Bostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS
Bemyndigande
9 § 9 lagen (1993:387) om stöd och service till vissa Utkom från trycket
den 12 december 2002
funktionshindrade, LSS;
beslutade den 19 november 2002.
Socialstyrelsen föreskriver följande med stöd av 13 § andra stycket förordningen (1993:1090) om stöd och service till vissa funktionshindrade och beslutar följande allmänna råd.
Definitioner
Föreskrifter
Med individuellt anpassad hjälp i den dagliga livsföringen avses
insatser som skall tillgodose den enskildes psykiska, fysiska och sociala behov, t.ex. hjälp med att – äta, dricka och förflytta sig, – sköta personlig hygien och klä sig, – sköta hemmet, tillreda måltider, göra ärenden och inköp, – kommunicera, upprätthålla sociala kontakter och bryta isolering, – göra tillvaron begriplig, förutsägbar och trygg, – planera framåt, – göra tillgänglig den hälso- och sjukvård, inklusive habilitering, rehabilitering och hjälpmedel, och den tandvård som den enskilde behöver, samt – se till att misstankar om övergrepp och andra brott mot den enskilde polisanmäls.
SOSFS 2002:9 Omvårdnad
Föreskrifter
Omvårdnad enligt 9 c § lagen (1993:387) om stöd och service till
vissa funktionshindrade skall – ges på ett sådant sätt att den stärker den enskildes tilltro till sin egen förmåga, – kontinuerligt anpassas efter rådande omständigheter så att den svarar mot den enskildes aktuella situation, och – noggrant planeras, dokumenteras och följas upp.
Bostad utan institutionell prägel
Person som förestår verksamheten
Föreskrifter
Samtliga former av bostad med särskild service för vuxna skall ha
en av huvudmannen särskilt utsedd person som förestår verksamheten.
Gruppbostad
Föreskrifter
Med lämplig utbildning enligt 3 § förordningen (1993:1090) om
stöd och service till vissa funktionshindrade avses en högskoleutbildning som är relevant för att en person skall kunna förestå verksamheten i en gruppbostad. Den person som av huvudmannen är utsedd att ha denna ledarskapsfunktion skall ha tillräcklig kunskap och kompetens för att bl.a. kunna ansvara för att – arbetet organiseras så att den enskilde genom omvårdnaden tillförsäkras goda levnadsvillkor, – omvårdnaden kännetecknas av en god etik och ett värdigt bemötande,
– omvårdnaden för varje boende planeras, dokumenteras och följs upp, – kommunens eventuella övriga krav på eller riktlinjer för vad som skall dokumenteras verkställs, – rutiner finns för att hantera synpunkter och klagomål, – personalen har den kunskap som behövs för en ändamålsenlig verksamhet, – personalens behov av handledning tillgodoses, – personalens behov av kompetensutveckling bevakas och stöds, – personal rekryteras och introduceras, – verksamheten planeras, utvecklas och utvärderas, – verksamhetens resultat förmedlas till överordnade och politiker, och – verksamheten utvecklas i takt med ändrad lagstiftning och nya forskningsresultat.
Övriga bostäder med särskild service för vuxna
därför samma utbildningskrav gälla som för en person som förestår en
gruppbostad.
Antal boende
Gruppbostad
Servicebostad
SOSFS 2002:9 Sammansättningen i gruppbostaden
Gemensamhetslokaler i gruppbostaden
Ändringsförfattningar
- HSLF-FS 2016:87