lagen.nu
LFNFS 2003:1

LFNFS 2003:1

Utgivare
Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket
Ändrad t.o.m.
TLVFS 2012:3
Ändrad genom
TLVFS 2003:2, TLVFS 2012:3
Källa
www.tlv.se
Upphävd eller ersattDenna föreskrift anges som upphävd eller ersatt av TLVFS 2008:2.
Konsoliderad versionTexten nedan är en inofficiell sammanställning med ändringar införda till och med TLVFS 2012:3. Grundförfattningen och ändringsförfattningarna är de officiella texterna. Visa grundförfattningen i ursprunglig lydelse.

Upphävs eller ersätts av

1 §

I dessa föreskrifter ges bestämmelser om receptfria läkemedel som avses i 17 § lagen (2002:160) om läkemedelsförmåner m.m.

Definitioner

2 §

Med receptfritt läkemedel avses läkemedel som får lämnas ut från apotek utan att det förskrivits på recept eller att rekvisition föreligger.

Villkor för att receptfria läkemedel skall få ingå i läkemedelsförmånerna

3 §

Ett receptfritt läkemedel får ingå i läkemedelsförmånerna endast om Tandvårds-och läkemedelsförmånsverket har fattat beslut om detta och fastställt inköpspris och försäljningspris för läkemedlet.

(Paragrafen ändrad genom TLVFS 2012:3)

4 §

Ett receptfritt läkemedel skall ingå i läkemedelsförmånerna och försäljningspris skall fastställas för läkemedlet om förutsättningarna i 15 § lagen (2002:160) om läkemedelsförmåner m.m. är uppfyllda. Första stycket tillämpas inte i fråga om 1. läkemedel för rökavvänjning, 2. naturläkemedel, 3. vissa utvärtes läkemedel godkända av Läkemedelsverket.

(Paragrafen ändrad genom LFNFS 2003:4)

5 §

För ansökningar som avser receptfria läkemedel gäller Tandvårds- och läkemedelsförmånsverkets föreskrifter (HSLF-FS 2026:23) om ansökan om subvention och prissättning av läkemedel.

(Paragrafen ändrad genom HSLF-FS 2026:24)

Ändringsförfattningar

  • TLVFS 2003:2
  • TLVFS 2012:3