lagen.nu
(EU) 2024/3192

Ändring av förordning (EU) nr 833/2014 om restriktiva åtgärder mot bakgrund av Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina

Titel
Rådets förordning (EU) 2024/3192 av den 16 december 2024 om ändring av förordning (EU) nr 833/2014 om restriktiva åtgärder mot bakgrund av Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina
CELEX
32024R3192
Datum
2024-12-16
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 215,

med beaktande av rådets beslut (Gusp) 2024/3187 av den 16 december 2024 om ändring av beslut 2014/512/Gusp om restriktiva åtgärder med hänsyn till Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina,

med beaktande av det gemensamma förslaget från unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik och Europeiska kommissionen, och

(1) Den 31 juli 2014 antog rådet förordning (EU) nr 833/2014.

(2) Förordning (EU) nr 833/2014 ger verkan åt vissa åtgärder som föreskrivs i rådets beslut 2014/512/Gusp.

(3) Den 16 december 2024 antog rådet beslut (Gusp) 2024/3187 om ändring av beslut 2014/512/Gusp.

(4) Genom beslut (Gusp) 2024/3187 läggs 32 nya enheter till i förteckningen över fysiska eller juridiska personer, enheter och organ i bilaga IV till beslut 2014/512/Gusp, det vill säga förteckningen över personer, enheter och organ som stöder Rysslands militärindustriella komplex i landets anfallskrig mot Ukraina, vilka åläggs strängare exportrestriktioner avseende varor och teknik med dubbla användningsområden samt varor och teknik som kan bidra till en teknisk förstärkning av Rysslands försvars- och säkerhetssektor. Genom beslut (Gusp) 2024/3187 uppförs också på den förteckningen vissa enheter i andra tredjeländer än Ryssland som indirekt bidrar till en militär och teknisk förstärkning av Ryssland genom kringgående av exportrestriktioner, bland annat avseende obemannade luftfartyg eller robotar.

(5) I syfte att ytterligare begränsa verksamheten för fartyg som används för att bidra till eller stödja åtgärder eller politik till stöd för Rysslands åtgärder mot Ukraina läggs det genom beslut (Gusp) 2024/3187 till ytterligare fartyg i förteckningen över fartyg i bilaga XVI till beslut 2014/512/Gusp, vilka förbjuds tillträde till medlemsstaternas hamnar och slussar och åtkomst till ett brett spektrum av tjänster med anknytning till sjötransport.

(6) Såsom anges i skäl 17 i rådets förordning (EU) 2024/1469 överför värdepapperscentralerna vanligtvis kundernas kontanta medel från värdepapperscentralerna före dagens slut utan att det resulterar i någon ersättning till kunderna. Värdepapperscentraler enligt artikel 5a.8 är därför inte skyldiga att betala ränta eller någon annan form av ersättning till den person, den enhet eller det organ som har rätt till de tillgångar och reserver som avses i artikel 5a.4 i det beslutet och som dessa värdepapperscentraler håller eller kontrollerar eller i förhållande till vilka de utgör motparter, annat än enligt avtal.

(7) En berörd värdepapperscentrals förvaltning av tillgångar som omfattas av transaktionsförbudet enligt artikel 5a.4 i förordning (EU) nr 833/2014 liksom förvaltningen av kontanta medel som härrör från sådana tillgångar bör inte medföra ansvar av något slag för den värdepapperscentralen eller för dess ledning eller anställda, såvida det inte kan bevisas att handlingen berodde på försummelse.

(8) Ryska domstolar har nyligen utfärdat beslut på grundval av artikel 248 i Ryska federationens lagstiftning om skiljeförfaranden som gör det förbjudet att för europeiska bolags räkning väcka eller vidhålla talan mot ryska bolag i utländska domstolar (förbud att väcka eller vidhålla talan) och har bland annat utfärdat oproportionerligt höga bötesstraff vid bristande efterlevnad. Unionen anser att det sätt på vilket ryska domstolar utfärdar förbud att väcka eller vidhålla talan och bötesstraff står i uppenbar strid med etablerade internationella principer och långvarig praxis vid lösning av internationella affärstvister. För att förebygga försök av kärande att få verkställda sådana förbud att väcka eller vidhålla talan eller bötesstraff eller andra domstolsbeslut som grundar sig på artikel 248 eller motsvarande rysk lagstiftning verkställda i unionen införs genom beslut (Gusp) 2024/3187 ett förbud mot erkännande eller verkställighet i unionen av förelägganden, beslut, domar eller andra domstolsbeslut i enlighet med eller med avseende på artikel 248 i Ryska federationens lagstiftning om skiljeförfaranden eller motsvarande rysk lagstiftning.

(9) Genom beslut (Gusp) 2024/3187 görs även vissa tekniska ändringar av förordning (EU) nr 833/2014, inbegripet en förlängning av tidsfristerna för vissa undantag som krävs för avinvesteringar från Ryssland eller för medlemsstaternas försörjningstrygghet i fråga om vissa petroleumprodukter. Aktörer bör vara medvetna om att Ryssland är ett land där rättsstatens principer inte längre tillämpas och om att Ryska federationen har antagit flera lagstiftningsakter som inriktar sig på tillgångar från företag från ”fientliga stater”, inbegripet medlemsstater. Detta kan leda till att unionens tillgångar fastnar i Ryssland utan möjlighet att på ett ordnat sätt dra tillbaka dem. På grund av riskerna med att upprätthålla affärsverksamhet i Ryssland bör aktörer överväga att avveckla sin affärsverksamhet i Ryssland eller/och att inte starta nya företag där. En förlängning av undantagen från avinvestering är nödvändig för att europeiska företag så snabbt som möjligt ska kunna lämna den ryska marknaden. Förlängda undantag beviljas från fall till fall av medlemsstaterna och har som fokus att möjliggöra en ordnad avinvesteringsprocess, som inte skulle vara möjlig utan att förlänga dessa tidsfrister.

(10) Förordning (EU) nr 833/2014 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Förordning (EU) nr 833/2014 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 3m ska ändras på följande sätt:

a) I punkt 6 ska inledningen ersättas med följande:

”6. Från och med den 5 februari 2023, och genom undantag från punkterna 1 och 2, får de behöriga myndigheterna i Kroatien tillåta, till och med den 31 december 2025, köp, import eller överföring av vakuumgasolja som omfattas av KN-nummer 2710 19 71 som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland, förutsatt att följande villkor är uppfyllda:”

b) I punkt 8 ska fjärde stycket ersättas med följande:

”Genom ett tillfälligt undantag ska de förbud som avses i tredje stycket tillämpas från och med den 5 juni 2025 på import och överföring till Tjeckien och på försäljning till köpare i Tjeckien av petroleumprodukter som erhålls från råolja som har levererats via rörledning till en annan medlemsstat som avses i punkt 3 d. Om alternativa leveranser av sådana petroleumprodukter görs tillgängliga för Tjeckien före det datumet ska rådet upphäva detta tillfälliga undantag. Under perioden fram till och med den 5 juni 2025 får de volymer av sådana petroleumprodukter som importeras till Tjeckien från andra medlemsstater inte överstiga de volymer som i genomsnitt importeras till Tjeckien från dessa andra medlemsstater under samma tid under de föregående fem åren.”

2. I artikel 5a ska följande punkt införas:

”12a. Handlingar som utförs av en värdepapperscentral i god tro enligt punkterna 4–12 grundat på att sådana handlingar är förenliga med denna förordning ska inte medföra ansvar av något slag för den värdepapperscentralen eller för dess ledning eller anställda, såvida det inte kan bevisas att handlingarna berodde på försummelse.”

3. Artikel 5aa ska ändras på följande sätt:

a) Punkt 3 d ska ersättas med följande:

”d) transaktioner, inbegripet försäljning, som är absolut nödvändiga för att senast den 31 december 2025 avveckla ett samriskföretag eller ett liknande rättsligt arrangemang som ingåtts före den 16 mars 2022 och inbegriper en juridisk person, en enhet eller ett organ som avses i punkt 1,”

b) Punkt 3a ska ersättas med följande:

”3a. Genom undantag från punkt 1 får de behöriga myndigheterna, på villkor som de finner lämpliga, tillåta transaktioner som är absolut nödvändiga för avinvestering och tillbakadragande senast den 31 december 2025 av de enheter som avses i punkt 1 eller deras dotterbolag i unionen, från juridiska personer, enheter eller organ som är etablerade i unionen.”

4. Artikel 11.4 ska ersättas med följande:

”4. Genom undantag från punkt 1 får de behöriga myndigheterna, på grundval av en särskild bedömning från fall till fall, fram till och med den 31 december 2025 tillåta att en fordran framställd av någon av de personer, enheter eller organ som anges i punkt 1 b betalas, på de villkor som de behöriga myndigheterna anser lämpliga och efter att ha fastställt att betalningen av fordran är absolut nödvändig för avinvestering från Ryssland eller avveckling av affärsverksamhet i Ryssland.”

5. Följande artikel ska införas:

Artikel 11c

1. Inga förelägganden, beslut, lättnader, domar eller andra domstolsbeslut som antagits enligt eller med härledning från artikel 248 i Ryska federationens lagstiftning om skiljeförfaranden eller motsvarande rysk lagstiftning får erkännas, ges verkan eller verkställas i en medlemsstat.

2. Ingen begäran om bistånd under en utredning eller ett annat straffrättsligt förfarande, eller straff eller andra påföljder enligt den ryska strafflagen som grundar sig på en påstådd överträdelse av förelägganden, beslut, lättnader, domar eller andra domstolsbeslut enligt eller härledda från artikel 248 i Ryska federationens lagstiftning om skiljeförfarande eller motsvarande rysk lagstiftning får erkännas, ges verkan eller verkställas i en medlemsstat.”

6. Artikel 12b ska ändras på följande sätt:

a) I punkt 1 ska inledningen ersättas med följande:

”1. Genom undantag från artiklarna 2, 2a, 3, 3b, 3c, 3f, 3h och 3k får de behöriga myndigheterna tillåta försäljning, leverans eller överföring av varor och teknik som förtecknas i bilagorna II, VII, X, XI, XVI, XVIII, XX och XXIII till denna förordning och i bilaga I till förordning (EU) 2021/821, samt försäljning, licensiering eller överföring på något annat sätt av immateriella rättigheter eller företagshemligheter samt beviljande av rätt till tillgång till eller vidareutnyttjande av material eller information som skyddas genom immateriella rättigheter eller som utgör företagshemligheter och som rör de varor och den teknik som nämns ovan till och med den 31 december 2025, i det fall försäljning, leverans, överföring, licensiering, beviljande av rätt till tillgång till eller vidareutnyttjande är absolut nödvändigt för avinvestering från Ryssland eller avveckling av affärsverksamhet i Ryssland, förutsatt att följande villkor är uppfyllda:”

b) Punkt 1a ska ersättas med följande:

”1a. Genom undantag från artikel 3 får de behöriga myndigheterna tillåta försäljning, leverans eller överföring av varor och teknik som förtecknas i bilaga II till och med den 31 december 2025, om sådan försäljning, leverans eller överföring är absolut nödvändig för avinvestering från ett samriskföretag som inrättats eller bildats i enlighet med lagstiftningen i en medlemsstat före den 24 februari 2022, som inbegriper en rysk juridisk person, en rysk enhet eller ett ryskt organ, och som driver en gasledningsinfrastruktur mellan Ryssland och tredjeländer.”

c) I punkt 2 ska inledningen ersättas med följande:

”2. Genom undantag från artiklarna 3g och 3i får de behöriga myndigheterna tillåta import eller överföring av varor som förtecknas i bilagorna XVII och XXI till och med den 31 december 2025, om sådan import eller överföring är absolut nödvändig för avinvestering från Ryssland eller avveckling av affärsverksamhet i Ryssland, förutsatt att följande villkor är uppfyllda:”

d) I punkt 2a ska inledningen ersättas med följande:

”2a. Genom undantag från artikel 5n får de behöriga myndigheterna tillåta fortsatt tillhandahållande av de tjänster som anges däri till och med den 31 december 2025, om sådant tillhandahållande av tjänster är absolut nödvändigt för avinvestering från Ryssland eller avveckling av affärsverksamhet i Ryssland, förutsatt att följande villkor är uppfyllda:”

Artikel2

Bilagorna I och XLII till förordning (EU) nr 833/2014 ska ändras i enlighet med bilagorna till den här förordningen.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L, 2024/3187, 16.12.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/3187/oj.

2 Rådets förordning (EU) nr 833/2014 av den 31 juli 2014 om restriktiva åtgärder mot bakgrund av Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina (EUT L 229, 31.7.2014, s. 1).

3 Rådets beslut 2014/512/Gusp av den 31 juli 2014 om restriktiva åtgärder med hänsyn till Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina (EUT L 229, 31.7.2014, s. 13).

4 Rådets förordning (EU) 2024/1469 av den 21 maj 2024 om ändring av förordning (EU) nr 833/2014 om restriktiva åtgärder mot bakgrund av Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina ( EUT L, 2024/1469, 22.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1469/oj).

BILAGA

Bilagorna till förordning (EU) nr 833/2014 ska ändras på följande sätt:

1) I bilaga IV ska följande poster läggas till: Nummer Namn Identifieringsuppgifter Datum för uppförande ”676. OSTEC-Enterprise LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Предприятие Остек’ Alias: OOO ’Предприятие Остек’ (Predpriyatie Ostek) Adress(er): ul. Moldavskaya, d. 5, korp. 2, 121467, Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Webbplats: www.ostec-materials.ru E-post:materials@ostec-group.ru; cleaning@ostec-group.ru Registreringsnummer: 7731480806 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 677. OSTEC-ARTTOOL LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-АртТул’ Alias: ООО ’Остек-АртТул’ Adress(er): Barklaya Street 6/3, 121087 Moscow, Russian Federation Telefonnummer: +7 495 7884444 Webbplats: www.arttool.ru E-post: info@arttool.ru Registreringsnummer: 7731481038 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 678. OSTEC-EC LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-Эк’ Alias: OOO ’Остек-Эк’ Adress(er): ul. moldavskaya d. 5, korp. 2, Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Webbplats: www.ostec-group.ru; www.ostec-group.com Registreringsnummer: 7731481077 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 679. OSTEC-Electro LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-Электро’ Alias: OOO ’Остек-Электро’ (OOO Ostek Electro) Adress(er): ul. Moldavskaya, d. 5, korp. 2, Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Webbplats: www.ostec-electro.ru E-post: ostecelectro@ostec-group.ru Registreringsnummer: 7731483966 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 680. OSTEC-ETC LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-ETK’ Alias: OOO ’Остек-ETK’ Adress(er): Nab. Luzhnetskaya, d. 2/4, str. 16, et/pom. 3/303, 119270, Moscow, Russian Federation; ul. Moldavskaya d. 5, korp. 2, 121467 Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Webbplats: www.ostec-etc.ru E-post: etc@ostec-group.ru Registreringsnummer: 7731481052 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 681. OSTEC-INTEGRA LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек Интегрa’ Alias: OOO ’Остек Материалс’ (Ostek Materials); ООО ’Остек-Интегра’ Adress(er): Partizanskaya Steet 25, 121351, Moscow, Russian Federation Telefonnummer:+74957884444 Webbplats: www.ostec-materials.ru E-post: materials@ostec-group.ru; cleaning@ostec-group.ru Registreringsnummer: 7731416984 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 682. OSTEC-SMT LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-CMT’ Alias: OOO ’Остек-CMT’ Adress(er): ul. Kulakova d. 20, str. 1G, 123592 Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884441; + 74957884441 (anknytning 5833) Webbplats: www.ostec-smart.ru E-post: smt@ostec-group.ru Registreringsnummer: 7731481045 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 683. OSTEC-ST LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-Cepвиc-Texнoлoгия’ Alias: OOO ’Остек-CT’ Adress(er): ul. Moldavskaya, d. 5, korp. 2, 121467, Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Webbplats: www.ostec-st.ru E-post: ost@ostec-group.ru Registreringsnummer: 7731630120 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 684. OSTEC-TEST LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’Остек-TECT’ Alias: OOO ’Остек-TECT’ Adress(er): ul. Moldavskaya, d. 5, korp. 2, 121467, Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Webbplats: www.ostec-test.ru Registreringsnummer: 7731481020 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 685. OSTEC-UМT LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’ОСТЕК-УМНЫЕ ТЕХНОЛОГИИ’ Alias: OOO ’Остек-УМT’ Adress(er): ul. Kulakova d. 20, str. 1G, 123592, Moscow, Russian Federation Telefonnummer: + 74957884444 Registreringsnummer: 7734462210 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 686. RIIT LTD Lokal benämning: Общество с ограниченной ответственностью ’НИИИT’ Alias: OOO ’NIIIT’ Adress(er): ul. Kulakova d. 20, str. 1G, pom. XIV et 3, kom 10, 11, 52-57, 123592, Moscow, Russian Federation Registreringsnummer: 7731481013 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 687. LLC Atlas Lokal benämning: Общество с Ограниченной Ответственностью ’Атлас’ (ООО ’Атлас’) Alias: OOO Atlas Adress(er): 100-Letiya Prospekt, 155, Building 3 Office 5, 690068, Vladivostok, Primorsky Krai, Russian Federation Telefonnummer: + 7 (423) 242-85-03; + 7 (423) 261-46-41 Registreringsnummer: 2543069263 (TIN) 17.12.2024 688. Mistral Lokal benämning: Общество с Ограниченной Ответственностью ’Мистраль’ (ООО ’Мистраль’) Alias: OOO Mistral; Mistral LLC Adress(er): 129626, Moscow, Alekseevsky Municipal District; 1st Mytihchinskaya Str., 3, Building 1, Room 8, Russian Federation; 113054, Moscow, Bolshoy Strochenovsky Pereulok, 13, Building 1, Russian Federation Telefonnummer: + 7 (929) 668-34-74 Registreringsnummer: 7717793684 (INN-nummer) 17.12.2024 689. KOMINVEX D.O.O BEOGRAD Alias: PREDUZEĆE ZA TRGOVINU I INŽENJERING POSLOVE KOMINVEX DOO BEOGRAD RAKOVICA; Kominvex DOO Beograd; Kominvex doo Beograd Adress(er): Nikole Marakovica 21/VI/36, Belgrade 11090, Serbia Telefonnummer: 38163308192 / 381116564086 Webbplats: https://kominvex.co.rs Registreringsnummer: 20047038 17.12.2024 690. SOHA INFO D.O.O Alias: SOHA INFO D.O.O. NOVI BANOVCI Adress(er): Pionirska 3, Novi Banovci 22304, Serbia Telefonnummer: 38163300346 Webbplats: www.sohainfo.rs Registreringsnummer: 21802808 17.12.2024 691. Fidar System Pooyan Lokal benämning: فیدار سیستم پیوان Alias: Fidar System Pouyan Adress(er): Unit 6, No.7, Mahbod Alley, Laleh St., Jomhuri St., Tehran, Iran; No 12, 21th Alley, Ahmad Ghasir St., Argentina Sq, Tehran, Iran; No. 9 Lale Alley, First Floor, Unit 2, Hatef Alley, Crossroad Hafez Neighborhood, Central Sector, Tehran City, Tehran Province, Iran. Telefonnummer: + 9802166767984 Webbplats: http://www.cintix.ir/ 17.12.2024 692. Time Art International LTD Lokal benämning: 時亞國際有限公司 Adress(er): Workshop 7(a), 12/f, Wah Lai Industrial Centre, Nos. 10-14 Kweitei Street, Shatin, Hong Kong, China Registreringsnummer: 1411127 (Hong Kong Company Number) 17.12.2024 693. Ele Technology Co. LTD Lokal benämning: 深圳市易络电子有限公司 Adress(er): 3714 Duhuixuan Buildings, 3018 Shennan Road, Futian Area, Shenzhen, China Telefonnummer: + 86-755-82913231 Webbplats: http://www.ele-tech.com.cn Registreringsnummer: 914403000775394696 (China Unified Social Credit Code) 17.12.2024 694. Shenzhen Xingding Machinery Ltd Registreringsnummer: 440300280527908 (China Company Registration Number) 17.12.2024 695. Ningbo Blin Machinery Co., Ltd. Lokal benämning: 宁波贝宁机床有限公司 Adress(er): No.1& 3, Sanxing Industrial Park, Luotuo, Zhenhai District, Ningbo, China Telefonnummer: 0086-18858060617 Webbplats: http://blincnc.com/ Registreringsnummer: 91330203591551508B (USCC) 17.12.2024 696. Baltiyskaya Promishlennaya Kompaniya (JSC Baltic Industrial Company) Lokal benämning: АО ’Балтийская Промышленная Компания’ Alias AO BALTIISKAYA PROMYSHLENNAYA KOMPANIYA Adress(er): 192288, St. Petersburg, Malaya Bukharestskaya str., 5, building 2/39, Russian Federation; 195276, St. Petersburg, Prospekt Kultury, 49A, Russian Federation; 192177, St. Petersburg, 3rd Rybatskiy ave., 3, Russian Federation. Telefonnummer: + 7 (812) 605-00-33 Webbplats: https://bpk-spb.ru E-post: info@bpk-spb.ru och service@bpk-spb.ru Registreringsnummer: 7801200558 (Skatte-id-nummer) 17.12.2024 697. Alfa Machinery Group (LLC Company AMG) Lokal benämning: ООО ’Компания АМГ’ Alias: Kompaniya AMG Adress(er): 111141, Moscow, Kuskovskaya str., 20A, room 1. XIIA room 114, Russian Federation; 111141, Moscow, Kuskovskaya str., 20A, building A, office A-602, Russian Federation; 355035, Stavropol, Mira Str., 267, office 204, Russian Federation; 142280, Protvino, Pobedy Str., 2, Russian Federation; 450056, Ufa, Mokrousovskaya Str., 8, building 3, Russian Federation. Telefonnummer: + 7 (499) 550-02-52; +7 985 997-93-32 Webbplats: https://companyamg.ru/ och https://amgcnc.ru/ E-post: info@coamg.ru Registreringsnummer: 7720821959 (Skatte-id-nummer); 1147746889531 (OGRN) 17.12.2024 698. LLC Rustakt Lokal benämning: ООО ’Рустакт’ Adress(er): 123290, Moscow, in.ter.g. Presnensky municipal district, Shmitovsky passage, 39, building 2, premises. 5K, Russian Federation (i original: 123290, Г.МОСКВА, ВН.ТЕР.Г. МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ПРЕСНЕНСКИЙ, ПРОЕЗД ШМИТОВСКИЙ, Д. 39, К. 2, ПОМЕЩ. 5К) E-post: zaharova_marisha@mail.ru Registreringsnummer: 9703074147 (Skatte-id-nummer/INN-nummer) 17.12.2024 699. LLC SPDBBK Lokal benämning: ООО ’СПДББК’ Adress(er): 195009, St. Petersburg, in. ter. g. municipal district finland district, komsomola street, 1-3, letter l, room. 5n, room. 6, Russian Federation (i original: 195009, Г.САНКТ-ПЕТЕРБУРГ, ВН.ТЕР.Г. МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ФИНЛЯНДСКИЙ ОКРУГ, УЛ КОМСОМОЛА, Д. 1-3, ЛИТЕРА Л, ПОМЕЩ. 5Н, КОМ. 6) Registreringsnummer: 7838044584 17.12.2024 700. LLC Vneshekostil Lokal benämning: ООО ’Внешэкостиль’ Adress(er): 115211 Moscow, Kashirskoye shosse, 55, building 5, pom. I, fl.1, room. 19, Russian Federation Telefonnummer: + 7 (966) 199-83-07 Webbplats: https://vnes.tech/ E-post: info@vnes.tech Registreringsnummer: 7724362880 (Skatte-id-nummer) 17.12.2024 701. Iskra Technologies JSC Lokal benämning: Искра Технологии Alias: IskraUralTel JSC, RTSoft JSC Adress(er): Komvuzovskaya 9, Building A, 620066, Ekaterinburg, Russian Federation Telefonnummer: + 7 (343) 210-69-51 Webbplats: https://iskratchno.ru E-post: info@iskratechno.ru Registreringsnummer: 1026604933475 (OGRN), 6660017837 (TIN) 17.12.2024 702. Powerever Electronic Technology Alias: Beijing Powerever Electronic Technology Co., Beijing Weiwangda Electric Technology Co. LTD / 北京威旺达电子科技有限责任公司 Adress(er): No. 23, Jinmao Mansion, Guangqu Road, Chaoyang District, Beijing, China Suzhou Pioneer Park, No. 209, Zhuyuan Road, High-tech Zone, Suzhou City, Jiangsu Province Telefonnummer: 18612628057; 18612628057 Webbplats: http://www.powerever.cn/ 17.12.2024 703. Qisda Optronics (Suzhou) / 苏州佳世达 Alias: Suzhou Jiashida Optoelectronics Co Ltd, Suzhou BenQ Optoelectronics Technology Co Ltd. Adress(er): 169 Zhujiang Road, Suzhou New District, Suzhou City, Jiangsu Province, 215129, China Webbplats: http://www.qisda.com.cn/ 17.12.2024 704. Juhang Aviation Technology Shenzen Co., LTD Adress(er): 2205, No. 2, Logistics Center, Baoshui Logistics Center, Baoan Guoji Jichang Hangzhan, 4th Road, Hourui Community, Hangcheng Sub-District, Bao, Shenzhen, Guangdong, China, 518099 Room 101-A Xinghua Building, 1007 Banxuegang Avenue, Maantang Community, Bantian Subdistrict, Longgang District, Shenzhen, Guangdong, China Webbplats: http://www.szjuhang.com/ Registreringsnummer: 91440300MA5GN73B4F (China, Unified Social Credit Code) 17.12.2024 705. Triac Electronics Pvt. Ltd. Adress(er): Dpt-348, DLF Prime Tower Okhla Phase-1, New Delhi-110020, India. Unit No: SG1, 7 & 8, J Matadee Free Trade Zone, Mannur-Valarpuram Village Kancheepuram, Tamil Nadu-602105, India. Webbplats: https://www.triacelectronics.com/ 17.12.2024 706. Laserchips FZCO (ليزر تشيبس ش م ح) Adress(er): Dubai Silicon Oasis, DSO-IFZA-21645, IFZA Properties, Dubai, United Arab Emirates Webbplats: https://laserchips.ae/ Registreringsnummer: 11996849 (United Arab Emirates, National Economic Register Number (CBLS)); 22209 (United Arab Emirates, Dubai, License Number) 17.12.2024 707. Component Logistic LLC Alias: Komponent Lodzhistik OOO, ООО КОМПОНЕНТ ЛОДЖИСТИК Adress(er): St. Petersburg, inner city, Dachnoye municipal district, Veteranov Avenue, 63, building A, apt. 46 Webbplats: http://www.componentlogistik.ru/ Registreringsnummer: 1217800045462 (Russia, Registration Number (OGRN)) 17.12.2024”

2) Bilaga XLIIska ersättas med följande:

”BILAGA XLII

FartygsnamnIMO-nummerSkäl för uppförandeTillämpningsdatum
1.M/V Angara9179842Artikel 3s.2 a:
Transport av varor och teknik som används inom försvars- och säkerhetssektorn, från eller till Ryssland, för användning i Ryssland eller i Rysslands krigföring i Ukraina.
25.6.2024
2.M/V Maria8517839Artikel 3s.2 a:
Transport av varor och teknik som används inom försvars- och säkerhetssektorn, från eller till Ryssland, för användning i Ryssland eller i Rysslands krigföring i Ukraina.
25.6.2024
3.Saam FSU9915090Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
4.Koryak FSU9915105Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
5.KAVYA (tidigare Hana)9353113Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
6.N Cerna (tidigare Canis Power)9289520Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
7.Feng Shou (tidigare Andromeda Star)9402471Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
8.Legacy (tidigare NS Lotus)9339337Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
9.Saga (tidigare NS Spirit)9318553Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
10.Serenade (tidigare NS Stream)9318541Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
11.Success (tidigare SCF Arum)9333436Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
12.Lady R9161003Artikel 3s.2 a:
Transport av varor och teknik som används inom försvars- och säkerhetssektorn, från eller till Ryssland, för användning i Ryssland eller i Rysslands krigföring i Ukraina.
25.6.2024
13.Maia-19358010Artikel 3s.2 a:
Transport av varor och teknik som används inom försvars- och säkerhetssektorn, från eller till Ryssland, för användning i Ryssland eller i Rysslands krigföring i Ukraina.
25.6.2024
14.Audax9763837Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
15.Pugnax9763849Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
16.Hunter Star9830769Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
25.6.2024
17.Daksha (tidigare Hebe)9259185Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
18.Enisey9079169Artikel 3s.2 d:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik som undergräver eller hotar Ukrainas ekonomiska försörjning eller livsmedelstrygghet, exempelvis transport av stulet ukrainskt spannmål, eller bevarandet av Ukrainas kulturarv, exempelvis transport av stulna ukrainska kulturföremål.
25.6.2024
19.Kelly Grace (tidigare Vela Rain)9331141Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
20.Ozanno (tidigare Ocean AMZ)9394935Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
21.Delvina (tidigare Galian 2)9331153Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
22.Bodhi (tidigare Robon)9144782Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
23.Lunar Tide (tidigare Beks Aqua)9277735Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
24.Kemerovo9312884Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
25.6.2024
25.Krymsk9270529Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
25.6.2024
26.Krasnoyarsk9312896Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
25.6.2024
27.Kaliningrad9341067Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
25.6.2024
28.Mianzimu9299666Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
29.Pioneer9256602Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
30.Alissa9273052Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
31.Marabella Sun9323376Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
32.Christophe de Margerie9737187Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
33.Altair9413547Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
34.Peta Lumina9296391Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
35.San Damian9274331Artikel 3s.2 d:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik som undergräver eller hotar Ukrainas ekonomiska försörjning eller livsmedelstrygghet, exempelvis transport av stulet ukrainskt spannmål, eller bevarandet av Ukrainas kulturarv, exempelvis transport av stulna ukrainska kulturföremål.
17.12.2024
36.San Cosmas9274343Artikel 3s.2 d:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik som undergräver eller hotar Ukrainas ekonomiska försörjning eller livsmedelstrygghet, exempelvis transport av stulet ukrainskt spannmål, eller bevarandet av Ukrainas kulturarv, exempelvis transport av stulna ukrainska kulturföremål.
17.12.2024
37.San Severus9385233Artikel 3s.2 d:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik som undergräver eller hotar Ukrainas ekonomiska försörjning eller livsmedelstrygghet, exempelvis transport av stulet ukrainskt spannmål, eller bevarandet av Ukrainas kulturarv, exempelvis transport av stulna ukrainska kulturföremål.
17.12.2024
38.Galaxy9826902Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
39.Rigel9511533Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
40.Cassiopeia9341081Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
41.Constellation9306794Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
42.Andromeda9292204Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
43.Callisto9299692Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
44.Alliance9413561Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
45.Phoenix9333424Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
46.Leo9412347Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
47.Zenith9610781Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
48.Turbo Voyager9299898Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
49.Sirius9422445Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
50.Saturn9421972Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
51.Life9265756Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
52.Krishna 19271585Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
53.Vladimir Vinogradov9842188Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
54.Moskovsky Prospect9511521Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
55.Bolero9412335Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
56.Vega9316127Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
57.Tyagaraja9327372Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
58.Attica9436941Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
59.La Perouse9849887Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
60.Elbrus9276030Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
61.Georgy Maslov9610793Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
62.Premier9577082Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
63.Pathfinder9577094Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
64.Sierra9522324Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
65.Trust9382798Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
66.Zaliv Amerika9354301Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
67.Zaliv Amurskiy9354313Artikel 3s.2 g:
Ägs, chartras eller drivs av fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) nr 269/2014, används på annat sätt i sådana personers namn eller på sådana personers vägnar, i förbindelse med dem eller till förmån för dem.
17.12.2024
68.Amber 69235713Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
69.Emily S9321847Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
70.Fjord Seal9513139Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
71.Heidi A9321976Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
72.Line9291250Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
73.Okeansky Prospect9866380Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
74.Capella9341079Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
75.Siri9281683Artikel 3s.2 b:
Transport av råolja eller petroleumprodukter, enligt förteckningen i bilaga XXV, som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland samtidigt som oegentliga sjöfartsmetoder tillämpas som involverar hög risk enligt Internationella sjöfartsorganisationens generalförsamlings resolution A.1192(33).
17.12.2024
76.North Way9953535Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
77.North Sky9953523Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
78.North Air9953509Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024
79.North Mountain9953511Artikel 3s.2 c:
Brukas på ett sådant sätt att de bidrar till eller stöder åtgärder eller politik för utnyttjande, utveckling eller utvidgning av energisektorn i Ryssland, inbegripet energiinfrastruktur.
17.12.2024”