålningstester. Vibratorer för sinusformade tester, slump- och chocktester, som kan kombineras med höjd-, temperatur- och luftfuktighetstester. Vibratorbord för longitudiella och laterala tester i kombination med temeperaturkammare. Övertryckskammare.
ex903120
ex903180
System och särskilt utformade delar till system för ’avslutande av flygning’.
Anm.: Denna kontroll omfattar standarder för digital och analog kommunikation i system för avslutande av flygningar, även krypterade driftslägen. Tekniska anmärkningar: 1. I denna kontroll kan ’avslutande av flygning’ omfatta kontrollerad nedstigning, självförstörelse eller detonation av stridsspetsen för att minimera risken för oavsiktliga skador. 2. I denna kontroll omfattar komponenterna mark- och fordonsutrustning, kommandoantenner, kodare, förstärkarkontroller, mottagare för kommandoverifiering, förstärkare, sändare, avkodare och mottagare.
ex852692
ex852990

Kategori 10 – Teknik

Teknik som utformats eller särskilt anpassats för provning, utveckling eller produktion av utrustning som omfattas av denna bilaga.

’Teknologi’ avsedd för ’användning’ av maskinverktyg som omfattas av denna bilaga.”

1 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

2 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

3 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

4 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

5 Se bilaga II till förordning (EU) nr 267/2012.

6 Se bilaga II till förordning (EU) nr 267/2012.

7 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

8 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

17 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

18 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

21 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

22 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

23 Se bilaga I till förordning (EU) 2021/821.

BILAGA II

Följande bilaga ska läggas till i förordning (EU) 2023/1529:

”BILAGA IV

BenämningSkäl för uppförandeDatum för tillämpning
1.Amirabads hamn, IranArtikel 2a.1 d: använd för överföring av Irans robotar eller UAV:er eller därmed sammanhängande teknik till Ryssland till stöd för dess anfallskrig mot Ukraina18.11.2024
2.Azalis hamn, IranArtikel 2a.1 d: använd för överföring av Irans robotar eller UAV:er eller därmed sammanhängande teknik till Ryssland till stöd för dess anfallskrig mot Ukraina18.11.2024”