Inaktuell version

Lag (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets

Departement
Finansdepartementet S3
Utfärdad
2001-04-19
Ändring införd
SFS 2001 i lydelse enligt SFS 2006:734
Källa
Regeringskansliets rättsdatabaser
Senast hämtad
2019-04-04

1 kap. Allmänna bestämmelser

Lagens tillämpningsområde

[K1]1 §  Denna lag tillämpas vid behandling av personuppgifter i Tullverkets verksamhet, om behandlingen är helt eller delvis automatiserad eller om uppgifterna ingår i eller är avsedda att ingå i en strukturerad samling av personuppgifter som är tillgängliga för sökning eller sammanställning enligt särskilda kriterier.

[S2]Bestämmelserna i 4-6 och 8 §§ samt 2 kap. gäller även vid behandling av uppgifter om juridiska personer.

[S3]Bestämmelserna i denna lag gäller inte behandling av uppgifter i den brottsbekämpande verksamhet som Tullverket bedriver. För sådan behandling finns det särskilda bestämmelser i lagen (2005:787) om behandling av uppgifter i Tullverkets brottsbekämpande verksamhet. Lag (2005:790).

Förhållandet till personuppgiftslagen

[K1]2 §  Om inte annat anges i 3 § eller 3 kap. gäller denna lag i stället för personuppgiftslagen (1998:204).

[S2]En registrerad har inte rätt att motsätta sig sådan behandling som är tillåten enligt denna lag.

[K1]3 §  När personuppgifter behandlas enligt denna lag eller enligt andra föreskrifter som meddelats med stöd av lagen gäller personuppgiftslagens (1998:204) bestämmelser om

  1. definitioner i 3 §,
  2. förhållandet till offentlighetsprincipen m.m. i 8 §,
  3. grundläggande krav på behandling i 9 §, med undantag för vad som sägs i första stycket i och tredje stycket,
  4. säkerheten vid behandling i 30-32 §§,
  5. överföring av personuppgifter till tredje land i 33-35 §§,
  6. personuppgiftsombud, m.m. i 36 § andra stycket och 38-41 §§,
  7. upplysningar till allmänheten om vissa behandlingar i 42 §,
  8. tillsynsmyndighetens befogenheter i 43 och 47 §§, och
  9. straff i 49 §.

[S2]Vid behandling av personuppgifter som inte sker i databasen gäller även 22 § personuppgiftslagen. Lag (2005:790).

Ändamål

[K1]4 §  Uppgifter får behandlas för tillhandahållande av information som behövs hos Tullverket för

  1. bestämmande, redovisning, betalning och återbetalning av tull, annan skatt och avgifter,
  2. övervakning, revision och annan analys- eller kontrollverksamhet,
  3. fullgörande av ett åliggande som följer av ett för Sverige bindande internationellt åtagande, och
  4. tillsyn, kontroll, uppföljning och planering av verksamheten.

[S2]Uppgifter som behandlas enligt första stycket får även behandlas för tillhandahållande av information som behövs i Tullverkets brottsbekämpande verksamhet enligt 7 § lagen (2005:787) om behandling av uppgifter i Tullverkets brottsbekämpande verksamhet. Lag (2005:790).

[K1]5 §  Uppgifter får behandlas för tillhandahållande av information som behövs i författningsreglerad verksamhet hos någon annan än Tullverket för

  1. fastställande av underlag för samt bestämmande, redovisning, betalning och återbetalning av skatter eller avgifter,
  2. revision och annan analys- eller kontrollverksamhet,
  3. tillsyn samt lämplighets- och tillståndsprövning och annan liknande prövning, och
  4. utsökning och indrivning.

Personuppgiftsansvar

[K1]6 §  Tullverket är personuppgiftsansvarigt för behandling av personuppgifter.

Behandling av känsliga personuppgifter m.m.

[K1]7 §  Känsliga personuppgifter som anges i 13 § personuppgiftslagen (1998:204) och uppgifter om lagöverträdelser m.m. som anges i 21 § samma lag får behandlas endast om uppgifterna har lämnats i ett ärende eller är nödvändiga för handläggningen av det.

[S2]Uppgifter som avses i första stycket får i annat fall behandlas endast om det särskilt anges i 2 kap.

Gallring

[K1]8 §  Uppgifter som behandlas automatiserat i ett ärende skall gallras senast ett år efter det att ärendet har avslutats om inte regeringen eller den myndighet regeringen bestämmer har meddelat föreskrifter om att uppgifter skall gallras vid en annan tidpunkt eller att uppgifter skall bevaras.

[S2]För uppgifter som behandlas med stöd av 2 kap. gäller särskilda bestämmelser.

2 kap. Tulldatabasen

[K2]1 §  I Tullverkets verksamhet skall det finnas en samling uppgifter som med hjälp av automatiserad behandling används gemensamt i verksamheten för de i 1 kap.4 och 5 §§ angivna ändamålen (tulldatabas).

Innehåll

[K2]2 §  I databasen får uppgifter behandlas om personer som omfattas av verksamhet enligt 1 kap. 4 § 1-3. Uppgifter om andra personer får behandlas om det behövs för handläggningen av ett ärende.

[K2]3 §  För de ändamål som anges i 1 kap. 4 § får följande uppgifter behandlas i databasen:

  1. en fysisk persons identitet och bosättning,
  2. en juridisk persons identitet, säte, firmatecknare och andra företrädare,
  3. identitetsbeteckningar för transportmedel, containrar och tankar,
  4. tulltaxor,
  5. registrering för skatter och avgifter,
  6. underlag för tull, annan skatt och avgifter,
  7. bestämmande av tull, annan skatt och avgifter,
  8. revision och annan kontroll av tull, annan skatt och avgifter,
  9. tillstånd och licenser som krävs för import eller export av varor,
  10. yrkanden och grunder i ett ärende, och
  11. beslut, betalning, redovisning och övriga åtgärder i ett ärende.

[S2]I databasen får även andra uppgifter behandlas som behövs för fullgörande av ett åliggande som följer av ett för Sverige bindande internationellt åtagande.

[S3]Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer meddelar närmare föreskrifter om vilka uppgifter som får behandlas i databasen enligt första stycket.

[K2]4 §  En handling som har kommit in i ett ärende får behandlas i databasen och får innehålla uppgifter som avses i 1 kap. 7 §. En handling som upprättats i ett ärende får behandlas i databasen och får innehålla sådana uppgifter om de är nödvändiga för ärendets handläggning.

Utlämnande av uppgifter till enskilda på medium för automatiserad behandling

[K2]5 §  Uppgifter i databasen får lämnas ut till en enskild på medium för automatiserad behandling endast om regeringen har meddelat föreskrifter om det.

Direktåtkomst

6 § Har upphävts genom lag (2005:790).

[K2]7 §  Skatteverket får ha direktåtkomst till uppgifter som avses i 3 § 1, 2, 5-7, 10 och 11 i fråga om personer som är eller kan antas vara skattskyldiga eller förekommer i ett ärende enligt lagen (1998:506) om punktskattekontroll av transporter m.m. av alkoholvaror, tobaksvaror och mineraloljeprodukter.

[S2]Kronofogdemyndigheten får ha direktåtkomst till uppgifter som avses i 3 § 1, 2, 5-7, 10 och 11 i fråga om den som är registrerad som gäldenär hos kronofogdemyndigheten eller make till gäldenären eller någon annan som likställs med make.

[S3]Regeringen meddelar närmare föreskrifter om vilka uppgifter direktåtkomst enligt första stycket får omfatta. Lag (2006:734).

[K2]8 §  En enskild får ha direktåtkomst till sådana uppgifter om sig själv i databasen som får lämnas ut till honom om regeringen har meddelat föreskrifter om det.

[S2]Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer meddelar föreskrifter om vilka uppgifter som får omfattas av direktåtkomst enligt första stycket.

Sökbegrepp

[K2]9 §  Vid sökning efter handlingar som avses i 4 § får endast uppgift om namn, person- eller samordningsnummer och uppgifter som avses i 15 kap. 2 § sekretesslagen (1980:100) användas som sökbegrepp. Som sökbegrepp får dock inte uppgift som avses i 1 kap. 7 § användas.

Gallring

[K2]10 §  Uppgifter och handlingar i databasen skall gallras senast sex år efter utgången av det kalenderår då uppgifterna eller handlingarna behandlades i databasen första gången.

[S2]Om det i lag eller annan författning har föreskrivits längre tid för bevarande av vissa uppgifter än vad som anges i första stycket, gäller den föreskriften.

[S3]Vad som sägs i första stycket hindrar inte att regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer meddelar föreskrifter om att uppgifter eller handlingar skall bevaras under längre tid än som anges i första stycket.

Avgifter

[K2]11 §  Tullverket får ta ut avgifter för att lämna ut uppgifter ur databasen enligt de närmare föreskrifter som meddelas av regeringen.

[S2]Rätten att ta ut avgifter enligt första stycket får inte innebära inskränkning i rätten att ta del av och mot fastställd avgift få kopia eller utskrift av allmän handling enligt tryckfrihetsförordningen.

3 kap. Enskildas rättigheter

Information till den registrerade

[K3]1 §  Vid tillämpningen av denna lag gäller bestämmelserna om information till den registrerade i 23 och 25-27 §§personuppgiftslagen (1998:204), med den begränsning som anges i 2 §.

[K3]2 §  Information som skall lämnas enligt 26 § personuppgiftslagen (1998:204) behöver inte omfatta uppgift i en handling som avses i 2 kap. 4 §, om den enskilde har tagit del av handlingens innehåll. Om den enskilde begär det skall dock informationen även omfatta uppgift i en sådan handling.

[S2]Om informationen inte innehåller handling som avses i första stycket skall det av informationen framgå att handlingen behandlas i databasen.

Rättelse och skadestånd

[K3]3 §  Bestämmelserna i personuppgiftslagen (1998:204) om rättelse och skadestånd gäller vid behandling av personuppgifter enligt denna lag eller anslutande författningar.

Överklagande

[K3]4 §  Tullverkets beslut om rättelse och om information som skall lämnas enligt 26 § personuppgiftslagen (1998:204) får överklagas hos allmän förvaltningsdomstol. Andra beslut enligt denna lag får inte överklagas.

[S2]Prövningstillstånd krävs vid överklagande till kammarrätten.

Ändringar och övergångsbestämmelser

Lag (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Övergångsbestämmelse

  1. Denna lag träder i kraft den 1 oktober 2001, då tullregisterlagen (1990:137) skall upphöra att gälla.
  2. Bestämmelser i lagen om grundläggande krav på behandling av personuppgifter samt behandling av känsliga personuppgifter och uppgifter om lagöverträdelser m.m., skall inte börja tillämpas förrän den 1 oktober 2007 i fråga om sådan manuell behandling av personuppgifter som påbörjats före den 24 oktober 1998 eller manuell behandling som utförs för ett visst bestämt ändamål om manuell behandling för ändamålet påbörjats före den 24 oktober 1998.
  3. Har en begäran om registerutdrag enligt 10 § datalagen (1973:289) kommit in innan denna lag träder i kraft men har utdraget inte expedierats före ikraftträdandet, skall framställningen anses som en ansökan om information enligt denna lag.
  4. Bestämmelsen om skadestånd skall tillämpas endast om den omständighet som yrkandet hänför sig till har inträffat efter det att lagen har trätt i kraft beträffande den aktuella behandlingen.
Förarbeten
Rskr. 2000/01:176, Prop. 2000/01:33, Bet. 2000/01:SkU20
Ikraftträder
2001-10-01

Lag (2001:1184) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2001/02:123, Prop. 2001/02:46, Bet. 2001/02:SkU13
Omfattning
ändr. 2 kap 7 §
Ikraftträder
2002-01-01

Lag (2003:736) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2003/04:17, Prop. 2002/03:99, Bet. 2003/04:SkU2
Omfattning
ändr. 2 kap 7 §
Ikraftträder
2004-01-01

Lag (2005:790) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2005/06:12, Prop. 2004/05:164, Bet. 2005/06:SkU3
Omfattning
upph. 2 kap 6 §; ändr. 1 kap 1, 3, 4 §§
Ikraftträder
2005-12-01

Lag (2006:734) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2005/06:356, Prop. 2005/06:200, Bet. 2005/06:SkU35
Omfattning
ändr. 2 kap 7 §
Ikraftträder
2006-07-01

Lag (2007:467) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2006/07:198, Prop. 2006/07:96, Bet. 2006/07:SkU22
Omfattning
ändr. 2 kap 7 §
Ikraftträder
2007-07-01

Lag (2009:495) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2008/09:237, Prop. 2008/09:150, Bet. 2008/09:KU24
Omfattning
ändr. 2 kap. 9 §
Ikraftträder
2009-06-30

Lag (2010:103) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2009/10:189, Prop. 2009/10:63, Bet. 2009/10:SkU31
Omfattning
ändr. 2 kap. 1 §; nya 1 kap. 4 a §, 2 kap. 8 a §, rubr. närmast före 2 kap. 8 a §
CELEX-nr
31993R2454
Ikraftträder
2010-04-01

Lag (2016:276) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2015/16:161, Prop. 2015/16:79, Bet. 2015/16:SkU21
Omfattning
upph. 2 kap. 8 a §, rubr. närmast före 2 kap. 8 a §; ändr. 2 kap. 5 §
Ikraftträder
2016-05-01

Lag (2016:780) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2015/16:314, Prop. 2015/16:167, Bet. 2015/16:JuU31
Omfattning
ändr. 1 kap. 5 §
Ikraftträder
2016-08-15

Lag (2016:885) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2016/17:7, Prop. 2015/16:175, Bet. 2016/17:SkU2
Omfattning
ändr. 2 kap. 8 §
Ikraftträder
2016-11-01

Lag (2017:449) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2016/17:269, Prop. 2016/17:91, Bet. 2016/17:SkU28
Omfattning
ändr. 1 kap. 1, 4 §§
Ikraftträder
2017-07-01

Lag (2018:231) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2017/18:234, Prop. 2017/18:95, Bet. 2017/18:SkU15
Omfattning
upph. 3 kap. 1, 2, 3, 4 §§, rubr. närmast före 3 kap. 1, 3, 4 §§; ändr. 1 kap. 2, 3, 4, 5, 7 §§, 2 kap. 11 §, rubr. närmast före 1 kap. 2 §; ny 3 kap. 1 §, rubr. närmast före 3 kap. 1 §
Ikraftträder
2018-05-25

(2018:1705) om ändring i lagen (2001:185) om behandling av uppgifter i Tullverkets verksamhet

Förarbeten
Rskr. 2018/19:10, Prop. 2017/18:269, Bet. 2018/19:JuU3
Omfattning
ändr. 1 kap. 1, 5 §§
Ikraftträder
2019-01-01