Inrättande av bevarande- och tillämpningsföreskrifter som ska tillämpas i regleringsområdet för Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 37,
med beaktande av kommissionens förslag,
med beaktande av Europaparlamentets yttrande, och
Skälen nedan är grundrättsaktens. Ändringsrättsakternas skäl: förordning (EG) nr 538/2008 · förordning (EG) nr 679/2009 · förordning (EU) 2019/833.
(1) Konventionen om framtida multilateralt samarbete om fisket i Nordatlantens västra del, nedan kallad ”Nafokonventionen”, godkändes av rådet genom rådets förordning (EEG) nr 3179/78 av den 28 december 1978 om Europeiska ekonomiska gemenskapens antagande av konventionen om framtida multilateralt samarbete om fisket i Nordatlantens västra del och trädde i kraft den 1 januari 1979.
(2) Genom Nafokonventionen inrättas en lämplig ram för multilateralt samarbete för ett rationellt bevarande och en rationell förvaltning av fiskeresurser i det område som fastställs genom konventionen.
(3) Vid sitt 25:e årliga möte den 15–19 september 2003 antog Nafo väsentligt reviderade bevarande- och tillämpningsföreskrifter för fiskefartyg som är verksamma i områden utanför gränserna för de avtalsslutande parternas nationella jurisdiktion i konventionsområdet.
(4) Dessa föreskrifter omfattar också bestämmelser avsedda att främja icke-avtalsslutande parters fartygs efterlevnad av bevarande- och tillämpningsföreskrifterna med syftet att se till att Nafos bevarande- och förvaltningsföreskrifter respekteras fullt ut.
(5) Föreskrifterna omfattar kontrollåtgärder som ska tillämpas på fartyg som för en avtalsslutande parts flagg och bedriver fiske i Nafoområdet samt bestämmelser om inspektion till sjöss och i hamn, inbegripet de inspektions- och övervakningsförfaranden och överträdelseförfaranden som de avtalsslutande parterna måste tillämpa.
(6) Bestämmelserna omfattar även obligatorisk inspektion av fartyg från icke-avtalsslutande parter när de frivilligt anländer till avtalsslutande parters hamnar samt ett förbud mot landning och omlastning av fångst, om det under en sådan inspektion konstateras att fångsten har gjorts i strid mot Nafos bevarandeföreskrifter.
(7) Enligt artiklarna 11 och 12 i Nafokonventionen ska dessa åtgärder träda i kraft den 1 januari 2004 och vara bindande för de avtalsslutande parterna; gemenskapen bör tillämpa dessa åtgärder.
(8) Flertalet av dessa bestämmelser har införlivats i gemenskapens regelverk genom rådets förordning (EEG) nr 1956/88 den 9 juni 1988 om fastställande av tillämpningsföreskrifter för den ordning för ömsesidig internationell inspektion som antagits av Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del, genom kommissionens förordning (EEG) nr 2868/88 av den 16 september 1988 om närmare tillämpningsföreskrifter för den ordning för ömsesidig internationell inspektion som antagits av Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del, genom rådets förordning (EEG) nr 189/92 av den 27 januari 1992 om föreskrifter för tillämpningen av vissa kontrollbestämmelser som antagits av Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del, genom rådets förordning (EG) nr 3680/93 av den 20 december 1993 om vissa åtgärder för bevarande och förvaltning av fiskeresurserna i regleringsområdet enligt konventionen om framtida multilateralt samarbete om fisket i Nordatlantens västra del, genom rådets förordning (EG) nr 3069/95 av den 21 december 1995 om ett inspektionssystem i gemenskapens regi för gemenskapens fiskefartyg som fiskar i regleringsområdet för Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra delar (Nafo) samt genom rådets förordning (EG) nr 1262/2000 av den 8 juni 2000 om att fastställa vissa kontrollåtgärder när det gäller fartyg som för flagg tillhörande en icke-avtalsslutande part i Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del (Nafo).
(9) För att Nafos reviderade bevarande- och tillämpningsföreskrifter ska genomföras effektivt, bör dessa förordningar upphävas och ersättas av en förordning som samlar och kompletterar samtliga bestämmelser om fiskeverksamhet som följer av gemenskapens skyldigheter som avtalsslutande part i konventionen.
(10) Vissa föreskrifter som har antagits av Nafo har också införlivats i gemenskapens regelverk genom den årliga förordningen om TAC och kvoter, senast genom rådets förordning (EG) nr 51/2006 av den 22 december 2005 om fastställande för år 2006 av fiskemöjligheter och därmed förbundna villkor för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i gemenskapens vatten och, för gemenskapens fartyg, i andra vatten där fångstbegränsningar krävs. Denna typ av bestämmelser, som inte är tillfälliga, bör föras över till den nya förordningen.
(11) År 2002 antogs rådets förordning (EG) nr 2371/2002 av den 20 december 2002 om bevarande och hållbart utnyttjande av fiskeresurserna inom ramen för den gemensamma fiskeripolitiken. Enligt den förordningen ska medlemsstaterna kontrollera den verksamhet som bedrivs av fartyg som för deras flagg utanför gemenskapens vatten.
(12) Enligt artikel 2.3 i förordning (EEG) nr 2847/93 om införande av ett kontrollsystem för den gemensamma fiskeripolitiken ska varje medlemsstat säkerställa att den verksamhet som de av dess fartyg som befinner sig utanför gemenskapens fiskezon utför kontrolleras på lämpligt sätt och, om det finns sådana skyldigheter på gemenskapsnivå, att verksamheten inspekteras och övervakas, så att det kan säkerställas att de gemenskapsregler som gäller i dessa farvatten efterlevs; därför bör det införas en bestämmelse om att medlemsstater vilkas fartyg har tillstånd att bedriva fiske inom Nafos regleringsområde ska avdela inspektörer till Nafo för kontroll och övervakning, tillsammans med lämpliga inspektionsresurser.
(13) För att säkerställa övervakningen av fiskeverksamheten inom Nafos regleringsområde måste medlemsstaterna samarbeta med varandra och med kommissionen när dessa bestämmelser tillämpas.
(14) Medlemsstaterna är ansvariga för att säkerställa att deras inspektörer följer de inspektionsförfaranden som fastställs av Nafo.
(15) För att säkerställa att tillkommande bevarande- och tillämpningsföreskrifter som antas av Nafo och obligatoriskt ska tillämpas av gemenskapen kan genomföras inom de tidsfrister som fastställs i Nafokonventionen, får rådet med kvalificerad majoritet ändra denna förordning på förslag av kommissionen.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Kapitel I Allmänna bestämmelser
Artikel1¶Innehåll
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
I denna förordning fastställs regler för gemenskapens tillämpning av de bevarande- och tillämpningsföreskrifter som antas av Fiskeriorganisationen för Nordatlantens västra del (Nafo).
Artikel2¶Tillämpningsområde
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Bestämmelserna i kapitel II–V i denna förordning ska tillämpas för all kommersiell fiskeverksamhet som bedrivs av gemenskapens fiskefartyg efter sådana arter i Nafos regleringsområde som omfattas av Nafokonventionen.
2. De bevarande- och förvaltningsföreskrifter som gäller fångst av fisk, särskilt i fråga om maskstorlek, storleksbegränsningar, stängda områden och säsonger, ska inte tillämpas för forskningsfartyg som är verksamma inom Nafos regleringsområde.
Artikel3¶Definitioner
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833, förordning (EG) nr 538/2008 och förordning (EG) nr 679/2009.
I denna förordning avses med
1. fiskefartyg: ett fartyg som används eller har använts för fiskeverksamhet, inbegripet fartyg på vilka fisk bereds och fartyg som deltar i omlastning eller i någon annan verksamhet som förbereder eller är förknippad med fiske, inbegripet experimentellt fiske eller provfiske,
2. forskningsfartyg: ett permanent forskningsfartyg eller fartyg som normalt bedriver fiskeverksamhet eller understödjande verksamhet och som används eller befraktas för fiskeriforskning och har anmälts på vederbörligt sätt,
3. fiskeverksamhet: fiske, fiskberedningsverksamhet, omlastning av fisk eller fiskeriprodukter och all annan verksamhet som förbereder eller är förknippad med fiske i Nafos regleringsområde,
4. inspektör: en inspektör från de avtalsslutande Nafo-parternas fisketillsynsmyndigheter som avdelats till Nafos ordning för gemensam inspektion och övervakning,
5. fiskeresa: den tidsperiod som inleds när ett fartyg kommer in i Nafos regleringsområde och avslutas när fartyget lämnar regleringsområdet och alla ombordvarande fångster från regleringsområdet har lossats eller omlastats,
6. fartyg från en icke-avtalsslutande part: ett fartyg som har iakttagits eller på annat sätt identifierats och har rapporterats vara delaktigt i fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde och
a) som för flagg som tillhör en icke-avtalsslutande part i Nafokonventionen, eller
b) för vilket det finns rimliga skäl att misstänka att det saknar nationalitet,
7. IUU-fiske: illegal, oreglerad och orapporterad fiskeverksamhet inom Nafos regleringsområde,
8. IUU-fartyg: fartyg från icke-avtalsslutande part som har använts för illegal, oreglerad och orapporterad fiskeverksamhet inom Nafos regleringsområde,
9. IUU-förteckning: förteckning med uppgifter om de fartyg som Nafo har konstaterat har använts för IUU-fiske,
10. Nafos regleringsområde: det område som definieras i artikel I i konventionen om framtida multilateralt samarbete om fisket i Nordatlantens västra del (Nafokonventionen),
11. delområde: ett delområde enligt definitionen i bilaga III till Nafokonventionen,
12. sektion: en sektion enligt definitionen i bilaga III till Nafokonventionen,
13. kvot för ”övriga arter”: en kvot som gemenskapsfartyg delar med fartyg som för flagg från andra avtalsslutande parter i Nafo,
14. Nafo-ordning: Nafos ordning för gemensam inspektion och övervakning,
15. Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter: de bevarande- och genomförandeföreskrifter som har antagits av Nafos fiskerikommission och generalförsamling,
16. fiskeloggbok: den loggbok som avses i kommissionens förordning (EEG) nr 2807/83, där fiskeinsatser och fångster noteras,
17. produktionsloggbok: den loggbok där fisken noteras i produktform,
18. kapacitetsplan: en ritning eller beskrivning där ett fiskefartygs lagringskapacitet i kubikmeter för samtliga lastrum och andra lagringsutrymmen ombord anges,
19. lastplan: den ritning som visar var fisken lastas i lastrum eller andra lagringsutrymmen ombord på ett fiskefartyg,
20. omlastning: överföring av en kvantitet fisk eller fiskeriprodukter som finns ombord på ett fiskefartyg, över relingen, till ett annat fiskefartyg.
21. bottenfiske: fiske med redskap som faktiskt eller sannolikt kommer i kontakt med havsbotten under normal fiskeverksamhet.
22. befintliga områden för bottenfiske: områden där VMS-uppgifter och/eller andra uppgifter om geografisk referens anger att bottenfiske har bedrivits under minst två år under referensperioden 1987–2007.
23. nya områden för bottenfiske: andra områden än befintliga områden för bottenfiske, där bottenfiske bedrivs.
Kapitel II Tekniska föreskrifter
Artikel4¶Bifångster som bevaras ombord
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Fiskefartygen ska begränsa sin bifångster till 2500 kg eller 10 %, beroende på vilken mängd som är störst, av varje av Nafo-reglerad art för vilken ingen kvot har tilldelats gemenskapen.
2. Då fiskeförbud gäller eller kvoten för ”övriga arter” har utnyttjats fullt ut får bifångsterna av var och en av de aktuella arterna inte överstiga 1250 kg eller 5 %, beroende på vilken mängd som är störst.
3. Procenttalen i punkterna 1 och 2 ska beräknas som viktprocenten för varje art av den totala fångsten ombord. Fångster av räka ska inte tas med i beräkningen av bifångster för bottenlevande arter.
Artikel5¶Bifångstbegränsningar för ett drag
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Om procentandelen bifångster i ett drag överstiger de procenttal som fastställs i artikel 4.1 och 4.2 ska fartyget omedelbart flytta sig minst tio nautiska mil från den position där det senaste draget ägde rum och under nästa drag hela tiden hålla ett avstånd på minst tio nautiska mil från den position där det föregående draget ägde rum. Om fartyget efter att ha flyttat sig i nästa drag överskrider dessa bifångstbegränsningar, ska det lämna sektionen och får inte återvända dit på minst 60 timmar.
2. Om de sammanlagda bifångsterna av alla bottenlevande arter som omfattas av kvoter i ett drag vid räkfiske överstiger 5 viktprocent i sektion 3M eller 2,5 viktprocent i sektion 3L, ska fartyget flytta sig minst tio nautiska mil från den position där det senaste draget ägde rum och under nästa drag hela tiden hålla ett avstånd på minst tio nautiska mil från den position där det föregående draget ägde rum. Om fartyget efter att ha flyttat sig i nästa drag överskrider dessa bifångstbegränsningar, ska det lämna sektionen och får inte återvända dit på minst 60 timmar.
3. Den procentandel bifångster som tillåts i ett drag ska beräknas som viktprocenten för varje art av den sammanlagda fångsten i detta drag.
Artikel6¶Riktat fiske och bifångster
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Gemenskapsfartygens befälhavare får inte bedriva riktat fiske efter arter som omfattas av bifångstbegränsningar. Riktat fiske efter en viss art ska anses ha bedrivits när arten i vikt utgör den största procentandelen av den totala fångsten i ett drag.
2. Om ett fartyg bedriver riktat fiske efter rocka med en för detta fiske föreskriven maskstorlek, ska det emellertid den första gången som arter med bifångstbegränsningar utgör den största andelen i viktprocent av den sammanlagda fångsten i ett drag anses att detta är en oförutsedd fångst. Fartyget ska då omedelbart byta position i enlighet med artikel 5.1 och 5.2.
3. Efter att inte ha varit närvarande i en sektion under minst 60 timmar enligt bestämmelserna i artikel 5.1 och 5.2, ska befälhavaren på ett gemenskapsfartyg genomföra ett provtråldrag under högst tre timmar. Om i ett sådant provtråldrag arter med bifångstbegränsningar utgör den största andelen i viktprocent av den sammanlagda fångsten, ska det, genom undantag från punkt 1 i denna artikel, inte anses som riktat fiske. Fartyget ska då omedelbart byta position i enlighet med artikel 5.1 och 5.2.
4. Befälhavare på gemenskapsfartyg ska registrera koordinater avseende början och slut för provtråldrag som görs i enlighet med punkt 3.
Artikel7¶Maskstorlekar
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833, förordning (EG) nr 538/2008 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Det ska vara förbjudet att bedriva riktat fiske efter de bottenlevande arter som anges i bilaga I med trålar som i någon sektion har nätmaskor som är mindre än 130 mm, med undantag för fiske efter Sebastes mentella enligt punkt 3. Denna maskstorlek får minskas till minst 60 mm vid riktat fiske efter nordlig stjärtfenad bläckfisk (Illex illecebrosus). För riktat fiske efter rockor (Rajidae) ska denna maskstorlek ökas till minst 280 mm i lyftet och 220 mm i alla andra delar av trålen.
2. Fartyg som fiskar efter nordhavsräka (Pandalus borealis) ska använda nät med en maskstorlek på minst 40 mm.
3. Fartyg som fiskar efter Sebastes mentella (djuphavskungsfisk) i delområde 2 och sektionerna F och 3K ska använda nät med en maskstorlek på minst 100 mm.
4. Fartyg som fiskar efter kungsfisk i sektion 3O med flyttrålar ska använda nät med en maskstorlek på minst 90 mm.
5. Fartyg som bedriver riktat fiske efter andra arter än dem som anges i punkterna 1, 2 och 3 i denna artikel får fånga reglerade arter om näten har en maskstorlek som understiger den som anges i dessa punkter, förutsatt att bifångstkraven i artikel 4 är uppfyllda.
Artikel8¶Medförda nät
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Gemenskapsfartyg som bedriver riktat fiske efter en eller flera av de av Nafo reglerade arterna får inte medföra nät med en mindre maskstorlek än den som anges i artikel 7.
2. Gemenskapsfartyg som bedriver fiske i områden utanför Nafos regleringsområde får emellertid ombord förvara nät med en mindre maskstorlek än den som anges i artikel 7, förutsatt att näten är säkert surrade och stuvade och inte är tillgängliga för omedelbar användning.
Artikel9¶Anordningar på näten
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Det ska vara förbjudet att använda andra anordningar och tillbehör än de som beskrivs i denna artikel för att spärra eller minska maskorna i ett nät.
2. Segelduk, nät eller annat material får monteras på undersidan av lyftstruten för att minska eller förhindra skada.
3. Anordningar får monteras på ovansidan av lyftet, under förutsättning att de inte spärrar maskorna i lyftet. Endast de övre slitskydd som förtecknas i bilaga V får användas.
4. Fartyg som fiskar efter nordhavsräka (Pandalus borealis) ska använda sorteringsrist eller galler med ett spaltavstånd på högst 22 mm. Fartyg som fiskar efter nordhavsräka i sektion 3L ska också vara utrustade med distanskedjor som är minst 72 cm långa i enlighet med bilaga VI.
Artikel10¶Minsta fiskstorlek
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Den fisk från Nafos regleringsområde som inte uppfyller storlekskraven i bilaga III får inte beredas, behållas ombord, omlastas, landas, transporteras, lagras, säljas eller presenteras för eller bjudas ut till försäljning utan ska kastas överbord omedelbart efter det att den frigjorts från nätet eller lyfts ur havet.
2. Om den mängd fångad fisk som inte uppfyller storlekskraven överstiger 10 procent av den totala fångstmängden, ska fartyget flytta sig minst fem nautiska mil från den position där det tidigare draget skedde, innan det fortsätter att fiska. Om beredd fisk av en art för vilken det finns bestämmelser om minsta storlek är mindre än den längd som anges i bilaga III, ska den anses härröra från fisk som understiger den minsta storleken.
Artikel11¶Särskilda bestämmelser för fiske efter räka i sektion 3L
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
Fiske efter räka i sektion 3L ska ske på mer än 200 meters djup.
Artikel12¶Områden med begränsat fiske
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Det ska vara förbjudet att bedriva fiskeverksamhet med bottenredskap i följande områden: Område Koordinat 1 Koordinat 2 Koordinat 3 Koordinat 4 Orphan Knoll 50.00.30′N 45.00.30′W 51°00,30′N 45°00,30′W 51°00,30′N 47°00,30′W 50°00,30′N 47°00,30′W Corners djuphavsberg 35°00,00′N 48°00,00′W 36°00,00′N 48°00,00′W 36°00,00′N 52°00,00′W 35°00,00′N 52°00,00′W Newfoundlands djuphavsberg 43°29,00′N 43°20,00′W 44°00,00′N 43°20,00′W 44°00,00′N 46°40,00′W 43°29,00′N 46°40,00′W New Englands djuphavsberg 35°00,00′N 57°00,00′W 39°00,00′N 57°00,00′W 39°00,00′N 64°00,00′W 35°00,00′N 64°00,00′W Fogos djuphavsberg 1 42°31,33′N 53°23,17′W 42°31,33′N 52°33,37′W 41°55,48′N 53°23,17′W 41°55,48′N 52°33,37′W Fogos djuphavsberg 2 41°07,22′N 52°27,49′W 41°07,22′N 51°38,10′W 40°31,37′N 52°27,49′W 40°31,37′N 51°38,10′W
2. Det område i Nafo-sektion 3O som avgränsas av följande koordinater (i nummerordning och tillbaka till koordinat 1) ska vara stängt för allt bottenfiske: Koordinat nr Latitud Longitud 1 42°53,00′N 51°00,00′W 2 42°52,04′N 51°31,44′W 3 43°24,13′N 51°58,12′W 4 43°24,20′N 51°58,18′W 5 43°39,38′N 52°13,10′W 6 43°40,59′N 52°27,52′W 7 43°56,19′N 52°39,48′W 8 44°04,53′N 52°58,12′W 9 44°18,38′N 53°06,00′W 10 44°18,36′N 53°24,07′W 11 44°49,59′N 54°30,00′W 12 44°29,55′N 54°30,00′W 13 43°26,59′N 52°55,59′W 14 42°48,00′N 51°41,06′W 15 42°33,02′N 51°00,00′W
KAPITEL IIa Skydd av känsliga marina ekosystem
Artikel12a¶Definition av känsliga marina ekosystem
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
I detta kapitel gäller följande definition av känsliga marina ekosystem:
a) Marina ekosystem som är unika eller där sällsynta arter ingår som, om de går förlorade, inte kan kompenseras genom liknande områden eller ekosystem. De innefattar
i) livsmiljöer med inhemska arter,
ii) livsmiljöer med sällsynta, hotade eller utrotningshotade arter som enbart förekommer i vissa begränsade områden,
iii) yngelområden eller vissa begränsade områden för födosökning, reproduktion eller lek.
b) Marina ekosystem som är nödvändiga för fiskbeståndens överlevnad, funktion, lek/reproduktion eller återhämtning, för särskilda livsstadier (t.ex. yngelområden eller uppväxtområden) eller för sällsynta, hotade eller utrotningshotade marina arter.
c) Marina ekosystem som är särskilt utsatta för degradering till följd av antropogen verksamhet.
d) Marina ekosystem som kännetecknas av populationer eller grupper av arter med en eller flera av följande egenskaper:
i) Långsam tillväxt.
ii) Sen mognadsålder.
iii) Långsam eller oberäknelig återhämtning.
iv) Långlivad.
e) Marina ekosystem som kännetecknas av komplexa fysikaliska strukturer som skapats genom signifikanta koncentrationer av biotiska och abiotiska faktorer. I sådana ekosystem är de ekologiska processerna vanligtvis starkt beroende av dessa typer av strukturerade system. I dessa ekosystem är dessutom mångfalden ofta stor, och den är beroende av strukturbildande organismer.
Artikel12b¶Definition av betydande negativ inverkan
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
I detta kapitel avses med betydande negativ inverkan sådan inverkan som kan äventyra ekosystemets struktur eller funktion på ett sätt som
a) skadar de drabbade populationernas förmåga till återväxt,
b) försämrar livsmiljöernas naturliga produktivitet på lång sikt, eller
c) orsakar betydande förlust av artrikedom, livsmiljöer eller samhällstyper på mer än tillfällig basis.
Artikel12c¶Definition av indikatorarter i känsliga marina ekosystem
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
I detta kapitel avses med indikatorarter i känsliga marina ekosystem antipatharia, gorgonacea, havsanemonfält med ceriantharia, lophelia och fält med sjöpenna.
Artikel12d¶Definition av påträffande av känsliga marina ekosystem
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
I detta kapitel avses med påträffande av känsliga marina ekosystem fångst, per uppsättning redskap, av indikatorarter i känsliga marina ekosystem överstigande 100 kg levande korall och/eller 1000 kg levande svampdjur.
Artikel12e¶Bedömning av bottenfiske
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. De medlemsstater vars fartyg avser att bedriva bottenfiske inom Nafos regleringsområde ska 2009 göra en bedömning av bottenfiskets kända och förväntade effekter på känsliga marina ekosystem. Medlemsstaterna ska endast tillåta bottenfiske i de fall där bedömningen visar att en sådan verksamhet inte kan förväntas medföra någon betydande negativ inverkan på känsliga marina ekosystem.
2. Vid genomförandet av den bedömning som avses i punkt 1 ska medlemsstaterna förlita sig på bästa tillgängliga vetenskapliga och tekniska rön när det gäller lokaliseringen av känsliga marina ekosystem i de områden där deras fiskefartyg avser att bedriva fiske. Dessa rön ska i förekommande fall inbegripa vetenskapliga uppgifter på grundval av vilka sannolikheten för förekomst av sådana ekosystem kan uppskattas.
3. Den uppskattning av risken för betydande negativ inverkan på känsliga marina ekosystem som görs inom ramen för den bedömning som avses i punkt 1 ska, där så är lämpligt, beakta att förhållandena kan skilja sig åt mellan nya och befintliga områden för bottenfiske.
4. Medlemsstaterna ska lämna in sina bedömningar enligt punkt 1 till kommissionen så snart som möjligt, dock senast den 30 juni 2009. Där ska även en beskrivning ingå av de riskreducerande åtgärder som syftar till att förhindra betydande negativ inverkan på känsliga marina ekosystem. Kommissionen ska utan dröjsmål överlämna dessa uppgifter till Nafos sekretariat.
Artikel12f¶Bottenfiske i nya områden för bottenfiske
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Allt fiske i nya områden för bottenfiske, eller med bottenredskap som inte tidigare har använts i det berörda området, ska betraktas som undersökande fiske och bedrivas i enlighet med det protokoll om undersökande fiske som avses i punkt 2.
2. De medlemsstater vars fartyg avser att bedriva fiske i nya områden för bottenfiske, eller med bottenredskap som inte tidigare har använts i det berörda området, ska upprätta ett protokoll om undersökande fiske med hjälp av förlagorna i bilaga XVI.
3. Protokollet om undersökande fiske ska innehålla följande uppgifter:
a) En upptagningsplan som beskriver målarter, datum och områden. Begränsningar av områden och fiskeansträngningar ska beaktas för att säkerställa att fisket genomförs gradvis inom ett begränsat geografiskt område.
b) En plan för riskreducerande åtgärder, inbegripet åtgärder för att förhindra sådan betydande negativ inverkan på känsliga marina ekosystem som kan bli följden av fisket.
c) En fångstövervakningsplan med registrering och rapportering av alla arter som fångats, fullständig satellitövervakning och fullständig observatörstäckning. Rapporteringen och registreringen ska, om så är nödvändigt, vara tillräckligt detaljerad för att en bedömning av verksamheten ska kunna göras.
d) En plan för insamling av uppgifter för att underlätta kartläggning av känsliga marina ekosystem och arter i fiskeområdet.
4. Medlemsstaterna ska se till att det undersökande bottenfisket omfattas av det bedömningsförfarande som avses i artikel 12e.
5. Medlemsstaterna ska överlämna det protokoll om undersökande fiske som avses i punkt 2 och den bedömning som avses i artikel 12e.1 till kommissionen för vidarebefordran till Nafos sekretariat. Medlemsstaterna ska se till att det undersökande fisket inte blir tillåtet innan dessa uppgifter har mottagits av Nafos sekretariat.
Artikel12g¶Oförutsett påträffande av känsliga marina ekosystem i befintliga områden för bottenfiske
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. När ett fartyg som bedriver fiske i befintliga områden för bottenfiske påträffar indikatorarter i känsliga marina ekosystem, ska befälhavaren fastställa vilken mängd av indikatorarter som fångats.
2. Om mängden indikatorarter i känsliga marina ekosystem som fångats med t.ex. tråldrag, nät eller långrev överstiger det gränsvärde som anges i artikel 12d, ska bestämmelserna i punkterna 3 och 4 tillämpas.
3. Befälhavaren ska rapportera händelsen till flaggmedlemsstaten, som utan dröjsmål ska vidarebefordra informationen till sekretariatschefen via kommissionen. Kommissionen ska omedelbart underrätta övriga medlemsstater vars fartyg finns i området. Berörda medlemsstater ska omedelbart underrätta alla fiskefartyg som för deras flagg i området.
4. Befälhavaren ska upphöra med fisket och förflytta sig minst två nautiska mil från bogseringens/utsättningens ändpunkt i den riktning som minst sannolikt leder till ytterligare påträffanden. Befälhavaren ska använda sitt goda omdöme på grundval av all tillgänglig information.
Artikel12h¶Oförutsett påträffande av känsliga marina ekosystem i nya områden för bottenfiske
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. När ett fartyg som bedriver fiske i nya områden för bottenfiske påträffar indikatorarter i känsliga marina ekosystem, ska befälhavaren fastställa vilken mängd av indikatorarter som fångats. Observatörerna ska kartlägga koraller, svampdjur och organismer på lägsta möjliga taxonomiska nivå.
2. Om mängden sådana arter som fångats per redskap, t.ex. tråldrag, bottensatta garn eller långrev, överstiger det gränsvärde som anges i artikel 12d, ska bestämmelserna i punkterna 3, 4 och 5 tillämpas.
3. Befälhavaren ska rapportera händelsen till flaggmedlemsstaten, som utan dröjsmål ska vidarebefordra informationen till sekretariatschefen via kommissionen. Kommissionen ska omedelbart underrätta övriga medlemsstater vars fartyg finns i området. Berörda medlemsstater ska omedelbart underrätta alla fiskefartyg som för deras flagg i området.
4. En tillfällig stängning ska gälla för ett område med en radie på 2 nautiska mil kring den position för påträffandet som fartyget med i Nafo avtalsslutande parts flagg har rapporterat. Rapporteringspositionen är den som har uppgetts av fartyget – antingen bogseringens/utsättningens ändpunkt eller en annan position som bevisligen ligger närmast den exakta lokaliseringen. Den tillfälliga stängningen ska gälla fram till dess att Nafos sekretariat rekommenderar att området kan öppnas på nytt.
5. Fartyget ska upphöra med fisket och förflytta sig minst två nautiska mil från bogseringens/utsättningens ändpunkt i den riktning som minst sannolikt leder till ytterligare påträffanden. Befälhavaren ska använda sitt goda omdöme på grundval av all tillgänglig information.
Kapitel III Kontrollåtgärder
Avsnitt 1 Övervakning av fisket
Artikel13¶Tillstånd
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Endast de gemenskapsfartyg på över 50 bruttoton som innehar ett särskilt fisketillstånd som har utfärdats av den medlemsstat vars flagg de för och är upptagna i Nafos fartygsregister ska ha tillåtelse att på de villkor som anges i tillståndet fiska, ombord behålla, lasta om och landa fiskeresurser från Nafos regleringsområde.
Artikel14¶Förteckning över fartyg
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Varje medlemsstat ska upprätta en förteckning över de fartyg som för deras flagg, är registrerade i gemenskapen och har tillstånd att fiska i Nafos regleringsområde och översända denna lista till kommissionen i maskinläsbar form. Kommissionen ska utan dröjsmål översända förteckningen till Nafos sekretariat.
2. Medlemsstaterna ska minst 15 dagar innan det nya fartyget anländer till Nafos regleringsområde i maskinläsbar form underrätta kommissionen om eventuella ändringar i deras förteckning över de fartyg som för deras flagg, är registrerade i gemenskapen och har tillstånd att fiska i Nafos regleringsområde. Kommissionen ska utan dröjsmål översända dessa uppgifter till Nafos sekretariat.
3. Den förteckning som avses i punkt 2 ska omfatta följande uppgifter:
a) I tillämpliga fall fartygets interna nummer enligt bilaga I till kommissionens förordning (EG) nr 26/2004 av den 30 december 2003 om registret över gemenskapens fiskeflotta.
b) Internationellt radioanrop.
c) I tillämpliga fall fartygets befraktare.
4. För fartyg som tillfälligt för en medlemsstats flagg (uthyrning av obemannat fartyg) ska följande uppgifter lämnas:
a) Den dag från och med vilken fartyget har tillstånd att föra en medlemsstats flagg.
b) Den dag från och med vilken fartyget har medlemsstatens tillstånd att inleda fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde.
c) Namnet på det land där fartyget är registrerat eller tidigare var registrerat och den dag från och med vilken fartyget slutade föra det landets flagg.
d) Fartygets namn.
e) Det officiella registreringsnummer som fartyget har tilldelats av de behöriga nationella myndigheterna.
f) Fartygets hemmahamn efter överföringen.
g) Namn på fartygets ägare eller befraktare.
h) En förklaring om att fartygets befälhavare har mottagit ett exemplar av de bestämmelser som gäller i Nafos regleringsområde.
i) De viktigaste arter som kan fiskas av fartyget i Nafos regleringsområde.
j) De delområden där fartyget kan förväntas fiska.
Artikel15¶Befraktning av gemenskapsfartyg
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna får samtycka till att det för ett fiskefartyg som för deras flagg och har tillstånd att fiska i Nafos regleringsområde ingås ett befraktningsavtal för helt eller delvis utnyttjande av en kvot och/eller av fiskedagar som tilldelats en annan avtalsslutande part i Nafo. Det får dock inte ingås avtal om befraktning av fartyg som av Nafo eller någon annan regional fiskeriorganisation har konstaterats bedriva illegal, orapporterad och oreglerad fiskeverksamhet.
2. Den dag befraktningsavtalet ingås ska flaggmedlemsstaten skicka följande uppgifter till kommissionen, som ska vidarebefordra dem till Nafos sekretariatschef:
a) Flaggmedlemsstatens samtycke till befraktningsavtalet.
b) Förteckning över de arter som omfattas av befraktningen och de fiskemöjligheter som tilldelas genom befraktningsavtalet.
c) Befraktningsavtalets giltighetstid.
d) Befraktarens namn.
e) Avtalsslutande part som befraktat fartyget.
3. När ett befraktningsavtal löper ut, ska flaggmedlemsstaten informera kommissionen, som utan dröjsmål ska vidarebefordra denna information till Nafos sekretariatschef.
4. Flaggmedlemsstaten ska se till att
a) fartyget under befraktningsperioden inte har tillstånd att fiska ur de fiskemöjligheter som tilldelats flaggmedlemsstaten,
b) fartyget inte har tillstånd att fiska enligt fler än ett befraktningsavtal under samma period,
c) befraktningsfartyget registrerar alla fångster och bifångster enligt anmälda befraktningsavtal i fiskeloggboken separat från andra fångstuppgifter som registreras i enlighet med artikel 18.
5. Medlemsstaterna ska till kommissionen rapportera alla de fångster och bifångster som avses i punkt 4 c separat från andra nationella fångstuppgifter i enlighet med artikel 21. Kommissionen ska utan dröjsmål vidarebefordra uppgifterna till Nafos sekretariatschef.
Artikel16¶Övervakning av fiskeansträngningen
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Varje medlemsstat ska vidta nödvändiga åtgärder för att se till att dess fartygs fiskeansträngning motsvarar de fiskemöjligheter som är tillgängliga för medlemsstaten i Nafos regleringsområde.
2. Senast den 31 januari varje år eller efter detta datum minst 30 dagar innan fisket i Nafos regleringsområde inleds ska medlemsstaterna till kommissionen överlämna fångstplanen för sina fartyg. Fångstplanen ska bland annat innehålla uppgifter om det eller de fartyg som ska bedriva fisket och om det planerade antalet fiskedagar i Nafos regleringsområde.
3. Medlemsstaterna ska meddela kommissionen preliminära uppgifter om det fiske som deras fartyg avser att bedriva i andra områden.
4. Fångstplanen ska avse den sammanlagda planerade fiskeansträngningen i Nafos regleringsområde i förhållande till de fiskemöjligheter som finns tillgängliga för den medlemsstat som lämnat in anmälan.
5. Senast den 31 januari varje år ska medlemsstaterna avlägga rapport till kommissionen om genomförandet av fångstplanerna. Rapporterna ska innehålla uppgifter om det antal fartyg som faktiskt bedriver denna fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde, varje fartygs fångst och det totala antalet dagar som varje fartyg fiskat i området. För fartyg som fiskar efter räkor i sektionerna 3M och 3L ska verksamheten rapporteras separat för varje sektion.
Artikel17¶Fartygsövervakningssystem (VMS)
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna ska se till att uppgifter som de mottar genom fartygsövervakningssystemet (VMS) i enlighet med kommissionens förordning (EG) nr 2244/2003 om fartyg som för deras flagg och som fiskar i Nafos regleringsområde i maskinläsbar form överförs i realtid till Nafos sekretariat.
2. Om en inspektör iakttar ett fiskefartyg i Nafos regleringsområde för vilket han inte har fått VMS-uppgifter i enlighet med Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter, ska han utan dröjsmål informera befälhavaren och Nafos sekretariatschef.
Artikel18¶Omlastning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Gemenskapsfartyg får endast lasta om i Nafos regleringsområde, om de har fått förhandstillstånd från de behöriga myndigheterna i flaggstaten.
2. Gemenskapsfartyg får inte lasta om fisk från eller till ett fartyg från en icke avtalsslutande part som har setts eller på annat sätt identifierats bedriva fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde.
3. Gemenskapsfartyg ska till sina behöriga myndigheter rapportera varje omlastning i Nafos regleringsområde. Levererande fartyg ska lämna rapporten minst 24 timmar före omlastningen och mottagande fartyg senast en timme efter omlastningen.
4. Rapporten i punkt 3 ska innehålla uppgifter om klockslag, geografisk position, total levande vikt i kg per art som ska lossas eller lastas samt de omlastande fartygens anropssignal.
5. Det mottagande fartyget ska utöver total fångst ombord och total landningsvikt rapportera hamnens namn och planerat klockslag för landningen minst 24 timmar före landningen.
6. Medlemsstaterna ska utan dröjsmål översända de rapporter som avses i punkterna 3 och 5 till kommissionen, som utan dröjsmål ska vidarebefordra dem till Nafos sekretariat.
Artikel19¶Fiske- och produktionsloggbok samt lastplan
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 538/2008.
1. Befälhavarna på fartygen ska förutom att följa bestämmelserna i artiklarna 6, 8, 11 och 12 i förordning (EEG) nr 2847/93 i fiskeloggboken föra in de uppgifter som anges i bilaga IV.
2. Befälhavaren på ett gemenskapsfartyg ska med avseende på fångster av de arter som anges i artikel 15.1 i förordning (EEG) nr 2847/93
a) i en produktionsloggbok föra in den sammanlagda produktionen för varje art ombord, uttryckt i kg produktvikt,
b) i en lastplan ange var i lastrummet de olika arterna är placerade. För räkor ska det i lastplanen anges var i lastrummet de räkor som fångats i sektion 3L och sektion 3M är placerade och hur stora mängder räkor per sektion det finns ombord, uttryckt i kg produktvikt.
3. Den produktionsloggbok och den lastplan som avses i punkt 2 ska uppdateras dagligen med uppgifter om den föregående dagen från kl. 00.00 (UTC) till kl. 24.00 (UTC) och förvaras ombord till dess att fartyget har lossat hela sin last.
4. Befälhavaren på ett gemenskapsfartyg ska ge den hjälp som behövs för att de kvantiteter som har förts in i produktionsloggboken och de beredda produkter som lagras ombord ska kunna kontrolleras.
5. Vartannat år ska medlemsstaterna intyga kapacitetsplanernas riktighet för alla gemenskapsfartyg som har tillstånd att fiska enligt artikel 14. Befälhavaren ska se till att en kopia av ett sådant intyg finns ombord och på begäran kan visas upp för en inspektör.
Artikel20¶Produktmärkning och separat förvaring
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. All beredd fisk som härrör från Nafos regleringsområde ska märkas på ett sådant sätt att varje art och produktkategori enligt artikel 1 i rådets förordning (EG) nr 104/2000 av den 17 december 1999 om den gemensamma organisationen av marknaden för fiskeri- och vattenbruksprodukter och för räka fångstdatum kan identifieras med hjälp av trebokstavskoden i bilaga I till den förordningen respektive koderna för produktform i bilaga XIV b till den här förordningen.
2. All räka som fångats i sektion 3L och 3M och all liten hälleflundra som fångats i delområde 2 och sektionerna 3KLMNO ska märkas med uppgift om att de fångats i dessa respektive områden.
3. Med hänsyn tagen till befälhavarens legitima säkerhets- och navigeringsansvar ska följande gälla:
a) Alla fångster som görs inom Nafos regleringsområde ska förvaras åtskilda från fångster som tagits upp utanför detta område. De ska hållas tydligt åtskilda från andra fångster, med hjälp av t.ex. plast, kryssfaner eller nät.
b) Fångster av samma art får förvaras i mer än en del av lastrummet, men förvaringsplatsen ska anges tydligt i den lastplan som avses i artikel 19.
Artikel21¶Fångstrapporter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 538/2008.
1. Befälhavarna för gemenskapens fiskefartyg ska till centrum för fiskekontroll i sin flaggmedlemsstat översända fångstrapporter i enlighet med punkt 2.
2. En fångstrapport ska omfatta följande:
a) De kvantiteter som förvaras ombord när gemenskapens fiskefartyg ankommer till Nafos regleringsområde. Rapporten ska sändas tidigast tolv timmar och senast sex timmar före ankomsten till Nafos regleringsområde och ska omfatta datum, klockslag, fartygets geografiska position och total levande vikt i kg per art, inbegripet målarter.
b) Fångst per dag av räka i sektion 3L. Rapporten ska sändas senast kl. 12.00 UTC dagen efter det att fångsten gjordes.
c) Varannan måndag, uppgifter om fångst av kungsfisk som har fångats i delområde 2 och sektionerna 1 F, 3 K och 3 M under den tvåveckorsperiod som avslutades klockan 24.00 föregående söndag. När de sammanlagda fångsterna kommit upp i 50 % av de totala tillåtna fångstmängderna, ska anmälan ske varje måndag.
d) De kvantiteter som finns ombord när fartyget lämnar Nafos regleringsområde. Rapporten ska sändas tidigast åtta timmar och senast sex timmar i förväg varje gång fartyget lämnar Nafos regleringsområde och ska omfatta datum, klockslag, fartygets geografiska position och den totala levande vikten i kg per art.
e) De kvantiteter som lastats och lossats vid varje omlastning av fisk under den period som fartyget stannar i Nafos regleringsområde. Levererande fartyg ska sända denna rapport minst 24 timmar före omlastningen. Det mottagande fartyget ska sända denna rapport senast en timme efter omlastningen. Dessa rapporter ska innehålla uppgifter om klockslag, geografisk position, den totala levande vikt i kg per art som ska lossas eller lastas samt de omlastande fartygens anropssignal. Det mottagande fartyget ska rapportera total fångst ombord och total landningsvikt, hamnens namn och planerat klockslag för landningen minst 24 timmar före landningen.
f) Den fångst som tagits innan fartyget gick in i sektion 3L och efter det att det gick ut därifrån. Dessa rapporter ska lämnas av fartyg som fiskar räkor i sektion 3L och ska skickas en timme innan ett fartyg går över gränsen till sektionen. I rapporten ska anges vilka fångster som tagits ombord sedan den förra fångstrapporten, fördelat på sektion och art (trebokstavskod) i kg, avrundat till närmaste hundratal kilo.
3. Varje medlemsstat ska vid mottagandet genom datoröverföring vidarebefordra fångstrapporterna till kommissionen, som ska vidarebefordra dem till Nafos sekretariat.
4. Medlemsstaterna ska registrera uppgifterna i fångstrapporterna i den databas som avses i artikel 19.2 i förordning (EEG) nr 2847/93.
5. Närmare föreskrifter för format och specifikationer för de överföringar som avses i punkt 2 anges i bilaga VII.
Artikel22¶Övergripande rapporter över fångster och fiskeansträngning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Före den 15 i varje månad ska varje medlemsstat i maskinläsbar form meddela kommissionen
a) landade kvantiteter av de bestånd som anges i bilaga II,
b) antal fiskedagar som har ägnats åt fiske efter räka i sektion 3M under föregående månad, samt
c) alla uppgifter som har tagits emot i enlighet med artiklarna 11 och 12 i förordning (EEG) nr 2847/93.
2. Kommissionen ska sammanställa de uppgifter som avses i punkt 1 för medlemsstaterna och vidarebefordra dessa uppgifter till Nafos sekretariat senast 30 dagar efter utgången av den kalendermånad då fångsterna gjordes.
Avsnitt 2 Observatörer
Artikel23¶Utnämning av observatörer
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna ska utse observatörer till alla de fiskefartyg som utövar eller står i begrepp att utöva fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde. Observatörerna ska förbli ombord på de fiskefartyg de har tilldelats tills de ersätts av andra observatörer.
2. Utom i fall av force majeure får fiskefartyg utan observatör ombord inte börja eller fortsätta fiska i Nafos regleringsområde.
3. Observatörerna ska ha lämpliga kvalifikationer och erfarenheter. De ska ha följande färdigheter:
a) Tillräcklig erfarenhet för att kunna identifiera arter och redskap.
b) Navigationskunskap.
c) Tillfredsställande kunskap om Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter.
d) Förmåga att på begäran utföra elementära vetenskapliga uppgifter, till exempel samla in prover, samt observera och registrera på ett korrekt sätt.
e) Tillfredsställande kunskaper i det lands språk vars flagg det observerade fartyget för.
4. Medlemsstaterna ska vidta alla lämpliga åtgärder för att säkerställa att observatörerna tas ombord på fiskefartygen på angiven tid och plats och att deras landstigning vid slutet av observationsperioden underlättas.
5. Medlemsstaterna ska senast den 20 januari varje år till kommissionen översända en förteckning över de observatörer de har utsett enligt punkt 1 och därefter omedelbart meddela kommissionen när en ny observatör utses.
Artikel24¶Observatörernas huvuduppgifter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Observatörerna ska övervaka att fiskefartyget följer de relevanta reglerna i Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter.
2. Alla observationsuppgifter ska begränsas till Nafos regleringsområde.
Artikel25¶Registrering
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Observatörerna ska
a) föra en daglig loggbok över fartygets fiskeverksamhet vilken ska omfatta minst uppgifterna enligt bilaga VIII, i det format som där anges, och
b) registrera vilka redskap, maskstorlekar och tillbehör befälhavaren använder.
Artikel26¶Fångstövervakning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Observatörerna ska
a) observera och bedöma fångsten vid varje gång drag (position, djup, hur lång tid nätet är i vattnet),
b) identifiera fångstens sammansättning,
c) övervaka fångst som kastas överbord, bifångster och fångster av fisk som inte uppfyller storlekskraven,
d) kontrollera noteringar i fiskeloggboken och produktionsloggboken; kontrollen av produktionsloggboken ska göras med hjälp av den omräkningsfaktor befälhavaren använder,
e) kontrollera fångstrapporter.
2. När observatörerna övervakar fångst som kastas överbord, bifångster och fångster av fisk som inte uppfyller storlekskraven i enlighet med punkt 1 c, ska de när omständigheterna tillåter samla in uppgifter om fisk som kastas överbord och fisk som behålls ombord men som inte uppfyller storlekskraven, i enlighet med följande stickprovssystem:
a) För varje drag ska en uppskattning av den totala fångsten per art uttryckt i vikt samt vad som kastas överbord per art uttryckt i vikt registreras.
b) För vart tionde drag ska en detaljerad stickprovskontroll göras per art med förutom vikten hos det undersökta urvalet också antal per längd av den del av fångsten som ska landas och den del av fångsten som kastas överbord.
c) När fiskeplatsen ändras enligt artiklarna 5 och 6.
Artikel27¶Andra specifika uppgifter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Observatörerna ska
a) kontrollera fartygets position under fiske,
b) övervaka omlastningar, om sådana görs, från fartyg som omfattas av ett befraktningsavtal i enlighet med artikel 14,
c) övervaka att utrustning för automatisk fjärregistrering av position fungerar korrekt, om sådan utrustning finns ombord och används av det observerade fartyget,
d) utföra vetenskapligt arbete och provtagning, om Nafos fiskerikommission eller vederbörliga myndigheter i den stat vars flagg fartyget för så begär.
Artikel28¶Observatörsrapport
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Observatörer ska inge en rapport till kommissionen och de behöriga myndigheterna i den medlemsstat som utsåg dem inom 20 dagar efter varje fiskeresas slut. Om observatörens uppdrag löper ut innan fiskeresan avslutas, ska rapporten om uppdragsperioden inges till kommissionen och de behöriga myndigheterna i medlemsstaten inom 20 dagar efter uppdragets slut. Rapporten ska sammanfatta observatörens viktigaste slutsatser. Den ska sändas till kommissionen, som ska vidarebefordra den till Nafos sekretariat.
2. Observatören ska inom 24 timmar rapportera bevis på misstänkt allvarlig överträdelse. Sådana rapporter ska sändas till ett Nafoinspektionsfartyg i Nafos regleringsområde, vilket i sin tur ska rapportera den misstänkta överträdelsen till Nafos sekretariatschef. Observatörerna ska använda en fastställd kod när de lämnar meddelanden till ett inspektionsfartyg.
Artikel29¶Försiktighetsåtgärder
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Observatörer ska vidta alla lämpliga åtgärder för att se till att deras närvaro ombord på fiskefartyg inte hindrar eller stör fartygets egentliga verksamhet, inklusive fiskeverksamhet.
2. Observatörer ska respektera egendom och utrustning ombord på fiskefartygen, inklusive sekretessen beträffande alla dokument som rör nämnda fartyg.
Artikel30¶Fartygsbefälhavarens skyldigheter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 538/2008.
1. Befälhavare på fiskefartyg från gemenskapen ska ta emot de utsedda observatörerna och samarbeta med dem, så att de kan fullgöra sina uppgifter så länge de befinner sig ombord på fartyget.
2. Befälhavaren på ett fartyg som utsetts att ha en observatör ombord ska vidta alla rimliga åtgärder för att underlätta observatörens ombordstigning och landstigning. Under den utsedde observatörens vistelse ombord ska denne erbjudas fullgoda inkvarterings- och arbetsförhållanden.
3. Befälhavaren på fartyget ska ge observatören tillgång till fartygets dokument (fiskeloggbok, produktionsloggbok, kapacitetsplan och lastplan) och till olika delar av fartyget, däribland vid behov till den fångst som behålls ombord och den fångst som ska kastas överbord, för att underlätta för observatören att fullgöra sina uppgifter.
4. Befälhavaren ska i god tid underrättas om datum och plats för mottagning av observatörer och om observationsperiodens förväntade längd.
5. Befälhavaren på fartyget kan på begäran få en kopia av observatörens rapport i enlighet med artikel 28.1.
Artikel31¶Kostnader
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Alla kostnader som härrör från observatörernas verksamhet enligt detta avsnitt ska bäras av medlemsstaterna. Medlemsstaterna får helt eller delvis låta dessa kostnader belasta dem som bedriver fiske med fiskefartygen.
Artikel32¶Uppföljning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 538/2008.
1. De behöriga myndigheter i medlemsstaterna som tar emot observatörens rapport i enlighet med artikel 28 ska utvärdera rapportens innehåll och slutsatser.
2. Om det av rapporten framgår att det observerade fartyget har bedrivit fiske i strid med Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter, ska de myndigheter som avses i punkt 1 vidta lämpliga åtgärder för att undersöka frågan för att förhindra att detta upprepas i framtiden.
Avsnitt 3 Program för observatörer, spårning via satellit och elektronisk rapportering
Artikel33¶Tillämpningsföreskrifter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna får genom undantag från bestämmelserna i artikel 23 tillåta att fiskefartyg som för deras flagg inleder och genomför fiske i Nafos regleringsområde utan utsedd observatör på de villkor som fastställs i detta avsnitt.
2. Fartyg får bedriva fiskeverksamhet utan observatör enligt punkt 1 förutsatt att följande villkor är uppfyllda:
a) Erforderlig teknisk utrustning för att sända elektroniska observatörs- och fångstrapporter finns installerad ombord.
b) Den tekniska utrustning som avses i led a har framgångsrikt provats och uppvisat 100 procents tillförlitlighet med Nafos sekretariat och inspektionsfartyg verksamma i Nafos regleringsområde.
c) VMS-rapporter översänds varje timme.
Artikel34¶Medlemsstaternas skyldigheter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna ska anmäla namnen på de fartyg som avser att tillämpa bestämmelserna i detta avsnitt till kommissionen senast 30 dagar före fiskesäsongens början. Kommissionen ska utan dröjsmål översända dessa uppgifter till Nafos sekretariat.
2. Medlemsstaterna ska hålla kommissionen underrättad om namnen på de fartyg som tillämpar bestämmelserna i detta avsnitt och om under vilken period ingen observatör är placerad ombord. Kommissionen ska utan dröjsmål översända dessa uppgifter till Nafos sekretariat.
3. Medlemsstater med ett eller flera fartyg som tillämpar bestämmelserna i detta avsnitt ska tillåta fartyget att bedriva fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde utan observatör under högst 75 % av den tid detta eller dessa fartyg är verksamma i regleringsområdet under året.
4. Medlemsstaterna ska se till att det för fartyg som för deras flagg råder en balans mellan fartyg med och utan observatör vad gäller den typ av fiske som fartygen bedriver.
Artikel35¶Befälhavares och observatörers skyldigheter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. De fartygsbefälhavare och observatörer som tillämpar bestämmelserna i detta avsnitt ska dagligen översända rapporter per sektion.
2. De dagliga rapporterna ska översändas till Nafos sekretariat genom flaggstatens övervakningscentrum för fiskefartyg senast kl. 12.00 UTC. Rapporten ska omfatta perioden från kl. 00.01 till kl. 24.00 föregående dag.
3. Den fångst som uppges i befälhavarens dagliga rapport ska motsvara fångsterna enligt fiskeloggboken.
4. De dagliga rapporterna ska i tillämpliga fall omfatta mängderna per sektion i följande kategorier:
a) Daglig fångst av arter som behållits ombord.
b) Fisk som kastats överbord.
c) Fisk som inte uppfyller storlekskraven.
5. Formatet för de dagliga fångstrapporterna (CAX) och observatörsrapporterna (OBR) återfinns i bilaga XIV a.
6. De observatörer ombord på fartyg som tillämpar bestämmelserna i detta avsnitt ska utöver sina skyldigheter enligt kapitel III avsnitt 2 dagligen via övervakningscentrumet för fiskefartyg på elektronisk väg rapportera (OBR-rapport) om sina uppgifter enligt artikel 26.1 till Nafos sekretariat.
Artikel36¶Tekniska fel
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Om den elektroniska utrustningen för sändning av dagliga rapporter till och från ett övervakningscentrum för fiskefartyg inte fungerar, ska befälhavaren och observatören fortsätta att dagligen rapportera med andra medel och bevara en för inspektörerna tillgänglig skriftlig loggbok över dessa sändningar ombord.
Artikel37¶Överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Om ett fartyg utan observatör anmäls för en överträdelse, ska bestämmelserna i kapitel IV avsnitt 5 tillämpas. Om fartyget inte omdirigeras efter denna överträdelse, ska en observatör utan dröjsmål gå ombord på fartyget.
Artikel38¶Rapport om tillämpningen
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Medlemsstaterna ska senast den 15 februari varje år avlägga rapport till kommissionen om genomförandet av bestämmelserna i detta avsnitt. Rapporten ska bland annat innehålla en redogörelse för hur fartygen generellt följer bestämmelserna med en jämförelse mellan fartyg med och utan observatör, för möjliga kostnadsbesparingar för branschen och medlemsstaternas myndigheter, för samverkan med andra kontrollmedel samt för hur de operativa systemen har fungerat tekniskt och hur tillförlitliga de har varit.
Kapitel IV Inspektion och övervakning till sjöss
Avsnitt 1 Allmänna bestämmelser
Artikel39¶Allmänna regler för inspektion och övervakning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Kommissionen och/eller medlemsstaterna ska utse inspektörer för övervakning och inspektion i Nafos regleringsområde i enlighet med Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter. De får även utse praktikanter som ska följa med inspektörerna.
2. Medlemsstaterna och kommissionen ska se till att inspektörerna utför sina uppgifter i enlighet med reglerna i Nafo-ordningen. Inspektörerna ska fortsätta att operativt stå under sin behöriga myndighets uppsikt och vara ansvariga inför denna.
3. Medlemsstaterna och kommissionen ska se till att de inspektioner som utförs av gemenskapens inspektörer sker utan diskriminering och i enlighet med Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter.
4. Antalet inspektioner ska bygga på storleken på den avtalsslutande partens flotta i Nafos regleringsområde, med beaktande av den tid som tillbringas inom området, fångstnivå och överträdelseregister.
5. Utöver de åligganden som följer av Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter ska inspektörerna inom Nafos regleringsområde inspektera gemenskapsfartygen för att se till att de följer gemenskapens alla andra bevarande- och kontrollåtgärder för dessa fartyg.
6. En inspektör får placeras på alla fartyg som tillhör en medlemsstat och används eller kommer att användas för inspektionsuppdrag i Nafos regleringsområde.
7. Inspektörer som är verksamma i Nafos regleringsområde ska regelbundet samordna sin verksamhet med andra Nafoinspektörer inom Nafos regleringsområde för att utbyta information om iakttagelser och ombordstigning eller annan relevant information.
Artikel40¶Inspektionsutrustning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Medlemsstaterna eller kommissionen ska ställa tillräckliga medel till förfogande för sina inspektörer, så att övervaknings- och inspektionsuppdraget kan genomföras. För detta ändamål ska de tilldela Nafo-ordningen inspektionsfartyg.
Artikel41¶Program
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Gemenskapens kontrollorgan för fiske ska samordna övervaknings- och inspektionsverksamheten för gemenskapens räkning. I detta syfte får den, i samförstånd med de berörda medlemsstaterna, upprätta gemensamma operativa övervaknings- och inspektionsprogram. De medlemsstater vilkas fartyg bedriver fiske i Nafos regleringsområde ska vidta nödvändiga åtgärder för att underlätta genomförandet av dessa program, särskilt när det gäller nödvändiga mänskliga och materiella resurser samt de perioder och områden där dessa ska sättas in.
2. När mer än femton av gemenskapens fiskefartyg samtidigt bedriver fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde, ska Gemenskapens kontrollorgan för fiske och medlemsstaterna vid framtagandet av operativa övervaknings- och inspektionsprogram se till att ett av gemenskapens inspektionsfartyg finns i området eller att ett avtal har slutits med en annan avtalsslutande part om att ett inspektionsfartyg ska finnas på plats.
3. Medlemsstaterna ska senast den 15 oktober varje år meddela Gemenskapens kontrollorgan för fiske namn på de inspektörer och inspektionsfartyg som de avser ska knytas till Nafo-ordningen under följande år. Detta meddelande ska omfatta de utsedda inspektionsfartygens namn, radioanropssignal och kommunikationskapacitet. På grundval av dessa uppgifter ska Gemenskapens kontrollorgan för fiske i samarbete med medlemsstaterna upprätta en plan för gemenskapens deltagande i Nafo-ordningen under följande kalenderår och sedan skicka denna till Nafos sekretariat och till medlemsstaterna.
4. Medlemsstaterna ska på elektronisk väg underrätta Gemenskapens kontrollorgan för fiske om de datum och tider då inspektionsfartygens verksamhet börjar och slutar.
Avsnitt 2 Övervakningsförfarande
Artikel42¶Övervakningsförfarande
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Inspektörerna ska från ett fartyg som omfattas av Nafo-ordningen utföra övervakning baserad på observationer av fiskefartyg. Om en inspektör observerar ett fartyg från en avtalsslutande part i Nafo och denna observation inte stämmer överens med annan information som inspektören har tillgång till, ska denne notera sina slutsatser i en övervakningsrapport med hjälp av förlagan i bilaga XI och översända den rapporten till sin myndighet. Rapporten ska omfatta fotografier av fartyget, av vilka geografisk position, datum och tidpunkt då fotografierna togs ska framgå.
2. Medlemsstaterna ska utan dröjsmål på elektronisk väg översända övervakningsrapporten dels till den flaggstat som fartyget i fråga hör till eller till de myndigheter som denna stat utsett och anmält till Nafos sekretariat, dels till Nafos sekretariat och dels till kommissionen. Medlemsstaterna ska också på begäran skicka originalet till varje övervakningsrapport till den flaggstat som fartyget i fråga tillhör.
3. När medlemsstaterna tar emot en övervakningsrapport om sina fartyg, ska de utan dröjsmål vidta åtgärder och genomföra eventuella ytterligare undersökningar som krävs för att fastställa lämpliga uppföljningsåtgärder.
4. Medlemsstaterna ska senast den 15 februari varje år till kommissionen rapportera vilka åtgärder de har vidtagit med hänsyn till övervakningsrapporter om sina fartyg under det föregående året. I de fall där uppföljningsåtgärderna lett till sanktioner ska dessa beskrivas i detalj. Kommissionen ska vidarebefordra dessa uppgifter till Nafos sekretariat senast den 1 mars varje år.
Avsnitt 3 Inspektionsförfarande
Artikel43¶Allmänna bestämmelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. När en inspektion genomförs i dagsljus vid normal sikt, ska inspektionsfartyget vara försett med en Nafo-vimpel för att ange att inspektörer genomför en inspektion i enlighet med Nafo-ordningen. Även bordningsbåten ska vara försedd med en vimpel, som får vara hälften så stor.
2. Inspektioner av fartyg som bedriver forskningsverksamhet ska begränsas till att kontrollera att fartyget inte bedriver kommersiellt fiske.
3. Inspektören får inte inskränka befälhavarens möjlighet att kommunicera med myndigheterna i sin flaggstat under bordning och inspektion.
4. Inspektionsfartyget ska manövrera på ett säkert avstånd från fiskefartyget i enlighet med gott sjömanskap.
5. Inspektören ska undvika våld utom om och i den utsträckning det är nödvändigt för att garantera sin säkerhet. Inspektörerna får inte medföra skjutvapen under inspektioner ombord på fiskefartyg.
6. Inspektionen ska genomföras med så liten störning eller olägenhet som möjligt för fartyget, fiskeverksamheten och fångsten.
Artikel44¶Bordning
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. När inspektörer och praktikanter bordar ett fiskefartyg ska de medföra och visa upp en identitetshandling som har utfärdats av Nafos sekretariat.
2. Inspektörer ska inte borda ett fartyg utan föregående anmälan via radio till fartyget eller utan att fartyget fått lämplig signal enligt det internationella signalsystemet med uppgift om inspektionsgruppens och inspektionsfartygets identitet.
3. Inspektörer ska inte beordra det fartyg som bordas att stanna eller göra manöver under pågående fiskeverksamhet eller när fiskeredskap sätts ut eller tas upp. Inspektörerna får dock beordra fartyget att avbryta eller vänta med att sätta ut redskapen till dess att fartyget har bordats, men under inga omständigheter mer än 30 minuter efter det att den signal som avses i punkt 2 har mottagits.
Artikel45¶Verksamhet ombord
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Inspektionsgruppen ska bestå av högst två inspektörer. När förhållandena på fartyget tillåter detta, får en inspektionspraktikant följa med inspektörerna och denne ska identifieras för fiskefartygets befälhavare. Praktikantens verksamhet ska begränsas till att observera inspektörernas inspektion.
2. Inspektionen får inte pågå längre än tre timmar eller till dess att nätet och fångsten har tagits upp och inspekterats, om detta tar längre tid. Om en överträdelse upptäcks, får inspektörerna stanna ombord under den tid som krävs för att genomföra uppgifterna enligt artiklarna 48 och 51. Inspektören ska lämna fartyget inom en timme efter det att den första inspektionen är fullföljd eller i förekommande fall efter det att uppgifterna i enlighet med artikel 48 har utförts.
3. Försiktighetsåtgärder ska vidtas för att undvika skada på förpackningar, emballeringar, kartonger eller andra behållare och innehåll. Kartonger och behållare ska öppnas på ett sätt som underlättar en skyndsam återförslutning, ompackning och omlagring.
4. Inspektörerna ska omräkna noteringar om produktionsvikt i produktionsloggboken till levande vikt för att göra det möjligt att kontrollera noteringar om levande vikt i loggboken. Inspektörerna ska vägledas av de omräkningsfaktorer som fartygets befälhavare använder.
5. Inspektörerna ska ha befogenhet att undersöka alla relevanta områden, däck och utrymmen på fiskefartyget, bearbetade och obearbetade fångster, nät och andra redskap, utrustning samt alla relevanta dokument som behövs för att kontrollera att Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter har iakttagits.
6. Vid inspektionen har inspektörerna rätt att begära hjälp från befälhavaren. Befälhavaren har rätt att kommentera inspektionsrapporten, som ska undertecknas av inspektörerna efter det att inspektionen avslutats. Befälhavaren på fiskefartyget ska få en kopia av inspektionsrapporten.
Artikel46¶Upprättande av inspektionsrapporter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Inspektörerna ska upprätta inspektionsrapporter med hjälp av förlagan i bilaga IX och översända den till sina myndigheter.
2. Inspektörerna ska utifrån loggboksnoteringarna för den pågående fiskeresan summera fartygets fångst i Nafos regleringsområde efter art och sektion och notera summeringen i punkt 14 i inspektionsrapporten.
3. Om den registrerade fångsten och inspektörens uppskattning av fångsten ombord skiljer sig åt, får inspektören på nytt kontrollera beräkningarna, förfarandena, de relevanta handlingarna och fångsten ombord på fartyget. Alla sådana skillnader ska noteras i punkt 18 i inspektionsrapporten.
Artikel47¶Befälhavarnas skyldigheter vid inspektion
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833, förordning (EG) nr 538/2008 och förordning (EG) nr 679/2009.
Befälhavaren på ett av gemenskapens fiskefartyg som blir föremål för bordning och inspektion ska
a) bidra till att bordningen sker effektivt och säkert i enlighet med gott sjömanskap när de har fått lämplig signal enligt det internationella signalsystemet av ett fartyg eller en helikopter med en inspektör ombord,
b) tillhandahålla en lejdare som konstruerats och används i enlighet med Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter,
ba) om en mekanisk lyftanordning tillhandahålls, se till att tillhörande utrustning är av en typ som godkänts av de nationella myndigheterna. Lyftanordningen ska vara utformad och konstruerad så att inspektören kan gå ombord på fartyget och lämna det på ett säkert sätt och även föras på ett säkert sätt mellan lyftanordningen och däcket. En lejdare som uppfyller kraven i led b ska förvaras på däck i direkt anslutning till lyftanordningen och vara tillgänglig för omedelbar användning,
c) samarbeta och bistå vid inspektion av fiskefartyget enligt de förfaranden som fastställs i denna förordning, säkerställa inspektörernas säkerhet och inte hindra, trakassera eller störa inspektörerna när de genomför sina uppgifter,
d) göra det möjligt för inspektörerna att kommunicera med myndigheterna i flaggstaten och i den stat som genomför inspektionen,
e) ge tillträde till områden, däck och utrymmen på fartyget, bearbetade eller obearbetade fångster, nät och andra redskap, utrustning, registreringshandlingar, ritningar eller beskrivningar av lastrum för fisk, produktionsloggböcker och lastplaner och alla andra relevanta dokument samt ge det bistånd som är möjligt och rimligt för att det ska gå att fastställa att lasten är stuvad i enlighet med lastplanen,
f) göra det möjligt för inspektören att lämna fartyget under säkra förhållanden,
g) till inspektörer på begäran tillhandahålla koordinater avseende början och slut för provtråldrag som görs i enlighet med artikel 6.4.
Artikel48¶Översändande av inspektionsrapporter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Den medlemsstat som genomför inspektionen ska översända den Nafoinspektionsrapport som upprättats i enlighet med artikel 45.1 i original till kommissionen inom 20 dagar efter det att inspektionsfartyget har kommit tillbaka i hamn. Kommissionen ska vidarebefordra rapporten till den stat vars flagg det inspekterade fartyget för med en kopia till Nafos sekretariat inom 30 dagar efter det att inspektionsfartyget har kommit tillbaka i hamn.
2. Om det har skett en överträdelse eller den registrerade fångsten och inspektörens uppskattning av fångsten ombord skiljer sig åt, ska den ursprungliga inspektionsrapporten med alla underlag, inbegripet kopior av tagna fotografier, översändas till kommissionen så snart som möjligt efter det att inspektionsfartyget har kommit tillbaka till hamn. Kommissionen ska vidarebefordra denna dokumentation till den stat vars flagg det inspekterade fartyget för med en kopia till Nafos sekretariat inom 10 dagar efter det att inspektionsfartyget har kommit tillbaka i hamn.
3. I den situation som avses i punkt 2 ska inspektören även utfärda en redogörelse som ska fungera som en förhandsanmälan av den misstänkta överträdelsen. Denna redogörelse ska omfatta de uppgifter som noterats under punkterna 16, 18 och 20 i inspektionsrapporten och i detalj beskriva skälen till att anmälan om överträdelse har utfärdats och bevisen för detta. Gemenskapsinspektören ska senast arbetsdagen efter det att inspektionen har genomförts via kommissionen översända intyget till den stat vars flagg fartyget för och till Nafos sekretariat.
4. Inspektörerna ska var tionde dag till kommissionen översända en förteckning över inspekterade fartyg. Kommissionen ska varje månad upprätta en förteckning över inspekterade fartyg och vidarebefordra denna förteckning till Nafos sekretariat.
Avsnitt 4 Överträdelser
Artikel49¶Förfaranden vid överträdelse
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Om inspektörer konstaterar en överträdelse av Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter, ska de
a) föra in en anteckning om överträdelse i inspektionsrapporten, signera anteckningen och få befälhavaren att kontrasignera,
b) föra in och underteckna en anteckning om överträdelse i fiskeloggboken eller andra relevanta handlingar, där dag, plats och typ av överträdelse ska framgå; inspektören får kopiera eventuella relevanta noteringar i fiskeloggboken eller i annan relevant dokumentation och begära att befälhavaren ska intyga deras äkthet skriftligt på varje sida av kopian,
c) vid behov dokumentera överträdelsen med fotografier av redskap och fångst; inspektören ska i detta fall ge en kopia av fotografiet till befälhavaren och foga en andra kopia av fotografiet till rapporten,
d) omedelbart försöka ta kontakt med en inspektör eller de utsedda myndigheterna i det inspekterade fiskefartygets flaggstat,
e) utan dröjsmål översända inspektionsrapporten samt den förhandsanmälan av överträdelsen som anges i artikel 47.3 till sina myndigheter.
2. Inspektörer får kräva att befälhavaren tar bort den del av fiskeredskapen som verkar strida mot Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter. Inspektören ska sätta fast en Nafo-inspektionsförsegling i enlighet med bilaga X på ett säkert sätt på alla delar av de redskap som verkar strida mot föreskrifterna och notera detta i inspektionsrapporten. Redskapen ska bevaras med förseglingen kvar tills de har undersökts av de behöriga myndigheterna från den avtalsslutande part som fartyget tillhör.
Artikel50¶Uppföljning vid överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. De behöriga myndigheter i en medlemsstat som underrättas om en överträdelse som har begåtts av ett av dess fartyg ska omedelbart göra en fullständig undersökning av denna överträdelse i syfte att samla in erforderliga bevis, vilket vid behov även ska omfatta en fysisk inspektion av det aktuella fartyget.
2. Om Nafos bestämmelser inte har följts, ska de behöriga myndigheterna i medlemsstaten vidta omedelbara administrativa eller rättsliga åtgärder i enlighet med nationell lagstiftning mot de medborgare som är ansvariga för det fartyg som för dess flagg.
3. De behöriga myndigheterna i flaggmedlemsstaten ska säkerställa att det förfarande som inleds i enlighet med punkt 2 är av sådan art att det i enlighet med tillämpliga bestämmelser i den nationella lagstiftningen leder till effektiva åtgärder som är tillräckligt stränga, garanterar efterlevnaden, berövar de ansvariga det ekonomiska utbytet av överträdelsen samt på ett effektivt sätt avskräcker från ytterligare överträdelser.
Avsnitt 5 Allvarliga överträdelser
Artikel51¶Förteckning över allvarliga överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Följande överträdelser ska betraktas som allvarliga:
a) Fiske på kvoten för ”övriga arter” utan föregående anmälan till Nafos sekretariatschef eller mer än sju arbetsdagar efter det att Nafos sekretariatschef har meddelat att fisket på kvoten för ”övriga arter” efter beståndet eller arten skulle ha upphört.
b) Riktat fiske mot ett bestånd som omfattas av ett moratorium eller ett fiskeförbud.
c) Riktat fiske mot bestånd eller arter efter den dag då det inspekterade fartygets flaggstat har anmält till Nafos sekretariatschef att dess fartyg kommer att upphöra med riktat fiske mot bestånden eller arterna.
d) Fiske i ett fredat område eller med redskap som är förbjudna i ett visst område.
e) Brott mot bestämmelserna om maskstorlek.
f) Fiske utan giltigt tillstånd utfärdat av den avtalsslutande part vars flagg fartyget för.
g) Felaktiga anteckningar om fångst.
h) Störning av satellitövervakningssystemet.
i) Brott mot bestämmelserna om fångstmeddelanden.
j) Att hindra en inspektör eller observatör från att utföra sina uppgifter.
Artikel52¶Inspektörernas verksamhet
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Om en inspektör anmäler ett fartyg för att ha begått en allvarlig överträdelse enligt förteckningen i artikel 51, ska denne omedelbart underrätta flaggstaten, sina egna myndigheter, kommissionen samt Nafos sekretariat om detta.
2. Vid allvarliga överträdelser ska inspektörer vidta alla nödvändiga åtgärder för att säkra och bevara bevisningen, även vid behov försegla fartygets lastrum inför den kommande hamnkontrollen. Befälhavaren ska på inspektörens begäran upphöra med all fiskeverksamhet som enligt inspektören utgör en allvarlig överträdelse.
3. Så länge inspektören är kvar ombord får befälhavaren inte återuppta fisket förrän inspektören låtit sig övertygas om att överträdelsen inte kommer att upprepas, antingen genom åtgärder som fartygets befälhavare vidtar eller som en följd av inspektörens kontakt med den inspektör eller behörig myndighet som utsetts av den flaggstat som fartyget hör under.
4. Inspektören får stanna ombord på ett fiskefartyg under den tid som krävs för att inhämta relevant information om överträdelsen. Under denna tid ska inspektören avsluta inspektionen och sedan lämna fartyget. Inspektören får emellertid stanna kvar ombord på fartyget, om han lyckas få kontakt med de behöriga myndigheterna i den avtalsslutande part som det inspekterade fartyget hör under och dessa myndigheter samtycker till detta. Om inspektören inte inom rimlig tid kan få kontakt med de behöriga myndigheterna, ska han lämna fartyget och så snart som möjligt ta kontakt med dem.
5. Kommissionen eller den medlemsstat som genomför inspektionen ska med samtycke av flaggstaten besluta om inspektören ska stanna ombord under en omdirigering av fartyget i enlighet med artikel 54.1. Kommissionen och den medlemsstat som genomför inspektionen ska också besluta om en inspektör ska närvara vid en grundligare inspektion av fartyget i hamn i enlighet med artikel 53.3. Medlemsstaterna ska utan dröjsmål underrätta kommissionen om de beslut som fattas i enlighet med denna punkt.
Artikel53¶Inspektion utav en inspektör som godkänts av flaggmedlemsstaten
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Om en flaggmedlemsstat får information från en inspektör om misstanke om att en allvarlig överträdelse har begåtts av ett fiskefartyg som för medlemsstatens flagg eller om kommissionen får sådan information, ska flaggmedlemsstaten och kommissionen utan dröjsmål underrätta varandra om detta.
2. Efter att ha underrättats av en annan avtalsslutande part om att ett gemenskapsfartyg har begått en allvarlig överträdelse, ska flaggmedlemsstaten i samarbete med kommissionen se till att fartyget inom 72 timmar inspekteras av en godkänd inspektör.
3. Den godkända inspektören ska gå ombord på fiskefartyget i fråga och undersöka bevisen på den misstänkta allvarliga överträdelsen och snarast möjligt översända resultaten av undersökningen till den behöriga myndigheten i flaggmedlemsstaten och till kommissionen.
Artikel54¶Omdirigering
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Efter anmälan av resultaten och om överträdelsen i fråga visat sig vara allvarlig, ska det inspekterade fartygets flaggmedlemsstat om situationen motiverar det inom 24 timmar beordra eller bemyndiga den godkända inspektören att beordra fartyget att gå mot en utsedd hamn. Denna hamn bör vara St Johns eller Halifax, Kanada, St Pierre, Frankrike, eller fartygets hemmahamn, om inte flaggmedlemsstaten anger en annan hamn.
2. Kommissionen får förlänga den tidsfrist på 24 timmar som avses i punkt 1 på skriftlig begäran från flaggmedlemsstaten, upp till högst 72 timmar.
3. Om flaggmedlemsstaten inte omdirigerar fartyget till en hamn, ska orsakerna till detta utan dröjsmål meddelas kommissionen. Kommissionen ska så snart som möjligt underrätta Nafos sekretariat om beslutet och dess orsaker.
Artikel55¶Inspektion i hamn efter omdirigering
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Vid ankomsten till den hamn dit det misstänkta fartyget har omdirigerats ska det inspekteras grundligt av flaggmedlemsstatens myndigheter, i närvaro av en inspektör från någon annan avtalsslutande part som vill delta i inspektionen. Hamnkontrollrapporten i bilaga XII ska användas.
2. Flaggmedlemsstaten ska utan dröjsmål underrätta kommissionen om resultaten av den grundliga inspektionen och om de åtgärder som den har vidtagit till följd av överträdelsen, inbegripet åtgärder för att förhindra att överträdelsen upprepas.
Artikel56¶Förbättrad uppföljning av vissa allvarliga överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Flaggmedlemsstaten ska, förutom enligt bestämmelserna i detta avsnitt, särskilt artiklarna 54 och 55, vidta åtgärder enligt detta avsnitt när ett fartyg som för dess flagg har gjort sig skyldigt till någon av följande allvarliga överträdelser:
a) Riktat fiske mot ett bestånd som omfattas av ett moratorium eller ett fiskeförbud.
b) Felaktig registrering av fångst. För att det ska krävas en uppföljningsåtgärd enligt denna artikel ska skillnaden mellan inspektörens uppskattning av beredda produkter ombord, per art eller sammanlagt, och uppgifterna i produktionsloggboken vara 10 ton eller 20 %, beroende på vilken mängd som är störst, beräknad som en procentsats av siffrorna i produktionsloggboken. Vid beräkningen av fångsten ombord ska det användas en stuvningsfaktor som ska fastställas gemensamt av den avtalsslutande part som inspekterar fartyget och den avtalsslutande part vars flagg det inspekterade fartyget för.
c) En upprepning av samma allvarliga överträdelse enligt artikel 51, vilken har bekräftats i enlighet med artikel 52.4, inom 100 dagar eller under samma fiskeresa, varvid den kortaste tidsperioden ska gälla.
2. Efter den inspektion som avses i punkt 3 ska flaggmedlemsstaten se till att det berörda fartyget upphör med all fiskeverksamhet och att det inleds en undersökning av den allvarliga överträdelsen.
3. Om det inte finns någon inspektör eller annan person som har utsetts av fartygets flaggmedlemsstat på plats i regleringsområdet för att utföra inspektionen enligt punkt 1, ska flaggmedlemsstaten anmoda fartyget att omedelbart bege sig till en hamn där undersökningen kan påbörjas.
4. Efter det att en undersökning av en allvarlig överträdelse avseende felaktiga fångstuppgifter enligt punkt 1 b har avslutats, ska flaggmedlemsstaten se till att den fysiska inspektionen och räkningen av den totala fångsten ombord äger rum under dess överinseende i hamn. En sådan inspektion får ske i närvaro av en inspektör från någon annan avtalsslutande part som önskar delta, förutsatt att flaggmedlemsstaten samtycker till detta.
5. Om ett fartyg anmodas att bege sig till en hamn i enlighet med punkterna 2, 3 och 4, får en inspektör från en annan avtalsslutande part gå ombord på och/eller stanna kvar ombord på fartyget under dess färd mot hamnen, förutsatt att den behöriga myndigheten i det inspekterade fartygets medlemsstat inte begär att inspektören ska lämna fartyget.
Artikel57¶Verkställighetsåtgärder
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Varje flaggmedlemsstat ska vidta verkställighetsåtgärder mot ett fartyg som för dess flagg, när det enligt dess lagstiftning har konstaterats att fiskefartyget har begått en allvarlig överträdelse enligt artikel 56.
2. De åtgärder som avses i punkt 1 får, beroende på överträdelsens allvar och i enlighet med tillämpliga bestämmelser i nationell lag, omfatta följande:
a) Böter.
b) Beslag av förbjudna fiskeredskap och fångster.
c) Beslag av fartyget.
d) Tillfällig indragning eller återkallande av tillståndet att fiska.
e) Minskning eller indragning av fiskekvoten.
3. Det berörda fartygets flaggmedlemsstat ska utan dröjsmål till kommissionen anmäla vilka enligt denna artikel tillämpliga åtgärder den har vidtagit. Kommissionen ska på grundval av denna anmälan underrätta Nafosekretariatet om dessa åtgärder.
Artikel58¶Rapport om allvarliga överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Vid en allvarlig överträdelse enligt artikel 56 ska den berörda medlemsstaten så snart som möjligt och under alla omständigheter inom tre månader efter det att överträdelsen har anmälts förse kommissionen med en rapport om hur utredningen fortskrider, inklusive närmare uppgifter om åtgärder som har vidtagits eller planeras vidtas med anledning av den allvarliga överträdelsen, samt när utredningen har avslutats en rapport om dess resultat.
2. Kommissionen ska sammanställa en gemenskapsrapport på grundval av medlemsstaternas rapporter. Den ska sända gemenskapsrapporten om undersökningens förlopp till Nafos sekretariat inom fyra månader efter anmälan av överträdelsen och rapporten om undersökningens resultat så snart som möjligt när undersökningen är avslutad.
Avsnitt 6 Rapporter
Artikel59¶Behandling av inspektionsrapporter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Inspektions- och övervakningsrapporter som har upprättats av Nafoinspektörer ska godtas som bevis vid varje medlemsstats rättsliga eller administrativa förfaranden. För att fastställa fakta ska dessa rapporter behandlas på samma sätt som inspektions- och övervakningsrapporter från medlemsstaternas egna inspektörer.
2. Om inte annat föreskrivs i bestämmelser om giltigheten av bevis i nationella rättssystem och andra system, ska medlemsstaterna samarbeta för att underlätta rättsliga eller andra förfaranden som inleds på grund av en rapport som lämnats in av en inspektör enligt denna ordning.
Artikel60¶Rapport om överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna ska varje år senast den 25 januari för perioden 1 juli–31 december och senast den 25 augusti för perioden 1 januari–30 juni till kommissionen översända en rapport med följande uppgifter:
a) Resultatet av de åtgärder som vidtagits med hänsyn till överträdelser som begåtts av dess fartyg; överträdelser ska förtecknas på årsbasis till dess förfarandet har avslutats.
b) Eventuella väsentliga avvikelser mellan fångstanteckningar i dess fartygs loggböcker och inspektörernas uppskattningar av fångsterna ombord på fartygen. En avvikelse ska bedömas vara väsentlig när inspektörernas uppskattning avviker med 5 % eller mer från fångstanteckningarna i loggboken.
c) Detaljerad beskrivning av förfarandets gång, särskilt med information om ärendena är vilande, har överklagats eller är under utredning.
d) Detaljerad beskrivning av påföljder, särskilt bötesbelopp, värdet av beslagtagen fisk och/eller fiskeredskap, skriftliga varningar osv.
e) En förklaring i de fall ingen åtgärd har vidtagits.
2. Kommissionen ska sammanställa en gemenskapsrapport på grundval av medlemsstaternas rapporter. Kommissionen ska översända gemenskapsrapporten till Nafos sekretariat senast den 1 februari och 1 september varje år.
Artikel61¶Rapport om inspektions- och övervakningsverksamheten
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Medlemsstaterna ska senast den 15 februari varje år sända kommissionen en rapport med följande upplysningar rörande föregående kalenderår:
a) Antal genomförda inspektioner inom ramen för Nafo-ordningen med angivande av antal inspektioner på varje avtalsslutande parts fartyg samt vid överträdelse datum och position för inspektion av fartyget i fråga och uppgift om arten av den misstänkta överträdelsen.
b) Antal flygtimmar med Nafo-övervakning, antal observationer och antal övervakningsrapporter som har utarbetats och åtgärder som har vidtagits som uppföljning av dessa rapporter.
2. Kommissionen ska sammanställa en gemenskapsrapport på grundval av medlemsstaternas rapporter. Kommissionen ska översända gemenskapsrapporten till Nafos sekretariat senast den 1 mars varje år.
Kapitel V Hamnstatskontroll för fartyg som för en annan avtalsslutande parts flagg
Artikel62¶Tillämpningsområde
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Detta kapitel ska tillämpas på landning eller omlastning i medlemsstaters hamnar, för fiskefartyg som för en i Nafo annan avtalsslutande parts flagg, av fisk som fångats i Nafos regleringsområde eller fiskeriprodukter som härrör från sådan fisk som inte tidigare har landats eller lossats i en hamn.
2. Detta kapitel ska inte påverka tillämpningen av förordningarna (EEG) nr 2847/93 och (EG) nr 1005/2008.
Artikel63¶Utsedda hamnar
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
Medlemsstaterna ska utse hamnar till vilka fiskefartyg kan ges tillträde för landning eller omlastning. Medlemsstaterna ska anmäla sina utsedda hamnar till kommissionen, som i sin tur ska överlämna en förteckning över dessa hamnar till Nafos sekretariat. Efterföljande ändringar av förteckningen ska anmälas till Nafos sekretariat senast femton dagar innan ändringen träder i kraft.
Artikel63a¶Behörig myndighet
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Medlemsstaterna ska utse den behöriga myndighet som ska fungera som kontaktpunkt för mottagande av meddelanden i enlighet med artikel 63b och av intygande samt utfärda tillstånd i enlighet med artikel 63c.
2. Medlemsstaterna ska informera kommissionen om den behöriga myndighetens beteckning och kontaktuppgifter. Kommissionen ska vidarebefordra uppgifterna till Nafos sekretariat.
Artikel63b¶Förhandsmeddelande om ankomst till hamn
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Genom undantag från artikel 28e.1 i förordning (EEG) nr 2847/93 ska befälhavare på de fiskefartyg som avses i artikel 62.1 i den här förordningen, eller dennes ombud, som har för avsikt att anlöpa en hamn för landning eller omlastning meddela den behöriga myndigheten i den hamnmedlemsstat som avses i artikel 63a i den här förordningen minst tre arbetsdagar före beräknad ankomsttid till hamnen.
2. En medlemsstat får emellertid utfärda bestämmelser om annan tidsfrist för förhandsmeddelande, med beaktande av bland annat avståndet mellan fiskevattnen och hamnen. Medlemsstaterna ska underrätta kommissionen, eller ett organ som den har utsett, om den tidsfristen. Kommissionen ska vidarebefordra uppgifterna till Nafos sekretariat.
3. Förhandsmeddelandet ska åtföljas av följande blanketter med del A vederbörligen ifylld:
a) Blankett PSC 1, i enlighet med bilaga XV (A), när fartyget har för avsikt att landa eller omlasta sin egen fångst.
b) Blankett PSC 2, i enlighet med bilaga XV (B), när fartyget har för avsikt att landa eller omlasta fångst som mottagits genom omlastning. En separat blankett ska användas för varje levererande fartyg.
c) Både blankett PSC 1 och PSC 2, när fartyget har för avsikt att landa eller omlasta både egen fångst och fångst som mottagits genom omlastning.
4. Befälhavare eller deras ombud får annullera ett tidigare förhandsmeddelande genom att meddela de behöriga myndigheterna i den hamn som de hade för avsikt att använda senast 24 timmar före den meddelade beräknade ankomsttiden till hamnen. Hamnmedlemsstaten får emellertid utfärda bestämmelser om annan tidsfrist för förhandsmeddelande. Meddelandet ska åtföljas av en kopia av den ursprungliga blanketten PSC 1 eller PSC 2 med ordet ”annullerat” skrivet tvärs över.
5. Den behöriga myndigheten i hamnmedlemsstaten ska utan dröjsmål överlämna en kopia av den blankett för förhandsmeddelande som avses i punkterna 3 och 4 till den avtalsslutande flaggstat vars flagg fiskefartyget för som har för avsikt att landa eller omlasta och, om fartyget har deltagit i omlastning, till den avtalsslutande flaggstat vars flagg det levererande fartyget för.
6. En kopia av blanketten ska också överlämnas till kommissionen, eller till ett organ som den har utsett, som utan dröjsmål ska vidarebefordra den till Nafos sekretariat.
Artikel63c¶Tillstånd att landa eller omlasta
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Landning eller omlastning får inte påbörjas förrän den behöriga myndigheten i hamnmedlemsstaten har givit tillstånd till detta. Sådant tillstånd ges endast efter det att flaggstaten har returnerat kopian av blankett PSC 1 och/eller PSC 2, överlämnad i enlighet med artikel 63b.5 och med del B vederbörligen ifylld, där följande intygas:
a) Det fiskefartyg som enligt uppgift har fångat fisken hade tillräckligt stor kvot för de arter som uppgivits.
b) De angivna kvantiteterna fisk ombord har rapporterats i vederbörlig ordning efter art och tagits med i beräkningen av eventuellt tillämpliga fångstbegränsningar eller begränsningar av fiskeansträngningen.
c) De fiskefartyg som enligt uppgift har fångat fisken hade tillstånd att fiska i de uppgivna områdena.
d) Fartygets närvaro i det område som det har uppgivit för fångsten har kontrollerats mot VMS-uppgifter.
2. Om ett intygande enligt punkt 1 inte föreligger, får de behöriga myndigheterna i hamnmedlemsstaten, genom undantag från punkt 1, tillåta att en landning genomförs helt eller delvis. I sådana fall ska den berörda fisken förvaras i lager under den behöriga myndighetens kontroll. Fisken får inte släppas ut på marknaden för att säljas, övertas eller transporteras förrän det intygande som avses i punkt 1 har mottagits och kontrollerats av de behöriga myndigheterna. Om intygandet inte har inkommit inom 14 dagar efter landningen, får de behöriga myndigheterna i hamnmedlemsstaten beslagta och avyttra fisken i enlighet med nationella föreskrifter.
3. Den behöriga myndigheten i hamnmedlemsstaten ska utan dröjsmål meddela befälhavaren sitt beslut om huruvida tillstånd för landningen eller omlastningen getts eller ej genom att returnera en kopia av blankett PSC 1 och/eller PSC 2 med del C vederbörligen ifylld. En kopia ska utan dröjsmål också överlämnas till kommissionen, eller till ett organ som den har utsett, som ska vidarebefordra informationen till Nafos sekretariat.
Artikel63d¶Inspektioner
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Såvida en återhämtningsplan inte kräver annat, ska hamnmedlemsstaten inspektera minst 15 % av alla sådana landningar eller omlastningar under varje rapporteringsår.
2. Inspektionerna ska utföras av godkända nationella inspektörer som före inspektionen ska uppvisa identitetshandlingar för fartygets befälhavare.
3. Hamnmedlemsstaten får bjuda in inspektörer från andra avtalsslutande parter för observation av sina egna inspektioner av landningar eller omlastningar på det sätt som avses i detta kapitel.
4. En inspektion ska omfatta kontroll av hela lossningen eller omlastningen i den hamnen, och de nationella inspektörerna ska åtminstone
a) göra en dubbelkontroll av kvantiteterna av varje art som landats eller omlastats mot
i) kvantiteterna av varje art som registrerats i loggboken,
ii) fångst- och verksamhetsrapporterna, och
iii) alla fångstuppgifter i förhandsmeddelandet (PSC 1 eller PSC 2),
b) kontrollera och registrera kvantiteterna per art av den fångst som finns kvar ombord efter det att landningen eller omlastningen har avslutats,
c) kontrollera information från inspektioner som genomförts till sjöss,
d) kontrollera alla nätredskap ombord och registrera maskstorlekar,
e) kontrollera att fiskstorleken överensstämmer med kraven på minsta storlek.
5. De nationella inspektörerna ska i görligaste mån bemöda sig om att inte i onödan uppehålla ett fiskefartyg och se till att fiskefartyget utsätts för minsta möjliga störning eller olägenhet och att fiskens kvalitet inte försämras i onödan.
6. Ett fiskefartygs befälhavare ska
a) samarbeta med hamnstatens inspektörer och bistå dem vid inspektionen av fiskefartyget i enlighet med dessa förfaranden, och får inte hindra, trakassera eller störa inspektörerna när de utför sina uppgifter,
b) ge hamnstatens inspektörer tillträde till områden, däck, utrymmen, fångster, nätredskap och andra redskap eller annan utrustning samt tillhandahålla sådan relevant information som inspektörerna begär, inbegripet kopior av relevant dokumentation.
Artikel63e¶Allvarliga överträdelser
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Följande överträdelser ska betraktas som allvarliga:
a) Att hindra en inspektör från att utföra sina uppgifter.
b) Att landa eller omlasta i en icke utsedd hamn.
c) Att inte efterleva bestämmelserna om förhandsmeddelande inför ankomst.
d) Att landa eller omlasta utan hamnmedlemsstatens tillstånd.
2. Varje hamnmedlemsstat ska vidta verkställighetsåtgärder mot ett fiskefartyg när det enligt dess lagstiftning har fastställts att fartyget har begått en allvarlig överträdelse enligt punkt 1. Beroende på framför allt hur allvarlig överträdelsen är, och i enlighet med relevanta bestämmelser i nationell lagstiftning, får åtgärderna bland annat omfatta
a) böter,
b) beslagtagande av olagliga fiskeredskap och fångster,
c) kvarstad på fartyget.
Artikel63f¶Kontrollrapporter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Varje inspektion ska dokumenteras genom att blanketten för hamnkontrollrapporten enligt bilaga XII fylls i.
2. Kontrollrapporten får kompletteras med befälhavarens kommentarer och ska undertecknas av inspektören och befälhavaren vid inspektionens slut. Befälhavaren på fiskefartyget ska få en kopia av kontrollrapporten.
3. En kopia av varje kontrollrapport ska utan dröjsmål överlämnas till den stat vars flagg det inspekterade fiskefartyget för och till den stat vars flagg det levererande fartyget för i de fall fartyget har deltagit i omlastning. En kopia ska utan dröjsmål också överlämnas till kommissionen, eller till ett organ som den har utsett, som ska vidarebefordra informationen till Nafos sekretariat. Originalet eller en bestyrkt kopia av varje kontrollrapport ska på begäran överlämnas till den stat vars flagg det inspekterade fartyget för.
Kapitel VI Icke-avtalsslutande parters verksamhet
Artikel64¶IUU-verksamhet som bedrivs av fartyg från icke-avtalsslutande parter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Ett fartyg från en icke-avtalsslutande part som bedriver fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde ska förmodas ha bedrivit IUU-verksamhet som har undergrävt effektiviteten i Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter.
2. Vid iakttagelser av omlastningsverksamhet med deltagande av ett fartyg från en icke-avtalsslutande part i eller utanför Nafos regleringsområde ska antagandet att Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter undergrävs gälla alla andra fartyg från icke-avtalsslutande parter som deltog i sådan verksamhet med fartyget.
Artikel65¶Information om fartyg från icke-avtalsslutande parter
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Om en medlemsstat eller inspektör från kommissionen iakttar eller på annat sätt identifierar ett fartyg från en icke-avtalsslutande part, ska de försöka meddela fartyget att det misstänks undergräva Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter samt att denna information kommer att meddelas alla avtalsslutande parter i Nafo, andra regionala fiskeriorganisationer och fartygets flaggstat.
2. Medlemsstaterna ska omedelbart översända information till kommissionen om iakttagna fartyg, nekat tillträde till hamn, nekad landning och nekad omlastning och om resultaten av de inspektioner som gjorts till havs eller i hamn samt om eventuella åtgärder som vidtagits mot det berörda fartyget. Kommissionen ska utan dröjsmål översända informationen till Nafos sekretariat.
3. Den information som avses i punkt 2 ska omfatta namnet på fartyget från en icke-avtalsslutande part och dess flaggstat, datum och hamn där inspektionen genomfördes, grunderna för utfärdande av landnings- och/eller omlastningsförbud eller, om inget förbud utfärdades, de bevis som lagts fram enligt artikel 67.3.
4. All annan information som kan vara relevant för att identifiera fartyg från icke-avtalsslutande parter som eventuellt bedriver IUU-fiske i Nafos regleringsområde får närhelst medlemsstaterna så önskar översändas till kommissionen, som utan dröjsmål ska vidarebefordra informationen till Nafos sekretariat.
5. Kommissionen ska varje år underrätta medlemsstaterna om vilka fartyg från icke-avtalsslutande parter som finns upptagna i Nafos IUU-förteckning.
Artikel66¶Förbud mot omlastning och gemensam fiskeverksamhet
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Gemenskapens fiskefartyg får inte ta emot eller leverera omlastning av fisk till eller från de fartyg från icke-avtalsslutande parter som avses i artikel 63 eller delta i gemensam fiskeverksamhet med sådana fartyg.
Artikel67¶Inspektion till sjöss
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Inspektörerna ska vid behov begära tillstånd att borda ett fartyg från en icke-avtalsslutande part som har iakttagits eller på annat sätt identifierats när det har bedrivit fiskeverksamhet i Nafos regleringsområde. Fartyg som samtycker till att bordas ska inspekteras enligt föreskrifterna i kapitel IV.
Artikel68¶Anlöpning av hamn
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Utan att det påverkar tillämpningen av förordningarna (EEG) nr 2847/93, (EG) nr 1093/94 och (EG) nr 1005/2008 ska medlemsstaterna se till att befälhavare på fartyg från en icke-avtalsslutande part endast får anlöpa en hamn som är utsedd i enlighet med artikel 63. En befälhavare som har för avsikt att anlöpa en utsedd hamn ska meddela hamnmedlemsstatens behöriga myndighet i enlighet med artikel 63b. Hamnmedlemsstaten ska utan dröjsmål vidarebefordra denna information till den stat vars flagg fartyget för och till kommissionen, eller till ett organ som den har utsett, som utan dröjsmål ska vidarebefordra informationen till Nafos sekretariat.
2. Bestämmelserna i artiklarna 63b och 63c ska gälla i tillämpliga delar. Hamnmedlemsstaten ska förbjuda fartyg som inte har tillhandahållit det nödvändiga förhandsmeddelande som avses i punkt 1, och för vilka det intygande från flaggstaten som avses i artikel 63c.1 inte har tillhandahållits, att anlöpa dess hamnar.
3. En medlemsstat som nekar tillstånd att landa eller omlasta ska informera det berörda fartygets befälhavare om detta beslut.
Artikel68a¶Inspektion i hamn
Införd genom förordning (EU) 2019/833 och förordning (EG) nr 679/2009.
1. Medlemsstaterna ska se till att fartyg från en icke-avtalsslutande part som anlöper någon av deras hamnar inspekteras av deras behöriga myndigheter. Fartyget ska inte ges tillstånd att landa eller omlasta förrän denna inspektion har ägt rum. Dessa inspektioner ska omfatta fartygshandlingar, loggböcker, fiskeredskap, fångst ombord och eventuellt andra aspekter i samband med fartygets verksamhet i Nafos regleringsområde.
2. Om de behöriga myndigheterna när inspektionen är avslutad har konstaterat att fartyget från en icke-avtalsslutande part ombord förvarar fångst från något av de bestånd eller grupper av bestånd som regleras av Nafo eller avses i bilaga II till denna förordning, ska den berörda medlemsstaten förbjuda all landning och/eller omlastning av fångst från fartyget.
3. Ett sådant förbud ska emellertid inte tillämpas om befälhavaren på det inspekterade fartyget eller dennes företrädare på ett tillfredsställande sätt kan visa för de behöriga myndigheterna i den berörda medlemsstaten att
a) de arter som förvaras ombord har fångats utanför Nafos regleringsområde, eller
b) de arter som förvaras ombord och som förtecknas i bilaga II fångades i enlighet med Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter.
4. En medlemsstat som nekar tillstånd att landa eller omlasta ska informera det berörda fartygets befälhavare om detta beslut.
5. Inspektionen ska dokumenteras genom att åtminstone blanketten för hamnkontrollrapporten i bilaga XII fylls i.
6. Information om resultaten av de inspektioner som gjorts av fartyg från en icke-avtalsslutande part i medlemsstaternas hamnar och eventuella ytterligare åtgärder ska utan dröjsmål vidarebefordras till den stat vars flagg fartyget för samt till kommissionen, eller till ett organ som den har utsett, som utan dröjsmål ska vidarebefordra informationen till Nafos sekretariat.
Artikel69¶Åtgärder i fråga IUU-fartyg
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
1. Följande bestämmelser ska gälla för fartyg som av Nafo har upptagits i en förteckning över olagliga, orapporterade och oreglerade fiskeriföretag (IUU-fartyg) i bilaga XIII:
a) Fiskefartyg, stödfartyg, bränslefartyg, moderfartyg och lastfartyg som för en medlemsstats flagg får på intet sätt bistå IUU-fartyg, bereda fisk eller delta i omlastning eller gemensam fiskeverksamhet med fartyg som finns med i förteckningen över IUU-fartyg.
b) IUU-fartyg får i hamn inte förses med proviant, bränsle eller andra tjänster.
c) IUU-fartyg får inte tillåtas att gå in i en medlemsstats hamn, utom vid force majeure.
d) IUU-fartyg får inte tillåtas att byta besättning, utom om det krävs i samband med force majeure.
e) IUU-fartyg får inte tillåtas att fiska i gemenskapens vatten och får inte befraktas.
f) Medlemsstaterna ska vägra IUU-fartyg att segla under deras flagg och uppmana importörer, transportörer och andra berörda sektorer att avstå från att hantera eller lasta om fisk som fångats av sådana fartyg.
g) Det ska vara förbjudet att importera fisk som kommer från IUU-fartyg.
2. Kommissionen ska ändra förteckningen över IUU-fartyg så att den överensstämmer med Nafos förteckning så snart Nafo antar en ny förteckning.
Kapitel VII Slutbestämmelser
Artikel70¶Ändringsförfarande
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Rådet får på förslag av kommissionen med kvalificerad majoritet ändra bestämmelserna i denna förordning för att i gemenskapslagstiftningen införliva Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter, som obligatoriskt ska tillämpas av gemenskapen.
Artikel71¶Upphävande
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Förordningarna (EG) nr 1262/2000, (EG) nr 3069/95, (EG) nr 3680/93, (EEG) nr 189/92, (EEG) nr 1956/88 och (EEG) nr 2868/88 ska upphöra att gälla.
Artikel72¶
Ändrad genom förordning (EU) 2019/833.
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
BILAGA I
| Svenskt namn | Latinskt namn | Trebokstavskod |
|---|---|---|
| Bottenlevande arter | ||
| Torsk | Gadus morhua | COD |
| Kolja | Melanogrammus aeglefinus | HAD |
| Kungsfiskar | Sebastes sp. | RED |
| Större kungsfisk | Sebastes marinus | REG |
| Djuphavskungsfisk | Sebastes mentella | REB |
| Akadisk kungsfisk | Sebastes fasciatus | REN |
| Silverkummel | Merluccius bilinearis | HKS |
| Skäggbrosme | Urophycis chuss | HKR |
| Gråsej | Pollachius virens | POK |
| Lerskädda | Hippoglossoides platessoides | PLA |
| Rödtunga | Glyptocephalus cynoglossus | WIT |
| Gulstjärtsskädda | Limanda ferruginea | YEL |
| Liten hälleflundra | Reinhardtius hippoglossoides | GHL |
| Helgeflundra | Hippoglossus hippoglossus | HAL |
| Vinterflundra | Pseudopleuronectes americanus | FLW |
| Sommarvar | Paralichthys dentatus | FLS |
| Fönsterglasvar | Scophthalmus aquosus | FLD |
| Plattfiskar (övr.) | Pleuronectiformes | FLX |
| Amerikansk marulk | Lophius americanus | ANG |
| Knorrhanearter | Prionotus sp. | SRA |
| Atlantisk frostfisk | Microgadus tomcod | TOM |
| Blå antimora | Antimora rostrata | ANT |
| Blåvitling | Micromesistius poutassou | WHB |
| Luring | Tautogolabrus adspersus | CUN |
| Lubb | Brosme brosme | USK |
| Uvak | Gadus ogac | GRC |
| Birkelånga | Molva dypterygia | BLI |
| Långa | Molva molva | LIN |
| Sjurygg | Cyclopterus lumpus | LUM |
| Randig kungskväkare | Menticirrhus saxatilis | KGF |
| Fläckig blåsfisk | Sphaeroides maculatus | PUF |
| Ålbrosmar (övr.) | Lycodes sp. | ELZ |
| Västatlantisk ålbrosme | Macrozoarces americanus | OPT |
| Polartorsk | Boreogadus saida | POC |
| Skoläst | Coryphaenoides rupestris | RNG |
| Långstjärt | Macrourus berglax | RHG |
| Tobisfiskar | Ammodytes sp. | SAN |
| Rötsimpor | Myoxocephalus sp. | SCU |
| Scup | Stenotomus chrysops | SCP |
| Tautog | Tautoga onitis | TAU |
| Blå tegelabborre | Lopholatilus chamaeleonticeps | TIL |
| Vitbrosme | Urophycis tenuis | HKW |
| Havskatter (övr.) | Anarhicas sp. | CAT |
| Havskatt | Anarhichas lupus | CAA |
| Fläckig havskatt | Anarhichas minor | CAS |
| Bottenfisk (övr.) | GRO | |
| Pelagiska arter | ||
| Sill/strömming | Clupea harengus | HER |
| Makrill | Scomber scombrus | MAC |
| Amerikansk smörfisk | Peprilus triacanthus | BUT |
| Menhaden | Brevoortia tyrannus | MHA |
| Makrillgädda | Scomberesox saurus | SAU |
| Buktansjovis | Anchoa mitchilli | ANB |
| Blåfisk | Pomatomus saltatrix | BLU |
| Gullöpare | Caranx hippos | CVJ |
| Fregattmakrill | Auxis thazard | FRI |
| Kungsmakrill | Scomberomourus cavalla | KGM |
| Spansk makrill | Scomberomourus maculatus | SSM |
| Segelfisk | Istiophorus platypterus | SAI |
| Vit marlin | Tetrapturus albidus | WHM |
| Blå marlin | Makaira nigricans | BUM |
| Svärdfisk | Xiphias gladius | SWO |
| Långfenad tonfisk | Thunnus alalunga | ALB |
| Ryggstrimmig pelamid | Sarda sarda | BON |
| Tunnina | Euthynnus alletteratus | LTA |
| Storögd tonfisk | Thunnus obesus | BET |
| Tonfisk | Thunnus thynnus | BFT |
| Bonit | Katsuwonus pelamis | SKJ |
| Gulfenad tonfisk | Thunnus albacares | YFT |
| Tonfiskar (övr.) | Scombridae | TUN |
| Pelagiska arter (övr.) | PEL | |
| Invertebrater | ||
| Långfenad bläckfisk (Loligo) | Loligo pealei | SQL |
| Nordlig stjärtfenad bläckfisk (Illex) | Illex illecebrosus | SQI |
| Bläckfiskar (övr) | Loliginidae, Ommastrephidae | SQU |
| Atlantisk knivmussla | Ensis directus | CLR |
| Hård venusmussla | Mercenaria mercenaria | CLH |
| Islandsmussla | Arctica islandica | CLQ |
| Sandmussla | Mya arenaria | CLS |
| Bränningsmussla | Spisula solidissima | CLB |
| Stimpsons bränningsmussla | Spisula polynyma | CLT |
| Musslor (övr.) | Prionodesmacea, Teleodesmacea | CLX |
| Vikkammussla | Argopecten irradians | SCB |
| Kalikåkammussla | Argopecten gibbus | SCC |
| Isländsk kammussla | Chlamys islandica | ISC |
| Atlantisk mantelkammussla | Placopecten magellanicus | SCA |
| Kammusslor (övr.) | Pectinidae | SCX |
| Amerikanska ostron | Crassostrea virginica | OYA |
| Blåmussla | Mytilus edulis | MUS |
| Hjälmsnäckor (övr.) | Busycon sp. | WHX |
| Strandsnäckor (övr.) | Littorina sp. | PER |
| Marina blötdjur (övr.) | Mollusca | MOL |
| Klibbkrabbtaska | Cancer irroratus | CRK |
| Blå krabba | Callinectes sapidus | CRB |
| Strandkrabba | Carcinus maenas | CRG |
| Nordlig krabbtaska | Cancer borealis | CRJ |
| Arktisk maskeringskrabba | Chionoecetes opilio | CRQ |
| Djuphavsrödkrabba | Geryon quinquedens | CRR |
| Stentrollkrabba | Lithodes maia | KCT |
| Marina krabbor (övr.) | Reptantia | CRA |
| Amerikansk hummer | Homarus americanus | LBA |
| Nordhavsräka | Pandalus borealis | PRA |
| Karamellräka | Pandalus montagui | AES |
| Räkor (övr.) | Penaeus sp. | PEN |
| Räkor av familjen Pandalidae | Pandalus sp. | PAN |
| Marina skaldjur (övr.) | Crustacea | CRU |
| Sjöborrar | Strongylocentrotus sp. | URC |
| Havsborstmaskar (övr.) | Polychaeta | WOR |
| Dolksvans | Limulus polyphemus | HSC |
| Marina ryggradslösa djur (övr.) | Invertebrata | INV |
| Övriga fiskarter | ||
| Gumsill | Alosa pseudoharengus | ALE |
| Serioler | Seriola sp. | AMX |
| Amerikansk havsål | Conger oceanicus | COA |
| Amerikansk ål | Anguilla rostrata | ELA |
| Pirål | Myxine glutinosa | MYG |
| Vit staksill | Alosa sapidissima | SHA |
| Guldlax (övr.) | Argentina sp. | ARG |
| Stubbkväkare | Micropogonias undulatus | CKA |
| Atlantisk nålgädda | Strongylura marina | NFA |
| Lax | Salmo salar | SAL |
| Nordlig silversida | Menidia menidia | SSA |
| Atlantisk trådsill | Opisthonema oglinum | THA |
| Barids släthuvudfisk | Alepocephalus bairdii | ALC |
| Svart trumfisk | Pogonias cromis | BDM |
| Svart havsabborre | Centropristis striata | BSB |
| Blå staksill | Alosa aestivalis | BBH |
| Lodda | Mallotus villosus | CAP |
| Rödingar (övr.) | Salvelinus sp. | CHR |
| Cobia | Rachycentron canadum | CBA |
| Atlantisk pompano | Trachinotus carolinus | POM |
| Vimpelsill | Dorosoma cepedianum | SHG |
| Grymtor (övr.) | Pomadasyidae | GRX |
| Hickorysill | Alosa mediocris | SHH |
| Prickfisk | Notoscopelus sp. | LAX |
| Multe (övr.) | Mugilidae | MUL |
| Skördefisk | Peprilus alepidotus (= paru) | HVF |
| Åsnegrymta | Orthopristis chrysoptera | PIG |
| Regnbågsnors | Osmerus mordax | SMR |
| Röd trumfisk | Sciaenops ocellatus | RDM |
| Rödbraxen | Pagrus pagrus | RPG |
| Sträv taggmakrill | Trachurus lathami | RSC |
| Sandhavsabborre | Diplectrum formosum | PES |
| Fårhuvudfisk | Archosargus probatocephalus | SPH |
| Slätkväkare | Leiostomus xanthurus | SPT |
| Prickveka | Cynoscion nebulosus | SWF |
| Kungsveka | Cynoscion regalis | STG |
| Strimmig havsabborre | Morone saxatilis | STB |
| Störfiskar (övr.) | Acipenseridae | STU |
| Tarpon | Tarpon (= megalops) atlanticus | TAR |
| Laxar och öringar (övr.) | Salmo sp. | TRO |
| Vitabborre | Morone americana | PEW |
| Beryxar (övr.) | Beryx sp. | ALF |
| Pigghaj | Squalus acantias | DGS |
| Pigghajar (övr.) | Squalidae | DGX |
| Oxhaj | Odontaspis taurus | CCT |
| Håbrand | Lamna nasus | POR |
| Makrillhaj | Isurus oxyrinchus | SMA |
| Mörkhaj | Carcharhinus obscurus | DUS |
| Blåhaj | Prionace glauca | BSH |
| Pigghajar (övr.) | Squaliformes | SHX |
| Vitprickig spetsnoshaj | Rhizoprionodon terraenova | RHT |
| Svart pigghaj | Centroscyllium fabricii | CFB |
| Håkäring | Somniosus microcephalus | GSK |
| Brugd | Cetorhinus maximus | BSK |
| Rockor (övr.) | Raja sp. | SKA |
| Rocka | Leucoraja erinacea | RJD |
| Isrocka | Amblyraja hyperborea | RJG |
| Rocka | Dipturus laevis | RJL |
| Rocka | Leucoraja ocellata | RJT |
| Klorocka | Amblyraja radiata | RJR |
| Rocka | Malcoraja senta | RJS |
| Taggsvansrocka | Bathyraja spinicauda | RJO |
| Fenfiskar (övr.) | FIN | |
BILAGA II
Förteckning över bestånd som måste rapporteras i enlighet med artikel 22.
| ANG/N3NO | Lophius americanus | Amerikansk marulk |
| CAA/N3LMN | Anarhichas lupus | Havskatt |
| CAP/N3LM | Mallotus villosus | Lodda |
| CAT/N3LMN | Anarhichas spp. | Havskatter (övriga) |
| HAD/N3LNO | Melanogrammus aeglefinus | Kolja |
| HAL/N23KL | Hippoglossus hippoglossus | Hälleflundra |
| HAL/N3M | Hippoglossus hippoglossus | Hälleflundra |
| HAL/N3NO | Hippoglossus hippoglossus | Hälleflundra |
| HER/N3L | Clupea harengus | Sill/strömming |
| HKR/N2J3KL | Urophycis chuss | Skäggbrosme |
| HKR/N3MNO | Urophycis chuss | Skäggbrosme |
| HKS/N3LMNO | Merlucius bilinearis | Silverkummel |
| RNG/N23 | Coryphaenoides rupestris | Skoläst |
| HKW/N2J3KL | Urophycis tenuis | Vitbrosme |
| POK/N3O | Pollachius virens | Gråsej |
| PRA/N3M | Pandalus borealis | Nordhavsräka |
| RHG/N23 | Macrourus berglax | Långstjärt |
| SKA/N2J3K | Raja spp. | Rockor |
| SKA/N3M | Raja spp. | Rockor |
| SQI/N56 | Illex illecebrosus | Nordlig stjärtfenad bläckfisk |
| VFF/N3LMN | — | Osorterade, oidentifierade fiskar |
| WIT/N3M | Glyptocephalus cynoglossus | Rödtunga |
| YEL/N3M | Limanda ferruginea | Gulstjärtsskädda |
BILAGA III
| Arter | Rensad fisk utan gälar, även flådd, färsk eller kyld, djupfryst eller saltad | |||
|---|---|---|---|---|
| Hela | Utan huvud | Utan huvud och stjärtfena | Utan huvud och delad | |
| Torsk | 41 cm | 27 cm | 22 cm | 27/25 cm |
| Liten hälleflundra | 30 cm | N/A | N/A | N/A |
| Lerskädda | 25 cm | 19 cm | 15 cm | N/A |
| Gulstjärtsskädda | 25 cm | 19 cm | 15 cm | N/A |
BILAGA IV
UPPGIFTER I FISKELOGGBOKEN
| Uppgifter | Kod | |
| Fartygets namn | 01 | |
| Fartygets nationalitet | 02 | |
| Fartygets registreringsnummer | 03 | |
| Hemmahamn | 04 | |
| Använda redskapstyper (separata uppgifter för olika typer av redskap) | 10 | |
| Typ av redskap: | Datum – dag | 20 |
| — Månad | 21 | |
| — År | 22 | |
| Position – Latitud | 31 | |
| — Longitud | 32 | |
| — Statistikområde | 33 | |
| Antal drag per 24-timmarsperiod | 40 | |
| Antal timmar fiske med redskap under 24-timmarsperioden | 41 | |
| Artnamn (bilaga II) | ||
| Daglig fångst per art (i ton levande färskvikt) | 50 | |
| Daglig fångst per art för användning som livsmedel i form av fisk | 61 | |
| Daglig fångst per art för användning som industrifisk | 62 | |
| Mängder per art som dagligen kastats överbord | 63 | |
| Omlastningsplats(er) | 70 | |
| Omlastningsdatum | 71 | |
| Befälhavarens namnteckning | 80 | |
Redskapskoder
| Redskapskategorier | Standardförkortning Kod |
|---|---|
| RINGNOTAR | |
| Med snörplinor (snörpvad) | PS |
| Snörpvad som styrs från ett fartyg | PS1 |
| Snörpvad som styrs från två fartyg | PS2 |
| Utan snörplinor (lampara) | LA |
| LANDVADAR | SB |
| Notar som används från båtar eller fartyg | SV |
| Snurrevadar | SDN |
| Skotska vadar, flytvadar | SSC |
| Parnotar (två fartyg) | SPR |
| Notar (ej specificerade) | SX |
| TRÅLAR | |
| Fallnät | FPO |
| Bottentrålar | |
| Bomtrålar | TBB |
| Trål med trålbord | OTB |
| Partrålare | PTB |
| Trålar för havskräftor | TBN |
| Räktrålar | TBS |
| Bottentrålar (ej specificerade) | TB |
| Flyttrålar | |
| Bomtrålar | OTM |
| Partrålar | PTM |
| Räktrålar | TMS |
| Flyttrålar (ej specificerade) | TM |
| Dubbeltrålar som används med trålbord | OTT |
| Trålar som används med trålbord (ej specificerade) | OT |
| Partrålar (två fartyg) (ej specificerade) | PT |
| Andra trålar (ej specificerade) | TX |
| SKRAPOR | |
| Skrapor som används från fartyg | DRB |
| Handskrapor | DRH |
| SÄNKHÅVAR | |
| Bärbara sänkhåvar | LNP |
| Sänkhåvar som används från båtar | LNB |
| Sänkhåvar som används från stranden | LNS |
| Sänkhåvar (ej specificerade) | LN |
| FALLNÄT | |
| Kastnät | FCN |
| Fallnät (ej specificerade) | FG |
| BOTTENGARN OCH INSNÄRJNINGSNÄT | |
| Fasta bottengarn (förankrade) | GNS |
| Drivgarn med maskor | GND |
| Instängningsnät | GNC |
| Fasta bottengarn (fastgjorda vid pålar) | GNF |
| Grimgarn | GTR |
| Kombinerade botten- och grimgarn | GTN |
| Botten- och insnärjningsgarn (ej specificerade) | GEN |
| Bottengarn (ej specificerade) | GN |
| FÄLLOR | |
| Fasta ej täckta bottengarn | FPN |
| Ryssjor | FYK |
| Fasta hommor | FSN |
| Spännät, fasta fällor, bottengarn osv. | FWR |
| Aerialnät | FAR |
| Fiskfällor (ospecificerat) | FIX |
| KROKAR OCH LINOR | |
| Pilk- och angelgarn (handstyrda) | LHP |
| Pilk- och angelgarn (mekaniska) | LHM |
| Förankrade backor/långrevar | LLS |
| Drivande backor/långrevar | LLD |
| Backor/långrevar (ej specificerade) | LL |
| Dörjlinor | LTL |
| Krokar och linor (ej specificerade) | LX |
| GRIP- OCH SKADEREDSKAP | |
| Harpuner | HAR |
| MASKINER | |
| Fiskpumpar | HMP |
| Mekaniska skrapredskap | HMD |
| Maskiner (ej specificerade) | HMX |
| DIVERSE ÖVRIGA REDSKAP | MIS |
| FISKEREDSKAP FÖR SPORTFISKE | RG |
| OKÄNDA ELLER EJ SPECIFICERADE REDSKAP | NK |
Koder för fiskefartyg
1. Huvudsakliga fartygstyper
| Kod enligt FAO | Fartygstyp |
|---|---|
| BO | Inspektionsfartyg |
| CO | Fiskefartyg för utbildning |
| DB | Fartyg med skrapredskap (ej kontinuerligt) |
| DM | Fartyg med skrapredskap (kontinuerligt) |
| DO | Bomtrålare NEI |
| DO | Andra fartyg med skrapredskap |
| FO | Fartyg för fisketransport |
| FX | Andra fiskefartyg NEI |
| GO | Fartyg för garnfiske |
| HOX | Andra moderfartyg NEI |
| HSF | Fabriksmoderfartyg |
| KO | Sjukvårdsfartyg |
| LH | Fartyg med handlinor |
| LL | Långrevsfartyg |
| LO | Fartyg med linor |
| LP | Spöfiskefartyg |
| LT | Dörjningsfartyg |
| MO | Kombinationsfartyg |
| MSN | Vad/notfartyg för fiske med handlinor |
| MTG | Trålare med drivgarn |
| MTS | Trålare-vad/notfartyg med ringnot |
| NB | Fartyg med enkelt lyftnät |
| NO | Fartyg med lyftnät |
| NOX | Andra fartyg med lyftnät NEI |
| PO | Fartyg med fiskpump |
| SN | Vadfartyg |
| SO | Vad/notfartyg |
| SOX | Andra vad/notfartyg NEI |
| SP | Vad/notfartyg med ringnot |
| SPE | Vad/notfartyg med ringnot av europeisk typ |
| SPT | Vad/notfartyg för tonfiske |
| TO | Trålare |
| TOX | Andra trålare NEI |
| TS | Sidotrålare |
| TSF | Sidotrålare/frysfartyg |
| TSW | Sidotrålare för färsk fisk |
| TT | Häcktrålare |
| TTF | Häcktrålare/frysfartyg |
| TTP | Häcktrålare/fabriksfartyg |
| TU | Trålare med utriggade bommar |
| WO | Fartyg med fällor |
| WOP | Tinfiskefartyg |
| WOX | Andra fartyg med fällor NEI |
| ZO | Fiskeriforskningsfartyg |
| DRN | Fartyg med drivgarn |
2. Fartygens huvudsakliga aktivitet
| Alfakod | Kategorier |
|---|---|
| ANC | Ankring |
| DRI | Drivande |
| FIS | Fiske |
| HAU | Inhalning av garn |
| PRO | Beredning |
| STE | Skållning |
| TRX | Omlastning (lastning eller lossning) |
| OTH | Annat (specificeras) |
BILAGA V
TILLÅTNA ÖVRE SLITSKYDD
1. Övre slitskydd av ICNAF-typ
Övre slitskydd av ICNAF-typ är ett rektangulärt nätstycke som ska fästas på övre delen av lyftet på trålnätet för att minska och förebygga skador så länge nätet uppfyller följer villkor:
a) Nätstycket får inte ha en mindre maskstorlek än den som gäller för lyftet enligt artikel 5.
b) Nätstycket får endast monteras på lyftet längs framkanten och sidorna och inte någon annanstans och ska fästas på ett sådant sätt att det sträcker sig högst fyra maskor framför övre delningsstroppen och slutar minst fyra maskor framför lyftets bottenstropp. Om delningsstropp inte används, får nätstycket inte täcka mer än en tredjedel av lyftet mätt från minst fyra maskor framför bottenstroppen.
c) Nätstyckets bredd ska vara minst en och en halv gång bredden på den täckta delen av lyftet och bredden ska mätas i rät vinkel mot lyftets längdaxel.
Fäst minst 4 maskor framför lyftets bottenstropp
Övre slitskydd (endast nät tillåtet) ska vara 1 1/2 x så bred som lyftet
Till huvudlinan
Delningsstropp
Får ej fästas längre än 4 maskor framför delningsstroppen
Inget får täcka främre nätdelen
Slitskydd: alla sorters material får användas för att skydda nedre delen av lyftet
Bottenstropp
2. Övre slitskydd i flera stycken
Övre slitskydd i flera stycken definieras som nätstycken som i alla delar har maskor som i vått och torrt tillstånd inte är mindre än dimensionerna på lyftet, under förutsättning att
i) varje nätstycke
a) endast monteras i framkanten tvärs över lyftet i rät vinkel mot dess längdaxel,
b) är minst lika brett som lyftet (varvid bredden ska mätas vid monteringsstället i rät vinkel mot lyftets längdaxel), och
c) är högst tio maskor lång, och
ii) den sammanlagda längden på alla nätstycken som är monterade enligt ovan inte överstiger två tredjedelar av lyftets längd.
Slitskydd i flera stycken
Nätöppning
Lyftets övre sida
Lyft
Slitskydd endast monterade i framkanten
Lyftets undersida
POLSKT SLITSKYDD
3. Stormaskigt övre slitskydd (modifierad polsk typ) Stormaskigt övre slitskydd har ett rektangulärt nätstycke, tillverkat av samma garnmaterial som lyftet eller av ett tjockt, knutfritt garnmaterial, som monteras i den bakre delen av lyftets ovansida och sträcker sig över hela eller någon del av lyftets ovansida och som i vått tillstånd har en maskstorlek som är dubbelt så stor som lyftets, när det är monterat på lyftet längs dess fram-, sido- och bakkanter på ett sådant sätt att varje maska i nätet sammanfaller exakt med fyra maskor i lyftet.
BILAGA VI
Distanskedjor är kedjor eller rep eller en kombination av båda, som håller fast ett footrope vid den förstärkande linan eller undertelnen med olika mellanrum. Uttrycken ”förstärkande lina” och ”underteln” betyder samma sak. Vissa fartyg använder endast en lina, medan andra använder både förstärkande lina och underteln såsom visas på bilden. Distanskedjans längd ska mätas från mitten av den kedja eller vajer som löper genom ett footrope (dess centrum) till den förstärkande linans undersida.
Bifogade bild visar hur distanskedjans längd ska mätas.
Toggle Chain
Netting
Bolchline
Fishing Line
Footrope
BILAGA VII
1. Rapport om fångst vid inträde
| Uppgift | Fält-kod | Obligatorisk/frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift – anger början på rapporten |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Mottagare | AD | O | Uppgift om meddelandet, mottagare ”XNW” för Nafo |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet, löpnummer under innevarande år |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet, meddelandetyp ”COE” = fångst vid inträde |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift, fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Uppgift om verksamheten, fiskeresans löpnummer under innevarande år |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift, fartygets namn |
| Befälhavarens namn | MA | O | Namn på fartygets befälhavare |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift, numret på fartygets sida |
| Latitud | LA | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Longitud | LO | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Berört område | RA | O | Nafo-sektion som fartyget står i begrepp att inträda i |
| Datum | DA | O | Uppgift om meddelandet, datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Uppgift om meddelandet, tidpunkt för sändningen |
| Ombord | OB | O | Total levande vikt i kg per art (trebokstavskod) ombord vid inträde i Nafos regleringsområde, avrundat till närmaste 100-tal. Tillåt flera fältpar bestående av arter + 9 vikt, där varje fält separeras av ett mellanslag, t.ex.//OB/arter vikt arter vikt arter vikt//. |
| Målarter | DS | O | Målarter. Flera arter får anges, varvid värdena ska separeras av mellanslag, t.ex.//DS/art art art// |
| Slut på rapporten | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
2. Rapport om inträde
| Uppgift | Fält-kod | Obligatorisk/frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift – anger början på rapporten |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Mottagare | AD | O | Uppgift om meddelandet, mottagare ”XNW” för Nafo |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet, löpnummer under innevarande år |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet, meddelandetyp ”ENT” = rapport vid inträde |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift, fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Uppgift om verksamheten, fiskeresans löpnummer under innevarande år |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift, fartygets namn |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift, numret på fartygets sida |
| Latitud | LA | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Longitud | LO | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Berört område | RA | O | Den Nafo-sektion som fartyget har gått in i |
| Datum | DA | O | Uppgift om meddelandet, datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Uppgift om meddelandet, tidpunkt för sändningen |
| Slut på rapporten | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
3. Fångstrapport
| Uppgift | Fältkod | Obligatorisk/ frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift anger början på rapporten |
| Adress | AD | O | Uppgift om meddelandet, destination, ”XNW” för Nafo |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet, löpnummer under innevarande år |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet, meddelandetyp, ”CAT” = fångstrapport |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift, fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Verksamhetsuppgift – fiskeresans löpnummer under innevarande år |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift, fartygets namn |
| Avtalsslutande part Internt referensnummer Nummer | IR | F | Fartygsuppgift, unikt fartygsnummer från den avtalsslutande parten i form av flaggstatens ISO 3 kod följd av ett nummer |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift, numret på fartygets sida |
| Berört område | RA | O | Den Nafo sektion som fartyget har gått in i |
| Latitud | LA | O | Verksamhetsuppgift, fartygets position vid sändningen |
| Longitud | LO | O | Verksamhetsuppgift, fartygets position vid sändningen |
| Fångster | CA | Verksamhetsuppgift, sammanlagd fångstmängd per art ombord, antingen sedan fiske i RA inleddes eller sedan den förra fångstrapporten, parvis vid behov | |
| Art | O | FAO:s artkod | |
| Levande vikt | O | Levande vikt i kg, avrundat till närmaste 100-tal | |
| Fiskedagar | DF | O | Verksamhetsuppgift, antal fiskedagar i Nafo-området sedan fisket inleddes eller sedan den förra fångstrapporten |
| Datum | DA | O | Uppgifter om meddelandet, datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Uppgifter om meddelandet, tidpunkt för sändningen |
| Rapportslut | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
4. Rapport om omlastning
| Uppgift | Fält-kod | Obligatorisk/frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift – anger början av rapporten |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Adress | AD | O | Uppgift om meddelandet – mottagare ”XNW” för Nafo |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet – löpnummer under innevarande år |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet – meddelandetyp ”TRA” = omlastningsrapport |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift: fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Uppgift om verksamheten – (fiskeresans löpnummer under året) |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift: fartygets namn |
| Befälhavarens namn | MA | F | Namn på fartygets befälhavare |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift: numret på fartygets sida |
| Kvantitet som har lastats eller lossats | KG | Kvantitet av varje fiskart som lastats eller lossats i RA, parvis vid behov | |
| Art | O | Artkod enligt FAO | |
| Levande vikt | O | Levande vikt i kg, avrundat till närmaste 100-tal | |
| Omlastat till | TT | O | Fartygsuppgift: det mottagande fartygets internationella radioanropssignal |
| Omlastat från | TF | O | Fartygsuppgift: det levererande fartygets internationella radioanropssignal |
| Latitud | LA | O | Uppgift om verksamheten – beräknad latitud där befälhavaren har för avsikt att genomföra omlastningen |
| Longitud | LO | O | Uppgift om verksamheten – beräknad longitud där befälhavaren har för avsikt att genomföra omlastningen |
| Planerat datum | PD | O | Uppgift om verksamheten – planerat datum UTC när befälhavaren har för avsikt att genomföra omlastningen (ÅÅÅÅMMDD) |
| Planerat klockslag | PT | O | Uppgift om verksamheten – planerat klockslag UTC när befälhavaren har för avsikt att genomföra omlastningen (TTMM) |
| Datum | DA | O | Uppgift om meddelandet – datum för sändningen |
| Klockslag | TI | O | Uppgift om meddelandet – tidpunkt för sändningen |
| Slut på rapporten | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
5. Rapport om fångst vid utträde
| Uppgift | Fältkod | Obligatorisk/frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift – anger början på rapporten |
| Mottagare | AD | O | Uppgift om meddelandet, mottagare ”XNW” för Nafo |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet, löpnummer under innevarande år |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet, ”COX” = utträdesrapport |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift, fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Uppgift om verksamheten, fiskeresans löpnummer under innevarande år |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift, fartygets namn |
| Befälhavarens namn | MA | O | Namn på fartygets befälhavare |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift, numret på fartygets sida |
| Latitud | LA | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Longitud | LO | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Berört område | RA | O | Nafo-sektion som fartyget står i begrepp att lämna |
| Fångst | CA | Uppgift om verksamheten, sammanlagd fångstmängd per art ombord, antingen sedan fiske i RA inleddes eller sedan den förra fångstrapporten, parvis vid behov | |
| Art | O | Artkod enligt FAO | |
| Levande vikt | O | Levande vikt i kg, avrundat till närmaste 100-tal | |
| Fiskedagar | DF | O | Uppgift om verksamheten, antal fiskedagar i Nafo-området sedan fisket inleddes eller sedan den förra fångstrapporten |
| Datum | DA | O | Uppgift om meddelandet, datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Uppgift om meddelandet, tidpunkt för sändningen |
| Slut på rapporten | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
6. Rapport vid utträde
| Uppgift | Fältkod | Obligatorisk/frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift – anger början på rapporten |
| Mottagare | AD | O | Uppgift om meddelandet, mottagare ”XNW” för Nafo |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet, löpnummer under innevarande år |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet, ”EXIT” = utträdesrapport |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift, fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Uppgift om verksamheten, fiskeresans löpnummer under innevarande år |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift, fartygets namn |
| Befälhavarens namn | MA | O | Namn på fartygets befälhavare |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift, numret på fartygets sida |
| Latitud | LA | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Longitud | LO | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Datum | DA | O | Uppgift om meddelandet, datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Uppgift om meddelandet, tidpunkt för sändningen |
| Slut på rapporten | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
7. Rapport om landningshamn
| Uppgift | Fält-kod | Obligatorisk/frivillig | Kommentarer |
|---|---|---|---|
| Ny rapport | SR | O | Systemuppgift – anger början på rapporten |
| Avsändare | FR | O | Avsändarens namn |
| Mottagare | AD | O | Uppgift om meddelandet, mottagare ”XNW” för Nafo |
| Löpnummer | SQ | O | Uppgift om meddelandet, löpnummer på fartygets rapport under det aktuella året |
| Typ av meddelande | TM | O | Uppgift om meddelandet, meddelandetyp ”POR” |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift, fartygets internationella radioanropssignal |
| Resans löpnummer | TN | F | Uppgift om verksamheten, fiskeresans löpnummer under innevarande år |
| Fartygets namn | NA | F | Fartygsuppgift, fartygets namn |
| Befälhavarens namn | MA | F | Namn på fartygets befälhavare |
| Distriktsbeteckning | XR | F | Fartygsuppgift, numret på fartygets sida |
| 6.1 Latitud | LA | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Longitud | LO | O | Uppgift om verksamheten, fartygets position vid sändningen |
| Kuststat | CS | O | Uppgift om verksamheten, kuststat för landningshamnen |
| Hamnens namn | PO | O | Uppgift om verksamheten, namnet på landningshamnen |
| Planerat datum | PD | O | Uppgift om verksamheten, planerat datum UTC när befälhavaren har för avsikt att anlända till hamnen (ÅÅÅÅMMDD) |
| Planerat klockslag | PT | O | Uppgift om verksamheten, planerat klockslag UTC när befälhavaren har för avsikt att anlända till hamnen (TTMM) |
| Kvantitet som ska landas | KG | O | Uppgift om verksamheten, kvantitet av varje art som ska landas i hamnen, parvis vid behov |
| Art | Artkod enligt FAO | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundat till närmaste 100-tal | ||
| Kvantitet ombord | OB | O | Uppgift om verksamheten, kvantitet av varje art ombord, parvis vid behov |
| Art | Artkod enligt FAO | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundat till närmaste 100-tal | ||
| Datum | DA | O | Uppgift om meddelandet, datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Uppgift om meddelandet, tidpunkt för sändningen |
| Slut på rapporten | ER | O | Systemuppgift – anger slutet på rapporten |
BILAGA VIII
FISKERAPPORT
LOKAL TID ZT+
1. Serienr Datum Tid Observatörens namn
Fartyg Registreringsnummer Nationalitet
2. Typ av fiskeredskap Antal drag Maskstorlek mm
Antal krokar
Antal nät på m
Tillbehör till nät Tillbehörens maskstorlek mm
3. Position N V Djup M Fisketid
NAFO-sektion
Ändring av NAFO-sektion Position N V Tid UTC
ja nej
Anropsrapport sänd Kod Område
ja nej
Via Radio DTG UTC
Överensstämmer den faktiska positionen med den senast översända anropsrapporten?
ja nej
4. Fångster förvarade ombord. Alla arter i kg.
Art
Observatörens uppskattning i levande vikt (LV)
EG-loggbok (LV)
Produktions-loggbok
Behandlingsgrad
Använda omräkningsfaktorer
Observatörens uppskattning av behandlad vikt
Trebokstavskod
Detta drag
Total mängd
Sidnr
Sidnr
Observatör
Förare
Detta drag
Total mängd
5. Observerad fisk som inte uppfyller storlekskraven Art
Ja Nej Mängd i kg
i %
Fisk som inte uppfyller storlekskraven och kastats överbord Mängd i kg
Ja Nej
6. Övrig fångst som kastats överbord Art
Ja Nej Mängd i kg
7. Övriga observationer
8. Datum Underskrift
BILAGA IX
INSPEKTIONSRAPPORT
INSPEKTIONSRAPPORT FISKERIORGANISATIONEN FÖR NORDATLANTENS VÄSTRA DEL
(Till inspektören: var god TEXTA MED STORA BOKSTÄVER)
INSPEKTÖR(ER)
1. NAMN AVTALSSLUTANDE PART
2. Namn och distriktsbeteckning och/eller nummer på det fartyg som har inspektören/inspektörerna ombord
UPPGIFTER OM DET INSPEKTERADE FARTYGET
3. Avtalsslutande part och registreringshamn
4. Fartygets namn och registreringsnummer
5. Befälhavarens namn
6. Ägarens namn och adress
7. Position enligt inspektionsfartygets befälhavare kl. UTC; Lat Long
8. Position enligt fiskefartygets befälhavare kl. UTC; Lat Long
DAG OCH TID DÅ INSPEKTIONEN INLEDDES OCH AVSLUTADES
9. Dag Ombordstigning kl. UTC Avstigning kl. UTC
MÄTNING AV MASKOR I MILLIMETER
10. Typ av nätredskap
Lyft (inbegripet ev. förlängningsstycke) – stickprov på 20 maskor 100 mm +
bredd (maskstorlek) Genomsnittlig bredd Tillåten storlek
1:a redskapet
2:a redskapet
Slitskydd – stickprov på maskor
1:a redskapet
2:a redskapet
Resten av redskapet – stickprov på 20 maskor
1:a redskapet
2:a redskapet
11. Har uppgifterna om fångsterna förvarats ombord under hela kvotperioden?
JA/NEJ
Resultat av inspektionen av fisk ombord
12. I förekommande fall resultatet av inspektionen av fisk i det senaste draget
TON TOTALT
ALLA FÅNGADE ARTER
ANDEL AV VARJE ART (%)
13. Resultat av inspektionen av fångsten ombord
FISKART MED TREBOKSTAVSKOD
INSPEKTÖRENS UPPSKATTNING (TON)
Inspektörens kommentarer till hur uppskattningen har gjorts:
14. Sammanfattning av fångsterna enligt loggböckerna för den pågående fiskeresan (1)/kvotperioden (2)
DATUM FÖR INTRÄDE I NAFOS REGLERINGSOMRÅDE
FISKART MED TREBOKSTAVSKOD
FÅNGST (TON)
BEREDNINGS-GRAD
FISK KASTAD ÖVERBORD
15.
Överträdelsens art:
Inspektörens underskrift:
Befälhavarens underskrift:
KOMMENTARER OCH IAKTTAGELSER
16. Skriftliga handlingar som kontrollerats till följd av en överträdelse
17. Kommentarer: (om inspektörens uppskattning av fångsten ombord och summan av fångsterna enligt loggböckerna skiljer sig åt, ska denna skillnad uttryckt i procent anges här)
18. Fotograferade föremål i samband med en förmodad överträdelse
19. Inspektörens eller inspektörernas övriga kommentarer, uttalanden och/eller andra iakttagelser
20. Medföljande inspektörs eller vittnes uttalanden
21. Medföljande inspektörs eller vittnes namn och underskrift
22. Underskrift av den ansvariga inspektören
23. Uttalande av befälhavarens vittne(n)
24. Namn och underskrift av befälhavarens vittne(n)
25. Rapporten mottagen:
Som befälhavare på fartyget intygar jag att en kopia av denna rapport och en uppsättning av de fotografier som tagits har lämnats till mig i dag. Min underskrift innebär inte att jag godkänner någon del av innehållet i rapporten.
Datum Underskrift
26. Kommentarer och underskrift av fartygets befälhavare
EN KOPIA LÄMNAS TILL BEFÄLHAVAREN. ORIGINALET BEHÅLLS AV INSPEKTÖREN FÖR ATT SÄNDAS VIDARE PÅ FÖRESKRIVET SÄTT
27. Blanketterna för inspektionsrapporten ska samlas i ett häfte och varje sida ska finnas i ett original med två genomslagskopior (helst färgade och helst en gul och en grön).
28. Blankettsatserna ska ha perforerade avrivningslister upptill och nedtill för enkel avrivning.
29. Punkt 1–8 och punkt 18 i rapporten ska markeras med rött bläck.
30. Häftena ska helst innehålla 20 fullständiga uppsättningar av den tresidiga rapporten.
Varje sida ska vara 355,5 mm (14") lång och 216 mm (81/2") bred efter avrivning.
BILAGA X
NAFO Inspection Seal
Top View
Side View
Nafo-inspektionsförseglingen ska utformas på följande sätt:
Namn … LOB TAG
Märke … ”Nafo-inspektion nr, sex siffror”
Material … återanvändbar polyeten
Färg … orange
Smältningsindex … 6,70 +0,60 (enligt internationell standard)
Densitet … 953 +0,003 (enligt internationell standard)
Brottpunkt (belastning) … min. 45 kg (to 20 oC)
BILAGA XI
FISKERIORGANISATIONEN FÖR NORDATLANTENS VÄSTRA DEL ÖVERVAKNINGSRAPPORT
DEL I
1. Namn Identitetshandling nr
Avtalsslutande part
2. Övervakningsfartygets identitetsbeteckning eller anropssignal:
Övervakningsgruppen nådde regleringsområdet vid (position) den (datum) (tid) UTC
Övervakningsgruppen lämnade regleringsområdet vid (position) den (datum) (tid) UTC
UPPGIFTER OM DET OBSERVERADE FARTYGET
3. Avtalsslutande part
4. Fartygets namn, distriktsbeteckning och registreringsnummer
5. Andra identifierbara kännetecken (fartygstyp, färg på skrovet, överbyggnad m.m.):
6. Dag/tid (UTC) då fartyget först identifierades: Kurs och hastighet:
Position då fartyget först identifierades: Nafo-delsektion
Lat.
Long.
Utrustning använd vid positionsbestämningen:
7. VÄDERFÖRHÅLLANDEN
Vindriktning Sjö
Vindhastighet Sikt
8. UPPGIFTER OM TAGNA FOTOGRAFIER
Dag/tid Position
Höjd vid luftövervakning
a)
b)
c)
d)
DEL II
(ska fyllas i av inspektören senast 72 timmar efter registreringen av iakttagelsen i del I)
(EJ TILLÄMPLIG FÖR ICKE-AVTALSSLUTANDE PARTER)
Jag intygar att de uppgifter om fiskefartyget
som den fördragsslutande partens behöriga myndighet i enlighet med artiklarna 21 och 22 i Nafos förvaltnings- och tillämpningsföreskrifter lämnat till myndigheten inte överensstämmer med de iakttagelser som förtecknas i del I i denna rapport.
Underskrift:
BILAGA XII
A. BLANKETT FÖR ”RAPPORT FRÅN INSPEKTION I HAMN”
A. INSPEKTIONSREFERENSER Använd svart bläck
Landning
Ja
Nej
Ja
Nej
Hamnstat
Landnings- eller omlastningshamn
Fartygets namn
Flaggstat
IMO-nummer (1)
Internationell radioanropssignal
Landningen/omlastningen inleddes
Datum
Tid
Landningen/omlastningen avslutades
Datum
Tid
B. UPPGIFTER OM INSPEKTIONEN
Det levererande fartygets namn (2)
IMO-nummer (1)
Radioanropssignal
Flaggstat
B 1. FÅNGST SOM REGISTRERATS I LOGGBOKEN
Arter (3)
Fångstområde
Deklarerad levande vikt (kg)
Använd omräkningsfaktor
B 2. LANDAD ELLER OMLASTAD FISK
Art (3)
Produkt (4)
Fångstområde
Landad produktvikt i kg
Omräkningsfaktor
Motsvarande levande vikt (kg)
Skillnad (kg) mellan i loggboken deklarerad levande vikt och landad levande vikt
Skillnad (%) mellan i loggboken deklarerad levande vikt och landad levande vikt
Skillnad (kg) mellan landad produktvikt och PSC 1/2
Skillnad (%) mellan landad produktvikt och PSC 1/2
B 3. UPPGIFTER OM LANDNINGAR SOM TILLÅTITS UTAN FLAGGSTATENS INTYGANDE
Namn på lager och behöriga myndigheter, tidsfrist för intygande, ref. NEAFC art. 23.2/Nafo art. 45.6
B 4. FISK SOM FINNS KVAR OMBORD
Art (3)
Produkt (4)
Fångstområde
Produktvikt i kg
Omräkningsfaktor
Levande vikt i kg
Skillnad (kg) mellan produktvikt ombord och PSC 1/2
Skillnad (%) mellan produktvikt ombord och PSC 1/2
1.1.1 C. INSPEKTION AV REDSKAP I HAMN (Nafo)
C1. Allmänna uppgifter
Antal inspekterade redskap
Datum för inspektion av redskap
Har fartyget anmälts?
Ja
Nej
Om svaret är ja, fyll i hela blanketten om inspektion i hamn.
Om svaret är nej, fyll i blanketten med undantag för uppgifterna om Nafo-försegling.
1.1.2 C2. Uppgifter om trål med trålbord
Nafo-förseglingsnummer
Är förseglingen oskadad?
Ja
Nej
Typ av redskap
Tillbehör
Spaltavstånd (mm)
Typ av maskor
Genomsnittliga maskstorlekar (mm)
Tråldel
Vingar
Kropp
Förlängningsstycke
Lyft
D. BEFÄLHAVARENS ANMÄRKNINGAR
Som befälhavare på fartyget … intygar jag, … härmed att en kopia av denna rapport har lämnats till mig i dag. Min underskrift innebär inte att jag godtar någon del av innehållet i denna rapport, utom de eventuella anmärkningar jag själv har gjort.
Underskrift:…
Datum: …
E. ÖVERTRÄDELSER OCH UPPFÖLJNING
E.1 Inspektion till sjöss
Överträdelser som upptäckts vid inspektion inom det av Nafo reglerade området.
Inspektionsgrupp
Datum för inspektionen
Rättslig grund – överträdelse av Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter
E.2 Överträdelser – resultat av inspektion i hamn
a) Bekräftande av överträdelser som konstaterats vid inspektion till sjöss
Rättslig grund – överträdelse av Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter
Rättslig grund – nationell överträdelse
b) Överträdelser som har konstaterats vid inspektion till sjöss och som inte kan bekräftas vid inspektion i hamn
Kommentarer:
c) Andra överträdelser som har konstaterats i samband med inspektion i hamn
Rättslig grund – överträdelse av Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter
Rättslig grund – nationell överträdelse
Anmärkningar:
F. KOPIOR
Kopia till flaggstaten
Kopia till NEAFC:s sekretariat
Kopia till Nafos verkställande sekreterare
(1) Fiskefartyg som inte har något IMO-nummer ska ange sin distriktsbeteckning.
(2) Om ett fartyg har deltagit i omlastning, ska en separat blankett fyllas i för varje levererande fartyg.
(3) FAO:s trebokstavskod för arter – NEAFC Bilaga V – Nafo Bilaga II.
(4) Produktens beredningsgrad – NEAFC Tillägg 1 till bilaga IV – Nafo Bilaga XX C.
B. UPPGIFTER SOM SKA INFÖRAS I RAPPORTEN
1. KONTROLLREFERENSER
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Kontrollmyndighet | O | Kontrolluppgift: namn på kontrollmyndighet eller det organ som utsetts av kontrollmyndigheten |
| Datum | O | Kontrolluppgift: datum då rapporten sammanställs |
| Inspektionshamn | O | Uppgift om fartygets verksamhet: plats där fartyget kontrolleras: hamn följd av landets ISO-3-kod, t.ex. ’St Johns/CAN’ |
| Fartygets namn | O | Registreringsuppgifter för fartyget: fartygets namn |
2. RESEUPPGIFTER
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Datum då resan påbörjades | O | Uppgift om fartygets verksamhet: datum då den pågående fiskeresan inleddes |
| Fartygets resenummer | F | Uppgift om fartygets verksamhet: fiskeresans löpnummer innevarande år |
| Datum för inträde i regleringsområdet | O | Uppgift om fartygets verksamhet: datum då fartyget inträdde i det av Nafo reglerade området under den aktuella fiskeresan |
| Datum för utträde ur regleringsområdet | O | Uppgift om fartygets verksamhet: datum då fartyget lämnade det av Nafo reglerade området under den aktuella fiskeresan |
| Andra besökta områden | F | Uppgift om fartygets verksamhet: andra områden där fartyget har fiskat under den aktuella resan |
| Datum då resan avslutades | O | Uppgift om fartygets verksamhet: datum då den innevarande fiskeresan avslutades |
3. IDENTIFIERING AV FARTYG
Uppgift
O/F
Kategori, definition
Distriktsbeteckning
O
Fartygsuppgift: numret på fartygets sida
Internationell anropssignal
O
Fartygsuppgift: fartygets internationella radioanropssignal
Flaggstat
O
Fartygsuppgift: stat där fartyget är registrerat, landets ISO-3-kod
Avtalsslutande part i Nafo
F (1)
Fartygsuppgift: avtalsslutande part i Nafo som fartyget lyder under, i form av ISO kod för landet, EUR för Europeiska gemenskapen, NCP för icke avtalsslutande part
Hemmahamn
F
Fartygsuppgift: fartygets registreringshamn eller hemmahamn
Fartygets ägare
O
Fartygsuppgift: fartygsägarens namn och adress
Fysisk eller juridisk person som ansvarar för driften
O (2)
Fartygsuppgift: ansvarig för fartygets användning
Befälhavarens namn
F
Uppgift om fartygets verksamhet: befälhavarens namn
(1) Om annan än flaggstaten.
(2) Om annan än fartygsägaren.
4. RESULTAT AV LOSSNINGSKONTROLL
4.1 Allmänna uppgifter
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Datum då lossning påbörjades | O | Lossningsuppgift: datum då fartyget inledde lossningen |
| Datum då lossning avslutades | O | Lossningsuppgift: datum då fartyget avslutade lossningen |
| Har fartyget lossat samtliga fångster ombord? | O | Lossningsuppgift: Har fartyget lossat samtliga fångster ombord? Besvaras med ’ja’ eller ’nej’ |
| Anmärkningar | F | Lossningsuppgift: kommentera vid behov Var vänlig uppskatta den fångstmängd som är kvar ombord, om lossningen inte är avslutad |
4.2 Lossade kvantiteter
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Art | O | Lossningsuppgift: FAO trebokstavskod (del V, schema II, bilaga II) |
| Behandlingsgrad | O | Lossningsuppgift: produktform |
| Levande vikt | O | Kvantiteter fastställda på grundval av loggboken |
| Omräkningsfaktor | F | Produktuppgift: omräkningsfaktor fastställd av befälhavaren för motsvarande art, storlek och behandlingsgrad. Frivillig uppgift om den redan har lämnats i tabell B. |
| Beredd vikt | O | Lossningsuppgift: landade kvantiteter per art och behandlingsgrad i kg produkter, avrundat till närmaste tiotal |
| Motsvarande levande vikt | O | Lossningsuppgift: landade kvantiteter i motsvarande levande vikt, som ’produktvikt x omräkningsfaktor’ i kg, avrundat till närmaste tiotal |
| Anmärkningar | F | Lossningsuppgift: utrymme för fri text |
4.3 Kvantiteter kvar ombord på fartyget
| Uppgift | M/O | Category; definition |
|---|---|---|
| Art | O | Lossningsuppgift: FAO:s trebokstavskod (del V, schema II, bilaga II) |
| Behandlingsgrad | O | Lossningsuppgift: produktform |
| Omräkningsfaktor | F | Produktuppgift: omräkningsfaktor fastställd av befälhavaren för motsvarande art, storlek och behandlingsgrad. Frivillig uppgift om den redan har lämnats i tabell B. |
| Beredd vikt | O | Lossningsuppgift: landade kvantiteter per art och behandlingsgrad i kg produkter, avrundat till närmaste tiotal |
| Motsvarande levande vikt | O | Lossningsuppgift: landade kvantiteter i motsvarande levande vikt, som ’produktvikt x omräkningsfaktor’ i kg, avrundat till närmaste 10 tal |
| Anmärkningar | F | Lossningsuppgift: utrymme för fri text |
5. RESULTAT AV REDSKAPSKONTROLL (6)
5.1 Allmänna uppgifter
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Inspektionsdatum | O | Kontrolluppgift: datum för den aktuella redskapskontrollen |
| Kontrollerade redskap | O | Kontrolluppgift: antal kontrollerade redskap under hamnkontrollen |
5.2 Uppgifter om trål med trålbord
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Nafo-förseglingsnummer | O | Inspektionsuppgifter (vid behov): nummer på den Nafo-försegling som har fästs på redskapet efter inspektion till sjöss |
| Är förseglingen oskadad? | O | Ange om Nafo-insektionsförseglingen är intakt – ’ja’ eller ’nej’ |
| Typ av fiskeredskap | O | International Standard Statistical Classification of the Fishing Gear, OTB för trål med trålbord |
| Tillbehör | Uppgift om trål med trålbord: anordning på footrope | |
| Spaltavstånd | O | Uppgift om trål med trålbord: spaltavstånd i mm |
| Typ av maskor | O | Uppgift om trål med trålbord: Typ av maskor: maskorna kan vara av typen SQ för fyrkantsmaskor eller DI för diagonalmaskor |
| Genomsnittlig maskstorlek | O | Uppgift om trål med trålbord: genomsnittlig maskstorlek i tråldelen, parvis |
| Tråldel | O | Mätt tråldel |
| Maskstorlek | O | Maskstorlek i mm |
6. ÖVERTRÄDELSER OCH UPPFÖLJNING
6.1 Inspektion till sjöss
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Inspektionsgrupp | O | Den avtalsslutande partens namn, inspektionsfartygets namn |
| Inspektionsdatum | O | |
| Rättslig grund | O | Ange kapitel i Nafos bevarande och tillämpningsföreskrifter och hänvisa till berörd artikel och punkt för varje överträdelse |
6.2 Överträdelser som har konstaterats vid hamnkontroll
a) Bekräftande av överträdelser som har konstaterats vid inspektion till havs
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Typ av överträdelse av Nafos bestämmelser | O | Ange kapitel i Nafos bevarande- och tillämpningsföreskrifter och hänvisa till berörd artikel och punkt för varje överträdelse |
| Typ av överträdelse av nationella bestämmelser | F | Ange den nationella föreskriftens titel, aktuellt kapitel och hänvisa till berörd artikel och punkt för varje överträdelse |
c) Andra överträdelser som har konstaterats i samband med hamnkontrollen
| Uppgift | O/F | Kategori, definition |
|---|---|---|
| Typ av överträdelse av Nafos bestämmelser | O | Ange kapitel i Nafos bevarande och tillämpningsföreskrifter och hänvisa till berörd artikel och punkt för varje överträdelse |
| Typ av överträdelse av nationella bestämmelser | F | Ange den nationella föreskriftens titel, aktuellt kapitel och hänvisa till berörd artikel och punkt för varje överträdelse |
(1) Ska fyllas i av kontrollmyndigheten eller en annan myndighet som utsetts av de behöriga myndigheterna så snart fartyget landar i hamn, med utgångspunkt i noteringarna i loggboken.
(2) I tillämpliga fall.
(3) Ska fyllas i på grundval av licensuppgifterna.
(4) Ska fyllas i efter det att lossningen har avslutats.
(5) Kontroll ska göras när en överträdelse har anmälts/iakttagits under inspektion till sjöss. Ska fyllas i när hamnkontrollen även gäller redskap ombord. Ett formulär ska fyllas i för varje redskap som har kontrollerats i hamn.
(6) Kontroll ska göras när en överträdelse har anmälts/iakttagits under inspektion till sjöss. Ska fyllas i när hamnkontrollen även gäller redskap ombord. Ett formulär ska fyllas i för varje redskap som har kontrollerats i hamn.
BILAGA XIII
| Fartygets namn (+ känt tidigare namn) | Nuvarande flaggstat (känd tidigare flaggstat) | Radioanropssignal (RC) | IMO-nummer |
|---|---|---|---|
| Carmen (Ostovets) | Georgien (Dominica) | 4LSK | 8522030 |
| Eva (Oyra) | Georgien (Dominica) | 4LPH | 8522119 |
| Isabella (Olchan) | Georgien (Dominica) | 4LSH | 8422838 |
| Juanita (Ostroe) | Georgien (Dominica) | 4LSM | 8522042 |
| Ulla (Lisa, Kadri) | Georgien (Dominica) | okänd | 8606836 |
BILAGA XIV a
1. Daglig fångstrapport – Kapitel VII (CAX)
| Uppgift | Kod | Obligatorisk/ frivillig | Anmärkningar |
|---|---|---|---|
| Rapportstart | SR | O | Systemuppgift – anger rapportens början |
| Adress | AD | O | Verksamhetsuppgift – position vid tidpunkten för sändning |
| Löpnummer | SQ | O | Meddelandeuppgift – löpnummer under innevarande år |
| Meddelandetyp | TM | O | Meddelandeuppgift – meddelandetyp, ”CAX” för fångstrapport |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift – fartygets internationella radioanropssignal |
| Fiskeresa nr | TN | F | Verksamhetsuppgift – löpnummer för fiskeresan under innevarande år |
| Fartygsnamn | NA | F | Fartygsuppgift – fartygets namn |
| Internt referensnummer för avtalsslutande part | IR | F | Fartygsuppgift – unikt fartygsnummer för avtalsslutande part: ISO-3 flaggstatskod + nummer |
| Externt registreringsnummer | XR | F | Fartygsuppgift – numret på fartygets sida |
| Aktuellt område | RA | O | Verksamhetsuppgift – Nafo-sektion |
| Latitud | LA | O | Verksamhetsuppgift – position vid tidpunkten för sändning |
| Longitud | LO | O | Verksamhetsuppgift – position vid tidpunkten för sändning |
| Dagliga fångster | CA | Verksamhetsuppgift – sammanlagd fångst per art som behållits ombord (exklusive fisk som kastats överbord), antingen sedan fisket inleddes i det aktuella området eller sedan den senaste fångstrapporten, vid behov parvis | |
| Art | O | FAO:s artkod | |
| Levande vikt | O | Levande vikt i kg, avrundad till närmaste 100 kg | |
| Fisk som kastats överbord | RJ | O | Verksamhetsuppgift – fångst som kastats överbord per art, antingen sedan fisket inleddes i det aktuella området eller sedan den senaste fångstrapporten, vid behov parvis |
| Art | FAO:s artkod | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundad till närmaste 100 kg | ||
| Fisk som inte uppfyller storlekskraven | US | O | Verksamhetsuppgift – fisk som inte uppfyller storlekskraven per art, antingen sedan fisket inleddes i det aktuella området eller sedan den senaste fångstrapporten, vid behov parvis |
| Art | FAO:s artkod | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundad till närmaste 100 kg | ||
| Datum | DA | O | Meddelandeuppgift – datum för sändningen |
| Tid | TI | O | Meddelandeuppgift – tidpunkt för sändningen |
| Rapportslut | ER | O | Systemuppgift – anger rapportens slut |
2. Observatörsrapport (OBR)
| Uppgift | Kod | Obligatorisk/ frivillig | Anmärkningar |
|---|---|---|---|
| Rapportstart | SR | O | Systemuppgift – visar rapportens början |
| Adress | AD | O | Meddelandeuppgift – destination, ”XNW” för Nafo |
| Löpnummer | SQ | O | Meddelandeuppgift – löpnummer under innevarande år |
| Meddelandetyp | TM | O | Meddelandeuppgift – meddelandetyp, ”OBR” för observatörsrapport |
| Radioanropssignal | RC | O | Fartygsuppgift – fartygets internationella radioanropssignal |
| Fiskeredskap | GE | O | Verksamhetsuppgift – FAO-kod för fiskeredskap |
| Art mot vilken fisket inriktas | DS | O | Verksamhetsuppgift – FAO:s artkod |
| Maskstorlek | ME | O | Verksamhetsuppgift – genomsnittlig maskstorlek i mm |
| Aktuellt område | RA | O | Verksamhetsuppgift – Nafo-sektion |
| Dagliga fångster | CA | O O | Verksamhetsuppgift – sammanlagd fångst per art som behållits ombord (exklusive fisk som kastats överbord), antingen sedan fisket inleddes i det aktuella området eller sedan den senaste fångstrapporten, vid behov parvis |
| Art | FAO:s artkod | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundad till närmaste 100 kg | ||
| Fisk som kastats överbord | RJ | O | Verksamhetsuppgift – fångst som kastats överbord per art, antingen sedan fisket inleddes i det aktuella området eller sedan den senaste fångstrapporten, vid behov parvis |
| Art | FAO:s artkod | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundad till närmaste 100 kg | ||
| Fisk som inte uppfyller storlekskraven | US | O | Verksamhetsuppgift – fisk som inte uppfyller storlekskraven per art, antingen sedan fisket inleddes i det aktuella området eller sedan den senaste fångstrapporten, vid behov parvis |
| Art | FAO:s artkod | ||
| Levande vikt | Levande vikt i kg, avrundad till närmaste 100 kg | ||
| Loggbok | LB | O | Verksamhetsuppgift – ”Ja” eller ”Nej” |
| Produktion | PR | O | Verksamhetsuppgift – produktionskod. Se bilaga XIV b |
| Anrop | HA | O | Verksamhetsuppgift – observatörens bekräftelse av att befälhavarens rapporter är korrekta: ”Ja” eller ”Nej” |
| Uppenbara överträdelser | AF | O | Verksamhetsuppgift – ”Ja” eller ”Nej” |
| Observatörens namn | ON | O | Meddelandeuppgift – namn på den observatör som undertecknar rapporten |
| Datum | DA | O | Meddelandeuppgift – datum för sändningen |
| Löpande text | MS | F | Verksamhetsuppgift – ytterligare anmärkningar från observatören |
| Tid | TI | O | Meddelandeuppgift – tidpunkt för sändningen |
| Rapportslut | ER | O | Systemuppgift – anger rapportens slut |
BILAGA XIV b
| Kod | Produktform |
|---|---|
| A | Hel – fryst |
| B | Hel – fryst (kokt) |
| C | Rensad, med huvud – fryst |
| D | Rensad, utan huvud – fryst |
| E | Rensad, utan huvud – putsad – fryst |
| F | Filéer utan skinn – med ben – frysta |
| G | Filéer utan skinn – utan ben – frysta |
| H | Filéer med skinn – med ben – frysta |
| I | Filéer med skinn – utan ben – frysta |
| J | Saltad fisk |
| K | Fisk i saltlake |
| L | Konserverade produkter |
| M | Olja |
| N | Mjöl framställt av hel fisk |
| O | Mjöl framställt av fiskavfall |
| P | Annan (specificera) |
BILAGA XV
BLANKETTER FÖR MEDDELANDE OM HAMNSTATSKONTROLL
A – PSC 1
BLANKETT FÖR HAMNSTATSKONTROLL – PSC 1
DEL A: Ska fyllas i av fartygets befälhavare. Använd svart bläck.
Fartygets namn:
IMO-nummer (1):
Radioanropssignal:
Flaggstat:
E-postadress:
Telefonnummer:
Faxnummer:
Inmarsat-nummer:
Landnings- eller omlastningshamn:
Beräknad ankomsttid:
Datum:
Tid (UTC):
Total fångst ombord – samtliga områden
Fångst att landa (2)
Art (3)
Produkt (4)
Fångstområde
Omräkningsfaktor
Produktvikt (kg)
Produktvikt (kg)
NEAFC CA
(Ices delområden och sektioner)
Nafo RA
Andra områden
DEL B: Endast för myndigheternas anteckningar – ska fyllas i av flaggstaten
Den stat vars flagg fartyget för ska besvara följande frågor genom att kryssa för ”Ja” eller ”Nej”.
NEAFC CA
Nafo RA
Ja
Nej
Ja
Nej
a) Det fiskefartyg som enligt egen uppgift har fångat fisken hade en tillräcklig kvot för de deklarerade arterna.
b) De kvantiteter som finns ombord har rapporterats i vederbörlig ordning och beaktats vid beräkningen av varje begränsning av fångst eller fiskeansträngning som kan vara tillämplig.
c) Det fiskefartyg som enligt egen uppgift har fångat fisken hade tillstånd att fiska i det angivna området.
d) Fiskefartygets närvaro i det angivna fångstområdet har kontrollerats med hjälp av VMS-uppgifter.
Bekräftelse från flaggstaten: Jag intygar att ovanstående uppgifter såvitt jag vet och kan bedöma är fullständiga, med sanningen överensstämmande och korrekta.
Namn och befattning:
Datum:
Underskrift:
Officiell stämpel:
DEL C: Endast för myndigheternas anteckningar – ska fyllas i av hamnstaten
Hamnstatens namn:
Tillstånd:
Ja:
Nej:
Datum:
Underskrift:
Officiell stämpel:
(1) Fiskefartyg som inte har något IMO-nummer ska ange sin distriktsbeteckning.
(2) Vid behov ska en eller flera ytterligare blanketter användas.
(3) FAO:s trebokstavskod för arter – NEAFC Bilaga V – Nafo Bilaga II.
(4) Produktens beredningsgrad – NEAFC Tillägg 1 till bilaga IV – Nafo Bilaga XX C.
B – PSC 2
BLANKETT FÖR HAMNSTATSKONTROLL – PSC 2
DEL A: Ska fyllas i av fartygets befälhavare. En separat blankett ska användas för varje levererande fartyg. Använd svart bläck.
Fartygets namn:
IMO-nummer: (1)
Radioanropssignal:
Flaggstat:
E-postadress:
Telefonnummer:
Faxnummer:
Inmarsat-nummer:
Landnings- eller omlastningshamn:
Beräknad ankomsttid:
Datum:
Tid (UTC):
Information om fångsten för levererande fartyg * En separat blankett ska användas för varje levererande fartyg *
Fartygets namn
IIMO-nummer (1)
Radioanropssignal
Flaggstat
Total fångst ombord – samtliga områden
Fångst att landa (2)
Art (3)
Produkt (4)
Fångstområde
Omräkningsfaktor
Produktvikt (kg)
Produktvikt (kg)
NEAFC CA
(Ices delområden och sektioner)
Nafo RA
Andra områden
DEL B: Endast för myndigheternas anteckningar – ska fyllas i av flaggstaten
Den stat vars flagg fartyget för ska besvara följande frågor genom att kryssa för ’Ja’ eller ’Nej’.
NEAFC CA
Nafo RA
Ja
Nej
Ja
Nej
a) Det fiskefartyg som enligt egen uppgift har fångat fisken hade en tillräcklig kvot för de deklarerade arterna.
b) De kvantiteter som finns ombord har rapporterats i vederbörlig ordning och beaktats vid beräkningen av varje begränsning av fångst eller fiskeansträngning som kan vara tillämplig.
c) Det fiskefartyg som enligt egen uppgift har fångat fisken hade tillstånd att fiska i det angivna området.
d) Fiskefartygets närvaro i det angivna fångstområdet har kontrollerats med hjälp av VMS-uppgifter.
Bekräftelse från flaggstaten: Jag intygar att ovanstående uppgifter såvitt jag vet och kan bedöma är fullständiga, med sanningen överensstämmande och korrekta.
Namn och befattning:
Datum:
Underskrift:
Officiell stämpel:
DEL C: Endast för myndigheternas anteckningar – ska fyllas i av hamnstaten
Hamnstatens namn:
Tillstånd:
Ja:
Nej:
Datum:
Underskrift:
Officiell stämpel:
(1) Fiskefartyg som inte har något IMO-nummer ska ange sin distriktsbeteckning.
(2) Vid behov ska en eller flera ytterligare blanketter användas.
(3) FAO:s trebokstavskod för arter – NEAFC Bilaga V – Nafo Bilaga II.
(4) Produktens beredningsgrad – NEAFC Tillägg 1 till bilaga IV – Nafo Bilaga XX C.
BILAGA XVI
FÖRLAGOR TILL PROTOKOLLET OM UNDERSÖKANDE FISKE I NYA OMRÅDEN DÄR FISKEREDSKAPEN SANNOLIKT KOMMER I KONTAKT MED HAVSBOTTEN
I. Medlemsstaten lämnar in en anmälan om avsikt att bedriva undersökande fiske till nafos sekretariat via kommissionen
| Upptagningsplan | Plan för riskreducerande åtgärder | Övervakning av fångsterna | Insamling av uppgifter |
|---|---|---|---|
| Målart | Åtgärder för att förhindra betydande negativ inverkan på känsliga marina ekosystem | Kartlägga och registrera alla arter som tas ombord på lägsta möjliga taxonomiska nivå | Uppgifterna kommer att insamlas och rapporteras i ett standardiserat format |
| Datum för fisket | Fullständig satellittäckning | ||
| Beskrivning av det område där fisket ska bedrivas | Fullständig observatörstäckning | ||
| Förväntad ansträngning | |||
| Typer av redskap för bottenfiske som använts |
II. Medlemsstaten lämnar färdrapport till Nafos sekretariat via kommissionen
FÖRHANDSMEDDELANDE OM AVSIKT ATT BEDRIVA UNDERSÖKANDE FISKE
FARTYGETS NAMN:
FARTYGETS FLAGGSTAT:
OMRÅDE(N) DÄR MAN RÄKNAR MED ATT BEDRIVA DET UNDERSÖKANDE FISKET (ANGE ÄVEN LAT./LONG.):
BERÄKNADE DATUM FÖR DET UNDERSÖKANDE FISKET:
HAR FISKE TIDIGARE BEDRIVITS I ANGRÄNSANDE OMRÅDEN (OM SÅ ÄR FALLET, ANGE INFORMATIONSKÄLLA):
DE DJUP SOM MAN RÄKNAR MED ATT PÅTRÄFFA VID DET UNDERSÖKANDE FISKET:
FINNS KARTOR ÖVER LIVSMILJÖER I OMRÅDET (OM SÅ ÄR FALLET, ANGE KÄLLA):
FINNS BESTÄMNINGSNYCKLAR FÖR IDENTIFIERING AV POTENTIELLT KÄNSLIGA ARTER (OM SÅ ÄR FALLET, ANGE KÄLLA):
KÄNDA KÄNSLIGA MARINA EKOSYSTEM PÅ DEN PLATS ELLER DE PLATSER DÄR FISKE SKA BEDRIVAS:
RISKREDUCERANDE ÅTGÄRDER FÖR ATT FÖRHINDRA BETYDANDE NEGATIV INVERKAN PÅ KÄNSLIGA MARINA EKOSYSTEM, OM SÅDANA PÅTRÄFFAS:
FINNS BATYMETRISKA KARTOR ÖVER DET OMRÅDE SOM SKA UNDERSÖKAS (OM SÅ ÄR FALLET, ANGE KÄLLA):
FINNS NÅGON FISKERIVETENSKAPLIG INFORMATION OM DET OMRÅDE SOM SKA UNDERSÖKAS (OM SÅ ÄR FALLET, ANGE KÄLLA):
EFTERSÖKTA MÅLARTER:
VILKA TYPER AV REDSKAP FÖRESLÅS ANVÄNDAS (ANGE TYP) I RESPEKTIVE OMRÅDE (ANGE ÄVEN LAT./LONG.):
III. Medlemsstatens färdrapport om undersökande fiskesom inlämnas till Nafos vetenskapliga råd
FARTYGETS NAMN:
FARTYGETS FLAGGSTAT:
OMRÅDE(N) DÄR FISKET HAR BEDRIVITS (ANGE ÄVEN LAT./LONG.):
DATUM FÖR FISKET:
DJUP SOM PÅTRÄFFATS UNDER FISKET (FÖRTECKNING ÖVER VARJE DRAG, INBEGRIPET LAT./LONG.):
TOTALT ANTAL TIMMAR/FISKEOMRÅDE (FÖRTECKNING ÖVER VARJE DRAG, INBEGRIPET LAT./LONG.):
TYPER AV REDSKAP SOM HAR ANVÄNTS (ANGE TYP) I RESPEKTIVE OMRÅDE (ANGE ÄVEN LAT./LONG.):
KÄNSLIGA MARINA EKOSYSTEM SOM PÅTRÄFFATS (FÖRTECKNING ÖVER VARJE DRAG, INBEGRIPET LAT./LONG.):
RISKREDUCERANDE ÅTGÄRDER SOM VIDTAGITS FÖR ATT FÖRHINDRA BETYDANDE NEGATIV INVERKAN PÅ KÄNSLIGA MARINA EKOSYSTEM, OM SÅDANA PÅTRÄFFAS:
FÖRTECKNING ÖVER ALLA ORGANISMER (SOM BEHÅLLITS, BIFÅNGSTER) SOM TAGITS OMBORD (IDENTIFIERADE TILL LÄGSTA TAXONOMISKA ENHET):
FÖRTECKNING ÖVER POTENTIELLT KÄNSLIGA INDIKATORARTER SOM TAGITS OMBORD PÅ VARJE PLATS (ANGE ÄVEN LAT./LONG.):
FÖRTECKNING ÖVER ORGANISMER SOM EVENTUELLT BEHÅLLITS FÖR BIOLOGISK PROVTAGNING (T.EX. LÄNGD, VIKT, KÖN, ÅLDER):
Anmärkning: Uppgiftsrapporteringen ska ske enligt en standardiserad specifikation, t.ex. i enlighet med vad som antagits genom program för vetenskaplig observation.
1 EGT L 276, 10.10.1983, s. 1.
2 EUT L 5, 9.1.2004, s. 25. Förordningen ändrad genom förordning (EG) nr 1799/2006 (EUT L 341, 7.12.2006, s. 26).
3 EUT L 333, 20.12.2003, s. 17.
4 EGT L 17, 21.1.2000, s. 22.
5 I enlighet med en rekommendation som antogs av Ständiga kommittén för forskning och statistik vid årsmötet 1970 (Rödboken från Internationella kommissionen för fisket i nordvästra Atlanten, del I s. 67) är kummel av arten Urophycis utvald för statistisk rapportering enligt följande: a) kummel från delområdena 1, 2 och 3 och sektionerna 4R, S, T och V ska benämnas vitbrosme, Urophycis tenuis, b) kummel som fångas med linor eller kummel som är större än 55 cm standardlängd ska oavsett fångstmetod i område 4W och X, delområde 5 och statistikområde 6 benämnas vitbrosme, Urophycis tenuis, c) utöver vad som anges enligt b ska annan kummel av arten Urophycis som fångas i områdena 4W och X, delområde 5 och statistikområde 6 benämnas skäggbrosme, Urophycis chuss.
8 Med fiskstorlek avses för torsk längden från munspetsen till stjärtfenans delning och för andra arter hela längden.
9 Den mindre storleken gäller för färsk saltad fisk.
11 När två eller flera redskapstyper används under samma 24-timmarsperiod, ska uppgifter om dessa olika typer redovisas separat.
14 Fiskeriorganen kan ange sido- och häckbottentrålar och sido- och häckflyttrålar som OTB-1 och OTB-2 respektive OTM-1 och OTM-2.
15 Inklusive pimpelrevar.
16 Kod LDV för linor som används från jollar kommer att behållas av historiska skäl.
17 I denna punkt ingår nät som sköts för hand och fiskhåvar, drive-in-nät, fiske för hand med enkla redskap med eller utan dykutrustning, gifter, sprängmedel, dresserade djur och elektricitet.
22 Frivillig uppgift om fartyget övervakas med satellit.
25 Välj det alternativ som passar bäst.
26 Frivilligt för rapporter som översänds av det mottagande fartyget efter omlastning.
33 Frivilligt om ett fartyg omfattas av satellitspårning.
36 Frivillig uppgift om fartyget spåras med satellit.
37 Avser den första fångstrapporten under pågående fiskeresa i det aktuella området.
43 Art mot vilken fisket inriktas: den art som utgör den största fångsten aktuell dag.
44 Avser den första fångstrapporten under pågående fiskeresa i det aktuella området.
45 Sänds endast i tillämpliga fall.
46 ”Ja” om observatören godkänner befälhavarens uppgifter i loggboken.
47 ”Ja” om observatören godkänner befälhavarens sända anrop.
48 ”Ja” om en överträdelse konstateras.
49 Obligatorisk uppgift om ”LB” = ”Nej” eller ”HA” = ”Nej” eller ”AF” = ”Ja”.
60 Med undersökande fiske avses allt bottenfiske i nya områden eller med bottenredskap som inte använts tidigare i det berörda området.
61 Se FAO:s internationella riktlinjer för förvaltning av djuphavsfiske i det fria havet (International Guideline for the Management of Deep-Sea Fisheries in the High Seas).
62 Med undersökande fiske avses allt bottenfiske i nya områden eller med bottenredskap som inte har använts tidigare i det berörda området.
63 Se FAO:s internationella riktlinjer för förvaltning av djuphavsfiske i det fria havet (International Guideline for the Management of Deep-Sea Fisheries in the High Seas).
64 Se bilaga 1 till FAO:s internationella riktlinjer för förvaltning av djuphavsfiske i det fria havet (International Guideline for the Management of Deep-Sea Fisheries in the High Seas).