lagen.nu
RFFS 2002:35

Riksförsäkringsverkets föreskrifter om ändring i föreskrifterna (RFFS 1998:12) om sjukpenninggrundande inkomst

Titel
Riksförsäkringsverkets föreskrifter (RFFS 2002:35) om ändring i föreskrifterna (RFFS 1998:12) om sjukpenninggrundande inkomst
Utgivare
Riksförsäkringsverket
Normkedja
SFS 1991:1047SFS 1998:562RFFS 2002:35
Beslutad
2002-12-06
Ikraftträdande
2003-01-01
Källa
lagrummet.forsakringskassan.se

Ändrar

Bemyndigande

beslutade den 6 december 2002.

Med stöd av 3 § 1 förordningen (1998:562) med vissa bemyndiganden för Riksförsäkringsverket att meddela föreskrifter föreskriver Riksförsäkringsverket att 5 och 8 §§ föreskrifterna (RFFS 1998:12) om sjukpenninggrundande inkomst skall ha följande lydelse.

5 §

Har en försäkrad med inkomst av annat förvärvsarbete än anställning under en följd av år i särskild självdeklaration redovisat lägre skatterättslig nettointäkt än vad som motsvarar skälig avlöning för liknande arbete för annans räkning, skall hans sjukpenninggrundande inkomst av detta arbete beräknas med ledning av de tre senaste årens taxering. Den sjukpenninggrundande inkomsten får beräknas till högre belopp än vad som framgår av den skatterättsliga nettointäkten under en verksamhets uppbyggnadsskede eller om andra särskilda skäl föreligger, såsom stark skuldbelastning, ändrade förvärvsförhållanden eller tillfälliga förluster. Driver makar förvärvsverksamhet gemensamt eller driver den ena maken sådan verksamhet med biträde av den andre skall nettointäkten från verksamheten vid beräkning av den sjukpenninggrundande inkomsten fördelas på makarna i förhållande till värdet av vardera makens arbetsinsats i verksamheten. Med make likställs person som stadigvarande bor med någon, med vilken han varit gift eller har eller har haft barn.

8 §

ändring av den sjukpenninggrundande inkomsten, med anledning av att försäkrad beviljats ålderspension enligt lagen (1998:674) om inkomstgrundad ålderspension, garantipension enligt lagen (1998:702) om garantipension eller sjukersättning eller aktivitetsersättning enligt lagen (1962:381) om allmän försäkring, skall ske från och med ingången av månaden efter den beslutet om sådan ersättning daterats, dock tidigast från och med den månad ersättningen börjar betalas ut. Denna författning träder i kraft den 1 januari 2003.

RIKSFÖRSÄKRINGSVERKET

ANNA HEDBORG

Eva Nordqvist Jan Almqvist