Ändring av förordning (EU) 2023/915 vad gäller tillämpningsdatum för lägre gränsvärden för mjöldryga och mjöldrygealkaloider i livsmedel
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 315/93 av den 8 februari 1993 om fastställande av gemenskapsförfaranden för främmande ämnen i livsmedel, särskilt artikel 2.3, och
(1) I kommissionens förordning (EU) 2023/915 fastställs gränsvärden för vissa främmande ämnen i livsmedel, inklusive mjöldryga och mjöldrygealkaloider.
(2) Lägre gränsvärden för mjöldryga i obearbetade rågkärnor och för mjöldrygealkaloider i kvarnprodukter av korn, vete, spelt och havre (med en askhalt lägre än 900 mg/100 g torrsubstans), kvarnprodukter av råg samt råg som släpps ut på marknaden för slutkonsumenter ska tillämpas från och med den 1 juli 2024 enligt punkterna 1.8.1.2, 1.8.2.1 och 1.8.2.3 i tabellen i bilaga I till förordning (EU) 2023/915.
(3) Kommissionen har samrått med medlemsstaterna och berörda parter för att övervaka framstegen när det gäller dessa lägre gränsvärden och bedöma dessa nivåer mot bakgrund av förändrade jordbruksmetoder samt klimat- och miljöfaktorer.
(4) Efter en noggrann granskning av den information som lämnats har man dragit slutsatsen att de lägre gränsvärdena ännu inte kan uppnås för mjöldryga i obearbetade rågkärnor och för mjöldrygealkaloider i kvarnprodukter av vete (med en askhalt lägre än 900 mg/100 g torrsubstans), kvarnprodukter av råg samt råg som släpps ut på marknaden för slutkonsumenter på grund av den ökade förekomsten av mjöldryga och mjöldrygealkaloider i spannmål till följd av klimatförhållandena.
(5) Tillämpningen av de lägre gränsvärdena bör därför senareläggas med ett år för mjöldryga i obearbetade rågkärnor och med fyra år för mjöldrygealkaloider i kvarnprodukter av vete (med en askhalt lägre än 900 mg/100 g torrsubstans), kvarnprodukter av råg samt råg som släpps ut på marknaden för slutkonsumenter.
(6) För att möjliggöra en smidig övergång och inte störa handeln med livsmedel av spannmål som skördats före de datum då de lägre gränsvärdena börjar tillämpas, bör livsmedel som lagligen släppts ut på marknaden före dessa datum och som inte överskrider de gränsvärden som var tillämpliga vid tidpunkten för utsläppandet på marknaden få finnas kvar på marknaden till och med datumet för minsta hållbarhetstid eller sista förbrukningsdagen.
(7) Förordning (EU) 2023/915 bör därför ändras i enlighet med detta.
(8) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel1¶
Förordning (EU) 2023/915 ska ändras på följande sätt:
1. Artikel 10.1 ska ändras på följande sätt:
a) Inledningsfrasen ska ersättas med följande:
”Livsmedel som lagligen släppts ut på marknaden före de datum som anges i de följande leden a–n får finnas kvar på marknaden till och med datumet för minsta hållbarhetstid eller sista förbrukningsdagen:”
b) Följande led ska läggas till:
”l) Den 1 juli 2024 när det gäller de gränsvärden för mjöldrygealkaloider som anges i punkt 1.8.2.1 i bilaga I.
m) Den 1 juli 2025 när det gäller de gränsvärden för mjöldryga som anges i punkt 1.8.1.2 i bilaga I.
n) Den 1 juli 2028 när det gäller de gränsvärden för mjöldrygealkaloider som anges i punkterna 1.8.2.1a och 1.8.2.3 i bilaga I.”
2. Bilaga I ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel2¶
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EGT L 37, 13.2.1993, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1993/315/oj.
2 Kommissionens förordning (EU) 2023/915 av den 25 april 2023 om gränsvärden för vissa främmande ämnen i livsmedel och om upphävande av förordning (EG) nr 1881/2006 (EUT L 119, 5.5.2023, s. 103, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/915/oj).
BILAGA
Bilaga I till förordning (EU) 2023/915 ska ändras på följande sätt:
1) I posten för mjöldryga i tabellen ska punkt 1.8.1.2 ersättas med följande:
”1.8.1.2 | Obearbetade rågkärnor | 0,5 0,2 från och med den 1 juli 2025”
2) I posten för mjöldrygealkaloider i tabellen ska punkt 1.8.2 ändras på följande sätt:
a) Punkt 1.8.2.1 ska ersättas med följande:
”1.8.2.1 | Kvarnprodukter av korn, spelt och havre (med en askhalt lägre än 900 mg/100 g torrsubstans) | 100 50 från och med den 1 juli 2024”
b) Efter punkt 1.8.2.1 ska följande punkt införas som punkt 1.8.2.1a:
”1.8.2.1a | Kvarnprodukter av vete (med en askhalt lägre än 900 mg/100 g torrsubstans) | 100 50 från och med den 1 juli 2028”
c) Punkt 1.8.2.3 ska ersättas med följande:
”1.8.2.3 | Kvarnprodukter av råg Råg som släpps ut på marknaden för slutkonsumenter | 500 250 från och med den 1 juli 2028”