lagen.nu
(EU) 2021/703

Ändring av förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 vad gäller vissa fiskemöjligheter för 2021 i unionens vatten och andra vatten

Titel
Rådets förordning (EU) 2021/703 av den 26 april 2021 om ändring av förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 vad gäller vissa fiskemöjligheter för 2021 i unionens vatten och andra vatten
CELEX
32021R0703
Datum
2021-04-26
Källa
eur-lex.europa.eu
Rättsakten gäller inte längreEUR-Lex anger att rättsakten upphörde att gälla 2022-12-31.

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 43.3,

med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och

(1) I rådets förordning (EU) 2021/91 fastställs för åren 2021 och 2022 fiskemöjligheterna för unionsfiskefartyg med avseende på vissa djuphavsbestånd. Genom rådets förordning (EU) 2021/92 fastställs för år 2021 fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten.

(2) Avtalet om handel och samarbete mellan Europeiska unionen och Europeiska atomenergigemenskapen, å ena sidan, och Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland, å andra sidan (handels- och samarbetsavtalet) tillämpas provisoriskt från och med den 1 januari 2021.

(3) Fiskemöjligheterna i förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 för bestånd som delas med vissa tredjeländer är preliminära och begränsade kvantitativt till en tremånaders förlängning på grundval av rådets förordningar (EU) 2020/123 och (EU) 2018/2025. I ett mycket begränsat antal fall användes en annan metod för bestånd som främst fiskas i början av året eller i fall där man i vetenskaplig rådgivning krävt kraftiga minskningar av fiskemöjligheterna.

(4) I enlighet med artikel 499.2 i handels- och samarbetsavtalet syftar dessa provisoriska totala tillåtna fångstmängder (TAC:er) till att säkerställa ett fortsatt hållbart fiske från unionens sida fram till dess att samråden mellan unionen och Förenade kungariket i enlighet med artikel 498 i det avtalet har avslutats och genomförts i unionens rättsordning. De fastställdes till nivåer som är förenliga med vad som är tillåtet enligt artikel 499 i det avtalet.

(5) Samråden mellan unionen och Förenade kungariket pågår fortfarande. Förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 behöver därför ändras för att förlänga preliminära unilaterala TAC:er för unionen i syfte att skapa rättslig säkerhet för unionens aktörer och säkerställa fortsatt hållbar fiskeverksamhet fram till dess att dessa samråd har avslutats i enlighet med unionens rättsliga ram och handels- och samarbetsavtalet.

(6) Detta tillvägagångssätt grundar sig på artikel 499.2 i handels- och samarbetsavtalet, där det föreskrivs att om ett bestånd enligt förteckningen i bilaga 35 till det avtalet eller i tabellerna A och B i bilaga 36 till det avtalet står utan en överenskommen TAC, ska varje part fastställa en provisorisk TAC motsvarande den nivå som rekommenderats av Internationella havsforskningsrådet (Ices) som tillämpas från och med den 1 januari. I enlighet med artikel 499.3–499.5 i handels- och samarbetsavtalet ska, genom undantag från punkt 2 i den artikeln, TAC för särskilda bestånd fastställas i enlighet med de riktlinjer som ska antas av den specialiserade kommittén för fiskeri senast den 1 juli 2021.

(7) Som en allmän riktlinje bör därför de preliminära fiskemöjligheterna för unionen baseras på Ices utlåtanden för 2021 och, när det gäller djuphavsbestånd, även för 2022, när sådana finns tillgängliga. De bör motsvara den unionsandel som överenskommits inom ramen för handels- och samarbetsavtalet.

(8) Som en allmän riktlinje bör de provisoriska TAC:erna förlängas till och med den 31 juli 2021 och motsvara en andel på sju tolftedelar eller 58,3 % av den årliga fångstnivå som rekommenderas av Ices för 2021 och, för djuphavsbestånd, även för 2022. I vissa fall bör de motsvara den andelen i unionens ståndpunkt i de pågående samråden med Förenade kungariket enligt rådets beslut av den 5 mars 2021 om fastställande av den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar i samråden med Förenade kungariket och som specificeras närmare i enlighet med det beslutet.

(9) Denna nivå anses i princip vara tillräcklig för unionsfiskefartygen åtminstone till och med den 31 juli 2021, dvs. en månad efter den dag då riktlinjerna för särskilda bestånd måste överenskommas med Förenade kungariket.

(10) För ett begränsat antal bestånd bör de provisoriska TAC:erna motsvara en högre andel av den rekommenderade årliga fångstnivån för att ta hänsyn till säsongsbundenheten i fiskeverksamheten för dessa bestånd.

(11) Utan att det påverkar, och med beaktande av avsaknaden av, riktlinjer för särskilda bestånd är TAC:erna för dessa bestånd förenliga med artikel 499 i handels- och samarbetsavtalet.

(12) Unionen, å ena sidan, och Grönlands regering och Danmarks regering, å andra sidan, förväntas ingå ett partnerskapsavtal om hållbart fiske, eftersom det tidigare avtalet löpte ut den 31 december 2020. Rådet bör därför fastställa de fiskemöjligheter som följer av det avtalet och därvid ta hänsyn till utbytet av fiskemöjligheter med tredjeländer. Dessa fiskemöjligheter bör gälla från och med den dag då avtalet börjar tillämpas provisoriskt.

(13) Medlemsstaterna bör utnyttja all tillämplig flexibilitet mellan områden, mellan arter och mellan år på ett sätt som säkerställer att unionens totala fångster under 2021 inte överstiger unionens andel av den högsta TAC-nivå som unionen får fastställa enligt handels- och samarbetsavtalet.

(14) Med beaktande av den kvot som tillämpas, kvotutnyttjandet, villkoren för utnyttjande av flexibilitetsmöjligheter samt andra villkor som fastställs i befintlig unionslagstiftning, i enlighet med artikel 499.7 i handels- och samarbetsavtalet, respekterar de provisoriska TAC:erna de unionsandelar som överenskommits inom ramen för det avtalet, enligt bilagorna 35 och 36 till avtalet.

(15) De provisoriska TAC:erna är också förenliga med unionens tillämpliga rättsliga ram, särskilt artiklarna 4, 5.3 och 8 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/472 och artiklarna 4, 5.3 och 7 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/973. De grundar sig på den nivå som rekommenderas av Ices, samtidigt som hänsyn tas till den särskilda situationen för bestånd som fångas i ett blandfiske som kan påverkas av situationer med begränsande arter (så kallade choke-situationer), med beaktande av Ices utlåtande om blandfiske och oundvikliga bifångster.

(16) Det finns vissa bestånd för vilka Ices har utfärdat vetenskaplig rådgivning som innebär att inga fångster får tas. Om TAC:erna för dessa bestånd fastställs till den nivå som anges i den vetenskapliga rådgivningen skulle skyldigheten att landa alla fångster, inklusive bifångster ur dessa bestånd, inom blandfisken leda till fenomenet med begränsande arter (choke species). För att uppnå rätt balans mellan ett fortsatt fiske, med tanke på de potentiellt allvarliga socioekonomiska konsekvenserna, och behovet att uppnå god biologisk status för dessa bestånd, med beaktande av svårigheten att fiska samtliga bestånd i ett blandfiske på nivåer som säkerställer maximal hållbar avkastning (MSY) samtidigt för alla arter, bör det fastställas särskilda TAC:er för bifångster av dessa bestånd. Nivån för dessa TAC:er bör vara sådan att fiskeridödligheten för dessa bestånd minskas och att den ger incitament till att förbättra selektiviteten och fångstundvikande med avseende på dessa bestånd. För att minska fångsterna av de bestånd för vilka TAC:er för bifångster fastställs bör fiskemöjligheterna för de fisken där dessa bestånd fångas fastställas till nivåer som bidrar till att biomassan för sårbara bestånd kan återhämta sig till hållbara nivåer.

(17) Dessa fiskemöjligheter bör under inga omständigheter föregripa fastställandet av fiskemöjligheterna i enlighet med resultatet av samråden med Förenade kungariket, riktlinjerna för särskilda bestånd som ska överenskommas med Förenade kungariket i enlighet med artikel 499.5 i handels- och samarbetsavtalet och unionens rättsliga ram.

(18) Enligt vetenskaplig rådgivning har lekbiomassan för havsabborre (Dicentrarchus labrax) i Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna 4b, 4c, 7a och 7d–7h) minskat sedan 2009 och ligger nu under MSY Btrigger och strax över Blim. På grund av de åtgärder som vidtagits av unionen har fiskeridödligheten minskat och ligger för närvarande under FMSY. Rekryteringen är emellertid låg och fluktuerar utan trender sedan 2008. Därför bör fångstbegränsningarna bibehållas samtidigt som man säkerställer att målet för fiskeridödligheten för detta bestånd ligger i linje med MSY.

(19) I förordning (EU) 2021/92 fastställdes TAC för tobisar i Ices-sektionerna 2a och 3a och Ices-delområde 4 till noll, i avvaktan på att Ices skulle offentliggöra de relevanta vetenskapliga utlåtandena, vilket skedde den 25 februari 2021. Fisket efter tobisar, vilken är en kortlivad art, inleds den 1 april, kort efter offentliggörandet av de vetenskapliga utlåtandena.

(20) Fångstbegränsningarna för tobisar i Ices-sektionerna 2a och 3a och Ices-delområde 4 bör ändras så att de överensstämmer med de senaste vetenskapliga utlåtandena från Ices.

(21) I förordning (EU) 2021/92 fastställs preliminära fiskemöjligheter för första kvartalet 2021. I artikel 14 i den förordningen föreskrivs vidare ett förbud under perioden 1 januari–31 mars 2021 för fartyg som fiskar efter tobisar med vissa redskap i Ices-sektionerna 2a och 3a och Ices-delområde 4. Eftersom fiskemöjligheter fastställs för hela fiskeåret i den här förordningen, bör förbudet även omfatta perioden 1 augusti–31 december 2021, såsom var fallet 2020.

(22) I enlighet med förfarandet i avtalen om fiskeförbindelser med Norge och i enlighet med handels- och samarbetsavtalet har unionen hållit trilaterala samråd med Förenade kungariket och Norge och bilaterala samråd med Norge om fiskerättigheter för bestånd. Fiskemöjligheterna för torsk i Nordsjön bör fastställas för att säkerställa lika villkor för unionens aktörer och sörja för återhämtning av det beståndet. I enlighet med förfarandet i partnerskapsavtalet om hållbart fiske mellan Europeiska unionen, å ena sidan, och Grönlands regering och Danmarks regering, å andra sidan, och det genomförandeprotokoll som fogas till avtalet, har gemensamma kommittén fastställt nivån för de fiskemöjligheter som är tillgängliga för unionen i grönländska vatten under 2021. Det är därför nödvändigt att införa dessa fiskemöjligheter i denna förordning.

(23) Unionen och Förenade kungariket har enats om sina respektive andelar av TAC:erna för vissa bestånd som förvaltas av Iccat. Dessa andelar fastställs i tabell C i bilaga 36 till handels- och samarbetsavtalet. De relevanta tabellerna över fiskemöjligheter bör ändras för att ta hänsyn till dessa andelar.

(24) Begränsningar av fiskeansträngningen för unionsfiskefartyg i Iccats konventionsområde baseras på uppgifter i de fiske-, fiskekapacitets- och odlingsplaner för blåfenad tonfisk som medlemsstaterna har tillhandahållit kommissionen. Dessa begränsningar av fiskeansträngningen rapporteras via den unionsplan som Iccat godkände vid det extra mötet i Iccats andra underkommitté den 4–5 mars 2019. De bör fastställas som en del av fiskemöjligheterna enligt denna förordning.

(25) Vid sitt nionde årsmöte 2021 antog Regionala fiskeriförvaltningsorganisationen för södra Stilla havet (SPRFMO) nya fångstbegränsningar för chilensk taggmakrill (Trachurus murphyi) och godkände undersökande fiske efter tandnotingar (Dissostichus spp.). De gällande åtgärderna bör genomföras i unionsrätten.

(26) Förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 bör därför ändras i enlighet med detta.

(27) De fångstbegränsningar som föreskrivs i förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 tillämpas från och med den 1 januari 2021. De bestämmelser som införs genom denna förordning rörande fångstbegränsningar bör därför också tillämpas från och med den dagen. En sådan retroaktiv tillämpning påverkar inte principerna om rättssäkerhet och skydd för berättigade förväntningar, eftersom de berörda fiskemöjligheterna utökas eller ännu inte har uttömts.

(28) Med beaktande av det brådskande behovet av att fortsätta hållbar fiskeverksamhet och att inleda fiskesäsongen för tobisar i tid den 1 april 2021 bör denna förordning träda i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1Ändringar av förordning (EU) 2021/91

Förordning (EU) 2021/91 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 8.1 ska ersättas med följande:

”1. När det hänvisas till denna punkt i en tabell i bilagan till denna förordning är fiskemöjligheterna i den tabellen provisoriska och ska tillämpas från och med den 1 januari till och med den 31 juli 2021. Dessa preliminära fiskemöjligheter ska inte påverka fastställandet av definitiva fiskemöjligheter för 2021 och 2022 på grundval av bästa tillgängliga vetenskapliga rådgivning och i enlighet med resultatet av internationella förhandlingar och/eller samråd, riktlinjerna för särskilda bestånd som ska överenskommas med Förenade kungariket, de tillämpliga bestämmelserna i förordning (EU) nr 1380/2013 samt relevanta fleråriga planer.”

2. Del 2 i bilagan ska ändras i enlighet med del A i bilagan till den här förordningen.

Artikel2Ändring av förordning (EU) 2021/92

Förordning (EU) 2021/92 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 7 ska ändras på följande sätt:

a) Punkt 1 ska ersättas med följande:

”1. När det hänvisas till denna punkt i tabellen över fiskemöjligheter i bilaga IA eller bilaga IB, är fiskemöjligheterna i den tabellen preliminära och ska tillämpas från och med den 1 januari till och med den 31 juli 2021. Dessa preliminära fiskemöjligheter ska inte påverka fastställandet av slutgiltiga fiskemöjligheter för 2021 och 2022 på grundval av bästa tillgängliga vetenskapliga rådgivning och i enlighet med resultaten av internationella förhandlingar och/eller samråd, riktlinjerna för särskilda bestånd som ska överenskommas med Förenade kungariket, tillämpliga bestämmelser i förordning (EU) nr 1380/2013 och relevanta fleråriga planer.”

b) Följande punkt införas:

”1a. Medlemsstaterna ska utnyttja all tillämplig flexibilitet mellan områden, mellan arter och mellan år på ett sätt som säkerställer att unionens totala fångster under 2021 inte överstiger unionens andel av den provisoriska högsta TAC-nivå som unionen får fastställa enligt handels- och samarbetsavtalet mellan Europeiska unionen och Europeiska atomenergigemenskapen, å ena sidan, och Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland, å andra sidan.”

2. Följande artikel ska införas:

Artikel 7a Tillämpning av fiskemöjligheter i grönländska vatten

När det hänvisas till denna artikel i en tabell över fiskemöjligheter i bilaga IB ska fiskemöjligheterna i den tabellen tillämpas från och med den dag då partnerskapsavtalet om hållbart fiske mellan Europeiska unionen, å ena sidan, och Grönlands regering och Danmarks regering, å andra sidan, börjar tillämpas provisoriskt till och med den 31 december 2021.”

3. Artikel 9 ska ändras på följande sätt:

a) I punkt 2 ska ”den 31 mars 2021” ersättas med ”den 31 juli 2021”.

b) I punkt 3 ska ”den 31 mars 2021” ersättas med ”den 31 juli 2021”.

4. Artikel 11 ska ändras på följande sätt:

a) I punkt 2 ska inledningen i första stycket ersättas med följande:

”2. Genom undantag från punkt 1 får unionsfiskefartyg i Ices-sektionerna 4b, 4c, 7d, 7e, 7f och 7h i januari 2021 och från och med den 1 april till och med den 31 juli fiska efter havsabborre och behålla, omlasta, överföra eller landa havsabborre som har fångats i det området med följande redskap och inom följande gränser:”

b) I punkt 2 c första stycket ska ”1,43” ersättas med ”3,32”.

c) I punkt 2 d första stycket ska ”0,35” ersättas med ”0,82”.

d) I punkt 5 b första stycket ska ”perioden 1–31 mars” ersättas med ”perioden 1 mars–31 juli”.

5. Artikel 14 ska ersättas med följande:

Artikel 14 Fredningstid för tobisar

Kommersiellt fiske efter tobisar med bottentrål, not/vad eller liknande släpredskap med en maskstorlek på mindre än 16 millimeter ska vara förbjudet i Ices-sektionerna 2a och 3a och Ices-delområde 4 under perioden 1 januari–31 mars 2021 samt under perioden 1 augusti–31 december 2021.”

6. I artikel 60 ska ”den 31 mars 2021” ersättas med ”den 31 juli 2021”.

7. Bilaga IA ska ändras i enlighet med del B i bilagan till denna förordning.

8. Bilaga IB ska ändras i enlighet med del C i bilagan till denna förordning.

9. Bilaga IC ska ändras i enlighet med del D i bilagan till denna förordning.

10. Bilaga ID ska ändras i enlighet med del E i bilagan till denna förordning.

11. Bilaga IH ska ändras i enlighet med del F i bilagan till denna förordning.

12. Kapitel III i bilaga II ska ändras i enlighet med del G i bilagan till denna förordning.

13. Bilaga VI ska ändras i enlighet med del H i bilagan till denna förordning.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2021.

1 Rådets förordning (EU) 2021/91 av den 28 januari 2021 om fastställande av fiskemöjligheterna för unionsfiskefartyg med avseende på vissa djuphavsbestånd för 2021 och 2022 (EUT L 31, 29.1.2021, s. 20).

2 Rådets förordning (EU) 2021/92 av den 28 januari 2021 om fastställande för 2021 av fiskemöjligheterna avseende vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten (EUT L 31, 29.1.2021, s. 31).

3 EUT L 444, 31.12.2020, s. 14.

4 Rådets förordning (EU) 2020/123 av den 27 januari 2020 om fastställande för 2020 av fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten (EUT L 25, 30.1.2020, s. 1).

5 Rådets förordning (EU) 2018/2025 av den 17 december 2018 om fastställande av fiskemöjligheterna för unionsfiskefartyg med avseende på vissa djuphavsbestånd för 2019 och 2020 (EUT L 325 20.12.2018, s. 7).

6 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/472 av den 19 mars 2019 om upprättande av en flerårig plan för bestånd som fiskas i västliga vatten och angränsande vatten och det fiske som nyttjar dessa bestånd, om ändring av förordningarna (EU) 2016/1139 och (EU) 2018/973 och om upphävande av rådets förordningar (EG) nr 811/2004, (EG) nr 2166/2005, (EG) nr 388/2006, (EG) nr 509/2007 och (EG) nr 1300/2008 (EUT L 83, 25.3.2019, s. 1).

7 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/973 av den 4 juli 2018 om upprättande av en flerårig plan för demersala bestånd i Nordsjön och de fisken som nyttjar dessa bestånd, med fastställande av närmare bestämmelser för genomförandet av landningsskyldigheten i Nordsjön, och om upphävande av rådets förordningar (EG) nr 676/2007 och (EG) nr 1342/2008 (EUT L 179, 16.7.2018, s. 1).

BILAGA

DEL A: Ändringar av del 2 i bilagan till förordning (EU) 2021/91

I del 2 i bilagan till förordning (EU) 2021/91 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Dolkfisk
Aphanopus carbo
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, 6, 7 och 12
(BSF/56712-)
År2021Försiktighets-TAC
Artikel 8.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland13
Estland6
Irland33
Spanien65
Frankrike922
Lettland43
Litauen1
Polen1
Övriga3(1)
Unionen1087
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BSF/56712_AMS).
Art:Beryxar
Beryx spp.
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 och 14
(ALF/3X14-)
År2021Försiktighets-TAC
Artikel 8.1 i denna förordning ska tillämpas.
Irland4(1)
Spanien30(1)
Frankrike8(1)
Portugal85(1)
Unionen127(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
Art:Skoläst
Coryphaenoides rupestris
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6 och 7
(RNG/5B67-)
År2021Försiktighets-TAC
Artikel 8.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland3(1)(2)
Estland22(1)(2)
Irland99(1)(2)
Spanien24(1)(2)
Frankrike1252(1)(2)
Litauen29(1)(2)
Polen15(1)(2)
Övriga3(1)(2)(3)
Unionen1447(1)(2)
Förenade kungariketpm(1)(2)
TACpm(1)(2)
(1)Högst 10 % av varje kvot får fiskas i unionens vatten och internationella vatten i 8, 9, 10, 12 och 14 (RNG/*8X14- för skoläst; RHG/*8X14- för bifångster av långstjärt).
(2)Inget riktat fiske efter långstjärt är tillåtet. Bifångster av långstjärt (RHG/5B67-) ska räknas av från denna kvot. De får inte överstiga 1 % av kvoten.
(3)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat. (RNG/5B67_AMS för skoläst; RHG/5B67_AMS för långstjärt).
Art:Skoläst
Coryphaenoides rupestris
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 8, 9, 10, 12 och 14
(RNG/8X14-)
År2021Försiktighets-TAC
Artikel 8.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland5(1)(2)
Irland1(1)(2)
Spanien526(1)(2)
Frankrike24(1)(2)
Lettland9(1)(2)
Litauen1(1)(2)
Polen165(1)(2)
Unionen731(1)(2)
Förenade kungariketpm(1)(2)
TACpm(1)(2)
(1)Högst 10 % av varje kvot får fiskas i unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6, 7 (RNG/*5B67- för skoläst; RHG/*5B67- för bifångster av långstjärt).
(2)Inget riktat fiske efter långstjärt är tillåtet. Bifångster av långstjärt (RHG/8X14-) ska räknas av från denna kvot. De får inte överstiga 1 % av kvoten.
Art:Fläckpagell
Pagellus bogaraveo
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6, 7 och 8
(SBR/678-)
År2021Försiktighets-TAC
Artikel 8.1 i denna förordning ska tillämpas.
Irland2(1)
Spanien49(1)
Frankrike2(1)
Övriga2(1)(2)
Unionen55(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
(2)Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (SBR/678_AMS).
Art:Fläckpagell
Pagellus bogaraveo
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 10
(SBR/10-)
År20212022Försiktighets-TAC”
Spanien55
Portugal600600
Unionen605605
Förenade kungariketpmpm
TACpmpm

DEL B: Ändringar av bilaga IA till förordning (EU) 2021/92

I bilaga IA till förordning (EU) 2021/92 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Tobisar och därtill hörande bifångster
Ammodytes spp.
Zon:Unionens vatten i 2a, 3a och 4(1)
Danmark95295(2) (3)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tyskland146(2) (3)
Sverige3499(2) (3)
Unionen98940(2)
Förenade kungariketpm(2) (3)
TACpm(2)
(1)Utom vatten inom sex sjömil från Förenade kungarikets baslinjer vid Shetland, Fair Isle och Foula.
(2)I förvaltningsområdena 1r och 2r får TAC:en endast fiskas som kontroll-TAC med tillhörande provtagningsprotokoll för fisket.
(3)Upp till 2 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling och makrill (OT1/*2A3A4X). Bifångster av vitling och makrill som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande förvaltningsområden för tobisar enligt bilaga III:

Zon: Unionens vatten i förvaltningsområden för tobisar

1r2r3r45r67r
(SAN/234_1R)(SAN/234_2R)(SAN/234_3R)(SAN/234_4)(SAN/234_5R)(SAN/234_6)(SAN/234_7R)
Danmark51544717121757311701320
Tyskland8719112000
Sverige1891734472685050
Unionen53514897126417591401370
Förenade kungariketpmpmpmpm0pm0
Totaltpmpmpmpm0pm0
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1 och 2
(ARU/1/2.)
Tyskland9Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike3
Nederländerna8
Unionen20
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Unionens vatten i 3a och 4
(ARU/3A4-C)
Danmark418Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland4
Frankrike3
Irland3
Nederländerna20
Sverige16
Unionen464
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, 6 och 7
(ARU/567.)
Tyskland165Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike3
Irland153
Nederländerna1725
Unionen2046
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1, 2 och 14
(USK/1214EI)
Tysklandpm(1)Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrikepm(1)
Övrigapm(1)(2)
Unionenpm(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
(2)Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (USK/1214EI_AMS).
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Unionens vatten i 4
(USK/04-C.)
Danmark40Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland12
Frankrike27
Sverige4
Övriga4(1)
Unionen87
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (USK/04-C_AMS).
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5, 6 och 7
(USK/567EI.)
Tyskland35Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien121
Frankrike1441
Irland139
Övriga35(1)
Unionen1771
Norge0(2)(3)(4)(5)
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (USK/567EI_AMS).
(2)Ska fiskas i unionens vatten i 2a, 4, 5b, 6 och 7 (USK/*24X7C).
(3)Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 25 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 5b, 6 och 7. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst område. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 5b, 6 och 7 får inte överstiga mängden nedan i ton (OTH/*5B67-). Bifångst av torsk inom ramen för denna bestämmelse i område 6a får inte överstiga 5 %.
3000
(4)Inklusive långa. Följande kvoter för Norge får endast fiskas med långrev i 5b, 6 och 7:
Långa (LIN/*5B67-)0
Lubb (USK/*5B67-)0
(5)Kvoterna för lubb och långa för Norge är utbytbara upp till följande kvantitet, i ton:
pm
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Norska vatten i 4
(USK/04-N.)
Belgien0Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Danmark75
Tyskland0
Frankrike0
Nederländerna0
Unionen75
TACEj tillämpligt
Art:Trynfiskar
Caproidae
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6, 7 och 8
(BOR/678-)
Danmark2740Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Irland7715
Unionen10455
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Sill(1)
Clupea harengus
Zon:3a
(HER/03A.)
Danmark9080(2)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland145(2)
Sverige9498(2)
Unionen18723(2)
Norge2881
Färöarnapmpm
TAC21604
(1)Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.
(2)Särskilt villkor: Upp till 50 % av denna mängd får fiskas i unionens vatten i 4 (HER/*04-C.).
Art:Sill(1)
Clupea harengus
Zon:Unionens vatten och norska vatten i 4 norr om 53° 30' N
(HER/4AB.)
Danmark49993Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland33852
Frankrike18838
Nederländerna46381
Sverige3449
Unionen152513
Färöarnapm
Norge103344(2)
Förenade kungariket61301
TAC356357
(1)Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.
(2)Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC. Inom gränserna för denna kvot får högst nedan angivna kvantitet tas i unionens vatten i 4a och 4b (HER/*4AB-C).
3000

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter tas av unionen i norska vatten söder om 62° N.

Norska vatten söder om 62° N (HER/*4N-S62)

Unionen3000
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(HER/4N-S62)
Sverige878(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen878
TAC356357
(1)Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoterna för dessa arter.
Art:Sill(1)
Clupea harengus
Zon:3a
(HER/03A-BC)
Danmark5692(2)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland51(2)
Sverige916(2)
Unionen6659(2)
TAC6659(2)
(1)Endast för fångster av sill som tas som bifångst i fisken med nätredskap med en maskstorlek som understiger 32 mm.
(2)Särskilt villkor: Upp till 50 % av denna kvot får fiskas i unionens vatten i 4 (HER/*04-C-BC.).
Art:Sill(1)
Clupea harengus
Zon:4, 7d och unionens vatten i 2a
(HER/2A47DX)
Belgien38Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark7421
Tyskland38
Frankrike38
Nederländerna238
Sverige36
Unionen7609
Förenade kungariket141
TAC7750
(1)Endast för fångster av sill som tas som bifångst i fisken med nätredskap med en maskstorlek som understiger 32 mm.
Art:Sill(1)
Clupea harengus
Zon:4c, 7d(2)
(HER/4CXB7D)
Belgien8257(3)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark668(3)
Tyskland452(3)
Frankrike9274(3)
Nederländerna16142(3)
Unionen34793(3)
Förenade kungariketpm(3)
TAC356357
(1)Endast för fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.
(2)Med undantag för Blackwater-beståndet gäller hänvisningen sillbeståndet i havsområdet vid Themsens mynning inom en zon som avgränsas av en loxodrom som går söderut från Landguard Point (51° 56' N, 1° 9,1' E) till latitud 51° 33' N och vidare västerut till en punkt på Förenade kungarikets kust.
(3)Särskilt villkor: Upp till 50 % av denna kvot får tas i 4b (HER/*04B.).
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6b och 6aN(1)
(HER/5B6ANB)
Tyskland206(2)Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike39(2)
Irland278(2)
Nederländerna206(2)
Unionen729(2)
Förenade kungariketpm(2)
TACpm
(1)Hänvisningen gäller sillbeståndet i den del av Ices-område 6a som är belägen öster om meridianen för longitud 7° W och norr om parallellen för latitud 55° N eller väster om meridianen för longitud 7° W och norr om parallellen för latitud 56° N, med undantag av Clyde.
(2)Det ska vara förbjudet att bedriva riktat fiske efter sill i den del av de Ices-områden som omfattas av denna TAC vilken ligger mellan 56° N och 57° 30' N, med undantag för ett bälte på sex sjömil mätt från baslinjen i Förenade kungarikets territorialhav.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:6aS(1), 7b, 7c
(HER/6AS7BC)
Irland721Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Nederländerna72
Unionen793
TAC793
(1)Hänvisningen gäller sillbeståndet i 6a söder om 56° 00' N och väster om 07° 00' W.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7a(1)
(HER/07A/MM)
Irland471Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen471
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Zonen minskas med ett område som avgränsas av
— latitud 52° 30' N i norr,
— latitud 52° 00' N i söder,
— Irlands kust i väster,
— Förenade kungarikets kust i öster.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7e och 7f (HER/7EF.)
Frankrike271Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen271
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7g(1), 7h(1), 7j(1) och 7k(1)
(HER/7G-K.)
Tyskland6(2)Analytisk TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike31(2)
Irland437(2)
Nederländerna31(2)
Unionen505(2)
Förenade kungariketpm(2)
TACpm(2)
(1)Zonen utökas med ett område som avgränsas av
— latitud 52° 30' N i norr,
— latitud 52° 00' N i söder,
— Irlands kust i väster,
— Förenade kungarikets kust i öster.
(2)Denna kvot får endast tilldelas fartyg som deltar i kontrollfiske för att möjliggöra insamling av fiskeribaserade data för detta bestånd enligt Ices bedömning. Den berörda medlemsstaten ska meddela kommissionen fartygets/fartygens namn innan några fångster tillåts.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Skagerrak
(COD/03AN.)
Belgien5Analytisk TAC
Danmark1515
Tyskland38
Nederländerna9
Sverige265
Unionen1832
TAC1893
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:4; Unionens vatten i 2a, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt
(COD/2A3AX4)
Belgien347(1)Analytisk TAC
Danmark1993
Tyskland1263
Frankrike428(1)
Nederländerna1126(1)
Sverige13
Unionen5170
Norge2252(2)
Förenade kungariket5824(1)
TAC13246
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i: 7d (COD/*07D.).
(2)Får tas i unionens vatten. Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zon:

Norska vatten i 4 (COD/*04N-)

Unionen4494
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(COD/4N-S62)
Sverige382(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen382
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoten för dessa arter.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:6b, unionens vatten och internationella vatten i 5b väster om 12° 00' W och i 12 och 14
(COD/5W6-14)
Belgien0Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland0
Frankrike1
Irland2
Unionen3
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:6a, unionens vatten och internationella vatten i 5b öster om 12° 00' W
(COD/5BE6A)
Belgien1(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland7(1)
Frankrike76(1)
Irland142(1)
Unionen226(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Endast för bifångster av torsk i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter torsk är tillåtet inom denna kvot.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7a
(COD/07A.)
Belgien1(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike3(1)
Irland49(1)
Nederländerna1(1)
Unionen54(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7b, 7c, 7e–7k, 8, 9 och 10; unionens vatten
i Cecaf 34.1.1
(COD/7XAD34)
Belgien7(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike114(1)
Irland166(1)
Nederländerna0(1)
Unionen287(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Endast för bifångster av torsk i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter torsk är tillåtet inom denna kvot.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7d
(COD/07D.)
Belgien33(1)Analytisk TAC
Frankrike648(1)
Nederländerna19(1)
Unionen700(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i: 4; Unionens vatten i 2a, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt (COD/*2A3X4)
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(LEZ/2AC4-C)
Belgien5Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark4
Tyskland4
Frankrike24
Nederländerna19
Unionen56
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6;
internationella vatten i 12 och 14
(LEZ/56-14)
Spanien308Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike1204(1)
Irland352
Unionen1864
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i: unionens vatten i 2a och 4 (LEZ/*2AC4C).
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:7
(LEZ/07.)
Belgien274(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien3045(2)
Frankrike3696(2)
Irland1680(2)
Unionen8695
Förenade kungariketpm(2)
TACpm
(1)10 % av denna kvot får utnyttjas i 8a, 8b, 8d och 8e (LEZ/*8ABDE) för bifångster i riktat fiske efter tunga.
(2)35 % av denna kvot får fiskas i 8a, 8b, 8d och 8e (LEZ/*8ABDE).
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(LEZ/8ABDE.)
Spanien585Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike472
Unionen1057
TAC1057
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(ANF/2AC4-C)
Belgien182(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark401(1)
Tyskland196(1)
Frankrike37(1)
Nederländerna138(1)
Sverige5(1)
Unionen959(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i: 6; unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14 (ANF/*56-14).
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:Norska vatten i 4
(ANF/04-N.)
Belgien37Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Danmark935
Tyskland15
Nederländerna13
Unionen1000
TACEj tillämpligt
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:6; unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(ANF/56-14)
Belgien118(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland134(1)
Spanien126
Frankrike1449(1)
Irland328
Nederländerna113(1)
Unionen2268
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i: unionens vatten i 2a och 4 (ANF/*2AC4C).
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:7
(ANF/07.)
Belgien2046(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland228(1)
Spanien813(1)
Frankrike13129(1)
Irland1678(1)
Nederländerna265(1)
Unionen18159(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i 8a, 8b, 8d och 8e (ANF/*8ABDE).
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:8a, 8b, 8d and 8e
(ANF/8ABDE.)
Spanien941Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike5235
Unionen6176
TAC6176
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:3a
(HAD/03A.)
Belgien12Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark2120
Tyskland135
Nederländerna2
Sverige250
Unionen2519
TAC2630
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:4; unionens vatten i 2a
(HAD/2AC4.)
Belgien287Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark1970
Tyskland1254
Frankrike2185
Nederländerna215
Sverige169
Unionen6080
Norge9841
Förenade kungariket26865
TAC42785

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zoner:

Norska vatten i 4 (HAD/*04N-)

Unionen4523
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(HAD/4N-S62)
Sverige707(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen707
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av torsk, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoten för dessa arter.
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6b, 12 och 14
(HAD/6B1214)
Belgien7Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland9
Frankrike347
Irland247
Unionen610
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b och 6a
(HAD/5BC6A.)
Belgien6(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland6(1)
Frankrike264(1)
Irland650(1)
Unionen925
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Högst 10 % av denna kvot får fiskas i 4, unionens vatten i 2a (HAD/*2AC4.).
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:7b–7k, 8, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(HAD/7X7A34)
Belgien91Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike5441
Irland1814
Unionen7346
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:7a
(HAD/07A.)
Belgien29Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike129
Irland771
Unionen929
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:3a
(WHG/03A.)
Danmark271Försiktighets-TAC
Nederländerna1
Sverige29
Unionen301
TAC929
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:4; unionens vatten i 2a
(WHG/2AC4.)
Belgien296Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark1281
Tyskland333
Frankrike1925
Nederländerna740
Sverige2
Unionen4575
Norge2131(1)
Förenade kungariket12506
TAC21306
(1)Får tas i unionens vatten. Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zoner:

Norska vatten i 4 (WHG/*04N-)

Unionen4518
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:6; unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(WHG/56-14)
Tyskland1(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike20(1)
Irland122(1)
Unionen143(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Endast för bifångster av vitling i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter vitling är tillåtet inom denna kvot.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:7a
(WHG/07A.)
Belgien1(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike9(1)
Irland114(1)
Nederländerna0(1)
Unionen124(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Endast för bifångster av vitling i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter vitling är tillåtet inom denna kvot.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7j och 7k
(WHG/7X7A-C)
Belgien46Analytisk TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike2928
Irland2324
Nederländerna25
Unionen5323
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Vitling och lyrtorsk
Merlangius merlangus och
Pollachius pollachius
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(W/P/4N-S62)
Sverige190(1)Försiktighets-TAC
Unionen190
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av torsk, kolja och gråsej ska räknas av från kvoten för dessa arter.
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:3a
(HKE/03A.)
Danmark2058(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Sverige175(1)
Unionen2233
TAC2233
(1)Överföringar från denna kvot får göras till unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(HKE/2AC4-C)
Belgien21(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark865(1)
Tyskland99(1)
Frankrike191(1)
Nederländerna50(1)
Unionen1226(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Högst 10 % av denna kvot får användas för bifångster i 3a (HKE/*03A.).
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:6 och 7, unionens vatten och internationella vatten i 5b,
internationella vatten i 12 och 14
(HKE/571214)
Belgien290(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien9311
Frankrike14379(1)
Irland1742
Nederländerna187(1)
Unionen25909
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Överföringar från denna kvot får göras till unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zoner:

8a, 8b, 8d and 8e (HKE/*8ABDE)

Belgien38
Spanien1533
Frankrike1533
Irland192
Nederländerna19
Unionen3315
Förenade kungariketpm
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(HKE/8ABDE.)
Belgien9(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien6622
Frankrike14870
Nederländerna19(1)
Unionen21520
TACpm
(1)Överföringar från denna kvot får göras till unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zoner:

6 och 7, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14 (HKE/*57-14)

Belgien2
Spanien1918
Frankrike3453
Nederländerna6
Unionen5379
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Norska vatten i 2 och 4
(WHB/24-N.)
Danmark0Analytisk TAC
Unionen0
TACEj tillämpligt
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14
(WHB/1X14)
Danmark45680Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland17761
Spanien38726(1)
Frankrike31789
Irland35373
Nederländerna55700
Portugal3598(1)
Sverige11300
Unionen239927(2)
Norge37500
Färöarnapm
Förenade kungariket71670(1)
TACEj tillämpligt
(1)Överföringar från denna kvot får göras till 8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.
(2)Särskilt villkor: Av unionskvoterna i unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14 (WHB/*NZJM1) och i 8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (WHB/*NZJM2), får följande kvantitet fiskas i norsk ekonomisk zon eller i fiskezonen runt Jan Mayen:
141648
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(WHB/8C3411)
Spanien28644Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Portugal7161
Unionen35805(1)
TACEj tillämpligt
(1)Särskilt villkor: Av unionskvoterna i unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14 (WHB/*NZJM1) och i 8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (WHB/*NZJM2), får följande kvantitet fiskas i norsk ekonomisk zon eller i fiskezonen runt Jan Mayen:
141648
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Unionens vatten i 2, 4a, 5, 6 norr om 56° 30' N och 7 väster om 12° W
(WHB/24A567)
Norge141648(1) (2)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Färöarnapm
TACEj tillämpligt
(1)Ska räknas av från den kvot som fastställts av Norge.
(2)Särskilt villkor: Fångsten i 4a får vara högst nedan angivna mängd (WHB/*04A-C):
pm
Art:Bergskädda och rödtunga
Microstomus kitt och
Glyptocephalus cynoglossus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(L/W/2AC4-C)
Belgien160Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark440
Tyskland57
Frankrike121
Nederländerna366
Sverige5
Unionen1149
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5b, 6 och 7
(BLI/5B67-)
Tyskland68Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Estland10
Spanien213
Frankrike4858
Irland19
Litauen4
Polen2
Övriga19(1)
Unionen5193
Norge0(2)
Färöarnapm(3)
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BLI/5B67_AMS).
(2)Ska fiskas i unionens vatten i 2a, 4, 5b, 6 och 7 (BLI/*24X7C).
(3)Bifångster av skoläst och dolkfisk ska räknas av från denna kvot. Ska fiskas i unionens vatten i 6a norr om 56° 30' N och 6b. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten.
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Internationella vatten i 12
(BLI/12INT-)
Estland0(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien54(1)
Frankrike1(1)
Litauen1(1)
Övriga0(1)(2)
Unionen56(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
(2)Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BLI/12INT_AMS).
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 2 och 4
(BLI/24-)
Danmark1Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland1
Irland1
Frankrike5
Övriga1(1)
Unionen9
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BLI/24_AMS).
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 3a
(BLI/03A-)
Danmark1Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland1
Sverige1
Unionen3
TAC3
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1 och 2
(LIN/1/2.)
DanmarkpmFörsiktighets-TAC
Tysklandpm
Frankrikepm
Övrigapm(1)
Unionenpm
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (LIN/1/2_AMS).
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten i 3a
(LIN/03A-C.)
Belgien5Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark42
Tyskland5
Sverige16
Unionen68
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten i 4
(LIN/04-C.)
Belgien10(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark160(1)
Tyskland100(1)
Frankrike90
Nederländerna3
Sverige7(1)
Unionen370
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % men högst 75 ton får fiskas i unionens vatten i 3a (LIN/*03A-C).
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 5
(LIN/05EI.)
BelgienpmFörsiktighets-TAC
Danmarkpm
Tysklandpm
Frankrikepm
Unionenpm
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 6, 7, 8, 9, 10, 12 och 14
(LIN/6X14.)
Belgien30(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark5(1)
Tyskland110(1)
Irland596
Spanien2231
Frankrike2380(1)
Portugal5
Unionen5357
Norge0
Färöarnapm
Förenade kungariketpm(1)
TACpm
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 35 % får fiskas i: unionens vatten i 4 (LIN/*04-C).
Art:Långa
Molva molva
Zon:Norska vatten i 4
(LIN/04-N.)
Belgien7Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Danmark858
Tyskland24
Frankrike10
Nederländerna1
Unionen900
TACEj tillämpligt
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(NEP/2AC4-C)
Belgien581Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark581
Tyskland9
Frankrike17
Nederländerna300
Unionen1488
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:Norska vatten i 4
(NEP/04-N.)
Danmark200Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tyskland0
Unionen200
TACEj tillämpligt
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:6; unionens vatten och internationella vatten i 5b
(NEP/5BC6.)
SpanienpmAnalytisk TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrikepm
Irlandpm
Unionenpm
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:7
(NEP/07.)
Spanien579(1)Analytisk TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike2345(1)
Irland3557(1)
Unionen6481(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zon:
Funktionell enhet 16 i Ices-delområde 7 (NEP/*07U16):
Spanien578
Frankrike362
Irland696
Unionen1636
Förenade kungariketpm
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:3a
(PRA/03A.)
Danmark1741Analytisk TAC
Sverige938
Unionen2679
TAC5016
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(PRA/2AC4-C)
Danmark286Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Nederländerna3
Sverige12
Unionen301
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(PRA/4N-S62)
Danmark200Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Sverige123(1)
Unionen323
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoterna för dessa arter.
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:Skagerrak
(PLE/03AN.)
Belgien82Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark10596
Tyskland54
Nederländerna2038
Sverige568
Unionen13338
TAC19188
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:4; Unionens vatten i 2a, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt
(PLE/2A3AX4)
Belgien4472Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark14533
Tyskland4192
Frankrike839
Nederländerna27949
Unionen51985
Norge10039
Förenade kungariket37960
TAC143419

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zon:

Norska vatten i 4 (PLE/*04N-)

Unionen39153
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:6; unionens vatten och internationella vatten i 5b,
internationella vatten i 12 och 14
(PLE/56-14)
Frankrike6Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Irland144
Unionen150
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7a
(PLE/07A.)
Belgien43Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike19
Irland737
Nederländerna13
Unionen812
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7d och 7e
(PLE/7DE.)
Belgien1126Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike3755
Unionen4881
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7f och 7g
(PLE/7FG.)
Belgien247Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike443
Irland145
Unionen835
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7h, 7j och 7k
(PLE/7HJK.)
Belgien2(1)Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike4(1)
Irland15(1)
Nederländerna9(1)
Unionen30(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Endast för bifångster av rödspätta i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter rödspätta är tillåtet inom denna kvot.
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:6; unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(POL/56-14)
Spanien1Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike30
Irland9
Unionen40
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:3a och 4, unionens vatten i 2a
(POK/2C3A4)
Belgien19Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark2287
Tyskland5776
Frankrike13594
Nederländerna58
Sverige314
Unionen22048
Norge31096(1)
Förenade kungariket6368
TAC59512
(1)Får enbart tas i unionens vatten i 4 och i 3a (POK/*3A4-C). Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av denna TAC.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:6; Unionens vatten och internationella vatten i 5b, 12 och 14
(POK/56-14)
Tyskland319Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike3160
Irland369
Unionen3848
Norge0
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Norska vatten söder om 62° N
(POK/4N-S62)
Sverige880(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen880
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk och vitling ska räknas av från kvoten för dessa arter.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:7, 8, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(POK/7/3411)
Belgien4Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike694
Irland870
Unionen1568
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Piggvar och slätvar
Scophthalmus maximus och Scophthalmus rhombus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(T/B/2AC4-C)
Belgien248Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark530
Tyskland135
Frankrike64
Nederländerna1879
Sverige3
Unionen2859
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(SRX/2AC4-C)
Belgien145(1) (2) (3)(4)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark6(1) (2) (3)
Tyskland7(1) (2) (3)
Frankrike23(1) (2) (3)(4)
Nederländerna123(1) (2) (3)(4)
Unionen304(1) (3)
Förenade kungariketpm(1) (2) (3)(4)
TACpm(3)
(1)Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) i unionens vatten i 4 (RJH/04-C.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/2AC4-C) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) ska rapporteras separat.
(2)Bifångstkvot. Dessa arter får inte utgöra mer än 25 % av den levande vikten av den fångst som behålls ombord per fiskeresa. Detta villkor gäller endast fartyg med en längd överallt av mer än 15 meter. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten enligt artikel 15.1 i förordning (EU) nr 1380/2013.
(3)Detta gäller inte ljus rocka (Raja brachyura) i unionens vatten i 2a eller småögd rocka (Raja microocellata) i unionens vatten i 2a och 4. Vid oavsiktlig fångst får dessa arter inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart. Fiskare ska uppmanas att utarbeta och använda metoder och utrustning som underlättar ett snabbt och säkert frisläppande av dessa arter.
(4)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i unionens vatten i 7d (SRX/*07D2.), utan att det påverkar förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning för de områden som där anges. Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*07D2.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*07D2.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*07D2.) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*07D2.) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 3a
(SRX/03A-C.)
Danmark22(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Sverige6(1)
Unionen28(1)
TAC28
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/03A-C.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/03A-C.) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/03A-C.) ska rapporteras separat.
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 6a, 6b, 7a–7c och 7e–7k
(SRX/67AKXD)
Belgien473(1) (2) (3)(4)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Estland3(1) (2) (3)(4)
Frankrike2121(1) (2) (3)(4)
Tyskland6(1) (2) (3)(4)
Irland683(1) (2) (3)(4)
Litauen11(1) (2) (3)(4)
Nederländerna2(1) (2) (3)(4)
Portugal12(1) (2) (3)(4)
Spanien571(1) (2) (3)(4)
Unionen3882(1) (2) (3)(4)
Förenade kungariketpm(1) (2) (3)(4)
TACpm(3)(4)
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/67AKXD), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/67AKXD), sandrocka (Raja circularis) (RJI/67AKXD) och näbbrocka (Raja fullonica) (RJF/67AKXD) ska rapporteras separat.
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 7d (SRX/*07D.), utan att det påverkar förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning för de områden som där anges. Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*07D.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*07D.), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*07D.), sandrocka (Raja circularis) (RJI/*07D.) och näbbrocka (Raja fullonica) (RJF/*07D.) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).
(3)Detta gäller inte småögd rocka (Raja microocellata), utom i unionens vatten i 7f och 7g. Vid oavsiktlig fångst får exemplar av dessa arter inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart. Fiskare ska uppmanas att utarbeta och använda metoder och utrustning som underlättar ett snabbt och säkert frisläppande av dessa arter. Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter småögd rocka i unionens vatten i 7f och 7g (RJE/7FG.) tas:
Art:Småögd rocka
Raja microocellata
Zon:Unionens vatten i 7f och 7g
(RJE/7FG.)
Belgien5Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Estland0
Frankrike23
Tyskland0
Irland7
Litauen0
Nederländerna0
Portugal0
Spanien6
Unionen41
Förenade kungariketpm
TACpm
Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 7d och rapporteras enligt följande kod: (RJE/*07D.). Detta särskilda villkor påverkar inte förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning för de områden som anges där.
(4)Detta gäller inte brokrocka (Raja undulata).
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 7d
(SRX/07D.)
Belgien61(1) (2) (3) (4)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike514(1) (2) (3) (4)
Nederländerna3(1) (2) (3) (4)
Unionen578(1) (2) (3) (4)
Förenade kungariketpm(1) (2) (3) (4)
TACpm(4)
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/07D.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/07D.), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/07D.) och småögd rocka (Raja microocellata) (RJE/07D.) ska rapporteras separat.
(2)Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i unionens vatten i 6a, 6b, 7a–7c och 7e–7k (SRX/*67AKD). Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*67AKD), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*67AKD) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*67AKD) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).
(3)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i unionens vatten i 2a och 4 (SRX/*2AC4C). Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) i unionens vatten i 4 (RJH/*04-C.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*2AC4C), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*2AC4C) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*2AC4C) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata).
(4)Detta gäller inte brokrocka (Raja undulata).
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 8 och 9
(SRX/89-C.)
Belgien10(1) (2)Försiktighets-TAC
Frankrike1949(1) (2)
Portugal1580(1) (2)
Spanien1590(1) (2)
Unionen5129(1) (2)
Förenade kungariketpm(1) (2)
TACpm(2)
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/89-C.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/89-C.) och knaggrocka (Raja clavata) (RJC/89-C.) ska rapporteras separat.
(2)Detta gäller inte brokrocka (Raja undulata). Fiske efter denna art får inte förekomma i de områden som omfattas av denna TAC. I de fall landningsskyldigheten inte är tillämplig, får bifångst av brokrocka i delområdena 8 och 9 endast landas hel eller rensad. Fångsterna ska ligga under kvoterna i tabellen nedan. Ovannämnda bestämmelser påverkar inte förbuden i artiklarna 13 och 48 i denna förordning för de områden som anges där. Bifångster av brokrocka ska rapporteras separat med de koder som anges i tabellerna nedan. Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter brokrocka tas:
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:Unionens vatten i 8
(RJU/8-C.)
Belgien0Försiktighets-TAC
Frankrike13
Portugal10
Spanien10
Unionen33
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:Unionens vatten i 9
(RJU/9-C.)
Belgien0Försiktighets-TAC
Frankrike20
Portugal15
Spanien15
Unionen50
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Unionens vatten i 2a och 4, unionens vatten och internationella vatten i 5b och 6
(GHL/2A-C46)
DanmarkpmAnalytisk TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tysklandpm
Estlandpm
Spanien
Frankrikepm
Irlandpm
Litauenpm
Polenpm
Unionenpm
Norgepm(1)
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Ska tas i unionens vatten i 2a och 6. I 6 får denna kvantitet endast fiskas med långrev (GHL/*2A6-C).
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:3a och 4, unionens vatten i 2a, 3b, 3c och delsektionerna 22–32
(MAC/2A34.)
Belgien544(1)(2)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark18666(1)(2)
Tyskland567(1)(2)
Frankrike1713(1)(2)
Nederländerna1724(1)(2)
Sverige5108(1) (2)(3)
Unionen28322(1) (2)
Norge191845(4)
Förenade kungariketpm(1)(2)
TAC852284
(1)Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter även tas i följande två zoner:
Norska vatten i 2a (MAC/*02AN-)Färöiska vatten (MAC/*FRO1)
Belgien109pm
Danmark3732pm
Tyskland113pm
Frankrike343pm
Nederländerna345pm
Sverige1022pm
Unionen5664pm
Förenade kungariketpmpm
(2)Får också tas i norska vatten i 4a (MAC/*4AN.).
(3)Särskilt villkor: Inbegripet följande tonnage, som ska tas i norska vatten i 2a och 4a (MAC/*2A4AN):
251
Vid fiske enligt detta särskilda villkor ska bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej räknas av från kvoterna för dessa arter.
(4)Ska dras av från Norges andel av TAC:en (tillträdeskvot). Denna mängd inbegriper följande andel för Norge av TAC:en för Nordsjön:
55397
Denna kvot får fiskas endast i 4a (MAC/*04A.), utom när det gäller följande mängd, i ton, som får fiskas i 3a (MAC/*03A.):
pm

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zoner:

3a3a och 4bc4b4c6, internationella vatten i 2a, under perioderna 1 januari–15 februari och 1 september–31 december
(MAC/*03A.)(MAC/*3A4BC)(MAC/*04B.)(MAC/*04C.)(MAC/*2A6.)
Danmark041300011200
Frankrike0490000
Nederländerna0490000
Sverige00390102914
Förenade kungariket0490000
Norgepm0000
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:6, 7, 8a, 8b, 8d och 8e, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 2a, 12 och 14
(MAC/2CX14-)
Tyskland18254(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien19(1)
Estland152(1)
Frankrike12171(1)
Irland60847(1)
Lettland112(1)
Litauen112(1)
Nederländerna26620(1)
Polen1285(1)
Unionen119573(1)
Norge14843(2) (3)
Färöarnapm(4)
Förenade kungariketpm(1)
TAC852284
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % får göras tillgängliga för utbyte för att fiskas av Spanien, Frankrike och Portugal i 8c, 9 och 10 och unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (MAC/*8C910).
(2)Får fiskas i 2a, 6a norr om 56° 30' N, 4a, 7d, 7e, 7f och 7h (MAC/*AX7H).
(3)Följande ytterligare tillträdeskvot, i ton, får fiskas av Norge norr om 56° 30' N och räknas av från dess fångstbegränsning (MAC/*N5630):
38369
(4)Denna mängd ska dras av från Färöarnas fångstbegränsning (tillträdeskvot). Får endast fiskas i 6a norr om 56° 30' N (MAC/*6AN56). Under perioderna 1 januari–15 februari och 1 oktober–31 december får dock denna kvot fiskas även i 2a och 4a norr om 59° (EU-zon) (MAC/*24N59).

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner och under följande perioder:

Unionens vatten i 2a, unionens vatten och norska vatten i 4a. Under perioderna 1 januari–15 februari och 1 september–31 decemberNorska vatten i 2aFäröiska vatten
(MAC/*4A-EN)(MAC/*2AN-)(MAC/*FRO2)
Tyskland45911281pm
Frankrike3061853pm
Irland153054269pm
Nederländerna66961867pm
Unionen4209120013pm
Förenade kungariketpmpmpm
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:8c, 9 och 10, unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(MAC/8C3411)
Spanien32081(1)Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike213(1)
Portugal6631(1)
Unionen38925
TAC852284
(1)Särskilt villkor: Kvantiteter som byts med andra medlemsstater får tas i 8a, 8b och 8d (MAC/*8ABD.). De kvantiteter som tillhandahålls av Spanien, Portugal eller Frankrike i utbytessyfte och som ska tas i 8a, 8b och 8d får dock inte överskrida 25 % av den givande medlemsstatens kvoter.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zon:

8b (MAC/*08B.)

Spanien2694
Frankrike18
Portugal557
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:Norska vatten i 2a och 4a
(MAC/2A4A-N)
Danmark13359Analytisk TAC
Unionen13359
TACEj tillämpligt
Art:Tunga
Solea solea
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(SOL/24-C.)
Belgien954Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark437
Tyskland764
Frankrike191
Nederländerna8619
Unionen10964
Norge10(1)
Förenade kungariketpm
TACpm
(1)Får enbart fiskas i unionens vatten i 4 (SOL/*04-C.).
Art:Tunga
Solea solea
Zon:6; unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14
(SOL/56-14)
Irland27Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen27
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7a
(SOL/07A.)
Belgien213Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike3
Irland61
Nederländerna68
Unionen345
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7d
(SOL/07D.)
Belgien507Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike1014
Unionen1521
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7e
(SOL/07E.)
Belgien37Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike400
Unionen437
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7f och 7g
(SOL/7FG.)
Belgien497Analytisk TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike50
Irland25
Unionen572
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7h, 7j och 7k
(SOL/7HJK.)
Belgien13Försiktighets-TAC
Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike27
Irland73
Nederländerna22
Unionen135
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Skarpsill och därtill hörande bifångster
Sprattus sprattus
Zon:3a
(SPR/03A.)
Danmarkpm(1)(2)Analytisk TAC
Tysklandpm(1)(2)
Sverigepm(1)(2)
Unionenpm(1)(2)
TACpm(2)
(1)Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling och kolja (OTH/*03A.). Bifångster av vitling och kolja som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(2)Denna kvot får endast fiskas under perioden 1 juli 2021–30 juni 2022.
Art:Skarpsill och därtill hörande bifångster
Sprattus sprattus
Zon:Unionens vatten i 2a och 4
(SPR/2AC4-C)
Belgienpm(1)(2)Analytisk TAC
Danmarkpm(1)(2)
Tysklandpm(1)(2)
Frankrikepm(1)(2)
Nederländernapm(1)(2)
Sverigepm(1) (2)(3)
Unionenpm(1)(2)
Norgepm(1)
Färöarnapm(1)(4)
Förenade kungariketpm(1)(2)
TACpm(1)
(1)Kvoten får endast fiskas under perioden 1 juli 2021–30 juni 2022.
(2)Upp till 2 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling (OTH/*2AC4C). Bifångster av vitling som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2012 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(3)Inklusive tobisar.
(4)Får omfatta upp till 4 % bifångst av sill.
Art:Skarpsill
Sprattus sprattus
Zon:7d och 7e
(SPR/7DE.)
Belgien2Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark166
Tyskland2
Frankrike36
Nederländerna36
Unionen242
Förenade kungariketpm
TACpm
Art:Pigghaj
Squalus acanthias
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 1, 5, 6, 7, 8, 12 och 14
(DGS/15X14)
Belgien10(1)Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland2(1)
Spanien5(1)
Frankrike44(1)
Irland28(1)
Nederländerna0(1)
Portugal0(1)
Unionen89(1)
Förenade kungariketpm(1)
TACpm(1)
(1)Pigghaj får inte fiskas i de områden som omfattas av denna TAC. Vid oavsiktlig fångst i fiske där pigghaj inte omfattas av landningsskyldigheten får exemplaren inte komma till skada och de ska frisläppas omedelbart, i enlighet med kraven i artiklarna 20 och 57 i denna förordning. Genom undantag från artikel 14 får fartyg som deltar i programmet för undvikande av bifångst som godkänts av STECF, per månad, inte landa mer än 2 ton pigghaj som är död vid den tidpunkt då fiskeredskapet halas ombord. Medlemsstater som deltar i programmet för undvikande av bifångst ska säkerställa att de totala årliga landningarna av pigghaj på grundval av detta undantag inte överstiger ovanstående mängder. De ska meddela kommissionen förteckningen över deltagande fartyg innan de tillåter någon landning. Medlemsstaterna ska utbyta information om områden för fångstundvikande.
Art:Taggmakrillar och därtill hörande bifångster
Trachurus spp.
Zon:Unionens vatten i 4b, 4c och 7d
(JAX/4BC7D)
Belgien7(1)Försiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark3118(1)
Tyskland275(1) (2)
Spanien58(1)
Frankrike258(1) (2)
Irland196(1)
Nederländerna1876(1) (2)
Portugal6(1)
Sverige44(1)
Unionen5838
Norge0(3)
Förenade kungariketpm(1) (2)
TACpm
(1)Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill (OTH/*4BC7D). Bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill som räknas av från kvoten enligt denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten enligt artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(2)Särskilt villkor: upp till 5 % av denna kvot fiskad i sektion 7d får räknas som fiskad inom kvoten för följande zon: unionens vatten i 2a, 4a, 6, 7a–7c, 7e–7k, 8a, 8b, 8d och 8e, unionens vatten och internationella vatten i 5b, internationella vatten i 12 och 14 (JAX/*7D-EU).
(3)Får fiskas i unionens vatten i 4a, men inte i unionens vatten i 7d (JAX/*04-C.).
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:8c
(JAX/08C.)
Spanien5808(1)Analytisk TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike101
Portugal574(1)
Unionen6483
TAC6483
(1)Särskilt villkor: upp till 10 % av denna kvot får fiskas i 9 (JAX/*09.).
Art:Vitlinglyra och därtill hörande bifångster
Trisopterus esmarkii
Zon:3a, Unionens vatten i 2a och 4
(NOP/2A3A4.)
År2021Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Danmark94372(1)(3)
Tyskland19(1) (2)(3)
Nederländerna70(1)(2)(3)
Unionen94461(1)(3)
Förenade kungariketpm
Norge0(4)
Färöarnapm(5)
TACEj tillämpligt
(1)Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av kolja och vitling (OT2/*2A3A4). Bifångster av kolja och vitling som räknas av från kvoten i enlighet med denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten i enlighet med artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2012 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(2)Denna kvot får endast fiskas i unionens vatten i Ices-områdena 2a, 3a och 4.
(3)Unionskvoten får endast fiskas under perioden 1 november 2020–31 juli 2021.
(4)En sorteringsrist ska användas.
(5)En sorteringsrist ska användas. Den inkluderar högst 15 % oundvikliga bifångster (NOP/*2A3A4), som ska räknas av från denna kvot.
Art:IndustrifiskZon:Norska vatten i 4
(I/F/04-N.)
Sverige800(1) (2)Försiktighets-TAC
Unionen800
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej ska räknas av från kvoterna för dessa arter.
(2)Särskilt villkor: Varav högst följande mängd taggmakrillar (JAX/*04-N.):
400
Art:Övriga arterZon:Unionens vatten i 5b, 6 och 7
(OTH/5B67-C)
UnionenEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Norgepm(1)
TACEj tillämpligt
(1)Endast fångad med långrev.
Art:Övriga arterZon:Norska vatten i 4
(OTH/04-N.)
Belgien23Försiktighets-TAC
Danmark2081
Tyskland234
Frankrike96
Nederländerna166
SverigeEj tillämpligt(1)
Unionen2600(2)
TACEj tillämpligt
(1)Kvot för ”övriga arter” som Norge enligt tradition tilldelar Sverige.
(2)Arter som inte omfattas av andra TAC:er.
Art:Övriga arterZon:Unionens vatten i 2a, 4 och 6a norr om 56° 30' N
(OTH/2A46AN)
UnionenEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Norge1000(1) (2)
Färöarnapm(3)
TACEj tillämpligt
(1)Begränsat till 2a och 4 (OTH/*2A4-C).
(2)Arter som inte omfattas av andra TAC:er.
(3)Ska fiskas i 4 och 6a norr om 56° 30' N (OTH/*46AN).
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:Norska vatten i 4
(HKE/04-N.)
Belgien17Försiktighets-TAC”
Danmark1601
Tyskland180
Frankrike74
Nederländerna128
SverigeEj tillämpligt
Unionen2000
TACEj tillämpligt

DEL C: Ändringar av bilaga IB till förordning (EU) 2021/92

I bilaga IB till förordning (EU) 2021/92 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Unionens vatten, färöiska vatten, norska vatten och internationella vatten i 1 och 2
(HER/1/2-)
Belgien13(1)Analytisk TAC
Danmark13015(1)
Tyskland2279(1)
Spanien43(1)
Frankrike562(1)
Irland3370(1)
Nederländerna4658(1)
Polen659(1)
Portugal43(1)
Finland202(1)
Sverige4823(1)
Unionen29667(1)
Förenade kungariket12715(1)
Färöarnapm(2)(3)
Norge0(2)(4)
TAC651033
(1)När fångster rapporteras till kommissionen ska även de kvantiteter som fiskats i vart och ett av följande områden rapporteras: NEAFC:s regleringsområde och unionens vatten.
(2)Får fiskas i unionens vatten norr om 62° N.
(3)Ska räknas av från Färöarnas fångstbegränsningar.
(4)Ska räknas av från Norges fångstbegränsningar.

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas upp i följande zoner:

Norska vatten norr om 62° N och fiskezonen runt Jan Mayen (HER/*2AJMN)

29667

2, 5b norr om 62° N (färöiska vatten) (HER/*25B-F)

Belgienpm
Danmarkpm
Tysklandpm
Spanienpm
Frankrikepm
Irlandpm
Nederländernapm
Polenpm
Portugalpm
Finlandpm
Sverigepm
Förenade kungariketpm
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(COD/1N2AB.)
Tyskland2336Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Grekland290
Spanien2607
Irland290
Frankrike2144
Portugal2607
Unionen10274
TACEj tillämpligt
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:1 och 2b
(COD/1/2B.)
Tyskland5626(3)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Spanien11331(3)
Frankrike2658(3)
Polen2335(3)
Portugal2274(3)
Andra medlemsstater421(1) (3)
Unionen24645(2) (3)
Förenade kungariketpm(3)
TACEj tillämpligt
(1)Utom Tyskland, Spanien, Frankrike, Polen och Portugal. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (COD/1/2B_AMS).
(2)Fördelningen av unionens andel av torskbeståndet i zonen Spetsbergen och Björnön samt de därtill hörande bifångsterna av kolja påverkar överhuvudtaget inte rättigheterna och skyldigheterna enligt 1920 års Parisfördrag.
(3)Bifångster av kolja får motsvara upp till 14 % per fiskeinsats. Kvantiteten bifångster av kolja läggs till kvoten för torsk.
Art:Torsk och kolja
Gadus morhua och Melanogrammus aeglefinus
Zon:Färöiska vatten i 5b
(C/H/05B-F.)
TysklandpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrikepm
Unionenpm
Förenade kungariketpm
TACEj tillämpligt
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(HAD/1N2AB.)
Tyskland312Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike188
Unionen500
TACEj tillämpligt
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Färöiska vatten
(WHB/2A4AXF)
DanmarkpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tysklandpm
Frankrikepm
Nederländernapm
Unionenpm(1)
TACEj tillämpligt
(1)Fångster av blåvitling får innehålla oundvikliga bifångster av guldlax.
Art:Långa och birkelånga
Molva molva och molva dypterygia
Zon:Färöiska vatten i 5b
(B/L/05B-F.)
TysklandpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrikepm
Unionenpm(1)
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av skoläst och dolkfisk får räknas av från denna kvot, upp till följande gräns (OTH/*05B-F):
pm
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(POK/1N2AB.)
Tyskland663Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike107
Unionen770
TACEj tillämpligt
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Färöiska vatten i 5b
(POK/05B-F.)
BelgienpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tysklandpm
Frankrikepm
Nederländernapm
Unionenpm
TACEj tillämpligt
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(GHL/1N2AB.)
Tyskland50(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen50(1)
TACEj tillämpligt
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
Art:Djuphavskungsfisk
Sebastes mentella
Zon:Norska vatten i 1 och 2
(REB/1N2AB.)
Tyskland851Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Spanien106
Frankrike93
Portugal450
Unionen1500
TACEj tillämpligt
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Färöiska vatten i 5b
(RED/05B-F.)
BelgienpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tysklandpm
Frankrikepm
Unionenpm
TACEj tillämpligt
Art:Övriga arterZon:Norska vatten i 1 och 2
(OTH/1N2AB.)
Tyskland71(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike29(1)
Unionen100(1)
TACEj tillämpligt
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
Art:Övriga arter(1)Zon:Färöiska vatten i 5b
(OTH/05B-F.)
TysklandpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrikepm
Unionenpm
TACEj tillämpligt
(1)Utom fiskarter utan kommersiellt värde.
Art:Plattfiskar
Pleuronectiformes
Zon:Färöiska vatten i 5b
(FLX/05B-F.)
TysklandpmAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrikepm
Unionenpm
TACEj tillämpligt
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5, 12 och 14
(COD/N1GL14)
Tyskland1950(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Unionen1950(1)
TACEj tillämpligt
(1)Får inte fiskas under perioden 1 mars–31 maj i förvaltningsområdet ”Kleine Bank”, som avgränsas av de linjer som förbinder följande koordinater:
PunktLatitudLongitud
165° 00' N38° 00' W
265° 00' N35° 15' W
364° 00' N35° 15' W
464° 00' N38° 00' W
Art:Långstjärtar
Macrourus spp.
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(GRV/514GRN)
Unionen75(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
TACEj tillämpligt(2)
(1)Särskilt villkor: Fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/514GRN) får inte förekomma. De ska endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat.
(2)Kvantiteten nedan, i ton, tilldelas Norge. Särskilt villkor för denna kvantitet: Fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/514GRN) får inte förekomma. Des ska endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat.
25
Art:Långstjärtar
Macrourus spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1
(GRV/N1GRN.)
Unionen60(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
TACEj tillämpligt(2)
(1)Särskilt villkor: Fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.) får inte förekomma. De ska endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat.
(2)Kvantiteten nedan, i ton, tilldelas Norge. Särskilt villkor för denna kvantitet: Fiske efter skoläst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) och långstjärt (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.) får inte förekomma. De ska endast fångas som bifångst och ska rapporteras separat.
40
Art:Lodda
Mallotus villosus
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(CAP/514GRN)
Danmarkska fastställasAnalytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Tysklandska fastställas
Sverigeska fastställas
Alla medlemsstaterska fastställas(1)
Unionenska fastställas(2)
Norgeska fastställas(2)
TACEj tillämpligt
(1)Danmark, Tyskland och Sverige får inte utnyttja kvoten ”alla medlemsstater” förrän de har uttömt sina egna kvoter. Medlemsstater som har tilldelats mer än 10 % av unionskvoten får dock inte alls utnyttja kvoten ”alla medlemsstater”. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (CAP/514GRN_AMS).
(2)För fiskeperioden 20 juni 2021–15 april 2022.
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(PRA/514GRN)
Danmark1325Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike1325
Unionen2650
Norge1000
Färöarnapm
TACEj tillämpligt
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1
(PRA/N1GRN.)
Danmark1300Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike1300
Unionen2600
TACEj tillämpligt
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1
(GHL/N1G-S68)
Tyskland1700(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Unionen1700(1)
Norge550(1)
TACEj tillämpligt
(1)Ska fiskas söder om 68° N.
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Grönländska vatten i 5, 12 och 14
(GHL/5-14GL)
Tyskland4190Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Unionen4190(1)
Norge650
Färöarnapm
TACEj tillämpligt
(1)Får fiskas av högst sex fartyg samtidigt.
Art:Kungsfiskar (pelagiskt vatten)
Sebastes spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5, 12 och 14
(RED/N1G14P)
Tyskland0(1) (2) (3)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike0(1) (2) (3)
Unionen0(1) (2) (3)
Norge0(1) (2)
Färöarna0(1) (2) (4)
TACEj tillämpligt
(1)Får endast fiskas under perioden 10 maj–31 december.
(2)Får endast fiskas i grönländska vatten inom det bevarandeområde för kungsfiskar som avgränsas av de linjer som förbinder följande koordinater:
PunktLatitudLongitud
164°45'N28°30'W
262°50'N25°45'W
361°55'N26°45'W
461°00'N26°30'W
559°00'N30°00'W
659°00'N34°00'W
761°30'N34°00'W
862°50'N36°00'W
964°45'N28°30'W
(3)Särskilt villkor: Denna kvot får också fiskas i internationella vatten inom ovannämnda bevarandeområde för kungsfiskar (RED/*5-14P).
(4)Får endast fiskas i grönländska vatten i 5 och 14 (RED/*514GN).
Art:Kungsfiskar (bottenlevande)
Sebastes spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5 och 14
(RED/N1G14D)
Tyskland1831(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike9(1)
Unionen1840(1)
TACEj tillämpligt
(1)Får endast fiskas med trål och endast norr och väster om den linje som definieras av följande koordinater:
PunktLatitudLongitud
159°15'N54°26'W
259°15'N44°00'W
359°30'N42°45'W
460°00'N42°00'W
562°00'N40°30'W
662°00'N40°00'W
762°40'N40°15'W
863°09'N39°40'W
963°30'N37°15'W
1064°20'N35°00'W
1165°15'N32°30'W
1265°15'N29°50'W
Art:Bifångster(1)Zon:Grönländska vatten
(B-C/GRL)
Unionen600Försiktighets-TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av långstjärtar (Macrourus spp.) ska rapporteras i enlighet med följande tabeller över fiskemöjligheter: långstjärtar i grönländska vatten i 5 och 14 (GRV/514GRN) och långstjärtar i grönländska vatten i Nafo 1 (GRV/N1GRN).”

DEL D: Ändringar av bilaga IC till förordning (EU) 2021/92

I bilaga IC till förordning (EU) 2021/92 ska tabellen över fiskemöjligheter avseende kungsfiskar i Nafo 3M ersättas med följande:

”Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Nafo 3M
(RED/N3M.)
Estland1571(1)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tyskland513(1)
Lettland1571(1)
Litauen1571(1)
Spanien233(1)
Portugal2354(1)
Unionen7813(1)
TAC8448(1)
(1)Denna kvot ska vara förenlig med TAC:en, som fastställts för detta bestånd för alla avtalsslutande parter i Nafo. Inom gränserna för denna TAC får högst följande halvtidskvantitet fångas före den 1 juli 2021: 4224.”

DEL E: Ändringar av bilaga ID till förordning (EU) 2021/92

I bilaga ID till förordning (EU) 2021/92 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Blåfenad tonfisk
Thunnus thynnus
Zon:Atlanten öster om 45° W och Medelhavet
(BFT/AE45WM)
Cypern168,95(4)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Grekland314,03(7)
Spanien6093,28(2)(4)(7)
Frankrike6012,47(2)(3)(4)
Kroatien950,30(6)
Italien4745,34(4)(5)
Malta389,32(4)
Portugal572,97(7)
Andra medlemsstater64,95(1)
Unionen19311,6(2)(3)(4)(5)
Särskild tilläggstilldelning100(7)
TAC36000
(1)Utom Cypern, Grekland, Spanien, Frankrike, Kroatien, Italien, Malta och Portugal, och uteslutande som bifångst. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BFT/AE45WM_AMS).
(2)Särskilt villkor: Inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som tas av de fartyg som avses i punkt 1 i bilaga VI (BFT/*8301):
Spanien925,33
Frankrike429,87
Unionen1355,20
(3)Särskilt villkor: Inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk som väger minst 6,4 kg eller är minst 70 cm lång, som tas av de fartyg som avses i punkt 1 i bilaga VI (BFT/*641):
Frankrike100,00
Unionen100,00
(4)Särskilt villkor: Inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som tas av de fartyg som avses i punkt 2 i bilaga VI (BFT/*8302):
Spanien122,15
Frankrike120,53
Italien95,13
Cypern3,39
Malta7,80
Unionen349,01
(5)Särskilt villkor: Inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm som tas av de fartyg som avses i punkt 3 i bilaga VI (BFT/*643):
Italien95,13
Unionen95,13
(6)Särskilt villkor: Inom denna TAC ska följande fångstbegränsningar och fördelning mellan medlemsstaterna gälla för fångster av blåfenad tonfisk på mellan 8 kg/75 cm och 30 kg/115 cm, som tas i odlingssyfte av de fartyg som avses i punkt 3 i bilaga VI (BFT/*8303F):
Kroatien857,28
Unionen857,28
(7)Europeiska unionen får, under 2021, utöver den tilldelade kvoten på 19360 ton en extra tilldelning på 100 ton enbart för fartyg för icke-industriellt fiske från vissa ögrupper i Grekland (Joniska öarna), Spanien (Kanarieöarna) och Portugal (Azorerna och Madeira). Den exakta fördelningen av den extra kvantiteten mellan de berörda medlemsstaterna ska vara följande (BFT/AVARCH):
Grekland4,5
Spanien87,3
Portugal8,2
Unionen100
ArtSvärdfisk
Xiphias gladius
Zon:Atlanten norr om 5° N
(SWO/AN05N)
Spanien6535,04(2)Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Portugal1010,29(2)
Andra medlemsstater139,70(1)(2)
Unionen7685,03(3)
TAC13200
(1)Utom Spanien och Portugal, och uteslutande som bifångst. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (SWO/AN05N_AMS).
(2)Särskilt villkor: upp till 2,39 % av denna kvantitet får fiskas i Atlanten söder om 5° N (SWO/*AS05N). De fångster som ska räknas av från det särskilda villkoret för den gemensamma kvoten ska rapporteras separat (SWO/*AN05N_AMS).
(3)Efter överföring av 40 ton till Saint-Pierre-et-Miquelon (Iccats rekommendation 17-02).
Art:Långfenad tonfisk
Thunnus alalunga
Zon:Atlanten norr om 5° N
(ALB/AN05N)
Irland3115,11Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Spanien17557,88
Frankrike5522,24
Portugal1925,70
Unionen28120,92(1)
TAC37801
(1)Antalet unionsfiskefartyg som fiskar efter långfenad tonfisk i Nordatlanten som målart i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 520/2007 ska vara följande:
1253.
Art:Blåhaj
Prionace glauca
Zon:Atlanten norr om 5° N
(BSH/AN05N)
Irland0,96Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Spanien27035,09
Frankrike151,70
Portugal5357,67(1)
Unionen32545,42
TAC39102
(1)Den tidsperiod och den beräkningsmetod som används av Iccat för att fastställa fångstbegränsningen för nordatlantisk blåhaj ska inte påverka den tidsperiod och den beräkningsperiod som används för att fastställa eventuella framtida tilldelningsnycklar på unionsnivå.
Art:Vit marlin
Tetrapturus albidus
Zon:Atlanten
(WHM/ATLANT)
Spanien32,94Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Portugal21,06
Annan1,00(1)
Unionen55,00
TAC355,00
(1)Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (WHM/ATLANT_AMS).”

DEL F: Ändringar av bilaga IH till förordning (EU) 2021/92

Bilaga IH till förordning (EU) 2021/92 ska ersättas med följande:

“” ””

DEL G: Ändringar av kapitel III i bilaga II till förordning (EU) 2021/92

I kapitel III i bilaga II till förordning (EU) 2021/92 ska punkt 5 ersättas med följande:

”5. MAXIMALT ANTAL DAGAR

Det maximala antal dagar till sjöss för vilka en medlemsstat 1 januari – 31 juli 2021 får ge ett fartyg som för dess flagg tillstånd att uppehålla sig i området med ett reglerat redskap ombord anges i tabell I.

Tabell 1 Maximalt antal dagar som ett fartyg får uppehålla sig i området per kategori reglerat redskap under perioden 1 januari – 31 juli 2021
Reglerat redskapMaximalt antal dagar
Bomtrålar, maskstorlek ≥ 80 mmBelgien103
Frankrike110
Passiva nätredskap, maskstorlek ≤ 220 mmBelgien103
Frankrike111”

DEL H: Ändringar av bilaga VI till förordning (EU) 2021/92

Bilaga VI till förordning (EU) 2021/92 ska ändras på följande sätt:

1) Del 4 i bilaga VI ska ersättas med följande:

”4) Högsta antal fiskefartyg per medlemsstat som kan få tillstånd att fiska efter, ombord behålla, omlasta, transportera eller landa blåfenad tonfisk i östra Atlanten och Medelhavet Tabell A Antal fiskefartyg Cypern Grekland Kroatien Italien Frankrike Spanien Malta Portugal Snörpvads-fartyg 1 0 18 21 22 6 2 0 Långrevsfartyg 27 0 0 40 23 44 63 0 Spöfiskefartyg 0 0 0 0 8 68 0 76 Fartyg med handlinor 0 0 12 0 47 1 0 0 Trålare 0 0 0 0 57 0 0 0 Fartyg för småskaligt fiske 0 39 0 0 140 650 117 0 Andra fartyg för icke-industriellt fiske 0 74 0 0 0 0 0 0

2) Punkt 6 ska ersättas med följande:

”6) Maximal kapacitet för odling och gödning av blåfenad tonfisk per medlemsstat samt maximal insättning av vildfångad blåfenad tonfisk som varje medlemsstat får tilldela sina gödnings- eller odlingsanläggningar i östra Atlanten och Medelhavet Tabell A Maximal kapacitet för odling och gödning av blåfenad tonfisk Antal anläggningar Kapacitet (i ton) Spanien 10 11852 Italien 13 12600 Grekland 2 2100 Cypern 3 3000 Kroatien 7 7880 Malta 6 12300 Tabell B Maximal insättning av vildfångad blåfenad tonfisk (i ton) Spanien 6850 Italien 3214 Grekland 785 Cypern 2195 Kroatien 2947 Malta 8786 Portugal 350

1 Antalen i tabell A i punkt 4 får ökas ytterligare, under förutsättning att unionen fullgör sina internationella åtaganden.

2 Ett medelstort snörpvadsfartyg får ersättas med högst tio långrevsfartyg eller ett litet snörpvadsfartyg och högst tre långrevsfartyg.

3 Ett medelstort snörpvadsfartyg får ersättas med högst tio långrevsfartyg eller ett litet snörpvadsfartyg och tre andra fartyg för icke-industriellt fiske.

4 Ett medelstort snörpvadsfartyg får ersättas med högst tio långrevsfartyg.

5 Det enskilda antalet snörpvadsfartyg i tabell A i avsnitt 4 är resultatet av överföringar mellan medlemsstater och utgör inte några historiska rättigheter för framtiden.

6 Kombinationsfartyg som använder olika redskap.

7 Spöfiskefartyg tillhörande de yttersta randområdena Azorerna och Madeira.

8 Fartyg som fiskar med rev i Atlanten.

9 Kombinationsfartyg som använder olika redskap (långrev, handlina, dörjlina).”

19 Antalen i tabell A i avsnitt 6 måste anpassas mot bakgrund av de reviderade odlingsplaner som medlemsstaterna ska lämna in senast den 31 maj 2021.

22 Vissa maximala insättningar i tabell B i avsnitt 6 är resultatet av överföringar mellan medlemsstater och utgör inte några historiska rättigheter för framtiden.

23 Antalen i tabell B i avsnitt 6 måste anpassas mot bakgrund av de reviderade odlingsplaner som medlemsstaterna ska lämna in senast den 31 maj 2021.

24 Portugals totala odlingskapacitet om 500 ton (motsvarande en insatt odlingskapacitet om 350 ton) täcks av unionens outnyttjade kapacitet enligt tabell A.”

BILAGA IH

Art:Chilensk taggmakrill
Trachurus murphyi
Zon:SPRFMO:s konventionsområde
(CJM/SPRFMO)
Tyskland12013,90Analytisk TAC
Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna13021,83
Litauen8359,58
Polen14373,69
Unionen47769,00
TACEj tillämpligt
Art:Tandnotingar
Dissostichus spp.
Zon:SPRFMO:s konventionsområde
(TOT/SPR-AE)
TAC75(1)Försiktighets-TAC
(1)Denna årliga TAC avser endast undersökande fiske. Fiske får endast ske inom följande forskningsblock:
– NW50° 30’ S, 136° E
– NE50° 30’ S, 140° 30’ E
– E-inbuktningen52° 45’ S, 140° 30’ E
– E-hörnet52° 45’ S, 145° 30’ E
– SE54° 50’ S, 145° 30’ E
– SW54° 50’ S, 136° E