lagen.nu
(EU) 2018/120

Fastställande för år 2018 av fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten

Titel
Rådets förordning (EU) 2018/120 av den 23 januari 2018 om fastställande för år 2018 av fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten och om ändring av förordning (EU) 2017/127
CELEX
32018R0120
Datum
2018-01-23
Konsoliderad t.o.m.
2019-10-31
Jämför lydelser 4
Källa
eur-lex.europa.eu
Konsoliderad versionTexten nedan är Publikationsbyråns konsoliderade version, med ändringar införda genom förordning (EU) 2018/511, förordning (EU) 2018/915, förordning (EU) 2018/1308 och förordning (EU) 2018/1628. Grundrättsakten och ändringsrättsakterna är de officiella texterna.

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 43.3,

med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och

Skälen nedan är grundrättsaktens. Ändringsrättsakternas skäl: förordning (EU) 2018/511 · förordning (EU) 2018/915 · förordning (EU) 2018/1308 · förordning (EU) 2018/1628.

(1) Enligt artikel 43.3 i fördraget ska rådet på förslag av kommissionen besluta om åtgärder om fastställande och fördelning av fiskemöjligheter.

(2) Enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1380/2013 ska bevarandeåtgärder antas med beaktande av tillgänglig vetenskaplig, teknisk och ekonomisk rådgivning, i förekommande fall inbegripet rapporter som utarbetats av vetenskapliga, tekniska och ekonomiska kommittén för fiskerinäringen (STECF) och andra rådgivande organ, samt mot bakgrund av råd från rådgivande nämnder.

(3) Det åligger rådet att besluta om åtgärder om fastställande och fördelning av fiskemöjligheter, inbegripet vissa villkor som är funktionellt knutna till dessa, i förekommande fall. I enlighet med artikel 16.4 i förordning (EU) nr 1380/2013 bör fiskemöjligheterna fastställas i överensstämmelse med de mål för den gemensamma fiskeripolitiken som fastställs i artikel 2.2 i den förordningen. I enlighet med artikel 16.1 i den förordningen ska fiskemöjligheterna tilldelas medlemsstaterna på ett sätt som tillförsäkrar relativ stabilitet i fisket för var och en av medlemsstaterna och för vart och ett av bestånden eller fiskena.

(4) Den totala tillåtna fångstmängden (TAC) bör därför, i linje med förordning (EU) nr 1380/2013, fastställas på grundval av tillgängliga vetenskapliga utlåtanden, med beaktande av biologiska och socioekonomiska aspekter, samtidigt som de olika näringsgrenarna inom fisket garanteras en rättvis inbördes behandling, och mot bakgrund av de synpunkter som framförts under samråden med berörda parter, i synnerhet vid mötena i de rådgivande nämnderna.

(5) Den landningsskyldighet som avses i artikel 15 i förordning (EU) nr 1380/2013 införs fiske för fiske. I den region som den här förordningen omfattar bör, när ett fiske omfattas av landningsskyldigheten, alla arter i detta fiske som är föremål för fångstbegränsningar landas. Från och med den 1 januari 2016 tillämpas landningsskyldigheten på de arter som definierar fiskena. I artikel 16.2 i förordning (EU) nr 1380/2013 föreskrivs att fiskemöjligheter, när landningsskyldighet för ett fiskbestånd införs, ska fastställas med beaktande av ändringen från att fiskemöjligheter fastställs för att återspegla landningar till att fiskemöjligheter fastställs för att återspegla fångster. På grundval av de gemensamma rekommendationerna från medlemsstaterna och i enlighet med artikel 15 i förordning (EU) nr 1380/2013 har kommissionen antagit ett antal delegerade förordningar om fastställande av specifika utkastplaner som tillämpas på tillfällig basis under en period på högst tre år, som förberedelse för att landningsskyldigheten genomförs fullt ut.

(6) Fiskemöjligheterna för bestånd av arter som från och med den 1 januari 2018 omfattas av landningsskyldigheten bör kompensera för tidigare utkast och vara grundade på vetenskaplig information och vetenskapliga utlåtanden. För att säkerställa skälig kompensation för den fisk som tidigare kastats överbord och som från och med den 1 januari 2018 måste landas bör en ökning beräknas enligt följande metod: den nya landningsmängden bör beräknas genom att de mängder som även fortsättningsvis kommer att kastas överbord vid tillämpningen av landningsskyldigheten subtraheras från den av Internationella havsforskningsrådet (Ices) fastställda uppgiften om totala fångster; en ökning av TAC:en bör stå i proportion till förändringen mellan den nya beräknade landningsmängden och den tidigare Ices-uppgiften om landningsmängd.

(7) Enligt vetenskapliga utlåtanden är tillståndet för havsabborre (Dicentrarchus labrax) i Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna 4b, 4c och 7a, 7d–h) fortfarande allvarligt, och beståndet fortsätter att minska trots de åtgärder som vidtagits under de föregående åren. Åtgärderna har inte lett till den önskade minskningen i fiskedödlighet vid yrkesfiske (en minskning på endast 17 % i stället för förväntade 50 %). Fiskedödligheten i det nordliga beståndet vid fritidsfiske anses nu vara mer betydande än beräknat, och det uppskattas att den 2016 var större än fiskedödligheten vid yrkesfiske. Även orsaker till dödlighet efter tillbakasläppande räknas in i detta. Därför behövs en betydande minskning av fiskedödligheten i det nordliga beståndet för en liten ökning av biomassan.

(8) För att lindra de sociala och ekonomiska effekterna av den ovannämnda åtgärden kan endast begränsat fiske med vissa redskap tillåtas, samtidigt som det införs en tvåmånaders fredningstid för att skydda lekansamlingar. Även om vissa oundvikliga bifångster från fiske med andra fiskeredskap skulle kunna förekomma är läget för beståndet så allvarligt att det inte är möjligt att tillåta landning av alla bifångster, och man bör helt undvika att komma i kontakt med beståndet. Det kommer också att behövas ytterligare begränsningar av fritidsfisket, varvid endast återsläppsfiske tillåts under hela året. Med beaktande av Ices-utlåtandet om att ytterligare minska fisketrycket på beståndet av havsabborre i Biscayabukten bör också en lägre daglig fångstbegränsning per person för fritidsfiske fastställas för det området.

(9) När det gäller beståndet av ål (Anguilla anguilla) anges i Ices-utlåtandet att all antropogen dödlighet bör minskas till noll eller till en nivå så nära noll som möjligt. Mot bakgrund av detta utlåtande är det lämpligt att införa ett tillfälligt förbud mot fiske efter ål med en total längd på 12 cm eller mer i unionens vatten i Ices-området inbegripet i Östersjön, för att skydda lekmogna ålhonor under deras vandring.

(10) Under några år har vissa TAC:er för bestånden av elasmobranchii (hajar och rockor) fastställts till noll med en därtill knuten bestämmelse som innebär en skyldighet att omedelbart frisläppa oavsiktliga fångster. Skälet till denna specialbehandling är att dessa bestånd har dålig bevarandestatus och eftersom deras överlevnadsgrad är hög, kommer utkast inte att öka fiskeridödligheten för dem, utan anses gynna bevarandet av dessa arter. Sedan den 1 januari 2015 måste emellertid fångster av dessa arter i pelagiskt fiske landas, såvida de inte omfattas av något av de undantag från den landningsskyldighet som föreskrivs i artikel 15 i förordning (EU) nr 1380/2013. Artikel 15.4 a i den förordningen medger sådana undantag för arter som det är förbjudet att fiska enligt en unionsrättsakt antagen inom området för den gemensamma fiskeripolitiken. Det är därför lämpligt att förbjuda fiske efter dessa arter i de berörda områdena.

(11) Enligt artikel 16.4 i förordning (EU) nr 1380/2013 bör TAC:er för bestånd som omfattas av specifika fleråriga planer fastställas i enlighet med reglerna i dessa planer. TAC:erna för bestånd av tunga i västra delen av Engelska kanalen, av rödspätta och tunga i Nordsjön och av blåfenad tonfisk i östra Atlanten och i Medelhavet bör således fastställas i enlighet med reglerna i förordningarna (EG) nr 509/2007, (EG) nr 676/2007 och (EU) 2016/1627. Målet för de sydliga bestånden av kummel enligt rådets förordning (EG) nr 2166/2005 är att bygga upp de berörda beståndens biomassa så att de hamnar inom säkra biologiska gränser och samtidigt följa vetenskapliga data. I enlighet med vetenskapliga utlåtanden är det, i brist på definitiva uppgifter om ett målvärde för biomassan för lekbeståndet och med hänsyn till förändringar av de säkra biologiska gränserna, lämpligt att fastställa TAC:en på grundval av Ices utlåtande om maximalt hållbart uttag, i syfte att bidra till uppnåendet av de mål för den gemensamma fiskeripolitiken som anges i förordning (EU) nr 1380/2013.

(12) På grundval av de fastställda riktmärkena har Ices, när det gäller sillbeståndet väster om Skottland, avgett utlåtanden om de kombinerade sillbestånden i sektionerna 6a, 7b och 7c (väster om Skottland och väster om Irland). Utlåtandet avser två separata TAC:er (för 6aS, 7b och 7c å ena sidan och för 5b, 6b och 6aN å andra sidan). Enligt Ices måste det tas fram en återuppbyggnadsplan för dessa bestånd. Eftersom det följer av vetenskapliga utlåtanden att förvaltningsplanen för det nordliga beståndet inte kan tillämpas på de kombinerade bestånden och det inte är möjligt att fastställa separata fiskemöjligheter för dessa två bestånd, fastställs det en TAC som tillåter begränsade fångster inom ett kommersiellt drivet vetenskapligt provtagningsprogram.

(13) När det gäller bestånd för vilka det saknas tillräckliga eller tillförlitliga uppgifter som kan ligga till grund för storleksuppskattningar, bör förvaltningsåtgärder och TAC-nivåer fastställas i enlighet med den försiktighetsansats i fiskeriförvaltningen som definieras i artikel 4.1.8 i förordning (EU) nr 1380/2013, med beaktande av beståndsspecifika faktorer, framför allt tillgänglig information om utvecklingstrender för bestånden och överväganden med hänsyn till blandade fisken.

(14) Genom rådets förordning (EG) nr 847/96 infördes ytterligare villkor för förvaltning av TAC:er med fördelning mellan åren, däribland, genom artiklarna 3 och 4 i den förordningen, bestämmelser om flexibilitet för försiktighets-TAC:er och analytiska TAC:er. Enligt artikel 2 i den förordningen ska rådet, när TAC:erna fastställs, bestämma för vilka bestånd artiklarna 3 och 4 i den förordningen inte ska tillämpas, särskilt på grundval av beståndens biologiska tillstånd. Mer nyligen infördes genom artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 flexibilitet mellan åren för alla bestånd som omfattas av landningsskyldigheten. För att motverka en alltför stor flexibilitet som skulle underminera principen om ett rationellt och ansvarsfullt utnyttjande av marina biologiska resurser, förhindra att målen för den gemensamma fiskeripolitiken uppnås och försämra beståndens biologiska tillstånd, bör det därför fastställas att artiklarna 3 och 4 i förordning (EG) nr 847/96 är tillämpliga på analytiska TAC:er endast i de fall då den flexibilitet mellan åren som föreskrivs i artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 inte utnyttjas.

(15) Om en TAC för ett visst bestånd tilldelas endast en medlemsstat, bör den berörda medlemsstaten i enlighet med artikel 2.1 i fördraget bemyndigas att fastställa nivån på denna TAC. Det bör finnas bestämmelser som säkerställer att den berörda medlemsstaten vid fastställandet av den TAC-nivån handlar helt i överensstämmelse med den gemensamma fiskeripolitikens principer och regler.

(16) Det är nödvändigt att fastställa taken för fiskeansträngningen för 2018 i enlighet med artikel 5 i förordning (EG) nr 509/2007, artikel 9 i förordning (EG) nr 676/2007 och artiklarna 5, 6, 7 och 9 och bilaga I till förordning (EU) nr 2016/1627.

(17) För att garantera ett fullt utnyttjande av fiskemöjligheterna är det lämpligt att tillåta flexibilitet mellan vissa av de TAC-områden där samma biologiska bestånd berörs. Utöver den flexibilitet mellan områden som redan finns är det således i synnerhet lämpligt att införa en begränsad flexibilitet mellan områden för långa från Ices-delområdena 6–14 till unionens vatten i delområde 4, samt för rockor mellan sektion 7d och unionens vatten i sektionerna 2a och delområde 4.

(18) För vissa arter, t.ex. vissa hajarter, kan även en begränsad fiskeverksamhet innebära en allvarlig risk för bevarandet. För sådana arter bör fiskemöjligheterna därför begränsas helt genom ett allmänt förbud mot att fiska efter dessa arter.

(19) Vid den elfte partskonferensen för konventionen om skydd av flyttande vilda djur, som hölls i Quito den 3–9 november 2014, lades ett antal arter till i förteckningarna över skyddade arter i tilläggen I och II till konventionen, med verkan från och med den 8 februari 2015. Det är därför lämpligt att vidta åtgärder för skydd av dessa arter med avseende på unionsfiskefartyg som fiskar i alla vatten och andra fiskefartyg som fiskar i unionens vatten.

(20) Utnyttjandet av fiskemöjligheter för unionsfiskefartyg som fastställs i den här förordningen omfattas av rådets förordning (EG) nr 1224/2009, särskilt artiklarna 33 och 34 i den förordningen, vad gäller registrering av fångster och fiskeansträngning och meddelande av uppgifter om uttömda fiskemöjligheter. Det är därför nödvändigt att specificera de koder som medlemsstaterna ska använda då de översänder uppgifter till kommissionen om landningar av bestånd som omfattas av den här förordningen.

(21) I enlighet med Ices utlåtanden är det lämpligt att behålla ett särskilt system för förvaltning av tobisfiskar och därtill hörande bifångster i unionens vatten i Ices-sektionerna 2a och 3a och Ices-delområde 4. Eftersom de vetenskapliga utlåtandena från Ices väntas bli tillgängliga först i februari 2018 är det lämpligt att preliminärt fastställa TAC:erna och kvoterna för detta bestånd till noll fram till dess att utlåtandena avges.

(22) I enlighet med förfarandet enligt avtalen eller protokollen om fiskeförbindelser med Norge och Färöarna har unionen hållit samråd om fiskerättigheter med dessa partner. I enlighet med förfarandet enligt avtalet och protokollet om fiskeförbindelser med Grönland har gemensamma kommittén fastställt nivån för de fiskemöjligheter som är tillgängliga för unionen i grönländska vatten under 2018. Det är därför nödvändigt att införa dessa fiskemöjligheter i denna förordning.

(23) Vid sitt årsmöte 2017 antog Nordostatlantiska fiskerikommissionen (NEAFC) bevarandeåtgärder för de två kungsfiskbestånden i Irmingerhavet. Dessa åtgärder bör genomföras i unionsrätten.

(24) Internationella kommissionen för bevarande av tonfisk i Atlanten (Iccat) lämnade vid sitt årsmöte 2017 TAC:erna för långfenad tonfisk i Sydatlanten och för gulfenad tonfisk oförändrade. Iccat antog även TAC-höjningar för blåfenad tonfisk i östra Atlanten och i Medelhavet samt långfenad tonfisk. 2018 års TAC för långfenad tonfisk för Spanien återspeglar redan ett avdrag med 945,56 ton för överfiske under 2016. Detta överfiske kompenserades på Iccat-nivå genom fiskemöjligheter från andra medlemsstater (Frankrike, Irland, Portugal och Förenade kungariket). Ytterligare kompensation från Spanien kommer därför att behövas för att kompensera dessa medlemsstater fullt ut.

(25) TAC:en för svärdfisk i Medelhavet har sänkts i enlighet med Iccat-rekommendation 16-05. Beståndet av blåfenad tonfisk i östra Atlanten och Medelhavet omfattas redan av Iccats fångstbegränsningar, och detta bör även gälla för fångster från fritidsfiske av alla andra Iccat-bestånd. Dessutom bör unionsfiskefartyg med en längd på minst 20 meter som fiskar efter storögd tonfisk i Iccats konventionsområde omfattas av de kapacitetsbegränsningar som antogs av Iccat genom Iccat-rekommendation 15-01. Alla dessa åtgärder bör genomföras i unionsrätten.

(26) Vid sitt 36:e årsmöte 2017 antog parterna i Kommissionen för bevarande av marina levande tillgångar i Antarktis (CCAMLR) fångstbegränsningar för både målarter och bifångstarter för perioden 1 december 2017–30 november 2018. Utnyttjandet av kvoterna under 2017 bör beaktas när fiskemöjligheterna för 2018 fastställs.

(27) Vid sitt årsmöte 2017 antog Indiska oceanens tonfiskkommission (IOTC) nya fångstbegränsningar för gulfenad tonfisk (Thunnus albacares) som inte påverkar unionens fångstbegränsningar inom IOTC. IOTC minskade också möjligheterna att använda sig av anordningar som samlar fisk och av stödfartyg. Eftersom stödfartygs verksamhet och användningen av anordningar som samlar fisk är en integrerad del av snörpvadsflottans fiskeansträngning, bör åtgärden genomföras i unionsrätten.

(28) Regionala fiskeriförvaltningsorganisationen för södra Stilla havet (SPRFMO) kommer att hålla sitt årsmöte den 30 januari–3 februari 2018. Till dess att årsmötet har hållits är det lämpligt att provisoriskt behålla de nuvarande åtgärderna i SPRFMO:s konventionsområde.

(29) Vid sitt årsmöte 2017 antog Interamerikanska kommissionen för tropisk tonfisk (IATTC) en bevarandeåtgärd för gulfenad tonfisk, storögd tonfisk och bonit för 2018–2020 och ändrade den befintliga bevarandeåtgärden för 2017 för dessa arter. De åtgärderna bör genomföras i unionsrätten.

(30) Vid sitt årsmöte 2017 bekräftade kommissionen för bevarande av sydlig tonfisk (CCSBT) den TAC för sydlig tonfisk för perioden 2018–2020 som antogs vid årsmötet 2016. De nu gällande åtgärder om fördelning av fiskemöjligheter som CCSBT antagit bör genomföras i unionsrätten.

(31) Vid sitt årsmöte 2017 gjorde Fiskeorganisationen för Sydostatlanten (Seafo) ingen ändring av den 2016 antagna bevarandeåtgärden för tvååriga TAC:er för tandnoting, djuphavsrödkrabba, beryxar och pelagisk armourhead. Bevarandeåtgärden för den tvååriga TAC:en för atlantisk soldatfisk i sektion B1 reviderades inte och fortsätter att gälla under 2018. De nu gällande åtgärder om fördelning av fiskemöjligheter som Seafo antagit bör genomföras i unionsrätten.

(32) Vid sitt 14:e årsmöte antog Kommissionen för bevarande och förvaltning av långvandrande fiskbestånd i västra och mellersta Stilla havet (WCPFC) bevarande- och förvaltningsåtgärder för tropisk tonfisk. Dessa åtgärder bör genomföras i unionsrätten.

(33) Vid sitt 39:e årsmöte 2017 antog Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del (Nafo) ett antal fiskemöjligheter för 2018 rörande vissa bestånd i delområdena 1–4 i Nafos konventionsområde. Dessa åtgärder bör genomföras i unionsrätten.

(34) Vid sitt 40:e årsmöte 2016 antog Allmänna kommissionen för fiske i Medelhavet (AKFM) fångstbegränsningar och begränsningar av fiskeansträngning för vissa små pelagiska bestånd för åren 2017 och 2018 i de geografiska delområdena 17 och 18 (Adriatiska havet) i AKFM:s avtalsområde. Dessa åtgärder bör genomföras i unionsrätten. De högsta fångstbegränsningar som fastställs i bilaga IL gäller endast för ett år och har ingen inverkan på eventuella andra framtida åtgärder eller ett eventuellt system för fördelning mellan medlemsstaterna.

(35) Med beaktande av den slovenska flottans särdrag, och dess marginella inverkan på bestånden av små pelagiska arter, är det lämpligt att bevara de befintliga fiskemönstren och att säkerställa den slovenska flottans tillgång till en minsta mängd små pelagiska arter.

(36) Vissa internationella åtgärder som skapar eller begränsar fiskemöjligheter för unionen antas av de berörda regionala fiskeriförvaltningsorganisationerna i slutet av året och blir tillämpliga innan denna förordning träder i kraft. Det är därför nödvändigt att de bestämmelser varigenom sådana åtgärder genomförs i unionsrätten tillämpas med retroaktiv verkan. Eftersom fiskeåret i CCAMLR:s konventionsområde löper från och med den 1 december till och med den 30 november och vissa fiskemöjligheter eller fiskeförbud i CCAMLR:s konventionsområde därför fastställs för en period som inleds den 1 december 2017, bör de relevanta bestämmelserna i denna förordning tillämpas från och med den dagen. En sådan retroaktiv tillämpning påverkar inte principen om berättigade förväntningar, eftersom CCAMLR:s medlemmar inte får bedriva fiske i CCAMLR:s konventionsområde utan tillstånd.

(37) Vad gäller fiskemöjligheterna för arktisk maskeringskrabba i området runt Svalbard beviljas genom 1920 års Parisfördrag lika och icke-diskriminerande tillträde till resurserna för alla parter i det fördraget, inklusive när det gäller fiske. Unionens syn på detta tillträde vad gäller fiske efter arktisk maskeringskrabba på kontinentalsockeln runt Svalbard anges i två verbalnoter till Norge av den 25 oktober 2016 och den 24 februari 2017. För att säkerställa att arktisk maskeringskrabba i området runt Svalbard utnyttjas på ett sätt som är förenligt med sådana icke-diskriminerande regler för förvaltning som kan fastställas av Norge, som har överhöghet och jurisdiktion i området inom det nämnda fördragets gränser, är det lämpligt att fastställa hur många fartyg som har tillstånd att bedriva sådant fiske. Fördelningen av dessa fiskemöjligheter mellan medlemsstaterna är begränsad till 2018. Man bör ha i åtanke att huvudansvaret i unionen för att säkerställa efterlevnad av tillämplig rätt ligger hos flaggmedlemsstaterna.

(38) I enlighet med unionens förklaring till Bolivarianska republiken Venezuela om beviljande av fiskemöjligheter i unionens vatten för fiskefartyg som för Bolivarianska republiken Venezuelas flagg i den exklusiva ekonomiska zonen utanför Franska Guyanas kust, är det nödvändigt att fastställa Venezuelas fiskemöjligheter för snapperfiskar i unionens vatten.

(39) Mot bakgrund av att vissa bestämmelser kommer att tillämpas löpande, och för att undvika rättsosäkerhet under perioden mellan slutet av 2017 och den dag då förordningen om fastställande av fiskemöjligheterna för år 2018 träder i kraft är det lämpligt att bestämmelserna om förbud och fredningstider fortsätter att vara tillämpliga i början av 2019, fram till dess att förordningen om fastställande av fiskemöjligheterna för år 2019 träder i kraft.

(40) För att säkerställa enhetliga villkor för att bevilja en enskild medlemsstat tillstånd att förvalta fördelningen av dess tilldelning av fiskeansträngning i enlighet med ett system med kilowattdagar, bör kommissionen tilldelas genomförandebefogenheter. Dessa befogenheter bör utövas i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 182/2011.

(41) För att säkerställa enhetliga villkor för genomförandet av denna förordning bör kommissionen tilldelas genomförandebefogenheter med avseende på tilldelning av ytterligare dagar till sjöss för definitivt upphörande med fiskeverksamhet och för förbättrad vetenskaplig observatörstäckning samt med avseende på fastställande av kalkylarksformat för insamling och överföring av uppgifter om överföring av dagar till sjöss mellan fiskefartyg som för en medlemsstats flagg.

(42) För att undvika avbrott i fiskeverksamheten och för att säkerställa utkomstmöjligheterna för unionens yrkesfiskare bör denna förordning tillämpas från och med den 1 januari 2018, med undantag för bestämmelserna om begränsningar av fiskeansträngningen, vilka bör tillämpas från och med den 1 februari 2018, och vissa bestämmelser gällande särskilda regioner, för vilka ett specifikt tillämpningsdatum bör gälla. Av brådskande skäl bör denna förordning träda i kraft omedelbart efter det att den har offentliggjorts.

(43) Fiskemöjligheterna bör utnyttjas i full överensstämmelse med tillämplig unionsrätt.

(44) Enligt uppdaterade vetenskapliga utlåtanden från Ices bör de årliga fångsterna av piggvar i Ices-delområde 4 inte överstiga 4952 ton för åren 2017–2019. Det är därför lämpligt att ändra TAC för piggvar och slätvar i Nordsjön för att möjliggöra större fångster av dessa arter även under 2017. Rådets förordning (EU) 2017/127 bör därför ändras i enlighet med detta.

(45) TAC för piggvar och slätvar i Nordsjön (Ices-sektionerna IIa och IV) enligt förordning (EU) 2017/127 tillämpas från och med den 1 januari 2017. Ändringsbestämmelserna i denna förordning bör också tillämpas från och med den dagen. En sådan retroaktiv tillämpning påverkar inte tillämpningen av rättssäkerhetsprincipen och principen om skydd för berättigade förväntningar, eftersom fiskemöjligheterna i fråga ökas i förhållande till de fiskemöjligheter som fastställdes i förordning (EU) 2017/127).

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Avdelning I Allmänna bestämmelser

Artikel1Syfte

1. I denna förordning fastställs fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten än unionens vatten.

2. De fiskemöjligheter som avses i punkt 1 ska omfatta följande:

a) Fångstbegränsningar för 2018 och, i de fall där så anges i denna förordning, för 2019.

b) Begränsningar av fiskeansträngningen för perioden 1 februari 2018–31 januari 2019, utom i de fall då andra perioder fastställs för ansträngningsbegränsningar i artiklarna 26, 27 och 39 och bilaga IIE, samt när det gäller anordningar som samlar fisk.

c) Fiskemöjligheter för perioden 1 december 2017–30 november 2018 för vissa bestånd i CCAMLR:s konventionsområde.

d) Fiskemöjligheter för vissa bestånd i IATTC:s konventionsområde enligt artikel 28 för de perioder under 2018 och 2019 som anges i den artikeln.

Artikel2Tillämpningsområde

1. Denna förordning ska tillämpas på följande fartyg:

a) Unionsfiskefartyg.

b) Fartyg från tredjeland i unionens vatten.

2. Denna förordning ska också tillämpas på fritidsfiske, om det uttryckligen hänvisas till sådant fiske i de relevanta bestämmelserna.

Artikel3Definitioner

I den här förordningen ska definitionerna i artikel 4 i förordning (EU) nr 1380/2013 gälla. Dessutom gäller följande definitioner:

a) fartyg från tredjeland: ett fiskefartyg som för ett tredjelands flagg och är registrerat i ett tredjeland.

b) fritidsfiske: icke kommersiell fiskeverksamhet som utnyttjar havets biologiska resurser exempelvis för rekreation, turism eller sport.

c) internationella vatten: vatten som inte står under någon stats överhöghet eller jurisdiktion.

d) total tillåten fångstmängd (TAC):

i) i fisken som omfattas av den landningsskyldighet som avses i artikel 15 i förordning (EU) nr 1380/2013, den kvantitet fisk ur varje bestånd som får fångas varje år,

ii) i alla övriga fisken, den kvantitet fisk ur varje bestånd som får landas varje år.

e) kvot: en andel av den totala tillåtna fångstmängden som tilldelas unionen, en medlemsstat eller ett tredjeland.

f) analytiska bedömningar: kvantitativa bedömningar av trenderna inom ett visst bestånd baserade på uppgifter om beståndets biologi och utnyttjandegrad, som efter vetenskaplig undersökning anses vara av tillräcklig kvalitet för att kunna ge vetenskaplig vägledning om framtida fångstalternativ.

g) maskstorlek: den maskstorlek för nätredskap som fastställts i enlighet med kommissionens förordning (EG) nr 517/2008.

h) registret över unionens fiskeflotta: det register som kommissionen upprättat i enlighet med artikel 24.3 i förordning (EU) nr 1380/2013.

i) fiskeloggbok: den loggbok som avses i artikel 14 i förordning (EG) nr 1224/2009.

Artikel4Fiskezoner

I denna förordning gäller följande definitioner av fiskezoner:

a) Ices-områden (Ices, Internationella havsforskningsrådet): de geografiska områden som definieras i bilaga III till förordning (EG) nr 218/2009.

b) Skagerrak: det geografiska område som avgränsas i väst av en linje från Hanstholms fyr till Lindesnes fyr och i söder av en linje från Skagens fyr till Tistlarnas fyr och därifrån till den närmaste punkten på den svenska kusten.

c) Kattegatt: det geografiska område som i norr avgränsas av en linje från Skagens fyr till Tistlarnas fyr och därifrån till den närmaste punkten på den svenska kusten och i söder av en linje från Hasenøre till Gnibens Spids, från Korshage till Spodsbjerg och från Gilbjerg Hoved till Kullen.

d) Funktionell enhet 16 i Ices-delområde 7: det geografiska område som avgränsas av de loxodromer som i angiven ordning förbinder följande positioner:

53° 30′ N 15° 00′ W,

53° 30′ N 11° 00′ W,

51° 30′ N 11° 00′ W,

51° 30′ N 13° 00′ W,

51° 00′ N 13° 00′ W,

51° 00′ N 15° 00′ W,

53° 30′ N 15° 00′ W;

e) Funktionell enhet 26 i Ices-sektion 9a: det geografiska område som avgränsas av de loxodromer som i angiven ordning förbinder följande positioner:

43° 00′ N 8° 00′ W,

43° 00′ N 10° 00′ W,

42° 00′ N 10° 00′ W,

42° 00′ N 8° 00′ W;

f) Funktionell enhet 27 i Ices-sektion 9a: det geografiska område som avgränsas av de loxodromer som i angiven ordning förbinder följande positioner:

42° 00′ N 8° 00′ W,

42° 00′ N 10° 00′ W,

38° 30′ N 10° 00′ W,

38° 30′ N 9° 00′ W,

40° 00′ N 9° 00′ W,

40° 00′ N 8° 00′ W;

g) Funktionell enhet 30 i Ices-sektion 9a: det geografiska området under Spaniens jurisdiktion i Cádizbukten och i de angränsande vattnen i 9a.

h) Cádizbukten: det geografiska område i Ices-sektion 9a som ligger öster om longitud 7° 23′ 48″ W.

i) Cecaf-områden ( Cecaf,Fiskerikommittén för östra Centralatlanten): de geografiska områden som definieras i bilaga II till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 216/2009.

j) Nafo-områden (Nafo, Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del): de geografiska områden som definieras i bilaga III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 217/2009.

k) Seafos konventionsområde (Seafo, Fiskeorganisationen för Sydostatlanten): det geografiska område som definieras i konventionen om bevarande och förvaltning av fiskeresurser i Sydostatlanten.

l) Iccats konventionsområde (Iccat, Internationella kommissionen för bevarande av tonfisk i Atlanten): det geografiska område som definieras i den internationella konventionen för bevarande av tonfisk i Atlanten.

m) CCAMLR:s konventionsområde (CCAMLR, Kommissionen för bevarande av marina levande tillgångar i Antarktis): det geografiska område som definieras i artikel 2 a i rådets förordning (EG) nr 601/2004.

n) IATTC:s konventionsområde (IATTC, Interamerikanska kommissionen för tropisk tonfisk): det geografiska område som definieras i konventionen om förstärkning av den interamerikanska kommission för tropisk tonfisk som inrättades genom 1949 års konvention mellan Amerikas förenta stater och Republiken Costa Rica.

o) IOTC:s behörighetsområde (IOTC, Indiska oceanens tonfiskkommission): det geografiska område som definieras i avtalet om inrättande av en tonfiskkommission för Indiska oceanen.

p) SPRFMO:s konventionsområde (SPRFMO, Regionala fiskeriförvaltningsorganisationen för södra Stilla havet): det geografiska område som definieras i konventionen om bevarande och förvaltning av det fria havets fiskeresurser i södra Stilla havet.

q) WCPFC:s konventionsområde (WCPFC, Fiskerikommissionen för västra och mellersta Stilla havet): det geografiska område som definieras i konventionen om bevarande och förvaltning av långvandrande fiskbestånd i västra och mellersta Stilla havet.

r) AKFM:s geografiska delområden (AKFM, Allmänna kommissionen för fiske i Medelhavet): de områden som definieras i bilaga I till Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1343/2011.

s) den del av Berings hav som är fritt hav: det fria geografiska havsområde i Berings hav som ligger mer än 200 nautiska mil utanför de baslinjer från vilka bredden av Berings havs kuststaters territorialvatten mäts.

t) överlappande område mellan IATTC och WCPFC: det geografiska område som avgränsas av

longitud 150° W,

longitud 130° W,

latitud 4° S,

latitud 50° S.

Avdelning II Fiskemöjligheter för unionsfiskefartyg

Kapitel I Allmänna bestämmelser

Artikel5TAC:er och fördelning

1. I bilaga I anges TAC:erna för unionsfiskefartyg i unionens vatten eller i vissa andra vatten än unionens vatten och fördelningen av dessa TAC:er mellan medlemsstaterna samt i förekommande fall de villkor som är funktionellt knutna till dem.

2. Unionsfiskefartyg får ta fångster, inom de TAC:er som anges i bilaga I till den här förordningen, i vatten som lyder under Färöarnas, Grönlands och Norges fiskerijurisdiktion samt i fiskezonen kring Jan Mayen, på de villkor som anges i artikel 15 i och i bilaga III till denna förordning samt i rådets förordning (EG) nr 1006/2008 och i tillämpningsföreskrifterna till denna.

Artikel6TAC:er som ska fastställas av medlemsstaterna

1. För vissa fiskbestånd ska TAC:erna fastställas av den berörda medlemsstaten. Dessa bestånd anges i bilaga I.

2. De TAC:er som ska fastställas av medlemsstaterna ska

a) vara förenliga med den gemensamma fiskeripolitikens principer och regler, särskilt principen om hållbart utnyttjande av beståndet, och

b) ge följande resultat:

i) Om analytiska bedömningar finns att tillgå, ett utnyttjande av beståndet som med största möjliga sannolikhet är förenligt med ett maximalt hållbart uttag från och med år 2018, eller

ii) om analytiska bedömningar inte finns att tillgå eller är ofullständiga, ett utnyttjande av beståndet som är förenligt med försiktighetsansatsen i fiskeriförvaltningen.

3. Senast den 15 mars 2018 ska varje berörd medlemsstat lämna följande information till kommissionen:

a) Antagna TAC:er.

b) De uppgifter som samlats in och bedömts av den berörda medlemsstaten på vilka de antagna TAC:erna grundar sig.

c) Uppgifter om hur antagna TAC:er är förenliga med punkt 2.

Artikel7Villkor för landning av fångster och bifångster

1. Fångster som inte omfattas av den landningsskyldighet som fastställs i artikel 15 i förordning (EU) nr 1380/2013 ska behållas ombord eller landas endast om de

a) har gjorts av fartyg som för en medlemsstats flagg och denna medlemsstat har en kvot som inte är uttömd, eller

b) utgör en del av en unionskvot som inte har fördelats mellan medlemsstaterna med hjälp av kvoter och denna unionskvot inte är uttömd.

2. Bestånden av icke-målarter inom säkra biologiska gränser enligt artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 anges i bilaga I till den här förordningen för tillämpning av det undantag från skyldigheten att avräkna fångster från de berörda kvoterna som föreskrivs i den artikeln.

Artikel8Begränsningar av fiskeansträngningen

Följande bestämmelser för fiskeansträngningen ska tillämpas för de perioder som avses i artikel 1.2 b:

a) Bilaga IIA ska tillämpas på förvaltningen av bestånd av rödspätta och tunga i Ices-delområde 4.

b) Bilaga IIB ska tillämpas på återhämtningen för kummel- och havskräftbestånden i Ices-sektionerna 8c och 9a, med undantag av Cádizbukten.

c) Bilaga IIC ska tillämpas på förvaltningen av beståndet av tunga i Ices-sektion 7e.

Artikel9Åtgärder rörande fiske efter havsabborre

Ändrad genom förordning (EU) 2018/1308.

1. Det ska vara förbjudet för unionsfiskefartyg samt för kommersiellt fiske från land att fiska efter havsabborre i Ices-sektionerna 4b och 4c samt i Ices-delområde 7. Det ska vara förbjudet att behålla ombord, omlasta, överföra eller landa havsabborre som fångats i det området.

2. Genom undantag från punkt 1 får unionsfiskefartyg i Ices-sektionerna 4b, 4c, 7d, 7e, 7f och 7h och i vatten under Förenade kungarikets överhöghet som ligger inom tolv nautiska mil från baslinjerna i Ices-sektionerna 7a och 7g i januari 2018 och från och med den 1 april till och med den 31 december 2018 fiska efter havsabborre och behålla ombord, omlasta, överföra eller landa havsabborre som har fångats i dessa områden med följande redskap och inom följande gränser:

a) Med användning av bottentrål, oundvikliga bifångster om högst 100 kg per månad och 1 % av vikten för den totala fångst av marina organismer ombord som fartyget fångat under en dag.

b) Med användning av not/vad, oundvikliga bifångster om högst 180 kg per månad och 1 % av vikten för den totala fångst av marina organismer ombord som fartyget fångat under en dag.

c) Med användning av krokar och linor, högst 5 ton per fartyg och år.

d) Med användning av fasta nätredskap, oundvikliga bifångster om högst 1,2 ton per fartyg och år.

Undantagen i första stycket ska gälla unionsfiskefartyg som har registrerat fångster av havsabborre under perioden 1 juli 2015-30 september 2016: när det gäller led c, med registrerade fångster med krokar och linor, och när det gäller led d, med registrerade fångster med användning av fasta nätredskap. Om ett unionsfiskefartyg ersätts får medlemsstaterna tillåta att undantaget tillämpas på ett annat unionsfiskefartyg, under förutsättning att det inte sker någon ökning av antalet unionsfiskefartyg som omfattas av detta undantag och att deras fiskekapacitet inte ökar totalt sett.

3. De fångstbegränsningar som anges i punkt 2 får inte överföras mellan fartyg eller, i fall med en månatlig begränsning, från en månad till en annan. För unionsfiskefartyg som använder fler än ett redskap under en och samma kalendermånad ska den lägsta fångstbegränsningen i punkt 2 för vart och ett av redskapen tillämpas.

Medlemsstaterna ska rapportera alla fångster av havsabborre per redskapstyp till kommissionen senast 15 dagar efter varje månadsslut.

4. Vid fritidsfiske, inbegripet från land:

a) Från den 1 januari 2018 till den 30 september 2018, i Ices-sektionerna 4b, 4c, 7a–7k, ska för havsabborre endast fångst och frisläppande tillåtas. Under denna period ska det vara förbjudet att behålla ombord, överföra, omlasta eller landa havsabborre som fångats i det området.

b) Från den 1 oktober till den 31 december 2018, i Ices-sektionerna 4b, 4c, 6a, 7a–k, får högst ett exemplar av havsabborre behållas per fiskare och dag.

5. Vid fritidsfiske i Ices-sektionerna 8a och 8b får högst tre exemplar av havsabborre behållas per fiskare och dag.

Artikel10Åtgärder rörande fiske efter ål

Det ska vara förbjudet för unionsfiskefartyg och fartyg från tredjeland samt för kommersiellt fiske från land att fiska efter ål med en total längd på 12 cm eller mer i unionens vatten i Ices-området, inbegripet i Östersjön, under en sammanhängande period av tre månader mellan den 1 september 2018 och den 31 januari 2019 som ska fastställas av varje medlemsstat. Medlemsstaterna ska senast den 1 juni 2018 meddela kommissionen vilken period som fastställts.

Artikel11Särskilda bestämmelser om fördelning av fiskemöjligheter

1. Fördelningen mellan medlemsstaterna av fiskemöjligheterna enligt denna förordning ska inte påverka

a) byten enligt artikel 16.8 i förordning (EU) nr 1380/2013,

b) reduceringar och omfördelningar enligt artikel 37 i förordning (EG) nr 1224/2009,

c) omfördelningar enligt artikel 10.4 i förordning (EG) nr 1006/2008,

d) ytterligare landningar som är tillåtna enligt artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 och artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013,

e) kvantiteter som hålls inne i enlighet med artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 och artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013,

f) avdrag enligt artiklarna 105, 106 och 107 i förordning (EG) nr 1224/2009,

g) kvotöverföringar och kvotbyten enligt artikel 15 i den här förordningen.

2. Bestånd som omfattas av en försiktighets-TAC eller en analytisk TAC anges i bilaga I till denna förordning för förvaltning av TAC:er och kvoter med fördelning mellan åren enligt förordning (EG) nr 847/96.

3. Om inget annat anges i bilaga I till den här förordningen, ska artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 tillämpas på bestånd som omfattas av en försiktighets-TAC och artiklarna 3.2, 3.3 och 4 i den förordningen ska tillämpas på bestånd som omfattas av en analytisk TAC.

4. Artiklarna 3 och 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas om en medlemsstat använder den flexibilitet mellan år som föreskrivs i artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013.

Artikel12Fredningstid

1. Det ska vara förbjudet att fiska efter eller att ombord behålla följande arter i Porcupine Bank under perioden 1 maj–31 maj 2018: torsk, glasvarar, marulk, kolja, vitling, kummel, havskräfta, rödspätta, lyrtorsk, gråsej, rockor, tunga, lubb, birkelånga, långa och pigghaj.

Vid tillämpning av denna punkt ska Porcupine Bank anses omfatta det geografiska område som avgränsas av loxodromer som i angiven ordning förbinder följande positioner: Punkt Latitud Longitud 1 52° 27′ N 12° 19′ W 2 52° 40′ N 12° 30′ W 3 52° 47′ N 12° 39,600′ W 4 52° 47′ N 12° 56′ W 5 52° 13,5′ N 13° 53,830′ W 6 51° 22′ N 14° 24′ W 7 51° 22′ N 14° 03′ W 8 52° 10′ N 13° 25′ W 9 52° 32′ N 13° 07,500′ W 10 52° 43′ N 12° 55′ W 11 52° 43′ N 12° 43′ W 12 52° 38,800′ N 12° 37′ W 13 52° 27′ N 12° 23′ W 14 52° 27′ N 12° 19′ W

Med avvikelse från första stycket ska det vara tillåtet att gå via Porcupine Bank med de arter ombord som avses i det stycket i enlighet med artikel 50.3, 50.4 och 50.5 i förordning (EG) nr 1224/2009.

2. Kommersiellt fiske efter tobisar med bottentrål, not/vad eller liknande släpredskap med en maskstorlek på mindre än 16 millimeter ska vara förbjudet i Ices-sektionerna 2a och 3a och Ices-delområde 4 under perioden 1 januari-31 mars 2018 samt under perioden 1 augusti-31 december 2018.

Förbudet i första stycket ska också gälla för fartyg från tredjeland som har tillstånd att fiska efter tobisar och därtill hörande bifångster i unionens vatten i Ices-delområde 4.

Artikel13Förbud

Ändrad genom förordning (EU) 2018/915.

1. Det ska vara förbjudet för unionsfiskefartyg att fiska efter, ombord behålla, omlasta eller landa följande arter:

a) Klorocka (Amblyraja radiata) i unionens vatten i Ices-sektionerna 2a, 3a och 7d och Ices-delområde 4.

b) Vithaj (Carcharodon carcharías) i alla vatten.

c) Brun pigghaj (Centrophorus squamosus) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1 och 14.

d) Pailonahaj (Centroscymnus coelolepis) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1 och 14.

e) Brugd (Cetorhinus maximus) i alla vatten.

f) Chokladhaj (Dalatias licha) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1 och 14.

g) Skednoshaj (Deania calcea) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1 och 14.

h) Slätrocka (Dipturus batis), bestående av arterna Dipturus cf. flossada och Dipturus cf. intermedia, i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområdena 3, 4, 6, 7, 8, 9 och 10.

i) Brunkäxa (Etmopterus princeps) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1 och 14.

j) Slätkäxa (Etmopterus pusillus) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1, 5, 6, 7, 8, 12 och 14.

k) Gråhaj (Galeorhinus galeus) fiskad med långrev i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområde 4 samt i unionens vatten och internationella vatten i Ices-delområdena 1, 5, 6, 7, 8, 12 och 14.

l) Håbrand (Lamna nasus) i alla vatten.

m) Manta av arten Manta alfredi i alla vatten.

n) Manta av arten Manta birostris i alla vatten.

o) Följande arter av släktet Mobula i alla vatten:

i) Mindre djävulsrocka (Mobula mobular).

ii) Mobula rochebrunei.

iii) Mobula japanica.

iv) Mobula thurstoni.

v) Mobula eregoodootenkee.

vi) Mobula munkiana.

vii) Mobula tarapacana.

viii) Mobula kuhlii.

ix) Mobula hypostoma.

p) Följande sågfiskarter (Pristidae) i alla vatten:

i) Knivtandad sågfisk (Anoxypristis cuspidate).

ii) Dvärgsågfisk (Pristis clavata).

iii) Småtandad sågfisk (Pristis pectinata).

iv) Vanlig sågfisk (Pristis pristis).

v) Jättesågfisk (Pristis zijsron).

q) Knaggrocka (Raja clavata) i unionens vatten i Ices-sektion 3a.

r) Svartbuksrocka (Dipturus nidarosiensis) i unionens vatten i Ices-sektionerna 6a, 6b, 7a, 7b, 7c, 7e, 7f, 7g, 7h och 7k.

s) Brokrocka (Raja undulata) i unionens vatten i Ices-delområdena 6 och 10.

t) Grårocka (Rostroraja alba) i unionens vatten i Ices-delområdena 6, 7, 8, 9 och 10.

u) Hajrockor (Rhinobatidae) i unionens vatten i Ices-delområdena 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 och 12.

v) Pigghaj (Squalus acanthias) i unionens vatten i Ices-delområdena 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 och 10, med undantag av programmen för undvikande enligt bilaga IA.

w) Havsängel (Squatina squatina) i unionens vatten.

x) Valhaj (Rhincodon typus) i alla vatten.

2. Vid oavsiktlig fångst får de arter som avses i punkt 1 inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart.

Artikel14Överföring av uppgifter

När medlemsstaterna i enlighet med artiklarna 33 och 34 i förordning (EG) nr 1224/2009 sänder uppgifter till kommissionen om de kvantiteter ur varje bestånd som landats, ska de använda de beståndskoder som anges i bilaga I till den här förordningen.

Kapitel II Tillstånd att fiska i tredjeländers vatten

Artikel15Fisketillstånd

1. Det högsta antalet fisketillstånd för unionsfiskefartyg som fiskar i tredjeländers vatten fastställs i bilaga III.

2. Om en medlemsstat, på grundval av artikel 16.8 i förordning (EU) nr 1380/2013, överför kvoter till en annan medlemsstat (byte) inom de fiskeområden som anges i bilaga III till den här förordningen, ska överföringen inbegripa en lämplig överföring av fisketillstånd och anmälas till kommissionen. Det sammanlagda antalet fisketillstånd för varje fiskeområde, enligt bilaga III till den här förordningen, får dock inte överskridas.

Kapitel III Fiskemöjligheter i regionala fiskeriförvaltningsorganisationers vatten

Artikel16Kvotöverföringar och kvotbyten

1. Om en regional fiskeriförvaltningsorganisations regler tillåter kvotöverföringar eller kvotbyten mellan de avtalsslutande parterna i organisationen, får en medlemsstat (nedan kallad den berörda medlemsstaten) diskutera planerade kvotöverföringar eller kvotbyten med en avtalsslutande part i organisationen och om lämpligt fastställa ett utkast till planerade överföringar eller byten.

2. Efter den berörda medlemsstatens anmälan till kommissionen får kommissionen godkänna utkastet till den planerade kvotöverföring eller det planerade kvotbyte som medlemsstaten har diskuterat med den berörda avtalsslutande parten i den regionala fiskeriförvaltningsorganisationen. Därefter ska kommissionen utan onödigt dröjsmål uttrycka sitt samtycke till att vara bunden av en sådan kvotöverföring eller ett sådant kvotbyte med den berörda avtalsslutande parten i organisationen. Kommissionen ska anmäla den överenskomna kvotöverföringen eller det överenskomna kvotbytet till organisationens sekretariat i enlighet med organisationens regler.

3. Kommissionen ska informera medlemsstaterna om den överenskomna kvotöverföringen eller det överenskomna kvotbytet.

4. De fiskemöjligheter som erhålls från eller överförs till den berörda avtalsslutande parten i den regionala fiskeriförvaltningsorganisationen genom kvotöverföringen eller kvotbytet ska betraktas som kvoter som lagts till eller dragits av från den berörda medlemsstatens tilldelning, från och med det att kvotöverföringen eller kvotbytet får verkan i enlighet med villkoren i den överenskommelse som ingåtts med den berörda avtalsslutande parten i organisationen eller i enlighet med den berörda organisationens regler, beroende på vad som är tillämpligt. En sådan tilldelning ska inte ändra den befintliga fördelningsnyckeln för fördelning av fiskemöjligheter mellan medlemsstaterna i enlighet med principen om relativ stabilitet i fiskeverksamheten.

5. Denna artikel ska tillämpas till och med den 31 januari 2019 för kvotöverföringar från en avtalsslutande part i en regional fiskeriförvaltningsorganisation till unionen och för den efterföljande tilldelningen till medlemsstaterna.

Avsnitt 1 ICCATS Konventionsområde

Artikel17Begränsningar av fiske-, odlings- och gödningskapacitet

1. Antalet spöfiskefartyg och dörjfiskefartyg från unionen som får fiska aktivt efter blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm i östra Atlanten ska begränsas i enlighet med punkt 1 i bilaga IV.

2. Antalet unionsfartyg för kustnära icke-industriellt fiske som får fiska aktivt efter blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm i Medelhavet ska begränsas i enlighet med punkt 2 i bilaga IV.

3. Antalet unionsfiskefartyg som i odlingssyfte fiskar efter blåfenad tonfisk i Adriatiska havet och som får fiska aktivt efter blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm ska begränsas i enlighet med punkt 3 i bilaga IV.

4. Antalet och den totala kapaciteten, uttryckt i bruttodräktighet, när det gäller de fartyg som får fiska efter, ombord behålla, omlasta, transportera eller landa blåfenad tonfisk i östra Atlanten och Medelhavet ska begränsas i enlighet med punkt 4 i bilaga IV.

5. Antalet fällor som används inom fisket efter blåfenad tonfisk i östra Atlanten och Medelhavet ska begränsas i enlighet med punkt 5 i bilaga IV.

6. Kapaciteten för odling och gödning av blåfenad tonfisk samt den största mängd vildfångad blåfenad tonfisk som avsätts för insättning i anläggningar i östra Atlanten och Medelhavet ska begränsas i enlighet med punkt 6 i bilaga IV.

7. Det högsta antalet unionsfiskefartyg som får fiska efter långfenad tonfisk som målart i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 520/2007 ska begränsas i enlighet med punkt 7 i bilaga IV till den här förordningen.

8. Det högsta antalet unionsfiskefartyg med en längd på minst 20 meter som fiskar efter storögd tonfisk i Iccats konventionsområde ska begränsas i enlighet med punkt 8 i bilaga IV.

Artikel18Fritidsfiske

När så är lämpligt ska medlemsstaterna avsätta en särskild kvot för fritidsfiske från de kvoter som de tilldelats i enlighet med bilaga ID.

Artikel19Hajar

1. Det ska vid allt fiske vara förbjudet att ombord behålla, omlasta eller landa delar eller hela kroppar av storögd rävhaj (Alopias superciliosus).

2. Det ska vara förbjudet att bedriva riktat fiske efter arter av rävhajar av släktet Alopias.

3. Det ska vara förbjudet att ombord behålla, omlasta eller landa delar eller hela kroppar av hammarhajar av familjen Sphyrnidae (med undantag för Sphyrna tiburo) i samband med fiske i Iccats konventionsområde.

4. Det ska vid allt fiske vara förbjudet att ombord behålla, omlasta eller landa delar eller hela kroppar av årfenhaj (Carcharhinus longimanus).

5. Det ska vid allt fiske vara förbjudet att behålla silkeshaj (Carcharhinus falciformis) ombord.

Avsnitt 2 CCAMLR:s Konventionsområde

Artikel20Förbud och fångstbegränsningar

1. Riktat fiske efter arterna i del A i bilaga V ska vara förbjudet i de områden och under de perioder som där anges.

2. För undersökande fiske ska de TAC:er och bifångstbegränsningar som anges i del B i bilaga V gälla i de delområden som där anges.

Artikel21Undersökande fiske

1. Medlemsstaterna får under 2018 delta i undersökande långrevsfiske efter tandnotingar (Dissostichus spp.) i FAO:s delområden 88.1 och 88.2 samt i sektionerna 58.4.1, 58.4.2 och 58.4.3a utanför områden under nationell jurisdiktion. Om en medlemsstat avser att delta i sådant fiske, ska den anmäla detta till CCAMLR:s sekretariat i enlighet med artiklarna 7 och 7a i förordning (EG) nr 601/2004 och i alla händelser senast den 1 juni 2018.

2. När det gäller FAO:s delområden 88.1 och 88.2 samt sektionerna 58.4.1, 58.4.2 och 58.4.3a fastställs i del B i bilaga V TAC:erna och bifångstbegränsningarna per delområde och sektion samt deras fördelning mellan småskaliga forskningsenheter inom vart och ett av dessa områden. Fisket i en småskalig forskningsenhet ska upphöra när de rapporterade fångsterna når fastställd TAC, och fiske i denna enhet ska därefter vara förbjudet under återstoden av fiskeåret.

3. Fisket ska ske med så stor geografisk och batymetrisk spridning som möjligt, så att man får de uppgifter som behövs för att avgöra fiskepotential och så att en alltför stor koncentration av fångster och fiskeansträngning undviks. I FAO:s delområden 88.1 och 88.2 samt sektionerna 58.4.1, 58.4.2 och 58.4.3a ska det dock vara förbjudet att fiska i vatten som är mindre än 550 meter djupa.

Artikel22Fiske efter antarktisk krill under fiskeåret 2018/2019

1. Om en medlemsstat avser att fiska efter antarktisk krill (Euphausia superba) i CCAMLR:s konventionsområde under fiskeåret 2018/2019, ska den senast den 1 maj 2018 anmäla sin avsikt att fiska efter antarktisk krill till kommissionen på det sätt som anges i del C i bilaga V till denna förordning. Kommissionen ska på grundval av den information som erhållits från medlemsstaterna lämna in anmälningarna till CCAMLR:s sekretariat senast den 30 maj 2018.

2. Den anmälan som avses i punkt 1 i denna artikel ska innehålla de uppgifter som fastställs i artikel 3 i förordning (EG) nr 601/2004 för varje fartyg som av en medlemsstat kommer att tillåtas att delta i fiske efter antarktisk krill.

3. En medlemsstat som avser att fiska efter antarktisk krill i CCAMLR:s konventionsområde ska anmäla denna avsikt endast med avseende på fartyg med tillstånd som för dess flagg vid tidpunkten för anmälan eller som för någon annan CCAMLR-medlems flagg, men förväntas föra den aktuella medlemsstatens flagg vid den tidpunkt då fisket äger rum.

4. Medlemsstaterna ska ha rätt att ge andra fartyg än de som anmälts till CCAMLR:s sekretariat i enlighet med punkterna 1, 2 och 3 tillstånd att delta i fiske efter antarktisk krill, om ett fartyg med tillstånd är förhindrat att delta av legitima operativa skäl eller på grund av force majeure. I ett sådant fall ska den berörda medlemsstaten omedelbart underrätta CCAMLR:s sekretariat och kommissionen och lämna

a) fullständiga uppgifter om det eller de berörda ersättningsfartygen, bland annat de uppgifter som föreskrivs i artikel 3 i förordning (EG) nr 601/2004,

b) en heltäckande redovisning av skälen till bytet och alla relevanta styrkande bevis eller hänvisningar.

5. En medlemsstat får inte tillåta att ett fartyg som är upptaget i någon av CCAMLR:s fartygsförteckningar över olagligt, orapporterat och oreglerat fiske (IUU) deltar i fiske efter antarktisk krill.

Avsnitt 3 IOTC:s Behörighetsområde

Artikel23Begränsning av fiskekapaciteten för fartyg som fiskar i IOTC:s behörighetsområde

1. Det högsta antalet unionsfiskefartyg som fiskar efter tropiska tonfiskar i IOTC:s behörighetsområde och motsvarande kapacitet, uttryckt i bruttodräktighet, ska överensstämma med vad som anges i punkt 1 i bilaga VI.

2. Det högsta antalet unionsfiskefartyg som fiskar efter svärdfisk (Xiphias gladius) och långfenad tonfisk (Thunnus alalunga) i IOTC:s behörighetsområde och motsvarande kapacitet, uttryckt i bruttodräktighet, ska överensstämma med vad som anges i punkt 2 i bilaga VI.

3. Medlemsstaterna får omfördela fartyg som ingår i ett av de två fisken som avses i punkterna 1 och 2 till det andra fisket, under förutsättning att de för kommissionen kan visa att denna ändring inte leder till en ökning av fiskeansträngningen för de berörda fiskbestånden.

4. Medlemsstaterna ska i samband med en föreslagen överföring av kapacitet till deras flotta säkerställa att de fartyg som ska överföras finns med i IOTC:s fartygsregister eller i fartygsregistret hos en annan regional fiskeriorganisation för tonfisk. Vidare får inga fartyg som finns upptagna i en regional fiskeriförvaltningsorganisations förteckning över fartyg som bedriver IUU-fiske överföras.

5. Medlemsstaterna får endast öka sin fiskekapacitet över de tak som avses i punkterna 1 och 2 inom de gränser som fastställs i de utvecklingsplaner som lämnats in till IOTC.

Artikel24Aktiva anordningar som samlar fisk och stödfartyg

1. Ett snörpvadsfartyg får inte använda mer än 350 aktiva anordningar som samlar fisk vid en och samma tidpunkt.

2. Antalet stödfartyg ska inte vara större än ett stödfartyg till stöd för minst två snörpvadsfartyg, alla flaggade i en och samma medlemsstat. Denna bestämmelse ska inte gälla för medlemsstater som använder enbart ett stödfartyg.

3. Ett snörpvadsfartyg får inte vid någon tidpunkt stödjas av mer än ett stödfartyg från samma flaggstat.

4. Från och med den 1 januari 2018 får inga nya eller ytterligare stödfartyg registreras i IOTC:s förteckning över godkända fartyg.

Artikel25Hajar

1. Vid allt fiske ska det vara förbjudet att ombord behålla, omlasta eller landa delar av eller hela kroppar av rävhajar av alla arter inom familjen Alopiidae.

2. Vid allt fiske ska det vara förbjudet att ombord behålla, omlasta eller landa delar eller hela kroppar av årfenhaj (Carcharhinus longimanus), utom för fartyg med en total längd på mindre än 24 meter vilka endast fiskar inom sin flaggmedlemsstats exklusiva ekonomiska zon, på villkor att fångsten endast är avsedd för lokal konsumtion.

3. Vid oavsiktlig fångst får de arter som avses i punkterna 1 och 2 inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart.

Avsnitt 4 SPRFMO:s Konventionsområde

Artikel26Pelagiskt fiske

1. Endast de medlemsstater som under 2007, 2008 eller 2009 aktivt bedrev pelagiskt fiske i SPRFMO:s konventionsområde får fiska efter pelagiska bestånd i detta område inom ramen för de TAC:er som anges i bilaga IJ.

2. De medlemsstater som avses i punkt 1 ska begränsa den totala bruttodräktighetsnivån för fartyg som för deras flagg och under 2017 fiskar efter pelagiska bestånd till den totala bruttodräktighetsnivån för unionen på 78600 i det området.

3. De fiskemöjligheter som anges i bilaga IJ får endast utnyttjas om medlemsstaterna senast den femte dagen i följande månad till kommissionen, för vidarebefordran till SPRFMO:s sekretariat, översänder förteckningen över fartyg som aktivt bedriver fiske eller deltar i omlastning i SPRFMO:s konventionsområde, register från kontrollsystem för fartyg, månatliga fångstrapporter och, om de finns tillgängliga, uppgifter om hamnanlöp.

Artikel27Bottenfiske

1. Medlemsstaterna ska under 2017 begränsa sina fångster eller sin fiskeansträngning inom bottenfiske i SPRFMO:s konventionsområde till de delar av konventionsområdet där bottenfiske förekom under perioden 1 januari 2002–31 december 2006 och till en nivå som inte överstiger de årliga genomsnittliga fångstmängderna eller ansträngningsparametrarna under denna period. De får enbart fiska utöver dokumenterade fångster om SPRFMO godkänner deras plan att fiska utöver dokumenterade fångster.

2. Medlemsstater utan dokumenterade fångster eller fiskeansträngningar inom bottenfiske i SPRFMO:s konventionsområde under perioden 1 januari 2002–31 december 2006 får inte fiska, om inte SPRFMO godkänner deras plan att fiska utan dokumenterade fångster.

Avsnitt 5 IATTC:s Konventionsområde

Artikel28Fiske med snörpvad

1. Fiske med snörpvadsfartyg efter gulfenad tonfisk (Thunnus albacares), storögd tonfisk (Thunnus obesus) och bonit (Katsuwonus pelamis) ska vara förbjudet

a) mellan den 29 juli kl. 00.00 och den 8 oktober 2018 kl. 24.00 eller mellan den 9 november 2018 kl. 00.00 och den 19 januari 2019 kl. 24.00 i det område som avgränsas av

Amerikas kuster mot Stilla havet,

longitud 150° W,

latitud 40° N,

latitud 40° S,

b) mellan den 9 oktober 2018 kl. 00.00 och den 8 november 2018 kl. 24.00 i det område som avgränsas av

longitud 96° W,

longitud 110° W,

latitud 4° N,

latitud 3° S.

2. För vart och ett av sina fartyg ska de berörda medlemsstaterna före den 1 april 2018 till kommissionen anmäla vilken fredningstid enligt punkt 1 som valts. De berörda medlemsstaternas alla snörpvadsfartyg ska upphöra med fiske med snörpvad i de områden som definieras i punkt 1 under den period som valts.

3. Snörpvadsfartyg som fiskar efter tonfisk i IATTC:s konventionsområde ska ombord behålla och sedan landa eller omlasta all gulfenad tonfisk, storögd tonfisk och bonit som fångas.

4. Punkt 3 ska inte tillämpas

a) om fisken anses otjänlig som människoföda av andra skäl än storleken, eller

b) om det återstående utrymmet i lastrummet vid det sista kastet under en fiskeresa kan vara otillräckligt för att ta emot all den tonfisk som fångas vid detta kast.

Artikel29Aktiva anordningar som samlar fisk

1. Ett snörpvadsfartyg får inte vid någon tidpunkt ha mer än 450 aktiva anordningar som samlar fisk i IATTC:s konventionsområde. En anordning som samlar fisk ska betraktas som aktiv när den används till sjöss, börjar ange sin position och spåras av fartyget, ägaren eller operatören. En anordning som samlar fisk får bara aktiveras ombord på ett snörpvadsfartyg.

2. Ett snörpvadsfartyg får inte lägga ut anordningar som samlar fisk under 15 dagar före inledningen av den valda fredningstiden enligt artikel 28.1 a och den ska ta upp samma antal anordningar som ursprungligen lades ut, inom de 15 dagar som föregår inledningen av fredningstiden.

3. Medlemsstaterna ska varje månad rapportera daglig information till kommissionen om alla aktiva anordningar som samlar fisk enligt IATTC:s krav. Rapporterna ska lämnas in tidigast efter 60 dagar, men senast efter 75 dagar. Kommissionen ska överlämna informationen till IATTC:s sekretariat utan dröjsmål.

Artikel30Fångstbegränsningar för storögd tonfisk inom långrevsfiske

De totala årliga fångsterna av storögd tonfisk som tas av varje medlemsstats fartyg för långrevsfiske inom IATTC:s konventionsområde får inte överstiga 500 ton eller medlemsstaternas respektive årliga fångster av storögd tonfisk under 2001.

Artikel31Förbud mot fiske efter årfenhaj

1. Det ska vara förbjudet att fiska efter årfenhaj (Carcharhinus longimanus) i IATTC:s konventionsområde och att ombord behålla, omlasta, lagra, till försäljning bjuda ut, sälja eller landa delar eller hela kroppar av årfenhaj som fångats i detta område.

2. Vid oavsiktlig fångst får de arter som avses i punkt 1 inte komma till skada. Fartygsoperatörerna ska omedelbart frisläppa exemplaren.

3. Fartygsoperatörerna ska

a) registrera antalet släppta exemplar med uppgift om status (döda eller levande),

b) rapportera den information som anges i led a till den medlemsstat där de är medborgare. Medlemsstaterna ska vidarebefordra den information som samlats in under det föregående året till kommissionen senast den 31 januari.

Artikel32Förbud mot fiske efter vingrockor

Det ska vara förbjudet för unionsfiskefartyg att i IATTC:s konventionsområde fiska efter, ombord behålla, omlasta, landa, lagra, till försäljning bjuda ut eller sälja delar eller hela kroppar av vingrockor (familjen Mobulidae, som innefattar släktena Manta och Mobula). Så snart unionsfiskefartyg noterar att vingrockor har fångats, ska fartygen omedelbart frisläppa exemplaren och de ska i största möjliga mån vara levande och oskadade.

Avsnitt 6 SEAFOS Konventionsområde

Artikel33Förbud mot fiske efter djuphavshajar

Riktat fiske efter följande djuphavshajar i Seafos konventionsområde ska vara förbjudet:

Apristurus manis.

Etmopterus bigelowi.

Etmopterus brachyurus.

Brunkäxa (Etmopterus princeps).

Slätkäxa (Etmopterus pusillus).

Rockor (Rajidae).

Svarthaj (Scymnodon squamulosus).

Djuphavshajar av överordningen Selachimorpha.

Pigghaj (Squalus acanthias).

Avsnitt 7 WCPFC:s Konventionsområde

Artikel34Villkor för fiske efter storögd tonfisk, gulfenad tonfisk, bonit och långfenad tonfisk

1. Medlemsstaterna ska säkerställa att det antal fiskedagar som tilldelas snörpvadsfartyg som fiskar efter storögd tonfisk (Thunnus obesus), gulfenad tonfisk (Thunnus albacares) och bonit (Katsuwonus pelamis) i den del av WCPFC:s konventionsområde som ligger inom fritt hav mellan 20° N och 20° S inte överstiger 403 dagar.

2. Unionsfiskefartyg får inte fiska efter långfenad tonfisk (Thunnus alalunga) i WCPFC:s konventionsområde söder om 20° S.

3. Medlemsstaterna ska säkerställa att fångster av storögd tonfisk (Thunnus obesus) med fartyg för långrevsfiske inte överstiger 2000 ton under 2018.

Artikel35Förvaltning av fiske med anordningar som samlar fisk

1. I den del av WCPFC:s konventionsområde som ligger mellan 20° N och 20° S ska det vara förbjudet för snörpvadsfartyg att lägga ut eller använda anordningar som samlar fisk eller drag med sådana mellan kl. 00.00 den 1 juli 2018 och kl. 24.00 den 30 september 2018.

2. Utöver förbudet i punkt 1, ska det vara förbjudet med drag med anordningar som samlar fisk på öppet hav i WCPFC:s konventionsområde mellan 20° N och 20° S under ytterligare två månader: antingen mellan kl. 00.00 den 1 april 2018 och kl. 24.00 den 31 maj 2018 eller mellan kl. 00.00 den 1 november 2018 och kl. 24.00 den 31 december 2018. Valet av två ytterligare månader ska anmälas till kommissionen före den 31 januari 2018.

3. Punkt 2 ska inte tillämpas

a) på det sista kastet under en fiskeresa, om fartyget inte har tillräckligt med utrymme kvar i lastrummet för all fisk,

b) om fisken anses otjänlig som människoföda av andra skäl än storleken, eller

c) om frysutrustningen drabbas av ett allvarligt fel.

4. Medlemsstaterna ska säkerställa att vart och ett av deras snörpvadsfartyg vid en och samma tidpunkt inte lagt ut mer än 350 anordningar som samlar fisk till havs med aktiverade mätbojar. Bojen ska endast aktiveras ombord på ett fartyg.

5. Alla snörpvadsfartyg som fiskar i den del av WCPFC:s konventionsområde som avses i punkt 1 ska ombord behålla och landa eller omlasta all storögd tonfisk, gulfenad tonfisk och bonit som fångats.

Artikel36Begränsning av antalet unionsfiskefartyg som får fiska efter svärdfisk

Det högsta antalet unionsfiskefartyg som får fiska efter svärdfisk (Xiphias gladius) i områden söder om 20° S i WCPFC:s konventionsområde fastställs i bilaga VII.

Artikel37Fångstbegränsningar för svärdfisk inom långrevsfiske söder om 20° S

Medlemsstaterna ska säkerställa att fångster av svärdfisk (Xiphias gladius) söder om 20° S med fartyg för långrevsfiske under 2018 inte överskrider den gräns som fastställs i bilaga IH. Medlemsstaterna ska också säkerställa att fiskeansträngningen avseende svärdfisk inte flyttas över till områden norr om 20° S till följd av denna åtgärd.

Artikel38Silkeshaj och årfenhaj

1. Det ska vara förbjudet att ombord behålla, omlasta, lagra eller landa delar eller hela kroppar av följande arter i WCPFC:s konventionsområde:

a) Silkeshaj (Carcharhinus falciformis).

b) Årfenhaj (Carcharhinus longimanus).

2. Vid oavsiktlig fångst får de arter som avses i punkt 1 inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart.

Artikel39Överlappande område mellan IATTC och WCPFC

1. Fartyg som endast är förtecknade i WCPFC-registret ska tillämpa de åtgärder som anges i detta avsnitt när de fiskar i det överlappande område mellan IATTC och WCPFC som definieras i artikel 4 s.

2. Fartyg som är förtecknade i både WCPFC-registret och IATTC-registret samt fartyg som endast är förtecknade i IATTC-registret ska tillämpa de åtgärder som anges i artiklarna 28.1 a, 28.2, 28.3, 28.4, 29, 30 och 31 när de fiskar i det överlappande område mellan IATTC och WCPFC som definieras i artikel 4 s.

Avsnitt 8 AKFM:s Avtalsområde

Artikel40Små pelagiska bestånd i de geografiska delområdena 17 och 18

1. Unionsfiskefartygens fångster av små pelagiska bestånd i de geografiska delområdena 17 och 18 får inte överskrida 2014 års nivåer, vilka rapporterats i enlighet med artikel 24 i förordning (EU) nr 1343/2011, såsom anges i bilaga IL till den här förordningen.

2. Unionsfiskefartyg som fiskar efter små pelagiska bestånd i de geografiska delområdena 17 och 18 får inte överskrida 180 fiskedagar per år. Av dessa totalt 180 fiskedagar får högst 144 fiskedagar ägnas åt fiske efter sardin och högst 144 fiskedagar ägnas åt fiske efter ansjovis.

Avsnitt 9 Berings hav

Artikel41Förbud mot fiske i den del av Berings hav som är fritt hav

Fiske efter alaska pollock (Theragra chalcogramma) i den del av Berings hav som är fritt hav ska vara förbjudet.

Avdelning III Fiskemöjligheter för fartyg från tredjeland i unionens vatten

Artikel42TAC:er

Fiskefartyg som för norsk flagg och fiskefartyg som är registrerade i Färöarna får ta fångster i unionens vatten inom ramen för de TAC:er som anges i bilaga I till denna förordning och ska uppfylla de villkor som föreskrivs i denna förordning och i kapitel III i förordning (EG) nr 1006/2008.

Artikel43Fisketillstånd

Fiskefartyg som för venezuelansk flagg ska uppfylla de villkor som föreskrivs i denna förordning och i kapitel III i förordning (EG) nr 1006/2008. Det högsta antalet fisketillstånd för fartyg från tredjeland som fiskar i unionens vatten fastställs i bilaga VIII till den här förordningen.

Artikel44Villkor för landning av fångster och bifångster

De villkor som anges i artikel 7 ska tillämpas på fångster och bifångster som tas av fartyg från tredjeland som fiskar enligt de tillstånd som anges i artikel 43.

Artikel45Förbud

Ändrad genom förordning (EU) 2018/915.

1. Det ska vara förbjudet för fartyg från tredjeland att fiska efter, ombord behålla, omlasta eller landa följande arter, om de påträffas i unionens vatten:

a) Klorocka (Amblyraja radiata) i unionens vatten i Ices-sektionerna 2a, 3a och 7d och Ices-delområde 4.

b) Följande sågfiskarter i unionens vatten:

i) Knivtandad sågfisk (Anoxypristis cuspidate).

ii) Dvärgsågfisk (Pristis clavata).

iii) Småtandad sågfisk (Pristis pectinata).

iv) Vanlig sågfisk (Pristis pristis).

v) Jättesågfisk (Pristis zijsron).

c) Brugd (Cetorhinus maximus) och vithaj (Carcharodon carcharias) i unionens vatten.

d) Slätrocka (Dipturus batis), bestående av arterna Dipturus cf. flossada och Dipturus cf. intermedia, i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområdena 3, 4, 6, 7, 8, 9 och 10.

e) Gråhaj (Galeorhinus galeus) fiskad med långrev i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområdena 1, 4, 5, 6, 7, 8, 12 och 14.

f) Slätkäxa (Etmopterus pusillus) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområdena 1, 4, 5, 6, 7, 8, 12 och 14.

g) Chokladhaj (Dalatias licha), skednoshaj (Deania calcea), brun pigghaj (Centrophorus squamosus), brunkäxa (Etmopterus princeps) och pailonahaj (Centroscymnus coelolepis) i unionens vatten i Ices-sektion 2a och Ices-delområdena 1, 4 och 14.

h) Håbrand (Lamna nasus) i unionens vatten.

i) Manta av arten Manta alfredi i unionens vatten.

j) Manta av arten Manta birostris i unionens vatten.

k) Följande arter av släktet Mobula i unionens vatten:

i) Mindre djävulsrocka (Mobula mobular).

ii) Mobula rochebrunei.

iii) Mobula japanica.

iv) Mobula thurstoni.

v) Mobula eregoodootenkee.

vi) Mobula munkiana.

vii) Mobula tarapacana.

viii) Mobula kuhlii.

ix) Mobula hypostoma.

l) Knaggrocka (Raja clavata) i unionens vatten i Ices-sektion 3a.

m) Svartbuksrocka (Dipturus nidarosiensis) i unionens vatten i Ices-sektionerna 6a, 6b, 7a, 7b, 7c, 7e, 7f, 7g, 7h och 7k.

n) Brokrocka (Raja undulata) i unionens vatten i Ices-delområdena 6, 9 och 10 och grårocka (Rostroraja alba) i unionens vatten i Ices-delområdena 6, 7, 8, 9 och 10.

o) Hajrockor (Rhinobatidae) i unionens vatten i Ices-delområdena 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 och 12.

p) Pigghaj (Squalus acanthias) i unionens vatten i Ices-delområdena 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 och 10.

q) Havsängel (Squatina squatina) i unionens vatten.

r) Valhaj (Rhincodon typus) i unionens vatten.

2. Vid oavsiktlig fångst får de arter som avses i punkt 1 inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart.

Avdelning IV Fiskemöjligheter för 2017

Artikel46Ändring av förordning (EU) 2017/127

Tabellen över fiskemöjligheter för piggvar och slätvar i unionens vatten i IIa och IV i bilaga IA till förordning (EU) 2017/127 ska ersättas med följande tabell: Art: Piggvar och slätvar Psetta maxima och Scopthalmus rhombus Zon: Unionens vatten i IIA och IV (T/B/2AC4-C) Belgien 434 Danmark 928 Tyskland 237 Frankrike 112 Nederländerna 3291 Sverige 7 Förenade kungariket 915 Unionen 5924 TAC 5924 Försiktighets-TAC

Avdelning V Slutbestämmelser

Artikel47Kommittéförfarande

1. Kommissionen ska biträdas av kommittén för fiske och vattenbruk, som inrättats genom förordning (EU) nr 1380/2013. Denna kommitté ska vara en kommitté i den mening som avses i förordning (EU) nr 182/2011.

2. När det hänvisas till denna punkt ska artikel 5 i förordning (EU) nr 182/2011 tillämpas.

Artikel48Övergångsbestämmelse

Artiklarna 9, 11.2, 13, 19, 20, 25, 31, 32, 33, 38, 41 och 45 ska fortsätta att gälla i tillämpliga delar under 2019 fram till dess att förordningen om fastställande av fiskemöjligheterna för år 2019 träder i kraft.

Artikel49Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2018.

Artikel 8 ska dock tillämpas från och med den 1 februari 2018 och artikel 46 ska tillämpas retroaktivt från och med den 1 januari 2017.

Bestämmelserna i artiklarna 20, 21 och 22 samt i bilagorna IE och V om fiskemöjligheter för vissa bestånd i CCAMLR:s konventionsområde ska tillämpas från och med den 1 december 2017.

FÖRTECKNING ÖVER BILAGOR

BILAGA I:) TAC:er tillämpliga på unionsfiskefartyg i områden där TAC:er fastställts per art och per område

BILAGA IA:) Skagerrak, Kattegatt, Ices-delområdena 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 och 14, unionens vatten i Cecaf, Franska Guyanas vatten

BILAGA IB:) Nordostatlanten och Grönland, Ices-delområdena 1, 2, 5, 12 och 14 och grönländska vatten i Nafo 1

BILAGA IC:) Nordvästra Atlanten – Nafos konventionsområde

BILAGA ID:) Iccats konventionsområde

BILAGA IE:) Antarktis – CCAMLR:s konventionsområde

BILAGA IF:) Sydostatlanten – Seafos konventionsområde

BILAGA IG:) Sydlig tonfisk – områden

BILAGA IH:) WCPFC:s konventionsområde

BILAGA IJ:) SPRFMO:s konventionsområde

BILAGA IK:) IOTC:s behörighetsområde

BILAGA IL:) AKFM:s avtalsområde

BILAGA IIA:) Fiskeansträngning för fartyg i Ices-delområde 4

BILAGA IIB:) Fiskeansträngning för fartyg i samband med återhämtning av vissa sydliga kummelbestånd och bestånd av havskräfta i Ices-sektionerna 8c och 9a, med undantag av Cádizbukten

BILAGA IIC:) Fiskeansträngning för fartyg inom ramen för förvaltningen av bestånden av tunga i Ices-sektion 7e i västra delen av Engelska kanalen

BILAGA IID:) Förvaltningsområden för tobisar i Ices-sektionerna 2a och 3a och i Ices-delområde 4

BILAGA III:) Högsta antal fisketillstånd för unionsfiskefartyg som fiskar i tredjeländers vatten

BILAGA IV:) Iccats konventionsområde

BILAGA V:) CCAMLR:s konventionsområde

BILAGA VI:) IOTC:s behörighetsområde

BILAGA VII:) WCPFC:s konventionsområde

BILAGA VIII:) Kvantitativa begränsningar av fisketillstånd för fartyg från tredjeland som fiskar i unionens vatten

BILAGA I

TAC:ER TILLÄMPLIGA PÅ UNIONSFISKEFARTYG I OMRÅDEN DÄR TAC:ER FASTSTÄLLTS PER ART OCH PER OMRÅDE

I tabellerna i bilagorna IA, IB, IC, ID, IE, IF, IG, IJ, IK och IL anges TAC:er och kvoter (i ton levande vikt, utom där annat anges) för varje bestånd och i förekommande fall de villkor som är funktionellt knutna till dem.

Alla fiskemöjligheter som fastställs i denna bilaga ska omfattas av de regler som fastställs i förordning (EG) nr 1224/2009, särskilt artiklarna 33 och 34 i den förordningen.

Hänvisningar till fiskezoner är hänvisningar till Ices-områden, om inte annat anges. Inom varje område redovisas fiskbestånden i alfabetisk ordning efter arternas latinska namn. De latinska namnen anges för lagstiftningsändamål; svenska namn anges i upplysningssyfte.

För tillämpningen av denna förordning tillhandahålls följande tabell över de vetenskapliga namnen och motsvarande svenska namn:

Vetenskapligt namnTreställig bokstavskodSvenskt namn
Amblyraja radiataRJRKlorocka
Ammodytes spp.SANTobisar
Argentina silusARUGuldlax
Beryx spp.ALFBeryxar
Brosme brosmeUSKLubb
CaproidaeBORTrynfiskar
Centrophorus squamosusGUQBrun pigghaj
Centroscymnus coelolepisCYOPailonahaj
Chaceon spp.GERDjuphavsrödkrabbor
Chaenocephalus aceratusSSISvartfenad isfisk
Champsocephalus gunnariANIGunnars isfisk
Channichthys rhinoceratusLICNoshörningsfisk
Chionoecetes spp.PCRMaskeringskrabbor
Clupea harengusHERSill
Coryphaenoides rupestrisRNGSkoläst
Dalatias lichaSCKChokladhaj
Deania calceaDCASkednoshaj
Dicentrarchus labraxBSSHavsabborre
Dipturus batis (Dipturus cf. flossada och Dipturus cf. intermedia)RJBSlätrocka
Dissostichus eleginoidesTOPTandnoting
Dissostichus mawsoniTOAAntarktisk tandnoting
Dissostichus spp.TOTTandnotingar
Engraulis encrasicolusANEAnsjovis
Etmopterus princepsETRBrunkäxa
Etmopterus pusillusETPSlätkäxa
Euphausia superbaKRIAntarktisk krill
Gadus morhuaCODTorsk
Galeorhinus galeusGAGGråhaj
Glyptocephalus cynoglossusWITRödtunga
Hippoglossoides platessoidesPLALerskädda
Hippoglossus hippoglossusHALHälleflundra
Hoplostethus atlanticusORYAtlantisk soldatfisk
Illex illecebrosusSQIIllexbläckfisk
Lamna nasusPORHåbrand
Lepidorhombus spp.LEZGlasvarar
Leucoraja naevusRJNBlomrocka
Limanda ferrugineaYELGulstjärtsskädda
LophiidaeANFMarulkfiskar
Macrourus spp.GRVLångstjärtar
Makaira nigricansBUMBlå marlin
Mallotus villosusCAPLodda
Manta birostrisRMBManta
Martialia hyadesiSQSTioarmad bläckfisk
Melanogrammus aeglefinusHADKolja
Merlangius merlangusWHGVitling
Merluccius merlucciusHKEKummel
Micromesistius poutassouWHBBlåvitling
Microstomus kittLEMBergskädda
Molva dypterygiaBLIBirkelånga
Molva molvaLINLånga
Nephrops norvegicusNEPHavskräfta
Notothenia gibberifronsNOGSlanknoting
Notothenia rossiiNORMarmorerad noting
Notothenia squamifronsNOSGrånoting
Pandalus borealisPRANordhavsräka
Paralomis spp.PAIKrabbor
Penaeus spp.PENPenaeusräkor
Pleuronectes platessaPLERödspätta
PleuronectiformesFLXPlattfiskar
Pollachius pollachiusPOLLyrtorsk
Pollachius virensPOKGråsej
Psetta maximaTURPiggvar
Pseudochaenichthys georgianusSGIKrokodilisfisk
Pseudopentaceros spp.EDWPelagisk armourhead
Raja albaRJAGrårocka
Raja brachyuraRJHLjus rocka
Raja circularisRJISandrocka
Raja clavataRJCKnaggrocka
Raja fullonicaRJFNäbbrocka
Raja (Dipturus) nidarosiensisJADSvartbuksrocka
Raja microocellataRJESmåögd rocka
Raja montaguiRJMFläckrocka
Raja undulataRJUBrokrocka
RajiformesSRXRockor
Reinhardtius hippoglossoidesGHLLiten hälleflundra
Sardina pilchardusPILSardin
Scomber scombrusMACMakrill
Scophthalmus rhombusBLLSlätvar
Sebastes spp.REDKungsfiskar
Solea soleaSOLTunga
Solea spp.SOOTungor
Sprattus sprattusSPRSkarpsill
Squalus acanthiasDGSPigghaj
Tetrapturus albidusWHMVit marlin
Thunnus maccoyiiSBFSydlig tonfisk
Thunnus obesusBETStorögd tonfisk
Thunnus thynnusBFTBlåfenad tonfisk
Trachurus murphyiCJMChilensk taggmakrill
Trachurus spp.JAXTaggmakrillar
Trisopterus esmarkiiNOPVitlinglyra
Urophycis tenuisHKWVitbrosme
Xiphias gladiusSWOSvärdfisk

Följande jämförelsetabell över svenska namn och latinska namn lämnas endast i upplysningssyfte:

Svenskt namnTreställig bokstavskodVetenskapligt namn
BeryxarALFBeryx spp.
LerskäddaPLAHippoglossoides platessoides
AnsjovisANEEngraulis encrasicolus
MarulkfiskarANFLophiidae
Antarktisk tandnotingTOADissostichus mawsoni
HälleflundraHALHippoglossus hippoglossus
Storögd tonfiskBETThunnus obesus
SkednoshajDCADeania calcea
Svartfenad isfiskSSIChaenocephalus aceratus
Ljus rockaRJHRaja brachyura
BirkelångaBLIMolva dypterygia
Blå marlinBUMMakaira nigricans
BlåvitlingWHBMicromesistius poutassou
Blåfenad tonfiskBFTThunnus thynnus
TrynfiskarBORCaproidae
SlätvarBLLScophthalmus rhombus
LoddaCAPMallotus villosus
TorskCODGadus morhua
SlätrockaRJBDipturus batis (Dipturus cf. flossada och Dipturus cf. intermedia)
TungaSOLSolea solea
KrabborPAIParalomis spp.
BlomrockaRJNLeucoraja naevus
DjuphavsrödkrabborGERChaceon spp.
PlattfiskarFLXPleuronectiformes
MantaRMBManta birostris
BrunkäxaETREtmopterus princeps
GuldlaxARUArgentina silus
Liten hälleflundraGHLReinhardtius hippoglossoides
LångstjärtarGRVMacrourus spp.
GrånotingNOSNotothenia squamifrons
KoljaHADMelanogrammus aeglefinus
KummelHKEMerluccius merluccius
SillHERClupea harengus
TaggmakrillarJAXTrachurus spp.
SlanknotingNOGNotothenia gibberifrons
Chilensk taggmakrillCJMTrachurus murphyi
ChokladhajSCKDalatias licha
Antarktisk krillKRIEuphausia superba
Brun pigghajGUQCentrophorus squamosus
BergskäddaLEMMicrostomus kitt
LångaLINMolva molva
MakrillMACScomber scombrus
Gunnars isfiskANIChampsocephalus gunnari
Marmorerad notingNORNotothenia rossii
GlasvararLEZLepidorhombus spp.
NordhavsräkaPRAPandalus borealis
HavskräftaNEPNephrops norvegicus
VitlinglyraNOPTrisopterus esmarkii
SvartbuksrockaJADRaja (Dipturus) nidarosiensis
Atlantisk soldatfiskORYHoplostethus atlanticus
TandnotingTOPDissostichus eleginoides
Pelagisk armourheadEDWPseudopentaceros spp.
PenaeusräkorPENPenaeus spp.
PigghajDGSSqualus acanthias
RödspättaPLEPleuronectes platessa
LyrtorskPOLPollachius pollachius
HåbrandPORLamna nasus
PailonahajCYOCentroscymnus coelolepis
KungsfiskarREDSebastes spp.
SkolästRNGCoryphaenoides rupestris
GråsejPOKPollachius virens
TobisarSANAmmodytes spp.
SandrockaRJIRaja circularis
SardinPILSardina pilchardus
HavsabborreBSSDicentrarchus labrax
NäbbrockaRJFRaja fullonica
IllexbläckfiskSQIIllex illecebrosus
RockorSRXRajiformes
Småögd rockaRJERaja microocellata
SlätkäxaETPEtmopterus pusillus
MaskeringskrabborPCRChionoecetes spp.
TungorSOOSolea spp.
KrokodilisfiskSGIPseudochaenichthys georgianus
Sydlig tonfiskSBFThunnus maccoyii
FläckrockaRJMRaja montagui
SkarpsillSPRSprattus sprattus
Tioarmad bläckfiskSQSMartialia hyadesi
KlorockaRJRAmblyraja radiata
SvärdfiskSWOXiphias gladius
KnaggrockaRJCRaja clavata
TandnotingarTOTDissostichus spp.
GråhajGAGGaleorhinus galeus
PiggvarTURPsetta maxima
LubbUSKBrosme brosme
BrokrockaRJURaja undulata
NoshörningsfiskLICChannichthys rhinoceratus
VitbrosmeHKWUrophycis tenuis
Vit marlinWHMTetrapturus albidus
GrårockaRJARaja alba
VitlingWHGMerlangius merlangus
RödtungaWITGlyptocephalus cynoglossus
GulstjärtsskäddaYELLimanda ferruginea

BILAGA IA

SKAGERRAK, KATTEGATT, ICES-DELOMRÅDENA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 OCH 14, UNIONENS VATTEN I CECAF, FRANSKA GUYANAS VATTEN

Särskilt villkor:
Zon Unionens vatten i förvaltningsområden för tobisar
1r2r3r45r67r
(SAN/234_1R)(SAN/234_2R)(SAN/234_3R)(SAN/234_4)(SAN/234_5R)(SAN/234_6)(SAN/234_7R)
Danmark126837471781775597901650
Förenade kungariket27721031791224040
Tyskland19471386000
Sverige46581733002056060
Unionen134461500086695934501750
Totalt134461500086695934501750
Art:Tobisar och därtill hörande bifångster
Ammodytes spp.
Zon:Unionens vatten i 2a, 3a och 4
Danmark195875
Förenade kungariket4282
Tyskland300
Sverige7193
Unionen207650
TAC207650Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1 och 2
(ARU/1/2.)
Tyskland24
Frankrike8
Nederländerna19
Förenade kungariket39
Unionen90
TAC90Försiktighets-TAC
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Unionens vatten i 3a och 4
(ARU/3A4-C)
Danmark1093
Tyskland11
Frankrike8
Irland8
Nederländerna51
Sverige43
Förenade kungariket20
Unionen1234
TAC1234Försiktighets-TAC
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, 6 och 7
(ARU/567.)
Tyskland355
Frankrike7
Irland329
Nederländerna3710
Förenade kungariket260
Unionen4661
TAC4661Försiktighets-TAC
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1, 2 och 14
(USK/1214EI)
Tyskland6
Frankrike6
Förenade kungariket6
Övriga3
Unionen21
TAC21Försiktighets-TAC
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:3a
(USK/03A.)
Danmark15
Sverige8
Tyskland8
Unionen31
TAC31Försiktighets-TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Unionens vatten i 4
(USK/04-C.)
Danmark68
Tyskland20
Frankrike47
Sverige7
Förenade kungariket102
Övriga7
Unionen251
TAC251Försiktighets-TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Långa (LIN/*5B67-)7500
Lubb (USK/*5B67-)2923
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, 6 och 7
(USK/567EI.)
Tyskland17
Spanien60
Frankrike705
Irland68
Förenade kungariket340
Övriga17
Unionen1207
Norge2923
TAC4130Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Norska vatten i 4
(USK/04-N.)
Belgien0
Danmark165
Tyskland1
Frankrike0
Nederländerna0
Förenade kungariket4
Unionen170
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Trynfiskar
Caproidae
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6, 7 och 8
(BOR/678-)
Danmark5001
Irland14084
Förenade kungariket1295
Unionen20380
TAC20380Försiktighets-TAC
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:3a
(HER/03A.)
Danmark20255
Tyskland324
Sverige21189
Unionen41768
Norge6459
Färöarna200
TAC48427Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Särskilt villkor:
Norska vatten söder om 62° N (HER/*04N-)
Unionen50000
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Unionens vatten och norska vatten i 4 norr om 53° 30′ N
(HER/4AB.)
Danmark111299
Tyskland65302
Frankrike27114
Nederländerna70776
Sverige6105
Förenade kungariket79381
Unionen359977
Färöarna400
Norge174171
TAC600588Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(HER/04-N.)
Sverige1239
Unionen1239
TAC600588Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:3a
(HER/03A-BC)
Danmark5692
Tyskland51
Sverige916
Unionen6659
TAC6659Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:4, 7d och unionens vatten i 2a
(HER/2A47DX)
Belgien48
Danmark9256
Tyskland48
Frankrike48
Nederländerna48
Sverige45
Förenade kungariket176
Unionen9669
TAC9669Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:4c, 7d
(HER/4CXB7D)
Belgien10139
Danmark1718
Tyskland1008
Frankrike16644
Nederländerna30002
Förenade kungariket6529
Unionen66040
TAC600588Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6b och 6aN
(HER/5B6ANB)
Tyskland466
Frankrike88
Irland630
Nederländerna466
Förenade kungariket2520
Unionen4170
TAC4170Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:6aS, 7b, 7c
(HER/6AS7BC)
Irland1482
Nederländerna148
Unionen1630
TAC1630Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:6 Clyde
(HER/06ACL.)
Förenade kungariketfastställs senare
Unionenfastställs senare
TACfastställs senareFörsiktighets-TAC Artikel 6 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7a
(HER/07A/MM)
Irland1826
Förenade kungariket5190
Unionen7016
TAC7016Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7e och 7f
(HER/7EF.)
Frankrike465
Förenade kungariket465
Unionen930
TAC930Försiktighets-TAC
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7g, 7h, 7j och 7k
(HER/7G-K.)
Tyskland113
Frankrike625
Irland8751
Nederländerna625
Förenade kungariket13
Unionen10127
TAC10127Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Ansjovis
Engraulis encrasicolus
Zon:8
(ANE/08.)
Spanien29700
Frankrike3300
Unionen33000
TAC33000Analytisk TAC
Art:Ansjovis
Engraulis encrasicolus
Zon:9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(ANE/9/3411)
Spanien5978
Portugal6522
Unionen12500
TAC12500Försiktighets-TAC
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Skagerrak
(COD/03AN.)
Belgien20
Danmark6397
Tyskland160
Nederländerna40
Sverige1119
Unionen7736
TAC7995Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Kattegatt
(COD/03AS.)
Danmark389
Tyskland8
Sverige233
Unionen630
TAC630Försiktighets-TAC
Särskilt villkor:
Norska vatten i 4 (COD/*04N-)
Unionen31132
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:4, unionens vatten i 2a, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt
(COD/2A3AX4)
Belgien1275
Danmark7327
Tyskland4645
Frankrike1575
Nederländerna4140
Sverige49
Förenade kungariket16808
Unionen35819
Norge7337
TAC43156Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(COD/04-N.)
Sverige382
Unionen382
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:6b, unionens vatten och internationella vatten i 5b väster om 12° 00′ W och i 12 och 14
(COD/5W6-14)
Belgien0
Tyskland1
Frankrike12
Irland16
Förenade kungariket45
Unionen74
TAC74Försiktighets-TAC
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:6a, unionens vatten och internationella vatten i 5b öster om 12° 00′ W
(COD/5BE6A)
Belgien0
Tyskland0
Frankrike0
Irland0
Förenade kungariket0
Unionen0
TAC0Analytisk TAC
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7a
(COD/07A.)
Belgien9
Frankrike25
Irland459
Nederländerna2
Förenade kungariket200
Unionen695
TAC695Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7b, 7c, 7e–k, 8, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(COD/7XAD34)
Belgien121
Frankrike1984
Irland757
Nederländerna0
Förenade kungariket214
Unionen3076
TAC3076Analytisk TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7d
(COD/07D.)
Belgien74
Frankrike1456
Nederländerna43
Förenade kungariket160
Unionen1733
TAC1733Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(LEZ/2AC4-C)
Belgien8
Danmark7
Tyskland7
Frankrike41
Nederländerna33
Förenade kungariket2430
Unionen2526
TAC2526Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6, internationella vatten i 12 och 14
(LEZ/56-14)
Spanien617
Frankrike2407
Irland704
Förenade kungariket1704
Unionen5432
TAC5432Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Analytisk TAC
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:7
(LEZ/07.)
Belgien333
Spanien3693
Frankrike4481
Irland2038
Förenade kungariket1765
Unionen12310
TAC12310Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(LEZ/8ABDE.)
Spanien674
Frankrike544
Unionen1218
TAC1218Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(LEZ/8C3411)
Spanien1280
Frankrike64
Portugal43
Unionen1387
TAC1387Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(ANF/2AC4-C)
Belgien573
Danmark1264
Tyskland618
Frankrike118
Nederländerna434
Sverige15
Förenade kungariket13203
Unionen16225
TAC16225Försiktighets-TAC
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:Norska vatten i 4
(ANF/04-N.)
Belgien51
Danmark1305
Tyskland21
Nederländerna18
Förenade kungariket305
Unionen1700
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(ANF/56-14)
Belgien330
Tyskland377
Spanien353
Frankrike4059
Irland918
Nederländerna318
Förenade kungariket2825
Unionen9180
TAC9180Försiktighets-TAC
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:7
(ANF/07.)
Belgien3097
Tyskland345
Spanien1231
Frankrike19875
Irland2540
Nederländerna401
Förenade kungariket6027
Unionen33516
TAC33516Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(ANF/8ABDE.)
Spanien1368
Frankrike7612
Unionen8980
TAC8980Försiktighets-TAC
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(ANF/8C3411)
Spanien3296
Frankrike3
Portugal656
Unionen3955
TAC3955Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:3a
(HAD/03A.)
Belgien12
Danmark2070
Tyskland132
Nederländerna2
Sverige245
Unionen2461
TAC2569Analytisk TAC
Särskilt villkor:
Norska vatten i 4 (HAD/*04N-)
Unionen24146
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:4, unionens vatten i 2a
(HAD/2AC4.)
Belgien241
Danmark1657
Tyskland1054
Frankrike1837
Nederländerna181
Sverige167
Förenade kungariket27324
Unionen32461
Norge9306
TAC41767Analytisk TAC
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(HAD/04-N.)
Sverige707
Unionen707
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6b, 12 och 14
(HAD/6B1214)
Belgien12
Tyskland40
Frankrike546
Irland429
Förenade kungariket4136
Unionen5163
TAC5163Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b och 6a
(HAD/5BC6A.)
Belgien5
Tyskland6
Frankrike257
Irland762
Förenade kungariket3624
Unionen4654
TAC4654Analytisk TAC
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:7b–k, 8, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(HAD/7X7A34)
Belgien77
Frankrike4606
Irland1536
Förenade kungariket691
Unionen6910
TAC6910Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:7a
(HAD/07A.)
Belgien51
Frankrike232
Irland1388
Förenade kungariket1536
Unionen3207
TAC3207Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:3a
(WHG/03A.)
Danmark929
Nederländerna3
Sverige99
Unionen1031
TAC1050Försiktighets-TAC
Särskilt villkor:
Norska vatten i 4 (WHG/*04N-)
Unionen13991
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:4, unionens vatten i 2a
(WHG/2AC4.)
Belgien442
Danmark1912
Tyskland497
Frankrike2873
Nederländerna1105
Sverige4
Förenade kungariket13818
Unionen20651
Norge1406
TAC22057Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(WHG/56-14)
Tyskland1
Frankrike26
Irland64
Förenade kungariket122
Unionen213
TAC213Analytisk TAC
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:7a
(WHG/07 A.)
Belgien0
Frankrike3
Irland46
Nederländerna0
Förenade kungariket31
Unionen80
TAC80Analytisk TAC
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7j och 7k
(WHG/7X7A-C)
Belgien217
Frankrike13328
Irland6176
Nederländerna108
Förenade kungariket2384
Unionen22213
TAC22213Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:8
(WHG/08.)
Spanien1016
Frankrike1524
Unionen2540
TAC2540Försiktighets-TAC
Art:Vitling och lyrtorsk
Merlangius merlangus och Pollachius pollachius
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(W/P/04-N.)
Sverige190
Unionen190
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:3a
(HKE/03A.)
Danmark2890
Sverige246
Unionen3136
TAC3136Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(HKE/2AC4-C)
Belgien52
Danmark2112
Tyskland242
Frankrike468
Nederländerna121
Förenade kungariket658
Unionen3653
TAC3653Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Särskilt villkor:
8a, 8b, 8d och 8e (HKE/*8ABDE)
Belgien74
Spanien2974
Frankrike2974
Irland372
Nederländerna37
Förenade kungariket1673
Unionen8104
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:6 och 7, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(HKE/571214)
Belgien575
Spanien18434
Frankrike28468
Irland3449
Nederländerna371
Förenade kungariket11239
Unionen62536
TAC62536Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Särskilt villkor:
6 och 7, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14 (HKE/*57-14)
Belgien4
Spanien3784
Frankrike6812
Nederländerna11
Unionen10611
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(HKE/8ABDE.)
Belgien19
Spanien13065
Frankrike29338
Nederländerna38
Unionen42460
TAC42460Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(HKE/8C3411)
Spanien5924
Frankrike569
Portugal2765
Unionen9258
TAC9258Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Norska vatten i 2 och 4
(WHB/24-N.)
Danmark0
Förenade kungariket0
Unionen0
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14
(WHB/1X14)
Danmark61277
Tyskland23825
Spanien51949
Frankrike42644
Irland47451
Nederländerna74720
Portugal4826
Sverige15158
Förenade kungariket79513
Unionen401363
Norge110000
Färöarna10000
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(WHB/8C3411)
Spanien42778
Portugal10695
Unionen53473
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Unionens vatten i 2, 4a, 5, 6 norr om 56° 30′ N och 7 väster om 12° W
(WHB/24A567)
Norge227975
Färöarna21500
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Bergskädda och rödtunga
Microstomus kitt och Glyptocephalus cynoglossus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(L/W/2AC4-C)
Belgien346
Danmark953
Tyskland122
Frankrike261
Nederländerna794
Sverige11
Förenade kungariket3904
Unionen6391
TAC6391Försiktighets-TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6 och 7
(BLI/5B67-)
Tyskland110
Estland17
Spanien347
Frankrike7908
Irland30
Litauen7
Polen3
Förenade kungariket2011
Övriga30
Unionen10463
Norge150
Färöarna150
TAC10763Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Internationella vatten i 12
(BLI/12INT-)
Estland1
Spanien273
Frankrike7
Litauen2
Förenade kungariket2
Övriga1
Unionen286
TAC286Försiktighets-TAC
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 2 och 4
(BLI/24-)
Danmark4
Tyskland4
Irland4
Frankrike23
Förenade kungariket14
Övriga4
Unionen53
TAC53Försiktighets-TAC
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 3a
(BLI/03A-)
Danmark3
Tyskland2
Sverige3
Unionen8
TAC8Försiktighets-TAC
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1 och 2
(LIN/1/2.)
Danmark8
Tyskland8
Frankrike8
Förenade kungariket8
Övriga4
Unionen36
TAC36Försiktighets-TAC
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten i 3a
(LIN/03A.)
Belgien6
Danmark50
Tyskland6
Sverige19
Förenade kungariket6
Unionen87
TAC87Försiktighets-TAC
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten i 4
(LIN/04-C.)
Belgien25
Danmark385
Tyskland238
Frankrike214
Nederländerna8
Sverige16
Förenade kungariket2957
Unionen3843
TAC3843Försiktighets-TAC
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5
(LIN/05EI.)
Belgien9
Danmark6
Tyskland6
Frankrike6
Förenade kungariket6
Unionen33
TAC33Försiktighets-TAC
Långa (LIN/*5B67-)7500
Lubb (USK/*5B67-)2923
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6, 7, 8, 9, 10, 12 och 14
(LIN/6X14.)
Belgien48
Danmark8
Tyskland173
Spanien3498
Frankrike3730
Irland935
Portugal8
Förenade kungariket4296
Unionen12696
Norge7500
Färöarna200
TAC20396Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Långa
Molva molva
Zon:Norska vatten i 4
(LIN/04-N.)
Belgien9
Danmark1187
Tyskland33
Frankrike13
Nederländerna2
Förenade kungariket106
Unionen1350
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:3a
(NEP/03A.)
Danmark8626
Tyskland25
Sverige3087
Unionen11738
TAC11738Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(NEP/2AC4-C)
Belgien1282
Danmark1282
Tyskland19
Frankrike38
Nederländerna660
Förenade kungariket21237
Unionen24518
TAC24518Analytisk TAC
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:Norska vatten i 4
(NEP/04-N.)
Danmark758
Tyskland0
Förenade kungariket42
Unionen800
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b
(NEP/5BC6.)
Spanien25
Frankrike98
Irland164
Förenade kungariket11842
Unionen12129
TAC12129Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Funktionell enhet 16 i Ices-delområde 7 (NEP/*07U16):
Spanien825
Frankrike516
Irland992
Förenade kungariket401
Unionen2734
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:7
(NEP/07.)
Spanien1745
Frankrike7074
Irland10729
Förenade kungariket9543
Unionen29091
TAC29091Analytisk TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(NEP/8ABDE.)
Spanien217
Frankrike3397
Unionen3614
TAC3614Analytisk TAC
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:8c
(NEP/08C.)
Spanien2
Frankrike0
Unionen2
TAC2Försiktighets-TAC
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(NEP/9/3411)
Spanien95
Portugal286
Unionen381
TAC381Försiktighets-TAC
Försiktighets-TAC
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:3a
(PRA/03A.)
Danmark2162
Sverige1165
Unionen3327
TAC6230Försiktighets-TAC Artiklarna 3 och 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas på överföringar från 2019 till 2018.
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(PRA/2AC4-C)
Danmark1453
Nederländerna14
Sverige59
Förenade kungariket431
Unionen1957
TAC1957Försiktighets-TAC
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(PRA/04-N.)
Danmark211
Sverige123
Unionen334
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Penaeusräkor
Penaeus spp.
Zon:Franska Guyanas vatten
(PEN/FGU.)
Frankrikefastställs senare
Unionenfastställs senare
TACfastställs senareFörsiktighets-TAC Artikel 6 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:Skagerrak
(PLE/03AN.)
Belgien92
Danmark11946
Tyskland61
Nederländerna2297
Sverige640
Unionen15036
TAC15343Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:Kattegatt
(PLE/03AS.)
Danmark1320
Tyskland15
Sverige148
Unionen1483
TAC1483Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Särskilt villkor:
Norska vatten i 4 (PLE/*04N-)
Unionen42986
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:4, unionens vatten i 2a, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt
(PLE/2A3AX4)
Belgien6447
Danmark20952
Tyskland6044
Frankrike1209
Nederländerna40290
Förenade kungariket29816
Unionen104758
Norge7885
TAC112643Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(PLE/56-14)
Frankrike9
Irland261
Förenade kungariket388
Unionen658
TAC658Försiktighets-TAC
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7a
(PLE/07A.)
Belgien46
Frankrike20
Irland1255
Nederländerna14
Förenade kungariket458
Unionen1793
TAC1793Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7b och 7c
(PLE/7BC.)
Frankrike11
Irland63
Unionen74
TAC74Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7d och 7e
(PLE/7DE.)
Belgien1695
Frankrike5651
Förenade kungariket3014
Unionen10360
TAC10360Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7f och 7g
(PLE/7FG.)
Belgien82
Frankrike148
Irland204
Förenade kungariket77
Unionen511
TAC511Försiktighets-TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7h, 7j och 7k
(PLE/7HJK.)
Belgien8
Frankrike16
Irland56
Nederländerna32
Förenade kungariket16
Unionen128
TAC128Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:8, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(PLE/8/3411)
Spanien66
Frankrike263
Portugal66
Unionen395
TAC395Försiktighets-TAC
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(POL/56-14)
Spanien6
Frankrike190
Irland56
Förenade kungariket145
Unionen397
TAC397Försiktighets-TAC
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:7
(POL/07.)
Belgien378
Spanien23
Frankrike8712
Irland929
Förenade kungariket2121
Unionen12163
TAC12163Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(POL/8ABDE.)
Spanien252
Frankrike1230
Unionen1482
TAC1482Försiktighets-TAC
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:8c
(POL/08C.)
Spanien208
Frankrike23
Unionen231
TAC231Försiktighets-TAC
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(POL/9/3411)
Spanien273
Portugal9
Unionen282
TAC282Försiktighets-TAC
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:3a och 4, unionens vatten i 2a
(POK/2C3A4)
Belgien37
Danmark4365
Tyskland11024
Frankrike25943
Nederländerna110
Sverige600
Förenade kungariket8452
Unionen50531
Norge55262
TAC105793Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, 12 och 14
(POK/56-14)
Tyskland534
Frankrike5305
Irland428
Förenade kungariket3308
Unionen9575
Norge640
TAC10215Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(POK/04-N.)
Sverige880
Unionen880
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:7, 8, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(POK/7/3411)
Belgien6
Frankrike1245
Irland1491
Förenade kungariket434
Unionen3176
TAC3176Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Piggvar och slätvar
Psetta maxima och Scophthalmus rhombus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(T/B/2AC4-C)
Belgien521
Danmark1113
Tyskland284
Frankrike134
Nederländerna3945
Sverige8
Förenade kungariket1097
Unionen7102
TAC7102Försiktighets-TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(SRX/2AC4-C)
Belgien278
Danmark11
Tyskland14
Frankrike44
Nederländerna237
Förenade kungariket1070
Unionen1654
TAC1654Försiktighets-TAC
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 3a
(SRX/03A-C.)
Danmark37
Sverige10
Unionen47
TAC47Försiktighets-TAC
Särskilt villkor:
Art:Småögd rocka
Raja microocellata
Zon:Unionens vatten i 7f och 7g
(RJE/7FG.)
Belgien14
Estland0
Frankrike63
Tyskland0
Irland20
Litauen0
Nederländerna0
Portugal0
Spanien17
Förenade kungariket40
Unionen154
TAC154Försiktighets-TAC
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:Unionens vatten i 7e
(RJU/07E.)
Belgien15
Estland0
Frankrike65
Tyskland0
Irland21
Litauen0
Nederländerna0
Portugal0
Spanien18
Förenade kungariket42
Unionen161
TAC161Försiktighets-TAC
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 6a, 6b, 7a–c och 7e–k
(SRX/67AKXD)
Belgien876
Estland5
Frankrike3929
Tyskland12
Irland1266
Litauen20
Nederländerna4
Portugal22
Spanien1058
Förenade kungariket2507
Unionen9699
TAC9699Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Särskilt villkor:
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:Unionens vatten i 7d
(RJU/07D.)
Belgien2
Frankrike14
Nederländerna0
Förenade kungariket3
Unionen19
TAC19Försiktighets-TAC
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 7d
(SRX/07D.)
Belgien115
Frankrike963
Nederländerna6
Förenade kungariket192
Unionen1276
TAC1276Försiktighets-TAC
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:Unionens vatten i 8
(RJU/8-C.)
Belgien0
Frankrike12
Portugal9
Spanien9
Förenade kungariket0
Unionen30
TAC30Försiktighets-TAC
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:Unionens vatten i 9
(RJU/9-C.)
Belgien0
Frankrike18
Portugal15
Spanien15
Förenade kungariket0
Unionen48
TAC48Försiktighets-TAC
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 8 och 9
(SRX/89-C.)
Belgien9
Frankrike1640
Portugal1330
Spanien1338
Förenade kungariket9
Unionen4326
TAC4326Försiktighets-TAC
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Unionens vatten i 2a och 4, unionens vatten och internationella vatten i 5b och 6
(GHL/2A-C46)
Danmark16
Tyskland28
Estland16
Spanien16
Frankrike259
Irland16
Litauen16
Polen16
Förenade kungariket1017
Unionen1400
Norge1100
TAC2500Analytisk TAC
Särskilt villkor:
Norska vatten i 2a (MAC/*02AN-)Färöiska vatten (MAC/*FRO1)
Belgien7071
Danmark24052456
Tyskland7374
Frankrike221225
Nederländerna222227
Sverige673687
Förenade kungariket206210
Unionen38703950
3a3a och 4bc4b4c6, internationella vatten i 2a, under perioderna 1 januari–15 februari 2018 och 1 september–31 december 2018
(MAC/*03A.)(MAC/*3A4BC)(MAC/*04B.)(MAC/*04C.)(MAC/*2A6.)
Danmark041300010702
Frankrike0490000
Nederländerna0490000
Sverige00390102782
Förenade kungariket0490000
Norge30000000
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:3a och 4, unionens vatten i 2a, 3b, 3c och delsektionerna 22–32
(MAC/2A34.)
Belgien519
Danmark17836
Tyskland541
Frankrike1635
Nederländerna1646
Sverige4991
Förenade kungariket1525
Unionen28693
Norge169248
TAC816797Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Särskilt villkor:
Unionens vatten i 2a, unionens vatten och norska vatten i 4a. Under perioderna 1 januari–15 februari 2018 och 1 september–31 december 2018Norska vatten i 2aFäröiska vatten
(MAC/*4A-EN)(MAC/*2AN-)(MAC/*FRO2)
Tyskland1251816881723
Frankrike834611241149
Irland4172956285744
Nederländerna1825624612513
Förenade kungariket1147591548015798
Unionen1956082638126927
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:6, 7, 8a, 8b, 8d och 8e, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 2a, 12 och 14
(MAC/2CX14-)
Tyskland20743
Spanien22
Estland172
Frankrike13830
Irland69141
Lettland127
Litauen127
Nederländerna30249
Polen1460
Förenade kungariket190143
Unionen326014
Norge14609
Färöarna30877
TAC816797Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas
Särskilt villkor:
8b (MAC/*08B.)
Spanien2582
Frankrike17
Portugal534
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(MAC/8C3411)
Spanien30746
Frankrike204
Portugal6355
Unionen37305
TAC816797Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:Norska vatten i 2a och 4a
(MAC/2A4A-N)
Danmark12803
Unionen12803
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC
Art:Tunga
Solea solea
Zon:3a, unionens vatten i delsektionerna 22–24
(SOL/3ABC24)
Danmark376
Tyskland22
Nederländerna36
Sverige14
Unionen448
TAC448Analytisk TAC
Art:Tunga
Solea solea
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(SOL/24-C.)
Belgien1307
Danmark597
Tyskland1046
Frankrike261
Nederländerna11801
Förenade kungariket672
Unionen15684
Norge10
TAC15694Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Tunga
Solea solea
Zon:6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(SOL/56-14)
Irland46
Förenade kungariket11
Unionen57
TAC57Försiktighets-TAC
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7a
(SOL/07A.)
Belgien10
Frankrike0
Irland17
Nederländerna3
Förenade kungariket10
Unionen40
TAC40Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7b och 7c
(SOL/7BC.)
Frankrike6
Irland36
Unionen42
TAC42Försiktighets-TAC Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7d
(SOL/07D.)
Belgien917
Frankrike1833
Förenade kungariket655
Unionen3405
TAC3405Analytisk TAC
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7e
(SOL/07E.)
Belgien42
Frankrike453
Förenade kungariket707
Unionen1202
TAC1202Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7f och 7g
(SOL/7FG.)
Belgien574
Frankrike58
Irland29
Förenade kungariket259
Unionen920
TAC920Analytisk TAC
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7h, 7j och 7k
(SOL/7HJK.)
Belgien32
Frankrike64
Irland171
Nederländerna51
Förenade kungariket64
Unionen382
TAC382Försiktighets-TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Tunga
Solea solea
Zon:8a och 8b
(SOL/8AB.)
Belgien45
Spanien8
Frankrike3319
Nederländerna249
Unionen3621
TAC3621Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Tungor
Solea spp.
Zon:8c, 8d, 8e, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(SOO/8CDE34)
Spanien403
Portugal669
Unionen1072
TAC1072Försiktighets-TAC
Art:Skarpsill och därtill hörande bifångster
Sprattus sprattus
Zon:3a
(SPR/03A.)
Danmark17840
Tyskland37
Sverige6750
Unionen24627
TAC26624Försiktighets-TAC
Art:Skarpsill och därtill hörande bifångster
Sprattus sprattus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(SPR/2AC4-C)
Belgien1911
Danmark151264
Tyskland1911
Frankrike1911
Nederländerna1911
Sverige1330
Förenade kungariket6307
Unionen166545
Norge10000
Färöarna1000
TAC177545Analytisk TAC
Art:Skarpsill
Sprattus sprattus
Zon:7d och 7e
(SPR/7DE.)
Belgien16
Danmark1071
Tyskland16
Frankrike231
Nederländerna231
Förenade kungariket1731
Unionen3296
TAC3296Försiktighets-TAC
Art:Pigghaj
Squalus acanthias
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1, 5, 6, 7, 8, 12 och 14
(DGS/15X14)
Belgien20
Tyskland4
Spanien10
Frankrike83
Irland53
Nederländerna0
Portugal0
Förenade kungariket100
Unionen270
TAC270Försiktighets-TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 12.1 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Taggmakrill och därtill hörande bifångster
Trachurus spp.
Zon:Unionens vatten i 4b, 4c och 7d
(JAX/4BC7D)
Belgien14
Danmark5985
Tyskland529
Spanien111
Frankrike497
Irland376
Nederländerna3604
Portugal13
Sverige75
Förenade kungariket1425
Unionen12629
Norge2550
TAC15179Försiktighets-TAC
Art:Taggmakrill och därtill hörande bifångster
Trachurus spp.
Zon:Zon: 6, 7a–c,7e–k, 8a, 8b, 8d och 8e, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(JAX/2A-14)
Danmark9861
Tyskland7694
Spanien10494
Frankrike3960
Irland25625
Nederländerna30871
Portugal1011
Sverige675
Förenade kungariket9279
Unionen99470
Färöarna1600
TAC101070Analytisk TAC
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:8c
(JAX/08C.)
Spanien14335
Frankrike248
Portugal1417
Unionen16000
TAC16000Analytisk TAC
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:9
(JAX/09.)
Spanien14373
Portugal41182
Unionen55555
TAC55555Analytisk TAC Artikel 7.2 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:10, unionens vatten i Cecaf
(JAX/X34PRT)
Portugalfastställs senare
Unionenfastställs senare
TACfastställs senareFörsiktighets-TAC Artikel 6 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:unionens vatten i Cecaf
(JAX/341PRT)
Portugalfastställs senare
Unionenfastställs senare
TACfastställs senareFörsiktighets-TAC Artikel 6 i denna förordning ska tillämpas.
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:unionens vatten i Cecaf
(JAX/341SPN)
Spanienfastställs senare
Unionenfastställs senare
TACfastställs senareFörsiktighets-TAC Artikel 6 i denna förordning ska tillämpas.
Analytisk TAC
Art:Vitlinglyra och därtill hörande bifångster
Trisopterus esmarkii
Zon:3a, Unionens vatten i 2a och 4
(NOP/2A3A4.)
Danmark85186
Tyskland16
Nederländerna63
Unionen85265
Norge15000
Färöarna6000
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Vitlinglyra och därtill hörande bifångster
Trisopterus esmarki
Zon:Norska vatten i 4
(NOP/04-N.)
Danmark0
Förenade kungariket0
Unionen0
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:IndustrifiskZon:Norska vatten i 4
(I/F/04-N.)
Sverige800
Unionen800
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Art:Övriga arterZon:Unionens vatten i 5b, 6 och 7
(OTH/5B67-C)
UnionenEj tillämpligt
Norge250
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Art:Övriga arterZon:Norska vatten i 4
(OTH/04-N.)
Belgien55
Danmark4999
Tyskland564
Frankrike232
Nederländerna400
SverigeEj tillämpligt
Förenade kungariket3750
Unionen10000
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Art:Övriga arterZon:Unionens vatten i 2a, 4 och 6a norr om 56° 30′ N
(OTH/2A46AN)
UnionenEj tillämpligt
Norge5750
Färöarna150
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC

BILAGA IB

NORDOSTATLANTEN OCH GRÖNLAND, ICES-DELOMRÅDENA 1, 2, 5, 12 OCH 14 OCH GRÖNLÄNDSKA VATTEN I NAFO 1

Särskilt villkor:
Norska vatten norr om 62° N och fiskezonen runt Jan Mayen (HER/*2AJMN)
25487
2, 5b norr om 62° N (färöiska vatten) (HER/*25B-F)
Belgien1
Danmark1371
Tyskland240
Spanien5
Frankrike59
Irland355
Nederländerna490
Polen69
Portugal5
Finland21
Sverige508
Förenade kungariket876
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Unionens vatten, färöiska vatten, norska vatten och internationella vatten i 1 och 2
(HER/1/2-)
Belgien10
Danmark9704
Tyskland1699
Spanien32
Frankrike419
Irland2512
Nederländerna3472
Polen491
Portugal32
Finland150
Sverige3595
Förenade kungariket6203
Unionen28319
Färöarna4000
Norge25487
TAC435000Analytisk TAC
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(COD/1N2AB.)
Tyskland2780
Grekland345
Spanien3101
Irland345
Frankrike2552
Portugal3101
Förenade kungariket10784
Unionen23008
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
InrapporteringskodGeografisk avgränsning
COD/GRL1Den del av den grönländska fiskzonen som ligger i Nafo-delområde 1F väster om 44° 00′ W och söder om 60° 45′ N, den del av Nafo-delområde 1 som ligger söder om parallellen för 60° 45′ nordlig latitud (Cape Desolation) och den del av den grönländska fiskzonen i Ices-sektion 14b som ligger öster om 44° 00′ W och söder om 62° 30′ N.
COD/GRL2Den del av den grönländska fiskzonen som ligger i Ices-sektion 14b norr om 62° 30′ N.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5, 12 och 14
(COD/N1GL14)
Tyskland1718
Förenade kungariket382
Unionen2100
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:1 och 2b
(COD/1/2B.)
Tyskland5409
Spanien12047
Frankrike2461
Polen2359
Portugal2472
Förenade kungariket3552
Andra medlemsstater390
Unionen28690
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Torsk och kolja
Gadus morhua och Melanogrammus aeglefinus
Zon:Färöiska vatten i 5b
(C/H/05B-F.)
Tyskland19
Frankrike114
Förenade kungariket817
Unionen950
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Långstjärtar
Macrourus spp.
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(GRV/514GRN)
Unionen80
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Långstjärtar
Macrourus spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1
(GRV/N1GRN.)
Unionen20
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Lodda
Mallotus villosus
Zon:2b
(CAP/02B.)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC
Art:Lodda
Mallotus villosus
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(CAP/514GRN)
Danmark0
Tyskland0
Sverige0
Förenade kungariket0
Alla medlemsstater0
Unionen0
Norge16016
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(HAD/1N2AB.)
Tyskland257
Frankrike154
Förenade kungariket789
Unionen1200
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Färöiska vatten
(WHB/2A4AXF)
Danmark1100
Tyskland75
Frankrike120
Nederländerna105
Förenade kungariket1100
Unionen2500
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas
Art:Långa och birkelånga
Molva molva och Molva dypterygia
Zon:Färöiska vatten i 5b
(B/L/05B-F.)
Tyskland586
Frankrike1300
Förenade kungariket114
Unionen2000
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(PRA/514GRN)
Danmark525
Frankrike525
Unionen1050
Norge1500
Färöarna1200
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1
(PRA/N1GRN.)
Danmark1300
Frankrike1300
Unionen2600
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(POK/1N2AB.)
Tyskland2040
Frankrike328
Förenade kungariket182
Unionen2550
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Internationella vatten i 1 och 2
(POK/1/2INT)
Unionen0
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Färöiska vatten i 5b
(POK/05B-F.)
Belgien56
Tyskland347
Frankrike1691
Nederländerna56
Förenade kungariket650
Unionen2800
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(GHL/1N2AB.)
Tyskland25
Förenade kungariket25
Unionen50
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Internationella vatten i 1 och 2
(GHL/1/2INT)
Unionen900
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1
(GHL/N1GRN.)
Tyskland1925
Unionen1925
Norge575
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Grönländska vatten i 5, 12 och 14
(GHL/5-14GL)
Tyskland4289
Förenade kungariket226
Unionen4515
Norge575
Färöarna110
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar (grunt pelagiskt vatten)
Sebastes spp.
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, internationella vatten i 12 och 14
(RED/51214S)
Estland0
Tyskland0
Spanien0
Frankrike0
Irland0
Lettland0
Nederländerna0
Polen0
Portugal0
Förenade kungariket0
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
PunktLatitudLongitud
164° 45′ N28° 30′ W
262° 50′ N25° 45′ W
361° 55′ N26° 45′ W
461° 00′ N26° 30′ W
559° 00′ N30° 00′ W
659° 00′ N34° 00′ W
761° 30′ N34° 00′ W
862° 50′ N36° 00′ W
964° 45′ N28° 30′ W
Art:Kungsfiskar (djupt pelagiskt vatten)
Sebastes spp.
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, internationella vatten i 12 och 14
(RED/51214D)
Estland30
Tyskland613
Spanien108
Frankrike57
Irland0
Lettland11
Nederländerna0
Polen55
Portugal129
Förenade kungariket1
Unionen1004
TAC6500Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(RED/1N2AB.)
Tyskland766
Spanien95
Frankrike84
Portugal405
Förenade kungariket150
Unionen1500
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Internationella vatten i 1 och 2
(RED/1/2INT)
Unionenfastställs senare
TAC8000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
PunktLatitudLongitud
164° 45′ N28° 30′ W
262° 50′ N25° 45′ W
361° 55′ N26° 45′ W
461° 00′ N26° 30′ W
559° 00′ N30° 00′ W
659° 00′ N34° 00′ W
761° 30′ N34° 00′ W
862° 50′ N36° 00′ W
964° 45′ N28° 30′ W
Art:Kungsfiskar (pelagiskt vatten)
Sebastes spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5, 12 och 14
(RED/N1G14P)
Tyskland858
Frankrike4
Förenade kungariket6
Unionen868
Norge628
Färöarna0
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
PunktLatitudLongitud
159° 15′ N54° 26′ W
259° 15′ N44° 00′ W
359° 30′ N42° 45′ W
460° 00′ N42° 00′ W
562° 00′ N40° 30′ W
662° 00′ N40° 00′ W
762° 40′ N40° 15′ W
863° 09′ N39° 40′ W
963° 30′ N37° 15′ W
1064° 20′ N35° 00′ W
1165° 15′ N32° 30′ W
1265° 15′ N29° 50′ W
Art:Kungsfiskar (bottenlevande)
Sebastes spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5 och 14
(RED/N1G14D)
Tyskland1630
Frankrike8
Förenade kungariket12
Unionen1650
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Färöiska vatten i 5b
(RED/05B-F.)
Belgien1
Tyskland92
Frankrike6
Förenade kungariket1
Unionen100
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Övriga arterZon:Norska vatten i 1 och 2
(OTH/1N2AB.)
Tyskland117
Frankrike47
Förenade kungariket186
Unionen350
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Övriga arterZon:Färöiska vatten i 5b
(OTH/05B-F.)
Tyskland281
Frankrike253
Förenade kungariket166
Unionen700
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:PlattfiskarZon:Färöiska vatten i 5b
(FLX/05B-F.)
Tyskland9
Frankrike7
Förenade kungariket34
Unionen50
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:BifångsterZon:Grönländska vatten
(B-C/GRL)
Unionen750
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IC

NORDVÄSTRA ATLANTEN

NAFOS KONVENTIONSOMRÅDE

Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Nafo 2J3KL
(COD/N2J3KL)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Nafo 3NO
(COD/N3NO.)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Nafo 3M
(COD/N3M.)
Estland124
Tyskland519
Lettland124
Litauen124
Polen423
Spanien1594
Frankrike222
Portugal2187
Förenade kungariket1038
Unionen6356
TAC11145Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Rödtunga
Glyptocephalus cynoglossus
Zon:NAFO 3L
(WIT/N3L.)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Rödtunga
Glyptocephalus cynoglossus
Zon:Nafo 3NO
(WIT/N3NO.)
Estland49
Lettland49
Litauen49
Unionen148
TAC1116Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Lerskädda
Hippoglossoides platessoides
Zon:Nafo 3M
(PLA/N3M.)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Lerskädda
Hippoglossoides platessoides
Zon:Nafo 3LNO
(PLA/N3LNO.)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Illexbläckfisk
Illex illecebrosus
Zon:Nafo-delområdena 3 och 4
(SQI/N34.)
Estland128
Lettland128
Litauen128
Polen227
UnionenEj tillämpligt
TAC34000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Gulstjärtsskädda
Limanda ferruginea
Zon:Nafo 3LNO
(YEL/N3LNO.)
Unionen0
TAC17000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Lodda
Mallotus villosus
Zon:Nafo 3NO
(CAP/N3NO.)
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Punkt nrLatitud NLongitud W
147o 20' 046o 40' 0
247o 20' 046o 30' 0
346o 00' 046o 30' 0
446o 00' 046o 40' 0
Punkt nrLatitud NLongitud W
146o 00' 047o 49' 0
246o 25' 047o 27' 0
346 °42' 047o 25' 0
446o 48' 047o 25' 50
547o 16' 5047o 43' 50
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:NAFO 3LNO
(PRA/N3LNO.)
Estland0
Lettland0
Litauen0
Polen0
Spanien0
Portugal0
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Punkt nrLatitud NLongitud W
147o 20' 046o 40' 0
247o 20' 046o 30' 0
346o 00' 046o 30' 0
446o 00' 046o 40' 0
Punkt nrLatitud NLongitud W
147o 55' 045o 00' 0
247o 30' 044o 15' 0
346o 55' 044o 15' 0
446o 35' 044o 30' 0
546o 35' 045o 40' 0
647o 30' 045o 40' 0
747o 55' 045o 00' 0
MedlemsstatHögsta antal fartygHögsta antal fiskedagar
Danmark00
Estland00
Spanien00
Lettland00
Litauen00
Polen00
Portugal00
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:NAFO 3M
(PRA/*N3M.)
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Nafo 3LMNO
(GHL/N3LMNO)
Estland331
Tyskland338
Lettland47
Litauen24
Spanien4534
Portugal1895
Unionen7169
TAC12227Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Rockor
Rajidae
Zon:Nafo 3LNO
(SKA/N3LNO.)
Estland283
Litauen62
Spanien3403
Portugal660
Unionen4408
TAC7000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Nafo 3LN
(RED/N3LN.)
Estland702
Tyskland483
Lettland702
Litauen702
Unionen2589
TAC14200Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Nafo 3M
(RED/N3M.)
Estland1571
Tyskland513
Lettland1571
Litauen1571
Spanien233
Portugal2354
Unionen7813
TAC10500Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Nafo 3O
(RED/N3O.)
Spanien1771
Portugal5229
Unionen7000
TAC20000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Nafo-delområde 2, sektionerna 1F och 3K
(RED/N1F3K.)
Lettland0
Litauen0
Unionen0
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Spanien509
Portugal667
Unionen1176
Art:Vitbrosme
Urophycis tenuis
Zon:Nafo 3NO
(HKW/N3NO.)
Spanien255
Portugal333
Unionen588
TAC1000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA ID

ICCATS KONVENTIONSOMRÅDE

Spanien757,57
Frankrike351,93
Unionen1109,50
Frankrike100
Unionen100
Spanien100,01
Frankrike98,68
Italien77,88
Cypern6,39
Malta9,40
Unionen292,36
Italien77,88
Unionen77,88
Kroatien701,84
Unionen701,84
Art:Blåfenad tonfisk
Thunnus thynnus
Zon:Atlanten öster om 45° W och Medelhavet
(BFT/AE45WM)
Cypern138,65
Grekland257,70
Spanien5000,28
Frankrike4933,97
Kroatien779,84
Italien3894,13
Malta319,49
Portugal470,19
Andra medlemsstater55,76
Unionen15850
TAC28200Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Svärdfisk
Xiphias gladius
Zon:Atlanten norr om 5° N
(SWO/AN05N)
Spanien6598,43
Portugal978.81
Andra medlemsstater108,47
Unionen7685,70
TAC13200Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Svärdfisk
Xiphias gladius
Zon:Atlanten söder om 5° N
(SWO/AS05N)
Spanien4546,08
Portugal417,45
Unionen4963,53
TAC14000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Svärdfisk
Xiphias gladius
Zon:Medelhavet
(SWO/MED)
Kroatien15,52
Cypern57,23
Spanien1767,82
Frankrike123,21
Grekland1170,26
Italien3624,17
Malta429,96
Unionen7188,17
TAC10185Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Långfenad tonfisk
Thunnus alalunga
Zon:Atlanten norr om 5° N
(ALB/AN05N)
Irland2845,21
Spanien15015,58
Frankrike5871,12
Förenade kungariket239,48
Portugal2123,27
Unionen26094,65
TAC33600Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Långfenad tonfisk
Thunnus alalunga
Zon:Atlanten söder om 5° N
(ALB/AS05N)
Spanien905,86
Frankrike297,70
Portugal633,94
Unionen1837,50
TAC24000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Storögd tonfisk
Thunnus obesus
Zon:Atlanten
(BET/ATLANT)
Spanien9791,92
Frankrike4159,18
Portugal3717,47
Unionen17668,56
TAC57850Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Blå marlin
Makaira nigricans
Zon:Atlanten
(BUM/ATLANT)
Spanien0
Frankrike364,31
Portugal50,44
Unionen414,75
TAC1985Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Vit marlin
Tetrapturus albidus
Zon:Atlanten
(WHM/ATLANT)
Spanien0
Portugal0
Unionen0
TAC355Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Gulfenad tonfisk
Thunnus albacares
Zon:Atlanten
(YFT/ATLANT)
TAC111000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Atlantisk segelfisk
Istiophorus albicans
Zon:Atlanten öster om 45° W
(SAI/AE45W)
TAC1271Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Atlantisk segelfisk
Istiophorus albicans
Zon:Atlanten väster om 45° W
(SAI/AW45W)
TAC1030Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas
Art:Blåhaj
Prionace glauca
Zon:Atlanten norr om 5° N
(BSH/AN05N)
TAC39102Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IE

ANTARKTIS CCAMLR:s KONVENTIONSOMRÅDE

Dessa TAC:er, som antagits av CCAMLR, har inte tilldelats CCAMLR-medlemmarna och unionens andel är således inte fastställd. Fångsterna övervakas av CCAMLR:s sekretariat, som kommer att meddela när fisket ska upphöra på grund av att TAC:erna har uttömts.

Om inget annat anges ska dessa TAC:er gälla för perioden 1 december 2017–30 november 2018.

Art:Gunnars isfisk
Champsocephalus gunnari
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(ANI/F483.)
TAC4733Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Gunnars isfisk
Champsocephalus gunnari
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(ANI/F5852.)
TAC526Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Svartfenad isfisk
Chaenocephalus aceratus
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(SSI/F483.)
TAC2200Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Noshörningsfisk
Channichthys rhinoceratus
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(LIC/F5852.)
TAC1663Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Särskilt villkor:
Förvaltningsområde A: 48° W till 43° 30′ W – 52° 30′ S till 56° S (TOP/*F483A):0
Förvaltningsområde B: 43° 30′ W till 40° W – 52° 30′ S till 56° S (TOP/*F483B):780
Förvaltningsområde C: 40° W till 33° 30′ W – 52° 30′ S till 56° S (TOP/*F483C):1820
Art:Tandnoting
Dissostichus eleginoides
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(TOP/F483.)
TAC2600Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Tandnoting
Dissostichus eleginoides
Zon:FAO 48.4 Nordantarktis
(TOP/F484N.)
TAC26Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas
Art:Tandnoting
Dissostichus eleginoides
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(TOP/F5852.)
TAC3525Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Antarktisk tandnoting
Dissostichus mawsoni
Zon:FAO 48.4 Sydantarktis
(TOA/F484S.)
TAC37Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Särskilt villkor:
Sektion 48.1 (KRI/*F481.):155000
Sektion 48.2 (KRI/*F482.):279000
Sektion 48.3 (KRI/*F483):279000
Sektion 48.4 (KRI/*F484.):93000
Art:Antarktisk krill
Euphausia superba
Zon:FAO 48
(KRI/F48.)
TAC5610000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Särskilt villkor:
Sektion 58.4.1 väster om 115° E (KRI/*F-41W):277000
Sektion 58.4.1 öster om 115° E (KRI/*F-41E):163000
Art:Antarktisk krill
Euphausia superba
Zon:FAO 58.4.1 Antarktis
(KRI/F5841.)
TAC440000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Särskilt villkor:
Sektion 58.4.2 väster om 55° E (KRI/*F-42W):260000
Sektion 58.4.2 öster om 55° E (KRI/*F-42E):192000
Art:Antarktisk krill
Euphausia superba
Zon:FAO 58.4.2 Antarktis
(KRI/F5842.)
TAC2645000Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Skolästfiskar
Macrourus holotrachys och Macrourus carinatus
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(GR1/F5852.)
TAC360Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Skolästfiskar
Macrourus caml och Macrourus whitsoni
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(GR2/F5852.)
TAC409Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Långstjärtar
Macrourus spp.
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(GRV/F483.)
TAC130Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Långstjärtar
Macrourus spp.
Zon:FAO 48.4 Antarktis
(GRV/F484.)
TAC10.1Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Slanknoting
Gobionotothen gibberifrons
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(NOG/F483.)
TAC1470Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Marmorerad noting
Notothenia rossii
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(NOR/F483.)
TAC300Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Grånoting
Lepidonotothen squamifrons
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(NOS/F483.)
TAC300Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Grånoting
Lepidonotothen squamifrons
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(NOS/F5852.)
TAC80Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Krabbor
Paralomis spp.
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(PAI/F483.)
TAC0Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Krokodilisfisk
Pseudochaenichthys georgianus
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(SGI/F483.)
TAC300Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:FAO 48.3 Antarktis
(SRX/F483.)
TAC130Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:FAO 48.4 Antarktis
(SRX/F484.)
TAC3.2Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:FAO 58.5.2 Antarktis
(SRX/F5852.)
TAC120Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Art:Övriga arterZon:FAO 58.5.2 Antarktis
(OTH/F5852.)
TAC50Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IF

SYDOSTATLANTEN SEAFOS KONVENTIONSOMRÅDE

Dessa TAC:er har inte tilldelats Seafo-medlemmarna och unionens andel är således inte fastställd. Fångsterna övervakas av Seafos sekretariat, som kommer att meddela när fisket ska upphöra på grund av att TAC:erna har uttömts.

Art:Beryxar
Beryx spp.
Zon:Seafo
(ALF/SEAFO)
TAC200Försiktighets-TAC
Art:Djuphavsrödkrabbor
Chaceon spp.
Zon:Seafo-delsektion B1
(GER/F47NAM)
TAC180Försiktighets-TAC
Art:Djuphavsrödkrabbor
Chaceon spp.
Zon:Seafo, utom delsektion B1
(GER/F47X)
TAC200Försiktighets-TAC
Art:Tandnoting
Dissostichus eleginoides
Zon:Seafo-delområde D
(TOP/F47D)
TAC266Försiktighets-TAC
Art:Tandnoting
Dissostichus eleginoides
Zon:Seafo utom delområde D
(TOP/F47-D)
TAC0Försiktighets-TAC
Art:Atlantisk soldatfisk
Hoplostethus atlanticus
Zon:Seafo-delsektion B1
(ORY/F47NAM)
TAC0Försiktighets-TAC
Art:Atlantisk soldatfisk
Hoplostethus atlanticus
Zon:Seafo, utom delsektion B1
(ORY/F47X)
TAC50Försiktighets-TAC
Art:Pelagisk armourhead
Pseudopentaceros spp.
Zon:Seafo
(EDW/SEAFO)
TAC135Försiktighets-TAC

BILAGA IG

SYDLIG TONFISK – OMRÅDEN

Art:Sydlig tonfisk
Thunnus maccoyii
Zon:Alla områden
(SBF/F41-81)
Unionen11
TAC17647Analytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IH

WCPFC:s KONVENTIONSOMRÅDE

Art:Svärdfisk
Xiphias gladius
Zon:WCPFC:s konventionsområde söder om 20° S
(SWO/F7120S)
Unionen3170,36
TACEj tillämpligtFörsiktighets-TAC

BILAGA IJ

SPRFMO:s KONVENTIONSOMRÅDE

Analytisk TAC
Art:Chilensk taggmakrill
Trachurus murphyi
Zon:SPRFMO:s konventionsområde
(CJM/SPRFMO)
Tyskland8849,28
Nederländerna9591,70
Litauen6157,56
Polen10587,46
Unionen35186
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IK

IOTC:s BEHÖRIGHETSOMRÅDE

Fångster av gulfenad tonfisk som tas av unionsfartyg som fiskar med snörpvad får inte överskrida de fångstbegränsningar som anges i denna bilaga.

Art:Gulfenad tonfisk
Thunnus albacares
Zon:IOTC:s behörighetsområde
(YFT/IOTC)
Frankrike29501
Italien2515
Spanien45682
Unionen77698
TACEj tillämpligtAnalytisk TAC Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IL

AKFM:s AVTALSOMRÅDE

Art:Små pelagiska arter (ansjovis och sardin)
Engraulis encrasicolus och Sardina pilchardus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i AKFM:s geografiska delområden 17 och 18
(SP1/GF1718)
Unionen112700
TACEj tillämpligtHögsta fångstnivå Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.

BILAGA IIA

FISKEANSTRÄNGNING FÖR FARTYG I ICES-DELOMRÅDE 4

1. Tillämpningsområde

1.1. Denna bilaga ska tillämpas på unionsfiskefartyg som ombord medför eller använder något av de redskap som avses i punkt 10 i förordning (EG) nr 1342/2008 och som uppehåller sig i något av de geografiska områden som anges i den förordningen.

1.2. Denna bilaga ska inte tillämpas på fartyg med en längd överallt på mindre än 10 meter. Sådana fartyg behöver inte inneha fisketillstånd utfärdade i enlighet med artikel 7 i förordning (EG) nr 1224/2009. Den berörda medlemsstaten ska bedöma dessa fartygs fiskeansträngning med hjälp av lämpliga provtagningsmetoder.

2. Tillstånd

Om en medlemsstat för att stärka ett hållbart genomförande av denna ansträngningsordning anser att det är lämpligt får den, för fartyg som för dess flagg och som inte har registrerat något tidigare fiske med reglerade redskap, utfärda förbud mot sådant fiske i ett eller flera av de geografiska områden som omfattas av denna bilaga, såvida medlemsstaten inte säkerställer att fiske med motsvarande kapacitet, mätt i kilowatt, förhindras i det området.

3. Högsta tillåtna fiskeansträngning

Följande är den högsta tillåtna fiskeansträngning som avses i artikel 9.2 i förordning (EG) nr 676/2007 för den förvaltningsperiod som anges i artikel 1.2 b i den här förordningen:

Reglerat redskap BT1+BT2: bomtrålar med en maskstorlek på 80 mm eller större

Högsta tillåtna fiskeansträngning i kilowattdagar i Ices-delområde 4:

Reglerat redskapBEDKDENLUK
BT1 + BT25693620143209219721583947516210568178

4. Förvaltning

4.1. Medlemsstaterna ska förvalta den högsta tillåtna fiskeansträngningen i enlighet med villkoren i artikel 9 i förordning (EG) nr 676/2007 och artiklarna 2635 i förordning (EG) nr 1224/2009.

4.2. En medlemsstat får fastställa förvaltningsperioder för tilldelning av hela eller delar av den högsta tillåtna fiskeansträngningen till enskilda fartyg eller grupper av fartyg. I ett sådant fall ska den berörda medlemsstaten själv fastställa det antal dagar eller timmar under en förvaltningsperiod som ett fartyg får uppehålla sig i området. Under sådana förvaltningsperioder får den berörda medlemsstaten omfördela ansträngningen mellan enskilda fartyg eller grupper av fartyg.

4.3. Om en medlemsstat fastställer den tid som ett fartyg som för dess flagg får uppehålla sig i området i timmar, ska medlemsstaten fortsätta att mäta förbrukningen av dagar i enlighet med villkoren i punkt 4.1. Den berörda medlemsstaten ska på kommissionens begäran visa vilka försiktighetsåtgärder den har vidtagit för att undvika en för hög ansträngning inom området, om ett fartyg avslutar sin närvaro i området före utgången av en 24-timmarsperiod.

5. Rapport om fiskeansträngningen

Artikel 28 i förordning (EG) nr 1224/2009 ska tillämpas på fartyg som omfattas av tillämpningsområdet för denna bilaga. Med det geografiska området enligt den artikeln avses Ices-delområde 4.

6. Rapportering av relevanta uppgifter

Medlemsstaterna ska i enlighet med artiklarna 33 och 34 i förordning (EG) nr 1224/2009 till kommissionen lämna uppgifter om sina fiskefartygs fiskeansträngning.

BILAGA IIB

FISKEANSTRÄNGNING FÖR FARTYG I SAMBAND MED ÅTERHÄMTNING AV VISSA SYDLIGA KUMMELBESTÅND OCH BESTÅND AV HAVSKRÄFTA I ICES-SEKTIONERNA 8c OCH 9a, MED UNDANTAG AV CÁDIZBUKTEN

KAPITEL I Allmänna bestämmelser

1. Tillämpningsområde

Denna bilaga ska tillämpas på unionsfiskefartyg med en längd överallt på minst 10 meter som ombord medför eller använder trålar, snurrevadar eller liknande redskap med en maskstorlek på 32 mm eller större och nät med en maskstorlek på 60 mm eller större eller bottenlångrevar i enlighet med förordning (EG) nr 2166/2005, och som uppehåller sig i Ices-sektionerna 8c och 9a, med undantag av Cádizbukten.

2. Definitioner

I denna bilaga gäller följande definitioner:

a) redskapsgrupp: gruppering av redskap bestående av följande två redskapskategorier:

i) trålar, snurrevadar eller liknande redskap med en maskstorlek på 32 mm eller större, och

ii) nät med en maskstorlek på 60 mm eller större, och bottenlångrevar.

b) reglerat redskap: någon av de två redskapskategorier som tillhör redskapsgruppen.

c) område: Ices-sektionerna 8c och 9a, med undantag av Cádizbukten.

d) innevarande förvaltningsperiod: den period som anges i artikel 1.2 b i denna förordning.

e) särskilda villkor: de särskilda villkor som anges i punkt 6.1.

3. Verksamhetsbegränsningar

Utan att det påverkar tillämpningen av artikel 29 i förordning (EG) nr 1224/2009 ska varje medlemsstat se till att unionsfiskefartyg som för dess flagg, när de ombord medför ett reglerat redskap, inte uppehåller sig i området längre än det antal dagar som anges i kapitel III i denna bilaga.

KAPITEL II Tillstånd

4. Fartyg med tillstånd

4.1. En medlemsstat får inte tillåta att fartyg som för dess flagg fiskar med reglerade redskap i området om sådan fiskeverksamhet i området inte finns registrerad med avseende på fartyget under åren 2002–2017, med undantag av fiskeverksamhet som registrerats till följd av överföring av dagar mellan fiskefartyg, såvida medlemsstaten inte säkerställer att fiske med motsvarande kapacitet, mätt i kilowatt, förhindras i det området.

4.2. Om en medlemsstat saknar kvoter i området ska ett fartyg som för dess flagg inte tillåtas fiska i det området med reglerade redskap, såvida fartyget inte tilldelas en kvot efter en överföring enligt artikel 16.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 och tilldelas dagar till sjöss i enlighet med punkt 11 eller 12 i denna bilaga.

KAPITEL III Antal dagar i området som tilldelas unionsfiskefartyg

5. Maximalt antal dagar

5.1. Det maximala antal dagar till sjöss för vilka en medlemsstat under innevarande förvaltningsperiod får ge ett fartyg som för dess flagg tillstånd att uppehålla sig i området med ett reglerat redskap ombord anges i tabell I.

5.2. Om ett fartyg kan visa att dess kummelfångster utgör mindre än 8 % av den totala mängd fisk uttryckt i levande vikt som fångats under en viss fiskeresa ska fartygets flaggmedlemsstat ha rätt att inte göra avdrag för de dagar till sjöss som är knutna till den fiskeresan från det maximala antal dagar till sjöss som fastställs i tabell I.

6. Särskilda villkor för tilldelningen av dagar

6.1. Vid fastställandet av det maximala antal dagar till sjöss under vilka flaggmedlemsstaten kan ge ett unionsfiskefartyg tillstånd att uppehålla sig i området ska, i enlighet med tabell I, följande särskilda villkor gälla:

a) De totala landningar av kummel under vart och ett av de två kalenderåren 2015 och 2016 som har gjorts av fartyget ska utgöra mindre än 5 ton enligt uppgifterna om landningar i levande vikt.

b) De totala landningar av havskräfta under de år som anges i led a som har gjorts av fartyget ska utgöra mindre än 2,5 ton enligt uppgifterna om landningar i levande vikt.

6.2. Om ett fartyg har tilldelats ett obegränsat antal dagar till följd av att det uppfyller de särskilda villkoren, får det fartygets landningar under innevarande förvaltningsperiod inte överstiga 5 ton av de totala landningarna av kummel uttryckt i levande vikt och 2,5 ton av de totala landningarna av havskräfta uttryckt i levande vikt.

6.3. Om något av de särskilda villkoren inte uppfylls av ett fartyg ska det med omedelbar verkan förlora rätten till de dagar som tilldelats på grundval av det särskilda villkoret.

6.4. Tillämpningen av de särskilda villkoren i punkt 6.1 får överföras från ett fartyg till ett eller flera andra fartyg som ersätter det fartyget i flottan, under förutsättning att ersättningsfartyget använder liknande redskap och inte under något verksamt år har registrerat landningar av kummel och havskräfta som överstiger de kvantiteter som anges i punkt 6.1. Tabell I Maximalt antal dagar som ett fartyg får uppehålla sig i området per år och fiskeredskap Särskilt villkor Reglerat redskap Maximalt antal dagar Trålar, snurrevadar och liknande redskap, maskstorlek ≥ 32 mm, nät, maskstorlek ≥ 60 mm, och bottenlångrevar ES 126 FR 109 PT 113 6.1 a och 6.1 b Trålar, snurrevadar och liknande redskap, maskstorlek ≥ 32 mm, nät, maskstorlek ≥ 60 mm, och bottenlångrevar Obegränsat

7. Systemet med kilowattdagar

7.1. Medlemsstaterna får förvalta sin tilldelning av fiskeansträngningarna enligt ett system med kilowattdagar. Genom det systemet får de tillåta sådana fartyg som berörs av ett reglerat redskap och av särskilda villkor enligt tabell I att uppehålla sig i området under ett maximalt antal dagar som skiljer sig från antalet dagar enligt tabellen, under förutsättning att det sammanlagda antalet kilowattdagar som får tilldelas för det reglerade redskapet och enligt de särskilda villkoren iakttas.

7.2. Detta sammanlagda antal kilowattdagar ska vara summan av alla enskilda fiskeansträngningar som tilldelats de fartyg som för den berörda medlemsstatens flagg och som uppfyller kraven för det reglerade redskapet och, i tillämpliga fall, de särskilda villkoren. Den enskilda fiskeansträngningen ska beräknas i kilowattdagar genom att maskinstyrkan för varje enskilt fartyg multipliceras med det antal dagar till sjöss som fartyget skulle ha rätt till enligt tabell I, om punkt 7.1 inte tillämpades. I de fall antalet dagar är obegränsat enligt tabell I ska det relevanta antal dagar som fartyget har rätt till vara 360.

7.3. En medlemsstat som önskar använda det system som avses i punkt 7.1 ska lämna in en ansökan till kommissionen för det reglerade redskapet och de särskilda villkoren enligt tabell I med rapporter i elektroniskt format som innehåller beräkningsunderlag som grundar sig på följande:

a) Förteckningen över fartyg med tillstånd att fiska, med uppgift om fartygens nummer i registret över unionens fiskeflotta (CFR) och deras maskinstyrka.

b) Fångstuppgifter för de år som anges i punkt 6.1 a för sådana fartyg, med uppgift om fångstsammansättning enligt det särskilda villkor som avses i punkt 6.1 a eller b, förutsatt att fartygen uppfyller kraven för dessa särskilda villkor.

c) Det antal dagar till sjöss under vilka varje fartyg ursprungligen skulle ha fått tillstånd att fiska enligt tabell I och det antal dagar till sjöss som varje fartyg skulle ha rätt till med tillämpning av punkt 7.1.

7.4. På grundval av denna ansökan ska kommissionen bedöma huruvida de villkor som avses i punkt 7 är uppfyllda, och kommissionen får i tillämpliga fall ge medlemsstaten tillåtelse att använda det system som avses i punkt 7.1.

8. Tilldelning av ytterligare dagar för definitivt upphörande med fiskeverksamhet

8.1. Kommissionen får tilldela en medlemsstat ytterligare dagar till sjöss under vilka ett fartyg av sin flaggmedlemsstat kan få tillstånd att uppehålla sig inom området med ett reglerat redskap ombord; tilldelningen ska grundas på definitivt upphörande med fiskeverksamhet som har genomförts under den föregående förvaltningsperioden, i enlighet med antingen artikel 23 i rådets förordning (EG) nr 1198/2006 eller rådets förordning (EG) nr 744/2008. Definitivt upphörande till följd av andra omständigheter kan beaktas av kommissionen från fall till fall, på grundval av en skriftlig och vederbörligen motiverad ansökan från den berörda medlemsstaten. Den skriftliga ansökan ska innehålla uppgift om de berörda fartygen och för vart och ett av dem bekräfta att de aldrig mer kommer att användas för fiskeverksamhet.

8.2. Den ansträngning mätt i kilowattdagar som under 2003 förbrukades av avvecklade fartyg som använde de reglerade redskapen, ska divideras med den ansträngning som förbrukades av alla fartyg som använde de redskapen under 2003. Det ytterligare antalet dagar till sjöss ska sedan beräknas genom att den kvot som erhålls multipliceras med det antal dagar som skulle ha beviljats enligt tabell I. En eventuell del av dag som uppstår vid denna beräkning ska avrundas till närmaste hel dag.

8.3. Punkterna 8.1 och 8.2 ska inte tillämpas när ett fartyg har ersatts i enlighet med punkt 3 eller 6.4, eller när avvecklingen redan har använts under tidigare år för att få ytterligare dagar till sjöss.

8.4. Medlemsstater som önskar utnyttja en sådan tilldelning som avses i punkt 8.1 ska senast den 15 juni under innevarande förvaltningsperiod lämna in en ansökan till kommissionen med rapporter i elektroniskt format som för redskapsgruppen och de särskilda villkoren enligt tabell I innehåller beräkningsunderlag som grundas på följande:

a) Förteckningar över avvecklade fartyg, med uppgift om fartygens nummer i registret över unionens fiskeflotta (CFR) och deras maskinstyrka.

b) Fartygens fiskeverksamhet under 2003, beräknad i dagar till sjöss enligt redskapsgrupp och, om nödvändigt, särskilda villkor.

8.5. På grundval av en sådan ansökan från en medlemsstat får kommissionen genom genomförandeakter tilldela medlemsstaten ett antal dagar utöver det antal som avses i punkt 5.1 för den medlemsstaten. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 42.2.

8.6. Under innevarande förvaltningsperiod får medlemsstaterna omfördela dessa ytterligare dagar till sjöss till alla eller några av de fartyg som stannar kvar inom flottan och som uppfyller kraven för de reglerade redskapen. Det är inte tillåtet att tilldela ytterligare dagar som härrör från ett avvecklat fartyg som omfattades av ett särskilt villkor enligt punkt 6.1 a eller b till ett fartyg som förblir verksamt, men som inte omfattas av ett särskilt villkor.

8.7. När kommissionen tilldelar ytterligare dagar till sjöss på grund av definitivt upphörande med fiskeverksamhet under föregående förvaltningsperiod ska det maximala antalet dagar per medlemsstat och fiskeredskap som visas i tabell I justeras i enlighet med detta för innevarande förvaltningsperiod.

9. Tilldelning av ytterligare dagar för förbättrad vetenskaplig observatörstäckning

9.1. Kommissionen får, på grundval av ett förbättrat program för vetenskaplig observatörstäckning i partnerskap mellan forskare och fiskerinäring, tilldela en medlemsstat tre ytterligare dagar då ett fartyg får uppehålla sig i området med ett reglerat redskap ombord. Sådana program ska särskilt inriktas på mängden fångst som kastas överbord och fångstsammansättningen samt gå utöver de krav på insamling av uppgifter som ställs i rådets förordning (EG) nr 199/2008 och dess tillämpningsföreskrifter för nationella program.

9.2. Vetenskapliga observatörer ska ha en självständig ställning i förhållande till ägaren, fiskefartygets befälhavare och besättningsmedlemmarna.

9.3. En medlemsstat som önskar utnyttja en sådan tilldelning som anges i punkt 9.1 ska överlämna en beskrivning av sitt förbättrade program för vetenskaplig observatörstäckning till kommissionen för godkännande.

9.4. På grundval av beskrivningen och efter samråd med STECF får kommissionen genom genomförandeakter tilldela medlemsstaten i fråga ett antal dagar utöver det antal som avses i punkt 5.1 för den medlemsstaten och för de fartyg, det område och de redskap som berörs av det förbättrade vetenskapliga observatörsprogrammet. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 42.2.

9.5. Om en medlemsstat önskar fortsätta att utan ändringar tillämpa ett förbättrat program för vetenskaplig observatörstäckning som redan tidigare har godkänts av kommissionen, ska medlemsstaten underrätta kommissionen om den fortsatta tillämpningen av detta program fyra veckor innan tillämpningsperioden för programmet inleds.

KAPITEL IV Förvaltning

10. Allmän skyldighet

Medlemsstaterna ska förvalta den högsta tillåtna fiskeansträngningen i enlighet med villkoren i artikel 8 i förordning (EG) nr 2166/2005 och artiklarna 2635 i förordning (EG) nr 1224/2009.

11. Förvaltningsperioder

11.1. Medlemsstaterna får dela in dagarna av närvaro i området enligt tabell I i förvaltningsperioder som varar en eller flera kalendermånader.

11.2. Den berörda medlemsstaten ska fastställa det antal dagar eller timmar under en förvaltningsperiod som ett fartyg får uppehålla sig i området.

11.3. Om en medlemsstat fastställer den tid som ett fartyg som för dess flagg får uppehålla sig i ett område i timmar ska medlemsstaten fortsätta att mäta förbrukningen av dagar i enlighet med punkt 10. Den berörda medlemsstaten ska på kommissionens begäran visa vilka försiktighetsåtgärder den har vidtagit för att undvika en för hög förbrukning av dagar inom området till följd av att ett fartyg avslutar sin närvaro i området före utgången av en 24-timmarsperiod.

KAPITEL V Utbyte av tilldelad fiskeansträngning

12. Överföring av dagar mellan fiskefartyg som för en medlemsstats flagg

12.1. En medlemsstat får tillåta att fiskefartyg som för dess flagg överför det antal dagar av närvaro i ett område som det har fått tillstånd för till ett annat fartyg som för dess flagg i samma område, på villkor att produkten av de dagar som ett fartyg erhåller och dess maskinstyrka i kilowatt (kilowattdagar) är lika med eller mindre än produkten av det antal dagar som överförts av det fartyg som bidrar med dagar och det fartygets maskinstyrka i kilowatt. Uppgifterna om fartygets maskinstyrka i kilowatt ska vara de som anges för varje fartyg i registret över unionens fiskeflotta.

12.2. Det totala antal dagar av närvaro i området som överförts i enlighet med punkt 12.1 multiplicerat med maskinstyrkan i kilowatt hos det fartyg som bidrar med dagar får inte vara högre än det årliga genomsnittet dagar av närvaro i området som i fiskeloggboken dokumenterats för det fartyg som bidrar med dagar för de år som anges i punkt 6.1 a multiplicerat med fartygets maskinstyrka i kilowatt.

12.3. En överföring av dagar enligt punkt 12.1 ska vara tillåten mellan fartyg som fiskar med ett reglerat redskap och under samma förvaltningsperiod.

12.4. En överföring av dagar är endast tillåten för fartyg som tilldelats fiskedagar utan särskilda villkor.

12.5. På begäran av kommissionen ska medlemsstaterna lämna information om de överföringar som har gjorts. Ett kalkylarksformat för insamling och översändande av information enligt denna punkt får fastställas av kommissionen genom genomförandeakter. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 42.2.

13. Överföring av dagar mellan fiskefartyg som för olika medlemsstats flagg

Medlemsstaterna får tillåta överföring av dagar av närvaro i området, för samma förvaltningsperiod och inom området, mellan fiskefartyg som för deras flagg under förutsättning att punkterna 4.1, 4.2 och 12 gäller i tillämpliga delar. Medlemsstater som beslutar sig för att tillåta en sådan överföring ska innan överföringen äger rum lämna uppgifter till kommissionen om överföringen, inbegripet antal dagar som ska överföras, fiskeansträngning och, i förekommande fall, därtill hörande kvoter.

KAPITEL VI Rapporteringskrav

14. Rapport om fiskeansträngningen

Artikel 28 i förordning (EG) nr 1224/2009 ska tillämpas på fartyg som omfattas av tillämpningsområdet för denna bilaga. Med det geografiska området enligt den artikeln avses det område som anges i punkt 2 i denna bilaga.

15. Insamling av relevanta uppgifter

På grundval av de uppgifter som används för förvaltningen av fiskedagar i området enligt denna bilaga, ska medlemsstaterna för varje kvartal samla in uppgifter om den totala fiskeansträngningen i området när det gäller släpredskap och passiva redskap, ansträngningen när det gäller de fartyg som använder olika typer av redskap i området samt uppgifter om maskinstyrkan för dessa fartyg i kilowattdagar.

16. Rapportering av relevanta uppgifter

Medlemsstaterna ska på kommissionens begäran göra ett kalkylark med de uppgifter som avses i punkt 15 tillgängligt för kommissionen i det format som anges i tabellerna II och III genom att skicka det till den e-postadress som kommissionen meddelar medlemsstaterna. Medlemsstaterna ska på kommissionens begäran skicka närmare uppgifter till kommissionen om ansträngning som tilldelats och förbrukats under hela, eller delar av, den innevarande och den föregående förvaltningsperioden i det dataformat som anges i tabellerna IV och V.

Tabell II Rapporteringsformat för uppgifter om kilowattdagar per förvaltningsperiod
MedlemsstatRedskapFörvaltningsperiodDeklaration rörande sammanlagd ansträngning
(1)(2)(3)(4)
Tabell III Dataformat för uppgifter om kilowattdagar per förvaltningsperiod
Fältets namnMaximalt antal tecken/siffrorInställning V(änster)/H(öger)Definition och anmärkningar
(1) Medlemsstat3Medlemsstat (treställig alfabetisk ISO-kod) där fartyget är registrerat
(2) Redskap2En av följande redskapstyper:
TR = Trål, snurrevad och liknande redskap ≥ 32 mm
GN = Nät ≥ 60 mm
LL = Bottenlångrevar
(3) Förvaltningsperiod4En förvaltningsperiod under perioden från och med förvaltningsperioden 2006 till och med den innevarande förvaltningsperioden
(4) Deklaration rörande sammanlagd ansträngning7HSammanlagd fiskeansträngning uttryckt i antalet utnyttjade kilowattdagar från och med den 1 februari till och med den 31 januari den aktuella förvaltningsperioden
Tabell IV Rapporteringsformat för fartygsuppgifter
MedlemsstatCFRDistrikts-beteckningFörvaltnings-periodens längdAnmält redskapSärskilt villkor som gäller för anmält/anmälda redskapDagar då anmält/anmälda redskap får användasDagar då anmält/anmälda redskap använtsÖverföring av dagar
Nr 1Nr 2Nr 3Nr 1Nr 2Nr 3Nr 1Nr 2Nr 3Nr 1Nr 2Nr 3
(1)(2)(3)(4)(5)(5)(5)(5)(6)(6)(6)(6)(7)(7)(7)(7)(8)(8)(8)(8)(9)
Tabell V Dataformat för fartygsuppgifter
Fältets namnMaximalt antal tecken/siffrorInställning
V(änster)/H(öger)
Definition och anmärkningar
(1) Medlemsstat3Medlemsstat (treställig alfabetisk ISO-kod) där fartyget är registrerat
(2) CFR12Nummer i registret över unionens fiskeflotta
Fiskefartygets unika identifikationsnummer
Medlemsstat (treställig alfabetisk ISO-kod) följt av en identifikationskod (nio tecken). Koder med färre än nio tecken ska kompletteras med nollor till vänster.
(3) Distriktsbeteckning14VEnligt kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 404/2011
(4) Förvaltningsperiodens längd2VFörvaltningsperiodens längd i antal månader.
(5) Anmält redskap2VEn av följande redskapstyper:
TR = Trål, snurrevad och liknande redskap ≥ 32 mm
GN = Nät ≥ 60 mm
LL = Bottenlångrevar
(6) Särskilt villkor som gäller för anmält/anmälda redskap2VOm ett särskilt villkor gäller, ange vilket av de särskilda villkoren i punkt 6.1 a eller 6.1 b i bilaga IIB som gäller.
(7) Dagar då anmält/anmälda redskap får användas3VAntal dagar som fartyget enligt bilaga IIB har rätt till, för valda redskap och löptid för den anmälda förvaltningsperioden.
(8) Dagar då anmält/anmälda redskap använts3VAntal dagar som fartyget verkligen har varit i området och använt det anmälda redskapet/de anmälda redskapen under den anmälda förvaltningsperioden.
(9) Överföring av dagar4VFör överförda dagar ange ”– antal överförda dagar” och för erhållna dagar ange ”+ antal överförda dagar”.

BILAGA IIC

FISKEANSTRÄNGNING FÖR FARTYG INOM RAMEN FÖR FÖRVALTNINGEN AV BESTÅNDEN AV TUNGA I ICES-SEKTION 7e I VÄSTRA DELEN AV ENGELSKA KANALEN

KAPITEL I Allmänna bestämmelser

1. Tillämpningsområde

1.1. Denna bilaga ska tillämpas på unionsfiskefartyg med en längd överallt på minst 10 meter som ombord medför eller använder bomtrålar med en maskstorlek på 80 mm eller större och passiva nätredskap, inklusive nät, grimgarn och insnärjningsnät med en maskstorlek på högst 220 mm, i enlighet med förordning (EG) nr 509/2007, och som uppehåller sig i Ices-sektion 7e.

1.2. Fartyg som fiskar med passiva nätredskap med en maskstorlek på minst 120 mm och som, enligt fångstregistren, under de tre föregående åren har fiskat mindre än 300 kg tunga i levande vikt per år ska undantas från tillämpningen av denna bilaga på följande villkor: Om ett eller flera av dessa villkor inte uppfylls ska de berörda fartygen med omedelbar verkan upphöra att undantas från tillämpningen av denna bilaga.

a) Fartygen fångade mindre än 300 kg tunga i levande vikt under förvaltningsperioden 2017.

b) Fartygen omlastar inte fisk till ett annat fartyg till sjöss.

c) Senast den 31 juli 2018 respektive den 31 januari 2019 ska varje berörd medlemsstat lämna in en rapport till kommissionen om de aktuella fartygens fångster av tunga under de tre föregående åren samt om fångsterna av tunga under 2018.

2. Definitioner

I denna bilaga gäller följande definitioner:

a) redskapsgrupp: gruppering av redskap bestående av följande två redskapskategorier:

i) bomtrålar med en maskstorlek på 80 mm eller större, och

ii) passiva nätredskap, inklusive nät, grimgarn och insnärjningsnät med en maskstorlek på 220 mm eller mindre.

b) reglerat redskap: någon av de två redskapskategorier som tillhör redskapsgruppen.

c) område: Ices-sektion 7e.

d) innevarande förvaltningsperiod: perioden 1 februari 2018–31 januari 2019.

3. Verksamhetsbegränsningar

Utan att det påverkar tillämpningen av artikel 29 i förordning (EG) nr 1224/2009 ska varje medlemsstat se till att unionsfiskefartyg som för dess flagg och som är registrerade i unionen, när de ombord medför ett reglerat redskap, inte uppehåller sig i området längre än det antal dagar som anges i kapitel III i denna bilaga.

KAPITEL II Tillstånd

4. Fartyg med tillstånd

4.1 En medlemsstat får inte tillåta att fartyg som för dess flagg fiskar med reglerade redskap i området om sådan fiskeverksamhet i området inte finns registrerad med avseende på fartyget under åren 2002–2017, med undantag av fiskeverksamhet som registrerats till följd av överföring av dagar mellan fiskefartyg, såvida medlemsstaten inte säkerställer att fiske med motsvarande kapacitet, mätt i kilowatt, förhindras i det området.

4.2 Ett fartyg som registrerats som användare av ett reglerat redskap kan dock få tillåtelse att använda ett annat fiskeredskap, förutsatt att det antal dagar som gäller för det andra redskapet minst är lika med det antal dagar som gäller för det reglerade redskapet.

4.3 Om en medlemsstat saknar kvoter i området ska ett fartyg som för dess flagg inte tillåtas fiska i det området med reglerade redskap, såvida fartyget inte tilldelas en kvot efter en överföring enligt artikel 16.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 och tilldelas dagar till sjöss i enlighet med punkt 10 eller 11 i denna bilaga.

KAPITEL III Antal dagar i området som tilldelas unionsfiskefartyg

5. Maximalt antal dagar

Det maximala antal dagar till sjöss för vilka en medlemsstat under innevarande förvaltningsperiod får ge ett fartyg som för dess flagg tillstånd att uppehålla sig i området med ett reglerat redskap ombord anges i tabell I.

Tabell I Maximalt antal dagar som ett fartyg får uppehålla sig i området per år och kategori reglerat redskap
Reglerat redskapMaximalt antal dagar
Bomtrålar, maskstorlek ≥ 80 mmBE176
FR188
UK222
Passiva nätredskap, maskstorlek ≤ 220 mmBE176
FR191
UK176

6. Systemet med kilowattdagar

6.1. Under innevarande förvaltningsperiod får medlemsstaterna förvalta den fiskeansträngning som de tilldelas enligt ett system med kilowattdagar. Genom det systemet kan de tillåta varje fartyg som berörs av ett reglerat redskap enligt tabell I att uppehålla sig i området under ett maximalt antal dagar som skiljer sig från antalet dagar enligt tabellen, under förutsättning att det sammanlagda antalet kilowattdagar som får tilldelas för det reglerade redskapet iakttas.

6.2. Detta sammanlagda antal kilowattdagar ska vara summan av alla enskilda fiskeansträngningar som tilldelats de fartyg som för den berörda medlemsstatens flagg och som uppfyller kraven för det reglerade redskapet. Den enskilda fiskeansträngningen ska beräknas i kilowattdagar genom att maskinstyrkan för varje enskilt fartyg multipliceras med det antal dagar till sjöss som fartyget skulle ha rätt till enligt tabell I, om punkt 6.1 inte tillämpades.

6.3. En medlemsstat som önskar använda det system som avses i punkt 6.1 ska lämna in en ansökan till kommissionen för det reglerade redskapet enligt tabell I med rapporter i elektroniskt format som innehåller beräkningsunderlag som grundar sig på följande:

a) Förteckningen över fartyg med tillstånd att fiska, med uppgift om fartygens nummer i registret över unionens fiskeflotta (CFR) och deras maskinstyrka.

b) Det antal dagar till sjöss under vilka varje fartyg ursprungligen skulle ha fått tillstånd att fiska enligt tabell I och det antal dagar till sjöss som varje fartyg skulle ha rätt till med tillämpning av punkt 6.1.

6.4. På grundval av denna ansökan ska kommissionen bedöma huruvida de villkor som avses i punkt 6 är uppfyllda, och kommissionen får i tillämpliga fall ge medlemsstaten tillåtelse att använda det system som avses i punkt 6.1.

7. Tilldelning av ytterligare dagar för defnitivt upphörande med fiskeverksamhet

7.1. Kommissionen får tilldela en medlemsstat ytterligare dagar till sjöss under vilka ett fartyg av sin flaggmedlemsstat kan få tillstånd att uppehålla sig inom området med ett reglerat redskap ombord; tilldelningen ska grundas på definitivt upphörande med fiskeverksamhet som har genomförts under den föregående förvaltningsperioden, i enlighet med antingen artikel 23 i förordning (EG) nr 1198/2006 eller förordning (EG) nr 744/2008. Definitivt upphörande till följd av andra omständigheter kan beaktas av kommissionen från fall till fall, på grundval av en skriftlig och vederbörligen motiverad ansökan från den berörda medlemsstaten. Den skriftliga ansökan ska innehålla uppgift om de berörda fartygen och för var och ett av dem bekräfta att de aldrig mer kommer att användas för fiskeverksamhet.

7.2. Den ansträngning mätt i kilowattdagar som under 2003 förbrukades av avvecklade fartyg som använde en viss redskapsgrupp, ska divideras med den ansträngning som förbrukades av alla fartyg som använde den redskapsgruppen under 2003. Det ytterligare antalet dagar till sjöss ska sedan beräknas genom att den kvot som erhålls multipliceras med det antal dagar som skulle ha beviljats enligt tabell I.

7.3. Punkterna 7.1 och 7.2 ska inte tillämpas när ett fartyg har ersatts i enlighet med punkt 4.2, eller när avvecklingen redan har använts under tidigare år för att få ytterligare dagar till sjöss.

7.4. Medlemsstater som önskar utnyttja en sådan tilldelning som avses i punkt 7.1 ska senast den 15 juni under innevarande förvaltningsperiod lämna in en ansökan till kommissionen med rapporter i elektroniskt format som för redskapsgruppen enligt tabell I innehåller beräkningsunderlag som grundas på följande:

a) Förteckningar över avvecklade fartyg, med uppgift om fartygens nummer i registret över unionens fiskeflotta (CFR) och deras maskinstyrka.

b) Fartygens fiskeansträngning under 2003, beräknad i dagar till sjöss per berörd grupp av fiskeredskap.

7.5. På grundval av en sådan ansökan från en medlemsstat får kommissionen genom genomförandeakter tilldela medlemsstaten ett antal dagar utöver det antal som avses i punkt 5 för den medlemsstaten. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 42.2.

7.6. Under innevarande förvaltningsperiod får medlemsstaterna omfördela dessa ytterligare dagar till sjöss till alla eller några av de fartyg som stannar kvar inom flottan och som uppfyller kraven för de reglerade redskapen.

7.7. När kommissionen tilldelar ytterligare dagar till sjöss på grund av definitivt upphörande med fiskeverksamhet under föregående förvaltningsperiod ska det maximala antalet dagar per medlemsstat och fiskeredskap som visas i tabell I justeras i enlighet med detta för innevarande förvaltningsperiod.

8. Tilldelning av ytterligare dagar för förbättrad vetenskaplig observatörstäckning

8.1. Kommissionen får, på grundval av ett förbättrat program för vetenskaplig observatörstäckning i partnerskap mellan forskare och fiskerinäring, tilldela en medlemsstat tre ytterligare dagar mellan den 1 februari 2018 och den 31 januari 2019 då ett fartyg får uppehålla sig i området med ett reglerat redskap ombord. Sådana program ska särskilt inriktas på mängden fångst som kastas överbord och fångstsammansättningen samt gå utöver de krav på insamling av uppgifter som ställs i förordning (EG) nr 199/2008 och dess tillämpningsföreskrifter för nationella program.

8.2. Vetenskapliga observatörer ska ha en självständig ställning i förhållande till ägaren, fiskefartygets befälhavare och besättningsmedlemmarna.

8.3. En medlemsstat som önskar utnyttja en sådan tilldelning som anges i punkt 8.1 ska överlämna en beskrivning av sitt förbättrade program för vetenskaplig observatörstäckning till kommissionen för godkännande.

8.4. På grundval av beskrivningen och efter samråd med STECF får kommissionen genom genomförandeakter tilldela medlemsstaten i fråga ett antal dagar utöver det antal som avses i punkt 5 för den medlemsstaten och för de fartyg, det område och det redskap som berörs av det förbättrade vetenskapliga observatörsprogrammet. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 42.2.

8.5. Om en medlemsstat önskar fortsätta att utan ändringar tillämpa ett förbättrat program för vetenskaplig observatörstäckning som redan tidigare har godkänts av kommissionen, ska medlemsstaten underrätta kommissionen om den fortsatta tillämpningen av detta program fyra veckor innan tillämpningsperioden för programmet inleds.

KAPITEL IV Förvaltning

9. Allmän skyldighet

Medlemsstaterna ska förvalta den högsta tillåtna fiskeansträngningen i enlighet med artiklarna 2635 i förordning (EG) nr 1224/2009.

10. Förvaltningsperioder

10.1. Medlemsstaterna får dela in dagarna av närvaro i området enligt tabell I i förvaltningsperioder som varar en eller flera kalendermånader.

10.2. Den berörda medlemsstaten ska fastställa det antal dagar eller timmar under en förvaltningsperiod som ett fartyg får uppehålla sig i området.

10.3. Om en medlemsstat fastställer den tid som ett fartyg som för dess flagg får uppehålla sig i ett område i timmar ska medlemsstaten fortsätta att mäta förbrukningen av dagar i enlighet med punkt 9. Den berörda medlemsstaten ska på kommissionens begäran visa vilka försiktighetsåtgärder den har vidtagit för att undvika en för hög förbrukning av dagar inom området till följd av att ett fartyg avslutar sin närvaro i området före utgången av en 24-timmarsperiod.

KAPITEL V Utbyte av tilldelad av fiskeansträngning

11. Överföring av dagar mellan fiskefartyg som för en medlemsstats flagg

11.1. En medlemsstat får tillåta att fiskefartyg som för dess flagg överför det antal dagar av närvaro i ett område som det har fått tillstånd för till ett annat fartyg som för dess flagg i samma område, på villkor att produkten av de dagar som ett fartyg erhåller och dess maskinstyrka i kilowatt (kilowattdagar) är lika med eller mindre än produkten av det antal dagar som överförts av det fartyg som bidrar med dagar och det fartygets maskinstyrka i kilowatt. Uppgifterna om fartygets maskinstyrka i kilowatt ska vara de som anges för varje fartyg i registret över unionens fiskeflotta.

11.2. Det totala antal dagar av närvaro i området som överförts i enlighet med punkt 11.1 multiplicerat med maskinstyrkan i kilowatt hos det fartyg som bidrar med dagar får inte vara högre än det årliga genomsnittet dagar i området som i fiskeloggboken dokumenterats för det fartyg som bidrar med dagar för åren 2001, 2002, 2003, 2004 och 2005 multiplicerat med fartygets maskinstyrka i kilowatt.

11.3. En överföring av dagar enligt punkt 11.1 ska vara tillåten mellan fartyg som fiskar med ett reglerat redskap och under samma förvaltningsperiod.

11.4. På begäran av kommissionen ska medlemsstaterna lämna information om de överföringar som har gjorts. Ett kalkylarksformat för insamling och översändande av information enligt denna punkt får fastställas av kommissionen genom genomförandeakter. Dessa genomförandeakter ska antas i enlighet med det granskningsförfarande som avses i artikel 42.2.

12. Överföring av dagar mellan fiskefartyg som för olika medlemsstats flagg

Medlemsstater får tillåta överföring av dagar inom området för samma förvaltningsperiod och inom samma område mellan fiskefartyg som för deras flagg under förutsättning att punkterna 4.2, 4.4, 5, 6 och 10 gäller i tillämpliga delar. Medlemsstater som beslutar sig för att tillåta en sådan överföring ska innan överföringen äger rum lämna uppgifter till kommissionen om överföringen, inbegripet antal dagar som ska överföras, fiskeansträngning och, i förekommande fall, därtill hörande kvoter.

KAPITEL VI Rapporteringskrav

13. Rapport om fiskeansträngningen

Artikel 28 i förordning (EG) nr 1224/2009 ska tillämpas på fartyg som omfattas av tillämpningsområdet för denna bilaga. Med det geografiska området enligt den artikeln avses det område som anges i punkt 2 i denna bilaga.

14. Insamling av relevanta uppgifter

På grundval av de uppgifter som används för förvaltningen av fiskedagar i området enligt denna bilaga, ska medlemsstaterna för varje kvartal samla in uppgifter om den totala fiskeansträngningen i området när det gäller släpredskap och passiva redskap, ansträngningen när det gäller de fartyg som använder olika typer av redskap i området samt uppgifter om maskinstyrkan för dessa fartyg i kilowattdagar.

15. Rapportering av relevanta uppgifter

Medlemsstaterna ska på kommissionens begäran göra ett kalkylark med de uppgifter som avses i punkt 14 tillgängligt för kommissionen i det format som anges i tabellerna II och III genom att skicka det till den e-postadress som kommissionen meddelar medlemsstaterna. Medlemsstaterna ska på kommissionens begäran skicka närmare uppgifter till kommissionen om ansträngning som tilldelats och utnyttjats under hela, eller delar av, förvaltningsperioderna 2016 och 2017 i det dataformat som anges i tabellerna IV och V.

Tabell II Rapporteringsformat för uppgifter om kilowattdagar per förvaltningsperiod
MedlemsstatRedskapFörvaltningsperiodDeklaration rörande sammanlagd ansträngning
(1)(2)(3)(4)
Tabell III Dataformat för uppgifter om kilowattdagar per förvaltningsperiod
Fältets namnMaximalt antal tecken/siffrorInställning
V(änster)/H(öger)
Definition och anmärkningar
(1) Medlemsstat3Medlemsstat (treställig alfabetisk ISO-kod) där fartyget är registrerat
(2) Redskap2En av följande redskapstyper:
BT = bomtrålar ≥ 80 mm
GN = Nät < 220 mm
TN = grimgarn eller insnärjningsnät < 220 mm
(3) Förvaltningsperiod4Ett år under perioden från och med förvaltningsperioden 2006 till och med den innevarande förvaltningsperioden
(4) Deklaration rörande sammanlagd ansträngning7HSammanlagd fiskeansträngning uttryckt i antalet utnyttjade kilowattdagar från och med den 1 februari till och med den 31 januari den aktuella förvaltningsperioden
Tabell IV Rapporteringsformat för fartygsuppgifter
MedlemsstatCFRDistriktsbeteckningFörvaltningsperiodens längdAnmält redskapDagar då anmält/anmälda redskap får användasDagar då anmält/anmälda redskap använtsÖverföring av dagar
Nr 1Nr 2Nr 3Nr 1Nr 2Nr 3Nr 1Nr 2Nr 3
(1)(2)(3)(4)(5)(5)(5)(5)(6)(6)(6)(6)(7)(7)(7)(7)(8)
Tabell V Dataformat för fartygsuppgifter
Fältets namnMaximalt antal tecken/siffrorInställning
V(änster)/H(öger)
Definition och anmärkningar
(1) Medlemsstat3Medlemsstat (treställig alfabetisk ISO-kod) där fartyget är registrerat
(2) CFR12Nummer i registret över unionens fiskeflotta
Fiskefartygets unika identifikationsnummer
Medlemsstat (treställig alfabetisk ISO-kod) följt av en identifikationskod (nio tecken). Koder med färre än nio tecken ska kompletteras med nollor till vänster.
(3) Distriktsbeteckning14VEnligt genomförandeförordning (EU) nr 404/2011
(4) Förvaltningsperiodens längd2VFörvaltningsperiodens längd i antal månader.
(5) Anmält redskap2VEn av följande redskapstyper:
BT = bomtrålar ≥ 80 mm
GN = Nät < 220 mm
TN = grimgarn eller insnärjningsnät < 220 mm
(6) Särskilt villkor som gäller för anmält/anmälda redskap3VAntal dagar som fartyget enligt bilaga IIC har rätt till, för valda redskap och löptid för den anmälda förvaltningsperioden.
(7) Dagar då anmält/anmälda redskap använts3VAntal dagar som fartyget verkligen har varit i området och använt det anmälda redskapet under den anmälda förvaltningsperioden
(8) Överföring av dagar4VFör överförda dagar ange ”– antal överförda dagar” och för erhållna dagar ange ”+ antal överförda dagar”.

BILAGA IID

FÖRVALTNINGSOMRÅDEN FÖR TOBISFISKAR I ICES-SEKTIONERNA 2a OCH 3a OCH I ICES-DELOMRÅDE 4

För förvaltningen av de fiskemöjligheter avseende tobisfiskar i Ices-sektionerna 2a och 3a och i Ices-delområde 4 som fastställs i bilaga IA ska de förvaltningsområden inom vilka särskilda fångstbegränsningar ska gälla vara såsom anges nedan och i tillägget till denna bilaga.

Förvaltningsområde för tobisfiskarIces statistiska rektanglar
1r31–33 E9–F4; 33 F5; 34–37 E9–F6; 38–40 F0–F5; 41 F4–F5
2r35 F7–F8; 36 F7–F9; 37 F7–F8; 38-41 F6–F8; 42 F6–F9; 43 F7–F9; 44 F9–G0; 45 G0–G1; 46 G1
3r41–46 F1–F3; 42–46 F4–F5; 43–46 F6; 44–46 F7–F8; 45–46 F9; 46–47 G0; 47 G1 och 48 G0
438–40 E7–E9 och 41–46 E6–F0
5r47–52 F1–F5
641–43 G0–G3; 44 G1
7r47–52 E6–F0

BILAGA III

HÖGSTA ANTAL FISKETILLSTÅND FÖR UNIONSFISKEFARTYG SOM FISKAR I TREDJELÄNDERS VATTEN

FiskeområdeFiskeAntal fisketillståndFördelning av fisketillstånd mellan medlemsstaterHögsta antal fartyg som får vara närvarande samtidigt
Norska vatten och fiskezonen kring Jan MayenSill, norr om 62° 00′ N77DK2557
DE5
FR1
IE8
NL9
PL1
SV10
UK18
Bottenlevande arter, norr om 62° 00′ N80DE1650
IE1
ES20
FR18
PT9
UK14
Ej fördelat2
MakrillEj tillämpligtEj tillämpligt70
Industriarter, söder om 62° 00′ N480DK450150
UK30
Färöiska vattenAllt trålfiske med fartyg som inte är längre än 180 fot i den zon som ligger 12–21 nautiska mil utanför de färöiska baslinjerna26BE013
DE4
FR4
UK18
Riktat fiske efter torsk och kolja med en minsta maskstorlek på 135 mm är begränsat till området söder om 62° 28′ N och öster om 6° 30′ W8Ej tillämpligt4
Trålfiske utanför 21 nautiska mil från de färöiska baslinjerna. Under perioderna 1 mars–31 maj och 1 oktober–31 december får dessa fartyg bedriva fiske i området mellan 61° 20′ N och 62° 00′ N och 12–21 nautiska mil utanför baslinjerna70BE026
DE10
FR40
UK20
Trålfiske efter birkelånga med en minsta maskstorlek på 100 mm i området söder om 61° 30′ N och väster om 9° 00′ W och i området mellan 7° 00′ W och 9° 00′ W söder om 60° 30′ N och i området sydväst om en linje mellan 60° 30′ N, 7° 00′ W och 60° 00′ N, 6° 00′ W70DE820
FR12
Riktat trålfiske efter gråsej med en minsta maskstorlek på 120 mm och med möjlighet att använda rundstoppar runt struten70Ej tillämpligt22
Fiske efter blåvitling. Det totala antalet fisketillstånd får utökas med fyra fartyg för att bilda par om de färöiska myndigheterna skulle införa särskilda regler för tillträdet till ett område som kallas huvudsakligt område för fiske efter blåvitling34DE220
DK5
FR4
NL6
UK7
SE1
ES4
IE4
PT1
Fiske med rev10UK106
Makrill12DK112
BE0
DE1
FR1
IE2
NL1
SE1
UK5
Sill, norr om 62° 00′ N20DK520
DE2
IE2
FR1
NL2
PL1
SE3
UK4
1, 2bFiske efter arktisk maskeringskrabba med tinor20EE1Ej tillämpligt
ES1
LV11
LT4
PL3

BILAGA IV

ICCATS KONVENTIONSOMRÅDE

1. Högsta antal unionsspöfiskefartyg och unionsdörjfiskefartyg som får fiska aktivt efter blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm i östra Atlanten

Spanien60
Frankrike37
Unionen97

2. Högsta antal unionsfiskefartyg för kustnära icke-industriellt fiske som får fiska aktivt efter blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm i Medelhavet

Spanien119
Frankrike118
Italien30
Cypern20
Malta54
Unionen341

3. Högsta antal unionsfiskefartyg som i odlingssyfte får fiska aktivt efter blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm i Adriatiska havet

Kroatien16
Italien12
Unionen28

4. Högsta antal fiskefartyg och motsvarande totala kapacitet, uttryckt i bruttodräktighet, per medlemsstat som kan få tillstånd att fiska efter, ombord behålla, omlasta, transportera eller landa blåfenad tonfisk i östra Atlanten och Medelhavet

Tabell A
Antal fiskefartyg
CypernGreklandKroatienItalienFrankrikeSpanienMalta
Snörpvadsfartyg1116152061
Långrevsfartyg20003585454
Spöfiskefartyg000037600
Handlina001203320
Trålare00005700
Andra fartyg för icke-industriellt fiske052001185450
Tabell B
Total kapacitet uttryckt i bruttodräktighet
CypernKroatienGreklandItalienFrankrikeSpanienMalta
SnörpvadsfartygFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senare
LångrevsfartygFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senare
SpöfiskefartygFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senare
HandlinaFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senare
TrålareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senare
Andra fartyg för icke-industriellt fiskeFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senareFastställs senare

5. Högsta antal fällor för fiske efter blåfenad tonfisk i östra Atlanten och Medelhavet som får tillåtas per medlemsstat

MedlemsstatAntal fällor
Spanien5
Italien6
Portugal3

6. Maximal kapacitet för odling och gödning av blåfenad tonfisk per medlemsstat samt maximal insättning av vildfångad blåfenad tonfisk som varje medlemsstat får tilldela sina gödnings- eller odlingsanläggningar i östra Atlanten och Medelhavet

Tabell A
Maximal kapacitet för odling och gödning av tonfisk
Antal anläggningarKapacitet (i ton)
Spanien1411852
Italien1513000
Grekland22100
Cypern33000
Kroatien47880
Malta812300
Tabell B
Maximal insättning av vildfångad blåfenad tonfisk (i ton)
Spanien5855
Italien3764
Grekland785
Cypern2195
Kroatien2947
Malta8768
Portugal500

7. Fördelningen mellan medlemsstaterna av det högsta antalet fiskefartyg som för en medlemsstats flagg och som får fiska efter långfingrad tonfisk som målar i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 520/2007 ska vara följande:

MedlemsstatHögsta antal fartyg
Irland50
Spanien730
Frankrike151
Förenade kungariket12
Portugal310

8. Högsta antal unionsfiskefartyg med en längd av minst 20 meter som fiskar efter storögd tonfisk i ICAs konventionsområde:

MedlemsstatHögsta antal fartyg med snörpvadarHögsta antal fartyg med långrevar
Spanien23190
Frankrike11
Portugal79
Unionen34269

BILAGA V

CACM:s KONVENTIONSOMRÅDE

DEL A FÖRBUD MOT RIKTAT FISKE I CACM:s KONVENTIONSOMRÅDE

MalörterZonFörbudsperiod
Hajar (alla arter)Konventionsområdet1 januari–31 december 2018
Notothenia rossiiFAO 48.1. Antarktis, i området kring Antarktiska halvön
FAO 48.2. Antarktis, kring Sydorkneyöarna
FAO 48.3. Antarktis, kring Sydgeorgien
1 januari–31 december 2018
FiskarFAO 48.1. Antarktis
FAO 48.2. Antarktis
1 januari–31 december 2018
Gobionotothen gibberifrons
Chaenocephalus aceratus
Pseudochaenichthys georgianus
Lepidonotothen squamifrons
Patagonotothen guntheri
Electrona carlsbergi
FAO 48.3.1 januari–31 december 2018
Dissostichus spp.FAO 48.5. Antarktis1 december 2017–30 november 2018
Dissostichus spp.FAO 88.3. Antarktis
FAO 58.5.1. Antarktis
FAO 58.5.2. Antarktis öster om 79° 20′ E och utanför EEZ väster om 79° 20′ E
FAO 58.4.4. Antarktis
FAO 58.6. Antarktis
FAO 58.7. Antarktis
1 januari–31 december 2018
Lepidonotothen squamifronsFAO 58.4.4.1 januari–31 december 2018
Alla arter utom Champsocephalus gunnari och Dissostichus eleginoidesFAO 58.5.2. Antarktis1 december 2017–30 november 2018
Dissostichus mawsoniFAO 48.4. Antarktis inom det område som avgränsas av latituderna 55° 30′ S och 57° 20′ S och av longituderna 25° 30′ W och 29° 30′ W.1 januari–31 december 2018

DEL B TAC:er OCH BIFÅNGSTBEGRÄNSNINGAR FÖR UNDERSÖKANDE FISKE I CACM:s KONVENTIONSOMRÅDE UNDER 2016/2017

Delområde/sektionOmrådeSäsongSmåskalig forskningsenhet (SSRU)Fångstbegränsning (ton) Dissostichus mawsoniFångstbegränsning för bifångster (ton)
Småskalig forskningsenhet (SSRU)BegränsningRockorMacrourus spp.Övriga arter
58.4.1.Hela sektionen1 december 2017–30 november 2018A, B, D, F, H05455841-151515
C (inklusive 58.4.1_1, 58.4. 1_2)1935841-251616
5841-393030
E (58.4.1_3, 58.4.1_4)2025841-4133
5841-5277
G (inklusive 58.4.1_5, 58.4.1_6)1505841-651717
58.4.2.Hela sektionen1 december 2017–30 november 2018A, B, C, D042277
E (inklusive 58.4.2_1)42
58.4.3a.Hela sektionen 58.4.3a._11 december 2017–30 november 201838266
Ej tillämpligt
88.1.Hela delområdet1 december 2017–31 augusti 2018A, B, C, G5913157A, B, C, G309630
G, H, I, J, K2054G, H, I, J, K104317104
Särskild forskningszon i det marina skyddsområdet i Rosshavsregionen467Särskild forskningszon i det marina skyddsområdet i Rosshavsregionen237223
88.2.Hela delområdet1 december 2017–31 augusti 2018C, D, E, F, G419619C, D, E, F, G, H, I103232
H200
I0

Tillägg till bilaga V, del B

FÖRTECKNING ÖVER SMÅSKALIGA FORSKNINGSENHETER (SSRU)

OmrådeSmåskalig forskningsenhet (SSRU)Gränslinje
48.6AFrån 50° S 20° W, rakt österut till 1° 30′ E, rakt söderut till 60° S, rakt västerut till 20° W, rakt norrut till 50° S.
BFrån 60° S 20° W, rakt österut till 10° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 20° W, rakt norrut till 60° S.
CFrån 60° S 10° W, rakt österut till 0°, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 10° W, rakt norrut till 60° S.
DFrån 60° S 0°, rakt österut till 10° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 0°, rakt norrut till 60° S.
EFrån 60° S 10° E, rakt österut till 20° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 10° E, rakt norrut till 60° S.
FFrån 60° S 20° E, rakt österut till 30° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 20° E, rakt norrut till 60° S.
GFrån 50° S 1° 30′ E, rakt österut till 30° E, rakt söderut till 60° S, rakt västerut till 1° 30′ E, rakt norrut till 50° S.
58.4.1AFrån 55° S 86° E, rakt österut till 150° E, rakt söderut till 60° S, rakt västerut till 86° E, rakt norrut till 55° S.
BFrån 60° S 86° E, rakt österut till 90° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 80° E, rakt norrut till 64° S, rakt österut till 86° E, rakt norrut till 60° S.
CFrån 60° S 90° E, rakt österut till 100° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 90° E, rakt norrut till 60° S.
DFrån 60° S 100° E, rakt österut till 110° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 100° E, rakt norrut till 60° S.
EFrån 60° S 110° E, rakt österut till 120° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 110° E, rakt norrut till 60° S.
FFrån 60° S 120° E, rakt österut till 130° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 120° E, rakt norrut till 60° S.
GFrån 60° S 130° E, rakt österut till 140°p E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 130° E, rakt norrut till 60° S.
HFrån 60° S 140° E, rakt österut till 150° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 140° E, rakt norrut till 60° S.
58.4.2AFrån 62° S 30° E, rakt österut till 40° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 30° E, rakt norrut till 62° S.
BFrån 62° S 40° E, rakt österut till 50° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 40° E, rakt norrut till 62° S.
CFrån 62° S 50° E, rakt österut till 60° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 50° E, rakt norrut till 62° S.
DFrån 62° S 60° E, rakt österut till 70° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 60° E, rakt norrut till 62° S.
EFrån 62° S 70° E, rakt österut till 73° 10′ E, rakt söderut till 64° S, rakt österut till 80° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 70° E, rakt norrut till 62° S.
58.4.3aAHela sektionen, från 56° S 60° E, rakt österut till 73° 10′ E, rakt söderut till 62° S, rakt västerut till 60° E, rakt norrut till 56° S.
58.4.3bAFrån 56° S 73° 10′ E, rakt österut till 79° E, söderut till 59° S, rakt västerut till 73° 10′ E, rakt norrut till 56° S.
BFrån 60° S 73° 10′ E, rakt österut till 86° E, söderut till 64° S, rakt västerut till 73° 10′ E, rakt norrut till 60° S.
CFrån 59° S 73° 10′ E, rakt österut till 79° E, söderut till 60° S, rakt västerut till 73° 10′ E, rakt norrut till 59° S.
DFrån 59° S 79° E, rakt österut till 86° E, söderut till 60° S, rakt västerut till 79° E, rakt norrut till 59° S.
EFrån 56° S 79° E, rakt österut till 80° E, rakt norrut till 55° S, rakt österut till 86° E, söderut till 59° S, rakt västerut till 79° E, rakt norrut till 56° S.
58.4.4AFrån 51° S 40° E, rakt österut till 42° E, rakt söderut till 54° S, rakt västerut till 40° E, rakt norrut till 51° S.
BFrån 51° S 42° E, rakt österut till 46° E, rakt söderut till 54° S, rakt västerut till 42° E, rakt norrut till 51° S.
CFrån 51° S 46° E, rakt österut till 50° E, rakt söderut till 54° S, rakt västerut till 46° E, rakt norrut till 51° S.
DHela sektionen utom SSRU A, B, C, och med en yttre gräns från 50° S 30° E, rakt österut till 60° E, rakt söderut till 62° S, rakt västerut till 30° E, rakt norrut till 50° S.
58.6AFrån 45° S 40° E, rakt österut till 44° E, rakt söderut till 48° S, rakt västerut till 40° E, rakt norrut till 45° S.
BFrån 45° S 44° E, rakt österut till 48° E, rakt söderut till 48° S, rakt västerut till 44° E, rakt norrut till 45° S.
CFrån 45° S 48° E, rakt österut till 51° E, rakt söderut till 48° S, rakt västerut till 48° E, rakt norrut till 45° S.
DFrån 45° S 51° E, rakt österut till 54° E, rakt söderut till 48° S, rakt västerut till 51° E, rakt norrut till 45° S.
58.7AFrån 45° S 37° E, rakt österut till 40° E, rakt söderut till 48° S, rakt västerut till 37° E, rakt norrut till 45° S.
88.1AFrån 60° S 150° E, rakt österut till 170° E, rakt söderut till 65° S, rakt västerut till 150° E, rakt norrut till 60° S.
BFrån 60° S 170° E, rakt österut till 179° E, rakt söderut till 66° 40′ S, rakt västerut till 170° E, rakt norrut till 60° S.
CFrån 60° S 179° E, rakt österut till 170° W, rakt söderut till 70° S, rakt västerut till 178° W, rakt norrut till 66° 40′ S, rakt västerut till 179° E, rakt norrut till 60° S.
DFrån 65° S 150° E, rakt österut till 160° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 150° E, rakt norrut till 65° S.
EFrån 65° S 160° E, rakt österut till 170° E, rakt söderut till 68° 30′ S, rakt västerut till 160° E, rakt norrut till 65° S.
FFrån 68° 30′ S 160° E, rakt österut till 170° E, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 160° E, rakt norrut till 68° 30′ S.
GFrån 66° 40′ S 170° E, rakt österut till 178° W, rakt söderut till 70° S, rakt västerut till 178° 50′ E, rakt söderut till 70° 50′ S, rakt västerut till 170° E, rakt norrut till 66° 40′ S.
HFrån 70° 50′ S 170° E, rakt österut till 178° 50′ E, rakt söderut till 73° S, rakt västerut till kusten, norrut längs kusten till 170° E, rakt norrut till 70° 50′ S.
IFrån 70° S 178° 50′ E, rakt österut till 170° W, rakt söderut till 73° S, rakt västerut till 178° 50′ E, rakt norrut till 70° S.
JFrån 73° S vid kusten nära 170° E, rakt österut till 178° 50′ E, rakt söderut till 80° S, rakt västerut till 170° E, norrut längs kusten till 73° S.
KFrån 73° S 178° 50′ E, rakt österut till 170° W, rakt söderut till 76° S, rakt västerut till 178° 50′ E, rakt norrut till 73° S.
LFrån 76° S 178° 50′ E, rakt österut till 170° W, rakt söderut till 80° S, rakt västerut till 178° 50′ E, rakt norrut till 76° S.
MFrån 73° S vid kusten nära 169° 30′ E, rakt österut till 170° E, rakt söderut till 80° S, rakt västerut till kusten, norrut längs kusten till 73° S.
88.2AFrån 60° S 170° W, rakt österut till 160° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 170° W, rakt norrut till 60° S.
BFrån 60° S 160° W, rakt österut till 150° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 160° W, rakt norrut till 60° S.
CFrån 70° 50′ S 150° W, rakt österut till 140° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 150° W, rakt norrut till 70° 50′ S.
DFrån 70° 50′ S 140° W, rakt österut till 130° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 140° W, rakt norrut till 70° 50′ S.
EFrån 70° 50′ S 130° W, rakt österut till 120° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 130° W, rakt norrut till 70° 50′ S.
FFrån 70° 50′ S 120° W, rakt österut till 110° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 120° W, rakt norrut till 70° 50′ S.
GFrån 70° 50′ S 110° W, rakt österut till 105° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 110° W, rakt norrut till 70° 50′ S.
HFrån 65° S 150° W, rakt österut till 105° W, rakt söderut till 70° 50′ S, rakt västerut till 150° W, rakt norrut till 65° S.
IFrån 60° S 150° W, rakt österut till 105° W, rakt söderut till 65° S, rakt västerut till 150° W, rakt norrut till 60° S.
88.3AFrån 60° S 105° W, rakt österut till 95° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 105° W, rakt norrut till 60° S.
BFrån 60° S 95° W, rakt österut till 85° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 95° W, rakt norrut till 60° S.
CFrån 60° S 85° W, rakt österut till 75° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 85° W, rakt norrut till 60° S.
DFrån 60° S 75° W, rakt österut till 70° W, rakt söderut till kusten, västerut längs kusten till 75° W, rakt norrut till 60° S.

DEL C

BILAGA 21-03/A

ANMÄLAN AV AVSIKT ATT DELTA I FISKE EFTER EUPHAUSIA SUPERBA

Allmänna uppgifter

Medlem: …

Fiskesäsong: …

Fartygets namn: …

Förväntad fångstnivå (i ton): …

Fartygets dagliga bearbetningskapacitet (ton levande vikt): …

Avsedda delområden och sektioner för fiske

Denna bevarandeåtgärd gäller anmälningar av avsikt att fiska efter antarktisk krill i delområdena 48.1, 48.2, 48.3 och 48.4 samt sektionerna 58.4.1 och 58.4.2. Avsikt att fiska efter antarktisk krill i andra delområden och sektioner ska anmälas enligt bevarandeåtgärd 21-02.

Delområde/sektionKryssa i lämpliga rutor
48.1
48.2
48.3
48.4
58.4.1
58.4.2
Fiskemetod:Kryssa i lämpliga rutor
□ Traditionell trål
□ Kontinuerligt fiske
□ Pumpning för att tömma struten
□ Annan metod, ange vilken

Produkttyper och metoder för direktuppskattning av den levande vikten av fångad antarktisk krill

ProdukttypMetod för direktuppskattning av den levande vikten av fångad antarktisk krill, om tillämpligt (se bilaga 21-03/B)
Hel, fryst
Kokt
Mjöl
Olja
Annan produkt, ange vilken

Nätredskapets utformning

NätmåttNät 1Nät 2Övriga nät
Nätöppning (mun)
Maximal vertikal öppning (m)
Maximal horisontell öppning (m)
Nätets omkrets vid munnen (m)
Yta vid munnen (m2)
Panelens genomsnittliga maskstorle k (mm)YttreInreYttreInreYttreInre
1:a panelen
2:a panelen
3:e panelen
Sista panelen (struten)

Diagram över nät: …

För varje nät som används, eller för varje ändring av nätutformning, hänvisa i tillämpliga fall till det relevanta diagrammet i Antarktiskommissionens (CCAMLR) fiskeredskapsbibliotek (www.ccamlr.org/node/74407) eller lämna in ett detaljerat diagram och en detaljerad beskrivning vid det kommande mötet för arbetsgruppen för övervakning och förvaltning av ekosystem (Working Group on Ecosystem Monitoring and Management, WG-EMM). Diagram över nät måste innehålla uppgifter om följande:

1) Längd och bredd för varje trålpanel (uppgifterna ska vara tillräckligt detaljerade för att möjliggöra en beräkning av varje panels vinkel med hänsyn till vattenflödet).

2) Maskstorlek (invändig mätning av den utsträckta maskan, baserat på förfarandet i bevarandeåtgärd 22-01), form (t.ex. diagonal form) och material (t.ex. polypropen).

3) Nätkonstruktion (t.ex. knutet, sammanfogat).

4) Uppgifter om remsor inuti trålen (utformning, placering på panelerna, ange ”inga” om remsor inte används). Remsorna förhindrar att krill fastnar i nätet eller kommer undan.

Fiskeredskap för uteslutande av bifångst av marina däggdjur

Diagram över fiskeredskap: …

För varje typ av fiskeredskap som används, eller för varje ändring av ett fiskeredskaps utformning, hänvisa i tillämpliga fall till det relevanta diagrammet i Antarktiskommissionens (CCAMLR) fiskeredskapsbibliotek (www.ccamlr.org/node/74407) eller lämna in ett detaljerat diagram och en detaljerad beskrivning vid det kommande mötet för arbetsgruppen för övervakning och förvaltning av ekosystem (Working Group on Ecosystem Monitoring and Management, WG-EMM).

Insamling av akustiska data

Ange uppgifter om ekoloden och hydrofonerna som används på fartyget.

Typ (t.ex. ekolod, hydrofon)
Tillverkare
Modell
Ljudstrålens frekvens (kHz)

Insamling av akustiska data (detaljerad beskrivning): …

Ange de åtgärder som kommer att vidtas för att samla in akustiska data för att ge upplysningar om utbredningen och storleken på populationen av Euphausia superba och andra pelagiska arter såsom prickfiskar och salper (SC-CAMLR-XXX, punkt 2.10).

BILAGA 21-03/B

RIKTLINJER FÖR UPPSKATTNING AV DEN LEVANDE VIKTEN AV FÅNGAD ANTARKTISK KRILL

MetodEkvation (kg)Parameter
BeskrivningTypUppskattningsmetodEnhet
Förvarings-tankens volymW * L * H * ρ * 1000W = tankens breddKonstantMätning vid inledning av fisketm
L = tankens längdKonstantMätning vid inledning av fisketm
ρ = omräkningsfaktor volym/massaVariabelOmräkningsfaktor volym/massakg/liter
H = djup av krill i tankenDragspecifikDirekt observationm
FlödesmätareV * Fkrill * ρV = krillens och vattnets sammantagna volymDrag-specifikDirekt observationliter
Fkrill = fraktion av krill i provetDrag-specifikKorrigering av flödesmätarvolym
ρ = omräkningsfaktor volym/massaVariabelOmräkningsfaktor volym/massakg/liter
Flödesmätare(V * ρ) – MV = krillmassans volymDrag-specifikDirekt observationliter
M = mängd vatten som lagts till processen, omräknad till massaDrag-specifikDirekt observationkg
ρ = krillmassans densitetVariabelDirekt observationkg/liter
MottagsvågM * (1 – F)M = krillens och vattnets sammantagna massaDrag-specifikDirekt observationkg
F = fraktion av vatten i provetVariabelKorrigering av massan enligt mottagsvågen
Tråg(M – Mtray) * NMtray = det tomma trågets massaKonstantDirekt observation före fisketkg
M = krillens och trågets sammantagna massaVariabelDirekt observation före frysning, efter avrinningkg
N = antal trågDragspecifikDirekt observation
Omvandling till mjölMmeal * MCFMmeal = det framställda mjölets massaDragspecifikDirekt observationkg
MCF = omräkningsfaktor för mjölVariabelFörhållande mjöl/hel krill
Strutens volymW * H * L * ρ * π/4 *1000W = strutens breddKonstantMätning vid inledning av fisketm
H = strutens höjdKonstantMätning vid inledning av fisketm
ρ = omräkningsfaktor volym/massaVariabelOmräkningsfaktor volym/massakg/liter
L = strutens längdDragspecifikDirekt observationm
Annanange vilken

Observationssteg och -frekvens

Vid inledning av fisketMät förvaringstankens bredd och längd (om tanken inte är rektangulär kan ytterligare mätningar komma att behövas; precision ± 0,05 m)
Varje månadGör en uppskattning av förhållandet volym/massa, härlett från den avrunna krillens massa i en känd volym (t.ex. 10 liter) som tagits från förvaringstanken.
Vid varje dragMät hur djupt med krill som finns i tanken (om krill förvaras i tanken mellan dragen, mät skillnaden mellan djupen; precision ±0,1 m)
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).
Innan fisket inledsSäkerställ att flödesmätaren mäter hel krill (dvs. före bearbetning).
Mer än en gång per månadGör en uppskattning av förhållandet volym/massa (ρ), härlett från den avrunna krillens massa i en känd volym (t.ex. 10 liter) som tagits från flödemätaren.
Vid varje dragTa ett prov från flödesmätaren och
mät krillens och vattnets sammantagna volym (t.ex. 10 liter),
gör en uppskattning av korrigeringen av flödesmätaren, härledd från volymen av avrunnen krill.
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).
Innan fisket inledsSäkerställ att båda flödesmätarna (en för krillprodukten och en för tillagt vatten) är kalibrerade (dvs. visar samma, korrekta värde).
Varje veckaUppskatta krillproduktens (mald krillmassa) densitet (ρ) genom att mäta massan hos en känd volym krillprodukt (t.ex. 10 liter) tagen från motsvarande flödesmätare.
Vid varje dragLäs av båda flödesmätarna och beräkna den totala volymen krillprodukt (mald krillmassa) och tillagt vatten, varvid vattnets densitet antas vara 1 kg/liter.
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).
Innan fisket inledsSäkerställ att mottagsvågen mäter hel krill (dvs. före bearbetning).
Vid varje dragTa ett prov från mottagsvågen och
mät krillens och vattnets sammantagna massa,
gör en uppskattning av korrigeringen av massan enligt mottagsvågen, härledd från massan av avrunnen krill.
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).
Innan fisket inledsMät trågets massa (om trågen är olika utformade, mät massan för varje typ av tråg; precision ± 0,1 kg).
Vid varje dragMät krillens och trågets sammantagna massa (precision ± 0,1 kg).
Räkna antalet tråg som används (om trågen är olika utformade, räkna antalet tråg av varje typ).
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).
Varje månadUppskatta förhållandet mjöl/hel krill genom att bearbeta 1000 till 5000 kg (avrunnen vikt) hel krill.
Vid varje dragMät det framställda mjölets massa.
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).
Vid inledning av fisketMät strutens bredd och höjd (precision ± 0,1 m)
Varje månadGör en uppskattning av förhållandet volym/massa, härlett från den avrunna krillens massa i en känd volym (t.ex. 10 liter) som tagits från struten.
Vid varje dragMät längden på struten innehållande krill (precision ± 0,1 m).
Uppskatta den levande vikten av fångad krill (med hjälp av ekvation).

BILAGA VI

IOTC:s BEHÖRIGHETSOMRÅDE

1. Högsta antal unionsfiskefartyg som får fiska efter tropiska tonfiskar i IOTC:s behörighetsområde.

MedlemsstatHögsta antal fartygKapacitet (GT)
Spanien2261364
Frankrike2745383
Portugal51627
Italien12137
Unionen55110511

2. Högsta antal unionsfiskefartyg som får fiska efter svärdfisk och långfingrad tonfisk i IOTC:s behörighetsområde.

MedlemsstatHögsta antal fartygKapacitet (GT)
Spanien2711590
Frankrike417882
Portugal156925
Förenade kungariket41400
Unionen8727797

De fartyg som avses i punkt 1 ska även tillåtas att fiska efter svärdfisk och långfingrad tonfisk i IOTC:s behörighetsområde.

De fartyg som avses i punkt 2 ska även tillåtas att fiska efter tropiska tonfiskar i IOTC:s behörighetsområde.

BILAGA VII

WCPFC:s KONVENTIONSOMRÅDE

Högsta antal unionsfiskefartyg som har tillstånd att fiska efter svärdfisk i områden söder om 20° S i WCPFC:s konventionsområde

Spanien14
Unionen14

BILAGA VIII

KVANTITATIVA BEGRÄNSNINGAR AV FISKETILLSTÅND FÖR FARTYG FRÅN TREDJELAND SOM FISKAR I UNIONENS VATTEN

FlaggstatFiskeAntal fisketillståndHögsta antal fartyg som får vara närvarande samtidigt
NorgeSill, norr om 62° 00′ NFastställs senareFastställs senare
FäröarnaMakrill, VIa (norr om 56° 30′ N), IIa, IVa (norr om 59° N)
Taggmakrill, IV, VIa (norr om 56° 30′ N), VIIe, VIIf, VIIh
1414
Sill, norr om 62° 00′ N20Fastställs senare
Sill, IIIa44
Industriellt fiske efter vitlinglyra, IV, VIa (norr om 56° 30′ N) (inklusive oundvikliga bifångster av blåvitling)1414
Långa och lubb2010
Blåvitling, II, IVa, V, VIa (norr om 56° 30′ N), VIb, VII (väster om 12° 00′ W)2020
Birkelånga1616
VenezuelaSnapperfiskar (Franska Guyanas vatten)4545

1 Kommissionens förordning (EG) nr 517/2008 av den 10 juni 2008 om tillämpningsföreskrifter för rådets förordning (EG) nr 850/98 när det gäller fastställande av maskstorlek och garntjocklek på nätredskap (EUT L 151, 11.6.2008, s. 5).

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 218/2009 av den 11 mars 2009 om avlämnande av statistikuppgifter om nominell fångst från medlemsstater som bedriver fiske i Nordatlantens östra del (EUT L 87, 31.3.2009, s. 70).

3 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 216/2009 av den 11 mars 2009 om avlämnande av statistikuppgifter om nominell fångst från medlemsstater som bedriver fiske i vissa andra områden än dem i Nordatlanten (EUT L 87, 31.3.2009, s. 1).

4 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 217/2009 av den 11 mars 2009 om avlämnande av statistikuppgifter om fångster och fiskeriaktiviteter från medlemsstater som bedriver fiske i Nordatlantens västra del (EUT L 87, 31.3.2009, s. 42).

5 Ingicks genom rådets beslut 2002/738/EG av den 22 juli 2002 om ingående på Europeiska gemenskapens vägnar av konventionen om bevarande och förvaltning av fiskeresurser i Sydostatlanten (EGT L 234, 31.8.2002, s. 39).

6 Unionen anslöts genom rådets beslut 86/238/EEG av den 9 juni 1986 om anslutning av gemenskapen till internationella konventionen för bevarande av tonfisk i Atlanten, ändrat genom det protokoll som bifogas till utskottets slutbetänkande vid konferensen av staternas befullmäktigade ombud som i Paris undertecknat konventionen den 10 juli 1984 (EGT L 162, 18.6.1986, s. 33).

7 Rådets förordning (EG) nr 601/2004 av den 22 mars 2004 om fastställande av vissa kontrollåtgärder för fiskeriverksamhet i det område som omfattas av konventionen om bevarande av marina levande tillgångar i Antarktis och om upphävande av förordningarna (EEG) nr 3943/90, (EG) nr 66/98 och (EG) nr 1721/1999 (EUT L 97, 1.4.2004, s. 16).

8 Ingicks genom rådets beslut 2006/539/EG av den 22 maj 2006 om ingående, på Europeiska gemenskapens vägnar, av konventionen om förstärkning av den interamerikanska kommission för tropisk tonfisk som inrättades genom 1949 års konvention mellan Amerikas förenta stater och Republiken Costa Rica (EUT L 224, 16.8.2006, s. 22).

9 Unionen anslöts genom rådets beslut 95/399/EG av den 18 september 1995 om gemenskapens anslutning till avtalet om inrättande av en tonfiskkommission för Indiska oceanen (EGT L 236, 5.10.1995, s. 24).

10 Unionen anslöts genom rådets beslut 2012/130/EU av den 3 oktober 2011 om godkännande, på Europeiska unionens vägnar, av konventionen om bevarande och förvaltning av det fria havets fiskeresurser i södra Stilla havet (EUT L 67, 6.3.2012, s. 1).

11 Unionen anslöts genom rådets beslut 2005/75/EG av den 26 april 2004 om gemenskapens anslutning till konventionen om bevarande och förvaltning av långvandrande fiskbestånd i västra och mellersta Stilla havet (EUT L 32, 4.2.2005, s. 1).

12 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1343/2011 av den 13 december 2011 om vissa bestämmelser om fiske i AKFM:s avtalsområde (Allmänna kommissionen för fiske i Medelhavet) och om ändring av rådets förordning (EG) nr 1967/2006 om förvaltningsåtgärder för hållbart utnyttjande av fiskeresurserna i Medelhavet (EUT L 347, 30.12.2011, s. 44).

13 Rådets förordning (EG) nr 1006/2008 av 29 september 2008 om tillstånd till fiskeverksamhet för gemenskapens fiskefartyg i vatten utanför gemenskapens vatten och om tillträde för fartyg från tredjeland till gemenskapens vatten, om ändring av förordningarna (EEG) nr 2847/93 och (EG) nr 1627/94 och om upphävande av förordning (EG) nr 3317/94 (EUT L 286, 29.10.2008, s. 33).

14 Alla typer av bottentrålar, inbegripet OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS, TB.

15 Alla typer av not/vad, inbegripet SSC, SDN, SPR, SV, SB, SX.

16 Allt fiske med långrev, spö eller fasta linor, inbegripet LHP, LHM, LLD, LL, LTL, LX och LLS.

17 Alla fasta nätredskap, inbegripet GTR, GNS, FYK, FPN och FIX.

18 Rådets förordning (EG) nr 1224/2009 av den 20 november 2009 om införande av ett kontrollsystem i unionen för att säkerställa att bestämmelserna i den gemensamma fiskeripolitiken efterlevs, om ändring av förordningarna (EG) nr 847/96, (EG) nr 2371/2002, (EG) nr 811/2004, (EG) nr 768/2005, (EG) nr 2115/2005, (EG) nr 2166/2005, (EG) nr 388/2006, (EG) nr 509/2007, (EG) nr 676/2007, (EG) nr 1098/2007, (EG) nr 1300/2008, (EG) nr 1342/2008 och upphävande av förordningarna (EEG) nr 2847/93, (EG) nr 1627/94 och (EG) nr 1966/2006 (EUT L 343, 22.12.2009, s. 1).

19 Utom vatten inom sex sjömil från Förenade kungarikets baslinjer vid Shetland, Fair Isle och Foula.

20 Upp till 2 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling och makrill (OT1/*2A3A4). Bifångster av vitling och makrill som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

21 I förvaltningsområde 2r får TAC endast fiskas som kontroll-TAC med tillhörande provtagningsprotokoll för fisket.

28 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

34 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

36 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

37 Ska fiskas i unionens vatten i 2a, 4, 5b, 6 och 7 (USK/*24X7C).

38 Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 25 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 5b, 6 och 7. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst område. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 5b, 6 och 7 får inte överstiga följande mängd i ton (OTH/*5B67-): 3000. Bifångst i område 6a av torsk i enlighet med denna bestämmelse får inte överstiga 5 %.

39 Inklusive långa. Följande kvoter för Norge får endast fiskas med långrev i 5b, 6 och 7: Långa (LIN/*5B67-) 7500 Lubb (USK/*5B67-) 2923

40 Kvoterna för lubb och långa för Norge är utbytbara upp till följande mängd i ton: 2000.

46 Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.

47 Särskilt villkor: upp till 50 % av denna mängd får fiskas i unionens vatten i 4 (HER/*04-C.).

48 Får endast fiskas i Skagerrak (HER/*03AN.).

55 Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.

56 Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC. Inom gränserna för denna kvot får högst följande mängd tas i unionens vatten i 4a och 4b (HER/*4AB-C). 50000

57 Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.

61 Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoterna för dessa arter.

64 Endast för fångster av sill som tas som bifångst i fisken med nätredskap med en maskstorlek som understiger 32 mm.

66 Endast för fångster av sill som tas som bifångst i fisken med nätredskap med en maskstorlek som understiger 32 mm.

68 Endast för fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.

69 Med undantag för Blackwater-beståndet gäller hänvisningen sillbeståndet i havsområdet vid Themsens mynning inom en zon som avgränsas av en loxodrom som går söderut från Landguard Point (51° 56′ N, 1° 19,1′ E) till latitud 51° 33′ N och vidare västerut till en punkt på Förenade kungarikets kust.

70 Särskilt villkor: upp till 50 % av denna kvot får tas i 4b (HER/*04B.).

79 Hänvisningen gäller sillbeståndet i den del av Ices-område 6a som är belägen öster om meridianen för longitud 7°W och norr om parallellen för latitud 55° N eller väster om meridianen för longitud 7° W och norr om parallellen för latitud 56° N, med undantag av Clyde.

80 Det ska vara förbjudet att bedriva riktat fiske efter sill i den del av Ices-områdena som omfattas av denna TAC och som ligger mellan 56° N och 57° 30′ N, med undantag för ett bälte på sex sjömil mätt från baslinjen i Förenade kungarikets territorialhav.

88 Hänvisningen gäller sillbeståndet i 6a söder om 56° 00′ N och väster om 07° 00′ W.

90 Clyde-beståndet: Referensen gäller sillbeståndet i ett havsområde nordost om en linje dragen mellan: Mull of Kintyre (55° 17,9′ N, 05° 47,8′ W), en punkt vid position (55° 04′ N, 05° 23′ W) och Corsewall Point (55° 00,5′ N, 05° 09,4′ W).

91 Samma kvantitet som kvoten för Förenade kungariket.

95 Zonen minskas med ett område som avgränsas av: latitud 52° 30′ N i norr, latitud 52° 00′ N i söder, Irlands kust i väster, Förenade kungarikets kust i öster.

97 Zonen utökas med ett område som avgränsas av: latitud 52° 30′ N i norr, latitud 52° 00′ N i söder, Irlands kust i väster, Förenade kungarikets kust i öster.

102 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

108 Får tas i unionens vatten. Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC.

110 Bifångster av kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoten för dessa arter.

112 Bifångst av torsk i det område som omfattas av denna TAC får landas på villkor att den inte utgör mer än 1,5 % av den levande vikten för den totala fångst som behålls ombord per fiskeresa. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten.

114 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

122 5 % av denna kvot får utnyttjas i 8a, 8b, 8d och 8e (LEZ/*8ABDE) för bifångster i riktat fiske efter tunga.

123 25 % av denna kvot får fiskas i 8a, 8b, 8d och 8e (LEZ/*8ABDE).

129 Särskilt villkor: varav upp till 10 % får fiskas i: 6, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14 (ANF/*56-14).

138 Särskilt villkor: varav upp till 10 % får fiskas i 8a, 8b, 8d och 8e (ANF/*8ABDE).

148 Bifångster av torsk, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoten för dessa arter.

150 Högst 10 % av denna kvot får fiskas i 4, unionens vatten i 2a (HAD/*2AC4.).

158 Får tas i unionens vatten. Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC.

160 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

167 Bifångster av torsk, kolja och gråsej ska räknas av från kvoten för dessa arter.

169 Överföringar från denna kvot får göras till unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.

170 Inom följande sammanlagda TAC för det nordliga kummelbeståndet: 111785.

174 Högst 10 % av denna kvot får användas för bifångster i 3a (HKE/*03A.).

175 Inom följande sammanlagda TAC för det nordliga kummelbeståndet: 111785

184 Överföringar från denna kvot får göras till unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.

185 Inom följande sammanlagda TAC för det nordliga kummelbeståndet: 111785

191 Överföringar från denna kvot får göras till 4 och unionens vatten i 2a. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.

192 Inom följande sammanlagda TAC för det nordliga kummelbeståndet: 111785

196 Särskilt villkor: Inom en total tillträdeskvot på 21500 ton för unionen får medlemsstaterna fiska upp till följande procentandel av sina kvoter i färöiska vatten (WHB/*05-F.): 9,2 %

197 Överföringar från denna kvot får göras till 8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.

198 Särskilt villkor: Av unionskvoter i unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14 (WHB/*NZJM1) och i 8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (WHB/*NZJM2), får följande mängder fiskas i norsk ekonomisk zon eller i fiskezonen runt Jan Mayen: 227975.

212 Särskilt villkor: av unionskvoter i unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14 (WHB/*NZJM1) och i 8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (WHB/*NZJM2), får följande mängder fiskas i norsk ekonomisk zon eller i fiskezonen runt Jan Mayen: 227975

214 Ska räknas av mot Norges fångstbegränsningar som fastställts i kuststatsarrangemanget.

215 Särskilt villkor: Fångsten i 4a får vara högst nedan angivna mängd(WHB/*04A-C): 40000 Denna fångstbegränsning i 4a uppgår till följande procentandel av Norges tillträdeskvot: 18 %

216 Ska räknas av mot Färöarnas fångstbegränsningar.

217 Särskilt villkor: får även fiskas i 6b (WHB/*06B-C). Fångsten i 4a får vara högst nedan angivna mängd(WHB/*04A-C): 5375

222 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

223 Ska fiskas i unionens vatten i 2a, 4, 5b, 6 och 7 (BLI/*24X7C).

224 Bifångster av skoläst och dolkfisk ska räknas av från denna kvot. Ska fiskas i unionens vatten i 6a norr om 56° 30′ N och 6b. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten.

228 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

237 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

239 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

241 Särskilt villkor: Högst 15 % av denna kvot får fiskas i unionens vatten i 4 (LIN/*04-C.).

242 Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 25 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 5b, 6 och 7. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst fångstområde. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 5b, 6 och 7 får inte överstiga följande mängd i ton (OTH/*6X14.): 3000. Bifångst i område 6a av torsk i enlighet med denna bestämmelse får inte överstiga 5 %.

243 Inklusive lubb. Kvoterna för Norge får endast fiskas med långrev i 5b, 6 och 7 och uppgår till följande: Långa (LIN/*5B67-) 7500 Lubb (USK/*5B67-) 2923

244 Kvoterna för långa och lubb för Norge är utbytbara upp till följande mängd i ton: 2000.

245 Inklusive lubb. Ska fiskas i 6b och 6a norr om 56° 30′ N (LIN/*6BAN.).

246 Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 20 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 6a och 6b. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst fångstområde. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 6a och 6b får inte överstiga följande mängd i ton (OTH/*6AB.): 75.

257 Särskilt villkor: inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas i följande zon: Funktionell enhet 16 i Ices-delområde 7 (NEP/*07U16): Spanien 825 Frankrike 516 Irland 992 Förenade kungariket 401 Unionen 2734

264 Uteslutande för fångst från kontrollfiske för insamling av data om fångst per ansträngningsenhet (CPUE) i funktionell enhet 25 under fem resor per månad i augusti och september med fartyg som har observatörer ombord.

268 Varav högst 6 % får tas i de funktionella enheterna 26 och 27 i Ices-sektion 9a (NEP/*9U267).

269 Inom gränserna för de ovannämnda TAC får följande mängder tas i funktionell enhet 30 av Ices delområde 9a (NEP/*9U30): 100.

275 Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoterna för dessa arter.

277 Det råder förbud mot fiske efter räkor av arterna Penaeus subtilis och Penaeus brasiliensis där vattendjupet är mindre än 30 meter.

278 Samma kvantitet som kvoten för Frankrike.

284 Särskilt villkor: varav upp till 2 % får fiskas i: 8a, 8b, 8d och 8e (POL/*8ABDE).

291 Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 8c (POL/*08C.).

292 Utöver denna TAC får Portugal fiska kvantiteter av lyrtorsk som inte överstiger 98 ton (POL/93411P).

298 Får enbart tas i unionens vatten i 4 och i 3a (POK/*3A4-C). Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC.

300 Ska fiskas norr om 56° 30′ N (POK/*5614N).

302 Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk och vitling ska räknas av från kvoten för dessa arter.

304 Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) i unionens vatten i 4 (RJH/04-C.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/2AC4-C) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) ska rapporteras separat.

305 Bifångstkvot. Dessa arter får inte utgöra mer än 25 % av den levande vikten för den fångst som behålls ombord per fiskeresa. Detta villkor gäller endast fartyg med en längd överallt av mer än 15 meter. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten enligt artikel 15.1 i förordning (EU) nr 1380/2013.

306 Detta gäller inte ljus rocka (Raja brachyura) i unionens vatten i 2a eller småögd rocka (Raja microocellata) i unionens vatten i 2a och 4. Vid oavsiktlig fångst får exemplar av dessa arter inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart. Fiskare ska uppmanas att utarbeta och använda metoder och utrustning som underlättar en snabb och säker återutsättning av dessa arter.

307 Särskilt villkor: varav upp till 10 % får fiskas i unionens vatten i 7d (SRX/*07D2.), utan att det påverkar förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som där anges. Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*07D2.), fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*07D2.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*07D2.) och och fläckrocka (Raja montagui) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).

333 Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/03A-C.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/03A-C.) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/03A-C.) ska rapporteras separat.

337 Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/67AKXD), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/67AKXD), sandrocka (Raja circularis) (RJI/67AKXD) och näbbrocka (Raja fullonica) (RJF/67AKXD) ska rapporteras separat.

338 Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 7d (SRX/*07D.), utan att det påverkar förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som där anges. Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*07D.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*07D.), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*07D.), sandrocka (Raja circularis) (RJI/*07D.) och näbbrocka (Raja fullonica) (RJF/*07D.) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).

339 Detta gäller inte småögd rocka (Raja microocellata), utom i unionens vatten i 7f och 7g. Vid oavsiktlig fångst får exemplar av dessa arter inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart. Fiskare ska uppmanas att utarbeta och använda metoder och utrustning som underlättar en snabb och säker återutsättning av dessa arter. Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan föreskrivna kvantiteter småögd rocka i unionens vatten i 7f och 7g (RJE/7FG.) tas: Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 7d och rapporteras enligt följande kod: (RJE/*07D.). Detta särskilda villkor påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som anges där. Art: Småögd rocka Raja microocellata Zon: Unionens vatten i 7f och 7g (RJE/7FG.) Belgien 14 Estland 0 Frankrike 63 Tyskland 0 Irland 20 Litauen 0 Nederländerna 0 Portugal 0 Spanien 17 Förenade kungariket 40 Unionen 154 TAC 154 Försiktighets-TAC

340 Detta gäller inte brokrocka (Raja undulata). Fiske efter denna art får inte förekomma i de områden som omfattas av denna TAC. I de fall landningsskyldigheten inte är tillämplig, får bifångst av brokrocka i område 7e endast landas hel eller rensad. Fångsterna ska ligga under fiskekvoterna i tabellen nedan. Ovanstående bestämmelser påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som anges där. Bifångster av brokrocka ska rapporteras separat enligt följande kod: (RJU/07E.). Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter brokrocka tas: Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 7d och rapporteras enligt följande kod: (RJU/*07D.). Detta särskilda villkor påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som anges där. Art: Brokrocka Raja undulata Zon: Unionens vatten i 7e (RJU/07E.) Belgien 15 Estland 0 Frankrike 65 Tyskland 0 Irland 21 Litauen 0 Nederländerna 0 Portugal 0 Spanien 18 Förenade kungariket 42 Unionen 161 TAC 161 Försiktighets-TAC

387 Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/07D.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/07D.), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/07D.) och småögd rocka (Raja microocellata) (RJE/07D.) ska rapporteras separat.

388 Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 6a, 6b, 7a–c och 7e–k (SRX/*67AKD). Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*67AKD), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*67AKD) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*67AKD) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).

389 Särskilt villkor: varav upp till 10 % får fiskas i unionens vatten i 2a och 4 (SRX/*2AC4C). Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) i unionens vatten i 4 (RJM/*2AC4C) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata).

390 Detta gäller inte brokrocka (Raja undulata). Fiske efter denna art får inte förekomma i de områden som omfattas av denna TAC. I de fall landningsskyldigheten inte är tillämplig, får bifångst av brokrocka i det område som omfattas av denna TAC endast landas hel eller rensad. Fångsterna ska ligga under fiskekvoterna i tabellen nedan. Ovanstående bestämmelser påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som anges där. Bifångster av brokrocka ska rapporteras separat enligt följande kod: (RJU/07D.). Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter brokrocka tas: Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 7e och rapporteras enligt följande kod: (RJU/*07E.). Detta särskilda villkor påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som anges där. Art: Brokrocka Raja undulata Zon: Unionens vatten i 7d (RJU/07D.) Belgien 2 Frankrike 14 Nederländerna 0 Förenade kungariket 3 Unionen 19 TAC 19 Försiktighets-TAC

412 Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/89-C.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/89-C.) och knaggrocka (Raja clavata) (RJC/89-C.) ska rapporteras separat.

413 Detta gäller inte brokrocka (Raja undulata). Fiske efter denna art får inte förekomma i de områden som omfattas av denna TAC. I de fall landningsskyldigheten inte är tillämplig, får bifångst av brokrocka i delomområdena 8 och 9 endast landas hel eller rensad. Fångsterna ska ligga under fiskekvoterna i tabellen nedan. Ovannämnda bestämmelser påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 45 i denna förordning för de områden som anges där. Bifångster av brokrocka ska rapporteras separat enligt de koder som anges i tabellerna nedan. Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter brokrocka tas: Art: Brokrocka Raja undulata Zon: Unionens vatten i 8 (RJU/8-C.) Belgien 0 Frankrike 12 Portugal 9 Spanien 9 Förenade kungariket 0 Unionen 30 TAC 30 Försiktighets-TAC Art: Brokrocka Raja undulata Zon: Unionens vatten i 9 (RJU/9-C.) Belgien 0 Frankrike 18 Portugal 15 Spanien 15 Förenade kungariket 0 Unionen 48 TAC 48 Försiktighets-TAC

427 Ska tas i unionens vatten i 2a och 6. I 6 får denna mängd endast fiskas med långrev (GHL/*2A6-C).

429 Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder även tas i följande två zoner: Norska vatten i 2a (MAC/*02AN-) Färöiska vatten (MAC/*FRO1) Belgien 70 71 Danmark 2405 2456 Tyskland 73 74 Frankrike 221 225 Nederländerna 222 227 Sverige 673 687 Förenade kungariket 206 210 Unionen 3870 3950

430 Får också tas i norska vatten i 4a (MAC/*4AN.).

431 Särskilt villkor: inbegripet följande mängd, i ton som ska tas i norska vatten i 2a och 4a (MAC/*2A4AN): 354 Vid fiske enligt detta särskilda villkor ska bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej räknas av från kvoterna för dessa arter.

432 Ska dras av från Norges andel av TAC:en (tillträdeskvot). Denna mängd inbegriper följande andel för Norge av TAC:en för Nordsjön: 49073 Denna kvot får enbart fiskas i 4a (MAC/*04A.), med undantag för följande kvantitet, i ton, som får fiskas i 3a (MAC/*03A.): 3000

452 Får fiskas i 2a, 6a norr om 56° 30′ N, 4a, 7d, 7e, 7f och 7h (MAC/*AX7H).

453 Följande ytterligare tillträdeskvot, i ton, får fiskas av Norge norr om 56° 30′ N och räknas av från dess fångstbegränsning (MAC/*N5630): 33850

454 Denna mängd ska dras av från Färöarnas fångstbegränsning (tillträdeskvot). Får endast fiskas i 6a norr om 56° 30′ N (MAC/*6AN56). Under perioderna 1 januari–15 februari och 1 oktober–31 december får dock denna kvot fiskas även i 2a, 4a norr om 59° (EU-zon) (MAC/*24N59).

458 Särskilt villkor: kvantiteter som byts med andra medlemsstater får tas i 8a, 8b och 8d (MAC/*8ABD.). De kvantiteter som tillhandahålls av Spanien, Portugal eller Frankrike i utbytessyfte och som ska tas i 8a, 8b och 8d får dock inte överskrida 25 % av den givande medlemsstatens kvoter.

462 Kvoten får endast fiskas i unionens vatten i 3a, delsektionerna 22–24.

465 Får enbart fiskas i unionens vatten i 4 (SOL/*04-C.).

467 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

475 Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling och kolja (OTH/*03A.). Bifångster av vitling och kolja som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2012 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

479 Kvoten får endast fiskas under perioden 1 juli 2018–30 juni 2019.

480 Upp till 2 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling (OTH/*2AC4C). Bifångster av vitling som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

481 Inklusive tobisar.

482 Får omfatta upp till 4 % bifångst av sill.

503 Pigghaj får inte fiskas i de områden som omfattas av denna TAC. Vid oavsiktlig fångst i fiske där pigghaj inte omfattas av landningsskyldigheten får exemplaren inte komma till skada och de ska frisläppas omedelbart, i enlighet med kraven i artiklarna 13 och 45 i denna förordning. Genom undantag från artikel 13 får fartyg som deltar i programmet för undvikande av bifångst som godkänts av STECF, per månad, inte landa mer än 2 ton pigghaj som är död vid den tidpunkt då fiskeredskapet halas ombord. Medlemsstater som deltar i programmet för undvikande av bifångst ska se till att den totala årliga landningen av pigghaj på grundval av detta undantag inte överstiger ovanstående kvantiteter. De ska meddela kommissionen förteckningen över deltagande fartyg innan de tillåter någon landning. Medlemsstaterna ska utbyta information om områden för fångstundvikande.

514 Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill (OTH/*4BC7D). Bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

515 Särskilt villkor: Upp till 5 % av denna kvot fiskad i sektion 7d får räknas som fiskad inom kvoten för följande zon: Unionens vatten i 2a, 4a, 6, 7a–c, 7e–k, 8a, 8b, 8d och 8e, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14 (JAX/*2A-14).

516 Får fiskas i unionens vatten i 4a, men inte i unionens vatten i 7d (JAX/*04-C.).

532 Särskilt villkor: upp till 5 % av denna kvot fiskad i unionens vatten i 2a eller 4a före den 30 juni 2018 får räknas som fiskad inom kvoten för följande zon: unionens vatten i 4b, 4c och 7d (JAX/*4BC7D).

533 Särskilt villkor: upp till 5 % av denna kvot får fiskas i 7d (JAX/*07D.). Enligt detta särskilda villkor, och i enlighet med fotnot (3), ska bifångster av trynfiskar och vitling rapporteras separat enligt följande kod: (OTH/*07D.).

534 Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill (OTH/*2A-14). Bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2012 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

535 Begränsat till 4a, 6a (norr om 56° 30′ N endast), 7e, f, h.

536 Särskilt villkor: upp till 50 % av denna kvot får fiskas i 8c (JAX/*08C2.). Enligt detta särskilda villkor, och i enlighet med fotnot (3), ska bifångster av trynfiskar och vitling rapporteras separat enligt följande kod: (OTH/*08C2).

561 Särskilt villkor: upp till 5 % av denna kvot får fiskas i 9 (JAX/*09.).

564 Särskilt villkor: upp till 5 % av denna kvot får fiskas i 8c (JAX/*08C.).

567 Vatten som gränsar till Azorerna.

568 Samma kvantitet som kvoten för Portugal.

572 Vatten som gränsar till Madeira.

573 Samma kvantitet som kvoten för Portugal.

577 Vatten som gränsar till Kanarieöarna.

578 Samma kvantitet som kvoten för Spanien.

582 Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av kolja och vitling (OT2/*2A3A4). Bifångster av kolja och vitling som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

583 Kvoten får endast fiskas i unionens vatten i Ices-områdena 2a, 3a och 4.

584 Unionskvoten får endast fiskas under perioden 1 november 2017–31 oktober 2018.

585 En sorteringsrist ska användas.

586 En sorteringsrist ska användas. Inkluderar högst 15 % oundvikliga bifångster (NOP/*2A3A4), som ska räknas av från denna kvot.

596 Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoterna för dessa arter.

597 Särskilt villkor: varav högst följande mängd taggmakrillar (JAX/*04-N.): 400

600 Endast fångad med långrev.

602 Kvot för ”övriga arter” som Norge enligt tradition tilldelar Sverige.

603 Inklusive ej specifikt nämnda fisken. Undantag kan vid behov införas efter samråd.

606 Begränsat till 2a och 4 (OTH/*2A4-C).

607 Inklusive ej specifikt nämnda fisken. Undantag kan vid behov införas efter samråd.

608 Ska fiskas i 4 och 6a norr om 56° 30′ N (OTH/*46AN).

612 När fångster rapporteras till kommissionen ska även de kvantiteter som fiskats i vart och ett av följande områden rapporteras: NEAFC:s regleringsområde och unionens vatten.

613 Får fiskas i unionens vatten norr om 62° N.

614 Ska räknas av mot Färöarnas fångstbegränsningar.

615 Ska räknas av från Norges fångstbegränsningar.

633 Med undantag för bifångster ska följande villkor gälla för dessa kvoter: 1. De får inte fiskas under perioden 1 april–31 maj 2018. 2. Unionsfartyg får välja att fiska i det ena eller båda av följande områden: Inrapporteringskod Geografisk avgränsning COD/GRL1 Den del av den grönländska fiskzonen som ligger i Nafo-delområde 1F väster om 44° 00′ W och söder om 60° 45′ N, den del av Nafo-delområde 1 som ligger söder om parallellen för 60° 45′ nordlig latitud (Cape Desolation) och den del av den grönländska fiskzonen i Ices-sektion 14b som ligger öster om 44° 00′ W och söder om 62° 30′ N. COD/GRL2 Den del av den grönländska fiskzonen som ligger i Ices-sektion 14b norr om 62° 30′ N.

637 Utom Tyskland, Spanien, Frankrike, Polen, Portugal och Förenade kungariket.

638 Fördelningen av unionens andel av torskbeståndet i zonen Spetsbergen och Björnön samt de därtill hörande bifångsterna av kolja påverkar inte på något sätt rättigheterna och skyldigheterna enligt Parisfördraget från 1920.

639 Bifångster av kolja får motsvara upp till 14 % per fiskeinsats. Kvantiteten bifångster av kolja beräknas utöver kvoten för torsk.

649 Särskilt villkor: fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/514GRN) får inte förekomma. De får endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat.

650 Kvantiteten nedan, i ton, tilldelas Norge och kan fiskas antingen i denna TAC-zon eller i grönländska vatten i Nafo 1 (GRV/514N1G). Särskilt villkor för denna kvantitet: fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514N1G) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/514N1G) får inte förekomma. De får endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat. 20

653 Särskilt villkor: fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.) får inte förekomma. De får endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat.

654 Kvantiteten nedan, i ton, tilldelas Norge och kan fiskas antingen i denna TAC-zon eller i grönländska vatten i 5 och 14 (GRV/514N1G). Särskilt villkor för denna kvantitet: fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514N1G) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/514N1G) får inte förekomma. De får endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat. 80.

657 Danmark, Tyskland, Sverige och Förenade kungariket får inte utnyttja kvoten ”alla medlemsstater” förrän de har uttömt sina egna kvoter. Medlemsstater som har tilldelats mer än 10 % av unionskvoten får inte utnyttja kvoten ”alla medlemsstater”.

658 För fiskeperioden 20 juni 2017–30 april 2018.

662 Fångster av blåvitling får innehålla oundvikliga bifångster av guldlax.

664 Fångster av skoläst och dolkfisk får räknas av från denna kvot, upp till följande gräns (OTH/*05B-F): 665.

666 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

670 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

672 Ska fiskas söder om 68° N.

676 Får fiskas av högst sex fartyg samtidigt.

678 Får endast tas inom ett område som avgränsas av de linjer som förbinder följande koordinater: Punkt Latitud Longitud 1 64° 45′ N 28° 30′ W 2 62° 50′ N 25° 45′ W 3 61° 55′ N 26° 45′ W 4 61° 00′ N 26° 30′ W 5 59° 00′ N 30° 00′ W 6 59° 00′ N 34° 00′ W 7 61° 30′ N 34° 00′ W 8 62° 50′ N 36° 00′ W 9 64° 45′ N 28° 30′ W

679 Får endast fångas under perioden 10 maj–31 december.

704 Fisket kommer att avslutas när TAC:en är helt utnyttjad av NEAFC-parterna. Från och med avslutningsdatumet ska medlemsstaterna förbjuda fartyg som för deras flagg att bedriva riktat fiske efter kungsfiskar.

705 Fartygen ska begränsa sina bifångster av kungsfiskar i andra fisken till högst 1 % av den totala fångst som behålls ombord.

706 Provisorisk fångstbegränsning som ska omfatta alla NEAFC-parters fångster.

710 Får endast fiskas under perioden 10 maj–31 december.

711 Får endast fiskas i grönländska vatten inom det bevarandeområde för kungsfiskar som avgränsas av de linjer som förbinder följande koordinater: Punkt Latitud Longitud 1 64° 45′ N 28° 30′ W 2 62° 50′ N 25° 45′ W 3 61° 55′ N 26° 45′ W 4 61° 00′ N 26° 30′ W 5 59° 00′ N 30° 00′ W 6 59° 00′ N 34° 00′ W 7 61° 30′ N 34° 00′ W 8 62° 50′ N 36° 00′ W 9 64° 45′ N 28° 30′ W

712 Särskilt villkor: Denna kvot får också fiskas i internationella vatten inom det ovannämnda bevarandeområdet för kungsfiskar (RED/*5–14P).

713 Får endast fiskas i grönländska vatten i 5 och 14 (RED/*514GN).

731 Får endast fiskas med trål och endast norr och väster om den linje som definieras av följande koordinater: Punkt Latitud Longitud 1 59° 15′ N 54° 26′ W 2 59° 15′ N 44° 00′ W 3 59° 30′ N 42° 45′ W 4 60° 00′ N 42° 00′ W 5 62° 00′ N 40° 30′ W 6 62° 00′ N 40° 00′ W 7 62° 40′ N 40° 15′ W 8 63° 09′ N 39° 40′ W 9 63° 30′ N 37° 15′ W 10 64° 20′ N 35° 00′ W 11 65° 15′ N 32° 30′ W 12 65° 15′ N 29° 50′ W

736 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

741 Utom fiskarter utan kommersiellt värde.

743 Bifångster av långstjärtar (Macrourus spp.) ska rapporteras i enlighet med följande tabeller över fiskemöjligheter: långstjärtar i grönländska vatten i 5 och 14 (GRV/514GRN) och långstjärtar i grönländska vatten i Nafo 1 (GRV/N1GRN.).

745 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

748 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst begränsad till högst 1000 kg eller 4 %, beroende på vad som är störst.

751 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

754 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

757 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

760 Ska fiskas under perioden 1 juli–31 december 2018.

761 Ingen specificerad unionsandel. Den kvantitet som anges nedan, i ton, är tillgänglig för Kanada och unionens medlemsstater utom Estland, Lettland, Litauen och Polen: 29467

768 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 2500 kg eller 10 %, beroende på vad som är störst. När den kvot för gulstjärtsskädda har uttömts som Nafo tilldelat de avtalsslutande parterna utan en specifik andel av beståndet ska dock gränserna för bifångster vara: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

770 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

773 Inkluderar inte den box som avgränsas av följande koordinater: Punkt nr Latitud N Longitud W 1 47o 20' 0 46o 40' 0 2 47o 20' 0 46o 30' 0 3 46o 00' 0 46o 30' 0 4 46o 00' 0 46o 40' 0

774 Fiske är förbjudet vid djup som understiger 200 meter i området väster om en linje som förbinder följande koordinater: Punkt nr Latitud N Longitud W 1 46o 00' 0 47o 49' 0 2 46o 25' 0 47o 27' 0 3 46 °42' 0 47o 25' 0 4 46o 48' 0 47o 25' 50 5 47o 16' 50 47o 43' 50

775 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

786 Fartyg får också fiska efter detta bestånd i sektion 3L inom den box som avgränsas av följande koordinater: Punkt nr Latitud N Longitud W 1 47o 20' 0 46o 40' 0 2 47o 20' 0 46o 30' 0 3 46o 00' 0 46o 30' 0 4 46o 00' 0 46o 40' 0 Dessutom är fiske efter räka förbjudet under perioden 1 juni–31 december 2018 inom det område som avgränsas av följande koordinater: Punkt nr Latitud N Longitud W 1 47o 55' 0 45o 00' 0 2 47o 30' 0 44o 15' 0 3 46o 55' 0 44o 15' 0 4 46o 35' 0 44o 30' 0 5 46o 35' 0 45o 40' 0 6 47o 30' 0 45o 40' 0 7 47o 55' 0 45o 00' 0

787 Ej tillämpligt. Fisket förvaltas genom begränsningar av fiskeansträngningen. De berörda medlemsstaterna ska utfärda fisketillstånd för de av deras fartyg som bedriver detta fiske och underrätta kommissionen om dessa tillstånd innan fartygen börjar fiska, i enlighet med förordning (EG) nr 1224/2009. Medlemsstat Högsta antal fartyg Högsta antal fiskedagar Danmark 0 0 Estland 0 0 Spanien 0 0 Lettland 0 0 Litauen 0 0 Polen 0 0 Portugal 0 0

790 Denna kvot ska vara förenlig med angiven TAC, som fastställts för detta bestånd för alla avtalsslutande parter i Nafo. Inom gränserna för denna TAC får högst följande halvtidsmängd fångas före den 1 juli 2018: 5250

799 Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Denna art får endast fångas som bifångst inom följande gränser: högst 1250 kg eller 5 %, beroende på vad som är störst.

804 Om ett positivt yttrande från de avtalsslutande parterna i enlighet med bilaga IA till Nafos bevarande- och efterlevandebestämmelser bekräftar att TAC:en bör vara 2000 ton ska motsvarande kvoter för unionen och medlemsstaterna vara följande: Spanien 509 Portugal 667 Unionen 1176

806 Utom Cypern, Grekland, Spanien, Frankrike, Kroatien, Italien, Malta och Portugal, och uteslutande som bifångst.

807 Särskilt villkor: inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som tas av de fartyg som avses i punkt 1 i bilaga IV (BFT/*8301): Spanien 757,57 Frankrike 351,93 Unionen 1109,50

808 Särskilt villkor: inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk som väger minst 6,4 kg eller är minst 70 cm lång, som tas av de fartyg som avses i punkt 1 i bilaga IV (BFT/*641): Frankrike 100 Unionen 100

809 Särskilt villkor: inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som görs av de fartyg som avses i punkt 2 i bilaga IV (BFT/*8302): Spanien 100,01 Frankrike 98,68 Italien 77,88 Cypern 6,39 Malta 9,40 Unionen 292,36

810 Särskilt villkor: inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som görs av de fartyg som avses i punkt 3 i bilaga IV (BFT/*643): Italien 77,88 Unionen 77,88

811 Särskilt villkor: inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som görs i odlingssyfte av de fartyg som avses i punkt 3 i bilaga IV (BFT/*8303F): Kroatien 701,84 Unionen 701,84

827 Utom Spanien och Portugal, och utslutande som bifångst.

828 Särskilt villkor: upp till 2,39 % av denna kvantitet får fiskas i Atlanten söder om 5° N (SWO/*AS05N).

833 Särskilt villkor: upp till 3,51 % av denna kvantitet får fiskas i Atlanten norr om 5° N (SWO/*AN05N).

836 Denna kvot får endast fiskas under perioden 1 april 2018–31 december 2018.

845 Antalet unionsfiskefartyg som fiskar efter långfenad tonfisk som målart i enlighet med artikel 12 i rådets förordning (EG) nr 520/2007[1] ska vara följande: 1253 [1] Rådets förordning (EG) nr 520/2007 av den 7 maj 2007 om tekniska bestämmelser för bevarande av vissa fiskbestånd av långvandrande arter och om upphävande av förordning (EG) nr 973/2001 (EUT L 123, 12.5.2007, s. 3).

847 Den tidsperiod och den beräkningsmetod som används av Iccat för att fastställa fångstbegränsningen för nordatlantisk blåhaj ska inte påverka den tidsperiod och den beräkningsperiod som används för att fastställa eventuella framtida tilldelningsnycklar på unionsnivå.

849 För denna TAC avses med område öppet för fiske den del av FAO:s statistiska område 58.5.2 som ligger inom ett område som avgränsas av en linje: som börjar vid den punkt där meridianen för longitud 72° 15′ E korsar gränsen enligt Australia–France Maritime Delimitation Agreement, och därefter fortsätter söderut längs meridianen till dess att den korsar parallellen för latitud 53° 25′ S, därefter fortsätter österut längs parallellen tills den korsar meridianen för longitud 74° E, därefter fortsätter i nordöstlig riktning längs den geodetiska linjen till korsningen mellan parallellen för latitud 52° 40′ S och meridianen för longitud 76° E, därefter fortsätter norrut längs meridianen till dess att den korsar parallellen för latitud 52° S, därefter fortsätter i nordvästlig riktning längs den geodetiska linjen till korsningen mellan parallellen för latitud 51° S och meridianen för longitud 74° 30′ E, och därefter fortsätter i sydvästlig riktning längs den geodetiska linjen till startpunkten.

851 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

853 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

855 Denna TAC ska tillämpas för fiske med långrev under perioden 16 april–14 september 2018 och för fiske med tinor under perioden 1 december 2017–30 november 2018.

857 Denna TAC ska tillämpas inom det område som avgränsas av latituderna 55° 30′ S och 57° 20′ S och av longituderna 25° 30′ W och 29° 30′ W.

859 Denna TAC ska endast tillämpas väster om 79° 20′ E. Fiske öster om den meridianen är förbjudet i denna zon.

861 Denna TAC ska tillämpas inom det område som avgränsas av latituderna 57° 20′ S och 60° 00′ S och av longituderna 24° 30′ W och 29° 00′ W.

863 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

865 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

867 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

869 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

871 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

873 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

875 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

877 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

879 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

881 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

883 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

885 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

887 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

889 Högst 132 ton får fiskas i område B1 (ALF/*F47NA).

891 För denna TAC ska det område som är öppet för fiske vara det som har sin västra gräns på longitud 0° E, norra gräns på latitud 20° S, sin södra gräns på latitud 28° S och sin östra gräns på den yttre gränsen för Namibias exklusiva ekonomiska zon.

894 Vid tillämpning av denna bilaga ska det område som är öppet för fiske vara det som har sin västra gräns på longitud 0° E, norra gräns på latitud 20° S, sin södra gräns på latitud 28° S och sin östra gräns på den yttre gränsen för Namibias exklusiva ekonomiska zon.

895 Med undantag av en tillåten bifångst på 4 ton (ORY/*F47NA).

898 Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.

900 När det gäller Slovenien, grundar sig kvantiteterna på den fångstnivå som uppnåddes 2014, upp till en nivå som inte ska överstiga 300 ton.

901 Begränsat till Kroatien, Italien och Slovenien.

904 Rådets förordning (EG) nr 1342/2008 av den 18 december 2008 om upprättande av en långsiktig plan för torskbestånden och det fiske som utnyttjar de bestånden och om upphävande av förordning (EG) nr 423/2004 (EGT L 348, 24.12.2008, s. 20).

905 Rådets förordning (EG) nr 1198/2006 av den 27 juli 2006 om Europeiska fiskerifonden (EUT L 223, 15.8.2006, s. 1).

906 Rådets förordning (EG) nr 744/2008 av den 24 juli 2008 om införande av en tillfällig särskild åtgärd för att främja omstruktureringen av de av Europeiska gemenskapens fiskeflottor som berörs av den ekonomiska krisen (EUT L 202, 31.7.2008, s. 1).

907 Rådets förordning (EG) nr 199/2008 av den 25 februari 2008 om upprättande av en gemenskapsram för insamling, förvaltning och utnyttjande av uppgifter inom fiskerisektorn och till stöd för vetenskapliga utlåtanden rörande den gemensamma fiskeripolitiken (EUT L 60, 5.3.2008, s. 1).

908 Information relevant för överföring av uppgifter i ett format med fast längd.

910 Information relevant för överföring av uppgifter i ett format med fast längd.

911 Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 404/2011 av den 8 april 2011 om tillämpningsföreskrifter för rådets förordning (EG) nr 1224/2009 om införande av ett kontrollsystem i gemenskapen för att säkerställa att bestämmelserna i den gemensamma fiskeripolitiken efterlevs (EUT L 112, 30.4.2011, s. 1).

914 Information relevant för överföring av uppgifter i ett format med fast längd.

916 Information relevant för överföring av uppgifter i ett format med fast längd.

918 Utan att det påverkar Norges beviljande av ytterligare licenser till Sverige enligt etablerad praxis.

919 Dessa sifferuppgifter ingår i uppgifterna för allt trålfiske med fartyg som inte är längre än 180 fot i den zon som ligger 12–21 nautiska mil utanför de färöiska baslinjerna.

920 Dessa sifferuppgifter avser det högsta antal fartyg som får finnas i området samtidigt.

921 Dessa sifferuppgifter ingår i uppgifterna för ”Trålfiske utanför 21 nautiska mil från de färöiska baslinjerna”.

922 Fördelningen av de fiskemöjligheter som är tillgängliga för unionen i zonen runt Svalbard påverkar inte de rättigheter och skyldigheter som följer av Parisfördraget från 1920.

930 De antal som anges i avsnitten 1, 2 och 3 kan minskas, om så är nödvändigt för att efterleva unionens internationella åtaganden.

931 Detta antal kan ökas om ett snörpvadsfartyg ersätts med 10 långrevsfartyg i enlighet med fotnot 4 eller fotnot 6 i tabell A i punkt 4 i denna bilaga.

934 Antalen i denna tabell får ökas ytterligare förutsatt att unionen fullgör sina internationella åtaganden.

935 Ett medelstort snörpvadsfartyg får ersättas med högst tio långrevsfartyg eller ett litet snörpvadsfartyg och högst tre långrevsfartyg.

936 Ett medelstort snörpvadsfartyg får ersättas med högst tio långrevsfartyg eller ett litet snörpvadsfartyg och tre andra fartyg för icke-industriellt fiske.

937 Ett medelstort snörpvadsfartyg får ersättas med högst tio långrevsfartyg.

938 Kombinationsfartyg som använder olika redskap.

939 Fartyg som fiskar med rev i Atlanten.

940 Kombinationsfartyg som använder olika redskap (långrev, handlinor, dörjlinor).

948 Detta antal får ökas ytterligare, under förutsättning att unionens internationella åtaganden uppfylls.

951 Portugals odlingskapacitet om 500 ton täcks av unionens outnyttjade kapacitet enligt tabell A.

952 Utom för forskningsändamål.

953 Utom vatten under nationell jurisdiktion (EEZ).

969 Inklusive för 88.2 A och B utanför det marina skyddsområdet i Rosshavsregionen och norr om 70° S.

970 Inklusive 40 ton för studie av Rosshavet.

971 Inklusive för 88.2 A och B utanför det marina skyddsområdet i Rosshavet.

972 Inklusive för 88.2 A och B utanför det marina skyddsområdet i Rosshavsregionen och söder om 70° S.

973 Inklusive för 88.2 A inom den särskilda forskningszonen i det marina skyddsområdet i Rosshavsregionen

974 Exklusive 88.2 A och B som ingår i 88.1.

975 Total gräns med högst 200 ton i varje forskningsblock.

986 Om metoden inte finns förtecknad i bilaga 21-03/B, redogör noggrant för den här

988 Förväntad omkrets vid driftförhållanden.

989 Maskstorlek, både yttre och inre om innerpåse används.

990 Invändig mätning av den utsträckta maskan, baserat på förfarandet i bevarandeåtgärd 22-01.

999 Enskilt drag vid användning av traditionell trål eller integrerat över en sextimmarsperiod vid kontinuerligt fiske.

1000 Enskilt drag vid användning av traditionell trål eller integrerat över en tvåtimmarsperiod vid kontinuerligt fiske.

1008 En ny period inleds när fartyget flyttas till ett nytt delområde eller en ny sektion.

1009 Enskilt drag vid användning av traditionell trål eller integrerat över en sextimmarsperiod vid kontinuerligt fiske.

1020 Denna siffra omfattar inte fartyg registrerade i Mayotte; den kan komma att ökas i framtiden i enlighet med Mayottes utvecklingsplan för flottan.

1022 För att dessa fisketillstånd ska kunna utfärdas måste bevis företes på att ett giltigt avtal finns mellan den fartygsägare som ansöker om fisketillståndet och ett förädlingsföretag i det franska departementet Franska Guyana och att avtalet innehåller en förpliktelse att landa minst 75 % av alla fångster av snapperfiskar från det aktuella fartyget i det departementet så att fångsterna kan förädlas i nämnda förädlingsföretag. Ett sådant avtal ska vara godkänt av de franska myndigheterna som i sin tur ska säkerställa att det överensstämmer både med det avtalsslutande förädlingsföretagets faktiska kapacitet och med utvecklingsmålen för ekonomin i departementet Franska Guyana. En kopia av det vederbörligen godkända avtalet ska bifogas ansökan om fisketillståndet. Om avtalet inte godkänns enligt ovan ska de franska myndigheterna underrätta den berörda parten och kommissionen om detta och ange skälen till att avtalet inte godkänns.