Skolverkets föreskrifter om elevmedverkan i skolans arbetsmiljöarbete genom elevskyddsombud
Bemyndigande
Upphävs eller ersätts av
I 6 kap. 17 § första stycket arbetsmiljölagen (1977:1160) finns bestämmelser om elevernas medverkan i skolans skyddsverksamhet genom elevskyddsombud. I dessa föreskrifter definieras skyddsverksamhet som arbetsmiljöarbete enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter (AFS 2001:01) om systematiskt arbetsmiljöarbete. I 4 § Arbetsmiljöverkets föreskrifter om systematiskt arbetsmiljöarbete finns bestämmelser om elevskyddsombudens medverkan. Dessa föreskrifter innehåller ytterligare bestämmelser om elevers medverkan i skolans arbetsmiljöarbete genom elevskyddsombud.
Föreskrifterna gäller för utbildningar – som regleras i skollagen (1985:1100), förordningen (2000:521) om statligt stöd till kompletterande utbildningar eller förordningen (2002:1013) om utbildning vid Nationellt centrum för flexibelt lärande, – där minst fem elever regelbundet deltar, – som pågår i minst 16 veckor, och – som omfattar minst halvtid. Föreskrifterna gäller inte för arbetsgivare som tar emot elever för arbetsplatsförlagd utbildning eller annan praktik utanför skolan.
Elevskyddsombudens roll
Elevskyddsombudens roll är att företräda eleverna i arbetsmiljöarbetet och verka för en god arbetsmiljö i skolan. Bestämmelser om det antal elevskyddsombud som eleverna skall utse finns i 6 a § arbetsmiljöförordningen.
Rektors uppgifter
I 6 § Arbetsmiljöverkets föreskrifter om systematiskt arbetsmiljöarbete regleras hur arbetsgivaren skall fördela uppgifterna i arbetsmiljöarbetet. De uppgifter angående elevskyddsombuden som anges nedan kan fördelas på en eller flera personer. Den eller de som tilldelats sådana uppgifter, benämns i dessa föreskrifter rektor.
Rektor skall främja elevernas medverkan i skolans arbetsmiljöarbete genom elevskyddsombud. Arbetsmiljöarbetet skall organiseras och bedrivas så att elevskyddsombudens deltagande underlättas.
Rektor skall se till att alla elever informeras om på vilket sätt och i vilka former de har rätt att delta i arbetsmiljöarbetet. Informationen skall också syfta till att utveckla elevernas kunskaper om arbetsmiljö, så att de på bästa sätt kan delta i skolans arbetsmiljöarbete genom elevskyddsombud.
Rektor skall se till att skolans elever och personal informeras om vilket eller vilka elevskyddsombud som valts att företräda en viss grupp elever.
Om protokoll förs vid skyddskommitténs sammanträden har elevskyddsombuden rätt att få sina synpunkter antecknade i protokollet.
Elevskyddsombuden skall ges möjlighet att samverka i arbetsmiljöfrågor med – eleverna, – andra representanter som eleverna valt att företräda dem i inflytandefrågor, och – skyddsombud för skolans personal.
Elevskyddsombuden skall ges möjlighet att regelbundet framföra synpunkter på arbetsmiljön till rektor.
Hänvisning till ytterligare bestämmelser om elevskyddsombud
Bestämmelser om val av elevskyddsombud och om att de skall ges information, ledighet och utbildning för att kunna fullgöra sitt uppdrag finns i 6 kap. 18 § arbetsmiljölagen och 18 a § arbetsmiljöförordningen. Bestämmelser om elevskyddsombuds möjlighet att få stödundervisning finns i 8 kap. 1 § gymnasieförordningen (1992:394) och i 8 kap. 1 § förordningen (1994:741) om gymnasiesärskolan. Bestämmelser om elevskyddsombudens medverkan i skyddskommitté sammanträden finns i 8 a § arbetsmiljöförordningen. _______________ Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 juli 2004.
På Skolverkets vägnar
PER THULLBERG Eva Ulveson