lagen.nu
(EU) 2021/1239

Ändring av förordningarna (EU) 2019/1919, (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 vad gäller vissa fiskemöjligheter för 2021 i unionens vatten och i andra vatten

Titel
Rådets förordning (EU) 2021/1239 av den 29 juli 2021 om ändring av förordningarna (EU) 2019/1919, (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 vad gäller vissa fiskemöjligheter för 2021 i unionens vatten och i andra vatten
CELEX
32021R1239
Datum
2021-07-29
Källa
eur-lex.europa.eu
Rättsakten gäller inte längreEUR-Lex anger att rättsakten upphörde att gälla 2022-12-31.

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 43.3,

med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och

(1) Genom rådets förordning (EU) 2019/1919 fördelas fiskemöjligheterna enligt protokollet om fastställande av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i partnerskapsavtalet om fiske mellan Europeiska gemenskapen och Islamiska republiken Mauretanien (nedan kallat protokollet). Protokollet förlängdes till och med den 15 november 2020 genom avtalet genom skriftväxling om en förlängning, med högst ett år, av protokollet. Undertecknandet av det avtalet bemyndigades genom rådets beslut (EU) 2019/1918, genom vilket dess provisoriska tillämpning godkändes.

(2) Den 23 oktober 2020 antog rådet beslut (EU) 2020/1704, vilket föreskriver en andra förlängning, med högst ett år, av protokollet.

(3) Genom artikel 1 i förordning (EU) 2019/1919 tilldelas Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland fiskemöjligheter i kategori 6 – Frystrålare för pelagiskt fiske.

(4) Enligt avtalet om Förenade konungariket Storbritannien och Nordirlands utträde ur Europeiska unionen och Europeiska atomenergigemenskapen är Förenade kungariket inte längre en medlemsstat i unionen sedan den 1 februari 2020 och den övergångsperiod som föreskrivs i det avtalet löpte ut den 31 december 2020. De fiskemöjligheter som tilldelats Förenade kungariket bör därför omfördelas till medlemsstaterna från och med den 1 januari 2021 och Förenade kungariket bör inte längre inneha en kvartalslicens från och med den 1 januari 2021.

(5) Den omfördelningen bör vara transparent och stå i proportion till den ursprungliga kvotfördelningen.

(6) Förordning (EU) 2019/1919 bör därför ändras i enlighet med detta.

(7) I rådets förordning (EU) 2021/91 fastställs fiskemöjligheterna för unionsfiskefartyg med avseende på vissa djuphavsbestånd för 2021 och 2022. I rådets förordning (EU) 2021/92 fastställs för 2021 fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten. För bestånd som delas med Förenade kungariket fastställs i dessa förordningar preliminära totala tillåtna fångstmängder (TAC:er) som är tillämpliga till och med den 31 juli 2021 för fartyg som fiskar i unionens vatten, internationella vatten och tredjeländers vatten.

(8) I enlighet med artikel 498.2, 498.4 och 498.6 i avtalet om handel och samarbete mellan Europeiska unionen och Europeiska atomenergigemenskapen och Förenade kungariket (nedan kallat handels- och samarbetsavtalet) har unionen hållit bilaterala samråd med Förenade kungariket och fastställt nivån på fiskemöjligheterna för de bestånd som förtecknas i bilaga 35 och i tabellerna A och B i bilaga 36 till handels- och samarbetsavtalet samt därmed förbundna villkor för 2021, och nivån på fiskemöjligheterna för vissa TAC:er för djuphavsbestånd samt därmed förbundna villkor för 2021 och 2022. Dessa samråd hölls mellan den 20 januari 2021 och den 2 juni 2021 på grundval av rådets beslut av den 5 mars 2021. Resultatet av samråden dokumenterades i en skriftlig handling som undertecknades av delegationscheferna för både unionen och Förenade kungariket och godkändes av rådet den 11 juni 2021. Det är därför nödvändigt att ersätta de preliminära TAC:er som fastställdes i förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 med de fiskemöjligheter som överenskommits med Förenade kungariket, tillsammans med de nya tillhörande åtgärderna.

(9) Genom avslutandet av dessa samråd införs överenskomna och garanterade fiskemöjligheter för unionen och Förenade kungariket för 2021 samt för vissa djuphavsbestånd för 2021 och 2022, enligt bestämmelserna i handels- och samarbetsavtalet om lika tillträde till varandras vatten.

(10) Det är nu nödvändigt att genomföra resultaten av samråden mellan unionen och Förenade kungariket i unionens rättsordning genom att ersätta de preliminära TAC:er som fastställdes i förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 med de fiskemöjligheter som respekterar de TAC-nivåer som överenskommits med Förenade kungariket.

(11) Enligt handels- och samarbetsavtalet är unionens och Förenade kungarikets gemensamma mål att nyttja gemensamma bestånd till en grad som är avsedd att bibehålla och progressivt återställa populationerna av fiskade arter så att de når över sådana biomassanivåer som kan ge maximal hållbar avkastning (MSY). I enlighet med de fleråriga planer som föreskrivs i förordningarna (EU) nr 1380/2013, (EU) 2019/472 och Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/973, skulle målet för fiskeridödlighet, i enlighet med de MSY-intervall (FMSY) som fastställs i förordningarna (EU) 2019/472 och (EU) 2018/973 nås så snart som möjligt, genom en successiv och stegvis anpassning, och senast 2020 för de målbestånd som förtecknas i de förordningarna, och ska därefter bibehållas inom FMSY-intervallen, i enlighet med de förordningarna.

(12) Det finns vissa bestånd för vilka Internationella havsforskningsrådet (Ices), samtidigt som de bedöms utifrån MSY, har utfärdat vetenskaplig rådgivning om nollfångst. Om TAC:erna för dessa bestånd fastställdes till den nivå som anges i den vetenskapliga rådgivningen skulle skyldigheten att landa alla fångster både i unionens vatten och Förenade kungarikets vatten, inklusive bifångster ur dessa bestånd, inom blandfisken leda till fenomenet med begränsande arter (choke species). För att uppnå rätt balans mellan ett fortsatt blandfiske, med tanke på de potentiellt allvarliga socioekonomiska konsekvenserna av att helt upphöra med dessa fisken, med behovet att uppnå god biologisk status för dessa bestånd, och med beaktande av svårigheten att fiska samtliga bestånd i ett blandfiske på nivåer som säkerställer MSY samtidigt för alla arter, har unionen och Förenade kungariket kommit överens om att det bör fastställas särskilda TAC:er för bifångster av dessa bestånd. Nivån för dessa TAC:er bör vara sådan att fiskeridödligheten för dessa bestånd minskas och att den ger incitament till att förbättra selektivitet och fångstundvikande. Nivåerna på fiskemöjligheterna för dessa bestånd bör fastställas i enlighet med den skriftliga handlingen både för att säkerställa lika villkor för unionens aktörer och samtidigt sörja för en betydande återhämtning av biomassan för dessa bestånd.

(13) Även om unionen och Förenade kungariket inte nådde en överenskommelse om anpassade funktionellt knutna tekniska åtgärder var båda parter överens om att sådana åtgärder är nödvändiga, och Förenade kungariket kommer att anta sådana åtgärder för att bidra till de berörda beståndens återhämtning. I den avsaknad av en överenskommelse som för tillfället råder är det nödvändigt att i unionens vatten fortsätta att tillämpa de befintliga funktionellt knutna tekniska åtgärder som fastställs i artiklarna 15, 16 och 17 i förordning (EU) 2021/92, vilket gör det möjligt att fastställa TAC:erna för målarter på de nivåer som föreslås i den här förordningen utan att äventyra tillståndet för de oundvikliga bifångstbestånden i unionens vatten.

(14) Eftersom biomassan för bestånden av COD/5BE6A, WHG/56-14, WHG/07A och PLE/7HJK understiger gränsreferenspunkten för biomassa (Blim) och endast bifångster och fiske i vetenskapligt syfte tillåts har unionen och Förenade kungariket i den skriftliga handlingen kommit överens om att inte tillämpa flexibilitet mellan år, inbegripet enligt artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 vad gäller dessa bestånd för överföringar till 2021, så att fångster under 2021 inte överskrider den TAC som fastställts för dessa bestånd. Belgien, Frankrike, Tyskland, Irland och Nederländerna har därför åtagit sig att inte tillämpa artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 vad gäller dessa bestånd för överföringar till 2021.

(15) Eftersom biomassan för beståndet av PRA/03A understiger MSY Btrigger har unionen och Norge kommit överens om att inte tillämpa flexibilitet mellan år, inbegripet enligt artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 och enligt artiklarna 3 och 4 i rådets förordning (EG) nr 847/96 vad gäller detta bestånd för överföringar till 2021, så att fångster under 2021 inte överskrider den TAC som fastställts för detta bestånd. Danmark och Sverige har därför åtagit sig att inte tillämpa artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 och artiklarna 3 och 4 i förordning (EG) nr 847/96 på detta bestånd för överföringar till 2021.

(16) Eftersom biomassan för bestånden COD/2A3AX4, COD/03AN och COD/07D understiger Blim har unionen, Förenade kungariket och Norge kommit överens om att inte tillämpa flexibilitet mellan år, inbegripet enligt artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 och enligt artiklarna 3 och 4 i förordning (EG) nr 847/96 vad gäller dessa bestånd för överföringar till 2021 så att fångster under 2021 inte överskrider den TAC som fastställts för dessa bestånd. Belgien, Danmark, Frankrike, Tyskland, Nederländerna och Sverige har därför åtagit sig att inte tillämpa artikel 15.9 i förordning (EU) nr 1380/2013 och artiklarna 3 och 4 i förordning (EG) nr 847/96 vad gäller dessa bestånd för överföringar till 2021.

(17) Havsabborre i Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna 4b, 4c, 7a och 7d–7h) fortsätter under MSY Btrigger och ligger strax ovanför Blim. Även om fiskeridödligheten har minskat är Ices indikationer på fisketrycket fortfarande oroande. Överenskomna åtgärder för att säkerställa enhetliga villkor och möjligheter för Förenade kungarikets flottor och unionens flottor är av avgörande betydelse för havsabborre som ett gemensamt bestånd, särskilt när det gäller ett månatligt tak för kommersiellt fiske med trål och not/vad samt bifångster i landbaserad kommersiell nätverksamhet, samtidigt som den befintliga begränsningen av fritidsfiske bibehålls. Unionen och Förenade kungariket enades också om att prioritera förbättringen av Ices bedömningsverktyg för havsabborre för att möjliggöra prognosberäkningar på grundval av MSY-modeller.

(18) För att skydda de berörda arterna mot fiske enades Förenade kungariket och unionen i den skriftliga handlingen om förteckningar över förbjudna arter. Fiske efter, behållande ombord, omlastning eller landning av sådana förbjudna arter ska vara förbjudet.

(19) Enligt artikel 498.8 i handels- och samarbetsavtalet enades unionen och Förenade kungariket om att inrätta en mekanism för frivilliga överföringar av fiskemöjligheter under året, vilket ska ske varje år och att detaljerna i denna mekanism ska beslutas av den specialiserade kommittén för fiske. För att medlemsstaterna ska kunna överföra eller utbyta fiskemöjligheter med Förenade kungariket i avvaktan på att den specialiserade kommittén för fiske antar dessa detaljer är det lämpligt att fastställa förfarandet för att genomföra sådana överföringar eller utbyten.

(20) 2021 höll unionen och Färöarna årliga samråd om utbyte av vissa TAC:er och tillträde till respektive parts vatten. Samråden resulterade inte i någon överenskommelse mellan unionen och Färöarna. En reserv för vissa TAC:er har bibehållits på unionens sida för att möjliggöra dessa utbyten. Därför bör de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter och fartygslicenserna ändras i enlighet med detta.

(21) I förordning (EU) 2021/92, i dess ursprungliga form, fastställdes TAC för ansjovis i Ices-delområdena 9 och 10 och unionens vatten i Cecaf 34.1.1 för perioden 1 juli 2021–30 juni 2022 till noll, i avvaktan på ny vetenskaplig rådgivning. I den tredje ändringen av fiskemöjligheterna för 2021 fastställdes en preliminär TAC till och med den 30 september 2021 för att fisket av ansjovis skulle kunna fortsätta. Ices utfärdade den vetenskapliga rådgivningen den 18 juni 2021. TAC:en för perioden från och med den 1 juli 2021 bör därför ändras i enlighet med den senaste vetenskapliga rådgivningen från Ices.

(22) Förordningarna (EU) 2021/91 och (EU) 2021/92 bör därför ändras i enlighet med detta.

(23) Vad gäller fiskemöjligheterna i området runt Svalbard beviljas genom fördraget av den 9 februari 1920 angående Spetsbergen (Svalbard) (nedan kallat 1920 års Parisfördrag) lika och icke-diskriminerande tillträde till resurserna för alla parter i det fördraget, inklusive när det gäller fiske. Unionens syn på detta tillträde har framhållits vid ett flertal tillfällen, senast i verbalnoterna till Norge nr 02/21 av den 26 februari 2021 och nr 08/21 av den 28 juni 2021. För att säkerställa att resurserna i området runt Svalbard nyttjas på ett sätt som är förenligt med sådana icke-diskriminerande regler för förvaltning som kan fastställas av Norge, som har överhöghet och jurisdiktion i området inom det fördragets gränser, har rådet för Ices-delområde 1 och sektion 2b fastställt hur många fartyg som har tillstånd att bedriva fiske efter snökrabba och kvoter för torsk. Fördelningen av dessa fiskemöjligheter mellan medlemsstaterna är tillämplig till och med den 31 december 2021. I verbalnot till Norge nr 02/21 av den 26 februari 2021 förbehöll sig unionen rätten att vidta alla lämpliga korrigerande motåtgärder för att skydda unionens legitima rättigheter och intressen. Det är även lämpligt att erinra om att huvudansvaret i unionen för att säkerställa efterlevnad av tillämplig rätt ligger hos flaggmedlemsstaterna.

(24) De fångstbegränsningar som föreskrivs i förordningarna (EU) 2019/1919 och (EU) 2021/91 tillämpas från och med den 1 januari 2021. De bestämmelser som införs genom den här förordningen om fångstbegränsningar bör därför också tillämpas från och med den dagen, med undantag för bestämmelserna om ansjovis i Ices-delområdena 9 och 10 och i unionens vatten i Cecaf 34.1.1, vilka bör tillämpas från och med den 1 juli 2021, och artikel 3.2 c, när det gäller de nya punkterna 2a och 2b i artikel 11 i förordning (EU) 2021/92, som bör tillämpas från och med den 1 augusti 2021. De fångstbegränsningar som föreskrivs i förordning (EU) 2019/1919 är tillämpliga för den andra period då förlängningen av protokollet är tillämplig, dvs. från och med den 16 november 2020. Förenade kungariket har inte använt dessa fiskemöjligheter och har från och med den 1 januari 2021 inte längre rätt att använda dem. Ändringen av dessa fiskemöjligheter enligt den förordningen bör därför tillämpas från och med den 1 januari 2021. En sådan retroaktiv tillämpning påverkar inte principerna om rättssäkerhet och skydd för berättigade förväntningar, eftersom de berörda fiskemöjligheterna utökas eller ännu inte har uttömts. Av brådskande skäl bör den här förordningen träda i kraft omedelbart efter det att den har offentliggjorts.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1Ändring av förordning (EU) 2019/1919

Artikel 1.1 f i förordning (EU) 2019/1919 ska ersättas med följande:”f) Kategori 6 – Frystrålare för pelagiskt fiske: Tyskland 13038,4 ton Frankrike 2714,6 ton Lettland 55966,6 ton Litauen 59837,6 ton Nederländerna 64976,1 ton Polen 27106,6 ton Irland 8860,1 ton Under den period då förlängningen av protokollet är tillämplig ska följande kvartalslicenser innehas av medlemsstaterna: Tyskland 4 Frankrike 2 Lettland 20 Litauen 22 Nederländerna 16 Polen 8 Irland 2 Medlemsstaterna ska meddela kommissionen för den händelse att vissa licenser kan ställas till andra medlemsstaters förfogande. Vid ett och samma tillfälle får maximalt 19 fartyg i denna kategori befinna sig i mauretanska vatten.”

Artikel2Ändring av förordning (EU) 2021/91

Förordning (EU) 2021/91 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 8 ska utgå.

2. Del 2 i bilagan ska ändras i enlighet med del A i bilagan till den här förordningen.

Artikel3Ändring av förordning (EU) 2021/92

Förordning (EU) 2021/92 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 7 ska utgå.

2. Artikel 11 ska ändras på följande sätt:

a) Följande punkt ska införas:

”1a. Förbudet i punkt 1 ska inte gälla bifångster av havsabborre i landbaserad kommersiell nätverksamhet. Detta undantag gäller för historiskt antal strandnätredskap som fastställts till nivåerna före 2017. Landbaserad kommersiell nätverksamhet får inte inriktas på havsabborre och endast oundvikliga bifångster av havsabborre får landas.”

b) I punkt 2 ska leden c och d och sista stycket utgå.

c) Följande punkter ska införas:

”2a. Genom undantag från punkt 1 får unionsfiskefartyg i Ices-sektionerna 4b, 4c, 7d, 7e, 7f och 7h från och med den 1 augusti till och med den 31 december fiska efter havsabborre och behålla, omlasta, överföra eller landa havsabborre som har fångats i det området med följande redskap och inom följande gränser:

a) Med användning av bottentrål, oundvikliga bifångster om högst 380 kg per månad och 5 % av vikten av den totala fångst av marina organismer ombord som fartyget tagit per fiskeresa.

b) Med användning av not/vad, oundvikliga bifångster om högst 380 kg per månad och 5 % av vikten av den totala fångst av marina organismer ombord som fartyget tagit per fiskeresa.

2b. Trots vad som sägs i punkterna 2 och 2a får de fångster som avses i leden a och b i de punkterna inte överstiga 760 kg under perioden 1 juli–31 augusti.

2c. Genom undantag från punkt 1 får unionsfiskefartyg i Ices-sektionerna 4b, 4c, 7d, 7e, 7f och 7h i januari 2021 och från och med den 1 april till och med den 31 december fiska efter havsabborre och behålla, omlasta, överföra eller landa havsabborre som har fångats i det området med följande redskap och inom följande gränser:

a) Med användning av krok och lina, högst 5,7 ton per fartyg.

b) Med användning av fasta nät, oundvikliga bifångster om högst 1,4 ton per fartyg.

Undantagen i första stycket ska vara tillämpliga på unionsfiskefartyg som registrerade fångster av havsabborre under perioden 1 juli 2015–30 september 2016: när det gäller led a, ska de registrerade fångsterna ha tagits med krok och lina, och när det gäller led b, ska de registrerade fångsterna ha tagits med fasta nät. Om ett unionsfiskefartyg ersätts får medlemsstaterna tillåta att undantaget tillämpas på ett annat unionsfiskefartyg, under förutsättning att antalet unionsfiskefartyg som omfattas av undantaget och deras totala fiskekapacitet inte ökar.

d) Punkt 5 ska ändras på följande sätt:

i) I led a ska ”under perioden 1 januari–28 februari” ersättas med ”från och med den 1 januari till och med den 28 februari och från och med den 1 december till och med den 31 december 2021”.

ii) I led b ska ”under perioden 1 mars–31 juli” ersättas med ”från och med den 1 mars till och med den 30 november”.

3. I artikel 15.1 ska ”unionsfartyg som fiskar med bottentrål och not/vad i Ices-sektionerna 7f och 7g” ersättas med ”unionsfartyg som fiskar med bottentrål och not/vad i unionens vatten i Ices-sektion 7g”.

4. Följande artikel ska införas:

Artikel 53a Kvotöverföringar och kvotutbyten med Förenade kungariket

1. Kvotöverföringar eller kvotutbyten mellan unionen och Förenade kungariket ska ske i enlighet med punkterna 2–4.

2. En medlemsstat som avser att överföra eller utbyta kvoter med Förenade kungariket får diskutera ett utkast till kvotöverföringen eller kvotutbytet med Förenade kungariket.

3. Om kommissionen godkänner ett utkast till kvotöverföring eller kvotutbyte enligt punkt 2 som anmälts av den berörda medlemsstaten, ska kommissionen utan onödigt dröjsmål ge sitt samtycke till att vara bunden av en sådan kvotöverföring eller ett sådant kvotutbyte. Kommissionen ska underrätta Förenade kungariket och medlemsstaterna om den överenskomna kvotöverföringen eller det överenskomna kvotutbytet.

4. Den kvot som erhålls från eller överförs till Förenade kungariket genom den överenskomna kvotöverföringen eller det överenskomna kvotutbytet ska betraktas som kvoter som lagts till eller dragits av från den berörda medlemsstatens tilldelning från och med den tidpunkt då kvotöverföringen eller kvotutbytet har anmälts i enlighet med punkt 3. Sådana utbyten ska inte ändra den befintliga fördelningsnyckeln för fördelning av fiskemöjligheter mellan medlemsstaterna i enlighet med principen om relativ stabilitet i fiskeverksamheten.”

5. Bilaga IA ska ändras i enlighet med del B i bilagan till den här förordningen.

6. Bilaga IB ska ändras i enlighet med del C i bilagan till den här förordningen.

7. Bilaga II ska ändras i enlighet med del D i bilagan till den här förordningen.

8. Bilaga V ska ändras i enlighet med del E i bilagan till den här förordningen.

Artikel4Ikraftträdande och tillämpning

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2021, med undantag av bestämmelserna om ansjovis i Ices-delområdena 9 och 10 och i unionens vatten i Cecaf 34.1.1, som ska tillämpas från och med den 1 juli 2021, och artikel 3.2 c, när det gäller de nya punkterna 2a och 2b i artikel 11 i förordning (EU) 2021/92, som ska tillämpas från och med den 1 augusti 2021.

1 Rådets förordning (EU) 2019/1919 av den 8 november 2019 om fördelning av fiskemöjligheterna enligt protokollet om fastställande av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i partnerskapsavtalet om fiske mellan Europeiska gemenskapen och Islamiska republiken Mauretanien (EUT L 297 I, 18.11.2019, s. 5).

2 Protokoll om fastställande av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i partnerskapsavtalet om fiske mellan Europeiska gemenskapen och Islamiska republiken Mauretanien för en period om fyra år (EUT L 315, 1.12.2015, s. 3).

3 Avtal genom skriftväxling mellan Europeiska unionen och Islamiska republiken Mauretanien om förlängning av protokollet om fastställande av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i partnerskapsavtalet om fiske mellan Europeiska gemenskapen och Islamiska republiken Mauretanien, vilket löper ut den 15 november 2019 (EUT L 297 I, 18.11.2019, s. 3).

4 Rådets beslut (EU) 2019/1918 av den 8 november 2019 om undertecknande, på Europeiska unionens vägnar, och om provisorisk tillämpning av avtalet genom skriftväxling mellan Europeiska unionen och Islamiska republiken Mauretanien om förlängning av protokollet om fastställande av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i partnerskapsavtalet om fiske mellan Europeiska gemenskapen och Islamiska republiken Mauretanien, vilket löper ut den 15 november 2019 (EUT L 297 I, 18.11.2019, s. 1).

5 Rådets beslut (EU) 2020/1704 av den 23 oktober 2020 om undertecknande, på Europeiska unionens vägnar, och om provisorisk tillämpning av avtalet genom skriftväxling mellan Europeiska unionen och Islamiska republiken Mauretanien om förlängning av protokollet om fastställande av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i partnerskapsavtalet om fiske mellan Europeiska gemenskapen och Islamiska republiken Mauretanien, vilket löper ut den 15 november 2020 (EUT L 383, 16.11.2020, s. 1).

6 EUT L 29, 31.1.2020, s. 7.

7 Rådets förordning (EU) 2021/91 av den 28 januari 2021 om fastställande av fiskemöjligheterna för unionsfiskefartyg med avseende på vissa djuphavsbestånd för 2021 och 2022 (EUT L 31, 29.1.2021, s. 20).

8 Rådets förordning (EU) 2021/92 av den 28 januari 2021 om fastställande för 2021 av fiskemöjligheterna avseende vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg, i vissa andra vatten (EUT L 31, 29.1.2021, s. 31).

9 Avtal om handel och samarbete mellan Europeiska unionen och Europeiska atomenergigemenskapen, å ena sidan, och Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland, å andra sidan (EUT L 149, 30.4.2021, s. 10).

10 Rådets beslut om fastställande av den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar i samråden med Förenade kungariket för att komma överens om fiskemöjligheter för gemensamma bestånd för 2021 och för vissa djuphavsbestånd för 2021 och 2022 av den 5 mars 2021, ST 6414/21.

11 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1380/2013 av den 11 december 2013 om den gemensamma fiskeripolitiken, om ändring av rådets förordningar (EG) nr 1954/2003 och (EG) nr 1224/2009 och om upphävande av rådets förordningar (EG) nr 2371/2002 och (EG) nr 639/2004 och rådets beslut 2004/585/EG (EUT L 354, 28.12.2013, s. 22).

12 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/472 av den 19 mars 2019 om upprättande av en flerårig plan för bestånd som fiskas i västliga vatten och angränsande vatten och det fiske som nyttjar dessa bestånd, om ändring av förordningarna (EU) 2016/1139 och (EU) 2018/973 och om upphävande av rådets förordningar (EG) nr 811/2004, (EG) nr 2166/2005, (EG) nr 388/2006, (EG) nr 509/2007 och (EG) nr 1300/2008 (EUT L 83, 25.3.2019, s. 1).

13 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/973 av den 4 juli 2018 om upprättande av en flerårig plan för demersala bestånd i Nordsjön och de fisken som nyttjar dessa bestånd, med fastställande av närmare bestämmelser för genomförandet av landningsskyldigheten i Nordsjön, och om upphävande av rådets förordningar (EG) nr 676/2007 och (EG) nr 1342/2008 (EUT L 179, 16.7.2018, s. 1).

14 Rådets förordning (EG) nr 847/96 av den 6 maj 1996 om att införa ytterligare villkor för förvaltning av totala tillåtna fångstmängder (TAC) och kvoter med fördelning mellan åren (EGT L 115, 9.5.1996, s. 3).

15 Alla typer av bottentrål (OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS och TB).

16 Alla typer av not/vad (SSC, SDN, SPR, SV, SB och SX).

17 Allt fiske med långrev, spö eller fasta linor (LHP, LHM, LLD, LL, LTL, LX och LLS).

18 Alla fasta nät och fällor (GTR, GNS, GNC, FYK, FPN och FIX).”

BILAGA

DEL A Ändringar av del 2 i bilagan till förordning (EU) 2021/91

I del 2 i bilagan till förordning (EU) 2021/91 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Dolkfisk
Aphanopus carbo
Zon:6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5; internationella vatten i 12
(BSF/56712-)
År20212022Försiktighets-TAC
Tyskland2222
Estland1111
Irland5555
Spanien110110
Frankrike15411541
Lettland7272
Litauen11
Polen11
Övriga6(1)6(1)
Unionen18191819
Förenade kungariket110110
TAC19291929
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BSF/56712_AMS).
Art:Beryxar
Beryx spp.
Zon:Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 och 14
(ALF/3X14-)
År20212022Försiktighets-TAC
Irland7(1)7(1)
Spanien51(1)51(1)
Frankrike14(1)14(1)
Portugal145(1)145(1)
Unionen217(1)217(1)
Förenade kungariket7(1)7(1)
TAC224(1)224(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
Art:Skoläst
Coryphaenoides rupestris
Zon:6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b
(RNG/5B67-)
År20212022Försiktighets-TAC
Tyskland4(1) (2)4(1)(2)
Estland34(1)(2)34(1)(2)
Irland150(1)(2)150(1)(2)
Spanien37(1)(2)37(1)(2)
Frankrike1910(1)(2)1910(1)(2)
Litauen44(1)(2)44(1)(2)
Polen22(1)(2)22(1)(2)
Övriga4(1)(2)(3)4(1)(2)(3)
Unionen2205(1)(2)2205(1)(2)
Förenade kungariket112(1)(2)112(1)(2)
TAC2317(1)(2)2317(1)(2)
(1)Högst 10 % av varje kvot får fiskas i unionens vatten och internationella vatten i 8, 9, 10, 12 och 14 (RNG/*8X14- för skoläst; RHG/*8X14- för bifångster av långstjärt).
(2)Inget riktat fiske efter långstjärt är tillåtet. Bifångster av långstjärt (RHG/5B67-) ska räknas av från denna kvot. De får inte överstiga 1 % av kvoten.
(3)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (RNG/5B67_AMS för skoläst; RHG/*5B67_AMS för långstjärt).
Art:Skoläst
Coryphaenoides rupestris
Zon:Unionens vatten och internationella vatten i 8, 9, 10, 12 och 14
(RNG/8X14-)
År20212022Försiktighets-TAC
Tyskland10(1)(2)(3)10(1)(2)(3)
Irland2(1)(2)(3)2(1)(2)(3)
Spanien1111(1)(2)(3)1111(1)(2)(3)
Frankrike51(1)(2)(3)51(1)(2)(3)
Lettland18(1)(2)(3)18(1)(2)(3)
Litauen2(1)(2)(3)2(1)(2)(3)
Polen347(1)(2)(3)347(1)(2)(3)
Unionen1541(1)(2)(3)1541(1)(2)(3)
Förenade kungariket4(1)(2)4(1)(2)
TAC1545(1)(2)1545(1)(2)
(1)Högst 10 % av varje kvot får fiskas i 6 och 7, Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b (RNG/*5B67- för skoläst, RHG/*5B67- för bifångster av långstjärt).
(2)Inget riktat fiske efter långstjärt är tillåtet.
(3)Bifångster av långstjärt (RHG/8X14-) ska räknas av från denna kvot. De får inte överstiga 1 % av kvoten.
Art:Fläckpagell
Pagellus bogaraveo
Zon:6, 7 och 8
(SBR/678-)
År20212022Försiktighets-TAC
Irland3(1)3(1)
Spanien84(1)84(1)
Frankrike4(1)4(1)
Övriga3(1)(2)3(1)(2)
Unionen95(1)95(1)
Förenade kungariket11(1)11(1)
TAC105(1)105(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
(2)Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (SBR/678_AMS).”

DEL B Ändringar av bilaga IA till förordning (EU) 2021/92

I bilaga IA till förordning (EU) 2021/92 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Tobisar och därtill hörande bifångster
Ammodytes spp.
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a; unionens vatten i 3a (1)
Danmark86652(2)(3)Analytisk TAC
Tyskland132(2)(3)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Sverige3182(2)(3)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen89966(2)
Förenade kungariket2534(2)
TAC92500(2)
(1)Utom vatten inom sex sjömil från Förenade kungarikets baslinjer vid Shetland, Fair Isle och Foula.
(2)I förvaltningsområdena 1r och 2r får TAC:en endast fiskas som kontroll-TAC med tillhörande provtagningsprotokoll för fisket.
(3)Upp till 2 % av kvoten får utgöras av bifångster av vitling och makrill (OT1/*2A3A4X). Bifångster av vitling och makrill som räknas av från kvoten enligt denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten enligt artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande förvaltningsområden för tobisar enligt definitionen i bilaga III:

Zon: Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i förvaltningsområdena för tobisfiskar

1r2r3r45r67r
(SAN/234_1R)(SAN/234_2R)(SAN/234_3R)(SAN/234_4)(SAN/234_5R)(SAN/234_6)(SAN/234_7R)
Danmark51184684120916462701310
Tyskland871899000
Sverige1881724442373050
Unionen53144863125536709901360
Förenade kungariket1501373541889040
Totalt54645000129076898901400
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 1 och 2
(ARU/1/2.)
Tyskland16Försiktighets-TAC
Frankrike5
Nederländerna13
Unionen34
Förenade kungariket25
TAC59
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; unionens vatten i 3a
(ARU/3A4-C)
Danmark717Försiktighets-TAC
Tyskland7
Frankrike5
Irland5
Nederländerna34
Sverige28
Unionen796
Förenade kungariket13
TAC809
Art:Guldlax
Argentina silus
Zon:6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5
(ARU/567.)
Tyskland283Försiktighets-TAC
Frankrike6
Irland262
Nederländerna2958
Unionen3509
Förenade kungariket220
TAC3729
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 1, 2 och 14
(USK/1214EI)
Tyskland6(1)Försiktighets-TAC
Frankrike6(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Övriga3(1)(2)
Unionen16(1)
Förenade kungariket6(1)
TAC22
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
(2)Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (USK/1214EI_AMS).
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4
(USK/04-C.)
Danmark68Försiktighets-TAC
Tyskland20(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike47(1)
Sverige7(1)
Övriga7(2)
Unionen149(1)
Förenade kungariket102(1)
TAC251
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (USK/*6AN58).
(2)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (USK/04-C_AMS).
Art:Lubb
Brosme brosme
Zon:6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5
(USK/567EI.)
Tyskland60(1)Försiktighets-TAC
Spanien208(1)
Frankrike2471(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland238(1)
Övriga60(2)
Unionen3037(1)
Norge0(3)(4)(5)
Förenade kungariket1257(1)
TAC4294
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4 (USK/*04-C.).
(2)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. Fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (USK/567EI_AMS).
(3)Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 25 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 5b, 6 och 7. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst område. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 5b, 6 och 7 får inte överstiga kvantiteten nedan i ton (OTH/*5B67-). Bifångst av torsk inom ramen för denna bestämmelse i område 6a får inte överstiga 5 %.
0
(4)Inklusive långa. Följande kvoter för Norge får endast fiskas med långrev i 5b, 6 och 7:
Långa (LIN/*5B67-) 0
Lubb (USK/*5B67-) 0
(5)Kvoterna för lubb och långa för Norge är utbytbara upp till följande kvantitet, i ton:
0
Art:Trynfiskar
Caproidae
Zon:6, 7 och 8
(BOR/678-)
Danmark4700Försiktighets-TAC
Irland13234
Unionen17934
Förenade kungariket1218
TAC19152
Art:Sill (1)
Clupea harengus
Zon:3a
(HER/03A.)
Danmark9080(2)Analytisk TAC
Tyskland145(2)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Sverige9498(2)
Unionen18723(2)
Norge2881
Färöarna0(3)
TAC21604
(1)Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.
(2)Särskilt villkor: Upp till 50 % av denna kvantitet får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4 (HER/*04-C.).
(3)Får endast fiskas i Skagerrak (HER/*03AN.).
Art:Sill (1)
Clupea harengus
Zon:Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och norska vatten i 4 norr om 53°30′N
(HER/4AB.)
Danmark49993Analytisk TAC
Tyskland33852Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike18838
Nederländerna46381
Sverige3449
Unionen152513
Färöarna0
Norge103344(2)
Förenade kungariket61301
TAC356357
(1)Fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.
(2)Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av TAC:en. Inom gränserna för denna kvot får högst nedan angivna kvantitet tas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4a och 4b (HER/*4AB-C):
3000

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas av unionen i norska vatten söder om 62°N:

Norska vatten söder om 62°N (HER/*4N-S62) Unionen 3000

Art:Sill (1)
Clupea harengus
Zon:3a
(HER/03A-BC)
Danmark5692(2)Analytisk TAC
Tyskland51(2)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Sverige916(2)
Unionen6659(2)
TAC6659(2)
(1)Endast för fångster av sill som tas som bifångst i fisken med nätredskap med en maskstorlek som understiger 32 mm.
(2)Särskilt villkor: Upp till 50 % av denna kvot får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4 (HER/*04-C-BC).
Art:Sill (1)
Clupea harengus
Zon:4, 7d och Förenade kungarikets vatten i 2a
(HER/2A47DX)
Belgien38Analytisk TAC
Danmark7421Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland38
Frankrike38
Nederländerna38
Sverige36
Unionen7609
Förenade kungariket141
TAC7750
(1)Endast för fångster av sill som tas som bifångst i fisken med nätredskap med en maskstorlek som understiger 32 mm.
Art:Sill (1)
Clupea harengus
Zon:4c, 7d (2)
(HER/4CXB7D)
Belgien8257(3)Analytisk TAC
Danmark668(3)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland452(3)
Frankrike9274(3)
Nederländerna16142(3)
Unionen34793(3)
Förenade kungariketEj tillämpligt
TAC356357
(1)Endast för fångster av sill som tas i fisken med nätredskap med en maskstorlek på minst 32 mm.
(2)Med undantag för Blackwater-beståndet gäller hänvisningen sillbeståndet i havsområdet vid Themsens mynning inom en zon som avgränsas av en loxodrom som går söderut från Landguard Point (51°56′N, 1°19,1′E) till latitud 51°33′N och vidare västerut till en punkt på Förenade kungarikets kust.
(3)Särskilt villkor: Upp till 50 % av denna kvot får tas i 4b (HER/*04B.).
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:6b och 6aN; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b (1)
(HER/5B6ANB)
Tyskland353(2)Försiktighets-TAC
Frankrike67(2)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Irland478(2)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna353(2)
Unionen1251(2)
Förenade kungariket2229(2)
TAC3480
(1)Hänvisningen gäller sillbeståndet i den del av Ices-område 6a som är belägen öster om meridianen för longitud 7°W och norr om parallellen för latitud 55°N eller väster om meridianen för longitud 7°W och norr om parallellen för latitud 56°N, med undantag av Clyde.
(2)Det ska vara förbjudet att bedriva riktat fiske efter sill i den del av de Ices-områden som omfattas av denna TAC vilken ligger mellan 56°N och 57°30′ N, med undantag för ett bälte på sex sjömil mätt från baslinjen i Förenade kungarikets territorialhav.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:6aS (1), 7b, 7c
(HER/6AS7BC)
Irland1236Försiktighets-TAC
Nederländerna124Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen1360Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
TAC1360
(1)Hänvisningen gäller sillbeståndet i 6a söder om 56°00′N och väster om 07°00′W.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7a (1)
(HER/07A/MM)
Irland808Analytisk TAC
Unionen808Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Förenade kungariket6533
TAC7341
(1)Zonen minskas med ett område som avgränsas av
— latitud 52°30′N i norr,
— latitud 52°00′N i söder,
— Irlands kust i väster,
— Förenade kungarikets kust i öster.
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7e och 7f
(HER/7EF.)
Frankrike465Försiktighets-TAC
Unionen465
Förenade kungariket465
TAC930
Art:Sill
Clupea harengus
Zon:7a söder om 52°30’N; 7g (1), 7h (1), 7j (1) och 7k (1)
(HER/7G-K.)
Tyskland10(2)Analytisk TAC
Frankrike54(2)
Irland750(2)
Nederländerna54(2)
Unionen868(2)
Förenade kungariket1(2)
TAC869(2)
(1)Zonen utökas med ett område som avgränsas av
— latitud 52°30′N i norr,
— latitud 52°00′N i söder,
— Irlands kust i väster,
— Förenade kungarikets kust i öster.
(2)Denna kvot får endast tilldelas fartyg som deltar i kontrollfiske för att möjliggöra insamling av fiskeribaserade data för detta bestånd enligt Ices bedömning. De berörda medlemsstaterna ska meddela kommissionen fartygets/fartygens namn innan några fångster tillåts.
Art:Ansjovis
Engraulis encrasicolus
Zon:9 och 10; unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(ANE/9/3411)
Spanien7176(1)Försiktighets-TAC
Portugal7829(1)
Unionen15005(1)
TAC15005(1)
(1)Kvoten får endast fiskas under perioden 1 juli 2021–30 juni 2022.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:Skagerrak
(COD/03AN.)
Belgien5Analytisk TAC
Danmark1515Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tyskland38Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna9
Sverige265
Unionen1832
TAC1893
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:4; Förenade kungarikets vatten i 2a; den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt
(COD/2A3AX4)
Belgien347(1)Analytisk TAC
Danmark1993Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Tyskland1263Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike428(1)
Nederländerna1126(1)
Sverige13
Unionen5170
Norge2252(2)
Förenade kungariket5824(1)
TAC13246
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i: 7d (COD/*07D.).
(2)Får tas i unionens vatten. Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av TAC:en.

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zon:

Norska vatten i 4 (COD/*04N-) Unionen 4494

Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:6b; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b väster om 12°00′W och i 12 och 14
(COD/5W6-14)
Belgien0(1)Försiktighets-TAC
Tyskland1(1)
Frankrike8(1)
Irland16(1)
Unionen25(1)
Förenade kungariket49(1)
TAC74(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske efter torsk är tillåtet inom denna TAC.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:6a; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b öster om 12°00′W
(COD/5BE6A)
Belgien2(1)Analytisk TAC
Tyskland12(1)
Frankrike130(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Irland243(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen387(1)
Förenade kungariket892(1)
TAC1279(1)
(1)Endast för bifångster av torsk i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter torsk är tillåtet inom denna kvot.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7a
(COD/07A.)
Belgien3(1)Försiktighets-TAC
Frankrike7(1)
Irland104(1)
Nederländerna1(1)
Unionen115(1)
Förenade kungariket91(1)
TAC206(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7b, 7c, 7e–k, 8, 9 och 10; unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(COD/7XAD34)
Belgien18(1)Analytisk TAC
Frankrike290(1)Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Irland422(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna0(1)
Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen730(1)
Förenade kungariket75(1)
TAC805(1)
(1)Endast för bifångster av torsk i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter torsk är tillåtet inom denna kvot.
Art:Torsk
Gadus morhua
Zon:7d
(COD/07D.)
Belgien33(1)Analytisk TAC
Frankrike649(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska tillämpas.
Nederländerna19(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska tillämpas.
Unionen701(1)
Förenade kungariket71(2)
TAC772
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i 4, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt och Förenade kungarikets vatten i 2a (COD/*2A3X4).
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4, den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt och Förenade kungarikets vatten i 2a (COD/*2A3X4).
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(LEZ/2AC4-C)
Belgien8(1)Analytisk TAC
Danmark7(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland7(1)
Frankrike42(1)
Nederländerna33(1)
Unionen97(1)
Förenade kungariket2490(1)
TAC2587
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 20 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (LEZ/*6AN58).
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(LEZ/56-14)
Spanien526(1)Analytisk TAC
Frankrike2053(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland600(1)
Unionen3179(1)
Förenade kungariket2046(1)
TAC5225
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4 (LEZ/*2AC4C).
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:7
(LEZ/07.)
Belgien464(1)Analytisk TAC
Spanien5154(2)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike6256(2)
Irland2844(2)
Unionen14718
Förenade kungariket3421(2)
TAC18365
(1)10 % av denna kvot får utnyttjas i 8a, 8b, 8d och 8e (LEZ/*8ABDE) för bifångster i riktat fiske efter tunga.
(2)35 % av denna kvot får fiskas i 8a, 8b, 8d och 8e (LEZ/*8ABDE).
Art:Glasvarar
Lepidorhombus spp.
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(LEZ/8ABDE.)
Spanien1005Analytisk TAC
Frankrike811Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen1816
TAC1816
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(ANF/2AC4-C)
Belgien312(1)(2)Försiktighets-TAC
Danmark688(1)(2)
Tyskland336(1)(2)
Frankrike64(1)(2)
Nederländerna236(1)(2)
Sverige8(1)(2)
Unionen1644(1)(2)
Förenade kungariket10328(1)(2)
TAC11972
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 30 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (ANF/*6AN58).
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten i 6a söder om 58°30′N; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14 (ANF/*56-14).
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(ANF/56-14)
Belgien202(1)Försiktighets-TAC
Tyskland230(1)
Spanien216(1)
Frankrike2485(1)
Irland562(1)
Nederländerna194(1)
Unionen3889(1)
Förenade kungariket2488(1)
TAC6377
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 20 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4 (ANF/*2AC4C).
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:7
(ANF/07.)
Belgien3384(1)Analytisk TAC
Tyskland377(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien1345(1)
Frankrike21714(1)
Irland2775(1)
Nederländerna438(1)
Unionen30033(1)
Förenade kungariket8090(1)
TAC38123
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 8a, 8b, 8d och 8e (ANF/*8ABDE).
Art:Marulkfiskar
Lophiidae
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(ANF/8ABDE.)
Spanien1556Analytisk TAC
Frankrike8659Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen10215
TAC10215
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:3a
(HAD/03A.)
Belgien12Analytisk TAC
Danmark2120Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland135
Nederländerna2
Sverige250
Unionen2519
TAC2630
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(HAD/2AC4.)
Belgien287(1)Analytisk TAC
Danmark1970(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland1254(1)
Frankrike2185(1)
Nederländerna215(1)
Sverige169(1)
Unionen6080(1)
Norge9841
Förenade kungariket26865(1)
TAC42785
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (HAD/*6AN58).

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner:

Norska vatten i 4 (HAD/*04N-) Unionen 4523

Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6b; internationella vatten i 12 och 14
(HAD/6B1214)
Belgien16Analytisk TAC
Tyskland19Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike799
Irland570
Unionen1404
Förenade kungariket6971
TAC8375
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:6a; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b
(HAD/5BC6A.)
Belgien6(1)Analytisk TAC
Tyskland6(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike264(1)
Irland648(1)
Unionen924(1)
Förenade kungariket3843(1)
TAC4767
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4 (HAD/*2AC4).
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:7b–k, 8, 9 och 10; unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(HAD/7X7A34)
Belgien148Analytisk TAC
Frankrike8876Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland2959
Unionen11983
Förenade kungariket2400
TAC15000
Art:Kolja
Melanogrammus aeglefinus
Zon:7a
(HAD/07A.)
Belgien49Analytisk TAC
Frankrike221Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland1322
Unionen1592
Förenade kungariket1779
TAC3371
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:3a
(WHG/03A.)
Danmark649Försiktighets-TAC
Nederländerna2
Sverige69
Unionen720
TAC929
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(WHG/2AC4.)
Belgien413Analytisk TAC
Danmark1785Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland464
Frankrike2682
Nederländerna1032
Sverige3
Unionen6379
Norge2131(1)
Förenade kungariket12502
TAC21306
(1)Får tas i unionens vatten. Fångster som tas inom denna kvot ska dras av från Norges andel av TAC:en

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner:

Norska vatten i 4 (WHG/*04N-) Unionen 4518

Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(WHG/56-14)
Tyskland3(1)Analytisk TAC
Frankrike50(1)Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Irland299(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen352(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Förenade kungariket585(1)
TAC937(1)
(1)Endast för bifångster av vitling i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter vitling är tillåtet inom denna kvot.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:7a
(WHG/07A.)
Belgien2(1)Analytisk TAC
Frankrike22(1)Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Irland280(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna0(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen305(1)
Förenade kungariket416(1)
TAC721(1)
(1)Endast för bifångster av vitling i fisket efter andra arter. Inget riktat fiske efter vitling är tillåtet inom denna kvot.
Art:Vitling
Merlangius merlangus
Zon:7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7j och 7k
(WHG/7X7A-C)
Belgien74Analytisk TAC
Frankrike4663
Irland3916
Nederländerna39
Unionen8692
Förenade kungariket1134
TAC10259
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:3a
(HKE/03A.)
Danmark2741(1)Analytisk TAC
Sverige233(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen2974
TAC2974
(1)Överföringar från denna kvot får göras till Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen och Förenade kungariket.
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(HKE/2AC4-C)
Belgien36(1)(2)Analytisk TAC
Danmark1473(1)(2)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland169(1)(2)
Frankrike326(1)(2)
Nederländerna85(1)(2)
Unionen2089(1)(2)
Förenade kungariket1354(1)(2)
TAC3443
(1)Högst 10 % av denna kvot får användas för bifångster i 3a (HKE/*03A.).
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 6 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (HKE/*6AN58).
Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(HKE/571214)
Belgien498(1)Analytisk TAC
Spanien15974(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike24669(1)
Irland2989(1)
Nederländerna321(1)
Unionen44451(1)
Förenade kungariket10884(1)
TAC55335
(1)Särskilt villkor: 100 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas retroaktivt varje år till den andra parten. Medlemsstaterna ska anmäla i förväg till kommissionen.

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner:

8a, 8b, 8d och 8e (HKE/*8ABDE) Belgien 66 Spanien 2632 Frankrike 2632 Irland 329 Nederländerna 33 Unionen 5691 Förenade kungariket 1480

Art:Kummel
Merluccius merluccius
Zon:8a, 8b, 8d och 8e
(HKE/8ABDE.)
Belgien16(1)Analytisk TAC
Spanien11356Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike25501
Nederländerna33(1)
Unionen36906
TAC36906
(1)Överföringar från denna kvot får göras till Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen och Förenade kungariket.

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner:

6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14 (HKE/*57-14) Belgien 3 Spanien 3289 Frankrike 5921 Nederländerna 10 Unionen 9223

Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14
(WHB/1X14)
Danmark45680(1)Analytisk TAC
Tyskland17761(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien38726(1)(2)
Frankrike31789(1)
Irland35373(1)
Nederländerna55700(1)
Portugal3598(1)(2)
Sverige11300(1)
Unionen239927(1)(3)
Norge37500
Färöarna0
Förenade kungariket71670(1)
TACEj tillämpligt
(1)Särskilt villkor: Inom en total tillträdesbegränsning på 37500 ton för unionen får medlemsstaterna fiska upp till följande procentandel av sina kvoter i färöiska vatten (WHB/*05-F.): 0 %
(2)Överföringar från denna kvot får göras till 8c, 9 och 10; unionens vatten i Cecaf 34.1.1. Sådana överföringar ska dock anmälas i förväg till kommissionen.
(3)Särskilt villkor: Av unionskvoterna i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 och 14 (WHB/*NZJM1) och i 8c, 9 och 10; unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (WHB/*NZJM2), får följande kvantitet fiskas i norsk ekonomisk zon eller i fiskezonen runt Jan Mayen:
141648
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2, 4a, 5, 6 norr om 56°30′N och 7 väster om 12°W
(WHB/24A567)
Norge141648(1)(2)Analytisk TAC
Färöarna0Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
TACEj tillämpligt
(1)Ska räknas av från den kvot som fastställts av Norge.
(2)Ska fiskas i unionens vatten i Ices 4, 6 och 7.
Art:Bergskädda och rödtunga
Microstomus kitt och
Glyptocephalus cynoglossus
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(L/W/2AC4-C)
Belgien272Försiktighets-TAC
Danmark748
Tyskland96
Frankrike205
Nederländerna623
Sverige8
Unionen1952
Förenade kungariket3476
TAC5428
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:6 och 7; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5
(BLI/5B67-)
Tyskland116Analytisk TAC
Estland18Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Spanien366
Frankrike8333
Irland32
Litauen7
Polen4
Övriga32(1)
Unionen8908
Norge0(2
Färöarna0(3)
Förenade kungariket2614
TAC11522
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. De fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BLI/5B67_AMS).
(2)Ska fiskas i unionens vatten i 4, 6 och 7 (BLI/*24X7C).
(3)Bifångster av skoläst och dolkfisk ska räknas av från denna kvot. Ska fiskas i unionens vatten i 6a norr om 56°30′N och 6b. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten.
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Internationella vatten i 12
(BLI/12INT-)
Estland0(1)Försiktighets-TAC
Spanien92(1)Artikel 7.1 i denna förordning ska tillämpas.
Frankrike2(1)
Litauen1(1)
Övriga0(1)(2)
Unionen95(1)
Förenade kungariket1(1)
TAC96(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot.
(2)De fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BLI/12INT_AMS).
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 2; Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4
(BLI/24-)
Danmark2Försiktighets-TAC
Tyskland2
Irland2
Frankrike12
Övriga2(1)
Unionen20
Förenade kungariket7
TAC27
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. De fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (BLI/24_AMS).
Art:Birkelånga
Molva dypterygia
Zon:Unionens vatten i 3a
(BLI/03A-)
Danmark1,5Försiktighets-TAC
Tyskland1
Sverige1,5
Unionen4
TAC4
Art:Långa
Molva molva
Zon:Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 1 och 2
(LIN/1/2.)
Danmark9Försiktighets-TAC
Tyskland9
Frankrike9
Övriga5(1)
Unionen33
Förenade kungariket10
TAC43
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske är tillåtet inom denna kvot. De fångster som ska räknas av från denna gemensamma kvot ska rapporteras separat (LIN/1/2_AMS).
Art:Långa
Molva molva
Zon:Unionens vatten i 3a
(LIN/03A-C.)
Belgien13Försiktighets-TAC
Danmark97
Tyskland13
Sverige39
Unionen162
Förenade kungariket13
TAC175
Art:Långa
Molva molva
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4
(LIN/04-C.)
Belgien23(1)(2)Försiktighets-TAC
Danmark351(1)(2)
Tyskland217(1)(2)
Frankrike195(1)
Nederländerna8(1)
Sverige15(1)(2)
Unionen809(1)
Förenade kungariket3004(1)(2)
TAC3813
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 20 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (LIN/*6AN58).
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % men högst 75 ton får fiskas i unionens vatten i 3a (LIN/*03A-C).
Art:Långa
Molva molva
Zon:Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5
(LIN/05EI.)
Belgien8Försiktighets-TAC
Danmark6
Tyskland6
Frankrike6
Unionen26
Förenade kungariket6
TAC32
Art:Långa
Molva molva
Zon:6, 7, 8, 9 och 10; internationella vatten i 12 och 14
(LIN/6X14.)
Belgien66(1)Försiktighets-TAC
Danmark12(1)
Tyskland241(1)
Irland1301(1)
Spanien4867(1)
Frankrike5188(1)
Portugal12(1)
Unionen11687(1)
Norge0(2)(3)(4)
Färöarna0(5)(6)
Förenade kungariket6669(1)
TAC18356
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 40 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4 (LIN/*04-C.).
(2)Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 25 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 5b, 6 och 7. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst område. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 5b, 6 och 7 får inte överstiga kvantiteten nedan i ton (OTH/*6X14.). Bifångst av torsk inom ramen för denna bestämmelse i område 6a får inte överstiga 5 %.
0
(3)Inklusive lubb. Kvoterna för Norge får endast fiskas med långrev i 5b, 6 och 7, och de uppgår till
Långa (LIN/*5B67-) 0
Lubb (USK/*5B67-) 0
(4)Kvoterna för långa och lubb för Norge är utbytbara upp till följande kvantitet i ton:
0
(5)Inklusive lubb. Ska fiskas i 6b och 6a norr om 56°30′N (LIN/*6BAN.).
(6)Särskilt villkor: Varav en oavsiktlig fångst av andra arter på 20 % per fartyg är tillåten vid varje tillfälle i 6a och 6b. Denna procentsats får emellertid överskridas under de första 24 timmarna efter det att fisket påbörjas i ett visst område. Den totala oavsiktliga fångsten av andra arter i 6a och 6b får inte överstiga följande kvantitet i ton (OTH/*6AB.): 0
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(NEP/2AC4-C)
Belgien997Analytisk TAC
Danmark997Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland15
Frankrike29
Nederländerna514
Unionen2553
Förenade kungariket16524
TAC19077
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b
(NEP/5BC6.)
Spanien30Analytisk TAC
Frankrike121
Irland202
Unionen353
Förenade kungariket14592
TAC14945
Art:Havskräfta
Nephrops norvegicus
Zon:7
(NEP/07.)
Spanien993(1)Analytisk TAC
Frankrike4023(1)
Irland6102(1)
Unionen11118(1)
Förenade kungariket6908(1)
TAC18026(1)
(1)Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zon:

Funktionell enhet 16 i Ices-delområde 7 (NEP/*07U16):

Spanien992
Frankrike621
Irland1194
Unionen2807
Förenade kungariket483
TAC3290
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:3a
(PRA/03A.)
Danmark1741Analytisk TAC
Sverige938Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen2679Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
TAC5016
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(PRA/2AC4-C)
Danmark490Försiktighets-TAC
Nederländerna5
Sverige20
Unionen515
Förenade kungariket145
TAC660
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:Skagerrak
(PLE/03AN.)
Belgien96Analytisk TAC
Danmark12453Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland64
Nederländerna2395
Sverige667
Unionen15675
TAC19188
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:Kattegatt
(PLE/03AS.)
Danmark422Analytisk TAC
Tyskland5Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Sverige48
Unionen475
TAC719
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:4; Förenade kungarikets vatten i 2a; den del av 3a som inte tillhör Skagerrak och Kattegatt
(PLE/2A3AX4)
Belgien5393Analytisk TAC
Danmark17526Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland5056
Frankrike1011
Nederländerna33706
Unionen62692
Norge10039
Förenade kungariket37963
TAC143419

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zon:

Norska vatten i 4 (PLE/*04N-) Unionen 39153

Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(PLE/56-14)
Frankrike10Försiktighets-TAC
Irland248
Unionen258
Förenade kungariket400
TAC658
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7a
(PLE/07A.)
Belgien62Analytisk TAC
Frankrike27Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland1069
Nederländerna19
Unionen1177
Förenade kungariket1455
TAC2846
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7d och 7e
(PLE/7DE.)
Belgien1537Analytisk TAC
Frankrike6850Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen8387
Förenade kungariket3533
TAC11920
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7f och 7g
(PLE/7FG.)
Belgien360Försiktighets-TAC
Frankrike648Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland240
Unionen1249
Förenade kungariket480
TAC1911
Art:Rödspätta
Pleuronectes platessa
Zon:7h, 7j och 7k
(PLE/7HJK.)
Belgien4(1)Försiktighets-TAC
Frankrike8(1)Artikel 9 i denna förordning ska tillämpas.
Irland28(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna16(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen56(1)
Förenade kungariket11(1)
TAC67(1)
(1)Gäller endast bifångster. Inget riktat fiske efter rödspätta är tillåtet inom denna TAC.
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(POL/56-14)
Spanien3Försiktighets-TAC
Frankrike88
Irland26
Unionen117
Förenade kungariket67
TAC184
Art:Lyrtorsk
Pollachius pollachius
Zon:7
(POL/07.)
Belgien277(1)Försiktighets-TAC
Spanien17(1)
Frankrike6381(1)
Irland680(1)
Unionen7355(1)
Förenade kungariket2071(1)
TAC9426
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 2 % får fiskas i: 8a, 8b, 8d och 8e (POL/*8ABDE).
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:3a och 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(POK/2C3A4)
Belgien19(1)Analytisk TAC
Danmark2287(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland5776(1)
Frankrike13594(1)
Nederländerna58(1)
Sverige314(1)
Unionen22048(1)
Norge31096(2)
Förenade kungariket6367(1)
TAC59511
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 15 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten, unionens vatten och internationella vatten i 6a norr om 58°30′N (POK/*6AN58).
(2)Får endast tas i unionens vatten i 4 och 3a (POK/*3A4-C). Fångster inom denna kvot ska dras av från Norges del av TAC:en.
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b, 12 och 14
(POK/56-14)
Tyskland319(1)Analytisk TAC
Frankrike3160(1)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland369(1)
Unionen3848(1)
Norge0
Förenade kungariket2327(1)
TAC6175
(1)Särskilt villkor: Varav upp till 30 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4 (POK/*2AC4C).
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:7, 8, 9 och 10; unionens vatten i Cecaf 34.1.1
(POK/7/3411)
Belgien5Försiktighets-TAC
Frankrike1196
Irland1493
Unionen2695
Förenade kungariket481
TAC3176
Art:Piggvar och slätvar
Scophthalmus maximus och
Scophthalmus rhombus
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(T/B/2AC4-C)
Belgien396Försiktighets-TAC
Danmark846Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland216
Frankrike102
Nederländerna3001
Sverige6
Unionen4568
Förenade kungariket1063
TAC5848
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten och Förenade kungarikets vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(SRX/2AC4-C)
Belgien257(1)(2)(3)(4)Försiktighets-TAC
Danmark10(1)(2)(3)
Tyskland13(1)(2)(3)
Frankrike40(1)(2)(3)(4)
Nederländerna220(1)(2)(3)(4)
Unionen540(1)(3)
Förenade kungariket1110(1)(2)(3)(4)
TAC1650(3)
(1)Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4 (RJH/04-C.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/2AC4-C) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) ska rapporteras separat.
(2)Bifångstkvot. Dessa arter får inte utgöra mer än 25 % av den levande vikten av den fångst som behålls ombord per fiskeresa. Detta villkor gäller endast fartyg med en längd överallt av mer än 15 meter. Denna bestämmelse ska inte tillämpas på fångster som omfattas av landningsskyldigheten enligt artikel 15.1 i förordning (EU) nr 1380/2013 och förordning (EU) nr 1380/2013 som Förenade kungariket bibehållit.
(3)Detta ska inte gälla ljus rocka (Raja brachyura) i Förenade kungarikets vatten i 2a eller småögd rocka (Raja microocellata) i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4. Vid oavsiktlig fångst får dessa arter inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart. Fiskare ska uppmanas att utarbeta och använda metoder och utrustning som underlättar ett snabbt och säkert frisläppande av dessa arter.
(4)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i 7d (SRX/*07D2.), utan att det påverkar förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning och i Förenade kungarikets lagstiftning för de områden som där anges. Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*07D2.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*07D2.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*07D2.) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*07D2.) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Unionens vatten i 3a
(SRX/03A-C.)
Danmark35(1)Försiktighets-TAC
Sverige10(1)
Unionen45(1)
TAC45
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/03A-C.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/03A-C.) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/03A-C.) ska rapporteras separat.
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 6a, 6b, 7a–c och 7e–k
(SRX/67AKXD)
Belgien837(1)(2)(3)(4)Försiktighets-TAC
Estland5(1)(2)(3)(4)
Frankrike3757(1)(2)(3)(4)
Tyskland11(1)(2)(3)(4)
Irland1210(1)(2)(3)(4)
Litauen19(1)(2)(3)(4)
Nederländerna4(1)(2)(3)(4)
Portugal21(1)(2)(3)(4)
Spanien1011(1)(2)(3)(4)
Unionen6875(1)(2)(3)(4)
Förenade kungariket2800(1)(2)(3)(4)
TAC9675(3)(4)
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/67AKXD), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/67AKXD), sandrocka (Raja circularis) (RJI/67AKXD) och näbbrocka (Raja fullonica) (RJF/67AKXD) ska rapporteras separat.
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 5 % får fiskas i 7d (SRX/*07D), utan att det påverkar förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning för de områden som där anges. Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*07D.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*07D.), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*07D.), sandrocka (Raja circularis) (RJI/*07D.) och näbbrocka (Raja fullonica) (RJF/*07D.) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).
(3)Detta ska inte gälla småögd rocka (Raja microocellata), utom i 7f och 7g. Vid oavsiktlig fångst får exemplar av dessa arter inte komma till skada. Exemplaren ska frisläppas omedelbart. Fiskare ska uppmanas att utarbeta och använda metoder och utrustning som underlättar ett snabbt och säkert frisläppande av dessa arter. Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter småögd rocka i områdena 7f och 7g (RJE/7FG.) tas:
Art:Småögd rocka
Raja microocellata
Zon:7f och 7g
(RJE/7FG.)
Belgien8Försiktighets-TAC
Estland0
Frankrike39
Tyskland0
Irland12
Litauen0
Nederländerna0
Portugal0
Spanien10
Unionen69
Förenade kungariket54
TAC123
Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i 7d och rapporteras enligt följande kod: (RJE/*07D.). Detta särskilda villkor påverkar inte förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning och relevanta förbud i Förenade kungarikets lagstiftning för de områden som anges där.
(4)Detta ska inte gälla brokrocka (Raja undulata).
Art:Rockor
Rajiformes
Zon:7d
(SRX/07D.)
Belgien125(1)(2)(3)(4)Försiktighets-TAC
Frankrike1051(1)(2)(3)(4)
Nederländerna7(1)(2)(3)(4)
Unionen1183(1)(2)(3)(4)
Förenade kungariket217(1)(2)(3)(4)
TAC1400(4)
(1)Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/07D.), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/07D.), fläckrocka (Raja montagui) (RJM/07D.) och småögd rocka (Raja microocellata) (RJE/07D.) ska rapporteras separat.
(2)Särskilt villkor: varav upp till 5 % får fiskas i 6a, 6b, 7a–7c och 7e–7k (SRX/*67AKD). Fångster av blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*67AKD), ljus rocka (Raja brachyura) (RJH/*67AKD) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*67AKD) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata) eller brokrocka (Raja undulata).
(3)Särskilt villkor: Varav upp till 10 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a och 4 (SRX/*2AC4C). Fångster av ljus rocka (Raja brachyura) i Förenade kungarikets vatten och Europeiska unionens vatten i 4 (RJH/*04-C.), blomrocka (Leucoraja naevus) (RJN/*2AC4C), knaggrocka (Raja clavata) (RJC/*2AC4C) och fläckrocka (Raja montagui) (RJM/*2AC4C) ska rapporteras separat. Detta särskilda villkor gäller inte småögd rocka (Raja microocellata).
(4)Detta ska inte gälla brokrocka (Raja undulata).
Art:Brokrocka
Raja undulata
Zon:7d och 7e
(RJU/7DE.)
Belgien19(1)Försiktighets-TAC
Estland0(1)
Frankrike97(1)
Tyskland0(1)
Irland25(1)
Litauen0(1)
Nederländerna0(1)
Portugal0(1)
Spanien21(1)
Unionen162(1)
Förenade kungariket72(1)
TAC234(1)
(1)Fiske efter denna art får inte förekomma i de områden som omfattas av denna TAC. Denna art får endast landas hel eller rensad. För unionens fartyg påverkar detta inte förbuden i artiklarna 20 och 57 i denna förordning för de områden som anges där. För Förenade kungarikets fartyg påverkar detta inte förbuden i relevanta förbud i Förenade kungarikets lagstiftning för de områden som anges där.
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b
(GHL/2A-C46)
Danmark29Analytisk TAC
Tyskland51
Estland29
Spanien29
Frankrike478
Irland29
Litauen29
Polen29
Unionen703
Norge0
Förenade kungariket1868
TAC2571
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:3a och 4; Förenade kungarikets vatten i 2a; unionens vatten i 3b, 3c och delsektionerna 22–32
(MAC/2A34.)
Belgien544(1)(2)(3)Analytisk TAC
Danmark18666(1)(2)(3)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland567(1)(2)(3)
Frankrike1713(1)(2)(3)
Nederländerna1724(1)(2)(3)
Sverige5108(1)(2)(3)(4)
Unionen28322(1)(2)(3)
NorgeEj tillämpligt(5)
Förenade kungariketEj tillämpligt(1)(2)(3)
TAC852284
(1)Särskilt villkor: Upp till 60 % av denna kvantitet får fiskas i Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 och 14 (MAC/*2AX14).
(2)Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter även tas i följande två zoner:
Norska vatten i 2a (MAC/*02AN-)Afrika vatten (MAC/*FRO1)
Belgien00
Danmark00
Tyskland00
Frankrike00
Nederländerna00
Sverige00
Unionen00
(3)Får också tas i norska vatten i 4a (MAC/*4AN.).
(4)Särskilt villkor: Inbegripet följande tonnage, som ska tas i norska vatten i 2a och 4a (MAC/*2A4AN):
251
Vid fiske enligt detta särskilda villkor ska bifångster av torsk, kolja, lyrtorsk, vitling och gråsej räknas av från kvoterna för dessa arter.
(5)Ska dras av från Norges andel av TAC:en (tillträdeskvot). Denna mängd inbegriper följande andel för Norge av TAC:en för Nordsjön:
0
Denna kvot får fiskas endast i 4a (MAC/*04A.), utom när det gäller följande mängd, i ton, som får fiskas i 3a (MAC/*03A.):
0

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna mängder tas i följande zoner:

3a3a och 4bc4b4cFörenade kungarikets vatten och internationella vatten i 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 och 14
(MAC/*03A.)(MAC/*3A4BC)(MAC/*04B.)(MAC/*04C.)(MAC/*2A6.)
Belgien0000326
Danmark041300011110
Tyskland0000340
Frankrike0490001028
Nederländerna0490001034
Sverige00390103065
Unionen000016993
Förenade kungariket0Ej tillämpligt00Ej tillämpligt
Norge00000
Art:Makrill
Scomber scombrus
Zon:6, 7, 8a, 8b, 8d och 8e; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 2a, 12 och 14
(MAC/2CX14-)
Tyskland18254(1)(2)Analytisk TAC
Spanien19(1)(2)Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Estland152(1)(2)
Frankrike12171(1)(2)
Irland60847(1)(2)
Lettland112(1)(2)
Litauen112(1)(2)
Nederländerna26620(1)(2)
Polen1285(1)(2)
Unionen119573(1)(2)
Norge0(3)(4)
Färöarna0(5)
Förenade kungariketEj tillämpligt(1)(2)
TAC852284
(1)Särskilt villkor: Upp till 100 % får fiskas i Förenade kungarikets vatten i 4a (MAC/*4A-UK), uteslutande under perioderna 1 januari–14 februari och 1 augusti–31 december.
(2)Särskilt villkor: Varav upp till 25 % får göras tillgängliga för utbyte för att fiskas av Spanien, Frankrike och Portugal i 8c, 9 och 10 och unionens vatten i Cecaf 34.1.1 (MAC/*8C910).
(3)Får fiskas i 2a, 6a norr om 56°30′N, 4a, 7d, 7e, 7f och 7h (MAC/*AX7H).
(4)Följande ytterligare mängd av tillträdeskvot, i ton, får fiskas av Norge norr om 56°30′N och räknas av från Norges fångstbegränsning (MAC/*N5630):
0
(5)Denna mängd ska dras av från Färöarnas fångstbegränsning (tillträdeskvot). Får endast fiskas i 6a norr om 56°30′N (MAC/*6AN56). Under perioderna 1 januari–15 februari och 1 oktober–31 december får dock denna kvot fiskas även i 2a och 4a norr om 59oN (MAC/*24N59).

Särskilt villkor: Inom gränserna för de ovannämnda kvoterna får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner under följande perioder:

Förenade kungarikets vatten i 4a. Under perioderna 1 januari–14 februari och 1 augusti–31 decemberNorska vatten i 2aFäröiska vatten
(MAC/*4A-UK)(MAC/*2AN-)(MAC/*FRO2)
Tyskland1825400
Spanien1900
Estland15200
Frankrike1217100
Irland6084700
Lettland11200
Litauen11200
Nederländerna2662000
Polen128500
Unionen11957300
Förenade kungariketEj tillämpligt00
Art:Tunga
Solea solea
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(SOL/24-C.)
Belgien1613Analytisk TAC
Danmark738Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Tyskland1291
Frankrike323
Nederländerna14566
Unionen18531
Norge10(1)
Förenade kungariket2544
TAC21361
(1)Får enbart fiskas i unionens vatten i 4 (SOL/*04-C.).
Art:Tunga
Solea solea
Zon:6; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(SOL/56-14)
Irland46Försiktighets-TAC
Unionen46
Förenade kungariket11
TAC57
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7a
(SOL/07A.)
Belgien356Analytisk TAC
Frankrike5Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Irland104Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna113
Unionen578
Förenade kungariket176
TAC768
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7d
(SOL/07D.)
Belgien830Försiktighets-TAC
Frankrike1659Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen2489
Förenade kungariket640
TAC3248
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7e
(SOL/07E.)
Belgien63Analytisk TAC
Frankrike671Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Unionen733
Förenade kungariket1175
TAC1925
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7f och 7g
(SOL/7FG.)
Belgien830Analytisk TAC
Frankrike83Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland42
Unionen955
Förenade kungariket433
TAC1413
Art:Tunga
Solea solea
Zon:7h, 7j och 7k
(SOL/7HJK.)
Belgien23Försiktighets-TAC
Frankrike47Artikel 8.2 i denna förordning ska tillämpas.
Irland126
Nederländerna37
Unionen233
Förenade kungariket47
TAC280
Art:Skarpsill
Sprattus sprattus
Zon:7d och 7e
(SPR/7DE.)
Belgien4Försiktighets-TAC
Danmark284
Tyskland4
Frankrike61
Nederländerna61
Unionen414
Förenade kungariket1032
TAC1446
Art:Pigghaj
Squalus acanthias
Zon:6, 7 och 8; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5; Internationella vatten i 1, 12 och 14
(DGS/15X14)
Belgien18(1)Försiktighets-TAC
Tyskland4(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Spanien9(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike76(1)
Irland48(1)
Nederländerna0(1)
Portugal0(1)
Unionen155(1)
Förenade kungariket115(1)
TAC270(1)
(1)Pigghaj får inte fiskas i de områden som omfattas av denna tillåtna bifångst. Endast fartyg som deltar i förvaltningsordningar för bifångst får per fartyg och per månad landa högst 2 ton pigghaj som är död vid den tidpunkt då fiskeredskapet halas ombord enligt denna kvot. Varje part ska på egen hand bestämma hur denna kvot ska tilldelas de fartyg som deltar i partens bifångstförvaltningsordningar. Varje part ska säkerställa att den totala mängden landad pigghaj varje år, baserad på den tillåtna bifångsten, inte överskrider ovan angivna mängder. Parterna bör utväxla förteckningen över deltagande fartyg innan de tillåter några landningar.
Art:Taggmakrillar och därtill hörande bifångster
Trachurus spp.
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4b, 4c och 7d
(JAX/4BC7D)
Belgien12(1)Försiktighets-TAC
Danmark5249(1)
Tyskland464(1)(2)
Spanien97(1)
Frankrike435(1)(2)
Irland330(1)
Nederländerna3160(1)(2)
Portugal11(1)
Sverige75(1)
Unionen9835
Norge0(3)
Förenade kungariket4000(1)(2)
TAC14014
(1)Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill (OTH/*4BC7D). Bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill som räknas av från kvoten enligt denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten enligt artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(2)Särskilt villkor: Upp till 5 % av denna kvot fiskad i sektion 7d får räknas som fiskad inom kvoten för följande zon: Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4a; 6, 7a–c, e–k; 8ab, d–e; Förenade kungarikets vatten i 2a; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14 (JAX/*7D-EU).
(3)Får fiskas i unionens vatten i 4a, men får inte fiskas i unionens vatten i 7d (JAX/*04-C.).
Art:Taggmakrillar och därtill hörande bifångster
Trachurus spp.
Zon:Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4a; 6, 7a–c, e–k; 8a–b, d–e; Förenade kungarikets vatten i 2a; Förenade kungarikets vatten och internationella vatten i 5b; internationella vatten i 12 och 14
(JAX/2A-14)
Danmark6758(1)(3)Analytisk TAC
Tyskland5273(1)(2)(3)
Spanien7192(3)(5)
Frankrike2714(1)(2)(3)(5)
Irland17561(1)(3)
Nederländerna21158(1)(2)(3)
Portugal693(3)(5)
Sverige675(1)(3)
Unionen62024(3)
Färöarna0(4)
Förenade kungariket6597(1)(2)(3)
TAC70254
(1)Särskilt villkor: Upp till 5 % av denna kvot fiskad i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 2a eller 4a före den 30 juni får räknas som fiskad inom kvoten för följande zon: Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4b, 4c och 7d (JAX/*2A4AC).
(2)Särskilt villkor: Upp till 5 % av denna kvot får fiskas i 7d (JAX/*07D.). Enligt detta särskilda villkor, och i enlighet med fotnot 3, ska bifångster av trynfiskar och vitling rapporteras separat med följande kod: (OTH/*07D.).
(3)Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill (OTH/*2A-14). Bifångster av trynfiskar, kolja, vitling och makrill som räknas av från kvoten enligt denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten enligt artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(4)Begränsat till 4a, 6a (endast norr om 56°30′N), 7e, 7f, 7h.
(5)Särskilt villkor: Upp till 80 % av denna kvot får fiskas i 8c (JAX/*08C2). Enligt detta särskilda villkor, och i enlighet med fotnot 3, ska bifångster av trynfiskar och vitling rapporteras separat med följande kod: (OTH/*08C2).
Art:Taggmakrillar
Trachurus spp.
Zon:8c
(JAX/08C.)
Spanien9963(1)Analytisk TAC
Frankrike173
Portugal985(1)
Unionen11121
TAC11121
(1)Särskilt villkor: upp till 10 % av denna kvot får fiskas i 9 (JAX/*09.).
Art:Vitlinglyra och därtill hörande bifångster
Trisopterus esmarkii
Zon:3a; Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i 4; Förenade kungarikets vatten i 2a
(NOP/2A3A4.)
År20212022
Danmark116447(1)(3)pm(1)(6)Analytisk TAC
Tyskland22(1)(2)(3)pm(1)(2)(6)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna86(1)(2)(3)pm(1)(2)(6)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen116555(1)(3)pm(1)(6)
Förenade kungariket11745(2)(3)pm(2)(6)
Norge0(4)pm(4)
Färöarna0(5)pm(5)
TACEj tillämpligtEj tillämpligt
(1)Upp till 5 % av kvoten får utgöras av bifångster av kolja och vitling (OT2/*2A3A4). Bifångster av kolja och vitling som räknas av från kvoten enligt denna bestämmelse och bifångster av arter som räknas av från kvoten enligt artikel 15.8 i förordning (EU) nr 1380/2013 får tillsammans inte överstiga 9 % av kvoten.
(2)Kvoten får endast fiskas i Förenade kungarikets vatten och unionens vatten i Ices-områdena 2a, 3a och 4.
(3)Får endast fiskas under perioden 1 november 2020–31 oktober 2021.
(4)En sorteringsrist ska användas.
(5)En sorteringsrist ska användas. Inkluderar högst 15 % oundvikliga bifångster (NOP/*2A3A4), som ska räknas av från denna kvot.
(6)Får endast fiskas under perioden 1 november 2021–31 oktober 2022.
Art:Övriga arterZon:Unionens vatten i 6 och 7
(OTH/5B67-C)
UnionenEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Norge0(1)
TACEj tillämpligt
(1)Endast fångad med långrev.
Art:Övriga arterZon:Unionens vatten i 2a, 4 och 6a norr om 56°30′N
(OTH/2A46AN)
UnionenEj tillämpligtFörsiktighets-TAC
Norge1000(1)(2)
Färöarna0(3)
TACEj tillämpligt
(1)Begränsat till 2a och 4 (OTH/*2A4-C).
(2)Arter som inte omfattas av andra TAC:er.
(3)Ska fiskas i 4 och 6a norr om 56°30′N (OTH/*46AN). ”.

DEL C Ändringar av bilaga IB till förordning (EU) 2021/92

I bilaga IB till förordning (EU) 2021/92 ska de relevanta tabellerna över fiskemöjligheter ersättas med följande:

”Art:Sill
Clupea harengus
Zon:Förenade kungarikets vatten, färöiska vatten, norska vatten och internationella vatten i 1 och 2
(HER/1/2-)
Belgien13(1)Analytisk TAC
Danmark13015(1)
Tyskland2279(1)
Spanien43(1)
Frankrike562(1)
Irland3370(1)
Nederländerna4658(1)
Polen659(1)
Portugal43(1)
Finland202(1)
Sverige4823(1)
Unionen29667(1)
Förenade kungariket12715(1)
Färöarna0(2)
Norge0(3)
TAC651033
(1)När fångster rapporteras till kommissionen ska även de kvantiteter som fiskats i vart och ett av följande områden rapporteras: NEAFC:s regleringsområde och unionens vatten.
(2)Ska räknas av från Färöarnas fångstbegränsningar.
(3)Ska räknas av från Norges fångstbegränsningar.

Särskilt villkor: Inom gränserna för ovannämnda kvoter får högst nedan angivna kvantiteter tas i följande zoner:

Norska vatten norr om 62°N och fiskezonen runt Jan Mayen (HER/*2AJMN) 29667

2, 5b norr om 62°N (färöiska vatten) (HER/*25B-F)

Belgien0
Danmark0
Tyskland0
Spanien0
Frankrike0
Irland0
Nederländerna0
Polen0
Portugal0
Finland0
Sverige0
Art:Torsk och kolja
Gadus morhua och Melanogrammus aeglefinus
Zon:Färöiska vatten i 5b
(C/H/05B-F.)
Tyskland0Analytisk TAC
Frankrike0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen0Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
TACEj tillämpligt
Art:Blåvitling
Micromesistius poutassou
Zon:Färöiska vatten
(WHB/2A4AXF)
Danmark0Analytisk TAC
Tyskland0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike0Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna0
Unionen0(1)
TACEj tillämpligt
(1)Fångster av blåvitling får innehålla oundvikliga bifångster av guldlax.
Art:Långa och birkelånga
Molva molva och molva dypterygia
Zon:Färöiska vatten i 5b
(B/L/05B-F.)
Tyskland0Analytisk TAC
Frankrike0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen0(1)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
TACEj tillämpligt
(1)Bifångster av skoläst och dolkfisk får räknas av från denna kvot, upp till följande gräns (OTH/*05B-F): 0
Art:Nordhavsräka
Pandalus borealis
Zon:Grönländska vatten i 5 och 14
(PRA/514GRN)
Danmark1925Analytisk TAC
Frankrike1925Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen3850Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Norge1000Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Färöarna0
TACEj tillämpligt
Art:Gråsej
Pollachius virens
Zon:Färöiska vatten i 5b
(POK/05B-F.)
Belgien0Analytisk TAC
Tyskland0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike0Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Nederländerna0
Unionen0
TACEj tillämpligt
Art:Liten hälleflundra
Reinhardtius hippoglossoides
Zon:Grönländska vatten i 5, 12 och 14
(GHL/5-14GL)
Tyskland4300Analytisk TAC
Unionen4300(1)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Norge650Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Färöarna0Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
TACEj tillämpligt
(1)Får fiskas av högst sex fartyg samtidigt.
Art:Kungsfiskar (pelagiskt vatten)
Sebastes spp.
Zon:Grönländska vatten i Nafo 1F och grönländska vatten i 5, 12 och 14
(RED/N1G14P)
Tyskland0(1)(2)(3)Analytisk TAC
Frankrike0(1)(2)(3)Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen0(1)(2)(3)Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Norge0(1)(2)Artikel 7a i denna förordning ska tillämpas.
Färöarna0(1)(2)(4)
TACEj tillämpligt
(1)Får endast fiskas under perioden 10 maj–31 december.
(2)Får endast fiskas i grönländska vatten inom det bevarandeområde för kungsfiskar som avgränsas av de linjer som förbinder följande koordinater:
PunktLatitudLongitud
164°45'N28°30'W
262°50'N25°45'W
361°55'N26°45'W
461°00'N26°30'W
559°00'N30°00'W
659°00'N34°00'W
761°30'N34°00'W
862°50'N36°00'W
964°45'N28°30'W
(3)Särskilt villkor: Denna kvot får också fiskas i internationella vatten inom ovannämnda bevarandeområde för kungsfiskar (RED/*5-14P).
(4)Får endast fiskas i grönländska vatten i 5 och 14 (RED/*514GN).
Art:Kungsfiskar
Sebastes spp.
Zon:Färöiska vatten i 5b
(RED/05B-F.)
Belgien0Analytisk TAC
Tyskland0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Frankrike0Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen0
TACEj tillämpligt
Art:Övriga arter(1)Zon:Färöiska vatten i 5b
(OTH/05B-F.)
Tyskland0Analytisk TAC
Frankrike0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen0Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
TACEj tillämpligt
(1)Utom fiskarter utan kommersiellt värde.
Art:Plattfiskar
Pleuronectiformes
Zon:Färöiska vatten i 5b
(FLX/05B-F.)
Tyskland0Analytisk TAC
Frankrike0Artikel 3 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas.
Unionen0Artikel 4 i förordning (EG) nr 847/96 ska inte tillämpas. ”.
TACEj tillämpligt

DEL D Ändringar av kapitel III i bilaga II till förordning (EU) 2021/92

I kapitel III i bilaga II till förordning (EU) 2021/92 ska punkt 5 ersättas med följande:

”5. MAXIMALT ANTAL DAGAR Det maximala antal dagar till sjöss för vilka en medlemsstat 1 januari–31 december 2021 får ge ett fartyg som för dess flagg tillstånd att uppehålla sig i området med ett reglerat redskap ombord anges i tabell I. Tabell I Maximalt antal dagar som ett fartyg får uppehålla sig i området per kategori reglerat redskap under perioden 1 januari–31 december 2021 Reglerat redskap Maximalt antal dagar Bomtrålar, maskstorlek ≥ 80 mm Belgien 176 Frankrike 188 Passiva nätredskap, maskstorlek ≤ 220 mm Belgien 176 Frankrike 191 ”.

Del E Ändringar av bilaga V till förordning (EU) 2021/92

Bilaga V (tabell över fisketillstånd) ska ersättas med följande:

” ”.

BILAGA V

DEL A HÖGSTA ANTAL FISKETILLSTÅND FÖR UNIONSFISKEFARTYG SOM FISKAR I TREDJELÄNDERS VATTEN

FiskeområdeFiskeAntal fisketillståndFördelning av fisketillstånd mellan medlemsstaterHögsta antal fartyg som får vara närvarande samtidigt
Norska vatten och fiskezonen runt Jan MayenSill, norr om 62°00′ N59DK2551
DE5
FR1
IE8
NL9
PL1
SE10
Bottenlevande arter, norr om 62°00′N66DE1641
IE1
ES20
FR18
PT9
Ej fördelat2
Industriarter, söder om 62°00′N450DK450141
1, 2bFiske efter snökrabba med tinor20EE1Ej tillämpligt
ES1
LV11
LT4
PL3

DEL B HÖGSTA ANTAL FISKETILLSTÅND FÖR FARTYG FRÅN TREDJELAND SOM FISKAR I UNIONENS VATTEN

FlaggstatFiskeAntal fisketillståndHögsta antal fartyg som får vara närvarande samtidigt
NorgeSill, norr om 62°00′NFastställs senareFastställs senare
VenezuelaSnapperfiskar (Franska Guyanas vatten)4545

1 Fördelningen av de fiskemöjligheter som är tillgängliga för unionen i zonen runt Svalbard påverkar inte de rättigheter och skyldigheter som följer av 1920 års Parisfördrag.

3 För att dessa fisketillstånd ska kunna utfärdas måste bevis företes på att ett giltigt avtal finns mellan den fartygsägare som ansöker om fisketillståndet och ett förädlingsföretag i det franska departementet Franska Guyana och att avtalet innehåller en förpliktelse att landa minst 75 % av alla fångster av snapperfiskar från det aktuella fartyget i det departementet, så att fångsterna kan förädlas vid företagets anläggning. Ett sådant avtal ska vara godkänt av de franska myndigheterna som i sin tur ska säkerställa att det överensstämmer både med det avtalsslutande förädlingsföretagets faktiska kapacitet och med utvecklingsmålen för ekonomin i departementet Franska Guyana. En kopia av det vederbörligen godkända avtalet ska bifogas ansökan om fisketillståndet. Om avtalet inte godkänns enligt ovan ska de franska myndigheterna underrätta den berörda parten och kommissionen om detta och ange skälen till att avtalet inte godkänns.