föreskrifter om icke-automatiska vågar
Upphäver
Bemyndigande
Genomför EU-direktiv
Upphävs eller ersätts av
beslutade den 9 juni 1994
Styrelsen för teknisk ackreditering (SWEDAC) föreskriver med stöd av 4 $ förordningen (1993:1066) om måttenheter, mätningar och mätdon följande.
Föreskrifternas ändamål
18 Dessa föreskrifter meddelas till uppfyllande av Sveriges förpliktelser
enligt avtalet om det Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (EES)! och för att tillgodose konsumentintresset.
Föreskrifternas tillämpningsområde
2$ Dessa föreskrifter gäller utformning, bedömning av överensstämmelse, kontroll och märkning av icke-automatiska vågar,
Definitioner
3$ I dessa föreskrifter avses med
Iceke-automatisk våg: ett mätdon med vilken massan hos en kropp bestäms med
hjälp av tyngdkraftens inverkan på kroppen eller som används till att bestämma andra massarclaterade storheter, mängder, Parametrar eller egenskaper och som kräver medverkan av en operatör vid vägningen.
1. Jfr EES-avtalet bilaga II avsnitt IX och rådets direktiv 90/384/EEG (EGT nr L 189, 20.7.1990, s.1) och 93/68/EEG (EGT nr L 200, 3.8.1993) m.fl.
STARFS 1994:18
Krav på vågarna
4$ — Icke-automatiska vågar som används för
> bestämning av massa i samband med handel, » bestämning av massa för berikning av en tull, taxa, skatt, bonus, vite, ersättning, gottgörelse eller liknande betalning, > bestämning av massa vid tillämpning av lag eller förordning; sakkunnigutlåtande vid rättegång, = bestämning av massa inom sjukvården för vägning av patienter i samband med kontroll, dizgnostik eller behandling, - bestämning av massa för beredning av medicin enligt recept på apotek och bestämning avmassa vid analyser sorn utförs på medicinska eller farmaceutiska laboratorier eller | bestämning av pris baserat på massa vid direktförsäljning till allmänheten och framställning av färdigförpackade varor, skall vara CE-märkta och i övrigt uppfylla bestämmelserna i dessa föreskrifter.
Icke-automatiska vågar, som har försetts med CE-märke, som används för andra ändamål än de ovan nämnda skall uppfylla bestämmelserna i dessa föreskrifter med undantag för 10-13 $$.
För icke-automatiska vågar som inte används för de i 1 st angivna ändamålen och som inte är försedda med CE-märkning krävs endast att de skall vara märkta med tillverkarens märke eller namn och vågens maximikapacitet, uttryckt som ”Max...”. Sådana vågar får inte vara försedda med etiketter enligt punkten 1.1.b i bilaga 5 till dessa föreskrifter.
Utformning av vågarna
5$ = Vägarsom avses i 4 $ 1 och 2 st skall vara utformade i enlighet med bilaga 1 till dessa föreskrifter och övriga tillämpliga rättsakter som är förtecknade i avtalet om det Europeiska ekonorniska samarbetsområdet (EES).
En våg som utformats i enlighet med standard som anges i bilaga 2 till dessa föreskrifter skall i tillämpliga avseenden anses uppfylla de väsentliga kraven.
Bedömning av överensstämmelse
6$ — För att säkerställa att vågarna uppfyller de krav som anges i 5 $ skall do bedömas av ett organ som anmälts för sådana uppgifter enligt 3 $ lagen (1992:1119) om teknisk kontroll eller motsvarande bestämmelser i annat land inom EES.
STARS 1994:18
Tillverkaren/importören kan därvid välja mellan följande förfaranden: 1. EG-typkontrol utförd enligt avsnitt 1 i bilaga 3 till dessa föreskrifter, följd antingen av EG-försäkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion) i enlighet med avsnitt 2 i bilaga 3 till dessa föreskrifter eller EG-
verifikation i enlighet med avsnitt 3 i bilaga 3 till dessa föreskrifter.
Typgodkännande krävs inte för en våg utan elektroniska delar och vars lastmärtaranordning inte har en fjäder för att balansera lasten. 2. EG-verifikation av enstaka objekt enligt avsnitt 4 i bilaga 3 till dessa föreskrifter.
De handlingar och den korrespondens som behandlar dessa förfaranden skal! avfattas på ett officiellt språk i det land där förfarandet genomförs eller på ett annat språk som det anmälda organet accepterar.
7$ För svenska organ som anmälts för att fullgöra uppgifter enligt 6 $ 1 st gällerutöver dessa föreskrifter även tillämpliga bestämmelserilagen (1992:1119) om teknisk kontroll och bestämmelser som utfärdats med stöd av denna lag.
CE-märkning
8$ Envågsomienlighetmed 6 & bedömts uppfylla kraven enligt 5 $ får förses med ett sådant CE-märke som fastställts i lag. I sådana fall gäller dessutom de märkningskrav som anges i bilaga 5 till dessa föreskrifter.
Om en våg, som används för ett ändarnäl som anges i $ 4, innefattar eller har anslutits till någon snordning son inte genomgått i 5 angiven bedömning av överensstämmelse, skall anordningen förses med den symbol som anges i avsnitt 2: bilaga 5 till dessa föreskrifter. Symbolen skall anbringas beständigt och väl synligt på anordningen.
2$ Om en icke-automatisk våg försetts med CE-märkning trots att den 1. inte överensstämmer med standarder i enlighet med 5 $2st, 2. inte överensstämmer med en godkänd typ, i 3. överensstämmer med en godkänd typ som inte uppfyller de tillämpliga väsentliga kraven eller 4. tillverkaren inte uppfyllt sina skyldigheter enligt kraven för EG-försäkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion) skall det Organ som utfört uppgifterna enligt 6 $ vid behov återkalla EG-typgodkännandet och/eller godkännandet av kvalitetssystemet. Ett återkallande av EG-typgodkännandet innebär att vågen inte får anmälas för EG-verifikation och EG-försäkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion).
STARS 1994:18
Kontroll av vågar i drift
Omverifikati
10$ För att säkerställa att en våg som används för etti4 $ 1 st angivet ändamål uppfyller de krav som anges i 5 $ skall den genomgå undersökning och godkännande samt godkännandemärkas (omverifikation) efter underhåll och reparation som medfört att plornberingen brutits, dock senast före utgången av giltighetstiden för föregående omverifikation. Den första omverifikationen skall ske före utgången av det kalenderår som infaller två år efter det är då CE-märket anbringades på vågen i enlighet med bilaga 5 avsnitt 1.1 a) första stycket,
Vågar som vid omverifikation visat sig uppfylla de krav som anges i 5 $ skall av kontrollorganet förses med ett kontrollmärke enligt bilaga 6.
Om en våg vid en omverifikation inte kan godkännas skall tidigare kontrollmärke avlägsnas eller förstöras.
Giltighetstiden för en omverifikation är för: - prismärkande vågar ett är, mekaniska vågar fyra år, övriga icke-automatiska vågar två år och för - vågar placerade i industri- eller utomhusmiljö ett år.
Giltighetstiden beräknas från den närmast föregående tidpunkten för omverifikation.
11$ En våg som vid en omverifikation enligt 10 $ har en felvisning till innehavarens fördel som överstiger det största tillåtna visningsfelet enligt bilaga 1 avsnitt 4.1 men understiger det största tillåtna visningsfelet under drift enligt bilaga 1 avsnitt 42 får användas under högst en månad utan att on ny omverifikation med godkänt resultat har genomförts.
En våg som vid en omverifikation enligt 10 $ har en felvisning till innehavarens fördel som överstiger det största tillåtna visningsfelet under drift enligt bilaga 1 avsnitt 4.2 fär inte användas innan en ny omverifikation med godkänt resultat har genomförts.
Kontrollorgan
128 Omverifikation skall utföras av ett kontrollorgan som ackrediterats för "denna uppgift av SVEDAC enligt SWEDAC:s allmänna föreskrifter för ackrediterade laboratorier eller av ett kontrollorgan som ackrediterats av ett organ som har tecknat avtal med SWEDAC om ömsesidigt erkännande.
Omverifikation får inte utföras av ett organ som hör till brukaren av vågen eller av ett denne närstående organ.
ÉR NH D kyldigt
134 Om ett organ vid en omverifikation finner en våg med en felvisning till
innehavarens fördel som överstiger den dubbla tillåtna felvisningen skall detta fapporteras till SVEDAC.
Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 januari 1995, då STAFS 1993:12 skall upphöra att gälla.
LARS ETTARP
Erik Hansson
Övergångsbestämmelser:
I. Icke-automatiska vågar som tas i bruk före den 1 januari 2003 får fortsätta att användas om de tagits i bruk i enlighet med de föreskrifter som var gällande den 31 december 1993. Sådana vågar skall kontrolleras mot de då gällande kraven i enlighet med 10-13 $$ i tilltmpliga delar i den mån de används för bestämning av massa eller bestämning av pris baserat på massa vid direktförsäljning till konsument.
2. Typgodkännanden av icke-automatiska vågar som utfärdats före den 1 februari 1994 får inte förlängas att gälla efter den 31 december 2002.
3. Innan sådana organ som anges i 12 $ har ackrediterats skall kontrollen utföras av Sveriges Provnings- och Forskningsinstitut AB (SP).
4. Icke-antomatiska vågar som märkts enligt de bestämmelser som gällde före den 1 januari 1995 fär, fram till den 1 januari 1997, släppas ut på marknaden och
tas i bruk.
STANS 1994:18
Bilaga i
VÄSENTLIGA KRAV
Vågar som omfattas av bestämmelserna i dessa föreskrifter skall uppfylla de här angivna väsentliga kraven. Samma terminologi används som inom den internationella organisationen för legal metrologi, OIML (Organisation Internationale de Métrologie Légale).
Inledande anmärkning
Om en våg innefattar eller är ansluten till fler än en visningsanordning eller utskriftsanordning behöver inte de väsentliga kraven ställas på sådana anordningar som återgerresultatet av vägningen och inte kan påverka vågens funktion. Förutsättningen är att vägningsresultatet skrivs ut eller registreras korrekt och beständigt i någon del av vågen som uppfyller de väsentliga kraven och att resultaten är tillgängliga för de båda parter som berörs av vägningen. När det gäller vågar som används vid försäljning direkt till allmänheten måste dock anordningar för visning eller utskrift av vägningsresultat för säljaren och kunden uppfylla de väsentliga kraven,
Metrologiska krav
1 Massenhet
De använda massenheterna skall vara de legala måttenheter som angesi 1$ lagen (1992:1514) om måttenheter, mätningar och mätdon ochi SWEDAC:s föreskrifter (STAFS 1993:11) om måttenheter.
Med beaktande av detta fär följande enheter användas: - SI-enheterna; mikrogram, milligram, gram, kilogram, ton. - Icke-SI-enheten; metrisk karat (vid vägning av ädelstenar).
STARS 1994:18
2 — Noggrannbeteklasser 2.1 — Följande noggrannhetsklasser gäller I — speciell
H hög MM medelhög OM ordinä
För icke-automatiska vågar som används i Sverige gäller följande lägsta noggrannhetsklasser.
1. Icke-automatiska vågar för försäljning av ädla metaller och ädelstenar, ickeautomatiska vågar för bestämning av massa för beredning av medicin enligt recept på apotek och för bestämning av massa vid analyser som utförs på
medicinska eller farmaceutiska laboratorier.
Hög noggrannhet klass II
2. icke-automatiska vågar för bestämning av massa hos bulkmaterial med lågt enhetsvärde som avfall, sand,grus och betong.
Ordinär noggrannhet klass IT
3. Icke-automatiska vågar som används för andra i 4 $ angivna ändamål,
Medelhög noggrannhet klass III TABELL 1 Minsta last Antal kontrollskaldelar
Klass | Komtroliskaldel (ey — | Min) n = Maz/e
minsta värde | minsta värde | högsta värde Ii 0001 gSe 100e 50 000 « u 0,001 g<e<005g 20e 100 100 000 01 ge $50e 5 000 100.000 v 0,1 BSe<2g 208 100 10 060 5 ge 20e 500 10 000 IT 5 g£Se 108 100 1000
STARS 1994:18
Noggrannhetsklasser
För vågar i klasserna II och III som används för bestämning av frakttariffer minskas minimilasten till 5e.
2.2 Skaldelar
2.2.1 Den reella skaldelen (d) och kontrollskaldelen (e) skall uttryckas som 1-10t, 2-10t eller 5-10£ massenheter,
där k betecknar ett heltal eller talet noll.
2.2.2 För alla vågar som inte har hjälpanordning för avläsning skall gälla att
d=e
2.2.3 För vågar som har hjälpanordning för avläsning gäller följande villkor:
e=1-10g
d<e<10d,
utom för vågar i klass I med d < 107 g, där villkoret är att e = 107? p.
3 = Klassificering
3.1 Vågar med ett vägningsområde Vågar som har hjälpanordning för avläsning skall höra till klass I eller klass II. För dessa vågar gäller att de lägre gränsvärdena för minsta lasten erhålls ur tabell 1 genom att kontrollskaldelen (e) i spalt 3 ersätts av den reella skaldelen (d). Om d < 107 g får högsta lasten för vågar i klass I underskrida 50 000 e.
3.2 Vågar med flera vägningsområden
Flera vägningsområden är tillåtna, förutsatt att dessa tydligt anges på vågen.
Varje enskilt vägningsområde klassificeras enligt avsnitt 3.1. Om vägningsområdena ligger inom olika noggramhetsklasser skall vågen uppfylla de strängaste av de krav som ställs på vågar inom de noggrannhetsklasser som vägningsom-
rådena motsvarar.
3.3 — Flerintervallsvågar
3.3.1 Vågar med ett vägningsområde kan ha flera delvägningsområden (flerintervallsvågar).
Flerintervallsvågar får inte vara utrustade med hjälpanordning för avläsning.
3.3.2 Varje delvägningsområde för flerintervallsvågar definieras av följande
storheter:
- kontroilskaldelen e,, mede, ,,,> 6;
- högsta lasten Max, med Max, = Max;
- minsta lasten Min, med Min = Max, . D
och Min, = Min:
varvid i = 1,2, 3... r,
där i = delvägningsområdets ordningsnummer och Fr = totala antalet delvägningsområden. Alla laster avser nettolast, oavsett värdet på eventuell tara,
3.3.3 Delvägningsområdena klassificeras enligt tabell 2. Alla delvägningsom-
råden skall ligga i samma noggrannhetsklass och denna är vågens noggrannhets-
klass, TABELL 2
Minsta last (Min) Antal kontrollskaldelar
Klass Kontroilskaldel (e) minsta värde Minst Högst n=Maz/e,, n=Max/e,
I 0,001 gSe; 100e, 50 000
n 0,001 8 Se £005g 206, 5000 180 000 0.1 gSe, S0e, 5 000 100 000
I ö,l 8Se, 20e, 500 10-000
HO 5 8Se ie, 50 1000 "För i = r gäller motsvarande kolumn i tabell 1, med & ersatt av e
i=1,2,...1, i= delvägningsområdets ordningsnummer r = totala antalet delvägningsområden,
Wlerinkervalisvåger
4-6 Noggrannhet 4.1 Närdei6$ och 10 $ fastställda kontrollerna utförs får felet i visningen inte överstiga det största tillåna felet enligt tabell 3. Om visningen är digital skall
felet korrigeras för avrundningsfelet.
Det största tilläma felet avser nettovärden och taravärden för alla eventuella belastningsfall, exklusive förinställt taravärde. TABELL 3 Lust Stöxsta tillåtna Klass I Klass TI Klass II Klass IV fel Osm £50000e OSm<5000e dz<m<5006 OSmS50e 20,5e 50 000 & <m £ 200 000 e I 56000 6<m 520000 e 5008 <m 520008 S0e <mS200e jkbtlO0e 200 000 e <m 20000 & <m £ 1003 000.€ 120008 <m 510000 € | 200 e<m <10008 I£15e Största tillåtna fel 4.2 De största tillåtna felen under drift får, med undantag för omverifikation
enligt 10 $, vara dubbelt så stora som de i punkt 4.1 angivna största tillåtna felen.
5 Vägningsresultatet hos en våg skall vara repeterbart och skall vara detsamma när andra visningsanordningar används och när andra utbalanseringsmetoder används,
Vägningsresultatet skall vara tillräckligt okänsligt för ändringar av lastens
Placering på lastbäraren.
6 Vågen skall reagera på små ändringar av lasten.
7 Inverkan av influensstorheter och tid
7.1 Vågariklasserna IL IO och IN som kan komma att användas i snedställt läge skall vara tillräckligt okänsliga för snedställningar som kan förekomma under normalt bruk.
STARS 1994:18
7.2 Vigarna skall uppfylla de metrologiska kraven inom det av tillverkaren specificerade temperaturintervallet. Detta intervall skall minst omfatta 5 C för vågar i klass I; 15 C för vågar i klass II; 30 "C för vågar i klass III och IT. Om tillverkarspecifikation saknas skall temperaturintervallet vara -10 "C till +40 "C. 7.3 Vågar som är anslutna till nätspänning skall uppfylla de metrologiska kraven vid normalt förekommande nätspänningsvariationer, Vägar som är batteridrivna skall indikera när batterispänningen faller under den lägsta nivå som krävs. I ett sådant fall skall vågen antingen fortsätta att fungera korrekt eller stängas av automatiskt. 7.4 Elektroniska vägar skall, med undantag för dem som hör till klass I eller, ome<1 g, klass IL, uppfylla de metrologiska kraven vid hög relativ luftfuktighet vid temperaturintervallets Övre gräns. 7.5 Långtidsbelastning av en våg i klass II, I eller III skall ha försumbar inverkan på belastningsvisningen och på nollvisningen direkt efter avlastning. 7,6 Under andra betingelser skall vågen antingen fortsätta att fongera korrekt eller stängas av automatiskt.
Konstruktion och uppbyggnad
8 — Allmänna krav 8.1 Vågen skall vara konstruerad och uppbyggd så att den behåller sina metrologiska egenskaper när den är korrekt installerad och används på rätt sätt i den miljö den är avsedd för. Vågen skall visa värdet på den vägda massan. 8.2 — Nären elektronisk våg utsätts för störningar fär ett visat resultat inte vara behäftat med ett betydande fel, eller också skall detta automatiskt upptäckas och indikeras.
1
När en elektronisk våg automatiskt avkänt ett betydande fel skall den avge en synlig eller hörbar larmsignal, somm skall fortgå tills användaren vidtar korrigerande åtgärder eller felet upphör.
8.3 De krav som ställs enligt 8.1 och 8.2 skall uppfyllas under vågens hela förväntade användningstid.
Digitats elektroniska anordningar skall alltid utöva tillräcklig övervakning av att mätprocessen och indikeringsanordningen fungerar på rätt sätt och att all lagring och överföring av data sker korrekt.
När en elektronisk våg automatiskt avkänner ett betydande hållbarhetsfel skall
den avge en synlig eller hörbar larmsignal, som skall fortgå tills användaren vidtar korrigerande åtgärder eller felet upphör.
8.4 De metrologiska egenskaperna hos en elektronisk våg får inte påverkas negativt av att yttre utrustning ansluts till vågen via ett lämpligt gränssnitt.
8.5 Vågen får inte ha någon egenskap som kan underlätta att den används i bedrägligt syfte. Möjligheterna att oavsiktligt missbruka vågen skall vara små. Komponenter som inte får tas isär eller justeras av användaren skall skyddas mot sädana ätgärder.
8.6 Vågen skall vara så konstruerad att den lätt kan underkastas de föreskrivna kontrollåtgärderna enligt föreskrifterna.
9 Visning av vägningsresultatet och andra viktuppgifter
Vägningsresultatet och andra viktuppgifter skall visas på ett korrekt, entydigt och icke vilseledande sätt. Visningsanordningen skall vara lätt att avläsa vid normalt bruk,
Benämningarna och beteckningarna på enheterna enligt avsnitt 1 i denna bilaga skall följa föreskrifterna i 1 $ lagen (1992:1514) om måttenheter, mätningar och mätdon och SVEDAC:s föreskrifter (STAFS 1993:11) om måttenheter med tillägget att beteckningen för metrisk karat skall vara ”ct”,
Vågen skall inte kunna visa resultat som överskrider högsta last (Max) plus 9e.
En hjälpanordning för avläsning får endast användas till höger om decimaltecknet. En anordning för utökad visning får endast användas temporärt, varvid någon utskrift inte skall kunna utföras.
STARS 1994:18
Sckundärresultat får visas, förutsatt att de inte kan förväxlas med primärresultat.
10 Utskrift av vägningsresultat och andra viktuppgifter
Utskrivna resultat skall vara korrekta, identifierbara och entydiga. Utskriften skall vara tydlig, läsbar, icke raderbar och beständig.
11 — Nivellering
Ttillämpliga fall skall vågen vara försedd med en anordning och en indikator för nivellering med tillräcklig känslighet för att vägen skall kunna installeras korrekt.
12 — Noillställning
Vågen får vara utrustad med nollställningsanordning. En sådan anordning skall medge noggrann nollställning och fär inte ge upphov till felaktiga vägningsresultat.
13 — Anordningar för tarering och förinställd tarering
Vågen får ha en eller flera tareringsanordningar och en anordning för förinställd tarering. Tareringsanordningarna skall medge korrekt nollställning och korrekt vägning av nettovikt. Anordningen för förinställd tarering skall säkerställa korrekt bestämning av beräknad nettovikt.
14 Kompletterande krav för vågar med en kapacitet på högst 100 kg som används vid försäljning direkt till allmänheten.
En våg som används vid försäljning direkt till allmänheten skall visa all väsentlig information om vägningen. Om der visar priset skall den tydligt visa kunden hur priset har beräknats på den vara som skall säljas.
Visat pris för betalning skall vara korrekt.
En prisberäknande våg skall visa den väsentliga informationen så länge att kunden kan läsa den ordentligt.
En prisberäknande våg får utföra andra funktioner än vägning per post och prisberäkning. Förutsättningen är att all visning som avser någon transaktion skrivs ut tydligt, entydigt och lämpligt utformat på ett kvitto eller en etikett åt kunden.
STARS 1994:18
En våg får inte ha några egenskaper som dirckt eller indirekt kan försvära eller komplicera tolkningen av en visning.
En våg skall vara försedd med skydd som förhindrar oriktiga affärstransaktioner som beror på att vågen inte fungerar korrekt.
Hjälpanordningar för avläsning och anordningar för utökad visning är inte tillåtna.
Tillsatsanordningar som kan användas i bedrägligt syfte är inte tillåtna.
Vågar som liknar den som normalt används vid försäljning direkt till allmänheten men som inte uppfyller de krav som anges i detta avsnitt måste nära visningsenheten vara beständigt märkta med texten ”Ej för användning vid försäljning direkt till allmänheten”.
15 — Prismärkande vågar
En våg som skriver ut prisetiketter skall uppfylla kraven för vågar som visar priset vid försäljning direkt till allmänheten, i den mån detta kan tillämpas för vågen i fråga. Vågen skall inte kunna skriva ut en etikett under minsta last.
Bilaga 2 STANDARDER
SS-EN 45 501 Metrologiska bedömningsgrunder för icke-automatiska vågar
enligt vilken Europastandarden EN 45 501:1992 gäller som svensk standard.
STANS 1994:1
Bilaga 3
KÖUNTROLLFORMER
1 —- EG-typkontroll
1.1 —- EG-typkontroll innebär att ett anmält organ kontrollerar och intygar att en
våg, som är representativ för en förutsedd produktion, uppfyller de tillämpliga kravon enligt dessa föreskrifter.
1.2 — Tillverkaren eller den som representerar honom inom EES-området skall unsöka om typkontroll hos endast ett anmält organ.
Ansökan skall omfatta
- tillverkarens namn och adress, och om ansökan inges av hans representant,
uckså dennes namn och adress, - unskrftlig försäkran att ansökan inte ingivits till något annat anmält organ och konstruktionshandlingar enligt bilaga 4. Den sökande skall till det anmälda organets förfogande ställa en våg som är
representativ för den förutsedda produktionen, nedan kallad ”typen”.
1.3 Det anmälda organet skall
1.3.1 granska konstruktionshandlingarna och undersöka om typen tillverkats i enlighet med dem, 1.3.2 komma överens med sökanden om var undersökningen och/eller provningen skall äga rum, 1.3.3 genomföra eller låta genomföra den erforderliga undersökningen och/eller provningen för att kontrollera att de lösningar som tillverkaren valt uppfyller de
väsentliga kraven då standarder enligt 5 $ 2 st. inte har tillämpats till fullo och
1.3.4 genomföra eller låta genomföra den erforderliga undersökningen och/eller provningen för attkontrollera att tillverkaren, då han valt att tillämpa standarderna, tillämpar dem fullständigt och att de väsentliga kraven uppfylls.
STAIFS 1994:18
1.4 Om typen uppfyller kraven enligt dessa föreskrifter skall det anmälda organet utfärda ett intyg om EG-typgodkännande till sökanden. I intyget skall anges resultaten av kontrollen, eventuella villkor för att intyget skall gälla, nödvändiga uppgifter för att kurma identifiera den godkända vågen, och i tillämpliga fall en beskrivning av vågens arbetssätt Allt relevant tekniskt underlag, t.ex. ritningar och scheman, skall biläggas intyget om EG-typgodkän nande.
Intygets giltighetstid skall vara tio är från dagen för utfärdandet och det får därefter förlängas för tio år i taget.
Om vågens grundläggande konstruktion ändrats, t.ex. genom att ny teknik tillämpas, kan intygets giltighetstid inskränkas till två är, varefter förlängning får erhållas för tre år.
1.5 Varje anmält organ skall regelbundet förse alls EFTA-stater och den ständiga kommittén med en lista som förtecknar följande:
> Inkomna ansökningar om EG-typkontroll.
Urfärdade intyg om EG-typgodkännande,
- Ej beviljade ansöknmgar om typgodkännande.
- Tillägg och ändringar till handlingar som redan utfärdats.
Varje anmält organ skall dessutom genast informera alla EFTA-stater och den ständiga kommittén om återkallelse av intyg om EG-typgodkännande.
Varje EFTA-stat skall hälla denna information tillgänglig för de organ som anmälts av landet.
1.6 Övriga anmälda organ skall kunna få ett exemplar av intygen med bilagor.
1.7 Den sökande skall hålla det anmälda organ som utfärdat intyget om I26typgodkännande informerat om alla ändringar av den godkända typen.
Ändringar av en godkänd typ måste få tilläggsgodkännande av det anmälda organ som utfärdat intyget om EG-typgodkännande, om ändringarna påverkar vågens uppfyllande av de väsentliga kraven enligt dessa föreskrifter eller de föreskrivna villkoren för användning av vågen. Detta tilläggsgodkännande ges i form av ett tillägg till det ursprungliga intyget om EG-typgodkännande.
STARS 1994:18
2 - EG-försåkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion)
2.1 EG-försäkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion) innebär att en tillverkare som uppfyller kraven i punkt 2.2 försäkrar att de ifrågavarande vågarna i tillämpliga delar överensstämmer med typen enligt beskrivningen i EG-typgodkännandet och uppfyller de tillämpliga kraven i detta direktiv.
Tillverkaren eller den som representerar honom inom gemenskapen skall anbringa CE-märkningen på varje våg tillsammans med den inskrift som anges i bilaga 5 samt utfärda en skriftlig försäkran om överensstämmelse.
CFE-märkningen skall åtföljas av identifikationsnumret för det anmälda organ som ansvarar för EG-övervakning enligt avsnitt 2.4.
2.2 — Tillverkaren skall ha infört ett godtagbart kvalitetssystem i enlighet med avsuitt 2.3 och skall underkastas EG-övervakning enligt avsnitt 2.4.
2.3 — Kvalitetssystem
2.3.1 Tillverkaren skall till ett anmält organ lämna in en ansökan om att få sitt kvalitetssystem godkänt.
Ansökan skall omfatta följande:
- Ettåtagande attuppfyllade skyldigheter som är förenade med att vidmakthåtla ett godkänt kvalitetssystem.
> Ett åtagande att vidmakthålla det godkända kvalitetssystemet för att säkerställa dess fortsatta ändamälsenlighet och effektivitet.
Tillverkaren skal! hålla all relevant information tillgänglig för det anmälda organet särskiltdokumentation av kvalitetssystemetochkonstruktionshandlingar för vågen.
2.3.2 Kvalitetssystemet skall säkerställa att vågarna överensstämmer med typen enligt beskrivningen i intyger om EG-godkännande och uppfyller de tillämpliga kraven i dessa föreskrifter.
Alla vlement, krav och föreskrifter som tillverkaren tillämpar skall dokumenteras på ett systematiskt och ordnat sätt i form av skrivna regler, rutiner och
anvisningar. Dema dokumentation av kvalitetssystemet sal säkerställa rön förståelse av kvalitetssystemets program, planer, manualer och arkiv.
I dokumentationen skall bl.a. ingå en tydlig beskrivning av följande:
- Uppsatta kvalitetsmål och den organisatoriska strukturen, ledningsansvarct och befogenheterna när det gäller produktkvalitet,
- Tillverkningsprocessen, teknikerna för kvalitetsstyrning och kvalitetssäkring
samt de systematiska åtgärder som kommer att vidtas.
- De undersökningsr och provningar som kommer att utföras före, under och efter tillverkningen, och hur ofta de kommer att utföras.
>» Medlen för övervakning av att uppsatta kvalitetsmål uppnås och att kvalitetssystemet fungerar effektivt.
2.3.3 Det anmälda organet skall undersöka och bedöma kvalitetssystemet för att avgöra om det uppfyller kraven enligt avsnitt 2.3.2. Överensstämmelse ined kraven skall förutsättas gälla för sådana kvalitetssystem som tillämpar motsvarande harmoniserade standarder.
Organet skall meddela sitt beslut till tillverkaren och informera övriga anmälda organ. Meddelandet till tillverkaren skall innehålla slutsatserna från undersökningen, och, om ansökan avslås, skälen för detta.
2.3.4 Tillverkaren eller hans bemyndigade ombud skall hålla det anmälda organ som godkänt kvalitetssystemet informerat om alla uppdateringar av detta i samband med ändringar som t.ex. orsakas av ny teknik eller nya kvalitetsbe- Brepp.
2.3.5 Varje anmält organ som återkallar godkännande av ett kvalitetssystem gkall informera de övriga anmälda organen om detta,
24 EG-övervakning
2.4.1 Syftet med EG-övervakning är att säkerställa att tillverkaren uppfyller de skyldigheter som ett godkänt kvalitetssystem medför.
2.4.2 Tillverkaren skall för kontroll bereda det anmälda organet tillträde till lokaler för tillverkning, kontroll, provning och lagring, och skall tillhandahälla all behövlig information, särskilt följande:
STARS 1994;18
- dokumentation av kvaliteissysiemer,
konstruktionshandlingar och
arkiverad kvalitetsdokumentation, t.ex. kontrollrapporter samt provningsoch kalibreringsrapporter, redogörelser för berörd personals kvalifikationer, osv.
Det aninälda organet skall regelbundet genomföra revisioner för att säkerställa atttillverkaren vidmakthåller och tillämpar kvalitetssystemet. Tillverkaren skall erhålla en revisionsberättelse.
Dessutom kan det anmälda organet göra icke schemalagda besök hos tillverkaren. Vid sådana besök kan det anmälda organet genomföra fullständig eller partiell revision. Organet skall tillhandahålla tillverkaren en besöksrapport och i tillämpliga fall en revisionsberättelse.
24.3 Det anmälda organet skall se till att tillverkaren vidmakthåller och tillämpar det godkända kvalitetssystemet.
3 —- EG-verifikation
3.1 — EG-verifikation är det förfarande genom vilket tillverkaren eller den som representerar honom inom gemenskapen säkerställer och försäkrar att de vågar som kuntrollerats i enlighet med avsnitt 3.3 där detta är tillämpligt överensstämmer med typen, enligt beskrivningen i EG-typintyget, och att de uppfyller tillänpliga krav i dessa föreskrifter.
3.2 Tillverkaren skall vidta alla de åtgärder som behövs för att det i tillverkningsprocessen skall säkerställas att vågarna överensstämmer, där detta är tillärapligt, med typen enligt beskrivningen i EG-typintyget, och med tillämpliga krav i dessa föreskrifter. Tillverkaren eller den som representerar honom inom gemenskapen skall anbringa CE-märkningen på varje våg samt upprätta en skriftlig försäkran om överensstämmelse.
3.3 — Det anmälda organet skall utföra vederbörliga undersökningar och prov för att kontrollera att produkten överensstämmer med kraven i dessa föreskrifter. Detta skall ske genom undersökning och provning av varje våg enligt avsnitt 3.5.
3.4 För vågar som inte kräver et EG-typgodkännande måste det anmälda urganet på begäran få tillgång till konstruktionshandlingar enligt bilaga 4.
3,5 — Verifikation genom undersökning och provning av varje enskild våg,
3.5.1 Vågarneskallundersökas var för sig för att verifiera att de överensstämmer med kraven i dessa föreskrifter och där detta är tillämpligt, med typen enligt beskrivningeni EG-typintyget. De provningar skall utföras, eller motsvara dem, som anges i standarden i 5 $ 2 st.
3.5.2 Det anmälda organet skall anbringa eller låta anbringa sitt identifikationsnummer på varje våg för vilken överensstämmelse med kraven har fastställts samt utfärda ett skriftligt intyg om överensstämmelse på grundval av utförda provningar.
3.5.3 Tillverkaren eller den som representerar honom skall på begäran kunna förete det anmälda organets intyg om överensstämmelse.
4 - EG-verifikatlon av enstaka objekt
4.1 - EG-verifikation av enstaka objekt innebär att tillverkaren eller den som representerar honom inom gemenskapen säkerställer och försäkrar att en våg, som i allmänhet är konstruerad för ett visst ändamål och för vilken det intyg som avses i avsnitt 4.2 har utfärdats, uppfyller de tillämpliga kraven i dessa föroskrifter. Tillverkaren eller den som representerar honom skall anbringa CE-märkningen på vågen samt upprätta en skriftlig försäkran om överensstämmelse,
4.2 Det anmälda organet skall undersöka vågen och utsätta den för tillämpliga prov angivna i gällande standard (er) enligt 5 $ 2 st eller därmed likvärdiga prov. för att säkerställa att den uppfyller de tillämpliga kraven i dessa föreskrifter.
Det anmälda organet skall anbringa eller låta anbringa sitt identifikationsnummer på varje våg för vilken överensstämmelse med kraven har fastställts samt utfärda
ctt skriftligt intyg om överensstämmelse på grundval av utförda provningar.
4.3 Syftet med konstruktionshandlingarna enligt bilaga 4 är att göra det möjligt att bedöma om vågen uppfyller kraven i dessa föreskrifter samt att klargöra vågens konstruktion, tillverkning och arbetssätt. Det anmälda organet skall ha tillgång till dessa handlingar.
4.4 — Tillverkaren eller den som representerar honom skall på begäran kunna förete det anmälda organets intyg om överensstämmelse.
2
STARS 1994:18
5 LJexGensanNNna Heskånginelser
5.1 — EG-försäkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion), EG vurifikation och EG-verifikation av enstaka objekt kan utföras hos tillverkaren, De kan också göras på annan plats under följande förutsättnmgar. Transporten till den plats där vågen skall användas får inte krävs att vågen tas isär. Idrifttagande av vågen får heller inte kräva hopmontering eller annan teknisk installationsåtgärd, om detta kan förväntas päverka vågens egenskaper. Tyngdaccelerationen på den plats där vågen skall användas skall beaktas om vägens egenskaper påverkas av variationer i tyngdaccelerationen. I alla andra fall skall kontrollförfarandet genomföras på den plats där vågen skall användas,
52 Om vågen påverkas av variationer i tyngdaccelerationen skall kontrollförfarandet enligt avsnitt 5.1 utföras i två steg, där det andra steget skall omfatta all undersökning och provning som påverkas av tyngdaccelerationen, och det första steget omfattar all annan undersökning och provning, Det andra kontrollsteget medför beroende på kontrollort och antalet kontrollskaldelar (n) rätt till användning inom följande gravitationszoner.
Om antalet kontrollskaldelar (n) för en våg är mindre än eller lika med 1000 får derma användas inom hela Sverige, oberoende av kontrollort.
För vågar med 1000 <n £ 2500 är kontroll giltig för kontrollzonen samt en zon på vardera sidan om kontrollzonen.
För vågar med 2500 < n £ 6000 är kontroll giltig för kontrollzonen.
För vågar med n > 6000 är kontroll giltig endast för uppställningsplatsen. Kontroll skall vara utförd på uppställningsplatsen.
Kontrollerad våg med n < 6000 får användas inom detaljhandeln under högst en månad utanför det område för vilket kontrollen är giltig.
Kontroll av våg med n < 6000 får utföras i annat distrikt än det för vilken kontrollen är giltig.
Anpassning av vågs visning i kontrolldistrikt till aktuellt uppställningsdistrikt' fås genom att multiplicera visning med en korrektionsfaktor (k) enligt tabellen.
STARS 1994:18
E-värde i 981666 2,81840 9,82008 9,82181 982279 982432 Zonens mitt
tm/g?)
oatrall- | Zon 1: Zon 2: Zon 3: Zon 4: Zoa 5: Zon 6:
ningsdistrikt a Zon 1: 1,000000 0,999823 0,999652 0,999476 0,999376 | 0,999220
Zon 2: 1,000177 1,000000 0,999829 0,999653 0,999553 | 0,999397
Zon 3: 1,000348 1,000171 1,000000 0,999824 0,999724 1 0,999568
Zon 4: 1,000525 1,000347 1,000176 1,000000 0,999900 1 0,999745
Zon 5: 1,000624 1,000447 1,000276 1,000100 1,000000 1 0,999844
Zon 6: 1,000780 1,000603 1,000432 1,000256 1,000156 1) 1,000000
Zon 1: Malmöhus län, Blekinge län, Hallands län, Kristianstads lin, Göte-
borgs och Bohus län söder om Stenungsund, Älvsborgs län, Jönköpings län,
Kronobergs län, Kalmar län och Gotlands län.
Zon 2: Göteborgs och Bohus län norr om Stenungsund, Skaraborgs län,
Värmlands län, Östergötlands län, Södermanlands lin, Örebro län, Västmanlands
län, Stockholms län och Uppsala län.
Zen 3: Kopparbergs län och Gävleborgs län,
Zen 4: Västermorrlands län och Jämtlands län.
Zon 5: Västerbottens län.
Zon 6 Norrbottens län.
5.3.1 Om en tillverkare valt att få något av förfarandena enligt avsnitt 5.1
genomfört i två steg och dessa båda steg skall genomföras av två olika parter,
skall cn våg som genomgått det första steget i förfarandet märkas med identi-
fikationsnumret för det anmälda organ som genomfört detta steg.
5.3.2 Den part som genomfört det första steget i förfarandet skall för varje våg utfärda ett intyg som innehåller de uppgifter som krävs för att vågen skall kunna
identifieras och särskild uppgift om vilka undersökningar och provningar som
har utförts.
Den part som utför det andra steget i förfarandet skall utföra de undersökningar och provningar som återstår.
Tillverkaren eller den som representerar honom skall på begäran kunna förete det anmälda organets intyg om överensstämmelse.
5.3.3 Dentillverkare som valt att i steg ett tillämpa förfarandet vid EG-försäkran om typöverensstämmelse (kvalitetssäkring av produktion) kan för steg två
antingen välja samma förfarande eller välja att där fortsätta med förfarandet vid
EG-verifikation.
5.3.4 När steg två fullgjorts skall CE-märkningen anbringas på vågen tillsam-
mais med identifieringsnumret för det anmälda organ som utfört steg två.
STARS 1994:18
Bilaga 4 KONSTRUKTIONSHANDLINGAR
Den tekniska dokumentationen (konstruktionshandlingar) som anges i avsnitt 1.2i bilaga 3 måste klargöra vägens konstruktion, tillverkning och arbetssätt och göra det möjligt att bedöma om den uppfyller kraven i dessa föreskrifter.
Dokumentationen skall i den mån det krävs för bedömningen omfatta följande:
- En allmän typbeskrivning.
Konstruktions- och tillverkningsritningar samt scheman över kompanentör, delmontage och kretsar osv.
> Beskrivningar och förklaringar som krävs för att förstå ovanstående underlag, inklusive vågens arbetssätt.
En lista med de standarder som enligt 5 $ 2 st tillämpas helt eller delvis, samt beskrivningar av de lösningar som valts för att uppfylla de grundläggande kraven då standarder enligt 5 $ 2 st inte tillämpats,
Resultaten av konstruktionsberäkningar och undersökningar osv.
« Provningsrapporter,
- Intyg om EG-typgodkännande och relevanta provningsresultat för vågar med komponenter som är identiska med sådana som ingår i den aktuella konstruktionen.
Bilaga 5
MÄRKNING
1 Märkning
1.1 Vågar som underkastats kontroll av EG-överensstämmelse skall vara försedda med följande märkning:
a) - CE-märkningen om överensstämmelse, bestående av CE-symbolen, som skall ha det utseende som fastställts i lag, följd av de två sista siffrorna i ärtalet för året när märket anbringades.
» Identifieringsnumret/-numren för det/de anmälda organ som utfört tillsynen eller EG-verifikationen.
Ovannämnda märkning och påskrifter skall vara anbringade på vågen, tydligt placerade tillsammans.
b) En grön etikett med minimimåtten 12,5 x 12,5 mm i fyrkant, med bokstaven
"M" tryckt i svart,
Följande text:
- Ttillämpliga fall numret på intyget om EG-typgodkännande, Tillverkarens märke eller namn. Noggrannhetsklassen, omskrivet med en oval eller med två vågräta linjer förbundna med två halvcirklar. - Största last uttryckt som "Max...". + Minsta last uttryckt som "Min...”. Kontrollskaldelen uttryckt som ”e =...". 4 De två sista siffrorna i årtalet för året när CE-märkningen anbringades.
Dessutom i tillämpliga fall följande:
- Tillverkningsnumret. För vågar som består av separata men samhörande delar, identifieringsmärken på varje del. Skaldelen, om den skiljer sig från e, uttryckt som "d = ...". - Maximal adderande tara, uttryckt som "T = +...” - Maximal subtraherande tara, uttryckt som "T=-,..", om den skiljer sig från värdet på Max. Tareringsintervall om det skiljer sig från d, uttryckt som ”d="
STAS 1994:18
Störsia tilläma last, om den skiljer sig från värdet på Max, uttryckt som
”Lim ...”.
> Det särskilda temperaturintervallet, uttryckt som "... C9/...Ce", » Förhållandet mellan lastbärare och last.
För våg med 1000 <n < 6000 anges giltiga kontrollzoner. Våg med” n > 6000 märks med uppställningsplatsens namn.
1.2 Vågarna skall ha tillräckliga möjligheter för anbringande av CE-märkeot och/eller annan märkning. Det skall vara omöjligt att avlägsna märkningen utan att skada den. Märkningen skall vara synlig när vågen är placerad i sitt normala användningsläge.
1,3 Om en märkskylt används skall den kunna förseglas om den kan avlägsnas
utan att förstöras. Om märkskylten kan förseglas skall den kunna förses mud ett
kontrollmärke.
1.4 Märkningen med Max, Min, e.d. skall också anges i närheten av visningsenheten, om den inte redan finns där.
1.5 Varje Jastbestämningsanordning som är förbunden med en ellvr flora
lastbärare skall vara försedd med den tillämpliga märkning som hör till respek tive lastbärare.
2 — Symbol för begränsat bruk enligt 8 & 2 st
Denna symbol skall utgöras av bokstaven "M” tryckt med svart på en röd botten, minst 25 x 25 mm i fyrkant, med två diagonaler som bildar ext kryss.
STANS 1994:18
Bilaga 6
KONTROLLMÄRKE
Vågar som vid omverifikation uppfyllt kraven skall av det kontrollerande organct förses med ett kontrollmärke bestående av SWEDAC:s ackrediteringsmärke med kompletterande text i någon av nedanstående storlekar, organets ackrediteringsnummer och månad och år för den genomförda omverifikationen. Därutöver får inget ytterligare anges på kontrollmärket.
> hår veg NV ÄSNEDAN
OQO det Zz > O SKEDAG
ÅA Bull AN A höf Zz >ALAf OD
Pp DITET 7 SS I ef Zz
DITt LEGAL LEGAL LEGAL
MATTEKNIK MÄTTEKNIK MÄTTEKNIK
ED
> keU os o
O NV Zz FwMwo = SEPA
on ia ORT BM mna
EDITS Penitt ng SMG
LEGAL LEGAL LR Penis"
MÄTTEKNIK MÄTTEKNIK MÄTTEKNIK MÅTTERNIK