Godkännande av FN:s konvention för bekämpning av ökenspridning
Prop.
1995/96:42
Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.
Stockholm den 5 oktober 1995
Ingvar Carlsson
Pierre Schori
(Utrikesdepartementet)
I propositionen föreslås att riksdagen godkänner Förenta nationernaskonvention för bekämpning av ökenspridning i de länder som drabbasav allvarlig torka och/eller ökenspridning, särskilt i Afrika.Konventionen undertecknades i Paris den 14-15 oktober 1994.Förhandlingen inleddes genom beslut av Förenta nationernasgeneralförsamling hösten 1992 efter rekommendation av FN:s konferensom miljö och utveckling (UNCED) i Rio de Janeiro 1992.Konventionen är ett av de viktigare konkreta resultaten av konferensenhittills.
1 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
1¶Förslag till riksdagsbeslut ........................ 3
2¶Ärendet och dess beredning....................... 3
3¶Bakgrund.................................... 3
3.1¶Definition av begreppet ökenspridning........... 3
3.2¶Ökenspridningens förekomst.................. 3
3.3¶Ökenspridningens orsaker.................... 4
3.4¶Yttringar och konsekvenser av ökenspridning ..... 4
3.5¶Hur kan ökenspridningen bekämpas?............ 6
3.6¶Bakgrunden till Förenta nationernas konvention mot
ökenspridning............................ 7
3.7¶Konventionens syfte och inriktning............. 8
4¶Konventionens innehåll.......................... 9
5¶Överväganden ................................ 14
5.1¶Godkännande av FN:s konvention för bekämpning
av ökenspridning.......................... 14
5.2¶Partskonferensen.......................... 14
5.3¶Svenska prioriteringar för utvecklingssamarbete
med u-ländema........................... 15
5.4¶Multilateralt utvecklingssamarbete.............. 18
5.5¶Bilateralt utvecklingssamarbete................ 20
5.6¶Samarbete med enskilda organisationer ..........21
Bilaga: FN:s konvention för bekämpning av ökenspridning . 22
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den
5 oktober 1995 .............................. 126
Regeringen föreslår riksdagen
att Sverige godkänner Förenta nationernas konvention för be-kämpning av ökenspridning i de länder som drabbas av allvarlig torkaoch/eller ökenspridning, särskilt i Afrika.
Regeringen föreslog i prop. 1993/94:111, JoU19 "Med sikte på hållbarutveckling" riktlinjer för det fortsatta arbetet med att följa upp beslutenfrån FN:s konferens om miljö och utveckling - UNCED. Dessa harsedermera utvecklats av en särskild arbetsgrupp som lämnat förslag tillprinciper, riktlinjer och arbetsmetoder för hur UNCED-besluten och deglobala miljöfrågorna kan integreras i det svenskautvecklingssamarbetet. Förslagen, som redovisats i prop. 1994/95:100,bilaga 4, UU15, har därefter bl. a. resulterat i mer specifika riktlinjeri regleringsbrevet för budgetåret 1995/1996 till Sida. Regeringen hardär också begärt en återrapportering av de förändringar som uppstår imyndighetens verksamhet som en följd av uppföljningen av arbetsgrup-psrapporten samt av bl.a. ökenkonventionen. Vidare utgör förslagenunderlag för Sveriges agerande i relevanta multilaterala organisationer.
Uppföljningen av konventionen har också underhand beretts medansvariga för Sidas verksamhet i torrområden.
Ökenspridning betecknar en sammansatt process, där sociala, politiskaoch ekonomiska faktorer tillsammans med klimatiska förändringar ledertill förstörelse av de brukbara markresurserna.
Företeelsen definierades av FN:s konferens om miljö och utveckling,UNCED, i dess handlingsprogram Agenda 21 som "markförstöring itorra, halvtorra och mindre fuktiga områden som beror på olika faktorerinklusive klimatfaktorer och mänskliga aktiviteter". Åtgärderna motdenna markförstöring måste ses i ett brett utvecklingsperspektiv ochsyfta till hållbart utnyttjande av naturresurserna. Insatser på det lokalaplanet, främst i samverkan med de människor som för sitt uppehälledirekt påverkas av torrområdesproblemen, blir särskilt viktiga. Dessaåtgärder måste emellertid stödjas genom ett samlat internationellt age-rande.
Mer än 100 av världens länder påverkas av problem relaterade till öken-spridning och torka, särskilt länder i Afrika och Mellanöstern, men
också Kina, Pakistan, Indien, Australien, de asiatiska republikerna i det Prop. 1995/96:42forna Sovjetunionen, USA, Brasilien, Chile, Peru, Portugal, Spanien,Grekland m.fl. Man räknar med att ungefär 900 miljoner människordvs. en sjättedel av jordens befolkning bor i torra områden. Förentanationernas miljöprogram, UNEP (United Nations EnvironmentProgramme) beräknar att nästan en fjärdedel av jordens yta hotas avökenspridning och torka. En tredjedel av dessa torrområden har redanmist minst 25 % av sin produktionspotential. De omedelbara effekternaär mera synliga och allvarliga i delar av Afrika, Asien och Latinamerikadär människor är direkt beroende av tillgången till produktiv mark försin försörjning. Det är också där den procentuellt högsta befolknings-ökningen sker.
UNEP har uppskattat den procentuella andelen torrområden av dentotala landytan i olika världsdelar. Drygt två tredjedelar av Afrikastotala landyta uppskattades år 1991 som torrområden. Motsvarandeandelar för Asien var knappt hälften och för Sydamerika knappt entredjedel.
Torrområdesfrågorna är således ett globalt problem, men de mestakuta svårigheterna drabbar Afrika eftersom så stor del av kontinentenutgörs av torra och halvtorra områden. Konsekvenserna av ökensprid-ning och markförstöring framstår också som mest svårhanterliga iAfrika, bl.a. beroende på att de afrikanska länderna har en sämre eko-nomisk situation än övriga u-länder.
Kombinationen av mänsklig misshushållning med markresurserna, eninbyggd sårbarhet hos dessa resurser och svåra klimatförhållanden kan ikorthet beskrivas som huvudorsakerna till ökenspridning. För att kunnaförebygga ökenspridning och åstadkomma förbättringar är det viktigt attskilja på de socio-ekonomiska orsakerna och de som har sitt ursprung ifysiska och biologiska förhållanden.
I u-länderna beror misshushållningen med marken i första hand påen utbredd och ofta ökande fattigdom, som framtvingar ett allt hårdareutnyttjande av de tillgängliga resurserna. Ofta kombineras detta ut-nyttjande med olämpliga brukningsmetoder, som kan vara såväl traditio-nella, som t.ex. svedjebruk, som nya, t.ex. storskalig odling av alltförvattenkrävande grödor. Den övergripande ekonomiska situationen ochpolitiken i landet, t.ex. nedpressade priser på jordbruksvaror, bidrarofta till den onda cirkeln av orsak och verkan genom förvärrad fattig-dom för landsbygdsbefolkningen.
Den mänskliga misshushållningen yttrar sig i fysiska processer,t.ex. nedbrytning och nedsmutsning av luft, vatten och mark, vilketleder till förlust av biologisk mångfald, biomassa och bioproduktivitet,vilka sammantaget bidrar till de globala klimatförändringarna.
Markförstöring yttrar sig bland annat i att marken förlorar sin förmåga 4
att infiltrera. Det regn som faller sugs inte upp i marken och avdunstar Prop. 1995/96:42därför snabbt. Den torra markskorpan släpper inte igenom vattnet,vilket leder till ytavrinning och därmed erosion av matjordslagret.
Genom en ökad ytavrinning tillförs inte marklagret det vatten som be-hövs för biomassaproduktionen. Detta leder gradvis till ett tunnare vege-tationstäcke, som i sin tur ökar ytavrinningen. En ond cirkel för syste-met mark-vatten-vegetation har uppstått.
Överutnyttjande av träd och buskar till bränsle och till foder tillboskapen i brist på bete liksom behov av mer odlingsbar mark kanockså leda till vinderosion när marken mister sin skyddande ochbindande vegetation. I torra områden är samspelet mellan grödor, trädoch buskar speciellt ömtåligt. De ekologiska system som finns i torr-områden är svårare att rehabilitera än i högpotentiella områden.
Överbetning och felaktigt genomförd konstbevattning, förändrar denaturliga ekologiska systemen och bryter ner mark och vegetation.
Problemen beror inte bara på dålig jordbruksteknik och bristfälligajordbruksmetoder, utan även på institutionella begränsningar, t.ex. av-seende ägande- eller nyttjanderätt till mark. Bönder som inte äger denmark de brukar kan ha svårt att se nyttan av att investera i teknik somleder till ett mera hållbart jordbruk. Ett annat problem gäller fördel-ningen av gemensamma resurser som betesmark och vatten mellan bo-fasta jordbrukare och nomadiserande grupper som lever av boskaps-skötsel. En snabb folkökning kan skärpa motsättningarna och skapaekologiska, sociala och politiska problem.
Gemensamt utnyttjande av delade vattendrag i vattenfattiga regionerär redan en reell konfliktorsak. Alltför kraftigt vattenutnyttjande upp-ströms av ett vattendrag kan leda till akut vattenbrist nedströms undertorrperioder, vilket kan medföra att redan genomförda investeringar ibevattningsanläggningar inte kan nyttjas fullt ut. Detta kan skapa kon-fliktsituationer mellan länder, inom dem och lokalt.
Markförstöringen leder till allvarliga försörjningsproblem för miljo-ner människor, särskilt i Afrika. Befolkningen i drabbade områdenriskerar att bli permanent beroende av katastrofhjälp för att överleva.
Försörjningssvårigheterna leder till att många i u-världen flyttar intill städerna i hopp om ett drägligare liv. U-landsstädemas redan otill-räckliga infrastruktur utsätts för stor belastning och miljöproblemeneskalerar även i städerna. Arbetslöshet och social oro leder till ökatvåld, kriminalitet och försvagning av traditionella system. Fattigdomenriskerar att permanentas i stora områden.
Migrationsströmmar av så kallade miljöflyktingar över gränserna kanskapa politiska spänningar och konflikter mellan nära liggande länder.Miljöflyktingar kan också komma att söka sig till utvecklade länder.
De känsliga ekologiska systemen sträcker sig över nationsgränsernaoch ökenspridning och markförstöring får internationella följder.
Den biologiska mångfalden hotas. Torrområdena har unika egenska-per och resurser. Många av våra viktigaste grödor (korn, vete, bomull,hirs) härstammar från torra områden liksom några av världens vanli-gaste tamdjur (häst, nötboskap, får, get, kamel, lamadjur). De djur- och 5
växtarter som utvecklats i, och anpassats till, torra områdens ekologiska
system är bärare av ett viktigt genetiskt material för mediciner och för Prop. 1995/96:42livsmedelsförsörjningen. Modernt framodlade sädesslag är t. ex. intelika resistenta mot sjukdomar.
Hoten mot miljö och naturresurser skapar risker för säkerheten ivärlden globalt sett. Inom ramen för ett vidgat säkerhetsbegrepp måstehänsynen till hållbar utveckling utgöra ett självklart inslag. Detta böråterspeglas i utrikes- och säkerhetspolitiken. Sett ur det perspektivet ärkonsekvenserna av markförstöring och ökenspridning, som en del avhotet mot de livsuppehållande systemen, en angelägenhet för både ut-vecklingsländer och utvecklade länder.
En förutsättning för att nå framgång i bekämpningen av ökenspridningenär att se orsakerna till den och sambanden mellan de olika faktorernasom leder till markförstöring. Det nationella ansvaret för att vidta åtgär-der är likaledes avgörande för att kunna åstadkomma förändringar.Regeringarna i de drabbade länderna behöver lägga fast handlings-program för nationella åtgärder, som också bör stödjas genom inter-nationell samverkan. De befintliga internationella, regionala och natio-nella institutionerna, särskilt i de drabbade länderna, måste förstärka sinegen kapacitet när det gäller den lokala och regionala samordningen avinsatserna. Det är också nödvändigt att de multilaterala och bilateralabiståndsgivarna koordinerar biståndet effektivare och att man utvecklarnya samarbetsmetoder för bättre samordning med mottagarländernasegen politik. De icke-statliga organisationerna och lokalbefolkningarnasdelaktighet måste främjas och stimuleras.
Åtgärder mot markförstöring måste integreras i ett bredare perspek-tiv för att bekämpa fattigdomen. De sociala och ekonomiska för-hållandena måste förbättras och man måste utveckla alternativa försörj-ningssystem och beredskapsplaner i områden som hotas av torka.
De globala utvärderingar av tillståndet och hastigheten när det gällermarkförstöring, som utförts av bl.a. UNEP, har visat att de grund-läggande kunskaperna om ökenspridningen är otillräckliga, både vadgäller orsakerna till och effekterna av den. Särskilda informations- ochövervakningssystem för hotade områden kan visa sig värdefulla om deäven kan användas för planering och uppföljning av nödvändiga åt-gärder på marken. De minst utvecklade länderna behöver förstärka sinkapacitet och utbildning för att kunna tillgodogöra sig den nya teknolo-gi- och informationsöverföringen.
Vetenskaplig och teknisk forskning om problemen i torra och halvtorraområden har bedrivits länge och ökenspridning behandlades redan underFörenta nationernas miljökonferens i Stockholm 1972. De tragiskaeffekterna av den långvariga torkan i de västafrikanska Sahel-ländema1968-1973 uppmärksammade omvärlden på torrområdesproblematikenoch betydande biståndsinsatser har gjorts. Efter beslut av Förenta natio-nernas generalförsamling höll UNEP år 1977 en konferens i Nairobi,vilken resulterade i en handlingsplan för att bekämpa ökenspridning(Plan of Action to Combat Desertification).
Handlingsplanen ledde inte till de förväntade resultaten. Därför sågman från afrikanskt håll Förenta nationernas konferens om miljö ochutveckling (UNCED) i Rio de Janeiro som ett meningsfullt forum att pånytt ta upp ökenspridningsproblematiken. I konferensens handlings-program, Agenda 21, infördes ett kapitel om "Hantering av känsligaekosystem: bekämpning av ökenspridning och torka".
De afrikanska miljöministrarna lanserade i Rio de Janeiro idén omen konvention mot ökenspridning. I samband med UNCED-konferensenhade konventionen som instrument för mellanstatligt samarbete vunnitgehör i större utsträckning än tidigare. Den bakomliggande tanken varatt sådana legalt bindande instrument skulle vara verkningsfulla medelför att ömsesidigt främja en hållbar utveckling. Inställningen hosOECD-ländema till en ökenkonvention var skeptisk, eftersom man sågkonventionen mer som ett instrument för ökat bistånd än som ett ömse-sidigt åtagande. Förenta nationernas generalförsamling beslöt emellertidhösten 1992 att tillsätta en särskild kommitté för att förhandla fram enkonvention mot ökenspridning (INCD).
Ambassadör Bo Kjellén från Sverige valdes till förhandlingsord-förande i kommittén. Konventionen förhandlades fram vid fem tillfällenfrån juni 1993 till juni 1994. U-ländema krävde att konventionen motökenspridning skulle ges samma status som de i Rio de Janeiro under-tecknade konventionerna om globala klimatförändringar och biologiskmångfald. Inledningsvis präglades förhandlingarna av motsättningarmellan afrikanska och latinamerikanska länder om tolkning av den prio-ritet för Afrika, som skrivits in i förhandlingsmandatet. Man beslöt att,som en integrerad del av avtalstexten, definiera de regionala och natio-nella behoven i fyra annex: för Afrika, Asien, Latinamerika inklusiveKaribien, och norra Medelhavsområdet. Förenta nationernas konferensom miljö och utveckling hade uttalat sig för nya och additionella finan-siella resurser till u-ländema och dessa hyste därför stora förväntningarom öronmärkta medel mot ökenspridning. De biståndsgivande ländernavar emellertid av den uppfattningen att insatserna huvudsakligen bordeintegreras i det reguljära biståndet till de drabbade länderna. Konven-tionsförhandlingarna kom därför att präglas av motsättningar mellannord och syd om de finansiella frågorna.
Parallellt förhandlades det fram två resolutioner om riktlinjer förarbetet fram tills dess konventionen träder i kraft och ett särskilt åt-
gärdsprogram för Afrika (Urgent Action for Africa) för att omgående Prop. 1995/96:42kunna pröva konventionstexten i praktiken till förmån för de mest ut-satta afrikanska områdena.
Konventionen, som består av 40 artiklar och 4 regionala annex,undertecknades av 87 länder, däribland Sverige, samt EU-kommis-sionen, den 14-15 oktober 1994 i Paris. Hittills har 107 länder under-tecknat konventionen, medan 5 ratificerat den, däribland Nederländerna.Konventionen träder i kraft 90 dagar efter att 50 länder ratificerat den,vilket beräknas ske mot slutet av år 1996.
Förenta nationernas konferens i Rio de Janeiro har givit världen enchans att med nya metoder och i en ny atmosfär angripa de globalamiljö-och utvecklingsproblemen och att skapa politiska förutsättningarför att lyfta fram frågorna i nationella politiska processer. I en mängdinternationella sammanhang refereras till Rio-konferensens avsiktsför-klaring för hållbar utveckling, Agenda 21, och konferensen har ävenbidragit till att göra den bredare allmänheten mera uppmärksam påmiljö- och utvecklingsfrågornas globala dimensioner. Konventionen omåtgärder mot klimatförändringar, konventionen för bevarande av biolo-gisk mångfald och konventionen mot ökenspridning med sina inbördeskopplingar, manifesterar tillsammans ett politiskt åtagande som på siktförbinder världens länder att skapa förutsättningar för en globalt hållbarutveckling.
En av de grundläggande idéerna bakom konventionen är att bygga pålokalt kunnande och kapacitet. Man måste utgå från de förutsättningarsom präglar människornas levnadsförhållanden, för att kunna åstad-komma en förändring. Avgörande i detta sammanhang är att bättre tatillvara kvinnornas kompetens.
En annan grundläggande princip är att använda det integrerade syn-sätt som finns i Agenda 21. Markvård och vattentillgång hör intimtsamman. Också sociala och ekonomiska faktorer, exempelvis ägande-rättsförhållanden, måste vägas in. Markproblemen kan inte åtgärdas utanatt man samtidigt betraktar t.ex. relationen mellan landsbygd och städeroch tillgången på energi.
Konventionen betonar satsningen på vetenskap och forskning. Kun-skapen om de mekanismer som orsakar torrkatastrofer och om de meto-der och tekniker som kan förbättra möjligheterna att angripa dem ärfortfarande otillräckliga.
Konventionen syftar också till att åstadkomma ett bättre samordnatbistånd - från multilaterala, bilaterala och frivilliga källor - somöverensstämmer med mottagarlandets egen politik.
Konventionen söker dessutom förena torrområdesfrågans globalakaraktär med behovet av regional och nationell handling genom deregionala annexen, som är en integrerad del av avtalstexten.
Konventionstexten innehåller ett inledande avsnitt samt 40 artiklar ochfyra regionala annex. Konventionens parter är uppdelade i två länder-kategorier; utvecklade industriländer och utvecklingsländer. Staterna idet tidigare Sovjetunionen räknas till industriländerna, men torrområdes-problemen i Transkaukasus och Centralasien nämns särskilt i pream-beln.
I inledningen understryks ökenspridningsproblemens allvarliga karak-tär och globala betydelse och att det behövs nya sätt för att bekämpaökenspridning och lindra dess konsekvenser. Sambandet med socio-eko-nomiska faktorer betonas samt vikten av aktiv medverkan på lokal nivåför att upprätta nationella handlingsplaner liksom nödvändigheten atteffektivisera det internationella samarbetet för att uppnå en hållbar ut-veckling som den definieras i Agenda 21. Tillgång till vetenskapligforskning och teknologiöverföring, särskilt i Afrika, skall främjas.
I artikel 1 definieras en rad begrepp. Definitionerna avser de olikaorsakerna till ökenspridning och markförstöring samt vilka områdensom avses drabbade.
Artikel 2 anger konventionens mål. Målet är att genom långsiktigaintegrerade strategier bekämpa ökenspridning och lindra konsekvensernaav torka i drabbade områden, särskilt i Afrika, för att bidra till etthållbart utnyttjande av naturresurserna.
Artikel 3 lägger fast vissa grundläggande principer och synsätt somvägledning för parterna. Parterna bör förbättra och utveckla samarbetetpå alla nivåer och särskild hänsyn skall tas till utvecklingsländernasbehov.
Artikel 4 beskriver parternas allmänna åtaganden.
I punkt 1, 2 och 3 slås parternas åtaganden fast, med tyngdpunkt påsamordning och utveckling av en sammanhängande långsiktig strategi påalla nivåer. Dessa åtaganden innefattar ett integrerat angreppssätt vadgäller ökenspridning och torka, med speciell uppmärksamhet på de för-hållanden som gäller i drabbade utvecklingsländer angående handel,marknadsföringsåtgärder och skulder. Parterna skall vidare integrerastrategier som syftar till att utrota fattigdom i åtgärder för att bekämpaökenspridning. I detta ingår att främja miljösamarbetet mellan drabbadeländer, stärka subregionalt, regionalt och internationellt samarbete lik-som samarbetet med mellanstatliga organisationer. Parterna skall använ-da sig av befintliga bilaterala och multilaterala finansiella mekanismerför att effektivisera stödet till drabbade länder i kampen mot ökensprid-ning och torka. Drabbade länder är kvalificerade för att erhålla biståndför tillämpning av konventionen.
Artikel 5 beskriver de drabbade ländernas åtaganden.
De drabbade länderna förbinder sig att ge vederbörlig prioritet föratt bekämpa ökenspridning och mildra konsekvenserna av torka. Dettainnefattar bl.a. avsättning av möjliga resurser och fastläggning av lång-siktiga strategier och handlingsprogram. I detta arbete förbinder parter-na sig att vidta åtgärder mot de sociala och ekonomiska orsaker sombidrar till ökenspridningen; att förbättra eller förnya lagstiftningen; att
stimulera och underlätta medverkan av lokalbefolkningen - särskilt kvin- Prop. 1995/96:42nor och ungdomar.
Artikel 6 behandlar de utvecklade ländernas åtaganden.
De utvecklade länderna förbinder sig att stödja drabbade u-länder,särskilt i Afrika, med ekonomiska resurser och främja andra former avstöd som tillgång till teknologi och vetenskaplig kunskap så att ländernaskall kunna utveckla och genomföra handlingsplaner för att bekämpaökenspridning. Parterna förbinder sig att främja anskaffning av ny ochkompletterande finansiering liksom att stimulera till privat finansiering iutvecklingsländerna.
I artikel 7 uttalas företräde för de afrikanska länderna utan att förden skull åsidosätta drabbade länder i andra regioner.
Artikel 8 berör kopplingen till andra konventioner. Parterna skallsamordna aktiviteter som berör andra internationella överenskommelser,särskilt ramkonventionen om åtgärder mot klimatförändringar och kon-ventionen om biologisk mångfald.
Artikel 9 fastställer att redan existerande framgångsrika handlings-program, såväl subregionala som regionala, skall fungera som utgångs-punkt för utveckling av nationella handlingsplaner. Parterna skall skrift-ligen underrätta det permanenta sekretariatet om sina avsikter att utarbe-ta handlingsprogram. Sådana handlingsprogram skall uppdateras ochsamordnas med andra åtgärder som utförs för att formulera nationellpolitik för hållbar utveckling.
Biståndsgivare skall med sitt bistånd ge särskilt företräde till de ut-vecklingsländer som utarbetar nationella, subregionala eller regionalahandlingsprogram.
Parterna skall också uppmuntra andra relevanta organisationer inomFörenta nationernas system, mellanstatliga organisationer m. fl. att deltai arbetet med att utarbeta, genomföra och följa upp handlingsprogram.
Artikel 10 fastställer att syftet med nationella handlingsprogram är attidentifiera de faktorer som bidrar till ökenspridning och att utarbetalångsiktiga strategier för bekämpande av ökenspridning och torka.Handlingsprogrammen skall ange rollfördelningen mellan regering,lokalsamhällen och markanvändare samt de resurser som behövs. I deolika underparagraferna anges vilka åtgärder som är nödvändiga för hurman bekämpar och förebygger ökenspridning bl. a. genom att skapaförutsättningar för effektiv medverkan från lokalbefolkningen och en-skilda organisationer.
Artikel 11 innehåller en uppmaning till parterna att utarbeta sub-regionala och/eller regionala handlingsprogram för att öka effektivitetenhos nationella program. Samarbetet kan omfatta överenskommelser omhållbart utnyttjande av gränsöverskridande naturresurser, tekniskt ochvetenskapligt samarbete och stärkande av relevanta institutioner.
I artikel 12 fastställs att det internationella samfundet och drabbadeländer skall samarbeta i implementeringen av konventionen, särskilt närdet gäller teknologiöverföring, vetenskaplig forskning och utvecklings-arbete, informationsinsamling och överföring av finansiella resurser.
Artikel 13 skall i enlighet med vad som stadgas under artikel 9, om- 10
fatta finansiellt samarbete för att handlingsprogrammen skall bli förutse-
bara, utveckling och användning av samarbetsmekanismer på lokal nivå, Prop. 1995/96:42ökad flexibilitet i projektutformning, finansiering och implementering,och förbättring av administrativa och budgetära procedurer.
I artikel 14 fastställs att parterna åtar sig att upprätta ett nära samar-bete för utveckling och tillämpning av handlingsprogram. Parterna skalleffektivisera koordineringen av biståndssamarbetet för att undvika dub-belarbete och biståndsgivarna skall se till att biståndet bidrar till genom-förande av nationella handlingsprogram och prioriteringar enligt kon-ventionen.
Artikel 15 hänvisar till att de speciella riktlinjer och handlings-program som gäller regional tillämpning av konventionen återfinns i defyra bilagorna.
Artikel 16 fastställer riktlinjerna för parternas samarbete när detgäller det vetenskapliga och tekniska samarbetet; insamling, analys ochutbyte av information.
Artikel 17 fastställer riktlinjerna för parternas samarbete och åta-ganden när det gäller forskning och utveckling. Parterna skall stödjaforskningsaktiviteter som bidrar till ökad kunskap om de processer somorsakar ökenspridning och torka, och uppmärksamma lokalbefolk-ningens speciella behov. Parterna skall skydda, integrera, uppvärderaoch bekräfta traditionella och lokala kunskaper. Parterna skall utvecklaoch stärka nationell, subregional och regional forskningsverksamhet idrabbade länder. Sambanden mellan fattigdom, migration och öken-spridning skall uppmärksammas. Parterna skall främja gemensamma,både offentliga och privata, forskningsprogram. Parterna skall verka fören ökning av tillgången till vatten i drabbade områden.
I artikel 18 beskrivs hur parterna skall överföra, anskaffa, tillämpaoch utveckla teknologi av betydelse för att bekämpa ökenspridning ochtorka. Parterna skall fullt utnyttja relevanta befintliga informations-system och ”mäklarfunktioner" för att sprida information om redantillgängliga teknologier och underlätta tillgång till sådan teknologi sombäst motsvarar lokalbefolkningens specifika behov. Parterna skall ocksåta till vara den expertkunskap som finns hos frivillig-organisationer.Parterna skall med finansiellt bistånd underlätta det teknologiska samar-betet mellan drabbade konventionsparter. Parterna skall skapa inhemskaekonomiska förutsättningar för utveckling, överföring, anskaffning ochanpassning av lämplig teknologi, liksom för ett effektivt skydd av upp-hovsrätten. Artikeln innehåller också riktlinjer för hur lokalbefolk-ningens teknologi och kunskaper bäst skall tas tillvara.
Enligt artikel 19 erkänner parterna betydelsen av kunskapsuppbygg-nad, utbildning och utveckling av lokal och nationell förmåga och åtarsig att främja detta på olika sätt. I första styckets elva punkter beskrivsaktiviteter för kapacitetsuppbyggnad. I det andra stycket åtar sig utveck-lingsländerna att, tillsammans med andra parter och då så anses lämp-ligt, genomföra en tvärvetenskaplig översyn av tillgänglig kompetensoch resurser. Den tredje paragrafen beskriver sex olika typer av folk-bildnings- och utbildningsprogram. Den sista paragrafen handlar om attetablera och/eller förstärka nätverk för regionala utbildnings- och under- 1 j
visningscentra för bekämpning av ökenspridning.
Artikel 20 . Den första paragrafen fastställer att parterna skall göra Prop. 1995/96:42allt för att säkerställa att finansiella resurser står till förfogande förprogram för ökenspridningsbekämpning och för att lindra konsekvenser-na av torka. Paragraf 2 fastställer utvecklade länders åtagande att mobi-lisera substantiella finansiella resurser, inklusive gåvobistånd, lån påförmånliga villkor och ny och additionell finansiering från den GlobalaMiljöfonden (GEF) för de ökenspridningsaktiviteter som faller inomramen för dess fyra huvudområden. Utvecklade länder skall tillsammansmed drabbade parter underlätta överföring av teknologi och kunskapoch undersöka nyskapande metoder och stimulansåtgärder för att mobili-sera och kanalisera finansiella resurser liksom metoder som ökar finan-siering genom att drabbade länders skuldbörda lättas, särskilt de afri-kanska ländernas. De drabbade konventionsparter som är utvecklings-länder åtar sig i paragraf 3, att efter förmåga, anskaffa finansiella resur-ser för att genomföra sina nationella handlingsprogram. Paragraf 4 fast-ställer att parterna skall eftersträva fullt utnyttjande och fortlöpandekvalitetsförbättring av alla nationella, bilaterala och multilaterala finan-sieringskällor och mekanismer. I paragraf 5 åtar sig parterna att rationa-lisera och stärka den förvaltning som redan finns för bekämpande avökenspridning, ge nödvändig prioritet inom de styrande organen ochinstitutionerna för verksamhet som främjar tillämpning av konventionen.I synnerhet gäller det handlingsprogram som länderna genomför inomramen för de regionala tillämpningsbilagorna, särskilt för länderna iAfrika. I paragraf 6 uppmanas även andra parter att frivilligt bidra medrelevant kunskap och teknik, särskilt till drabbade utvecklingsländer. Iparagraf 7 skall utvecklade länder i sina åtaganden ta full hänsyn till attekonomisk och social utveckling samt bekämpande av fattigdom harhögsta prioritet för de drabbade utvecklingsländerna, särskilt i Afrika.
Artikel 21 om finansiella mekanismer fastställer i första paragrafenatt partskonferensen skall främja tillgången till finansiella mekanismeroch stimulera sådana mekanismer som underlättar tillgången till nöd-vändiga resurser. Partskonferensen skall främja olika finansieringssätt,mekanismer och arrangemang samt skaffa fram information omtillgängliga finansieringskällor. Partskonferensen skall underlätta etable-ring av mekanismer som nationella ökenbekämpningsfonder och stärkaexisterande fonder och finansiella mekanismer på regional och sub-regional nivå. Enligt paragraf 2 skall partskonferensen uppmuntra FN-organisationer och multilaterala finansiella institutioner att ge sitt stödpå nationell, subregional och regional nivå. Paragraf 3 fastställer attdrabbade länder skall, när det är nödvändigt, etablera och/eller stärkanationella koordineringsmekanismer för att säkra ett effektivt utnyttjandeav tillgängliga finansiella resurser. Paragraf 4 och 5 upprättar en Globalmekanism (Global Mechanism) för att öka effektiviteten i befintligafinansieringsmekanismer. Partskonferensen skall utse den organisationsom skall hysa den Globala mekanismen. Denna skall fungera underpartskonferensens ledning. Partskonferensen skall se till att den Globalamekanismen identifierar och kartlägger relevanta bilaterala och multi-laterala samarbetsprogram och att den fungerar som rådgivare till 12
parterna om innovativa finansieringsmetoder. Den Globala mekanismen
skall förse intresserade parter och relevanta mellanstatliga och enskilda Prop. 1995/96:42organisationer med information angående tillgängliga finansieringskälloroch finansieringsmönster. Paragraf 6 och 7 om administrativa rutinerfastställer att en översyn av den Globala mekanismen skall göras vidden tredje partskonferensen.
I artikel 22 upprättas partskonferensen som högsta beslutande organför konventionen och partskonferensens roll och arbete vad gäller imple-menteringen av konventionen fastställs. Det första mötet skall hållassenast ett år efter konventionens ikraftträdande följt av tre årliga sessio-ner. Därefter hålls möten vartannat år.
Artikel 23 upprättar det permanenta sekretariatet för konventionenoch fastställer sekretariatets funktion.
Artikel 24 upprättar en kommitté för vetenskap och teknologi under-ställd partskonferensen. Denna kommitté skall bestå av regeringsutseddaexperter. Partskonferensen skall dessutom upprätta och upprätthålla ettregister över fristående experter. Partskonferensen får, vid behov, till-sätta ad hoc paneler för att via kommittén få information och råd ivetenskapliga och tekniska frågor.
I artikel 25 fastställs att kommittén för vetenskap och teknologi skall,under partskonferensens överinseende kartlägga och utvärdera befintliganätverk, institutioner, myndigheter och organ som kan stödja konventio-nen. Artikeln fastställer också partskonferensens arbete med att identi-fiera de organ som är bäst lämpade för nätverksarbete.
Artikel 26 om procedurer vid informationsutbyte fastställer att kon-ventionens parter skall lämna rapporter om aktiviteter i enlighet medåtaganden i konventionen. Drabbade länder skall lämna en beskrivningav antagna strategier enligt artikel 5 med detaljerad information om, ochimplementering av programmen. Utvecklade länder skall rapportera omåtgärder som vidtagits för formulering och genomförande av handlings-program inbegripet information om finansieringsstöd. Partskonferensenskall verka för tekniskt och ekonomiskt stöd för sammanställning ochkommunikation av information till drabbade länder.
I artikel 27 stipuleras partskonferensens åtagande att lösa frågor somkan uppstå i samband med tillämpningen av konventionen.
Artikel 28 om tvistlösning följer traditionell modell med förhand-lingar som ett första steg. Om tvisten inte kunnat lösas tillämpas alter-nativa former av tvistlösning som skiljedom i enlighet med ett förfaran-de som partskonferensen antagit, eller hänskjutande av tvisten till Inter-nationella domstolen.
Artikel 29 fastställer att de regionala annexen ingår som en integre-rad del av konventionstexten.
Konventionen innehåller i övrigt sedvanliga bestämmelser om bila-gor, ändringar, protokoll, ratifikation, ikraftträdande m.m. (artiklarna30-40).
13 Prop. 1995/96:42
Regeringens förslag: Riksdagen godkänner Förenta nationernas kon-vention för bekämpning av ökenspridning i de länder som drabbas avallvarlig torka och/eller ökenspridning, särskilt i Afrika.
Skälen för regeringens förslag i korthet:
- Konventionen är ett centralt inslag i uppföljningsarbetet av Förentanationernas konferens om miljö och utveckling. Vid konferensenantogs Agenda 21 som ett handlingsprogram för nationella åtgärderoch internationell samverkan för att uppnå en hållbar utveckling.
- Konventionen är ett av de viktigare resultaten hittills av Förentanationernas konferens om miljö och utveckling.
- Konventionen är att se som ett nytt instrument för både utveckladeländer och utvecklingsländer att påverka en del av hoten mot delivsuppehållande systemen och för att förbättra livsvillkoren för män-niskor i utsatta områden.
Regeringens bedömning: Inga lagändringar eller andra inhemskakonsekvenser förutses med anledning av Sveriges godkännande avkonventionen.
Riktlinjerna för Sveriges utvecklingssamarbete med utvecklings-länderna överensstämmer väl med konventionens syfte och inriktning.Det nationella ansvarstagandet i drabbade länder är en förutsättningför åtgärder i riktning mot en långsiktigt hållbar utveckling. Sverigebör verka för att detta arbete stöds i enlighet med de riktlinjer somredovisas samt att en samordning av biståndsgivare sker i syfte atteffektivisera samarbetet.
Konventionen stadgar att partskonferensen är dess högsta beslutandeorgan och det forum till vilket parterna skall rapportera om uppföljning.Formerna för denna uppföljning diskuteras i förhandlingskommittén somförbereder den första partskonferensen.
Regeringen förutser inga lagändringar eller andra inhemska kon-sekvenser för Sveriges vidkommande. Sverige fullföljer i stor utsträck-ning redan vad konventionen stadgar avseende utvecklingssamarbetemed u-länderna. Regeringen kommer att även fortsättningsvis handla ienlighet med konventionens syfte och inriktning.
14 Konventionens syfte och inriktning överensstämmer väl med de riktlin-jer för Sveriges utvecklingssamarbete med utvecklingsländerna, somlagts fast av regering och riksdag och föranleder därför enligt rege-ringens mening inte någon nämnvärd förändring av dessa riktlinjer.
Avgörande för huruvida en förbättring kan komma till stånd i deländer som drabbas av ökenspridning är det nationella ansvarstagandetför den egna utvecklingen och viljan att föra en politik som leder moten långsiktigt hållbar utveckling även för dem som lever i marginellaområden och som normalt inte har så stor möjlighet att påverka politiskabeslut. Grundläggande för bekämpning av ökenspridning i u-länder ären framgångsrik fattigdomsbekämpning, och tvärtom.
De drabbade ländernas åtgärder för att motverka och komma tillrätta med de problem som uppstår i samband med ökenspridning ochtorka bör stödjas av ett samordnat agerande från biståndsgivarnas sida isyfte att rationalisera och effektivisera samarbetet och undvika dubbel-arbete. Konventionen slår fast att detta agerande bör bygga på enöverenskommen policy som fastlagts av de drabbade ländernas egnaregeringar och myndigheter. Nationella handlingsprogram skall tasfram, som skall identifiera de faktorer som bidrar till ökenspridningsamt ta upp nödvändiga metoder och strukturer för att bekämpa ochmildra effekterna av markförstöring och torka. Av stor vikt är vidare attbiståndsgivare och mottagare är överens om denna politik.
För svensk del innebär detta att vi bör verka för ett samordnat age-rande i EU, FN-organisationema och de internationella utvecklings-bankerna på ett sätt som överensstämmer med konventionens krav.Givarnas samråd i OECD:s biståndskommitté DAC är också av särskildbetydelse. Det arbete som redan pågår i DAC med att ta fram samman-hållna riktlinjer för bästa biståndsmetodik bör få genomslag bland givar-na. Världsbankens ledande roll i givarsamordningen och de viktiga re-former av FN-systemet som pågår är andra exempel på den nödvändigaoch betydelsefulla biståndssamordningen. Sveriges nya roll som EU-medlem ger oss ökade förutsättningar att utveckla och påverka det om-fattande policyarbete som bedrivs internationellt.
Redan i konventionens inledande målformulering - att bekämpaökenspridning och lindra torkans konsekvenser i länder som drabbats avallvarlig torka och/ eller ökenspridning, särskilt i Afrika - anges att deskall uppnås genom ett integrerat angreppssätt i överensstämmelsemed Agenda 21. Detta innebär såväl att problemen bör ses utifrån etthelhetsperspektiv, som att åtgärder måste vidtas på alla plan - med ut-gångspunkt från den lokala nivån, där kunskaper, kapacitet och socialatraditioner är viktiga för att stärka och vidmakthålla det nödvändigaansvarstagandet under svåra förhållanden. Sverige måste samtidigt kon-centrera de insatser, som är nödvändiga för att vi ska kunna bidra till attåstadkomma optimala resultat. De biståndspolitiska målen för svensktutvecklingssamarbete är en självklar utgångspunkt. Insatserna bör dess-
Prop.
1995/96:42
utom utgå från svensk miljöpolitik samt svenska kunskaper och svenskerfarenhet av utvecklingssamarbete.
Konventionen betonar kvinnors fundamentala roll i arbetet med attpå ett hållbart sätt nyttja naturresurserna. Liksom i så många av sam-hällslivets delar illustrerar frågan om äganderätt kvinnors bristande maktoch inflytande även i de områden som konventionen behandlar. Trots attkvinnor ofta bär huvudansvaret för ett hållbart utnyttjande av mark ochvatten, har de sällan den faktiska äganderätten till marken eller har svå-righeter att skaffa krediter för att finansiera investeringar. De saknardessutom ofta möjligheter att påverka beslutsfattande i lokalsamhälletoch i än mindre grad högre upp i samhällshierarkin. Ett perspektiv somutgår både från kvinnors och mäns situation är därför nödvändigt för attöka förståelsen för de processer som konventionen behandlar. Det ärregeringens bestämda uppfattning att kvinnors och mäns erfarenhet somindividuella aktörer utgör en nyckel till positiv förändring. Den måstepå ett rättvist sätt återspeglas i samhällslivet i betydligt störreutsträckning än idag. Regeringen kommer att verka för att de
rekommendationer som givits vid FN:s konferens om kvinnor och ut-veckling i Beijing hösten 1995 skall följas upp i arbetet med konventio-nen och Sveriges utvecklingssamarbete med u-ländema.
De fattiga människorna i torra och halvtorra områden blir alltmerdrabbade av ohållbart utnyttjande av mark och vatten, eftersom desaknar alternativ. Det är därför regeringens mening att vårt stöd tilldessa människor i ökad utsträckning bör avse produktionssystemenvatten, mark och skog. Prioritet bör ges åt förebyggande åtgärder för attförhindra markförstörelse, men de erfarenheter som gjorts av Sverige isamarbete med mottagarländerna visar att det genom rehabilitering gåratt uppnå mycket positiva resultat även i områden som drabbas av svårerosion. I torra områden där god vattenhantering är av yttersta vikt ärdet fullt möjligt att genom god organisation och enkel teknik för an-vändning av regnvatten främja hållbara brukningsmetoder. En medvetenoch genomförd strategi som kombinerar dessa åtgärder med odling avtorktåliga grödor och främjande av boskap som tål torka samt med håll-bar energiförsörjning på lokal nivå kan bidra till att människor kan levaunder rimliga förhållanden. En konsekvens av detta är samtidigt att detär viktigt att förstärka kunskapen om och framhålla de risker som ettolämpligt utnyttjande av sådana områden innebär.
Erfarenheter av mark- och vattenutnyttjande i vissa högproduktivaområden visar att inga enkla samband finns mellan befolkningstillväxtoch belastning på miljön. Ökat antal människor kan vara en tillgång somarbetskraft för t.ex. markvård. De kan också skapa en efterfrågan påmarknaden och därmed öka motivationen för investeringar. Den anpass-ning till förändrade förhållanden som människor uppvisat har tidigareunderskattats. De problem som människor under vissa omständigheterkunnat lösa på kort sikt kan emellertid få negativa långsiktiga kon-sekvenser med tanke på framtida generationers förutsättningar att försör-ja sig, om metoderna inte är långsiktigt hållbara.
Den potential och kunskap som finns hos de faktiska brukarna måsteockså kombineras med ny kunskap om teknik och metoder. Stöd krävs
dessutom för att bönderna ska få tillgång till marknader, krediter m.m., Prop.för att kunna fatta bra individuella val.
En avgörande faktor för att komma till rätta med de problem somdrabbar människor i torra och halvtorra områden är att utöka kunskaper-na om och stärka de institutioner, ekonomiska incitament och regelverksom styr nyttjande och ägande till mark och vatten och i förekommandefall söka påverka dem. Regeringen har i årets regleringsbrev till Sidaangett att särskild uppmärksamhet bör ägnas dessa faktorer.
Karaktäristiskt för de brukningssystem som finns i tona områden äratt de utvecklats och utformats för riskspridning genom att användaresurser i olika nischer i ekosystemen. Tillgång till och kontroll överolika slag av resurser har alltid varit avgörande. Idag är bilden av hurdenna kontroll ser ut splittrad och stadd i stark förändring. Tidigare harförsörjningssystemen ofta baserats på lokalt anpassade former av kont-roll över och nyttjanderätter till mark, vatten och vegetation. Individers,familjers och gruppers rättigheter har omfattat ett mönster i vilket ingåttsåväl enskild rätt till mark och andra naturresurser, som del i de samfäl-ligheter (t.ex. betesmark och vatten), vilka varit viktiga delar i dentotala produktionsbasen.
Marklagstiftningen i vissa afrikanska länder går tillbaka till kolonial-tiden och de uppfattningar och intressen som då styrde. En stor del avde samfällighetsresurser (vegetation, betesmarker, floder) som till synessaknade "ägare", förklarades vara statens egendom. Hur denna lagstift-ning kom att tillämpas har däremot varierat. I vissa länder har markenkommit att omfördelas till kommersiella jordbruk, boskapsrancher,naturreservat och, under senare tid, "nybyggarområden" för småbru-kare, som bl.a på grund av befolkningsökningen tvingats söka sig utfrån traditionella jordbruksområden för att försöka finna sin försörjningi ett marginellt och ofta illa anpassat jordbruk.
Erfarenheterna av många utvecklingsprogram, som sökt förbättraproduktion och försörjning i torra områden, har visat att det varit svårtatt genomföra förbättringar genom utifrån kommande kunskap. Alltförsällan har föreslagna åtgärder baserats på de speciella biologiska,fysiska, institutionella och socioekonomiska förutsättningarna ochbegränsningarna, som styr människors ofta helt rationella agerande idessa marginella områden. Metoder för jordbruk och husdjurshållninghar okritiskt omplanterats från områden med andra förutsättningar ochhar därför inte kunnat fungera vare sig tekniskt eller socialt.
Det finns därför ett stort behov av att främja forskning ochmetodutveckling, som i förening kan utveckla alternativa och billigatekniker för att mera effektivt nyttja tillgängliga resurser. De måste utgåfrån lokala förutsättningar och vara socialt och ekonomiskt försvarbara.Det finns numera en medvetenhet om att kunskap om lokalt framtagnaoch prövade tekniker ofta saknas i den traditionella lantbruksforskningenoch rådgivningsverksamheten, eftersom den är koncentrerad på för-hållanden i den tempererade delen av världen och fortfarande dominerasav de idéer och erfarenheter som rådde vid tiden för den "grönarevolutionen", då högre avkastning på vissa grödor främjades på be-
1995/96:42
2 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
kostnad de långsiktiga ekologiska konsekvenserna. Kunskapen måste nu Prop. 1995/96:42istället sökas i ett utvecklingssamarbete där modern kunskap samverkarmed och drar nytta av traditionell kunskap. För att kunskapsbyggandetoch kunskapsspridandet skall utformas nära de verkliga förhållandenabehöver forskning och utveckling samarbeta med och delta i denförsöksverksamhet och metodutveckling, som användare utför, när deprövar och bedömer den kunskap som förmedlas av bl. a. rådgivnings-verksamheten. Regeringen anser därför att den verksamhet som inlettsav Sida och SAREC-programmen bör fortsätta att utvecklas i syfte attbättre länka samman forskning, rådgivning och användare för attgemensamt utveckla och pröva metoder för förbättrad produktion.
Normbildande samarbete
FN:s generalförsamling är det forum som har till uppgift att följa uppUNCED-besluten. Generalförsamlingen har beslutat att ett särskilt möteskall äga rum 1997 för att följa upp de beslut som fattades i Rio. Frågorsom rör bekämpning av ökenspridning och torka kommer således attbehandlas då. Det mellanstatliga policyorgan som under generalför-samlingens ekonomiska och sociala råd har till uppgift att granska ochutvärdera genomförandet av Rio-besluten är FN:s kommission förhållbar utveckling, CSD. Kommissionen har antagit ett tematisktrullande arbetsprogram och behandlade vid vårsessionen 1995 öken-spridningsfrågorna och särskilt konventionen mot ökenspridning. Kom-missionen uppmanade bl. a staterna att underteckna, ratificera ochansluta sig till konventionen. FN-organisationema fick i uppdrag attkomma överens om arbetsfördelning, samarbetsformer, aktionsnivå ochresursfördelning för att genomföra konventionen.
Regeringen avser att inför det särskilda mötet om granskningen avUNCED betona vikten av att konventionen följs upp både multilateraltoch bilateralt.
En av de normativa FN-organisationer som hörsammat CSD:s upp-maning att skapa nya samarbetsformer är FN:s miljöprogram, UNEP,som tillsammans med FN:s utvecklingsprogram, UNDP, tagit initiativtill ett särskilt samarbete för att bekämpa ökenspridning. UNEP kommeratt inom ramen för sitt mandat verka som katalysator för verksamhet iFN-systemet, förbättra sin vetenskapliga bas, medverka till att utarbetasärskilda indikatorer för att bevaka torrområden samt fungera som sam-ordnare för den del av Agenda 21 som behandlar ökenspridning.
Av FN:s fackorgan är FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation,FAO, den organisation som har det största ansvaret för uppföljningen avkonventionen. Även FN:s organisation för utbildning, vetenskap ochkultur (UNESCO) och den meteorologiska världsorganisationen (WMO)bidrar i detta arbete. Sverige har tillsammans med övriga nordiska län-der påtalat behovet av att stärka livsmedelssäkerheten i områden medlåg produktionspotential, bl. a. i tona områden.
18 Europeiska unionens roll i policyfrågor som rör konventionen är av Prop. 1995/96:42stor vikt. Behandlingen av konventionen i EU har betydelse både somnormskapare för det nationella agerandet mellan givare och som kon-ventionspart. Betydelsen av samordning inom ramen för unionen ochmellan medlemsländerna är, enligt regeringens mening, av stor vikt.Regeringen avser att hävda svenska prioriteringar enligt ovan iunionens uppföljning av konventionen.
Operativt samarbete
Regeringen anser att uppföljningen av konventionen skall integreras iden reguljära multilaterala biståndsverksamheten. En utveckling i dennariktning har redan inletts.
FN:s utvecklingsprogram, UNDP har redan tagit initiativ till att ut-veckla riktlinjer och en strategi för insatser i torrområden. Man avseratt fästa särskild vikt vid att söka och angripa orsakerna till ökensprid-ning. Verksamheten kommer att bedrivas på nationell, regional ochinternationell nivå tillsammans med de andra aktörer som är verksammapå området. En särskild avdelning av UNDP, FN:s kontor för bekämp-ning av ökenutbredning och torka (UNSO), kommer att ha huvud-ansvaret i UNDP:s uppföljning av konventionen. Regeringen anser attUNDP:s erfarenheter på detta område bör tas tillvara. Det gäller såvälUNDP:s insatser för att stärka ländernas förmåga att genomföra åt-gärder för att bekämpa ökenutbredningen som arbetet på att samordnade olika FN-organens insatser på landnivå. UNDP:s arbete med upp-följningen av konventionen bör inordnas i den reguljära verksamheten.
Övriga delar av FN:s biståndsverksamhet som berörs av konventio-nen är framför allt FN:s världslivsmedelsprogram, WFP och den Inter-nationella jordbruksutvecklingsfonden, IFAD. Båda organisationerna harangivit att man kommer att följa konventionens syften och inriktningsom en viktig länk i arbetet för hållbar utveckling i torra och halvtorraområden, vilket också överensstämmer med regeringens syn.
Världsbanksgruppen och de regionala utvecklingsbankerna är viktigaaktörer i de torra och halvtorra områdena. Efter UNCED-konferensenhar bankerna utarbetat nya riktlinjer för sin verksamhet mot hållbarutveckling, som utgår från de principer som lades fast i Rio. Sverigeavser att fortsatt betona att denna helhetssyn får fullt genomslag i allaled av bankens verksamhet. Världsbanken kommer att följa uppökenkonventionen genom att stödja de nationella prioriteringar som görsav mottagarländerna i form av särskilda handlingsprogram och stärkainhemska institutioner. De regionala utvecklingsbankerna har en särskilduppgift när det gäller att följa upp de regionala annexen till kon-ventionen. Regeringen kommer att noga följa utvecklingsbankernasverksamhet efter UNCED-konferensen och därvid bl.a. bygga på multi-laterala och svenska bilaterala erfarenheter.
Den globala miljöfaciliteten, GEF, har till uppgift att finansiera mer-kostnader som uppkommer i u-ländema och östeuropeiska länder för attuppnå positiva effekter för den globala miljön. Verksamheten är inriktad 19
på fyra områden; att förhindra globala klimatförändringar, att bevara
den biologiska mångfalden, att skydda internationella vatten samt att Prop. 1995/96:42förhindra uttunning av det stratosfäriska ozonskiktet. GEF skall, inomramen för sitt mandat och verksamheten inom de fyra områdena, finan-siera insatser som bekämpar mark- och skogsförstörelse. GEF:s styrel-se har nyligen behandlat en särskild strategi för detta arbete som slårfast det som även Sverige har hävdat, nämligen vikten av att GEF:sverksamhet mot markförstöring knyts till dessa fyra områden, så att deninte får karaktären av ett separat område.
Biståndet genom EG-kommissionen för de länder som drabbas avökenspridning lämnas som en integrerad del av utvecklingssamarbetet,främst inom ramen för Lomékonventionen. Stödet koncentreras tillländerna i Afrika. Åtgärderna inriktas på program och projekt för lands-bygdsutveckling och har samma utgångspunkt som konventionen, näm-ligen att betona lokalbefolkningens betydelse och de nationella regering-arnas prioriteringar. Sverige kommer att aktivt verka för att svenskaerfarenheter från bilateralt utvecklingssamarbete, liksom från vårt multi-laterala bistånd genomsyrar EU-biståndet i enlighet med vår syn påhållbar utveckling.
Det svenska stödet i områden med markförstörelse och torka samman-faller väl med konventionens prioriteringar. Konventionens principertillämpas i stor utsträckning redan i de program och projekt som Sverigestöder inom de torra och halvtorra områdena både vad gäller orsaker tilloch effekter av markförstörelse. I anslutning till ovan angivna priorite-ringar avser regeringen att ytterligare förstärka inriktningen i det befint-liga stödet mot mer marginella områden.
Genom bilaterala insatser lämnar Sverige stöd till markvårdspro-gram i bl.a. Etiopien, Indien, Kenya, Lesotho och Tanzania. INamibia ges stöd till insatser inom vattenresurssektom.
Sverige stöder ett antal forskningsinsatser av relevans för torra ochhalvtorra områden. Sålunda lämnas stöd till forskarutbildning i markan-vändningsplanering och vattenavrinningsförhållanden i Botswana, tillforskarutbildning i ett multidisciplinärt forskningsprogram omkamelbaserade produktionssystem, forskning och forskarutbildning omfoderförsörjning för idisslare i halvtorra områden och forsknings- ochforskarutbildningsprogram om samspelet människa-mark-vegetation iTanzania samt om skogsskötsel och skogsekologi i torrskogar iZimbabwe.
Det regionala markvårdsprogrammet i östra Afrika arbetar medmetodutveckling för hållbart markutnyttjande, lokal kapacitetsupp-byggnad i länderna och erfarenhetsutbyte mellan länder och myndigheterför spridning av vunna erfarenheter. Svenskt stöd ges också till ettregionalt samarbetsorgan i södra Afrika, SADC-ELMS, för att stödjainstitutioner och stärka kompetensutveckling. Vidare stöds ett regionaltstipendieprogram för afrikanska skogsforskare via AAS, AfricanAcademy of Sciences. Exempel på annan regional forskningsverksamhetär pastorala/agropastorala produktionssystem i östra och nordöstra
Afrika, forskning och forskarutbildning rörande mark/vattenhushållning Prop. 1995/96:42i östra och södra Afrika samt naturlig föryngring av torrskogar.
Stöd till internationella forskningsprogram lämnas till främst denkonsultativa gruppen för internationell jordbruksforskning, CGIAR.
Slutligen stöds svenska u-landsforskares projekt i torra/halvtorraområden.
I syfte att öka det folkliga deltagandet i diskussionerna om konventio-nens genomförande är det viktigt att öka samverkan och erfarenhetsut-bytet mellan enskilda organisationer, bilaterala samarbetsprogram, mul-tilaterala givare och nationella myndigheter. Internationella nätverk ochnationella enskilda organisationer har en central roll när det gäller attsprida information och kunskap, och underlätta dialogen mellanlokalbefolkningen och myndigheterna. Det är dessutom angeläget attstödja informationsspridning om såväl konventionen som om torr-områdesproblematiken i allmänhet både i Sverige och i de drabbadeländerna. Sverige stöder därför informationsspridning och nätverks-byggande genom enskilda organisationer både i Sverige och i u-ländemasamt genom de multilaterala organisationerna.
Sverige stöder vissa internationella enskilda organisationer medinriktning på torra och halvtorra områden. Sålunda ges stöd till IIED(International Institute for Environment and Development) för studiermed inrikning på lokalsamhällens deltagande i utvecklingsprocesser samtom nyttjanderätter och användning av samhällighetsresurser i torra ochhalvtorra områden i Afrika.
Den internationella naturvårdsunionen, IUCN, ges svenskt stöd tillett flertal program med inriktning på torrområdesprogram.
21 INTERGOVERNMENTALNE-GOTIATINGCOMMITTEE FOR THEELABORATION OF ANINTERNATIONAL CON-VENTION TO COMBAT DE-SERTIFICATION IN THOSECOUNTRIES EXPERIEN-CING SERIOUS DROUGHTAND/OR DESERTIFI-CATION, PARTICULARLYIN AFRICA
The Parties to this Convention,Affirming that human beings inaffected or threatened areas areat the centre of concems tocombat desertification andmitigate the effects of drought,Reflecting the urgent concem ofthe intemational community,including States andintemational organizations,about the adverse impacts ofdesertification and drought,
Aware that arid. semi-arid anddry sub-humid areas togetheraccount for a significant pro-portion of the Earth’s land areaand are the habitat and sourceof livelihood for a large seg-ment of its population,Acknowledging that desertifica-tion and drought are problemsof global dimension in that theyaffect all regions of the worldand that joint action of the in-temational community isneeded to combatdesertification and/or mitigatethe effects of drought,Noting the high concentrationof developing countries,notably the least developedcountries, among thoseexperiencing serious droughtand/or desertification, and the
MELLANSTATLIGA FÖR-HANDLINGSKOMMITTÉNFÖR UTFORMNING AV ENINTERNATIONELL KON-VENTION FÖR BEKÄMP-NING AV ÖKENSPRIDNINGI DE LÄNDER SOM DRAB-BAS AV ALLVARLIG TOR-KA OCH/ELLER ÖKEN-SPRIDNING, SÄRSKILT IAFRIKA
Konventionens parterbekräftar att människor idrabbade eller hotade områdenstår i centrum för strävandenaatt bekämpa ökenspridning ochlindra effekterna av torka,ger uttryck för den omedelbaraoro som det internationellasamfundet, inbegripet stater ochinternationella organisationerhyser över de skadligaeffekterna av ökenspridning ochtorka,
är medvetna om att torra,halvtorra och mindre fuktigaområden utgör en avsevärdandel av jordens landyta och ärhemvist och försöijningskällaför en stor del av jordensbefolkning,konstaterar att ökenspridningoch torka är problem av globalbetydelse eftersom de drabbaralla världens regioner och attdet behövs gemensammaaktioner från det internationellasamfundet för att bekämpaökenspridning och/eller lindratorkans konsekvenser,finner att det bland de ländersom drabbas av allvarlig torkaoch/eller ökenspridning, finnsen mycket stor andelutvecklingsländer, i synnerhetfrån gmppen minst utveckladeländer, samt att dessa fenomen
Bilaga
particularly tragic consequencesof these phenomena in Affica,
Noting also that desertificationis caused by complexinteractions among physical,biological, political, social,cultural and economic factors,
Considering the impact of tradeand relevant aspects ofintemational economic relationson the ability of affectedcountries to combatdesertification adequately,
Conscious that sustainableeconomic growth, socialdevelopment and povertyeradication are priorities ofaffected developing countries,particularly in Africa, and areessential to meetingsustainability objectives,
Mindful that desertification anddrought afifect sustainabledevelopment through theirinterrelationships withimportant social problems suchas poverty, poor health andnutrition, lack of food security,and those arising frommigration, displacement ofpersons and demographicdynamics,
Appreciating the significance ofthe past eflforts and experienceof States and intemationalorganizations in combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought,particularly in implementing thePlan of Action to CombatDesertification which wasadopted at the United NationsConference on Desertificationin 1977,
har särskilt tragiskakonsekvenser i Afrika,
finner också attökenspridning orsakas avkomplicerat växelspel mellanfysiska, biologiska, politiska,sociala, kulturella ochekonomiska faktorer,
tar hänsyn till den betydelsesom handeln och viktiga delarav de internationellaekonomiska förbindelserna harför drabbade länders förmågaatt på ändamålsenligt sättbekämpa ökenspridning,är medvetna om att hållbarekonomisk tillväxt, socialutveckling och utrotning avfattigdom har högsta prioritetför drabbade utvecklingsländer,särskilt i Afrika, och att de ärgrundläggande för atthållbarhetsmålen ska kunnauppnås,
tar hänsyn till attökenspridning och torkapåverkar hållbar utvecklinggenom deras inbördes sambandmed viktiga sociala problemsom fattigdom, ohälsa ochundernäring, otrygglivsmedelsförsörjning ochsådana problem som uppstårgenom migration,undanträngande av människoroch demografiska krafter.
uppskattar betydelsen av deansträngningar och erfarenhetersom tidigare gjorts av stateroch internationellaorganisationer för bekämpningav ökenspridning och förlindring av torkans effekter,särskilt tillämpningen avhandlingsplanen förbekämpning av ökenspridningsom antogs av FNs Konferensom Ökenspridning 1977.
Bilaga
Realizing that, despite efforts inthe past, progress in combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought has notmet expectations and that a newand more effective approach isneeded at all levels within theframework of sustainabledevelopment,Recognizing the validity andrelevance of decisions adoptedat the United NationsConference on Environmentand Development, particularlyof Agenda 21 and its chapter12, which provide a basis forcombating desertification,Reaffirming in this light thecommitments of developedcountries as contained inparagraph 13 of chapter 33 ofAgenda 21,
Recalling General Assemblyresolution 47/188, particularlythe priority in it prescribed forAfrica, and all other relevantUnited Nations resolutions,decisions and programmes ondesertification and drought, aswell as relevant declarations byAfrican countries and thosefrom other regions,
Reaffirming the Rio Declarationon Environment andDevelopment which States, inits Principle 2, that States have,in accordance with the Charterof the United Nations and theprinciples of intemational law,the sovereign right to exploittheir own resources pursuant totheir own environmental anddevelopmental policies, and theresponsibility to ensure thatactivities within theirjurisdiction or control do notcause damage to the
inser att de framsteg somnåtts i kampen mot ökensprid-ning och för att lindra torkanskonsekvenser, trots gjorda an-strängningar, inte motsvaratförväntningarna och att ett nyttoch mer effektivt angreppssättbehövs på alla nivåer inomramen för hållbar utveckling,erkänner giltigheten och bety-delsen av de beslut som antogsvid FNs konferens om miljöoch utveckling, särskilt ifrågaom Agenda 21, kapitel 12, somlägger grunden för kampen motökenspridning,
bekräftar mot denna bakgrundånyo de åtaganden utveckladeländer gjort enligt Agenda 21,kapitel 33, punkt 13,
erinrar om Generalförsam-lingens resolution 47/188,särskilt resolutionens priorite-ring av Afrika, och alla andraFN-resolutioner av betydelseför denna fråga samt beslut ochprogram som gäller ökensprid-ning och torka lika väl somdeklarationer av betydelse somgjorts av afrikanska länder ochländer i andra regioner,
bekräftar ånyo Rio-deklara-tionen om miljö och utveckling,som i sin princip 2 lägger fastatt staterna i enlighet med FNsstadga och folkrättsliga prin-ciper har oinskränkt rätt att ut-nyttja sina naturresurser medhänsyn till sina egna miljö- ochutvecklingspolitiska program,samt ansvar för att säkerställaatt aktiviteter inom deras juris-diktion eller kontroll inte orsa-kar skador på miljön i andrastater eller i områden som 1ig-
Bilaga
environment of other States orof areas beyond the limits ofnational jurisdiction,Recognizing that nationalGovemments play a criticalrole in combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought and thatprogress in that respect dependson local implementation ofaction programmes in affectedareas,
Recognizing also the importanceand necessity of intemationalcooperation and partnership incombating desertification andmitigating the effects ofdrought,
Recognizing further theimportance of the provision toaffected developing countries,particularly in Africa, ofeflfective means, inter aliasubstantial financial resources,including new and additionalfunding, and access totechnology, without which itwill be difficult for them toimplement fiilly theircommitments under thisConvention,
Expressing concem over theimpact of desertification anddrought on affected countries inCentral Asia and theTranscaucasus,
Stressing the important roleplayed by women in regionsaffected by desertificationand/or drought, particularly inrural areas of developingcountries, and the importanceof ensuring the fullparticipation of both men andwomen at all levels inprogrammes to combatdesertification and mitigate theeffects of drought,
ger utanför nationell jurisdik-tion,
inser att nationella regeringarspelar en avgörande roll i kam-pen mot ökenspridning och föratt lindra torkans konsekvenseroch att framsteg i arbetet ärberoende av lokal tillämpningav handlingsprogram i drabbadeområden,
inser även vikten och behovetav internationellt samarbete ochpartnerskap i kampen motökenspridning och för lindringav torkans konsekvenser,
inser vikten av att drabbadeutvecklingsländer, särskilt iAfrika, ges tillgång till effekti-va medel, bland annat: betydan-de finansiella resurser, in-begripet nya och kompletteran-de anslag, samt tillgång till tek-nologi som är nödvändig för attde ska kunna uppfylla alla sinaåtaganden under denna konven-tion,
uttrycker oro över följdernaav ökenspridning och torka idrabbade länder i Centralasienoch Transkaukasus,
betonar den betydelsefullaroll som kvinnor spelar i regio-ner som drabbats av ökensprid-ning och/eller torka, särskilt pålandsbygden i utvecklings-länderna, och vikten av attsäkerställa både mäns och kvin-nors fulla medverkan på allanivåer i program för bekämp-ning av ökenspridning och föratt lindra torkans konsekvenser,
Bilaga
25 Emphasizing the special role ofnon-govemmental organizationsand other major groups inprogrammes to combatdesertification and mitigate theeffects of drought,
Bearing in mind the relationshipbetween desertification andother environmental problemsof global dimension fecing theintemational and nationalcommunities,
Bearing also in mind thecontribution that combatingdesertification can make toachieving the objectives of theUnited Nations FrameworkConvention on Climate Change,the Convention on BiologicalDiversity and other relatedenvironmental conventions,Believing that strategies tocombat desertification andmitigate the effects of droughtwill be most effective if theyare based on sound systematicobservation and rigorousscientific knowledge and if theyare continuously re-evaluated,Recognizing the urgent need toimprove the effectiveness andcoordination of intemationalcooperation to facilitate theimplementation of nationalplans and priorities,
Determined to take appropriateaction in combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought for thebenefit of present and futuregenerations,
Have agreed as follows:
stryker under den speciellaroll som enskilda organisationeroch andra större gmpper spelari programmen för bekämpningav ökenspridning och för attlindra torkans konsekvenser,
tar hänsyn till sambandetmellan ökenspridning och andramiljöproblem av global omfatt-ning som internationella ochnationella samhällen står inför,
tar även hänsyn till det bi-drag som kampen mot öken-spridning kan ge till arbetet föratt nå målen i FNs ramkonven-tion om klimatförändring, kon-ventionen om biologisk mång-fald och andra näraliggandemiljökonventioner,
anser att strategier för attbekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenserkommer att få störst verkan omde bygger på sunda syste-matiska observationer och striktvetenskaplig kunskap och kon-tinuerligt utvärderas,
inser det brådskande behovetav att förbättra effektivitetenoch samordningen av det inter-nationella samarbetet för attunderlätta tillämpning av natio-nella program och priorite-ringar,
är beslutna att vidta ända-målsenliga åtgärder för att be-kämpa ökenspridning och lindratorkans konsekvenser till from-ma för nuvarande och framtidagenerationer.
Konventionens parter harkommit överens om följande:
Bilaga
PART 1
DEL 1
26 INTRODUCTION
Artide 1
Use of terms
For the purposes of this Con-vention:
(a) "desertification" meansland degradation in arid, semi-arid and dry sub-humid areasresulting from various factors,including climatic variationsand human activities;
(b) "combating desertifica-tion” includes activities whichare part of the integrated deve-lopment of land in arid, semi-arid and dry sub-humid areasfor sustainable developmentwhich are aimed at:
(i) prevention and/or reduc-tion of land degradation;
(ii) rehabilitation of partlydegraded land; and
(iii) reclamation of desertifiedland;
(c) "drought" means thenaturally occurringphenomenon that exists whenprecipitation has beensignificantly below normalrecorded levels, causing serioushydrological imbalances thatadversely affect land resourceproduction systems;
(d) "mitigating the effects ofdrought" means activitiesrelated to the prediction ofdrought and intended to reducethe vulnerability of society andnatural systems to drought as itrelätes to combatingdesertification;
(e) "land" means theterrestrial bio-productive
INLEDNING
Artikel 1Använda begrepp
I denna konvention avses med
a) ökenspridning:markförstöring i torra,halvtorra och mindre fuktigaområden som orsakas av flerafaktorer, bland demklimatförändringar ochmänskliga aktiviteter,
b) bekämpning avökenspridning omfattaraktiviteter som ingår i enintegrerad utveckling av mark itorra, halvtorra och mindrefuktiga områden för hållbarutveckling som syftar till att
i) förebygga och/eller minskamarkförstöring,
ii) rehabilitera delvis förstördmark, och
iii) återerövra mark somförvandlats till öken,
c) torka avser de naturligafenomen som uppstår närnederbörden blivit avsevärtmindre än de normaltregistrerade nivåerna ochorsakar allvarlig obalans ivattenförsörjningen medskadliga effekter påmarkresursernasproduktionssystem,
d) lindring av torkanskonsekvenser avser aktivitetersom är kopplade tillförutsägelser om torka och somsyftar till att minska samhälletsoch natursystemens utsatthet förtorka i relation till bekämpningav ökenspridning,
e) mark avser jordensbioproduktiva system somomfattar mark, vegetation,
Bilaga
system that comprises soil,vegetation, other biota, and theecological and hydrologicalprocesses that operate withinthe system;
(f) "land degradation" meansreduction or loss, in arid, semi-arid and dry sub-humid areas,of the biological or economicproductivity and complexity ofrainfed cropland, irrigatedcropland, or range, pasture,forest and woodlands resultingfrom land uses or from aprocess or combination ofprocesses, including processesarising from human activitiesand habitation pattems, suchas:
(i) soil erosion caused bywind and/or water;
(ii) deterioration of thephysical, Chemical andbiological or economicproperties of soil; and
(iii) long-term loss of naturalvegetation;
(g) "arid, semi-arid and drysub-humid areas" means areas,other than polar and sub-polarregions, in which the ratio ofannual precipitation to potentialevapotranspiration falls withinthe range from 0.05 to 0.65;
(h) "affected areas" meansarid, semi-arid and/or dry sub-humid areas affected orthreatened by desertification;
(i) "affected countries" meanscountries whose lands include,in whole or in part, affectedareas;
(j) "regional economicintegration organization" means
andra biota och de ekologiskaoch hydrologiska processer somfungerar inom systemet,
f) markförstöring avserminskning eller förlust, i torra,halvtorra och mindre fuktigaområden, av den biologiskaeller ekonomiskaproduktiviteten ochkomplexiteten hosregnbevattnad odlingsmark,konstbevattnad odlingsmarkeller betesmarker, skog ochskogstrakter, som följer avmarkanvändningen eller av enprocess eller kombination avprocesser, inbegripet sådanasom uppstår genom mänskligaktivitet och boendemönstersom till exempel
i) erosion på grund av vindoch/eller vatten
ii) nedbrytning av markensfysiska, kemiska och biologiskaeller ekonomiska egenskaper,och
iii) långsiktig förlust avnaturlig vegetation,
g) torra, halvtorra och mindrefuktiga områden avser andraområden än polerna och sub-polerna, där förhållandet mellanårsnederbörd och eventuellavdunstning ligger mellan 0.05till 0.65,
h) drabbade områden avsertorra, halvtorra och/ellermindre fuktiga områden somdrabbats eller hotas avökenspridning,
i) drabbade länder avserländer som helt eller delvisomfattar drabbade områden,
j) en regional organisation förekonomisk integration syftar påen organisation som bildats avsuveräna stater i en givenregion och som har
Bilaga
an organization constituted bysovereign States of a givenregion which has competence inrespect of matters govemed bythis Convention and has beenduly authorized, in accordancewith its intemal procedures, tosign, ratify, accept, approve oraccede to this Convention;
(k) "developed countryParties” means developedcountry Parties and regionaleconomic integrationorganizations constituted bydeveloped countries.Artide 2Objective
1. The objective of thisConvention is to combatdesertification and mitigate theeffects of drought in countriesexperiencing serious droughtand/or desertification,particularly in Africa, througheffective action at all levels,supported by intemationalcooperation and partnershiparrangements, in the frameworkof an integrated approach whichis consistent with Agenda 21,with a view to contributing tothe achievement of sustainabledevelopment in affected areas.
2. Achieving this objectivewill involve long-termintegrated strategies that focussimultaneously, in affectedareas, on improved productivityof land, and the rehabilitation,conservation and sustainablemanagement of land and waterresources, leading to improvedliving conditions, in particularat the community level.
befogenheter i fråga omärenden som regleras av dennakonvention och som ärvederbörligen bemyndigad, ienlighet med organisationensinterna förfarande, attunderteckna, ratificera, godta,godkänna eller ansluta sig tilldenna konvention,
k) parter som är utveckladeländer avser utvecklade ländersom är parter i avtalet ochregionala organisationer förekonomisk integration sombildats av utvecklade länder.
Bilaga
Artikel 2
Mål
1. Denna konventions mål äratt bekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser iländer som drabbas av allvarligtorka och/eller ökenspridning,särskilt i Afrika, genomeffektiva åtgärder på alla nivåermed stöd av internationelltsamarbete och insatser ipartnerskap inom ramen för ettintegrerat angreppssätt som ståri överensstämmelse medAgenda 21, i syfte att bidra tillatt hållbar utveckling skalluppnås i berörda områden.
2. För att detta mål ska kunnanås krävs långsiktigaintegrerade strategier som idrabbade områden samtidigt tarsikte på en förbättring avmarkens produktivitet ochrehabilitering, skydd ochhållbar skötsel av mark-ochvattentillgångar, som leder tillbättre levnadsvillkor särskilt pålokal nivå.
Article 3
Artikel 3
29 Principles
In order to achieve theobjective of this Conventionand to implement itsprovisions, the Parties shall beguided, inter alia. by thefollowing:
(a) the Parties should ensurethat decisions on the design andimplementation of programmesto combat desertification and/ormitigate the effects of droughtare taken with the participationof populations and localcommunities and that anenabling environment is createdat higher levels to fåcilitateaction at national and locallevels;
(b) the Parties should, in aspirit of intemational solidarityand partnership, improvecooperation and coordination atsubregional, regional andintemational levels, and betterfocus financial, human,organizational and technicalresources where they areneeded;
(c) the Parties shoulddevelop, in a spirit ofpartnership, cooperation amongall levels of govemment,communities, non-govemmentalorganizations and landholdersto establish a betterunderstanding of the nature andvalue of land and scarce waterresources in affected areas andto work towards theirsustainable use; and
(d) the Parties should takeinto full consideration thespecial needs and circumstancesof affected developing countryParties, particularly the leastdeveloped among them.
Principer
För att konventionens mål skanås och besluten tillämpas,skall parterna bland annatvägledas av det följande:
a) parterna bör säkerställa attbeslut om utformning ochtillämpning av program förbekämpning av ökenspridningoch/eller lindring av torkanskonsekvenser tas undermedverkan av befolkningen ochlokala samhällen och att det påhögre nivåer skapas ettgynnsamt klimat somunderlättar åtgärder på nationelloch lokal nivå;
b) parterna bör i en anda avinternationell solidaritet ochpartnerskap förbättra samarbeteoch samordning på subregional,regional och internationell nivåoch på ett bättre sätt riktaekonomiska, mänskliga,organisatoriska och tekniskaresurser dit där de behövs;
c) parterna bör i en anda avpartnerskap utveckla samarbetepå alla nivåer inomstatsförvaltning, samhällen,enskilda organisationer ochmarkägare för att skapa bättreförståelse för naturen ochvärdet av mark och knappavattentillgångar i drabbadeområden och arbeta med siktepå ett hållbart utnyttjande; och
d) parterna bör ta full hänsyntill de särskilda behov ochvillkor som råder för drabbadeparter som ärutvecklingsländer, i synnerhetför de minst utveckladeländerna.
Bilaga
PART nGENERAL PROVISIONS
Artide 4
General obligations
1. The Parties shallimplement their obligationsunder this Convention,individually or jointly, eitherthrough existing or prospectivebilateral and multilateralarrangements or a combinationthereof, as appropriate,emphasizing the need tocoordinate efforts and develop acoherent long-term strategy atall levels.
2. In pursuing the objectiveof this Convention, the Partiesshall:
(a) adopt an integratedapproach addressing thephysical, biological and socio-economic aspects of theprocesses of desertification anddrought;
(b) give due attention, withinthe relevant intemational andregional bodies, to the situationof affected developing countryParties with regard tointemational trade, markeringarrangements and debt with aview to establishing an enablingintemational economicenvironment conducive to thepromotion of sustainabledevelopment;
(c) integrate strategies forpoverty eradication into effortsto combat desertification andmitigate the effects of drought;
DEL nALLMÄNNABESTÄMMELSER
Artikel 4
Allmänna åtaganden
1. Parterna ska fullgöra sinaåtaganden under dennakonvention, enskilt ellertillsammans, antingen genomredan befintliga eller planeradebilaterala och multilateralaåtgärder eller genom enkombination av sådanaåtgärder, om så är lämpligt,och stryka under behovet av attansträngningar samordnas ochlångsiktig strategi utvecklas påalla nivåer.
2. I arbetet på att förverkligakonventionens mål skallparterna:
a) anta ett integreratangreppssätt som behandlar defysiska, biologiska ochsocioekonomiska aspekternahos de processer som hängersamman med ökenspridning ochtorka,
b) inom ramen för behörigainternationella och regionalaorgan, fästa nödvändiguppmärksamhet på deförhållanden som gäller partersom är utvecklingsländer närdet gäller internationell handel,marknadsföringsåtgärder ochskulder, i syfte att skapa engynnsam internationellekonomisk miljö som bidrar tillatt främja hållbar utveckling;
c) integrera strategier somsyftar till att utrota fattigdom iåtgärder för bekämpning avökenspridning och för att lindratorkans konsekvenser;
Bilaga
(d) promote cooperationamong affected country Partiesin the fields of environmentalprotection and the conservationof land and water resources, asthey reläte to desertification anddrought;
(e) strengthen subregional,regional and intemationalcooperation;
(f) cooperate within relevantintergovemmentalorganizations;
(g) determine institutionalmechanisms, if appropriate,keeping in mind the need toavoid duplication; and
(h) promote the use ofexisting bilateral andmultilateral financialmechanisms and arrangementsthat mobilize and channelsubstantial financial resourcesto affected developing countryParties in combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought.
3. Affected developingcountry Parties are eligible forassistance in the implementationof the Convention.
Artide 5
d) främja samarbete mellandrabbade konventionsparter närdet gäller miljöskydd och skyddav mark- och vattentillgångar, isamband med ökenspridningoch torka;
e) stärka subregionalt,regionalt och internationelltsamarbete;
f) samarbeta inom ramen förbehöriga, mellanstatligaorganisationer;
g) besluta om institutionellamekanismer, om så är lämpligt,med hänsyn till behovet av attundvika duplicering och
h) främja användningen avbefintliga bilaterala ochmultilaterala finansiellamekanismer och åtgärder somanskaffar och kanaliserarbetydande finansiella resursertill drabbade konventionspartersom är utvecklingsländer, närdet gäller bekämpning avökenspridning och för lindringav torkans konsekvenser.
3. Drabbade parter som ärutvecklingsländer kan komma ifråga för bistånd förtillämpning av konventionen.
Artikel 5
Bilaga
Obligations of affected countryParties
In addition to theirobligations pursuant to artide4, affected country Partiesundertake to:
(a) give due priority tocombating desertification andmitigating the effects ofdrought, and allocate adequateresources in accordance withtheir circumstances andcapabilities;
Drabbade konventionsparters
åtaganden
I tillägg till de åtaganden somföljer av artikel 4 förbinder sigdrabbade konventionsparter att:
a) ge vederbörlig prioritet tillkampen mot ökenspridning ochför lindring av torkanskonsekvenser och efteromständigheter och förmågaavsätta tillräckliga resurser;
(b) establish strategies andpriorities, within the frameworkof sustainable developmentplans and/or policies, to combatdesertification and mitigate theeffects of drought;
(c) address the underlyingcauses of desertification andpay special attention to thesocio-economic fectorscontributing to desertificationprocesses;
(d) promote awareness andfecilitate the participation oflocal populations, particularlywomen and youth, with thesupport of non-govemmentalorganizations, in efforts tocombat desertification andmitigate the effects of drought;and
(e) provide an enablingenvironment by strengthening,as appropriate, relevant existinglegislation and, where they donot exist, enacting new lawsand establishing long-termpolicies and actionprogrammes.
Article 6
Obligations of developedcountry Parties
In addition to their generalobligations pursuant to article4, developed country Partiesundertake to:
(a) actively support, asagreed, individually or jointly,the efforts of affecteddeveloping country Parties,particularly those in Africa, andthe least developed countries,
b) lägga fast strategier ochprioriteringar, inom ramen förplaner och/eller politiskaprogram för hållbar utveckling,för att bekämpa ökenspridningoch lindra torkanskonsekvenser;
c) vidta åtgärder motökenspridningens underliggandeorsaker och ägna särskilduppmärksamhet åt desocioekonomiska fektorer sombidrar till processer som ledertill ökenspridning;
d) främja medvetenhet bland,och underlätta medverkan frånlokalbefolkning, särskiltkvinnor och ungdomar, medstöd från enskildaorganisationer, i arbetet för attbekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser;och
e) skapa en gynnsam miljögenom att , där så behövs,stärka lagstiftning som redanfinns införd och, när sådan intefinns, stifta nya lagar och läggafest långsiktiga politiskariktlinjer ochhandlingsprogram.
Artikel 6
Utvecklade konventionspartersåtaganden
Utöver de allmänna åtagandensom gjorts enligt artikel 4,förbinder sig de parter som ärutvecklade länder att:
a) aktivt stödja, enligtöverenskommelse, enskilt ellertillsammans, de ansträngningarsom görs av drabbade partersom är utvecklingsländer,särskilt i Afrika och av deminst utvecklade länderna, för
Bilaga
3¶Riksdagen 1995/96. I saml. Nr 42
to combat desertification andmitigate the effects of drought;
(b) provide substantialfinancial resources and otherforms of support to assistaffected developing countryParties, particularly those inAfrica, effectively to developand implement their own long-term plans and strategies tocombat desertification andmitigate the effects of drought;
(c) promote the mobilizationof new and additional fundingpursuant to article 20,paragraph 2 (b);
(d) encourage themobilization of funding fromthe private sector and othernon-govemmental sources; and
(e) promote and fecilitateaccess by affected countryParties, particularly affecteddeveloping country Parties, toappropriate technology,knowledge and know-how.
att bekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser;
b) tillhandahålla betydandeekonomiska resurser och andraformer av stöd som hjälp tillmedlemmar som är drabbadeutvecklingsländer, särskilt iAfrika, för att de effektivt skakunna utveckla och tillämpasina egna långsiktiga planer ochstrategier för att bekämpaökenspridning och lindratorkans konsekvenser;
c) främja anskaffning av nyoch kompletterande finansieringenligt Artikel 20, punkt 2(b),
d) stimulera anskaffning avfinansiering från den privatasektorn och andra enskildakällor; och
e) främja och underlätta fördrabbade parter, särskiltutvecklingsländer, att fåtillgång till ändamålsenligteknologi, kunskap och know-how.
Bilaga
Article 7
Artikel 7
Priority for Africa
In implementing thisConvention, the Parties shallgive priority to affected Africancountry Parties, in the light ofthe particular situationprevailing in that region, whilenot neglecting affecteddeveloping country Parties inother regions.
Prioritet för Afrika
Vid tillämpningen av dennakonvention skall parterna, medhänsyn till de särskildaförhållanden som råder iregionen, ge företräde tillparter som är afrikanska, utanatt för den skull åsidosättadrabbade parter i andraregioner, som ärutvecklingsländer.
Article 8
Artikel 8
Relationship with otherconventions
1. The Parties shallencourage the coordination of
Samband med andrakonventioner
1. Parterna ska stimulerasamordning av aktiviteter som
activities carried out under thisConvention and, if they areParties to them, under otherrelevant intemationalagreements, particularly theUnited Nations FrameworkConvention on Climate Changeand the Convention onBiological Diversity, in orderto derive maximum benefitfrom activities under eachagreement while avoidingduplication of effort. TheParties shall encourage theconduct of joint programmes,particularly in the fields ofresearch, training, systematicobservation and informationcollection and exchange, to theextern that such activities maycontribute to achieving theobjectives of the agreementsconcemed.
genomförs enligt denna Prop. 1995/96:42
konvention och under andra Bilaga
berörda internationella
överenskommelser som de kanha anslutit sig till, särskilt FNsramkonvention omklimatförändring ochkonventionen om biologiskmångfald, för att aktiviteternaunder varje konvention ska gestörsta möjliga nytta samtidigtsom man undviker att dupliceraansträngningarna. Parterna skastimulera genomförandet avgemensamma program, särskiltnär det gäller forskning,utbildning, systematiskaobservationer ochinformationsinsamling samtutbyte, i den utsträckning somsådana aktiviteter kan bidra tillatt målen för berördakonventioner uppnås.
2. Bestämmelserna i denna
2. The provisions of thisConvention shall not affect therights and obligations of anyParty deriving from a bilateral,regional or intemationalagreement into which it hasentered prior to the entry intoforce of this Convention for it.
konvention skall inte påverkanågon parts rättigheter ellerskyldigheter enligt bilaterala,regionala eller internationellaöverenskommelser som träffatsföre den dag då dennakonvention träder i kraft förparten i fråga.
PART ni
DEL III
ACTION PROGRAMMES,
SCEENTIFIC AND
TECHNICAL COOPERATION
AND SUPPORTINGMEASURES
HANDLINGSPROGRAM,VETENSKAPLIGT OCHTEKNISKT SAMARBETESAMT STÖDÅTGÄRDER
Section 1: Action programmes
Sektion 1: Handlingsprogram
Article 9
Artikel 9
Basic approach
1. In carrying out theirobligations pursuant to article5, affected developing country
Grundläggande angreppssätt
1. När de fullföljer sina
åtaganden enligt artikel 5, skall 35
drabbade parter som är
Parties and any other affectedcountry Party in the frameworkof its regional implementationannex or, otherwise, that hasnotified the PermanentSecretariat in writing of itsintention to prepare a nationalaction programme, shall, asappropriate, prepare, makepublic and implement nationalaction programmes, utilizingand building, to the externpossible, on existing relevantsuccessful plans andprogrammes, and subregionaland regional actionprogrammes, as the centralelement of the strategy tocombat desertification andmitigate the effects of drought.Such programmes shall beupdated through a continuingparticipatory process on thebasis of lessons from fieldaction, as well as the results ofresearch. The preparation ofnational action programmesshall be closely interlinked withother efforts to formulatenational policies for sustainabledevelopment.
2. In the provision bydeveloped country Parties ofdifferent forms of assistanceunder the terms of article 6,priority shall be given tosupporting, as agreed, national,subregional and regional actionprogrammes of affecteddeveloping country Parties,particularly those in Africa,either directly or throughrelevant multilateralorganizations or both.
3. The Parties shallencourage organs, funds and
utvecklingsländer liksom vaijeannan part, inom ramen för sinregionala tillämpningsbilagaeller på annat sätt, somskriftligt har underrättat detständiga sekretariatet om sinavsikt att utarbeta en nationellhandlingsplan, på lämpligt sättoffentliggöra och tillämpanationella handlingsprogramsom i största möjligautsträckning använder sig aveller bygger på redanbefintliga, framgångsrika planeroch program och subregionalaoch regionala handlingsprogramav betydelse, som en centraldel av strategin för bekämpningav ökenspridning och lindringav torkans konsekvenser.Sådana program skallfortlöpande uppdateras undermedverkan av berörda parter pågrundval både av erfarenheterfrån fältaktiviteter ochforskningsrön. Nationellahandlingsprogram ska utvecklasi nära samband med andraansträngningar som görs för attformulera nationell politik förhållbar utveckling.
2. När parter som ärutvecklade ländertillhandahåller olika former avbistånd enligt artikel 6, skallföreträde, enligtöverenskommelse, ges tillnationella, subregionala ochregionala handlingsprogramsom utarbetas av drabbadekonventionsparter som ärutvecklingsländer, särskiltländer i Afrika, antingen direkteller genom berördamultilaterala organisationereller båda delarna.
3. Parterna skall stimuleraFN-systemets organ, fonder ochprogram samt andra
Bilaga
programmes of the UnitedNations system and otherrelevant intergovemmentalorganizations, academicinstitutions, the scientificcommunity and non-govemmental organizations in aposition to cooperate, inaccordance with their mandatesand capabilities, to support theelaboration, implementation andfollow-up of actionprogrammes.
mellanstatliga organisationer avvikt, akademiska institutioner,vetenskapssamhället samtenskilda organisationer som harmöjlighet att bidra i enlighetmed sina uppdrag ochkompetenss, till stöd förutveckling, tillämpning ochuppföljning avhandlingsprogram.
Bilaga
Article 10
Artikel 10
National action programmes
1. The purpose of nationalaction programmes is toidentify the factors contributingto desertification and practicalmeasures necessary to combatdesertification and mitigate theeffects of drought.
2. National actionprogrammes shall specify therespective roles of govemment,local communities and landusers and the resourcesavailable and needed. Theyshall, inter alia:
(a) incorporate long-termstrategies to combatdesertification and mitigate theeffects of drought, emphasizeimplementation and beintegrated with national policiesfor sustainable development;
(b) allow for modifications tobe made in response tochanging circumstances and besufficiently flexible at the locallevel to cope with diflferentsocio-economic, biological andgeo-physical conditions;
Nationella handlingsprogram
1. Syftet med nationellahandlingsprogram är attidentifiera de faktorer sombidrar till ökenspridning ochpraktiska åtgärder som behövsför att bekämpa ökenspridningoch lindra torkanskonsekvenser.
2. Nationellahandlingsprogram skall angerollfördelningen mellanregering, lokalsamhällen ochmarkanvändare samt deresurser som är tillgängligaresp, nödvändiga för attbekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser.De skall, bland annat:
a) innehålla långsiktigastrategier för bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser, förstärkatillämpning och varaintegrerade i nationella politiskaprogram för hållbar utveckling:
b) ge utrymme förförändringar som motiveras avändrade omständigheter ochvara tillräckligt flexibla på lokalnivå för att kunna anpassas tillolika socioekonomiska,
(c) give particular attention tothe implementation ofpreventive measures for landsthat are not yet degraded orwhich are only slightlydegraded;
(d) enhance nationalclimatological, meteorologicaland hydrological capabilitiesand the means to provide fordrought early waming;
(e) promote policies andstrengthen institutionalframeworks which developcooperation and coordination,in a spirit of partnership,between the donor community,govemments at all levels, localpopulations and communitygroups, and facilitate access bylocal populations to appropriateinformation and technology;
(f) provide for effectiveparticipation at the local,national and regional levels ofnon-govemmental organizationsand local populations, bothwomen and men, particularlyresource users, includingfarmers and pastoralists andtheir representativeorganizations, in policyplanning, decision-making, andimplementation and review ofnational action programmes;and
(g) require regular review of,and progress reports on, theirimplementation.
3. National action programmesmay include, inter alia. some orall of the following measures toprepare for and mitigate theeffects of drought:
biologiska och geofysiskaförutsättningar;
c) lägga särskild vikt vidtillämpningen av förebyggandeåtgärder för mark som ännuinte försämrats eller som baradrabbats i mindre omfattning;
d) höja den nationellaklimatologiska, meteorologiskaoch hydrologiska kompetensenoch öka medlen för att inrättaförvamingssystem för torka;
e) främja politiska åtgärderoch stärka institutionellainstitutioner som i en anda avpartnerskap utvecklar samarbeteoch samordning mellanbiståndsgivare, regeringar påalla nivåer, lokalbefolkning ochgrupper i samhället samt främjalokalbefolkningars tillgång tilländamålsenlig information ochteknologi;
f) skapa förutsättningar föreffektiv medverkan frånenskilda organisationer ochlokalbefolkningen, bådekvinnor och män, och särskiltresursanvändarna, inbegripetbönder och boskapsuppfödareoch deras respektiveorganisationer, på lokal,nationell, subregional ochregional nivå, i utveckling avpolitiken, beslutsfattande ochtillämpning samt översyn avnationella handlingsprogram;och
g) begära regelbundenöversyn av och rapporteravseende programmenstillämpning.
3. Nationella handlingsprogramfår, bland annat, innehållanågra av, eller alla åtgärder föratt hålla beredskap inför ochmildra av torkans
Bilaga
(a) establishment and/orstrengthening, as appropriate,of early waming systems,including local and nationalfäcilities and joint systems atthe subregional and regionallevels, and mechanisms forassisting environmentallydisplaced persons;
(b) strengthening of droughtpreparedness and management,including drought contingencyplans at the local. national,subregional and regional levels,which take into considerationseasonal to interannual climatepredictions;
(c) establishment and/orstrengthening, as appropriate,of food security systems,including storage and marketingfäcilities, particularly in ruralareas;
(d) establishment ofaltemative livelihood projectsthat could provide incomes indrought prone areas; and
(e) development ofsustainable irrigationprogrammes for both crops andlivestock.
4. Taking into account thecircumstances and requirementsspecific to each affectedcountry Party, national actionprogrammes include, asappropriate, inter alia.measures in some or all of thefollowing priority fields as theyreläte to combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought inaffected areas and to theirpopulations: promotion ofaltemative livelihoods and
konsekvenser, som anges i detföljande:
a) upprättande och/ellerförstärkning, då så är lämpligt,av förvamingssystem,inbegripet lokala och nationellahjälpmedel och gemensammasystem på subregional ochregional nivå samt mekanismerför att bistå personer somtvingats flytta av miljöskäl;
b) förstärkning av beredskapför eventuell torka ochhantering av sådana händelser,inbegripet beredskapsplaner pålokal, nationell, subregionaloch regionala nivå, som tarhänsyn till säsongs- och årsvisaklimatprognoser;
c) etablering och/ellerförstärkning, beroende på vadsom är lämpligt, av system förtryggad livsmedelsförsöijning,inbegripet inrättningar förlagring och försäljning, särskiltpå landsbygden;
d) upprättande av projekt föralternativ försörjning somskulle kunna ge inkomster iområden som ofta utsätts förtorka; och
e) utveckling av hållbarasystem för bevattning av bådegrödor och boskap.
4. Med hänsyn tagen till desärskilda omständigheter ochkrav som gäller för vaijedrabbad konventionspart,omfattar nationellahandlingsprogram, om så ärlämpligt, bland annat, åtgärderinom några av, eller alla deprioriterade områden som angesi det följande rörandebekämpning av ökenspridningoch lindring av torkans effekteri drabbade områden och derasbefolkning: stöd för alternativa
Bilaga
improvement of nationaleconomic environments with aview to strengtheningprogrammes aimed at theeradication of poverty and atensuring food security;
försöijningsmöjligheter och Prop. 1995/96:42
förbättring av nationella Bilaga
ekonomiska miljöer i syfte attstärka program som har sommål att utradera fattigdom ochsäkerställa
demographic dynamics;sustainable management ofnatural resources; sustainableagricultural practices;
livsmedelsförsörjning,demografisk rörlighet, hållbartutnyttjande av naturresurser,hållbara metoder i jordbruket,
development and efficient useof various energy sources;institutional and legalframeworks; strengthening ofcapabilities for assessment andsystematic observation,including hydrological andmeteorological services, andcapacity building, educationand public awareness.
utveckling och effektivanvändning av olikaenergikällor, institutionella ochrättsliga ramar, stärkande avförmågan att göra uppföljningaroch systematiska observationer,inbegripet hydrologiska ochmeteorologiska tjänster, samtkunskapsuppbyggnad,utbildning och allmänmedvetenhet.
Article 11
Artikel 11
Subregional and regional actionprogrammes
Affected country Parties shallconsult and cooperate toprepare, as appropriate, inaccordance with relevantregional implementationannexes, subregional and/orregional action programmes toharmonize, complement andincrease the efficiency ofnational programmes. Theprovisions of article 10 shallapplv mutatis mutandis tosubregional and regionalprogrammes. Such cooperationmay include agreed jointprogrammes for the sustainablemanagement of transboundarynatural resources, scientific andtechnical cooperation, andstrengthening of relevantinstitutions.
Subregionala och regionalahandlingsprogram
Drabbade konventionsparterskall samråda och samarbetaför att, där det är lämpligt och ienlighet med berörda regionalatillämpningsbilagor, utarbetasubregionala och/eller regionalahandlingsprogram för attharmonisera, komplettera ochöka effektiviteten hos nationellaprogram. Bestämmelserna iartikel 10 skall ägamotsvarande tillämpning påsubregionala och regionalaprogram. Samarbetet fåromfatta överenskommelser omgemensamma program förhållbart utnyttjande avgränsöverskridandenaturresurser, vetenskapligt ochtekniskt samarbete ochförstärkning av institutioner avbetydelse. 49
Article 12
Intemational cooperation
Affected country Parties, incollaboration with other Partiesand the intemationalcommunity, should cooperate toensure the promotion of anenabling intemationalenvironment in theimplementation of theConvention. Such cooperationshould also cover fields oftechnology transfer as well asscientific research anddevelopment, informationcollection and disseminationand financial resources.
Article 13
Support for the elaboration andimplementation of actionprogrammes
1. Measures to support actionprogrammes pursuant to article9 include, inter alia:
(a) financial cooperation toprovide predictability for actionprogrammes, allowing fornecessary long-term planning;
(b) elaboration and use ofcooperation mechanisms whichbetter enable support at thelocal level, including actionthrough non-govemmentalorganizations, in order topromote the replicability ofsuccessful pilot programmeactivities where relevant;
(c) increased flexibility inproject design, funding andimplementation in keeping withthe experimental, iterativeapproach indicated forparticipatory action at the localcommunity level; and
Artikel 12
Internationellt samarbete
Drabbade konventionsparterskall, i samarbete med andraparter och det internationellasamfundet, samarbeta för attsäkerställa främjande av eninternationell miljö som ärgynnsam för tillämpningen avkonventionen. Samarbetet börockså omfatta områden medöverföring av teknologi,vetenskaplig forskning ochutvecklingsarbete, insamlingoch spridning av informationsamt finansiella resurser.
Artikel 13
Stöd för utveckling ochtillämpning avhandlingsprogram
1. Åtgärder till stöd förhandlingsprogram enligt artikel9 omfattar, bland annat:
a) finansiellt samarbete för atthandlingsprogrammen skainnehålla prognoser som gerutrymme för nödvändiglångsiktig planering;
b) utveckling och användningav mekanismer för samarbetesom förbättrar möjligheterna tillstöd på lokal nivå, inbegripetåtgärder genom enskildaorganisationer, i syfte attfrämja reproduktion avframgångsrika pilotprogram därså är lämpligt;
c) ökad flexibilitet iprojektutformning, finansieringoch tillämpning iöverensstämmelse med detexperimentella, multiplicerbaraangreppssätt som angivits för
Bilaga
(d) as appropriate,administrative and budgetaryprocedures that increase theefficiency of cooperation and ofsupport programmes.
participatoriska åtgärder pålokalsamhällsnivå; och
d) där det är lämpligt, rutinerför administration ochbudgetering som ökarsamarbetets ochstödprogrammens effektivitet.
Bilaga
2. In providing such supportto affected developing countryParties, priority shall be givento African country Parties andto least developed countryParties.
2. När sådant stöd ges tilldrabbade konventionspartersom är utvecklingsländer, skallföreträde ges till afrikanskaparter och till parter som tillhörgruppen minst utveckladeländer.
Article 14
Artikel 14
Coordination in the elaborationand implementation of actionprogrammes
1. The Parties shall workclosely together, directly andthrough relevantintergovemmentalorganizations, in the elaborationand implementation of actionprogrammes.
2. The Parties shall developoperational mechanisms,particularly at the national andfield levels, to ensure thefullest possible coordinationamong developed countryParties, developing countryParties and relevantintergovemmental and non-govemmental organizations, inorder to avoid duplication,harmonize interventions andapproaches, and maximize theimpact of assistance. In affecteddeveloping country Parties,priority will be given tocoordinating activities related tointemational cooperation inorder to maximize the efficientuse of resources, to ensureresponsive assistance, and to
Samordning för utveckling ochtillämpning avhandlingsprogram
1. Parterna skall upprätta ettnära samarbete, direkt ellergenom berörda mellanstatligaorganisationer, för utvecklingoch tillämpning avhandlingsprogram.
2. Parterna skall utvecklaoperativa mekanismer, särskiltpå nationell och fältnivå, för attsäkerställa största möjligasamordning mellan parter somär utvecklade länder, partersom är utvecklingsländer ochberörda mellanstatliga ochenskilda organisationer, för attundvika duplicering,harmonisera ingripanden ochangreppssätt och för attbiståndet skall ge störstamöjliga effekt. Hos drabbadeparter som ärutvecklingsländer, skallföreträde ges till samordning avaktiviteter som hänger sammanmed internationellt samarbeteså att resurserna kan utnyttjasså effektivt som möjligt, för att
fecilitate the implementation ofnational action programmes andpriorities under thisConvention.
säkerställa lyhördhet i biståndet Prop. 1995/96:42
och för att underlätta Bilaga
tillämpningen av nationellahandlingsprogram ochprioriteringar enligt dennakonvention.
Article 15
Artikel 15
Regional implementationannexes
Elements for incorporation inaction programmes shall beselected and adapted to thesocio-economic, geographicaland climatic fectors applicableto affected country Parties orregions, as well as to their levelof development. Guidelines forthe preparation of actionprogrammes and their exactfocus and content for particularsubregions and regions are setout in the regionalimplementation annexes.
Bilagor om regional tillämpning
De fektorer som skall ingå ihandlingsprogram skall väljasoch anpassas till drabbadekonventionsparters ellerregioners socioekonomiska,geografiska och klimatologiskaförutsättningar och till derasutvecklingsnivå. Riktlinjer förutarbetande avhandlingsprogram och dessaskonkreta inriktning och innehållför givna subregioner ochregioner, anges i bilagorna omregional tillämpning.
Section 2: Scientific andtechnical cooperation
Sektion 2: Vetenskapligt ochtekniskt bistånd
Article 16
Artikel 16
Information collection, analysisand exchange
The Parties agree, accordingto their respective capabilities,to integrate and coordinate thecollection, analysis andexchange of relevant short termand long term data andinformation to ensuresystematic observation of landdegradation in affected areasand to understand better andassess the processes and effectsof drought and desertification.This would help accomplish,inter alia. earlv wamine andadvance planning for periods ofadverse climatic variation in a
Insamling, analys och utbyte avinformation
Parterna är överens om att,efter förmåga, integrera ochsamordna insamling, analys ochutbyte av aktuella data för kortoch lång sikt samt informationför att säkerställa systematiskaobservationer av markförstöringi drabbade områden och för attskapa bättre förståelse för, ochbedömningar av, de processeroch följder som är förenademed torka och ökenspridning.Detta skulle bidra till att man,bland annat, kan utvecklaförvamingssystem och 43
beredskapsplanering för
form suited for practicalapplication by users at alllevels. including especiallylocal populations. To this end,they shall, as appropriate:
(a) fecilitate and strengthenthe fimctioning of the globalnetwork of institutions andfecilities for the collection,analysis and exchange ofinformation, as well as forsystematic observation at alllevels. which shall, inter alia:
(i) aim to use compatiblestandards and systems;
(ii) encompass relevant dataand stations, including inremote areas;
(iii) use and disseminatemodem technology for datacollection, transmission andassessment on land degradation;and
(iv) link national, subregionaland regional data andinformation centres moreclosely with global informationsources;
(b) ensure that the collection,analysis and exchange ofinformation address the needsof local communities and thoseof decision makers, with a viewto resolving specific problems,and that local communities areinvolved in these activities;
(c) support and furtherdevelop bilateral andmultilateral programmes andprojects aimed at defining,conducting, assessing andfinancing the collection,analysis and exchange of dataand information, including,inter atia, integrated sets of
perioder med skadligaklimatvariationer i former somlämpar sig för praktisktillämpning av användare påalla nivåer, i synnerhetinbegripet lokalbefolkningar.För detta ändamål skallparterna, där så är lämpligt:
a) underlätta och stärkaverksamhet inom detvärldsomspännande nätverketav institutioner och inrättningarför insamling, analys ochutbyte av information, liksomför systematiska observationerpå alla nivåer, som, blandannat, skall:
i) syfta till att användakompatibla standarder ochsystem;
ii) omfetta alla data ochstationer av betydelse, även iavlägsna områden;
iii) använda och spridamodem teknologi förinsamling, överföring ochbedömning av data ommarkförstöring; och
iv) knyta nationella,subregionala och regionala dataoch informationscentra närmaretill globala informationskällor;
b) säkerställa att insamling,analys och utbyte avinformation behandlarlokalsamhällenas ochbeslutsfattarnas behov, i syfteatt lösa konkreta problem ochsäkerställa att lokalsamhällenadeltar i dessa aktiviteter;
c) stödja och vidareutvecklabilaterala och multilateralaprogram och projekt som syftartill att definiera, genomföra,bedöma och finansierainsamling, analys och utbyte avdata och information,inbegripet, bland annat.
Bilaga
physical, biological, social andeconomic indicators;
(d) make full use of theexpertise of competentintergovemmental and non-govemmental organizations,particularly to disseminaterelevant information andexperiences among targetgroups in different regions;
(e) give full weight to thecollection, analysis andexchange of socio-economicdata, and their integration withphysical and biological data;
(f) exchange and make fully,openly and promptly availableinformation from all publiclyavailable sources relevant tocombating desertification andmitigating the effects ofdrought; and
(g) subject to their respectivenational legislation and/orpolicies, exchange informationon local and traditionalknowledge, ensuring adequateprotection for it and providingappropriate retum from thebenefits derived from it, on anequitable basis and on mutuallyagreed terms, to the localpopulations concemed.
Article 17
Research and development
1. The Parties undertake,according to their respectivecapabilities, to promotetechnical and scientificcooperation in the fields ofcombating desertification andmitigating the effects ofdrought through appropriatenational, subregional, regionaland intemational institutions.
integrerade serier över fysiska,biologiska, sociala ochekonomiska indikatorer;
d) i full utsträckning användaden expertis som finns hosberörda mellanstatliga ochenskilda organisationer avbetydelse, särskilt när det gällerspridning av viktig informationoch erfarenheter blandmålgrupper i olika regioner:
e) lägga full vikt vidinsamling, analys och utbyte avsocioekonomiska data och derasintegrering i fysiska ochbiologiska data;
f) utbyta och fullständigt,öppet och utan dröjsmål göraall information tillgänglig somfinns hos alla för allmänhetentillgängtiga offentliga källor ochsom gäller bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser; och
g) utifrån vad som medges avvaije lands lagstiftning och/ellerpolitiska program, utbytainformation om lokal ochtraditionell kunskap, säkerställalämpligt skydd för den och geberörda lokalbefolkningartillräcklig del av de vinster somkunskaperna genererar, pårättvisa villkor och enligtömsesidigt avtalade villkor.
Artikel 17
Forskning och utveckling
1. Parterna åtar sig att, varoch en efter sin förmåga,främja tekniskt ochvetenskapligt samarbete när detgäller områden av vikt förbekämpning av ökenspridningoch lindring av torkanskonsekvenser genom lämpliganationella, subregionala,regionala och internationella
Bilaga
To this end, they shall supportresearch activities that:
(a) contribute to increasedknowledge of the processesleading to desertification anddrought and the impact of, anddistinction between, causalfåctors, both natural andhuman, with a view tocombating desertification andmitigating the effects ofdrought, and achievingimproved productivity as wellas sustainable use andmanagement of resources;
(b) respond to well definedobjectives, address the specificneeds of local populations andlead to the identification andimplementation of Solutions thatimprove the living standards ofpeople in affected areas;
(c) protect, integrate, enhanceand validate traditional andlocal knowledge, know-howand practices, ensuring, subjectto their respective nationallegislation and/or policies, thatthe owners of that knowledgewill directly benefit on anequitable basis and on mutuallyagreed terms from anycommercial utilization of it orfrom any technologicaldevelopment derived from thatknowledge;
(d) develop and strengthennational, subregional andregional research capabilities inaffected developing countryParties, particularly in Africa,including the development oflocal skills and thestrengthening of appropriatecapacities, especially incountries with a weak research
institutioner. För detta ändamålskall de stödja forskningsarbetesom:
a) bidrar till ökad kunskap omde processer som orsakarökenspridning och torka ocheffekterna av, och skillnadenmellan naturliga och mänskligaorsaksfaktorer, i syfte attbekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser ochnå förbättrad produktivitet samthållbar användning och vård avresurserna;
b) svarar mot väl definierademål, är inriktade motlokalbefolkningens särskildabehov och leder till attlösningar identifieras ochtillämpas som förbättrarlevnadsstandarden förmänniskor i drabbade områden;
c) skyddar, integrerar,uppvärderar och bekräftartraditionell och lokal kunskap,know-how och lokala metoderoch, utifrån vad som medges avresp, lands lagstiftning och/ellerpolitiska program, säkerställeratt ägarna till den kunskapenfår del, på rättvis grund ochenligt ömsesidigt avtaladevillkor, av de vinster som kanuppstå genom kommersielltutnyttjande av kunskapen ellerav teknologisk utveckling somhärrör från den kunskapen;
d) utvecklar och stärkernationell, subregional ochregional forskningsförmåga idrabbade parter som ärutvecklingsländer, särskilt iAfrika, inbegripet utveckling avlokal skicklighet och stärkandeav lämplig förmåga, särskilt iländer med svag forskningsbas,med särskild hänsyn till
Bilaga
base, giving particular attentionto multidisciplinary andparticipative socio-economicresearch;
(e) take into account, whererelevant, the relationshipbetween poverty, migrationcaused by environmentalfactors, and desertification;
(f) promote the conduct ofjoint research programmesbetween national, subregional,regional and intemationalresearch organizations, in boththe public and private sectors,for the development ofimproved, affordable andaccessible technologies forsustainable developmentthrough effective participationof local populations andcommunities; and
(g) enhance the availability ofwater resources in affectedareas, by means of, inter alia.cloud-seeding.
socioekonomisk forskning somär tvärvetenskaplig ochparticipatorisk.
Bilaga
e) tar hänsyn till, där så ärmotiverat, sambanden mellanfattigdom, migration orsakad avmiljöfaktorer ochökenspridning.
f) främjar genomförande avgemensammaforskningsprogram mellannationella, subregionala,regionala och internationellaforskningsorganisationer ioffentlig såväl som i privatsektor, för utveckling avförbättrad, ekonomiskt rimligoch tillgänglig teknologi förhållbar utveckling genomeffektiv medverkan frånlokalbefolkning och -samhällen;samt
g) ökar tillgången till vatten idrabbade områden genom,bland annat, artificiellt regn.
2. Research priorities forparticular regions andsubregions. reflecting differentlocal conditions, should beincluded in action programmes.The Conference of the Partiesshall review research prioritiesperiodically on the advice ofthe Committee on Science andTechnology.
Article 18
Transfer, acquisition,adaptation and development oftechnology
1. The Parties undertake, asmutually agreed and in
2. Handlingsprogrammen börinnehållaforskningsprioriteringar försärskilda regioner ochsubregioner som återspeglarskilda lokala förhållanden.Partskonferensen skaregelbundet prövaforskningsprioriteringarna enligtriktlinjer från kommittén förvetenskap och teknik.
Artikel 18
Överföring, anskaffning,tillämpning och utveckling avteknologi
1. Parterna åtar sig, såsomömsesidigt avtalats och i
accordance with their respectivenational legislation and/orpolicies, to promote, financeand/or fecilitate the financingof the transfer, acquisition,adaptation and development ofenvironmentally sound,economically viable andsocially acceptable technologiesrelevant to combatingdesertification and/or mitigatingthe effects of drought, with aview to contributing to theachievement of sustainabledevelopment in affected areas.Such cooperation shall beconducted bilaterally ormultilaterally, as appropriate,making full use of the expertiseof intergovemmental and non-govemmental organizations.The Parties shall, in particular:
(a) fully utilize relevantexisting national, subregional,regional and intemationalinformation systems andclearing-houses for thedissemination of information onavailable technologies, theirsources, their environmentalrisks and the broad terms underwhich they may be acquired;
(b) fecilitate access, inparticular by affecteddeveloping country Parties, onfevourable terms, including onconcessional and preferentialterms, as mutually agreed,taking into account the need toprotect intellectual propertyrights, to technologies mostsuitable to practical applicationfor specific needs of localpopulations, paying specialattention to the social, cultural,economic and environmentalimpact of such technology;
enlighet med sina respektivenationella lagar och/ellerpolitiska program, att främja,finansiera och/eller underlättafinansiering av överföring,anskaffning, anpassning ochutveckling av miljömässigtsund, ekonomiskt möjlig ochsocialt accepterad teknologi avbetydelse för bekämpning avökenspridning och/eller lindringav torkans konsekvenser, i syfteatt bidra till att hållbarutveckling uppnås i drabbadeområden. Detta samarbete skallvara bilateralt ellermultilateralt, beroende på vadsom är lämpligast, och fullnytta ska dras av denexpertkunskap som finns hosmellanstatliga och enskildaorganisationer. Parterna skallsärskilt:
a) helt utnyttja befintliga,kompetenta nationella,subregionala, regionala ochinternationellainformationssystem ochclearing-enheter för spridningav information om tillgängligteknologi, dess ursprung,miljörisker och de allmännavillkor som gäller för dessanskaffning;
b) underlätta, särskilt fördrabbade parter som ärutvecklingsländer, tillgång pågynnsamma villkor, inbegripetkoncession och preferensvillkorenligt vad som ömsesidigtavtalats och under hänsyn tillbehovet av skydd förimmateriella rättigheter, tillsådan teknologi som är mestlämpad för praktisk tillämpningpå lokalbefolkningars konkretabehov, med särskilduppmärksamhet på de sociala,kulturella, ekonomiska och
Bilaga
(c) fecilitate technologycooperation among affectedcountry Parties throughfinancial assistance or otherappropriate means;
(d) extend technologycooperation with affecteddeveloping country Parties,including, where relevant, jointventures, especially to sectorswhich foster altemativelivelihoods; and
(e) take appropriate measuresto create domestic marketconditions and incentives, fiscalor otherwise, conducive to thedevelopment, transfer,acquisition and adaptation ofsuitable technology, knowledge,know-how and practices,including measures to ensureadequate and effectiveprotection of intellectualproperty rights.
2. The Parties shall,according to their respectivecapabilities, and subject to theirrespective national legislationand/or policies, protect,promote and use in particularrelevant traditional and localtechnology, knowledge, know-how and practices and, to thatend, they undertake to:
(a) make inventories of suchtechnology, knowledge, know-how and practices and theirpotential uses with theparticipation of localpopulations, and disseminatesuch information, whereappropriate, in cooperation with4 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
miljömässiga effekterna avsådan teknologi;
c) underlätta teknologisktsamarbete mellan drabbadekonventionsparter genomfinansiellt bistånd eller andralämpliga insatser:
d) utvidga det teknologiskasamarbetet med drabbadekonventionsparter som ärutvecklingsländer, inbegripetjoint ventures, där så ärlämpligt, särskilt inom områdensom främjar alternativaförsöijningsmöjligheter; och
e) vidta lämpliga åtgärder föratt skapa villkor påhemmamarknaden, ochstimulansåtgärder i form avskatter eller på annat sätt, somger gynnsamma förutsättningarför utveckling, överföring,anskaffning och anpassning avlämplig teknologi, kunskap,know-how och lokala metoder,inbegripet åtgärder för attsäkerställa tillfredsställande ocheffektivt skydd förupphovsrätten.
2. Parterna skall, i denutsträckning deras förmågamedger och i den omfettningderas resp, nationellalagstiftning och/eller politiskaprogram tillåter, särskiltskydda, främja och utnyttjatraditionell och lokal teknologi,kunskap, know-how och lokalametoder av betydelse och fördetta ändamål förbinder de sigatt:
a) under medverkan avlokalbefolkningar upprättaförteckningar över sådanteknologi, kunskap, know-howoch lokala metoder och dessasmöjliga användningsområdensamt att sprida sådan
Bilaga
relevant intergovemmental andnon-govemmentalorganizations;
(b) ensure that suchtechnology, knowledge, know-how and practices areadequately protected and thatlocal populations benefitdirectly, on an equitable basisand as mutually agreed, fromany commercial utilization ofthem or from any technologicaldevelopment derived therefrom;
(c) encourage and activelysupport the improvement anddissemination of suchtechnology, knowledge, know-how and practices or of thedevelopment of new technologybased on them; and
(d) fecilitate, as appropriate,the adaptation of suchtechnology, knowledge, know-how and practices to wide useand integrate them with modemtechnology, as appropriate.
Section 3: Supporting measures
Article 19
Capacity building, educationand public awareness
1. The Parties recognize thesignificance of capacitybuilding - that is to say,institution building, trainingand development of relevantlocal and national capacities -in efforts to combatdesertification and mitigate theeffects of drought. They shallpromote, as appropriate,capacity-building:
(a) through the fullparticipation at all levels of
information, där så är lämpligt,i samarbete med mellanstatligaoch enskilda organisationer avbetydelse;
b) säkerställa att sådanteknologi, kunskap, know-howoch lokala metoder hartillräckligt skydd och attlokalbefolkningarna direkt, pårättvis grund och somömsesidigt avtalats, gynnas avkommersiell användning avkunskaperna eller avteknologiska utvecklingar sombygger på sådana kunskaper;
c) stimulera och aktivt stödjaförbättring och spridning avsådan teknologi, kunskap,know-how och lokala metodereller av den utveckling av nyteknologi som bygger på dem;och
d) främja, när så är lämpligt,anpassning av sådan teknologi,kunskap, know-how och lokalametoder till bred användningoch integrera dem med modemteknologi när så är lämpligt.
Sektion 3: Stödåtgärder
Artikel 19
Bilaga
Kunskapsuppbyggnad,utbildning och allmänhetensmedvetenhet
1. Parterna erkännerbetydelsen avkunskapsuppbyggnad - dvs.institutionsbygge, träning ochutveckling av lokal ochnationell förmåga av betydelse -för ansträngningar att bekämpaökenspridning och lindratorkans konsekvenser. De skall,där så är lämpligt, främjakunskapsuppbyggnad:
a) genom lokalbefolkningensoch i synnerhet kvinnors och
local people, particularly at thelocal level, especially womenand youth, with the cooperationof non-govemmental and localorganizations;
(b) by strengthening trainingand research capacity at thenational level in the field ofdesertification and drought;
(c) by establishing and/orstrengthening support andextension services todisseminate relevant technologymethods and techniques moreeffectively, and by trainingfield agents and members ofrural organizations inparticipatory approaches for theconservation and sustainableuse of natural resources;
(d) by fostering the use anddissemination of theknowledge, know-how andpractices of local people intechnical cooperationprogrammes, whereverpossible;
(e) by adapting, wherenecessary, relevantenvironmentally soundtechnology and traditionalmethods of agriculture andpastoralism to modem socio-economic conditions;
(f) by providing appropriatetraining and technology in theuse of altemative energysources, particularly renewableenergy resources, aimedparticularly at reducingdependence on wood for fuel;
(g) through cooperation, asmutually agreed, to strengthenthe capacity of affecteddeveloping country Parties todevelop and implement
ungdomars fulla medverkan påalla nivåer, särskilt på lokalnivå, i samarbete med enskildaorganisationer och lokalaorganisationer;
b) genom att stärka utbildningoch forskningsförmågan pånationell nivå inom områdetökenspridning och torka;
c) genom att upprättaoch/eller stärka service för stödoch utvidgning för att mereffektivt sprida kunskap omteknologiska metoder ochtekniker och genom utbildningav fältaktörer och medlemmarav landsbygdsorganisationer iparticipatoriska angreppssätt förskydd och användning avnaturresurser på ett hållbartsätt;
d) genom att i allasammanhang främja användningoch spridning av kunskap,know-how ochlokalbefolkningars metoder itekniska samarbetsprogram;
e) genom att där det ärmöjligt anpassa ändamålsenligoch miljömässigt sund teknologioch traditionella metoder förjordbruk och boskapsskötsel tillmoderna socioekonomiskaförutsättningar;
f) genom att tillhandahållalämplig träning och teknologiför användning av alternativaenergikällor, särskiltförnyelsebara energiresurser,med särskild inriktning på attminska beroendet av brännved;
g) genom samarbete, somömsesidigt avtalats, stärkaförmågan hos drabbadekonventionsparter som ärutvecklingsländer att utvecklaoch genomföra program inomområdena insamling, analys och
Bilaga
programmes in the field ofcollection, analysis andexchange of informationpursuant to article 16;
(h) through innovative waysof promoting altemativelivelihoods, including trainingin new skills;
(i) by training of decisionmakers, managers, andpersonnel who are responsiblefor the collection and analysisof data for the disseminationand use of early waminginformation on droughtconditions and for foodproduction;
(j) through more effectiveoperation of existing nationalinstitutions and legalframeworks and, wherenecessary, creation of newones, along with strengtheningof strategic planning andmanagement; and
(k) by means of exchangevisitor programmes to enhancecapacity building in affectedcountry Parties through a long-term, interactive process ofleaming and study.
2. Affected developingcountry Parties shall conduct,in cooperation with otherParties and competentintergovemmental and non-govemmental organizations, asappropriate, an interdisciplinaryreview of available capacityand fäcilities at the local andnational levels, and thepotential for strengtheningthem.
3. The Parties shall cooperatewith each other and throughcompetent intergovemmentalorganizations, as well as withnon-govemmental
utbyte av information enligtartikel 16;
h) genom nyskapande formerför främjande av alternativförsöijning, inbegripetutbildning för nyayrkeskunskaper;
i) genom utbildning avbeslutsfattare, administratöreroch personal som har ansvarför insamling och analys avdata för spridning ochanvändning av information frånförvamingssystem som gällertorka och livsmedelsproduktion;
j) genom effektivareverksamhet i befintliganationella institutioner ochrättsliga organisationer och, därså är nödvändigt, bildande avnya sådana, samtidigt medåtgärder för att stärka strategiskplanering och förvaltning; och
k) genom program för utbyteav besök i syfte att förstärkakompetensuppbyggnaden idrabbade konventionspartergenom långsiktiga, interaktivainlärnings- och studieprocesser.
2. Drabbadekonventionsparter som ärutvecklingsländer skall,tillsammans med andra parteroch mellanstatliga och enskildaorganisationer av betydelse, dåså är lämpligt, genomföra entvärvetenskaplig översyn avtillgänglig kompetens ochresurser på lokal och nationellnivå samt av möjligheterna attstärka dem.
3. Partema skall samarbetamed varandra och genommellanstatliga organisationer avbetydelse, liksom med enskilda
Bilaga
organizations, in undertakingand supporting publicawareness and educationalprogrammes in both affectedand, where relevant, unaffectedcountry Parties to promoteunderstanding of the causes andeffects of desertification anddrought and of the importanceof meeting the objective of thisConvention. To that end, theyshall:
(a) organize awarenesscampaigns for the generalpublic;
(b) promote, on a permanentbasis, access by the public torelevant information, and widepublic participation in educationand awareness activities;
(c) encourage theestablishment of associationsthat contribute to publicawareness;
(d) develop and exchangeeducational and publicawareness material, wherepossible in local languages,exchange and second experts totrain personnel of affecteddeveloping country Parties incarrying out relevant educationand awareness programmes,and fully utilize relevanteducational material availablein competent intemationalbodies;
(e) assess educational needsin affected areas, elaborateappropriate school curriculaand expand, as needed,educational and adult literacyprogrammes and opportunitiesfor all, in particular for girls
organisationer, i verksamhet förutveckling och stöd av denallmänna medvetenheten och iutbildningsprogram i bådedrabbade, och där så ärlämpligt, icke drabbadekonventionsparters länder, föratt främja förståelse avorsakerna och följderna avökenspridning och torka och avvikten av att denna konventionsmål nås. I detta syfte skall de:
a) organisera kampanjer föratt medvetandegöraallmänheten;
b) kontinuerligt främjaallmänhetens tillgång tillinformation av betydelse ochbred allmän medverkan iaktiviteter för utbildning ochmedvetandegörande;
c) stimulera bildande avföreningar som bidrar till attallmänhetens probleminsiktökar;
d) utveckla och utbytautbildnings- och annatinformationsmaterial riktat tillallmänheten, så långt möjligt pålokala språk, utbyta och stödjaexperter för utbildning avpersonal inom drabbadekonventionsparter som ärutvecklingsländer i attgenomföra nödvändigautbildnings- ochinformationsprogram för ökadinsikt och fullt ut utnyttjanödvändigt utbildningsmaterialsom finns tillgänglig hosbehöriga internationella organ;
e) göra uppskattningar avutbildningsbehoven i drabbadeområden, utarbetaändamålsenliga studieplaner förskolorna och, efter behov,utvidga program för utbildningoch alfabetisering av vuxna och
Bilaga
and women, on theidentification, conservation andsustainable use andmanagement of the naturalresources of affected areas; and
(f) develop interdisciplinaryparticipatory programmesintegrating desertification anddrought awareness intoeducational systems and in non-formal, adult, distance andpractical educationalprogrammes.
4. The Conference of theParties shall establish and/orstrengthen networks of regionaleducation and training centresto combat desertification andmitigate the effects of drought.These networks shall becoordinated by an institutioncreated or designated for thatpurpose, in order to trainscientific, technical andmanagement personnel and tostrengthen existing institutionsresponsible for education andtraining in affected countryParties, where appropriate,with a view to harmonizingprogrammes and to organizingexchanges of experience amongthem. These networks shallcooperate closely with relevantintergovemmental and non-govemmental organizations toavoid duplication of effort.
Article 20
Financial resources
1. Given the centralimportance of financing to theachievement of the objective ofthe Convention, the Parties,taking into account theircapabilities, shall make every
för allas, särskilt kvinnors ochflickors, lika möjligheter attdelta, för identifiering, skyddoch hållbar användning ochvård av naturresurserna idrabbade områden; och
f) utveckla tvärvetenskapligaparticipatoriska program somintegrerar insikt omökenspridning och torka iutbildningssystemen och iprogram för informellutbildning, vuxenutbildning,distansundervisning ochpraktisk utbildning.
4. Partskonferensen skallbygga upp och/eller förstärkanätverk för regional utbildningoch undervisningscentra förbekämpning av ökenspridningoch lindring av torkanseffekter. Dessa nätverk skallsamordnas av en institution somskapats eller utsetts förändamålet, för utbildning avvetenskaplig, teknisk ochadministrativ personal och föratt stärka befintliga institutionersom har ansvar för utbildningoch träning hos drabbadekonvenstionsparter, där så ärlämpligt, i syfte att harmoniseraprogram och organisera utbyteav erfarenheter mellan dem.Dessa nätverk skall bedriva ettnära samarbete med behörigamellanstatliga och enskildaorganisationer för att undvikaatt insatser dupliceras.
Artikel 20
Finansiella resurser
1. Med utgångspunkt i dencentrala betydelse somfinansiering har för att dennakonventions mål ska uppnås,skall parterna, efter förmåga,göra allt för att säkerställa att
Bilaga
effort to ensure that adequatefinancial resources are availablefor programmes to combatdesertification and mitigate theeffects of drought.
2. In this connection,developed country Parties,while giving priority to affectedAfrican country Parties withoutneglecting affected developingcountry Parties in otherregions, in accordance witharticle 7, undertake to:
(a) mobilize substantialfinancial resources, includinggrants and concessional loans,in order to support theimplementation of programmesto combat desertification andmitigate the effects of drought;
(b) promote the mobilizationof adequate, timely andpredictable financial resources,including new and additionalfunding from the GlobalEnvironment Facility of theagreed incremental costs ofthose activities concemingdesertification that reläte to itsfour focal areas, in conformitywith the relevant provisions ofthe Instrument establishing theGlobal Environment Facility;
(c) fecilitate throughintemational cooperation thetransfer of technology,knowledge and know-how; and
(d) explore, in cooperationwith affected developingcountry Parties, innovativemethods and incentives formobilizing and channellingresources, including those offoundations, non-govemmentalorganizations and other privatesector entities, particularly debtswaps and other innovative
tillräckliga finansiella resurserstår till förfogande för programsom gäller bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser.
2. I detta sammanhang åtarsig parter som är utveckladeländer, samtidigt som deprioriterar drabbade parter iAfrika utan att för den skullförbise drabbade parter som ärutvecklingsländer i andraregioner, i enlighet med artikel7, att:
a) anskaffa betydandefinansiella resurser, inbegripetdonationer och förmånliga lån,i syfte att stödja tillämpning avprogram för bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser;
b) främja anskaffning avtillräckliga, förutsebarafinansiella resurser i rätt tid,inbegripet ny ochkompletterande finansieringfrån den globala miljöfondenför de avtalade stegvis ökandekostnaderna för de aktiviteterrörande ökenspridning somfaller inom fondens fyrahuvudområden, i enlighet medrelevanta beslut i det dokumentsom låg till grund för bildandetav miljöfonden;
c) genom internationelltsamarbete underlätta överföringav teknologi, kunskap ochknow-how; och
d) tillsammans med drabbadeparter undersöka nyskapandemetoder och stimulansåtgärderför anskaffning och kanaliseringav resurser, inbegripet sådanasom finns hos stiftelser,enskilda organisationer ochandra institutioner inom denprivata sektorn, särskilt debtswaps och andra nyskapande
Bilaga
means which increase financingby reducing the extemal debtburden of affected developingcountry Parties, particularlythose in Africa.
3. Affected developingcountry Parties. taking intoaccount their capabilities,undertake to mobilize adequatefinancial resources for theimplementation of their nationalaction programmes.
4. In mobilizing financialresources, the Parties shall seekfull use and continuedqualitative improvement of allnational, bilateral andmultilateral funding sources andmechanisms, using consortia,joint programmes and parallelfinancing, and shall seek toinvolve private sector fundingsources and mechanisms,including those of non-govemmental organizations. Tothis end, the Parties shall fullyutilize the operationalmechanisms developed pursuantto article 14.
5. In order to mobilize thefinancial resources necessaryfor affected developing countryParties to combat desertificationand mitigate the effects ofdrought, the Parties shall:
(a) rationalize and strengthenthe management of resourcesalready allocated for combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought by usingthem more effectively andefficiently, assessing their
metoder som ökarfinansieringen genom attminska den börda somutlandsskulden utgör fördrabbade parter, särskilt deafrikanska.
3. Drabbade parter som ärutvecklingsländer åtar sig att,efter förmåga, anskaffatillräckliga finansiella resurserför tillämpning av sinanationella handlingsprogram.
4. I arbetet på att anskaffafinansiella resurser skallparterna sträva efter fulltutnyttjande och fortlöpandekvalitetsförbättring av allanationella, bilaterala ochmultilaterala finansieringskälloroch mekanismer och tillämpakonsortier, gemensammaprogram ochparallellfinansiering och skallsträva efter att engagera ävenkällor och mekanismer förfinansiering inom den privatasektorn, inberäknat enskildaorganisationer. För detta syfteskall parterna till fullo användade operativa mekanismer somutvecklats i överensstämmelsemed artikel 14.
5. I syfte att anskaffa definansiella resurser som behövsför att drabbade parter som ärutvecklingsländer skall kunnabekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser,skall parterna:
a) rationalisera och stärkaförvaltningen av resurser somredan anvisats för bekämpningav ökenspridning och lindringav torkans konsekvenser,genom att använda demeffektivare i fråga omverksamhet och kostnader,bedöma deras framsteg och
Bilaga
successes and shortcomings,removing hindrances to theireffective use and, wherenecessary, reorientingprogrammes in light of theintegrated long-term approachadopted pursuant to thisConvention;
(b) give due priority andattention within the govemingbodies of multilateral financialinstitutions, fäcilities and funds,including regional developmentbanks and funds, to supportingaffected developing countryParties, particularly those inAfrica, in activities whichadvance implementation of theConvention, notably actionprogrammes they undertake inthe framework of regionalimplementation annexes; and
(c) examine ways in whichregional and subregionalcooperation can be strengthenedto support efforts undertaken atthe national level.
6. Other Parties areencouraged to provide, on avoluntary basis, knowledge,know-how and techniquesrelated to desertification and/orfinancial resources to affecteddeveloping country Parties.
7. The full implementation byaffected developing countryParties, particularly those inAfrica, of their obligationsunder the Convention will begreatly assisted by thefulfilment by developed countryParties of their obligationsunder the Convention,including in particular those
brister, avlägsna hinder förderas effektiv användning och,där så är nödvändigt,omorientera programmen iljuset av det integreradelångsiktiga angreppssätt somantagits i överensstämmelsemed denna konvention;
b) inom styrelserna förmultilaterala finansiellainstitutioner, inrättningar ochfonder, inbegripet regionalautvecklingsbanker och fonder,ge nödvändig prioritet ochuppmärksamhet åt stöd fördrabbade parter som ärutvecklingsländer, särskiltländerna i Afrika, förverksamhet som främjartillämpning av konventionen, isynnerhet handlingsprogramsom länderna genomför inomramen för de regionalatillämpningsbilagorna; och
c) pröva vägar som kanutnyttjas för att stärka regionaltoch subregionalt samarbete tillstöd för ansträngningar somgörs på nationell nivå.
6. Andra parter uppmanas attpå frivillig grund ställakunskaper, know-how ochtekniker till förfogande som ärkopplade till ökenspridningoch/eller finansiella resurser tilldrabbade parter som ärutvecklingsländer.
7. En fullständig tillämpning,av drabbade parter som ärutvecklingsländer och särskiltav länderna i Afrika, av derasåtaganden under konventionenskulle kraftigt gynnas om partersom är utvecklade länderuppfyller sina åtaganden underkonventionen, i synnerhet desom gäller finansiella resurseroch teknologiöverföring. Närparter som är utvecklade länder
Bilaga
regarding financial resourcesand transfer of technology. Infulfilling their obligations,developed country Partiesshould take fully into accountthat economic and socialdevelopment and povertyeradication are the firstpriorities of affected developingcountry Parties, particularlythose in Africa.
fullgör sina åtaganden skall deta full hänsyn till att ekonomiskoch social utveckling samtutrotning av fattigdom harhögsta prioritet för de drabbadeparter som är utvecklingsländeroch särskilt för länderna iAfrika.
Bilaga
Article 21
Artikel 21
Financial mechanisms
1. The Conference of theParties shall promote theavailability of financialmechanisms and shallencourage such mechanisms toseek to maximize theavailability of funding foraffected developing countryParties, particularly those inAfrica, to implement theConvention. To this end, theConference of the Parties shallconsider for adoption inter aliaapproaches and policies that:
(a) facilitate the provision ofnecessary funding at thenational, subregional, regionaland global levels for activitiespursuant to relevant provisionsof the Convention;
(b) promote multiple-sourcefunding approaches,mechanisms and arrangementsand their assessment, consistentwith article 20;
(c) provide on a regularbasis, to interested Parties andrelevant intergovemmental andnon-govemmental organiza-tions, information on availablesources of funds and on fun-ding pattems in order to faci-litate coordination among them;
Finansiella mekanismer
1. Partskonferensen skallfrämja tillgängligheten tillfinansiella mekanismer ochskall stimulera sådanamekanismer att söka maximeratillgängligheten till medel föratt drabbade parter som ärutvecklingsländer, särskilt iAfrika, skall kunna tillämpakonventionen. I detta syfte skallpartskonferensen bland annatöverväga att anta angreppssättoch politiska handlingsprogramsom:
a) främjar tillförseln avnödvändiga resurser pånationell, subregional, regionaloch global nivå för aktiviteter iöverensstämmelse medbestämmelserna i konventionen;
b) främjar förfaranden sominnebär samfinansering frånflera källor, samt mekanismeroch överenskommelser ochuppföljning av dem, i överens-stämmelse med artikel 20.
c) fortlöpande ger berördaparter, mellanstatliga ochenskilda organisationer tillgångtill information om tillgängligafonder och omfinansieringsmönster för attfrämja samordning mellan dem;
(d) fecilitate theestablishment, as appropriate,of mechanisms, such asnational desertification funds,including those involving theparticipation of non-govemmental organizations, tochannel financial resourcesrapidly and efficiently to thelocal level in affecteddeveloping country Parties; and
(e) strengthen existing fundsand financial mechanisms at thesubregional and regional levels,particularly in Africa, tosupport more effectively theimplementation of theConvention.
2. The Conference of theParties shall also encourage theprovision, through variousmechanisms within the UnitedNations system and throughmultilateral financialinstitutions, of support at thenational, subregional andregional levels to activities thatenable developing countryParties to meet their obligationsunder the Convention.
3. Affected developingcountry Parties shall utilize,and where necessary, establishand/or strengthen, nationalcoordinating mechanisms,integrated in nationaldevelopment programmes, thatwould ensure the efficient useof all available financialresources. They shall alsoutilize participatory processesinvolving non-govemmentalorganizations, local groups andthe private sector, in raisingfunds, in elaborating as well asimplementing programmes andin assuring access to funding bygroups at the local level. These
d) underlättar inrättande, närså är nödvändigt, avmekanismer som exempelvisnationella fonder motökenspridning, inbegripetfonder som innebär medverkanav enskilda organisationer, föratt finansiella resurser snabbtoch effektivt skall kunnakanaliseras till den lokala nivåni drabbade utvecklingsländersom är konventionsparter; och
e) stärker befintliga fonderoch finansieringsmekanismer påsubregional och regional nivå,särskilt i Afrika, till stöd för enmer effektiv tillämpning avkonventionen.
2. Partskonferensen skallockså, genom olika mekanismerinom FN-systemet och viamultilateralafinansieringsinstitut, stimulerastöd på nationell, subregionaloch regional nivå för aktivitetersom sätter parter som ärutvecklingsländer i stånd attuppfylla sina åtaganden underkonventionen.
3. Drabbade parter som ärutvecklingsländer ska utnyttja,och där så är nödvändigt,upprätta och/eller stärkanationella mekanismer församordning, som är integreradei nationella utvecklingsprogram,och som skulle säkerställaeffektivt utnyttjande av allatillgängliga finansiella resurser.De skall också utnyttjaparticipatoriska processer somengagerar enskildaorganisationer, lokala grupperoch privata sektorn i arbetet föratt skaffa resurser, utarbetasamt tillämpa program och föratt säkerställa lokala gruppers
Bilaga
actions can be enhanced byimproved coordination andflexible programming on thepart of those providingassistance.
4. In order to increase theeffectiveness and efficiency ofexisting financial mechanisms,a Global Mechanism topromote actions leading to themobilization and channelling ofsubstantial financial resources,including for the transfer oftechnology, on a grant basis,and/or on concessional or otherterms, to affected developingcountry Parties, is herebyestablished. This GlobalMechanism shall fimction underthe authority and guidance ofthe Conference of the Partiesand be accountable to it.
5. The Conference of theParties shall identify, at its firstordinary session, anorganization to house theGlobal Mechanism. TheConference of the Parties andthe organization it hasidentified shall agree uponmodalities for this GlobalMechanism to ensure inter aliathat such Mechanism:
(a) identifies and draws up aninventory of relevant bilateraland multilateral cooperationprogrammes that are availableto implement the Convention;
(b) provides advice, onrequest, to Parties oninnovative methods of financingand sources of financialassistance and on improving thecoordination of cooperationactivities at the national level;
tillgång till medel. Dessaaktiviteter kan förstärkas genomförbättrad samordning ochflexibel programmering frånbiståndsgivarnas sida.
4. För att öka effektivitetenhos befintligafinansieringsmekanismer,upprättas härmed en globalmekanism som skall främjaaktiviteter som leder tillanskaffning och kanalisering avbetydande finansiella resurser,inbegripet resurser förteknologiöverföring, pådonationsbasis och/ellerförmånliga eller andra villkor,till drabbade parter som ärutvecklingsländer. Dennaglobala mekanism skall fungeraunder partskonferensens ledningoch överinseende och vararedovisningsskyldig inför den.
5. Partskonferensen skall vidsitt första ordinarie möte utseden organisation som skall hysaden globala mekanismen.Partskonferensen och denorganisation som konferensenutser, skall komma överens omformerna för denna globalamekanisms verksamhet för attbland annat säkerställa att den:
a) kartlägger ochsammanställer en förteckningöver aktuella bilaterala ochmultilaterala samarbetsprogramsom står till förfogande förtillämpning av konventionen;
b) på begäran av parterna, gerdem råd om nyskapandemetoder för finansiering ochkällor till ekonomiskt biståndoch om förbättring avsamordningen avbiståndsinsatser på nationellnivå;
Bilaga
(c) provides interested Partiesand relevant intergovemmentaland non-govemmentalorganizations with informationon available sources of fundsand on funding pattems inorder to fecilitate coordinationamong them; and
(d) reports to the Conferenceof the Parties, beginning at itssecond ordinary session, on itsactivities.
c) förser berörda parter och Prop. 1995/96:42
mellanstatliga och enskilda Bilaga
organisationer av betydelse med
information om tillgängligafinansieringskällor ochfinansieringsmönster, i syfte attunderlätta samordning mellandem; och
d) lämnar rapport över sinverksamhet tillpartskonferensen, med böljanvid konferensens andraordinarie möte.
6. The Conference of theParties shall, at its first session,make appropriate arrangementswith the organization it hasidentified to house the GlobalMechanism for theadministrative operations ofsuch Mechanism, drawing tothe extent possible on existingbudgetary and humanresources.
7. The Conference of theParties shall, at its thirdordinary session, review thepolicies, operational modalitiesand activities of the GlobalMechanism accountable to itpursuant to paragraph 4, takinginto account the provisions ofarticle 7. On the basis of thisreview, it shall consider andtake appropriate action.
6. Partskonferensen skall, vidsitt första möte, tillsammansmed den organisation somutsetts att hysa den globalamekanismen, vidta lämpligaåtgärder med avseende pådenna mekanismsadministrativa rutiner och då istörsta möjliga utsträckninganvända sig av redan befintliga budget-
och mänskliga resurser.
7. Partskonferensen skall vidsitt tredje ordinarie möte seöver den enligt punkt 4 sigunderställda globalamekanismens politik,arbetsmsetoder och aktivitetermed hänsyn tagen tillbestämmelserna i artikel 7.Utifrån denna översyn skallpartskonferensen överväga ochvidta lämpliga åtgärder.
PART IVINSTITUTIONS
DEL IVINSTITUTIONER
Article 22
Conference of the Parties
1. A Conference of theParties is hereby established.
2. The Conference of theParties is the supreme body ofthe Convention. It shall make,within its mandate, thedecisions necessary to promote
Artikel 22
Partskonferensen
1. Härmed upprättas enpartskonferens.
2. Partskonferensen är högstabeslutande organ förkonventionen. Den skall inomsitt mandat fetta nödvändiga
beslut för att firämja en effektiv £[
its effective implementation. Inparticular, it shall:
(a) regularly review theimplementation of theConvention and the functioningof its institutional arrangementsin the light of the experiencegained at the national,subregional, regional andintemational levels and on thebasis of the evolution ofscientific and technologicalknowledge;
(b) promote and facilitate theexchange of information onmeasures adopted by theParties, and determine the formand timetable for transmittingthe information to be submittedpursuant to article 26, reviewthe reports and makerecommendations on them;
(c) establish such subsidiarybodies as are deemed necessaryfor the implementation of theConvention;
(d) review reports submittedby its subsidiary bodies andprovide guidance to them;
(e) agree upon and adopt, byconsensus, rules of procedureand financial rules for itself andany subsidiary bodies;
(f) adopt amendments to theConvention pursuant to artides30 and 31;
(g) approve a programme andbudget for its activities,including those of its subsidiarybodies, and undertake necessaryarrangements for theirfinancing;
tillämpning av konventionen.Partskonferensen skall särskilt:
a) regelbundet se överkonventionens tillämpning ochde institutionelladispositionernas funktion iljuset av erfarenheter somgjorts på nationell, subregional,regional och internationell nivåoch på grundval avutvecklingen av vetenskapligoch teknisk kunskapen;
b) främja och underlättautbyte av information omåtgärder som parterna vidtagitoch avgöra former och tidtabellför överföring av informationsom ska lämnas iöverensstämmelse med artikel26, studera rapporterna ochlämna rekommendationer tilldem;
c) tillsätta sådanaunderordnade organ sompartskonferensen ansernödvändiga för tillämpningenav konventionen;
d) pröva rapporter somlämnas till den av dessunderordnade organ ochvägleda dessa;
e) komma överens om ochgenom konsensusbeslut antabestämmelser avseendetillvägagångssätt och finansiellaregler för sig själv ochunderordnade organ;
f) anta ändringar tillkonventionen iöverensstämmelse medartiklarna 30 och 31;
g) godkänna program ochbudget för sin egen verksamhet,och underordnade organ, ochvidta nödvändiga åtgärder förderas finansiering;
Bilaga
(h) as appropriate, seek thecooperation of, and utilize theservices of and informationprovided by, competent bodiesor agencies, whether nationalor intemational,intergovemmental or non-govemmental;
(i) promote and strengthenthe relationship with otherrelevant conventions whileavoiding duplication of efifort;and
(j) exercise such otherfunctions as may be necessaryfor the achievement of theobjective of the Convention.
3. The Conference of theParties shall, at its first session,adopt its own rules ofprocedure, by consensus, whichshall include decision-makingprocedures for matters notalready covered by decision-making procedures stipulated inthe Convention. Suchprocedures may includespecified majorities required forthe adoption of particulardecisions.
4. The first session of theConference of the Parties shallbe convened by the interimsecretariat referred to in article35 and shall take place not laterthan one year after the date ofentry into force of theConvention. Unless otherwisedecided by the Conference ofthe Parties, the second, thirdand fourth ordinary sessionsshall be held yearly, andthereafter, ordinary sessionsshall be held every two years.
5. Extraordinary sessions ofthe Conference of the Partiesshall be held at such othertimes as may be decided eitherby the Conference of the
h) där det är nödvändigt, sökasamarbete med, och utnyttjatjänster och information somtillhandahålls av kompetentaorgan eller myndigheter,oavsett om de är nationella ellerinternationella, mellanstatligaeller enskilda;
i) främja och stärka bandenmed andra konventioner avbetydelse och undvikaduplicering av insatser; och
j) utöva sådana övrigabefogenheter som kan kommaatt bli nödvändiga för attkonventionens mål ska nås.
3. Partskonferensen skall, vidsitt första möte och ikonsensusbeslut, anta sin egenarbetsordning. Den skallomfetta former förbeslutsfettande i frågor som interedan omfettas av deförfaranden för beslut somanges i konventionen. Sådanaformer får inbegripa krav påsärskilt specificerad majoritetför vissa beslut.
4. Partskonferensens förstamöte skall utlysas av detinterimsekretariat som avses iartikel 35 och skall hållassenast ett år efter den dag dådenna konventton träder i kraft.Såvida inte partsskonferensenbeslutar annat, skall det andra,tredje och fjärde ordinariemötet hållas med ett årsmellanrum. Ordinarie mötenskall därefter hållas vartannatår.
5. Partskonferensen skall hållaextraordinära möten på andratider efter beslut antingen avpartskonferensen i ordinariemöte eller på skriftlig begäran
Bilaga
Parties in ordinary session or atthe written request of anyParty, provided that, withinthree months of the requestbeing communicated to theParties by the PermanentSecretariat, it is supported by atleast one third of the Parties.
6. At each ordinary session,the Conference of the Partiesshall elect a Bureau. Thestructure and functions of theBureau shall be determined inthe rules of procedure. Inappointing the Bureau, dueregard shall be paid to the needto ensure equitable geographicaldistribution and adequaterepresentation of affectedcountry Parties, particularlythose in Africa.
7. The United Nations, itsspecialized agencies and anyState member thereof orobservers thereto not Party tothe Convention, may berepresented at sessions of theConference of the Parties asobservers. Any body oragency, whether national orintemational, govemmental ornon-govemmental, which isqualified in matters covered bythe Convention, and which hasinformed the PermanentSecretariat of its wish to berepresented at a session of theConference of the Parties as anobserver, may be so admittedunless at least one third of theParties present object. Theadmission and participation ofobservers shall be subject to therules of procedure adopted bythe Conference of the Parties.
8. The Conference of theParties may request competentnational and intemational
från en part, under förutsättningatt en sådan begäran får stödfrån minst en tredjedel avparterna inom tre månader frånden dag då det ständigasekretariatet underrättatparterna om denna begäran.
6. Vid vaije ordinarie möteskall partsskonferensen välja enbyrå. Byråns sammansättningoch uppgifter skall läggas fast iarbetsordningen. När den utses,skall vederbörlig hänsyn tas tillbehovet av att säkerställa enrättvis geografisk fördelningoch riktig representation förberörda parter, särskilt för deafrikanska.
7. FN, dess speciellamyndigheter och alla dessmedlemsstater ellerobservatörer som inte är parteri konventionen får vararepresenterade somobservatörer vidpartskonferensens möten. Allaorgan och myndigheter som harkompetens inom de områdensom täcks av konventionen,oavsett om de är nationella ellerinternationella, statliga ellerenskilda och som underrättatdet ständiga sekretariatet om sinönskan om att få närvara somobservatör vid ettpartskonferensmöte, får beviljasnärvaro såvida inte minst entredjedel av parterna motsättersig det. Medgivandet för ochmedverkan av observatörerskall regleras enligt denarbetsordning sompartsskonferensen antagit.
8. Partskonferensen får hoskompetenta nationella ochinternationella organisationer,
Bilaga
organizations which haverelevant expertise to provide itwith information relevant toarticle 16, paragraph (g),article 17, paragraph 1 (c) andarticle 18, paragraph 2(b).
Article 23
Permanent Secretariat
1. A Permanent Secretariat ishereby established.
2. The functions of thePermanent Secretariat shall be:
(a) to make arrangements forsessions of the Conference ofthe Parties and its subsidiarybodies established under theConvention and to providethem with services as required;
(b) to compile and transmitreports submitted to it;
(c) to facilitate assistance toaffected developing countryParties, on request, particularlythose in Africa, in thecompilation and communicationof information required underthe Convention;
(d) to coordinate its activitieswith the secretariats of otherrelevant intemational bodiesand conventions;
(e) to enter, under theguidance of the Conference ofthe Parties, into suchadministrative and contractualarrangements as may berequired for the effectivedischarge of its functions;
(f) to prepare reports on theexecution of its functions underthis Convention and present
5 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
som har expertkunskap inomkonventionens område, begäraatt de förser konferensen medinformation enligt artikel 16,moment (g), artikel 17, punktl(c) och artikel 18, punkt 2(b).
Artikel 23
Ständigt sekretariat
1. Härmed inrättas ett ständigtsekretariat.
2. Det ständiga sekretariatetsuppgifter skall vara:
a) att vidta nödvändigaåtgärder för partskonferensensmöten och för möten iunderordnade organ somtillsatts enligt konventionen ochförse dem med de tjänster sombehövs;
b) att sammanställa ochvidarebefordra rapporter somkommer till sekretariatet;
c) att på begäran underlättabistånd till drabbade parter somär utvecklingsländer, särskilt iAfrika, för sammanställningoch spridning av informationsom krävs under konventionen;
d) att samordna sinaaktiviteter med verksamhet isekretariat tillhörande andrainternationella organ ochkonventioner inom områdensom har betydelse för dennakonvention;
e) att enligt riktlinjer frånpartsskonferensen träffa sådanaadministrativa ochkontraktsenligaöverenskommelser som kanvara nödvändiga för attsekretariatet ska kunna fullgörasina uppgifter effektivt;
f) att bereda rapporter överden egna verksamheten under
Bilaga
them to the Conference of theParties; and
(g) to perform such othersecretariat functions as may bedetermined by the Conferenceof the Parties.
3. The Conference of theParties, at its first session, shalldesignate a PermanentSecretariat and makearrangements for itsfunctioning.
Article 24
Committee on Science andTechnology
1. A Committee on Scienceand Technology is herebyestablished as a subsidiary bodyof the Conference of the Partiesto provide it with informationand advice on scientific andtechnological matters relating tocombating desertification andmitigating the effects ofdrought. The Committee shallmeet in conjunction with theordinary sessions of theConference of the Parties andshall be multidisciplinary andopen to the participation of allParties. It shall be composed ofgovemment representativescompetent in the relevant fieldsof expertise. The Conference ofthe Parties shall decide, at itsfirst session, on the terms ofreference of the Committee.
2. The Conference of theParties shall establish andmaintain a roster ofindependent experts withexpertise and experience in therelevant fields. The roster shallbe based on nominationsreceived in writing from theParties, taking into account the
konventionen och lägga framdem för partsskonferensen; och
g) att utföra alla andrasekretariatsfunktioner som kankomma att beslutas avpartskonferensen.
3. Vid sitt första möte skallpartskonferensen utse ettständigt sekretariat och vidtaåtgärder för dess arbete.
Artikel 24
Kommitté för vetenskap ochteknologi
1. En kommitté för vetenskapoch teknologi upprättas härmedsom ett partskonferensenunderställt organ för att försekonferensen med informationoch råd i vetenskapliga ochteknologiska frågor som hörsamman med bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser.Kommittén skall mötas ianslutning till partskonferensensordinarie möten och skall varatvärvetenskaplig och öppen förmedverkan från alla parter.Den skall bestå avregeringsföreträdare medkompetens inomkunskapsområden av betydelse.Partskonferensen skall vid sittförsta möte besluta omkommitténsuppdragsbeskrivning.
2. Partskonferensen skallupprätta och upprätthålla ettregister över fristående expertermed kunskap och erfarenhetinom aktuella områden.Förteckningen skall bygga påskriftliga nomineringar frånparterna och hänsyn skall tastill behovet av ett
Bilaga
need for a multidisciplinaryapproach and broadgeographical representation.
3. The Conference of theParties may, as necessary,appoint ad hoc panels toprovide it, through theCommittee, with informationand advice on specific issuesregarding the State of the art infields of Science and technologyrelevant to combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought. Thesepanels shall be composed ofexperts whose names are takenfrom the roster, taking intoaccount the need for amultidisciplinary approach andbroad geographicalrepresentation. These expertsshall have scientificbackgrounds and fieldexperience and shall beappointed by the Conference ofthe Parties on therecommendation of theCommittee. The Conference ofthe Parties shall decide on theterms of reference and themodalities of work of thesepanels.
tvärvetenskapligt angreppssätt Prop. 1995/96:42
och bred geografisk Bilaga
representation.
3. Partskonferensen får, efterbehov, tillsätta ad hoc panelerför att via kommittén få tillgångstill information och rådgivningi konkreta frågor som rörforskningsläget ifråga omvetenskap och teknologi avspeciell betydelse förbekämpning av ökenspridningoch lindring av torkanskonsekvenser. Dessa panelerskall bestå av experter somhämtas från förteckningen, medsärskild hänsyn tagen tillbehovet av ett tvärvetenskapligtangreppssätt och bredgeografisk representation.Experterna skall havetenskaplig bakgrund ocherfarenhet av fältarbete ochskall utses av partskonferensenefter rekommendation frånkommittén. Partskonferensenskall besluta omuppdragsbeskrivning ocharbetsformer för dessa paneler.
Article 25
Artikel 25
Networking of institutions,agencies and bodies
1. The Committee on Scienceand Technology shall, underthe supervision of theConference of the Parties,make provision for theundertaking of a survey andevaluation of the relevantexisting networks, institutions,agencies and bodies willing tobecome units of a network.Such a network shall support
Nätverk av institutioner,myndigheter och organ
1. Kommittén för vetenskapoch teknologi skall underpartskonferensens överinseendeombesörja genomförande av enkartläggning och utvärdering avbefintliga nätverk, institutioner,myndigheter och organ som haranknytning till dennakonventions ämnesområde ochsom är villiga att ingå i ettnätverk. Ett sådant nätverk 57
the implementation of theConvention.
2. On the basis of the resultsof the survey and evaluationreferred to in paragraph 1, theCommittee on Science andTechnology shall makerecommendations to theConference of the Parties onways and means to fecilitateand strengthen networking ofthe units at the local, nationaland other levels, with a view toensuring that the thematic needsset out in artides 16 to 19 areaddressed.
3. Taking into account theserecommendations, theConference of the Parties shall:
(a) identify those national,subregional, regional andintemational units that are mostappropriate for networking, andrecommend operationalprocedures, and a time frame,for them; and
(b) identify the units bestsuited to fecilitating andstrengthening such networkingat all levels.
PART VPROCEDURES
Article 26Communication of information
1. Each Party shallcommunicate to the Conferenceof the Parties for considerationat its ordinary sessions, throughthe Permanent Secretariat,reports on the measures whichit has taken for theimplementation of theConvention. The Conference ofthe Parties shall determine thetimetable for submission andthe format of such reports.
skall stödja tillämpningen avkonventionen.
2. På grundval av resultatenav kartläggningen ochutvärderingen enligt punkt 1,skall kommittén för vetenskapoch teknologi lägga förslag tillpartskonferensen till hur, ochmed vilka medel, arbetet i ettnätverk mellan enheter pålokal, nationell och annan nivåkan stärkas i syfte attsäkerställa att de ämnesmässigabehov som angivits i artiklarna16 till 19 tillgodoses.
3. Med hänsyn till dessaförslag skall partsskonferensen:
a) identifiera de nationella,subregionala, regionala ochinternationella enheter som ärbäst lämpade för nätverksarbeteoch föreslå arbetsformer och entidsram för dem; och
b) identifiera de enheter somär bäst lämpade att underlättaoch stärka sådantnätverksarbete på alla nivåer.
DEL VPROCEDURER
Artikel 26Informationslämning
1. Varje part skall, via detpermanenta sekretariatet, lämnarapporter om åtgärder som harvidtagits för tillämpning avkonventionen tillpartskonferensen för prövning.Partskonferensen skall beslutaom tidsram för inlämnande avrapporter och om derasutformning.
Bilaga
2. Affected country Partiesshall provide a description ofthe strategies establishedpursuant to article 5 and of anyrelevant information on theirimplementation.
3. Affected country Partieswhich implement actionprogrammes pursuant to artides9 to 15 shall provide a detaileddescription of the programmesand of their implementation.
4. Any group of affectedcountry Parties may make ajoint communication onmeasures taken at thesubregional and/or regionallevels in the framework ofaction programmes.
5. Developed country Partiesshall report on measures takento assist in the preparation andimplementation of actionprogrammes, includinginformation on the financialresources they have provided,or are providing. under theConvention.
6. Information communicatedpursuant to paragraphs 1 to 4shall be transmitted by thePermanent Secretariat as soonas possible to the Conference ofthe Parties and to any relevantsubsidiary body.
7. The Conference of theParties shall fecilitate theprovision to affected developingcountries, particularly those inAfrica, on request, of technicaland financial support incompiling and communicatinginformation in accordance withthis article, as well asidentifying the technical andfinancial needs associated withaction programmes.
2. Drabbade parter skalllämna en beskrivning av destrategier som lagts fest iöverensstämmelse med artikel 5och av all viktig informationom deras tillämpning.
3. Drabbade parter somtillämpar handlingsprogram iöverensstämmelse medartiklarna 9 till 15 skall lämnaen detaljerad beskrivning avprogrammen och derasgenomförande.
4. Alla grupper som bildats avdrabbade parter får lämnagemensamma uppgifter omåtgärder som vidtagits påsubregional och/eller regionalnivå inom ramen förhandlingsprogram.
5. Parter som är utveckladeländer skall lämna rapport omåtgärder som vidtagits för attbidra till framställning ochgenomförande avhandlingsprogram, inbegripetinformation omfinansieringskällor som harställts, eller ställs, tillförfogande inom konventionensram.
6. Information som lämnats iöverensstämmelse medpunkterna 1 -4 skall av detpermanenta sekretariatet snarastmöjligt vidarebefordras tillpartskonferensen och tillberörda underordnade organ.
7. Partskonferensen skall göradet lättare att, på begäran, försedrabbade parter som ärutvecklingsländer, särskiltländerna i Afrika, med teknisktoch ekonomiskt stöd försammanställning och spridningav information i enlighet meddenna artikel liksom föridentifiering av tekniska ochfinansiella behov som är
Bilaga
förknippade med Prop. 1995/96:42
handlingsprogrammen. Bilaga
Article 27
Artikel 27
Measures to resolve questionson implementation
The Conference of the Partiesshall consider and adoptprocedures and institutionalmechanisms for the resolutionof questions that may arise withregard to the implementation ofthe Convention.
Åtgärder för att lösa frågorrörande tillämpning
Partskonferensen skall prövaoch anta arbetsformer ochinstitutionella mekanismer föratt lösa frågor som kan kommaatt uppstå i samband medtillämpning av konventionen.
Article 28
Artikel 28
Settlement of disputes
1. Parties shall settle anydispute between themconceming the interpretation orapplication of the Conventionthrough negotiation or otherpeaceful means of their ownchoice.
2. When ratifying, accepting,approving, or acceding to theConvention. or at any timethereafter, a Party which is nota regional economic integrationorganization may declare in awritten instrument submitted tothe Depositary that. in respectof any dispute conceming theinterpretation or application ofthe Convention, it recognizesone or both of the followingmeans of dispute settlement ascompulsory in relation to anyParty accepting the sameobligation:
Konfliktlösning
1. Partema skall lösa inbördeskonflikter rörande tolkning ochtillämpning av konventionengenom förhandlingar ellerandra fredliga medel som desjälva väljer.
2. När konventionenratificeras, godtas, godkännseller tillträds, eller när somhelst därefter, får en part sominte är en regional organisationför ekonomisk integrationskriftligt till depositarienförklara att han vid konflikterrörande tolkning ellertillämpning av konventionenförbinder sig att, i relation tillvarje part som godkännersamma åtagande, erkänna en avföljande former förkonfliktlösning, eller båda:
(a) arbitration in accordancewith procedures adopted by theConference of the Parties in anannex as soon as practicable;
a) skiljedom iöverensstämmelse med ettförfarande som partskon-ferensen lagt fäst i en bilaga såsnart som detta kunnat ske;
(b) submission of the disputeto the Intemational Court ofJustice.
b) hänskjutande av tvisten till
den internationella domstolen. 70
3. A Party which is aregional economic integrationorganization may make adeclaration with like effect inrelation to arbitration inaccordance with the procedurereferred to in paragraph 2 (a).
4. A declaration madepursuant to paragraph 2 shallremain in force until it expiresin accordance with its terms oruntil three months after writtennotice of its revocation hasbeen deposited with theDepositary.
5. The expiry of adeclaration, a notice ofrevocation or a new declarationshall not in any way affectproceedings pending before anarbitral tribunal or theIntemational Court of Justiceunless the Parties to the disputeotherwise agree.
6. If the Parties to a disputehave not accepted the same orany procedure pursuant toparagraph 2 and if they havenot been able to settle theirdispute within twelve monthsfollowing notification by oneParty to another that a disputeexists between them, thedispute shall be submitted toconciliation at the request ofany Party to the dispute, inaccordance with proceduresadopted by the Conference ofthe Parties in an annex as soonas practicable.
3. En part som är en regionalorganisation för ekonomiskintegration får lämna enförklaring med liknande verkani fråga om skiljedom i enlighetmed det förfarande som nämntsi punkt 2a).
4. En förklaring gjord iöverensstämmelse med punkt 2skall förbli i kraft tills dess denlöper ut i enlighet med sinavillkor eller under tre månaderefter den dag då en skriftligåterkallelse lämnats hosdepositarien.
5. När en förklaring löper utskall underrättelse omåterkallelse eller en nyförklaring på intet sätt påverkaförhandlingar som kan varaunder genomförande inför enskiljedomstol eller deninternationella domstolen såvidainte partierna i tvisten kommeröverens om annat.
6. Om parterna i en tvist inteaccepterar samma eller ettderaav de förfaranden som anges ipunkt 2 och om de inte kunnatlösa sin tvist inom tolv månaderefter den dag då den ena partenmeddelade den andre att detfanns en tvist mellan dem, skalltvisten på begäran av enderapart hänskjutas till medling ienligt med det förfarande somantagits av partskonferensen ien bilaga så snart detta kunnatske.
Bilaga
Article 29
Artikel 29
Status of annexes
1. Annexes form an integralpart of the Convention and,unless expressly providedotherwise, a reference to the
Bilagornas status
1. Bilagorna utgör enintegrerad del av konventionen.När konventionen åberopasskall detta också utgöra ett
Convention also constitutes areference to its annexes.
2. The Parties shall interpretthe provisions of the annexes ina manner that is in conformitywith their rights and obligationsunder the articles of thisConvention.
Article 30
Amendments to the Convention
1. Any Party may proposeamendments to the Convention.
2. Amendments to theConvention shall be adopted atan ordinary session of theConference of the Parties. Thetext of any proposedamendment shall becommunicated to the Parties bythe Permanent Secretariat atleast six months before themeeting at which it is proposedfor adoption. The PermanentSecretariat shall alsocommunicate proposedamendments to the signatoriesto the Convention.
3. The Parties shall makeevery efifort to reach agreementon any proposed amendment tothe Convention by consensus. Ifall efforts at consensus havebeen exhausted and noagreement reached, theamendment shall, as a lastresort, be adopted by a two-thirds majority vote of theParties present and voting atthe meeting. The adoptedamendment shall becommunicated by thePermanent Secretariat to theDepositary, who shall circulateit to all Parties for their
åberopande av dess bilagor,såvida inte annat uttryckligenbeslutats.
2. Parterna skall tolkabestämmelserna i bilagorna påett sätt som står i samklangmed deras rättigheter ochskyldigheter enligt dennakonventions artiklar.
Bilaga
Artikel 30
Ändringar av konventionen
1. Alla parter får föreslåändringar av konventionen.
2. Ändringar av konventionenskall antas vid ett ordinariemöte i partskonferensen.Texten till föreslagna ändringarskall av det ständigasekretariatet delges parternasenast sex månader före detmöte då förslaget är avsett attläggas fram för beslut. Detständiga sekretariatet skallockså underrättakonventionspartema omföreslagna ändringar.
3. Parterna skall göra allaansträngningar för att ikonsensus nåöverenskommelser om allaföreslagna ändringar avkonventionen. Om allamöjligheter till att skapakonsensus har prövats utan atten överenskommelse nåtts,skall ändringen som en sistautväg antas av en majoritet påtvå tredjedelar av de parter somvarit närvarande och röstat vidmötet. Den antagna ändringenskall av det ständigasekretariatet meddelasdepositarien som skall sändaden till alla parter för
ratification, acceptance,approval or accession.
ratificering, godtagande, Prop. 1995/96:42
godkännande eller anslutning. Bilaga
4. Instruments of ratification.acceptance, approval oraccession in respect of anamendment shall be depositedwith the Depositary. Anamendment adopted pursuant toparagraph 3 shall enter intoforce for those Parties havingaccepted it on the ninetieth dayafter the date of receipt by theDepositary of an instrument ofratification, acceptance,approval or accession by atleast two thirds of the Parties tothe Convention which wereParties at the time of theadoption of the amendment.
5. The amendment shall enterinto force for any other Partyon the ninetieth day after thedate on which that Partydeposits with the Depositary itsinstrument of ratification,acceptance or approval of, oraccession to the saidamendment.
6. For the purposes of thisarticle and article 31, "Partiespresent and voting" meansParties present and casting anaffirmative or negative vote.
4. Instrument för ratificering,godtagande, godkännande elleranslutning till en ändring skalldeponeras hos depositarien. Enändring som antagits iöverensstämmelse med punkt 3skall för de parter som godtagitden träda i kraft den nittiondedagen efter den dag dådepositarien erhåller ettinstrument för ratificering,godtagande, godkännande elleranslutning från minst tvåtredjedelar av dekonventionsparter som varparter när ändringen beslutades.
5. För alla andra parter skalländringen träda i kraft dennittionde dagen efter den dagdå vederbörande part lämnarsitt instrument för ratificering,godtagande, godkännande av,eller anslutning till ändringen,till depositarien.
6. För ändamålen i dennaartikel och artikel 31, skall ”departer som varit närvarande ochröstat” avse parter som ärnärvarande och som röstar föreller emot en ändring.
Article 31
Artikel 31
Adoption and amendment ofannexes
1. Any additional annex tothe Convention and anyamendment to an annex shall beproposed and adopted inaccordance with the procedurefor amendment of theConvention set forth in article30, provided that, in adoptingan additional regional
Antagande och ändring avbilagorna
1. Alla ytterligare bilagor tillkonventionen och alla ändringarav bilagor skall föreslås ochantas i överensstämmelse medformerna för ändring avkonventionen som angivits iartikel 30, under förutsättningatt det vid behandlingen av en 73
ytterligare bilaga om regional
implementation annex oramendment to any regionalimplementation annex, themajority provided for in thatarticle shall include a two-thirdsmajority vote of the Parties ofthe region concemed presentand voting. The adoption oramendment of an annex shallbe communicated by theDepositary to all Parties.
2. An annex, other than anadditional regionalimplementation annex, or anamendment to an annex, otherthan an amendment to anyregional implementation annex,that has been adopted inaccordance with paragraph 1,shall enter into force for allParties to the Convention sixmonths after the date ofcommunication by theDepositary to such Parties ofthe adoption of such annex oramendment, except for thoseParties that have notified theDepositary in writing withinthat period of their non-acceptance of such annex oramendment. Such annex oramendment shall enter intoforce for Parties whichwithdraw their notification ofnon-acceptance on the ninetiethday after the date on whichwithdrawal of such notificationhas been received by theDepositary.
3. An additional regionalimplementation annex oramendment to any regionalimplementation annex that hasbeen adopted in accordancewith paragraph 1, shall enterinto force for all Parties to theConvention six months after thedate of the communication bythe Depositary to such Parties
tillämpning, eller av förslag tilländring av en sådan bilaga, deni artikeln föreskrivnamajoriteten skall innefatta tvåtredjedels majoritet förnärvarande och röstande parterfrån den berörda regionen.Depositarien skall underrättaalla parter om antagande ellerändring av en bilaga.
2. Andra bilagor än ytterligareregionala tillämpningsbilagoreller ändringar av bilagor sominte är ändringar av regionalatillämpningsbilagor, som harantagits enligt punkt 1 skallträda i kraft för allakonventionens parter sexmånader efter den dag dådepositarien underrättatparterna om sådan bilaga ellertillägg, med undantag för departer som dessförinnanskriftligen meddelatdepositarien att de integodkänner bilagan ellerändringen. En sådan bilagaeller ändring skall träda i kraftför parter som återkallar sinunderrättelse om icke-godkännande, den nittiondedagen efter den dag dååterkallande av underrättelsenmottogs av depositarien.
Bilaga
3. En ytterligare regionaltillämpningsbilaga eller ändringav en regionaltillämpningsbilaga som antagitsi enlighet med punkt 1, skallträda i kraft för allakonventionens parter sexmånader efter den dag dådepositarien underrättatparterna om att bilagan eller
of the adoption of such annexor amendment, except withrespect to:
(a) any Party that has notifiedthe Depositary in writing,within such six month period,of its non-acceptance of thatadditional regionalimplementation annex or of theamendment to the regionalimplementation annex, in whichcase such annex or amendmentshall enter into force for Partieswhich withdraw theirnotification of non-acceptanceon the ninetieth day after thedate on which withdrawal ofsuch notification has beenreceived by the Depositary; and
(b) any Party that has made adeclaration with respect toadditional regionalimplementation annexes oramendments to regionalimplementation annexes inaccordance with article 34,paragraph 4, in which case anysuch annex or amendment shallenter into force for such aParty on the ninetieth day afterthe date of deposit with theDepositary of its instrument ofratification, acceptance,approval or accession withrespect to such annex oramendment.
4. If the adoption of an annexor an amendment to an annexinvolves an amendment to theConvention, that annex oramendment to an annex shallnot enter into force until suchlime as the amendment to theConvention enters into force.
Article 32
ändringen antagits, medundantag för:
a) en part som skriftligenmeddelat depositarien, inomsexmånaders perioden, att denytterligare tillämpningsbilaganeller ändringen av bilagan integodkänts. I sådana fall skallbilagan eller ändringen träda ikraft för parter som återkallatsin underrättelse om icke-godkännande nittionde dagenefter den dag då depositarienerhöll meddelande omåtertagande av icke-godkännande; och
b) en part som har lämnat enförklaring rörande ytterligareregionala tillämpningsbilagoreller ändringar av regionalatillämpningsbilagor iöverensstämmelse med artikel34, punkt 4. I sådana fall skallbilagan eller ändringen träda ikraft för berörd part dennittionde dagen efter den dagdå depositarien erhållitvederbörandes instrument förratifikation, godtagande,godkännande eller antagande avsådan bilaga eller ändring.
4. Om antagande av en bilagaeller ändring av en bilagainnefattar ändring avkonventionen, skall den bilaganeller ändringen av en bilagainte träda i kraft förrän den dagdå ändringen av konventionenträder i kraft.
Artikel 32
Bilaga
Right to vote
Rösträtt
1. Except as provided for inparagraph 2, each Party to theConvention shall have one vote.
2. Regional economicintegration organizations, inmatters within theircompetence, shall exercise theirright to vote with a number ofvotes equal to the number oftheir member States that areParties to the Convention. Suchan organization shall notexercise its right to vote if anyof its member States exercisesits right, and vice versa.
1. Med undantag för vad som Prop. 1995/96:42
anges i punkt 2, skall vaije Bilaga
konventionspart ha en röst.
2. Organisationer för regionalekonomisk integration skall, ifrågor som ligger inom derasbefogenheter, utöva sin rösträttför det antal röster sommotsvarar antalet medlemsstateri organisationen som ärkonventionsparter. En sådanorganisation skall inte utöva sinrösträtt om någon av dessmedlemmar gör det, och viceversa.
PART VI
FINAL PROVISIONS
DEL VI
AVSLUTANDE
BESTÄMMELSER
Article 33
Artikel 33
Signature
This Convention shall beopened for signature at Paris,on 14-15 October 1994, byStates Members of the UnitedNations or any of itsspecialized agencies or that areParties to the Stamte of theIntemational Court of Justiceand by regional economicintegration organizations. Itshall remain open for signature,thereafter, at the UnitedNations Headquarters in NewYork until 13 October 1995.
Undertecknande
Denna konvention skall ståöppen för undertecknande iParis den 14-15 oktober 1994,av stater som är medlemmar avFN eller något av dess särskildaorgan eller som är stadgeenligamedlemmar av internationelladomstolen, samt för regionalaorganisationer för ekonomiskintegration. Den skall därefterstå öppen för undertecknandehos FNs högkvarter i NewYork till den 13 oktober 1995.
Article 34
Artikel 34
Ratification, acceptance,approval and accession
1. The Convention shall besubject to ratification,acceptance, approval oraccession by States and byregional economic integrationorganizations. It shall be openfor accession from the day after
Ratifikation, godtagande,godkännande och tillträde
1. Konventionen skall vara
föremål för ratifikation,godtagande, godkännande ochtillträde av stater och regionalaorganisationer för ekonomiskintegration. Den skall stå öppen 75
för tillträde från dagen efter
the date on which theConvention is closed forsignature. Instruments ofratification. acceptance,approval or accession shall bedeposited with the Depositary.
2. Any regional economicintegration organization whichbecomes a Party to theConvention without any of itsmember States being a Party tothe Convention shall be boundby all the obligations under theConvention. Where one ormore member States of such anorganization are also Party tothe Convention, theorganization and its memberStates shall decide on theirrespective responsibilities forthe performance of theirobligations under theConvention. In such cases, theorganization and the memberStates shall not be entitled toexercise rights under theConvention concurrently.
3. In their instruments ofratification, acceptance,approval or accession, regionaleconomic integrationorganizations shall declare theextern of their competence withrespect to the matters govemedby the Convention. They shallalso promptly inform theDepositary, who shall in mminform the Parties, of anysubstantial modification in theextern of their competence.
4. In its instrument ofratification, acceptance,approval or accession, anyParty may declare that, withrespect to it, any additionalregional implementation annexor any amendment to anyregional implementation annex
den dag då konventionen stängsför undertecknande. Instrumentför ratifikation, godtagande,godkännande eller tillträde skalldeponeras hos depositarien.
2. Alla regionalaorganisationer för ekonomiskintegration som blir parter ikonventionen utan att någon avderas medlemsstater är det,skall vara bundnas av allaåtaganden enligt konventionen.Om en eller flera medlemsstateri en sådan organisation också ärpart/er i konventionen skallorganisationen och dessmedlemsstater besluta om sininterna ansvarsfördelning närdet gäller att fullgöraåtagandena enligt konventionen.I sådana fall skallorganisationen och dessmedlemsstater inte ha rätt attsamtidigt utöva sina rättigheterenligt konventionen.
3. I sina instrument förratifikation, godtagande,godkännande eller tillträde,skall regionala organisationerför ekonomisk integrationredovisa omfattningen av sinabefogenheter i frågor somregleras av konventionen. Deskall också snarast meddeladepositarien, som i sin tur skallinformera parterna, om varjeavgörande förändring avomfattningen av derasbefogenheter.
4. I sitt instrument förratifikation, godtagande,godkännande eller tillträde fåren part förklara att allaytterligare regionalatillämpningsbilagor, eller tilläggtill regionalatillämpningsbilagor, skall träda
Bilaga
shall enter into force only uponthe deposit of its instrument ofratification, acceptance,approval or accession withrespect thereto.
i kraft för hans del först sedanvederbörande instrument förratifikation, godtagande,godkännande eller tillträdedeponerats.
Bilaga
Article 35
Artikel 35
Interim arrangements
The secretariat functionsreferred to in article 23 will becarried out on an interim basisby the secretariat established bythe General Assembly of theUnited Nations in its resolution47/188 of 22 December 1992,until the completion of the firstsession of the Conference ofthe Parties.
Interimsbestämmelser
Sekretariatsfunktioner somavses i artikel 23 skall intilldess att partskonferensen hållitsitt första ordinarie möte utövasav det sekretariat som FNsgeneralförsamling upprättatenligt resolution 47/188 den 22december 1992 .
Article 36
Artikel 36
Entry into force
1. The Convention shall enterinto force on the ninetieth dayafter the date of deposit of thefiftieth instrument ofratification, acceptance,approval or accession.
2. For each State or regionaleconomic integrationorganization ratifying,accepting, approving oracceding to the Conventionafter the deposit of the fiftiethinstrument of ratification,acceptance, approval oraccession, the Convention shallenter into force on the ninetiethday after the date of deposit bysuch State or regional economicintegration organization of itsinstrument of ratification,acceptance, approval oraccession.
3. For the purposes ofparagraphs 1 and 2, anyinstrument deposited by a
Ikraftträdande
1. Konventionen skall träda ikraft den nittionde dagen efterden dag då det femtiondeinstrumentet för ratifikation,godtagande, godkännande ellertillträde deponerats.
2. För alla stater ellerregionala organisationer förekonomisk integration somratificerar, godtar, godkännereller tillträder konventionenefter depositionen av detfemtionde instrumentet förratifikation, godtagande,godkännande eller tillträde,skall konventionen träda i kraftden nittionde dagen efter dendag då vederbörande stater ellerregionala organisationer förekonomisk integrationdeponerade sina instrument förratifikation, godtagande,godkännande eller tillträde.
3. För de ändamål som avsesi punkterna 1 och 2 skallinstrument som deponerats av
regional economic integrationorganization shall not becounted as additional to thosedeposited by States members ofthe organization.
en regional organisation för Prop. 1995/96:42
ekonomisk integration inte Bilaga
räknas som tillägg till deinstrument som deponerats avorganisationens medlemsstater.
Article 37
Artikel 37
Reservations
No reservations may be madeto this Convention.
Reservationer
Inga reservationer får görasmot denna konvention.
Article 38
Artikel 38
Withdrawal
1. At any time after threeyears from the date on whichthe Convention has entered intoforce for a Party, that Partymay withdraw from theConvention by giving writtennotification to the Depositary.
2. Any such withdrawal shalltake effect upon expiry of oneyear from the date of receipt bythe Depositary of thenotification of withdrawal, oron such later date as may bespecified in the notification ofwithdrawal.
Frånträde
1. En part kan när som helst,tre år efter den dag dåkonventionen trädde i kraft förhonom, frånträda konventionengenom skriftligt meddelande tilldepositarien.
2. Sådana frånträdanden skallträda i kraft på dagen ett årefter den dag då depositarienerhöll meddelandet omfrånträde eller vid den senaretidpunkt som kan vara angiveni meddelandet om frånträde.
Article 39
Artikel 39
Depositary
The Secretary-General of theUnited Nations shall be theDepositary of the Convention.
Depositarie
FNs generalsekreterare skallvara depositarie förkonventionen.
Article 40
Artikel 40
Authentic texts
The original of the presentConvention, of which theArabic, Chinese, English,French, Russian and Spanishtexts are equally authentic,shall be deposited with theSecretary-General of the UnitedNations.
Autentiska texter
Originalet till dennakonvention, vars arabiska,kinesiska, engelska, franska,ryska och spanska texter skallha lika giltighet, skalldeponeras hos FNsgeneralsekreterare. 79
IN WITNESS WHEREOFthe undersigned, being dulyauthorized to that effect, havesigned the present Convention.
DONE AT Paris, this 17thday of June one thousand ninehundred and ninety-four.
ANNEX IREGIONALIMPLEMENTATION ANNEXFOR AFRICA
Article 1
Scope
This Annex applies to Africa,in relation to each Party and inconformity with theConvention, in particular itsarticle 7, for the purpose ofcombating desertification and/ormitigating the effects ofdrought in its arid, semi-aridand dry sub-humid areas.
Article 2
Purpose
The purpose of this Annex, atthe national, subregional andregional levels in Africa and inthe light of its particularconditions, is to:
(a) identify measures andarrangements, including thenature and processes ofassistance provided bydeveloped country Parties, inaccordance with the relevantprovisions of the Convention;
(b) provide for the efficientand practical implementation ofthe Convention to addressconditions specific to Africa;and
TILL BEKRÄFTELSEHÄRAV har undertecknade,därtill vederbörligenbemyndigade, undertecknatdenna konvention.
Upprättad i Paris den 17 juni1994.
Bilaga
BILAGA IREGIONALTILLÄMPNINGSBILAGAFÖR AFRIKA
Artikel 1
Omfattning
Denna bilaga gäller Afrika iförhållande till alla parter och ienlighet med denna konvention,i synnerhet artikel 7, förbekämpning av ökenspridningoch/eller lindring av torkanskonsekvenser i regionens torra,halvtorra och mindre fuktigaområden.
Artikel 2
Syfte
Syftet med denna bilaga äratt, på nationell, subregionaloch regional nivå i Afrika och iljuset av de särskildaomständigheterna:
a) identifiera åtgärder,inbegripet typ av, och formerför bistånd som tillhandahållsav parter som ärutvecklingsländer, iöverensstämmelse medrelevanta bestämmelser ikonventionen;
b) skapa förutsättningar för eneffektiv och praktiskttillämpning av konventionen föratt ta im med de villkor som ärspecifika för Afrika; och
(c) promote processes andactivities relating to combatingdesertification and/or mitigatingthe effects of drought within thearid, semi-arid and dry sub-humid areas of Africa.
Article 3
Particular conditions of theAfrican region
In carrying out theirobligations under theConvention, the Parties shall,in the implementation of thisAnnex, adopt a basic approachthat takes into consideration thefollowing particular conditionsof Africa:
(a) the high proportion ofarid, semi-arid and dry sub-humid areas;
(b) the substantial number ofcountries and populationsadversely affected bydesertification and by thefrequent recurrence of severedrought;
(c) the large number ofaffected countries that arelandlocked;
(d) the widespread povertyprevalent in most affectedcountries, the large number ofleast developed countriesamong them, and their need forsignificant amounts of extemalassistance, in the form of grantsand loans on concessionalterms, to pursue theirdevelopment objectives;
(e) the difficult socio-economic conditions,exacerbated by deterioratingand fluctuating terms of trade,extemal indebtedness and
6 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
c) främja förfaranden ochaktiviteter som hör sammanmed bekämpning avökenspridning och/eller lindringav torkans konsekvenser inomde torra, halv-torra och mindrefuktiga områdena i Afrika.
Artikel 3
Bilaga
Förhållanden som är specifikaför den afrikanska regionen
Parterna skall, när de fullgörsina skyldigheter underkonventionen, vid tillämpningenav denna bilaga utgå från ettgrundläggande angreppssättsom tar hänsyn till följandeförhållandena som är specifikaför Afrika:
a) den höga andelen torra,halvtorra och mindre fuktigaområden;
b) det betydande antalet länderoch invånare som drabbas avökenspridning och avregelbundet återkommande svårtorka;
c) det stora antalet drabbadeländer som saknar kust;
d) den utbredda fattigdom sområder i flertalet drabbadeländer, regionens stora antalländer inom kategorin 'minstutvecklade länder’ och derasbehov av avsevärda belopp iexternt stöd i form avdonationer och lån påförmånliga villkor för att de skakunna arbeta för att nå sinautvecklingsmål;
e) de svåra socioekonomiskavillkoren, ytterligare försvåradeav vikande och fluktuerandehandelsvillkor, utlandsskuld och
political instability, whichinduce internal, regional andintemational migrations;
(f) the heavy reliance ofpopulations on naturalresources for subsistencewhich, compounded by theeffects of demographic trendsand factors, a weaktechnological base andunsustainable productionpractices, contributes to seriousresource degradation;
(g) the insufficientinstitutional and legalframeworks, the weakinfrastructural base and theinsufficient scientific. technicaland educational capacity,leading to substantial capacitybuilding requirements; and
(h) the central role of actionsto combat desertification and/ormitigate the effects of droughtin the national developmentpriorities of affected Africancountries.
Article 4
Commitments and obligations ofAfrican country Parties
1. In accordance with theirrespective capabilities, Africancountry Parties undertake to:
(a) adopt the combating ofdesertification and/or themitigation of the effects ofdrought as a central strategy intheir efforts to eradicatepoverty;
(b) promote regionalcooperation and integration, ina spirit of solidarity andpartnership based on mutualinterest, in programmes and
politisk instabilitet som ledertill intern, regional ochinternationell migration;
f) befolkningens storaberoende av naturresurser föröverlevnad som, tillsammansmed effekterna av demografiskatrender och faktorer, en svagteknologisk bas och ohållbaraproduktionsmönster, bidrar tillallvarlig resursförstöring;
g) de otillräckligainstitutionella och rättsligaramarna, den svagainfrastrukturella basen och denotillräckliga vetenskapliga,tekniska och utbildningsmässigaförmågan som leder till mycketstora behov avkompetensuppbyggnad; och
h) den centrala roll somåtgärder för bekämpning avökenspridning och/eller lindringav torkans konsekvenser har ide prioriteringar som drabbadeafrikanska länder gör i sinanationella utvecklingsprogram.
Artikel 4
Afrikanska parters åtagandenoch skyldigheter
1. Afrikanskakonventionsparter åtar sig,inom ramen för sinamöjligheter, att:
a) anta kampen motökenspridning och/eller förlindring av torkanskonsekvenser som en centralstrategi i ansträngningarna attutrota fattigdomen;
b) främja regionalt samarbeteoch integration, i en anda avsolidaritet och partnerskapbaserat på gemensammaintressen, i program och
Bilaga
activities to combatdesertification and/or mitigatethe effects of drought;
(c) rationalize and strengthenexisting institutions concemedwith desertification and droughtand involve other existinginstitutions, as appropriate, inorder to make them moreeffective and to ensure moreefficient use of resources;
(d) promote the exchange ofinformation on appropriatetechnology, knowledge, know-how and practices between andamong them; and
(e) develop contingency plansfor mitigating the effects ofdrought in areas degraded bydesertification and/or drought.
2. Pursuant to the general andspecific obligations set out inartides 4 and 5 of theConvention, affected Africancountry Parties shall aim to:
(a) make appropriate financialallocations from their nationalbudgets consistent with nationalconditions and capabilities andreflecting the new priorityAfrica has accorded to thephenomenon of desertificationand/or drought;
(b) sustain and strengthenreforms currently in progresstoward greater decentralizationand resource tenure as well asreinforce participation of localpopulations and communities;and
aktiviteter som syftar till attbekämpa ökenspridningoch/eller lindra torkanskonsekvenser;
c) rationalisera och stärkabefintliga institutioner somarbetar med frågor rörandeökenspridning och torka ochengagera andra befintligainstitutioner utifrån vad som ärlämpligt, i syfte att göra demeffektivare och säkerställa ettmer effektivt utnyttjande avresurserna;
d) främja utbyte avinformation och lämpligteknologi, kunskap, know-howoch traditionella metodermellan och inom dem; och
e) utveckla beredskapsplanerför lindring av torkanskonsekvenser i områden somskadats av ökenspridningoch/eller torka.
2. I överensstämmelse med deallmänna och särskildaskyldigheter som anges iartiklarna 4 och 5 ikonventionen, skall drabbadeparter i Afrika sträva efter att:
a) under sina statsbudgeteranslå nödvändiga finansiellaresurser som är anpassade tillnationella villkor och kunskaperoch som avspeglar den nyaprioritet Afrika har givitfrågorna om ökenspridningoch/eller torka;
b) upprätthålla och förstärkareformer som för närvarandehåller på att genomföras tillförmån för störredecentralisering och spridningav ägandet till tillgångarnaliksom att förstärka den lokalabefolkningens ochlokalsamhällenas medverkan;och
Bilaga
(c) identify and mobilize newand additional national financialresources, and expand, as amatter of priority, existingnational capabilities andfäcilities to mobilize domesticfinancial resources.
c) identifiera och anskaffa nya Prop. 1995/96:42
och kompletterande nationella Bilaga
finansiella resurser och, medprioritet, utvidga redan befintlignationell förmåga ochmöjligheter till anskaffning avinhemska finansiella resurser.
Article 5
Artikel 5
Commitments and obligations ofdevelopedcountry Parties
De utvecklade parternasåtaganden och skyldigheter
1. In fulfilling their obligationspursuant to artides 4, 6 and 7of the Convention, developedcountry Parties shall givepriority to affected Africancountry Parties and, in thiscontext, shall:
1. När parter som ärutvecklade länder fullgör sinaskyldigheter enligt artiklarna 4,6 och 7 i konventionen, skallde ge prioritet till drabbadeparter i Afrika och, inom dennaram:
(a) assist them to combatdesertification and/or mitigatethe effects of drought by, interatia, providing and/orfacititating access to financialand/or other resources, andpromoting, financing and/orfacititating the financing of thetransfer, adaptation and accessto appropriate environmentaltechnologies and know-how, asmutually agreed and inaccordance with nationalpolicies. taking into accounttheir adoption of povertyeradication as a centralstrategy;
a) hjälpa dem i kampen motökenspridning och/eller förlindring av torkanskonsekvenser genom att. blandannat tillhandahålla ellerunderlätta tillgång tillfinansiella och/eller andraresurser och främja, finansieraoch/eller underlätta finansieringav överföring, anpassning ochtillgång till nödvändig teknologioch know-how påmiljöområdet, som ömsesidigtavtalats, och i enlighet mednationella politiska program,under hänsyn till ländernasbeslut att anta utrotning avfattigdom som en central
(b) continue to allocatesignificant resources and/orincrease resources to combatdesertification and/or mitigatethe effects of drought; and
strategi;
b) fortsätta att anslå betydanderesurser och/eller ökaresurserna för bekämpning avökenspridning och/eller lindringav torkans konsekvenser; och
(c) assist them instrengthening capacities toenable them to improve their
c) bistå utvecklingsländerna i 84
arbetet på att stärka den
institutional frameworks, aswell as their scientific andtechnical capabilities,information collection andanalysis, and research anddevelopment for the purpose ofcombating desertification and/ormitigating the effects ofdrought.
2. Other country Parties mayprovide, on a voluntary basis,technology, knowledge andknow-how relating todesertification and/or financialresources, to affected Africancountry Parties. The transfer ofsuch knowledge, know-how andtechniques is facilitated byintemational cooperation.
kunskap som behövs för att de Prop. 1995/96:42
ska kunna förbättra sina Bilaga
institutionella ramar och sinavetenskapliga och teknologiskamöjligheter, insamling ochanalys av information ochforskning och utveckling i syfteatt bekämpa ökenspridningoch/eller lindra torkanskonsekvenser.
2. Andra parter får, påfrivillig grund, tillhandahållateknologi, kunskap och know-how med koppling tillökenspridning och/ellerfinansiella resurser till drabbadeafrikanska parter. Överföringenav sådan kunskap, know-howoch teknologi underlättas avinternationellt samarbete.
Article 6
Artikel 6
Strategic planning frameworkfor sustainable development
1. National actionprogrammes shall be a centraland integral part of a broaderprocess of formulating nationalpolicies for the sustainabledevelopment of affectedAfrican country Parties.
2. A consultative andparticipatory process involvingappropriate levels ofgovemment, local populations,communities and non-govemmental organizationsshall be undertaken to provideguidance on a strategy withflexible planning to allowmaximum participation fromlocal populations andcommunities. As appropriate,bilateral and multilateralassistance agencies may beinvolved in this process at therequest of an affected Africancountry Party.
Strategisk planeringsram förhållbar utveckling
1. Nationellahandlingsprogram skall vara encentral och integrerad del avden vidare processen fördrabbade afrikanska partersformulering av nationell politikför hållbar utveckling;
2. Vägledning rörande enstrategi med flexibel planering isyfte att medge största möjligamedverkan från lokalbefolkningoch lokalsamhällen skallutvecklas i en process därregering, lokalbefolkning,samhällen och enskildaorganisationer rådfrågas ochdeltar. Där så är lämpligt, fårbilaterala och multilateralabiståndsorgan delta i dennaprocess på begäran av endrabbad afrikansk part.
85 Article 7
Artikel 7
Bilaga
Timetable for preparation ofaction programmes
Pending entry into force ofthis Convention, the Africancountry Parties, in cooperationwith other members of theintemational community, asappropriate, shall, to the externpossible, provisionally applythose provisions of theConvention relating to thepreparation of national,subregional and regional actionprogrammes.
Article 8
Tidsplan för sammanställningav handlingsprogram
I avvaktan på att dennakonvention skall träda i kraft,skall de afrikanska parterna isamarbete med andramedlemmar av detinternationella samfundet , därdet är lämpligt, i möjligastemån provisoriskt tillämpa debestämmelser i konventionensom gäller utveckling avnationella, subregionala ochregionala handlingsprogram.
Artikel 8
Content of national actionprogrammes
1. Consistent with article 10of the Convention, the overallstrategy of national actionprogrammes shall emphasizeintegrated local developmentprogrammes for affected areas,based on participatorymechanisms and on integrationof strategies for povertyeradication into efforts tocombat desertification andmitigate the effects of drought.The programmes shall aim atstrengthening the capacity oflocal authorities and ensuringthe active involvement of localpopulations, communities andgroups, with emphasis oneducation and training,mobilization of non-govemmental organizationswith proven expertise andstrengthening of decentralizedgovemmental structures.
2. National actionprogrammes shall, as
Innehållet i nationellahandlingsprogram
1. I överensstämmelse medartikel 10 i konventionen, skallden övergripande strategin förnationella handlingsprogrambetona integrerade lokalautvecklingsprogram fördrabbade områden, grundade påparticipatoriska mekanismeroch integrering av strategier förutrotning av fattigdom iansträngningarna för attbekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser.Programmen skall syfta till attstärka lokala myndighetersförmåga och säkerställa ettaktivt engagemang frånlokalbefolkningens, samhällenaoch gruppers sida, med särskiltvikt lagd vid utbildning ochträning, mobilisering avenskilda organisationer medbeprövade kunskaper ochförstärkning av decentraliseradestatliga strukturer.
2. Nationellahandlingsprogram skall, där det
appropriate, include thefollowing general features:
(a) the use, in developing andimplementing national actionprogrammes, of pastexperiences in combatingdesertification and/or mitigatingthe effects of drought, takinginto account social, economicand ecological conditions;
(b) the Identification offactors contributing todesertification and/or droughtand the resources and capacitiesavailable and required, and thesetting up of appropriatepolicies and institutional andother responses and measuresnecessary to combat thosephenomena and/or mitigatetheir effects; and
(c) the increase inparticipation of localpopulations and communities,including women, farmers andpastoralists, and delegation tothem of more responsibility formanagement.
3. National actionprogrammes shall also, asappropriate, include thefollowing:
(a) measures to improve theeconomic environment with aview to eradicating poverty:
(i) increasing incomes andemployment opportunities,especially for the poorestmembers of the community, by :
- developing markets for farmand livestock products;
- creating financialinstruments suited to localneeds;
är lämpligt, innehålla följandeallmänna särdrag:
a) tillämpning, i utvecklingoch genomförande av nationellahandlingsprogram, averfarenheter som gjorts ibekämpning av ökenspridningoch/eller lindring av torkanskonsekvenser, med hänsyntagen till sociala, ekonomiskaoch ekologiska förhållanden;
b) identifiering av faktorersom bidrar till ökenspridningoch/eller torka och av resurseroch kunskaper som ärtillgängliga och som krävs ochutformning av ändamålsenligapolitiska program ochinstitutionella och andra insatseroch åtgärder som är nödvändigaför att bekämpa dessaföreteelser och/eller lindraderas effekter; och
c) ökning avlokalbefolkningens ochlokalsamhällens medverkan,inbegripet kvinnor, bönder ochboskapsuppfödare meddelegering till dem av störreansvar för genomförande.
3. Nationellahandlingsprogram skall också, ilämplig omfattning, innehållaföljande:
a) åtgärder för att förbättraden ekonomiska miljön i syfteatt utrota fattigdomen:
i) ökning av inkomst ochsysselsättningsmöjligheter,särskilt för de fattigastemedborgarna genom att:
- utveckla marknader förprodukter från jordbruk ochboskapsuppfödning;
- utveckla finansiellainstrument som är anpassade tillde lokala behoven;
Bilaga
- encouraging diversificationin agriculture and the setting-upof agricultural enterprises; and
- developing economicactivities of a para-agriculturalor non-agricultural type;
(ii) improving the long-termprospects of rural economies bythe creation of:
- incentives for productiveinvestment and access to themeans of production; and
- price and tax policies andcommercial practices thatpromote growth;
(iii) defining and applyingpopulation and migrationpolicies to reduce populationpressure on land; and
(iv) promoting the use ofdrought resistant crops and theapplication of integrated dry-land farming systems for foodsecurity purposes;
(b) measures to conservenatural resources:
(i) ensuring integrated andsustainable management ofnatural resources, including:
- agricultural land andpastoral land;
- vegetation cover andwildlife;
- forests;
- water resources; and
- biological diversity;
(ii) training with regard to,and strengthening, publicawareness and environmentaleducation campaigns anddisseminating knowledge oftechniques relating to thesustainable management ofnatural resources; and
- främja mångfald i jordbruketoch uppbyggnad avjordbruksföretag; och
- utveckla ekonomiskaaktiviteter som anknyter tilljordbruket eller är helt nya;
ii) förbättra de långsiktigaframtidsutsikterna förlandsbygdsekonomier genom attskapa
- stimulansåtgärder förproduktiva investeringar ochtillgång till produktionsmedlen;och
- pris- och skattepolitiskaprogram samt affärsformer somfrämjar tillväxt;
iii) utveckla och tillämpapolitiska program förbefolkning och migration för attminska befolkningstrycket påmarken; och
iv) främja användning avgrödor som är härdiga mottorka och tillämpa system förodling på torrmark med syfteatt säkerställalivsmedelsförsöij ningen;
b) åtgärder för att bevaranaturresurser
i) säkerställande av integreradoch hållbar vård avnaturresurserna, inbegripet:
- jordbruksmark ochbetesmark;
- växt- och djurliv;
- skogar;
- vattentillgångar; och
- biologisk mångfald;
ii) utbildning med avseendepå, och som förstärkning av,allmänhetens medvetenhet ochkampanjer för miljöutbildningoch spridning av kunskap omtekniker som hör samman medhållbart utnyttjande avnaturresurserna; och
Bilaga
(iii) ensuring the developmentand efficient use of diverseenergy sources, the promotionof altemative sources ofenergy, particularly solarenergy, wind energy and bio-gas, and specific arrangementsfor the transfer, acquisition andadaptation of relevanttechnology to alleviate thepressure on fragile naturalresources;
(c) measures to improveinstitutional organization:
(i) defining the roles andresponsibilities of centralgovemment and localauthorities within theframework of a land useplanning policy;
(ii) encouraging a policy ofactive decentralization,devolving responsibility formanagement and decision-making to local authorities, andencouraging initiatives and theassumption of responsibility bylocal communities and theestablishment of localstructures; and
(iii) adjusting, as appropriate,the institutional and regulatoryframework of natural resourcemanagement to provide securityof land tenure for localpopulations;
(d) measures to improveknowledge of desertification:
(i) promoting research andthe collection, processing andexchange of information on thescientific, technical and socio-economic aspects ofdesertification;
(ii) improving nationalcapabilities in research and inthe collection, processing,
iii) säkerställande avutveckling och ett effektivtutnyttjande av olikaenergikällor, främja alternativaenergikällor, särskilt solenergi,vindkraft och biogas samtsärskilda åtgärder föröverföring, anskaffning ochanpassning av lämplig teknologiför att minska trycket på sköranaturresurser;
c) åtgärder för att förbättraden institutionellaorganisationen:
i) klarläggande av roll- ochansvarsfördelningen mellan dencentrala regeringen och lokalamyndigheter inom ramen för ettpolitiskt program förmarkanvändning;
ii) stimulans av en politik föraktiv decentralisering ochöverföring av ansvaret för driftoch beslutsfattande till lokalamyndigheter och främjalokalsamhällets initiativ ochansvarstagande och utvecklingav lokala strukturer; samt
iii) anpassning, på lämpligtsätt, av de institutionella ochreglerande ramarna för skötselav naturresurser för att säkralokala befolkningarsmarkinnehav;
d) åtgärder för att förbättrakunskapen om ökenspridning:
i) främjande av forskning ochinsamling, bearbetning ochutbyte av information om devetenskaptiga, tekniska ochsocioekonomiska aspekterna påökenspridning;
ii) förbättring av dennationella kompetensen när detgäller forskning och insamling,bearbetning, utbyte och analys
Bilaga
exchange and analysis ofinformation so as to increaseunderstanding and to translatethe results of the analysis intooperational terms; and
(iii) encouraging the mediumand long term study of:
- socio-economic and culturaltrends in affected areas;
- qualitative and quantitativetrends in natural resources; and
- the interaction betweenclimate and desertification; and
(e) measures to monitor andassess the effects of drought:
(i) developing strategies toevaluate the impacts of naturalclimate variability on regionaldrought and desertificationand/or to utilize predictions ofclimate variability on seasonalto interannual time scales inefforts to mitigate the effects ofdrought;
(ii) improving early warningand response capacity,efficiently managing emergencyrelief and food aid, andimproving food stocking anddistribution systems, cattleprotection schemes and publicworks and altemativelivelihoods for drought proneareas; and
(iii) monitoring and assessingecological degradation toprovide reliable and timelyinformation on the process anddynamics of resourcedegradation in order tofecilitate better policyformulations and responses.
av information för att ökaförståelsen och omsättaanalysresultaten i praktiskverksamhet; ochiii) stimulans av studier på kortoch lång sikt av:
- socioekonomiska ochkulturella tendenser i drabbadeområden;
- kvalitativa och kvantitativatendenser avseendenaturresurserna; och
- växelverkan mellan klimatoch ökenspridning; och
e) åtgärder för att följa uppoch bedöma torkanskonsekvenser;
i) utveckling av strategier förutvärdering av effekterna avnaturliga klimatvariationer påregional torka ochökenspridning och/elleranvändning av prognoser över säsongs-eller årsvisa cykler förklimatförändringar i strävanden
att lindra torkans konsekvenser;
ii) förbättring av förmågan tillförvarning och beredskap föreffektiv hantering av katastrof-och livsmedelshjälp ochförbättring av system förlagring och distribution avlivsmedel, program till skyddför boskap och offentligaarbeten och alternativaförsöijningsmöjligheter iområden som ofta drabbas avtorka; och
iii) uppföljning ochbedömning av ekologiskförstöring för att tillhandahållatillförlitlig information i rätt tidom resursförstöringensutveckling och dynamik i syfteatt underlätta formulering avbättre politiska program ochinsatser.
Bilaga
Article 9
Artikel 9
90 Preparation of national actionprogrammes andimplementation and evaluationindicators
Each affected African countryParty shall designate anappropriate nationalcoordinating body to functionas a catalyst in the preparation,implementation and evaluationof its national actionprogramme. This coordinatingbody shall, in the light ofarticle 3 and as appropriate:
(a) undertake an identificationand review of actions,beginning with a locally drivenconsultation process, involvinglocal populations andcommunities and with thecooperation of localadministrative authorities,developed country Parties andintergovemmental and non-govemmental organizations, onthe basis of initial consultationsof those concemed at thenational level;
(b) identify and analyze theconstraints, needs and gapsaffecting development andsustainable land use andrecommend practical measuresto avoid duplication by makingfull use of relevant ongoingefforts and promoteimplementation of results;
(c) fecilitate, design andformulate project activitiesbased on interactive, flexibleapproaches in order to ensureactive participation of thepopulation in affected areas, tominimize the negative impact ofsuch activities, and to identifyand prioritize requirements for
Beredning och tillämpning avnationella handlingsprogramsamt indikatorer för utvärdering
Varje drabbad afrikansk partskall utse ett för ändamåletlämpat nationelltsamordningsorgan som skallfungera som katalysator förberedningen, tillämpningen ochutvärderingen av dess nationellahandlingsprogram. Dettasamordningsorgan skall, i ljusetav artikel 3 och på lämpligtsätt:
a) göra en kartläggning ochöversyn av åtgärder och börjamed en lokalt förd process församråd som lokalbefolkningoch -samhällen skall medverkai, och under samarbete medlokala administrativamyndigheter, parter som ärutvecklade länder ochmellanstatliga och enskildaorganisationer, på grundval avde inledande samråd som hållitsmed berörda instanser pånationell nivå;
b) identifiera och analyserainskränkningar, behov ochbrister som påverkarutvecklingen och hållbarmarkanvändning ochrekommendera praktiskaåtgärder för att undvikaduplicering genom att dra fullnytta av pågående insatser avbetydelse och främjatillämpning av resultaten;
c) tillhandahålla, utforma ochformulera projektverksamhetgrundad på angreppssätt som ärsamverkande och flexibla isyfte att säkerställa aktivmedverkan från befolkningen idrabbade områden, för att de
Bilaga
financial assistance andtechnical cooperation;
(d) establish pertinent,quantifiable and readilyverifiable indicators to ensurethe assessment and evaluationof national action programmes,which encompass actions in theshort, medium and long terms,and of the implementation ofsuch programmes; and
(e) prepare progress reportson the implementation of thenational action programmes.
Article 10
Organizational framework ofsubregional action programmes
1. Pursuant to article 4 of theConvention, African countryParties shall cooperate in thepreparation and implementationof subregional actionprogrammes for central,eastem, northem, southem andwestern Africa and, in thatregard, may delegate thefollowing responsibilities torelevant subregionalintergovemmentalorganizations:
(a) acting as focal points forpreparatory activities andcoordinating the implementationof the subregional actionprogrammes;
(b) assisting in thepreparation and implementationof national action programmes;
(c) facilitating the exchangeof information, experience andknow-how as well as providing
negativa verkningarna avsådana aktiviteter ska bli såsmå som möjligt, ochidentifiera och prioritera kravpå finansiellt bistånd ochtekniskt samarbete;
d) etablera lämpliga,kvantifierbara och lätturskiljbara indikatorer för attsäkerställa bedömning ochutvärdering av nationellahandlingsprogram som omfattaråtgärder på kort, medel ochlång sikt och av tillämpningenav sådana program; och
e) sammanställa rapporteröver hur tillämpningen avnationella handlingsprogramfortskrider.
Artikel 10
Organisatoriska ramar försubregionala handlingsprogram
1. I överensstämmelse medartikel 4 i konventionen, skallafrikanska parter samarbeta iutveckling och tillämpning avsubregionala handlingsprogramför centrala, östra, norra, södraoch västra Afrika och får, idetta avseende, delegera ansvartill lämpliga, subregionala,mellanstatliga organisationer förföljande åtgärder:
a) att agera som samordnandecentra för förberedandeaktiviteter och samordning avtillämpningen av subregionalahandlingsprogram;
b) att vara behjälplig iutvecklingen och tillämpningenav nationella handlingsprogram;
c) att underlätta utbyte avinformation, erfarenheter ochknow-how samt att ge råd ifråga om översyn av nationelllagstiftning; och
Bilaga
advice on the review ofnational legislation; and
(d) any other responsibilitiesrelating to the implementationof subregional actionprogrammes.
2. Specialized subregionalinstitutions may providesupport, upon request, and/orbe entrusted with theresponsibility to coordinateactivities in their respectivefields of competence.
Article 11
Content and preparation ofsubregional action programmes
Subregional actionprogrammes shall focus onissues that are better addressedat the subregional level. Theyshall establish, wherenecessary, mechanisms for themanagement of shared naturalresources. Such mechanismsshall effectively handletransboundary problemsassociated with desertificationand/or drought and shallprovide support for theharmonious implementation ofnational action programmes.Priority areas for subregionalaction programmes shall, asappropriate, focus on:
(a) joint programmes for thesustainable management oftransboundary natural resourcesthrough bilateral andmultilateral mechanisms, asappropriate;
(b) coordination ofprogrammes to developaltemative energy sources;
(c) cooperation in themanagement and control of
d) alla andra uppgifter som ärförenade med tillämpningen avsubregionala handlingsprogram.
2. Subregionala institutionermed specialistkunskap får gestöd, på begäran, och/elleranförtros ansvar för samordningav verksamheter inom sinarespektive kompetensområden.
Bilaga
Artikel 11
Innehåll i, och framställning avsubregionala handlingsprogram
Subregionalahandlingsprogram skall varainriktade på problem som bästkan angripas på subregionalnivå. De skall, där så ärnödvändigt, upprättamekanismer för förvaltning avgemensamma naturresurser.Sådana mekanismer skalleffektivt hanteragränsövergripande problem somär förknippade medökenspridning och/eller torkaoch ge stöd för en enhetligtillämpning av nationellahandlingsprogram.Subregionala handlingsprogramskall, där det är lämpligt,inriktas mot:
a) gemensamma program förhållbar förvaltning avgränsövergripande naturresursergenom bilaterala ochmultilaterala mekanismer,beroende på vad som ärlämpligt;
b) samordning av program förutveckling av alternativaenergikällor;
pests as well as of plant andanimal diseases;
(d) capacity building,education and public awarenessactivities that are better carriedout or supported at thesubregional level;
(e) scientific and technicalcooperation, particularly in theclimatological, meteorologicaland hydrological fields,including networking for datacollection and assessment,information sharing and projectmonitoring, and coordinationand prioritization of researchand development activities;
(f) early waming systems andjoint planning for mitigating theeffects of drought, includingmeasures to address theproblems resulting fromenvironmentally inducedmigrations;
(g) exploration of ways ofsharing experiences,particularly regardingparticipation of localpopulations and communities,and creation of an enablingenvironment for improved landuse management and for use ofappropriate technologies;
(h) strengthening of thecapacity of subregionalorganizations to coordinate andprovide technical services, aswell as establishment,reorientation and strengtheningof subregional centres andinstitutions; and
(i) development of policies infields, such as trade, whichhave impact upon affected areasand populations, includingpolicies for the coordination ofregional markering regimes andfor common infrastructure.
c) samarbete i hantering ochkontroll av farsoter och avväxt- eller djursjukdomar;
d) kompetensuppbyggnad,utbildning och aktiviteter för atthöja det allmänna medvetandetsom bäst genomförs eller stödspå subregional nivå.
e) vetenskapligt och teknisktsamarbete, särskilt inom deklimatologiska, meteorologiskaoch hydrologiska områdena,inbegripet nätverksarbete fördatainsamling och bedömning,informationsdelning ochprojektuppföljning, ochsamarbete och prioritering avforskning ochutvecklingsarbeten;
f) förvamingssystem ochgemensam planering för attlindra torkans konsekvenser,inbegripet åtgärder för attangripa problem som följer avmiljöbetingad migration;
g) pröva vägar för att delaerfarenheter, särskilt i fråga ommedverkan frånlokalbefolkningen ochlokalsamhällen och skapa enmiljö som främjar bättremarkvård och användning avlämplig teknologi;
h) förstärka subregionalaorganisationers förmåga attsamordna och ge tekniskservice, samt etablera, ge nyariktlinjer till och förstärkasubregionala centra ochinstitutioner; och
i) utveckla politiska programinom områden som t ex ifrågaom handeln, som har effekt pådrabbade områden ochinvånare, inbegripet politiskaprogram för samordning avregionala former för försäljning
Bilaga
Article 12
Organizational framework ofthe regional action programme
1. Pursuant to article 11 ofthe Convention, Africancountry Parties shall jointlydetermine the procedures forpreparing and implementing theregional action programme.
2. The Parties may provideappropriate support to relevantAfrican regional institutions andorganizations to enable them toassist African country Parties tofulfil their responsibilities underthe Convention.
Article 13
Content of the regional actionprogramme
The regional actionprogramme inciudes measuresrelating to combatingdesertification and/or mitigatingthe effects of drought in thefollowing priority areas, asappropriate:
(a) development of regionalcooperation and coordination ofsub-regional action programmesfor building regional consensuson key policy areas, includingthrough regular consultations ofsub-regional organizations;
(b) promotion of capacitybuilding in activities which arebetter implemented at theregional level;
och för gemensaminfrastruktur.
Artikel 12
Det regionalahandlingsprogrammetsorganisatoriska ram
1. I enlighet med artikel 11 ikonventionen skall afrikanskaparter tillsammans besluta omformer för sammanställning ochtillämpning av det regionalahandlingsprogrammet.
2. Parterna får ge lämpligtstöd till berörda afrikanskaregionala institutioner ochorganisationer för att sätta demi stånd att bistå afrikanskaparter i deras arbete med attuppfylla sina åtaganden enligtkonventionen.
Artikel 13
Det regionalahandlingsprogrammets innehåll
Det regionalahandlingsprogrammet omfattaråtgärder förknippade medkampen mot ökenspridningoch/eller för lindring av torkanskonsekvenser inom följandeprioriterade områden, eftertillämplighet:
a) utveckling av regionaltsamarbete och samordning avsubregionala handlingsprogramför utveckling av regionalkonsensus kring politiskaprogramområden av avgörandebetydelse, inbegripet genomregelbundet samråd medsubregionala organisationer;
b) främjande avkunskapsuppbyggnad iaktiviteter som bäst genomförspå regional nivå;
Bilaga
(c) the seeking of Solutionswith the intemationalcommunity to global economicand social issues that have animpact on affected areas takinginto account article 4,paragraph 2 (b) of theConvention;
(d) promotion among theaffected country Parties ofAfrica and its subregions, aswell as with other affectedregions, of exchange ofinformation and appropriatetechniques, technical know-howand relevant experience;promotion of scientific andtechnological cooperationparticularly in the fields ofclimatology, meteorology,hydrology, water resourcedevelopment and altemativeenergy sources; coordination ofsub-regional and regionalresearch activities; andidentification of regionalpriorities for research anddevelopment;
(e) coordination of networksfor systematic observation andassessment and informationexchange, as well as theirintegration into world widenetworks; and
(f) coordination of andreinforcement of sub-regionaland regional early wamingsystems and droughtcontingency plans.
Article 14
Financial resources
1. Pursuant to article 20 ofthe Convention and article 4,paragraph 2, affected Africancountry Parties shall endeavourto provide a macroeconomic
c) insatser för att, tillsammansmed det internationellasamfundet söka lösningar påglobala ekonomiska och socialafrågor som påverkar drabbadeområden med hänsyn tagen tillartikel 4, punkt 2(b) ikonventionen;
d) främjande av utbyte avinformation och lämpligteknologi, tekniskt know-howoch erfarenheter av betydelse,inom och mellan drabbadeafrikanska parter och derassubregioner samt med andradrabbade regioner;
främjande av vetenskapligt ochteknologiskt samarbete särskiltinom ramen för klimatlära,meteorologi, hydrologi,vattenresursutveckling ochalternativa energiresurser;samordning av sub-regionalt ochregionalt forskningssamarbete;och identifiering av regionalaprioriteringar för forskning ochutveckling;
e) främjande av vetenskapligtoch teknologiskt samarbetesärskilt inom områdenaklimatologi, meteorologi,hydrologi, utveckling avvattenresurser och alternativaenergikällor;
f) samordning av subregionaloch regional forskning ochidentifiering av regionalaprioriteringar för forskning ochutvecklingsarbete;
Artikel 14
Finansiella resurser
1. I överensstämmelse medartikel 20 i konventionen samtartikel 4, punkt 2, skalldrabbade afrikanska partersträva efter att tillhandahålla en
Bilaga
framework conducive to themobilization of financialresources and shall developpolicies and establishprocedures to channel resourcesmore effectively to localdevelopment programmes,including through non-govemmental organizations, asappropriate.
2. Pursuant to article 21,paragraphs 4 and 5 of theConvention, the Parties agreeto establish an inventory ofsources of funding at thenational, subregional, regionaland intemational levels toensure the rational use ofexisting resources and toidentify gaps in resourceallocation, to fecilitateimplementation of the actionprogrammes. The inventoryshall be regularly reviewed andupdated.
3. Consistent with article 7 ofthe Convention, the developedcountry Parties shall continue
to allocate significant resourcesand/or increased resources aswell as other forms ofassistance to affected Africancountry Parties on the basis ofpartnership agreements andarrangements referred to inarticle 18, giving, inter alia.due attention to matters relatedto debt, intemational trade andmarketing arrangements inaccordance with article 4,paragraph 2 (b) of theConvention.
Article 15
Financial Mechanisms
1. Consistent with article 7 ofthe Convention underscoring
7 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
makroekonomisk ram somgynnar anskaffning avfinansiella resurser och utvecklapolitiska program och upprättaförfaranden för en effektivarekanalisering av resurser tilllokala utvecklingsprogram,inbegripet genom enskildaorganisationer, beroende på vadsom är lämpligt.
2. Enligt artikel 21, punkterna4 och 5 i konventionen,kommer partema överens omatt upprätta en förteckning övernationella, subregionala,regionala och internationellakällor för finansiering för attsäkerställa en rationellanvändning av befintligaresurser och identifiera luckor itilldelningen av anslag, för attunderlätta genomförande avhandlingsprogrammen.Förteckningen skall ses överoch uppdateras regelbundet.
3. I överensstämmelse medartikel 7 i konventionen skallparter som är utvecklade länderfortsätta att anslå betydanderesurser och/eller ökaderesurser och andra former avbistånd till drabbade afrikanskaparter på grundval av avtal ompartnerskap ochöverenskommelser av en typsom avses i artikel 18, och,bland annat, lägga vederbörligvikt vid frågor rörandeskuldbörda, internationellhandel ochmarknadsföringsavtal i enlighetmed artikel 4, punkt 2b) ikonventionen.
Artikel 15
Finansiella mekanismer
1. I enlighet med artikel 7 ikonventionen och med hänsyn
Bilaga
Ihe priority to affected African
till de speciella förhållanden
country Parties and considering
som råder i denna region, skall
Bilaga
the particular situation
parterna särskilt
prevailing in this region, the
uppmärksamma tillämpningen i
Parties shall pay special
Afrika av bestämmelserna i
attention to the implementation
artikel 21, punkt 1 momenten
in Africa of the provisions of
(d) och (e) i konventionen,
article 21, paragraph 1 (d) and
(e) of the Convention, notablyby:
(a) facititating the
genom att:
establishment of mechanisms,
a) underlätta upprättande av
such as national desertification
mekanismer som t ex nationella
funds, to channel financial
fonder mot ökenspridning, för
resources to the local level; and
att kanalisera finansiella
(b) strengthening existing
resurser till den lokala nivån;
funds and financial mechanisms
och
at the subregional and regional
b) förstärka befintliga fonder
levels.
och finansiella mekanismer på
2. Consistent with artides 20and 21 of the Convention, the
subregional och regional nivå.
Parties which are also members
2. I överensstämmelse med
of the goveming bodies of
artiklarna 20 och 21 i
relevant regional and
konventionen, skall de parter
subregional financial
som också tillhör styrelserna i
institutions, including the
berörda regionala och
African Development Bank and
subregionala
the African Development Fund,
finansieringsinstitutioner,
shall promote efforts to give
inbegripet den afrikanska
due priority and attention to the
utvecklingsbanken och den
activities of those institutions
afrikanska utvecklingsfonden.
that advance the implementation
främja ansträngningar för att de
of this Annex.
delar av dessa institutionersverksamhet som kan gynnatillämpningen av denna bilaga,
3. The Parties shall
ges vederbörlig prioritet och
streamline, to the extern
uppmärksamhet.
possible, procedures for
3. Parterna skall så långt
channelling funds to affected
möjligt införa likartade former
African country Parties.
för kanalisering av medel tilldrabbade afrikanska parter.
Article 16
Artikel 16
Technical assistance andcooperation
Tekniskt bistånd och samarbete
The Parties undertake, in
Parterna åtar sig att, efter
accordance with their respective
förmåga, rationalisera tekniskt
capabilities, to rationalizetechnical assistance to, andcooperation with, Africancountry Parties with a view toincreasing project andprogramme effectiveness by,inter aLia:
(a) limiting the costs ofsupport measures andbackstopping, especiallyoverhead costs; in any case,such costs shall only representan appropriately low percentageof the total cost of the projectso as to maximize projectefficiency;
(b) giving preference to theutilization of competent nationalexperts or, where necessary,competent experts from withinthe subregion and/or region, inproject design, preparation andimplementation, and to thebuilding of local expertisewhere it does not exist; and
(c) effectively managing andcoordinating, as well asefficiently utilizing, technicalassistance to be provided.
Article 17
Transfer, acquisition,adaptation and access toenvironmentally soundtechnology
In implementing article 18 ofthe Convention relating totransfer, acquisition, adaptationand development of technology,the Parties undertake to givepriority to African countryParties and, as necessary, todevelop with them new modelsof partnership and cooperationwith a view to strengtheningcapacity building in the fields
bistånd till, och samarbete medafrikanska konventionsparter isyfte att öka effektiviteten hosprojekt och program genom att,bland annat:
a) begränsa kostnader för stödoch kringåtgärder, särskilt deindirekta kostnaderna, så attsådana kostnader under allaförhållanden bara utgör enlämpligt låg andel av de totalaprojektkostnaderna för attprojektets effektivitet skall bliså hög som möjligt;
b) ge företräde för användningav kompetenta nationellaexperter eller, där så ärnödvändigt, kompetentaexperter från subregionenoch/eller regionen, när detgäller projektutformning,förberedelser och tillämpningoch för uppbyggnad av lokalkompetens där sådan inte finns;och
c) effektivt driva ochsamordna samt effektivt utnyttjatekniskt bistånd som skallställas till förfogande.
Artikel 17
Överföring, anskaffning,anpassning och tillgång tillmiljömässigt lämplig teknologi
Vid tillämpning av artikel 18 ikonventionen, om överföring,anskaffning, anpassning ochutveckling av teknologi,förbinder sig parterna attprioritera afrikanskakonventionsparter och, efterbehov, till att gemensamt meddem utveckla nya former förpartnerskap och samarbete isyfte att förstärka
Bilaga
of scientific research anddevelopment and informationcollection and dissemination toenable them to implement theirstrategies to combatdesertification and mitigate theeffects of drought.
Article 18
Coordination and partnershipagreements
1. African country Partiesshall coordinate thepreparation, negotiation andimplementation of national,subregional and regional actionprogrammes. They mayinvolve, as appropriate, otherParties and relevantintergovemmental and non-govemmental organizations inthis process.
2. The objectives of suchcoordination shall be to ensurethat financial and technicalcooperation is consistent withthe Convention and to providethe necessary continuity in theuse and administration ofresources.
3. African country Partiesshall organize consultativeprocesses at the national,subregional and regional levels.These consultative processesmay:
(a) serve as a fomm tonegotiate and concludepartnership agreements basedon national, subregional andregional action programmes;and
(b) specify the contribution ofAfrican country Parties andother members of the
kompetensuppbyggnaden inomområdena forskning ochutvecklingsarbete ochinformationsinsamling och -spridning, för att sätta dem istånd att förverkliga sinastrategier för kamp motökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser.
Artikel 18
Bilaga
Avtal om samordning ochpartnerskap
1. Afrikanskakonventionsparter skallsamordna framställning av,förhandlingar om ochtillämpning av nationella,subregionala och regionalahandlingsprogram. De kan, omså är lämpligt, låta andra parteroch berörda mellanstatliga ochenskilda organisationer delta idenna process.
2. Målen för samordningenskall vara att säkerställa attfinansiellt och tekniskt biståndstår i överensstämmelse medkonventionen och att ge dennödvändiga kontinuiteten ianvändningen och förvaltningenav resurserna.
3. Afrikanska parter skallanordna samrådsprocesser pånationell, subregional ochregional nivå. Dessa processerfår:
a) fungera som fomm förförhandlingar och sluta avtalom partnerskap gmndade pånationella, subregionala ochregionala handlingsprogram;och
b) ange de bidrag somafrikanska parter och andramedlemmar av
consultative groups to theprogrammes and identifypriorities and agreements onimplementation and evaluationindicators, as well as fundingarrangements forimplementation.
4. The Permanent Secretariatmay, at the request of Africancountry Parties, pursuant toarticle 23 of the Convention,fecilitate the convocation ofsuch consultative processes by:
(a) providing advice on theorganization of effectiveconsultative arrangements,drawing on experiences fromother such arrangements;
(b) providing information torelevant bilateral andmultilateral agencies concemingconsultative meetings orprocesses, and encouragingtheir active involvement; and
(c) providing otherinformation that may berelevant in establishing orimproving consultativearrangements.
5. The subregional andregional coordinating bodiesshall, inter alia:
(a) recommend appropriateadjustments to partnershipagreements;
(b) monitor, assess and reporton the implementation of theagreed subregional and regionalprogrammes; and
(c) ann to ensure efficientcommunication and cooperationamong African country Parties.
6. Participation in theconsultative groups shall, asappropriate, be open toGovemments, interested groups
samrådsgruppema ger tillprogrammen och angeprioriteter ochöverenskommelser omtillämpning ochutvärderingsindikatorer, samtöverenskommelser omfinansiering för genomförande.
4. Det ständiga sekretariatetfår, på begäran av afrikanskaparter och i överensstämmelsemed artikel 23 i konventionen,underlätta sammankallandet avsådana samrådsprocessergenom:
a) att ge råd om organisationav effektiva former för rådslag,grundade på erfarenheter frånandra liknande arrangemang;
b) att lämna information tillberörda bilaterala ochmultilaterala myndigheterbeträffande samrådsmöten ellerprocesser och stimulera derasaktiva medverkan; och
c) att tillhandahålla annaninformation som kan vara avbetydelse för upprättande ellerförbättring avsamrådsmekanismer.
5. De organ som svarar förden subregionala och regionalasamordningen skall, blandannat:
a) lämna förslag till lämpligajusteringar avpartnerskapsavtal;
b) följa, bedöma och lämnarapporter om tillämpningen avavtalade subregionala ochregionala program; och
c) syfta till att säkerställaeffektiv kommunikation ochsamarbete mellan afrikanskakonventionsparter.
6. Medverkan isamrådsgrupper skall, där det
Bilaga
and donors, relevant organs,funds and programmes of theUnited Nations system, relevantsubregional and regionalorganizations, andrepresentatives of relevant non-govemmental organizations.Participants of each consultativegroup shall determine themodalities of its managementand operation.
7. Pursuant to article 14 ofthe Convention, developedcountry Parties are encouragedto develop, on their owninitiative, an informal processof consultation and coordinationamong themselves, at thenational, subregional andregional levels, and, at therequest of an affected Africancountry Party or of anappropriate subregional orregional organization, toparticipate in a national,subregional or regionalconsultative process that wouldevaluate and respond toassistance needs in order tofacilitate implementation.
är lämpligt, vara öppen förregeringar, intresserade grupperoch givare, berörda organ,fonder och program inom FN-systemet, relevantasubregionala och regionalaorganisationer samt förföreträdare för kompetentaenskilda organisationer.Deltagarna i varjesamrådsgrupp skall lägga fastformerna för dessadministration och verksamhet.
7. I överensstämmelse medartikel 14 i konventionen,uppmanas parter som ärutvecklade länder att på egetinitiativ utveckla en informellprocess för inbördes samrådoch samordning, på land-,subregional och regional nivå,och, på begäran av en drabbadafrikansk part eller en behörigsubregional eller regionalorganisation, delta i ennationell, subregional ellerregional samrådsprocess somskall utvärdera och reagera påbehov av bistånd för attunderlätta tillämpning.
Bilaga
Article 19
Follow-up arrangements
Follow-up of this Annex shallbe carried out by Africancountry Parties in accordancewith the Convention as follows:
(a) at the national level, by amechanism the composition ofwhich should be determined byeach affected African countryParty and which shall includerepresentatives of localcommunities and shall function
Artikel 19
Åtgärder för uppföljning
Uppföljning av denna bilagaska genomföras av afrikanskaparter i överensstämmelse meddenna konvention, på följandesätt:
a) på nationell nivå, genom enmekanism vars sammansättningskall beslutas av varje drabbadafrikansk part och som skallomfatta företrädare för lokalasamhällen och fungera underöverinseende av det nationella
under the supervision of thenational coordinating bodyreferred to in article 9;
(b) at the subregional level,by a multidisciplinary scientificand technical consultativecommittee, the composition andmodalities of operation ofwhich shall be determined bythe African country Parties ofthe subregion concemed; and
(c) at the regional level, bymechanisms defined inaccordance with the relevantprovisions of the Treatyestablishing the AfricanEconomic Community, and byan African Scientific andTechnical Advisory Committee.
samordningsorganet som avses iartikel 9;
b) på subregional nivå, av entvärvetenskaplig och tekniskrådgivande kommitté varssammansättning ocharbetsformer skall avgöras avde afrikanska parterna i berördsubregion; och
c) på regional nivå, avmekanismer som utformats ienlighet med berördabestämmelser i det avtal enligtvilket den afrikanskaekonomiska gemenskapenbildas och av en afrikanskvetenskaplig och tekniskrådgivande kommitté.
Bilaga
103 ANNEX IIREGIONALIMPLEMENTATION ANNEXFOR ASIA
Article 1
Purpose
The purpose of this Annex isto provide guidelines andarrangements for the effectiveimplementation of theConvention in the affectedcountry Parties of the Asianregion in the light of itsparticular conditions.
Article 2
BILAGA HREGIONALTILLÄMPNINGSBILAGAFÖR ASIEN
Artikel 1
Syfte
Syftet med denna bilaga är attange riktlinjer och former fören effektiv tillämpning avkonventionen i drabbade länderi den asiatiska regionen som ärkonventionsparter, i ljuset avdessa länders specifikaförhållanden.
Artikel 2
Bilaga
Particular conditions of theAsian region
In carrying out theirobligations under theConvention. the Parties shall,as appropriate, take intoconsideration the followingparticular conditions whichapply in varying degrees to theaffected country Parties of theregion:
(a) the high proportion ofareas in their territories affectedby, or vulnerable to,desertification and drought andthe broad diversity of theseareas with regard to climate,topography, land use and socio-economic systems;
(b) the heavy pressure onnatural resources forlivelihoods;
(c) the existence of productionsystems, directly related towidespread poverty, leading toland degradation and topressure on scarce water resources;
Specifika förutsättningar i denasiatiska regionen
När parterna uppfyller sinaåtaganden enligt dennakonvention skall de, på lämpligtsätt, ta hänsyn till följandespecifika förutsättningar som ivarierande omfattning gäller förberörda drabbade parter iregionen:
a) den höga andelen av derasterritorier som drabbats av,eller är sårbara för,ökenspridning och torka ochdessa områdens mycketvarierande förutsättningar ifråga om klimat, topografi,markanvändning ochsocioekonomiska system;
b) det starka tryck somnaturresurserna utsätts för, förbefolkningens överlevnad;
c) förekomsten avproduktionssystem som ärdirekt relaterade till utbreddfattigdom och som leder till
(d) the significant impact ofconditions in the worldeconomy and social problemssuch as poverty, poor healthand nutrition, lack of foodsecurity, migration, displacedpersons and demographicdynamic
(e) their expanding, but stillinsufficient, capacity andinstitutional frameworks to dealwith national desertification anddrought problems; and
(f) their need for intemationalcooperation to pursuesustainable developmentobjectives relating to combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought.
Article 3
Framework for national actionprogrammes
1. National actionprogrammes shall be an integralpart of broader national policiesfor sustainable development ofthe affected country Parties ofthe region.
2. The affected countryParties shall, as appropriate,develop national actionprogrammes pursuant to artides9 to 11 of the Convention,paying special attention toarticle 10, paragraph 2 (f). Asappropriate, bilateral andmultilateral cooperationagencies may be involved inthis process at the request of
markförstöring och hårt tryckpå knappa vattentillgångar;
d) de betydande effekter somorsakas av den globalaekonomins villkor och socialaproblem som fattigdom, ohälsaoch undernäring, bristandetrygghet ilivsmedelsförsöijning,migration, bortträngande avmänniskor och demografiskarörelser;
e) deras ökande menfortforande otillräckligaförmåga och institutionellaramar för att hantera problemförknippade med nationellökenspridning och torka; samt
f) deras behov avinternationellt samarbete förinsatser som kan leda tillhållbar utveckling i fråga ombekämpning av ökenspridningoch lindring av torkanskonsekvenser.
Artikel 3
Ramar för nationellahandlingsprogram
1. Nationellahandlingsprogram skall utgöraen integrerad del av bredarenationella politiska program förhållbar utveckling i drabbadeländer i regionen som ärkonventionsparter.
2. De drabbade parterna skall,efter vad som är tillämpligt,utveckla nationellahandlingsprogram iöverensstämmelse medartiklarna 9 till 11 ikonventionen, och läggasärskild vikt vid artikel 10,punkt 2(f). Där så är lämpligt,får bilaterala och multilateralabiståndsorgan delta i denna
Bilaga
the affected country Partyconcemed.
Article 4
National action programmes
1. In preparing andimplementing national actionprogrammes, the affectedcountry Parties of the region,consistent with their respectivecircumstances and policies,may, inter alia. as appropriate:
(a) designate appropriatebodies responsible for thepreparation, coordination andimplementation of their actionprogrammes;
(b) involve affectedpopulations, including localcommunities, in theelaboration, coordination andimplementation of their actionprogrammes through a locallydriven consultative process,with the cooperation of localauthorities and relevant nationaland non-govemmentalorganizations;
(c) survey the State of theenvironment in affected areas toassess the causes andconsequences of desertificationand to determine priority areasfor action;
(d) evaluate, with theparticipation of affectedpopulations, past and currentprogrammes for combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought, in orderto design a strategy andelaborate activities in theiraction programmes;
(e) prepare technical andfinancial programmes based onthe information derived fromthe activities in subparagraphs
(a) to (d);
process, på begäran avvederbörande drabbade part.
Artikel 4
Nationella handlingsprogram
1. När nationellahandlingsprogram utarbetas ochtillämpas, får berörda parter iregionen, i enlighet med sinarespektive omständigheter ochpolitiska program och, omtillämpligt, bland annat:
a) utse lämpliga organ medansvar för beredning,samordning och tillämpning avhandlingsprogrammen;
b) engagera drabbadbefolkning, inbegripet lokalasamhällen, i arbetet med attbereda, samordna och tillämpasina handlingsprogram genomen lokalt bedrivensamrådsprocess, i samverkanmed lokala myndigheter ochberörda nationella och enskildaorganisationer;
c) kartläggamiljöförhållandena i drabbadeområden för att bedömaorsakerna till och följderna avökenspridningen och beslutavilka områden som skallprioriteras för åtgärder;
d) under medverkan avdrabbad befolkning, utvärderatidigare och pågående programför bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser, i syfteatt utforma en strategi ochutveckla aktiviteter i sinahandlingsprogram;
e) utarbeta tekniska ochfinansiella program grundadepå den information somkommer fram genom
Bilaga
(f) develop and utilizeprocedures and benchmarks forevaluating implementation oftheir action programmes;
(g) promote the integratedmanagement of drainage basins,the conservation of soilresources, and the enhancementand efficient use of waterresources;
(h) strengthen and/orestablish information,evaluation and follow up andearly waming systems inregions prone to desertificationand drought, taking account ofclimatological, meteorological,hydrological, biological andother relevant factors; and
(i) formulate in a spirit ofpartnership, where intemationalcooperation, including financialand technical resources, isinvolved, appropriatearrangements supportnig theiraction programmes.
2. Consistent with article 10of the Convention, the overallstrategy of national actionprogrammes shall emphasizeintegrated local developmentprogrammes for affected areas,based on participatorymechanisms and on theintegration of strategies forpoverty eradication into effortsto combat desertification andmitigate the effects of drought.Sectoral measures in the actionprogrammes shall be groupedin priority fields which takeaccount of the broad diversityof affected areas in the regionreferred to in article 2 (a).
aktiviteterna i momenten (a) till
(d);
f) utveckla och tillämpaförfaranden och normer förutvärdering av tillämpningen avsina handlingsprogram;
g) främja en integrerad skötselav flodområden, skydd avmarkresurser och förstärkningoch effektiv användning avvattentillgångar;
h) förstärka och/eller upprättainformation, utvärdering ochuppföljning samt förvamings-system i regioner som hotas avökenspridning och torka, medhänsyn tagen tillklimatologiska, meteorologiska,hydrologiska, biologiska ochandra faktorer av betydelse;och
i) i en anda av partnerskapsom omfattar internationelltsamarbete, inbegripetekonomiska och tekniskaresurser, formulera lämpligaåtgärder till stöd för sinahandlingsprogram.
2. I överenstämmelse medartikel 10 i konventionen, skallden övergripande strategin i denationellahandlingsprogrammen läggastor vikt vid integrerade lokalautvecklingsprogram fördrabbade områden, baserade påmekanismer för deltagande ochpå en integrering av strategierför utrotning av fattigdom iåtgärderna för att bekämpaökenspridning och lindratorkans konsekvenser.Sektoriella åtgärder ihandlingsprogrammen skallgrupperas i prioriteradeområden som tar hänsyn tillden stora mångfalden i
Bilaga
drabbade områden i regionen Prop. 1995/96:42som nämns i artikel 2 (a). Bilaga
Article 5
Subregional and joint actionprogrammes
1. Pursuant to article 11 ofthe Convention, affectedcountry Parties in Asia maymutually agree to consult andcooperate with other Parties, asappropriate, to prepare andimplement subregional or jointaction programmes, asappropriate. in order tocomplement, and increaseeffectiveness in theimplementation of, nationalaction programmes. In eithercase, the relevant Parties mayjointly agree to entrustsubregional, including bilateralor national organizations, orspecialized institutions, withresponsibilities relating to thepreparation, coordination andimplementation of programmes.Such organizations orinstitutions may also act asfocal points for the promotionand coordination of actionspursuant to artides 16 to 18 ofthe Convention.
2. In preparing andimplementing subregional orjoint action programmes, theaffected country Parties of theregion shall, inter alia. asappropriate:
(a) identify, in cooperationwith national institutions,priorities relating to combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought whichcan better be met by such
Artikel 5
Subregionala och gemensammahandlingsprogram
1. I överensstämmelse medartikel 11 i konventionen, fårdrabbade parter i Asienömsesidigt komma överens omatt rådfråga och samarbeta medandra parter, där så är lämpligt,för att utarbeta och tillämpasubregionala eller gemensammahandlingsprogram, efter behov,
i avsikt att komplettera och ökaeffektiviteten i tillämpningen avnationella handlingsprogram.Under alla förhållanden, fårberörda parter gemensamtkomma överens om att gesubregionala organisationer,inbegripet bilaterala ellernationella sådana, ellerspecialiserade institutioner,ansvar i fråga om beredning,samordning och tillämpning avprogrammen. Sådanaorganisationer eller institutionerfår också agera som centra församordning för främjande ochsamordning av åtgärder iöverensstämmelse medartiklarna 16 till 18 ikonventionen.
2. När subregionala ellergemensamma program utarbetasoch genomförs skall drabbademedlemsländer i regionen blandannat, efter vad som ärlämpligt:
a) i samarbete med nationellainstitutioner identifiera deprioriteter för kampen motökenspridning och för lindringav torkans konsekvenser sombättre kan tillgodoses genom
programmes, as well asrelevant activities which couldbe effectively carried outthrough them;
(b) evaluate the operationalcapacities and activities ofrelevant regional, subregionaland national institutions;
(c) assess existingprogrammes relating todesertification and droughtamong all or some parties ofthe region or subregion andtheir relationship with nationalaction programmes; and
(d) formulate in a spirit ofpartnership, where intemationalcooperation, including financialand technical resources, isinvolved, appropriate bilateraland/or multilateralarrangements supporting theprogrammes.
3. Subregional or joint actionprogrammes may includeagreed joint programmes forthe sustainable management oftransboundary natural resourcesrelating to desertification,priorities for coordination andother activities in the fields ofcapacity building, scientific andtechnical cooperation,particularly drought earlywaming systems andinformation sharing, and meansof strengthening the relevantsubregional and otherorganizations or institutions.
Article 6
Regional activities
Regional activities for theenhancement of subregional orjoint action programmes mayinclude, inter alia. measures to
sådana program, samtaktiviteter av betydelse somskulle kunna genomföraseffektivt genom dem;
b) utvärdera berördaregionala, subregionala ochnationella institutioners funktions-
och arbetskapacitet;
c) bedöma befintliga programrörande ökenspridning ochtorka som drivs av alla ellervissa parter i regionen ellersubregionen och programmenssamband med nationellahandlingsprogram; och
d) i en anda av partnerskapsom omfattar internationelltsamarbete, inbegripetekonomiska och tekniskaresurser, formulera lämpligabilaterala och/eller multilateralaåtgärder till stöd förprogrammen.
3. Subregionala ellergemensamma handlingsprogramfår innehålla överenskommelserom gemensamma program förhållbar skötsel avgränsövergripande naturresurserav betydelse för ökenspridning,prioriteringar för samordningoch andra aktiviteter inomområdena kompetensutveckling,vetenskapligt och teknisktsamarbete särskilt kringförvamingssystem för torka ochinformationsutbyte samtåtgärder för att stärka berördasubregionala och andraorganisationer ellerinstitutioner.
Artikel 6
Regionala aktiviteter
Regional aktiviteter för attstärka subregionala ellergemensammahandlingsprogrammen får,
Bilaga
strengthen institutions andmechanisms for coordinationand cooperation at the national,subregional and regional levels,and to promote theimplementation of artides 16 to19 of the Convention. Theseactivities may also include:
(a) promoting andstrengthening technicalcooperation networks;
(b) preparing inventories oftechnologies, knowledge,know-how and practices, aswell as traditional and localtechnologies and know-how,and promoting theirdissemination and use;
(c) evaluating therequirements for technologytransfer and promoting theadaptation and use of suchtechnologies; and
(d) encouraging publicawareness programmes andpromoting capacity building atall levels, strengtheningtraining, research anddevelopment and buildingsystems for human resourcedevelopment.
Article 7
Financial resources andmechanisms
1. The Parties shall, in viewof the importance of combatingdesertification and mitigatingthe effects of drought in theAsian region, promote themobilization of substantialfinancial resources and theavailability of financialmechanisms, pursuant to
bland annat omfatta åtgärderför att stärka institutioner ochmekanismer för samordningoch samarbete på nationell,subregional och regional nivåoch för främjande av entillämpning av artiklarna 16 till19 i konventionen. Dessaaktiviteter får också omfattaåtgärder för att:
a) främja och förstärkanätverk för tekniskt samarbete;
b) sammanställa förteckningaröver teknologi, kunskap, know-how och metoder såväl somtraditionell och lokal teknologioch know-how, och arbete tillförmån för spridning ochanvändning av dem;
c) utvärdera behoven avöverföring av teknologi ochfrämjande av anpassning ochanvändning av sådan teknologi;och
d) stimulera program för atthöja det allmänna medvetandetoch främjakunskapsuppbyggnad på allanivåer, förstärka utbildning,forskning och utveckling ochbygga upp system förutveckling av de mänskligaresurserna.
Artikel 7
Bilaga
Finansiella resurser ochmekanismer
1. Parterna skall, med hänsyntill betydelsen av attökenspridning bekämpas ochtorkans konsekvenser lindras iden asiatiska regionen, främjaanskaffning av avsevärdafinansiella resurser och tillgångtill finansiella mekanismer iöverensstämmelse med
artides 20 and 21 of theConvention.
2. In conformity with theConvention and on the basis ofthe coordinating mechanismprovided for in article 8 and inaccordance with their nationaldevelopment policies, affectedcountry Parties of the regionshall, individually or jointly:
(a) adopt measures torationalize and strengthenmechanisms to supply fundsthrough public and privateinvestment with a view toachieving specific results inaction to combat desertificationand mitigate the effects ofdrought;
(b) identify intemationalcooperation requirements insupport of national efforts,particularly financial, technicaland technological; and
(c) promote the participationof bilateral and/or multilateralfinancial cooperationinstitutions with a view toensuring implementation of theConvention.
3. The Parties shallstreamline, to the externpossible, procedures forchannelling funds to affectedcountry Parties in the region.Article 8
Cooperation and coordinationmechanisms
1. Affected country Parties,through the appropriate bodiesdesignated pursuant to article 4,paragraph 1 (a), and otherParties in the region, may, asappropriate, set up a
artiklarna 20 och 21 ikonventionen.
2. Drabbade parter i regionenskall, i överensstämmelse medkonventionen och på grundvalav de mekanismer församordning som tillhandahålls iartikel 8 och i enlighet medsina nationella politiskaprogram för utveckling, var försig eller gemensamt:
a) införa åtgärder för attrationalisera och stärkamekanismer för atttillhandahålla medel genomoffentliga eller privatainvesteringar i syfte att nåkonkreta resultat i arbetet på attbekämpa ökenspridning ochlindra torkans konsekvenser;
b) identifiera behov avinternationellt bistånd till stödför nationella åtgärder, särskiltekonomiska, tekniska ochteknologiska; och
c) främja medverkan frånbilaterala och/eller multilateralafinansiella biståndsorgan i syfteatt säkerställa tillämpning avkonventionen.
3. Parterna skall så långtmöjliga utforma enhetligatillvägagångssätt för attkanalisera medel till drabbadeparter i regionen.
Artikel 8
Samarbete ochsamordningsmekanismer
1. Drabbadekonventionsparter och andraparter i regionen får, då det ärlämpligt, genom lämpliga organsom utsetts enligt artikel 4,punkt l(a), skapa mekanismer
Bilaga
mechanism for, inter alia. thefollowing purposes:
(a) exchange of information,experience, knowledge andknow-how;
(b) cooperation andcoordination of actions,including bilateral andmultilateral arrangements, atthe subregional and regionallevels;
(c) promotion of scientific,technical, technological andfinancial cooperation pursuantto artides 5 to 7;
(d) identification of extemalcooperation requirements; and
(e) follow-up and evaluationof the implementation of actionprogrammes.
2. Affected country Parties,through the appropriate bodiesdesignated pursuant to article 4,paragraph 1 (a), and otherParties in the region, may also,as appropriate, consult andcoordinate as regards thenational, subregional and jointaction programmes. They mayinvolve, as appropriate, otherParties and relevantintergovemmental and non-govemmental organizations inthis process. Such coordinationshall, inter alia. seek to secureagreement on opportunities forintemational cooperation inaccordance with artides 20 and21 of the Convention, enhancetechnical cooperation andchannel resources so that theyare used effectively.
3. Affected country Parties ofthe region shall hold periodiccoordination meetings, and thePermanent Secretariat may, attheir request, pursuant to article
för, bland annat, följandeändamål:
a) utbyte av information,erfarenhet, kunskap och know-how;
b) samarbete och samordningav åtgärder, inbegripetbilaterala och multilateralaåtgärder, på subregional ochregional nivå;
c) utveckling av vetenskapligt,tekniskt, teknologiskt ochekonomiskt samarbete iöverensstämmelse medartiklarna 5 till 7;
d) identifiering av behov avexternt bistånd; och
e) uppföljning och utvärderingav tillämpningen avhandlingsprogrammen.
2. Drabbadekonventionsparter och andraparter i regionen får, då så ärlämpligt, genom lämpliga organsom utsetts enligt artikel 4,punkt l(a), samråda ochsamordna verksamhet som rörnationella, subregionala ochgemensammahandlingsprogram. De får, itillämpliga fall, ta med andraparter samt mellanstatliga ochenskilda organisationer avbetydelse i denna process.Sådan samordning skall, blandannat, syfta till att söka få tillstånd överenskommelser omtillfällen till internationelltsamarbete i överensstämmelsemed artiklarna 20 och 21 ikonventionen, stärka dettekniska samarbetet ochkanalisera medel så att deanvänds effektivt.
3. Drabbadekonventionsparter i regionenskall hålla regelbundna
Bilaga
23 of the Convention, facilitatethe convocation of suchcoordination meetings by:
(a) providing advice on theorganization of effectivecoordination arrangements,drawing on experience fromother such arrangements;
(b) providing information torelevant bilateral andmultilateral agencies concemingcoordination meetings, andencouraging their activeinvolvement; and
(c) providing otherinformation that may berelevant in establishing orimproving coordinationprocesses.
samordningsmöten och detständiga sekretariatet får, påderas begäran och enligt artikel23 i konventionen, underlättasammankallande av sådanasamordningsmöten genom att:
a) tillhandahålla råd omorganisation av effektivaåtgärder för samordning,utifrån erfarenheter från andraliknande åtgärder;
b) tillhandahålla informationtill bilaterala och multilateralaorgan av betydelse, rörandesamordningsmöten ochuppmuntra deras aktivamedverkan; och
c) tillhandahålla annaninformation som kan vara avbetydelse för upprättande ochförbättring avsamordningsprocesser.
Bilaga
8 Riksdagen 1995/96. 1 saml. Nr 42
ANNEX m
REGIONALIMPLEMENTATION ANNEXFOR LATIN AMERICA ANDTHE CARIBBEAN
BILAGA m Prop. 1995/96:42
REGIONAL Bilaga
TILLÄMPNINGSBILAGA
FÖR LATINAMERIKA OCH
KARIBIEN
Article 1
Artikel 1
Purpose
The purpose of this Annex isto provide general guidelinesfor the implementation of theConvention in the LatinAmerican and Caribbeanregion, in light of its particularconditions.
Syfte
Syftet med denna bilaga är attge allmänna riktlinjer förtillämpningen av konventionen iden region som utgörs avLatinamerika och Karibien, iljuset av dess specifikaförhållanden.
Article 2
Artikel 2
Particular conditions of theLatin American and Caribbeanregion
The Parties shall, inaccordance with the provisionsof the Convention, take intoconsideration the followingparticular conditions of theregion:
Förhållanden som är specifikaför Latinamerika och Karibien
Parterna skall, iöverensstämmelse medföreskrifterna i dennakonvention, ta hänsyn tillföljande för regionen specifikaförhållanden:
(a) the existence of broadexpanses which are vulnerableand have been severely affectedby desertification and/ordrought and in which diversecharacteristics may beobserved, depending on thearea in which they occur; thiscumulative and intensifyingprocess has negative social,cultural, economic andenvironmental effects which areall the more serious in that theregion contains one of thelargest resources of biologicaldiversity in the world;
(b) the frequent use ofunsustainable developmentpractices in affected areas as aresult of complex interactions
a) förekomsten av storaområden som är sårbara ochhar skadats allvarligt avökenspridning och/eller torkaoch där många olikakaraktärsdrag kan observeras,beroende på det område där deförekommer; denna växandeoch allt intensivare process harnegativa sociala, kulturella,ekonomiska och miljömässigaeffekter som är destoallvarligare eftersom regionenhyser en av världens störstakällor till biologisk mångfald;
b) den vanligenförekommande tillämpningen avicke hållbara åtgärder för
utveckling av drabbade ] 14
områden, som en följd av
among physical, biological,political, social, cultural andeconomic factors, includingintemational economic factorssuch as extemal indebtedness,deteriorating terms of trade andtrade practices which affectmarkets for agricultural, fisheryand forestry products; and
(c) a Sharp drop in theproductivity of ecosystemsbeing the main consequence ofdesertification and drought,taking the form of a decline inagricultural, livestock andforestry yields and a loss ofbiological diversity; from thesocial point of view, the resultsare impoverishment, migration,intemal population movements,and the deterioration of thequality of life; the region willtherefore have to adopt anintegrated approach to problemsof desertification and droughtby promoting sustainabledevelopment models that are inkeeping with theenvironmental, economic andsocial situation in each country.
komplicerat växelspel mellanfysiska, biologiska, politiska,sociala, kulturella ochekonomiska faktorer, inbegripetinternationella ekonomiskafaktorer som utlandsskuld,försämrade handelsvillkor ochhandelspraxis som drabbarmarknader för jordbruks-,fiske- och skogsprodukter; och
c) en kraftigt minskning avproduktiviteten hos ekosystemsom är den huvudsakligaföljden av ökenspridning ochtorka och som kommer tilluttryck i en minskad avkastninginom jordbruk,boskapsuppfödning ochskogsbruk och en förlust avbiologiska mångfald; frånsociala utgångspunkter blirresultaten av detta ökadfattigdom, migration, internabefolkningsomflyttningar ochen försämrad livskvalitet;regionen måste därför anta ettintegrerat angreppssätt när detgäller problem i samband medökenspridning och torka genomatt främja modeller för hållbarutveckling som står iöverensstämmelse med vaijelands miljö, ekonomiska ochsociala förhållanden.
Bilaga
Article 3
Artikel 3
Action programmes
1. In conformity with theConvention, in particular itsartides 9 to 11, and inaccordance with their nationaldevelopment policies, affectedcountry Parties of the regionshall, as appropriate, prepareand implement national actionprogrammes to combatdesertification and mitigate theeffects of drought as an integral
Handlingsprogram
1. Drabbadekonventionsparter i regionenskall, i överensstämmelse medkonventionen, i synnerhetartiklarna 9 till 11, och ienlighet med sina nationellapolitiska program förutveckling, där det är lämpligt,utforma och tillämpa nationellahandlingsprogram förbekämpning av ökenspridning
part of their national policies
och lindring av torkans effekter
for sustainable development.
som en integrerad del av
Bilaga
Subregional and regional
nationella politiska program för
programmes may be prepared
hållbar utveckling.
and implemented in accordance
Subregionala och regionala
with the requirements of the
program får utarbetas och
region.
tillämpas i enlighet med
2. In the preparation of their
regionens krav.
national action programmes,
2. När drabbade parter i
affected country Parties of the
regionen sammanställer sina
region shall pay particular
nationella handlingsprogram
attention to article 10,
skall särskild hänsyn tas till
paragraph 2 (f) of the
artikel 10, punkt 2(f) i
Convention.
konventionen.
Article 4
Content of national actionprogrammes
In the light of their respectivesituations, the affected countryParties of the region may takeaccount, inter alia. of thefollowing thematic issues indeveloping their nationalstrategies for action to combatdesertification and/or mitigatethe effects of drought, pursuantto article 5 of the Convention:
(a) increasing capacities,education and publicawareness, technical, scientificand technological cooperationand financial resources andmechanisms;
(b) eradicating poverty andimproving the quality of humanlife;
(c) achieving food securityand sustainable developmentand management ofagricultural, livestock-rearing,forestry and multipurposeactivities;
(d) sustainable management ofnatural resources, especially the
Artikel 4
Innehållet i nationellahandlingsprogram
Drabbade konventionsparter iregionen får, i ljuset av sinaspecifika förhållanden, tahänsyn till, bland annat.följande ämnesområden när deutvecklar sina nationellastrategier för åtgärder motökenspridning och/eller förlindring av torkanskonsekvenser, enligt artikel 5 ikonventionen:
a) ökning av kompetens,utbildning och allmänhetensmedvetande, tekniskt,vetenskapligt och teknologisktsamarbete och finansiellaresurser och mekanismer;
b) utrotning av fattigdom ochförbättring av människanslivskvalitet;
c) uppnående av tryggadlivsmedelsförsöijning ochhållbar utveckling och drift avjordbruk, boskapsuppfödning,skogsbruk och aktiviteter förflera olika ändamål;
d) hållbar förvaltning avnaturresurser, särskilt rationellskötsel av flodområden;
rational management ofdrainage basins;
(e) sustainable managementof natural resources in high-altitude areas;
(f) rational management andconservation of soil resourcesand exploitation and efficientuse of water resources;
(g) formulation andapplication of emergency plansto mitigate the effects ofdrought;
(h) strengthening and/orestablishing information,evaluation and follow-up andearly waming systems in areasprone to desertification anddrought, taking account ofclimatological, meteorological,hydrological, biological, soil,economic and social factors;
(i) developing, managing andefficiently using diverse sourcesof energy, including thepromotion of altemativesources;
(j) conservation andsustainable use of biodiversityin accordance with theprovisions of the Convention onBiological Diversity;
(k) consideration ofdemographic aspects related todesertification and drought; and
(l) establishing orstrengthening institutional andlegal frameworks permittingapplication of the Conventionand aimed, inter alia. atdecentralizing administrativestructures and functions relatingto desertification and drought,with the participation ofaffected communities andsociety in general.
e) hållbar förvaltning avnaturresurser i högt belägnaområden;
f) rationell hantering ochskydd av markresurser ochutvinning och effektivanvändning av vattentillgångar;
g) formulering ochtillämpning av katastrofplanerför att lindra torkanskonsekvenser;
h) förstärkning och/ellerutveckling av information,utvärdering och uppföljning ochförvamingssystem i områdensom är utsatta förökenspridning och torka, medhänsyn tagen tillklimatologiska, meteorologiska,hydrologiska, biologiska,ekonomiska och sociala faktorersamt till markförhållanden;
i) utveckling, hantering ocheffektiv användning av olikaenergikällor, inbegripetfrämjande av alternativa källor;
j) skydd och hållbaranvändning av biologiskmångfald i överenstämmelsemed bestämmelserna ikonventionen om biologiskmångfald;
k) hänsyn till demografiskaaspekter med samband tillökenspridning och torka; samt
l) upprättande ochförstärkning av institutionellaoch rättsliga ramar sommöjliggör tillämpning avkonventionen och som, blandannat, syftar till attdecentralisera administrativastrukturer och funktioner somrör ökenspridning och torka,under medverkan av drabbadesamhällen och samhället iallmänhet.
Bilaga
117 Article 5
Artikel 5
Bilaga
Technical, scientific andtechnological cooperation
In conformity with theConvention, in particular itsartides 16 to 18, and on thebasis of the coordinatingmechanism provided for inarticle 7, affected countryParties of the region shall,individually or jointly:
(a) promote the strengtheningof technical cooperationnetworks and national,subregional and regionalinformation systems, as well astheir integration, asappropriate, in worldwidesources of information;
(b) prepare an inventory ofavailable technologies andknow-how and promote theirdissemination and use;
(c) promote the use oftraditional technology,knowledge, know-how andpractices pursuant to article 18,paragraph 2 (b), of theConvention;
(d) identify transfer oftechnology requirements; and
(e) promote the development,adaptation, adoption andtransfer of relevant existing andnew environmentally soundtechnologies.
Article 6
Financial resources andmechanisms
In conformity with theConvention, in particular itsartides 20 and 21, on the basisof the coordinating mechanismprovided for in article 7 and in
Tekniskt, vetenskapligt ochteknologiskt samarbete
I överensstämmelse medkonventionen, i synnerhetartiklarna 16 till 18, och pågrundval av desamordningsmekanismer somanges i artikel 7, skall drabbadeparter i regionen, var för sigeller gemensamt:
a) främja förstärkning avnätverk för tekniskt samarbeteoch nationella, subregionalaoch regionalainformationssystem samt derasintegration, där så är lämpligt, ivärldsomspännandeinformationskällor;
b) utarbeta en förteckning övertillgänglig teknologi och know-how och främja deras spridningoch användning;
c) främja användning avtraditionell teknologi, kunskap,know-how och praxis iöverensstämmelse med artikel18, punkt 2(b) i konventionen;
d) identifiera behov avöverföring av teknologi; och
e) främja utveckling,anpassning, införande ochöverföring av befintlig och nymiljöanpassad teknologi avbetydelse.
Artikel 6
Finansiella resurser ochmekanismer
Drabbade parter skall, iöverensstämmelse medkonventionen, i synnerhetartiklarna 20 och 21, och pågrundval av den
accordance with their nationaldevelopment policies, affectedcountry Parties of the regionshall, individually or jointly:
(a) adopt measures torationalize and strengthenmechanisms to supply fundsthrough public and privateinvestment with a view toachieving specific results inaction to combat desertificationand mitigate the effects ofdrought;
(b) identify intemationalcooperation requirements insupport of national efforts; and
(c) promote the participationof bilateral and/or multilateralfinancial cooperationinstitutions with a view toensuring implementation of theConvention.
samordningsmekanism somupprättas enligt artikel 7 och iöverensstämmelse med sinanationella politiskautvecklingsprogram, var för sigeller gemensamt:
a) införa åtgärder för attrationalisera och stärkamekanismer för atttillhandahålla medel genomoffentliga och privatainvesteringar i syfte att nåkonkreta resultat av åtgärdernaför bekämpning avökenspridning och lindring avtorkans konsekvenser;
b) identifiera behov avinternationellt samarbete tillstöd för nationellaansträngningar; och
c) främja medverkan frånbilaterala och/eller multilateralaorgan för finansiellt samarbete isyfte att säkerställatillämpningen av konventionen.
Bilaga
Article 7
Institutional framework
1. In order to give effect tothis Annex, affected countryParties of the region shall:
(a) establish and/or strengthennational focal points tocoordinate action to combatdesertification and/or mitigatethe effects of drought; and
(b) set up a mechanism tocoordinate the national focalpoints for the followingpurposes:
(i) exchanges of informationand experience;
(ii) coordination of activitiesat the subregional and regionallevels;
Artikel 7
Institutionella ramar
1. För att denna bilaga skallfå effekter skall drabbadekonventionsparter i regionen:
a) upprätta och/eller stärkanationella centra för samordnatagerande för bekämpning avökenspridning och/eller lindringav torkans konsekvenser; och
b) upprätta en mekanism församordning av nationella centraför samordning för följandeändamål:
i) utbyte av information ocherfarenheter;
ii) samordning av aktiviteterpå subregional och regionalnivå;
(iii) promotion of technical,scientific, technological andfinancial cooperation;
(iv) Identification of extemalcooperation requirements; and
(v) follow-up and evaluationof the implementation of actionprogrammes.
2. Affected country Parties ofthe region shall hold periodiccoordination meetings and thePermanent Secretariat may, attheir request, pursuant to article23 of the Convention, fecilitatethe convocation of suchcoordination meetings, by:
(a) providing advice on theorganization of effectivecoordination arrangements,drawing on experience fromother such arrangements;
(b) providing information torelevant bilateral andmultilateral agencies concemingcoordination meetings, andencouraging their activeinvolvement; and
(c) providing otherinformation that may berelevant in establishing orimproving coordinationprocesses.
iii) främjande av tekniskt,vetenskapligt, teknologiskt ochfinansiellt samarbete;
iv) identifikation behov avexternt samarbete; och
v) uppföljning och utvärderingav tillämpningen avhandlingsprogrammen.
2. Drabbade parter i regionenskall hålla regelbundetåterkommandesamordningsmöten och detständiga sekretariatet får, påbegäran av parterna och iöverensstämmelse med artikel23 i konventionen, underlättasammankallandet av sådanasamordningsmöten genom att:
a) ge råd om organisation aveffektiva samordningsåtgärderpå grundval av erfarenheterfrån andra liknande åtgärder;
b) tillhandahålla informationtill bilaterala och multilateralaorgan av betydelse rörandesamordningsmötena ochstimulera deras aktivamedverkan; samt
c) ge annan information somkan vara av betydelse förupprättande eller förbättring avsamordningsprocesser.
Bilaga
120 ANNEX IV
BILAGA IV Prop. 1995/96:42
Bilaga
REGIONALIMPLEMENTATION ANNEX
FOR THE NORTHERN
MEDITERRANEAN
REGIONAL
TILLÄMPNINGSBILAGA
FÖR NORRA
MEDELHAVSREGIONEN
Article 1
Artikel 1
Purpose
The purpose of this Annex isto provide guidelines andarrangements necessary for theeffective implementation of theConvention in affected countryParties of the northemMediterranean region in thelight of its particularconditions.
Syfte
Syftet med denna bilaga är attge riktlinjer och nödvändigaförutsättningar för en effektivtillämpning av konventionen idrabbade konventionsländer inorra Medelhavsområdet iljuset av områdets specifikaförhållanden.
Article 2
Artikel 2
Particular conditions of thenorthem Mediterranean region
The particular conditions ofthe northem Mediterraneanregion referred to in article 1include:
Förhållanden som är specifikaför i norra Medelhavsregionen
De specifika omständigheternai norra Medelhavsregionen somavses i artikel 1 omfattar:
(a) semi-arid climaticconditions affecting large areas,seasonal droughts, very highrainfall variability and suddenand high-intensity rainfall;
a) halvtorraklimatförhållanden som berörstora områden, säsongbundentorka, mycket hög variation inederbörden och plötsliga,
(b) poor and highly erodiblesoils, prone to develop surfacecrusts;
(c) uneven relief with steepslopes and very diversifiedlandscapes;
(d) extensive forest coveragelosses due to frequent wildfires;
mycket intensiva regn;
b) magra jordar och lätteroderade jordar som lättutvecklar jordskorpa;
c) ojämn topografi med brantasluttningar och mycketvarierande landskap;
d) stora förluster av skogberoende på ofta förekommande
(e) crisis conditions intraditional agriculture withassociated land abandonmentand deterioration of soil andwater conservation structures;
(f) unsustainable exploitationof water resources leading to
skogsbränder;
e) krissituation i traditionelltjordbruk förenad med flykt frånjorden och försämring avstrukturer för skydd av markoch vatten; 121
serious environmental damage,including Chemical pollution,salinization and exhaustion ofaquifers; and
(g) concentration of economicactivity in Coastal areas as aresult of urban growth,industrial activities, tourism andirrigated agriculture.
f) ohållbar användning avvattentillgångar som leder tillallvarliga miljöskador,inbegripet kemisk förorening,försaltning och förbrukning avundeijordiska vattensamlingar;och
g) koncentration av ekonomiskverksamhet till kustområdensom en följd av tätorternastillväxt, industriell verksamhet,turism och konstbevattnatjordbruk.
Bilaga
Article 3
Artikel 3
Strategic planning frameworkfor sustainable development
1. National actionprogrammes shall be a centraland integral part of the strategicplanning framework forsustainable development of theaffected country Parties of thenorthem Mediterranean.
2. A consultative andparticipatory process, involvingappropriate levels ofgovemment, local communitiesand non-govemmentalorganizations, shall beundertaken to provide guidanceon a strategy with flexibleplanning to allow maximumlocal participation, pursuant toarticle 10, paragraph 2 (f) ofthe Convention.
Ramar för strategisk planeringför hållbar utveckling
1. Nationellahandlingsprogram skall vara encentral och integrerad del avdrabbade parters i norraMedelhavsregionen ramar förstrategisk planering för hållbarutveckling.
2. En process med samrådoch medverkan som omfattarlämpliga nivåer istatsförvaltningen, lokalasamhällen och enskildaorganisationer skall genomförasför att ge vägledning för enstrategi med flexibel planeringsom ger utrymme för störstamöjliga lokala medverkan, iöverensstämmelse med artikel10, punkt 2(f) i konventionen.
Article 4
Artikel 4
Obligation to prepare nationalaction programmes andtimetable
Affected country Parties ofthe northem Mediterraneanregion shall prepare nationalaction programmes and, asappropriate, subregional,regional or joint action
Skyldighet att utarbetanationella handlingsprogramoch tidsplan
Drabbade parter i norraMedelhavsregionen skallutarbeta nationellahandlingsprogram och, där s;är lämpligt, subregionala,regionala eller gemensamma
programmes. The preparationof such programmes shall befinalized as soon as practicable.
Article 5
Preparation and implementationof national action programmes
In preparing andimplementing national actionprogrammes pursuant to artides9 and 10 of the Convention,each affected country Party ofthe region shall, as appropriate:
(a) designate appropriatebodies responsible for thepreparation, coordination andimplementation of itsprogramme;
(b) involve affectedpopulations, including localcommunities, in theelaboration, coordination andimplementation of theprogramme through a locallydriven consultative process,with the cooperation of localauthorities and relevant non-govemmental organizations;
(c) survey the State of theenvironment in affected areas toassess the causes andconsequences of desertificationand to determine priority areasfor action;
(d) evaluate, with theparticipation of affectedpopulations, past and currentprogrammes in order to designa strategy and elaborateactivities in the actionprogramme;
(e) prepare technical andfinancial programmes based onthe information gained throughthe activities in subparagraphs(a) to (d); and
handlingsprogram. Arbetet medatt utarbeta sådana programskall slutföras så snart det ärpraktiskt möjligt.
Artikel 5
Utformning och tillämpning avnationella handlingsprogram
När nationellahandlingsprogram iöverensstämmelse medartiklarna 9 och 10 ikonventionen utformas ochtillämpas, skall vaijekonventionspart, där så ärlämpligt:
a) utse lämpliga organ medansvar för utarbetande,samordning och tillämpning avsitt program:
b) engagera drabbadbefolkning, inbegripet lokalasamhällen, i utveckling,samordning och tillämpning avprogrammen genom en lokaltförd samrådsprocess medsamarbete från lokalamyndigheter och enskildaorganisationer av betydelse;
c) kartläggamiljöförhållandena i drabbadeområden för att bedöma orsakeroch följder av ökenspridningoch besluta om områden somskall prioriteras för åtgärder;
d) under medverkan fråndrabbad befolkning utvärderatidigare och pågående programi syfte att utforma en strategioch utveckla aktiviteter inomramen förhandlingsprogrammet;
e) utarbeta tekniska ochfinansiella program på grundvalav den information som erhållsgenom aktiviteter enligtmomenten (a) till (d); och
Bilaga
(f) develop and utilizeprocedures and benchmarks formonitoring and evaluating theimplementation of theprogramme.
Article 6
Content of national actionprogrammes
Affected country Parties ofthe region may include, in theirnational action programmes,measures relating to:
(a) legislative, institutionaland administrative areas;
(b) land use pattems,management of waterresources, soil conservation,forestry, agricultural activitiesand pasture and rangemanagement;
(c) management andconservation of wildlife andother forms of biologicaldiversity;
(d) protection against forestfires;
(e) promotion of altemativelivelihoods; and
(f) research, training andpublic awareness.
Article 7
Subregional, regional and jointaction programmes
1. Affected country Parties ofthe region may, in accordancewith article 11 of theConvention, prepare andimplement subregional and/orregional action programmes inorder to complement andincrease the efiiciency ofnational action programmes.Two or more affected countryParties of the region, maysimilarly agree to prepare a
f) utveckla och användaförfaranden och normer föruppföljning och utvärdering avtillämpningen av programmet.
Artikel 6
Innehåll i nationellahandlingsprogram
Drabbade konventionsparter iregionen får i sina nationellahandlingsprogram inlemmaåtgärder beträffande:
a) lagstiftande, institutionellaoch administrativa områden;
b) mönster förmarkanvändning, hantering avvattentillgångar, markvård,skogsbruk, jordbruksaktiviteteroch hantering av betesmark ochängsmarker;
c) hantering och skydd avväxt- och djurlivet och andraformer av biologisk mångfald;
d) skydd mot skogsbränder;
e) främjande av alternativaförsöijningsmöjligheter; och
f) forskning, utbildning ochallmänhetens medvetenhet.
Artikel 7
Subregionala, regionala ochgemensamma handlingsprogram
1. Drabbade parter i regionenfår, i överensstämmelse medartikel 11 i konventionen,sammanställa och tillämpasubregionala och/eller regionalahandlingsprogram i syfte attkomplettera och ökaeffektiviteten hos nationellahandlingsprogram. Två ellerflera drabbade parter i regionenfår på samma sätt kommaöverens om att utarbeta ett
Bilaga
joint action programme betweenor among them.
2. The provisions of articles
5 and 6 shall apply mutatismutandis to the preparation andimplementation of subregional,regional and joint actionprogrammes. In addition, suchprogrammes may include theconduct of research anddevelopment activitiesconceming selected ecosystemsin affected areas.
3. In preparing andimplementing subregional,regional or joint actionprogrammes, affected countryParties of the region shall, asappropriate:
(a) identify, in cooperationwith national institutions,national objectives relating todesertification which can betterbe met by such programmesand relevant activities whichcould be effectively carried outthrough them;
(b) evaluate the operationalcapacities and activities ofrelevant regional, subregionaland national institutions; and
(c) assess existingprogrammes relating todesertification among Parties ofthe region and their relationshipwith national actionprogrammes.
gemensamt handlingsprogrammellan eller bland dem.
2. Föreskrifterna i artiklarna 5och 6 skall på motsvarande sättgälla för utarbetande ochtillämpning av subregionala,regionala eller gemensammahandlingsprogram. Sådanaprogram får dessutom omfattagenomförande av forskning ochutvecklingsarbete rörandeutvalda ekosystem i drabbadeområden.
3. När subregionala, regionalaeller gemensammahandlingsprogram utarbetas ochtillämpas skall drabbade parter,där så är lämpligt:
a) i samarbete med nationellainstitutioner identifieranationella mål i fråga omökenspridning, som bättre kanuppfyllas genom sådanaprogram och aktiviteter avbetydelse som skulle kunnagenomföras effektivt genomdem;
b) utvärdera den operativaförmågan hos och verksamheteni regionala, subregionala ochnationella institutioner avbetydelse; och
c) bedöma program rörandeökenspridning som finns blandparterna i regionen ochprogrammens samband mednationella handlingsprogram.
Bilaga
Article 8 Artikel 8
Coordination of subregional,regional and joint actionprogrammes
Affected country Partiespreparing a subregional,regional or joint actionprogramme may establish a
Samordning av subregionala,regionala och gemensammahandlingsprogram
Drabbade parter som utarbetarett subregionalt, regionalt ellergemensamt handlingsprogramfår upprätta en
coordination committeecomposed of representatives ofeach affected country Partyconcemed to review progress incombating desertification,harmonize national actionprogrammes, makerecommendations at the variousstages of preparation andimplementation of thesubregional, regional or jointaction programme, and act as afocal point for the promotionand coordination of technicalcooperation pursuant to artides16 to 19 of the Convention.
samordningskommitté bestående Prop. 1995/96:42av representanter för varje Bilaga
drabbad part för att prövaframstegen i kampen motökenspridning, harmoniseranationella handlingsprogram,göra rekommendationer i deolika skedena av beredning ochtillämpning av subregionala,regionala eller gemensammahandlingsprogram och fungerasom centrum för samordningför främjande och samordningav tekniskt samarbete iöverensstämmelse medartiklarna 16 till 19 ikonventionen.
Article 9
Artikel 9
Non-eligibility for financialassistance
In implementing national,subregional, regional and jointaction programmes, affecteddeveloped country Parties ofthe region are not eligible toreceive financial assistanceunder this Convention.
Icke-berättigande tillekonomiskt bistånd
Vid tillämpning av nationella,subregionala, regionala ellergemensamma handlingsprogramär drabbade konventionsparter iregionen inte berättigade tillfinansiellt stöd under dennakonvention.
Article 10
Artikel 10
Coordination with othersubregions and regions
Subregional, regional andjoint action programmes in thenorthem Mediterranean regionmay be prepared andimplemented in collaborationwith those of other subregionsor regions, particularly withthose of the subregion ofnorthem Africa.
Samordning med andrasubregioner och regioner
Subregionala, regionala ochgemensamma handlingsprogrami norra Medelhavsregionen fårutarbetas och tillämpas isamverkan med program förandra subregioner ellerregioner, särskilt med programför subregionen Nordafrika.
126 Utrikesdepartementet
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 5 oktober 1995
Närvarande: statsministern Carlsson, ordförande, och statsrådenSahlin, Hjelm-Wallén, Peterson, Hellström, Thalén, Freivalds,Wallström, Persson, Tham, Schori, Blomberg, Heckscher, Hedborg,Andersson, Winberg, Uusmann, Nygren, Ulvskog, Sundström, Lindh,Johansson
föredragande: statsrådet Schori
Regeringen beslutar proposition 1995/96:42 Godkännande av FN:skonvention för bekämpning av ökenspridning.
gotab 49052, Stockholm 1995