Föreskrifter om ändring i Tandvårds- och läkemedelsförmånsverkets föreskrifter och allmänna råd (TLVFS 2008:2) om ansökan och beslut om läkemedel och varor som förskrivs i födelsekontrollerande syfte
Ändrar
Bemyndigande
beslutade den 14 juni 2018.
Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket föreskriver med stöd av 4 a, 4 b och 21 §§ förordningen (2002:687) om läkemedelsförmåner m.m. i fråga om Tandvårds- och läkemedelsförmånsverkets föreskrifter och allmänna råd (TLVFS 2008:2) om ansökan och beslut om läkemedel och varor som förskrivs i födelsekontrollerande syfte att 19 § ska ha följande lydelse.
Ett beslut om att ett läkemedel ska ingå i läkemedelsförmånerna tillämpas på öppenvårdsapoteken tidigast från och med dagen efter den då beslutet meddelades. Ett beslut om ändring av priset på ett läkemedel tillämpas på öppenvårdsapoteken tidigast från och med månaden efter den då beslutet meddelades. Detsamma gäller för beslut om utträde ur förmånerna. Ett beslut om ändrade villkor för subvention för ett läkemedel med en samtidig prisändring tillämpas på öppenvårdsapoteken tidigast från dagen efter den då beslutet meddelades.
_____________
Denna författning träder i kraft den 1 augusti 2018.
Författningen omtryckt HSLF-FS 2016:90.
HSLF-FS Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket
2018:27
STAFFAN BENGTSSON Karin Lewin
Beställningsadress:
| Norstedts Juridik, 106 47 Stockholm | Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket |
| Telefon: 08-598 191 90 | 08-568 420 50 |
| e-post: kundservice@nj.se | www.tlv.se/foreskrifter |
| www.nj.se/offentligapublikationer | Tryck: Exakta Print AB |