lagen.nu
(EU) 2023/377

Ändring av bilagorna II, III, IV och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för bensalkoniumklorid (BAC), klorprofam, didecyldimetylammoniumklorid (DDAC), flutriafol, metazaklor, nikotin, profenofos, kizalofop-P, natriumaluminiumsilikat, tiabendazol och triadimenol i eller på vissa produkter

Titel
Kommissionens förordning (EU) 2023/377 av den 15 februari 2023 om ändring av bilagorna II, III, IV och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för bensalkoniumklorid (BAC), klorprofam, didecyldimetylammoniumklorid (DDAC), flutriafol, metazaklor, nikotin, profenofos, kizalofop-P, natriumaluminiumsilikat, tiabendazol och triadimenol i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32023R0377
Datum
2023-02-15
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a och 18.1 b, och

(1) Gränsvärden har fastställts för flutriafol, metazaklor, kizalofop-P, tiabendazol och triadimenol i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för profenofos i bilaga II och i del B i bilaga III till den förordningen. Gränsvärden har fastställts för bensalkoniumklorid (BAC), klorprofam, didecyldimetylammoniumklorid (DDAC) och nikotin i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. Natriumaluminiumsilikat har tagits upp i bilaga IV till den förordningen.

(2) BAC är inte ett godkänt verksamt ämne i växtskyddsmedel enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009. DDAC var godkänt som ett verksamt ämne i växtskyddsmedel för användning på prydnadsväxter, men alla godkännanden av växtskyddsmedel som innehåller DDAC upphävdes till följd av att godkännandet återkallades. Båda ämnena används dock som biocider för desinfektion. Denna användning kan leda till påvisbara resthalter i livsmedel. Genom kommissionens förordning (EU) nr 1119/2014 har tillfälliga gränsvärden fastställts för båda ämnena när det gäller alla produkter, eftersom livsmedelsföretagarna visade att resthalter av dessa ämnen förekommer i livsmedelsprodukter i halter som ofta överskrider standardgränsvärdet på 0,01 mg/kg på grund av att de används som biocid. Dessa gränsvärden skulle ses över på grundval av övervakningsuppgifter efter fem år.

(3) Kommissionen analyserade övervakningsuppgifterna för BAC, som visade att resthalter av detta ämne fortfarande förekommer i flera produkter, i halter som överstiger bestämningsgränsen och som liknar det befintliga tillfälliga gränsvärdet. Kommissionen analyserade också övervakningsuppgifterna för DDAC, som visade att resthalter av detta ämne fortfarande förekommer i vissa animaliska produkter, i halter som överstiger bestämningsgränsen och som liknar det befintliga tillfälliga gränsvärdet. Resthalterna av DDAC har minskat i vegetabiliska produkter, och ligger konsekvent under de befintliga tillfälliga gränsvärdena. De befintliga tillfälliga gränsvärdena för DDAC i dessa produkter bör därför sänkas i enlighet med detta. De tillfälliga gränsvärdena för BAC och DDAC bör ses över inom sju år från offentliggörandet av denna förordning för att utvärdera nya uppgifter och data som blir tillgängliga.

(4) Det verksamma ämnet klorprofam är inte godkänt i unionen. Genom kommissionens förordning (EU) 2021/155 fastställdes ett tillfälligt gränsvärde för klorprofam i potatis, eftersom övervakningsuppgifter visade på potentiell kontaminering av potatis över bestämningsgränsen när potatisen lagrats i lokaler där klorprofam tidigare använts. Enligt den förordningen krävdes också att organisationer för potatishandel och tillverkare skulle utveckla och genomföra nya och effektivare rengöringsmetoder för att minska sådan kontaminering, och lämna in nya övervakningsuppgifter till kommissionen, som skulle göra det möjligt för kommissionen att se över det tillfälliga gränsvärdet.

(5) Det tillfälliga gränsvärdet för klorprofam i potatis sågs över på grundval av övervakningsuppgifter som lämnats in till kommissionen senast den 31 december 2021. Eftersom de senaste övervakningsuppgifterna har visat att ett lägre gränsvärde än 0,4 mg/kg för närvarande kan uppnås bör gränsvärdet fastställas till 0,35 mg/kg.

(6) Detta tillfälliga gränsvärde bör ses över på grundval av de övervakningsuppgifter som ska lämnas till kommissionen senast den 31 december 2022 och därefter den 31 december varje efterföljande år. Det gör det möjligt för kommissionen att regelbundet göra en ny bedömning av situationen och att, i förekommande fall, gradvis sänka gränsvärdet i takt med att bättre rengöringsmetoder införs. En rapport om hur rengöringsmetoderna utvecklas och genomförs bör tillsammans med övervakningsuppgifterna lämnas till kommissionen senast den 31 december 2022 samt uppdateringar av rapporten under efterföljande år. Fotnoten för potatis i bilaga III bör ändras i enlighet med detta.

(7) En ansökan om importtolerans har lämnats in i enlighet med artikel 6.2 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005 för flutriafol som används i Förenta staterna på gurkväxter med oätligt skal. Sökanden har lämnat in uppgifter som visar att godkänd användning av ämnet på dessa grödor i Förenta staterna leder till resthalter som överskrider gränsvärdena i förordning (EG) nr 396/2005 och att högre gränsvärden krävs för att undvika handelshinder för import till unionen av dessa grödor. Genom denna ansökan lämnade sökanden också in uppgifter som tidigare inte var tillgängliga under den översyn som genomförts i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 om resthalternas egenskaper i bearbetade produkter vad gäller flutriafol i kärnfrukter och druvor för vinframställning, vad gäller resthaltsförsök i ris och vad gäller lagringsförhållanden för prover från utfodringsundersökningar och lagringsstabilitet för lever från gris, nötkreatur, får, get, hästdjur och från andra landlevande djur.

(8) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökan för flutriafol av den berörda medlemsstaten och utvärderingsrapporten sändes till kommissionen. Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (livsmedelsmyndigheten) bedömde ansökan och utvärderingsrapporten, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter ett motiverat yttrande om de föreslagna gränsvärdena. Livsmedelsmyndigheten sände detta yttrande till sökanden, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde det tillgängligt för allmänheten. Livsmedelsmyndigheten fann att alla krav på de inlämnade uppgifternas fullständighet var uppfyllda och att den ändring av gränsvärdena som sökanden begärt var godtagbar ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Livsmedelsmyndigheten tog därvid hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken långtidsexponeringen för ämnet genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla det eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

(9) I fråga om flutriafol i gurkväxter med oätligt skal bör gränsvärdena fastställas på den nivå som livsmedelsmyndigheten angett. Livsmedelsmyndigheten undersökte de kompletterande uppgifter som lämnats in och konstaterade att när det gäller rödbetor krävs det en utredning av riskhanterare, medan alla de andra gränsvärden, för vilka det delvis saknades uppgifter under den översyn som genomfördes i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005, nu till fullo stöds av uppgifter. I fråga om flutriafol i rödbetor bör uppgifterna om resthaltsförsök extrapoleras från sockerbetor, vilket bekräftar det befintliga gränsvärdet. Därför bör alla respektive fotnoter i bilaga II som betonar behovet av ytterligare uppgifter strykas och gränsvärdet när det gäller rödbetor bibehållas. På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttrande och med beaktande av de relevanta faktorer som anges i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005 bör gränsvärdena ändras enligt bilagan till den här förordningen.

(10) I fråga om metazaklor lämnade sökanden in uppgifter som tidigare inte fanns tillgängliga under den översyn som genomfördes i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 om resthaltsförsök med metazaklor i huvudkål och kålrabbi, som visar att gränsvärdena till fullo stöds av uppgifter. Sökanden lämnade också in uppgifter som tidigare inte fanns tillgängliga under den översyn som genomfördes i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 om resthaltsförsök med metazaklor på blommande kål och grönkål, som gör det möjligt att fastställa lägre gränsvärden än de som för närvarande fastställts och som fortfarande till fullo stöds av uppgifter. I fråga om metazaklor på rädisor saknas fortfarande uppgifter om resthaltsförsök. Beräkningen av husdjurs belastning via födointag uppdaterades på grundval av de nya uppgifterna. På grundval av den uppdaterade beräkningen kan ett lägre gränsvärde på 0,15 mg/kg, som är säkert för konsumenterna, fastställas för lever från svin.

(11) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökan för metazaklor av den berörda medlemsstaten och utvärderingsrapporten sändes till kommissionen. Livsmedelsmyndigheten bedömde ansökningen och utvärderingsrapporten, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter ett motiverat yttrande om de föreslagna gränsvärdena. Livsmedelsmyndigheten sände detta yttrande till sökanden, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde det tillgängligt för allmänheten. Livsmedelsmyndigheten fann att alla krav på de inlämnade uppgifternas fullständighet var uppfyllda och att den ändring av gränsvärdena som sökanden begärt var godtagbar ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Livsmedelsmyndigheten tog därvid hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken långtidsexponeringen för ämnet genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla det eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

(12) I fråga om metazaklor i huvudkål och kålrabbi bör gränsvärdet bibehållas på de befintliga nivåerna. I fråga om metazaklor i blommande kål och grönkål bör gränsvärdena sänkas till den nivå som rekommenderas av livsmedelsmyndigheten. I fråga om metazaklor på rädisor bör gränsvärdet sänkas till bestämningsgränsen. De respektive fotnoterna i bilaga II som betonar behovet av ytterligare uppgifter för dessa produkter bör strykas. I fråga om metazaklor i lever från svin bör gränsvärdena sänkas till den nivå som rekommenderas av livsmedelsmyndigheten. På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttrande och med hänsyn till de relevanta faktorer som förtecknas i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005 uppfyller de föreslagna ändringarna av gränsvärdena kraven i artikel 14.2 i den förordningen.

(13) Genom kommissionens förordning (EU) nr 812/2011 har tillfälliga gränsvärden fastställts för nikotin när det gäller nypon, örter och ätliga blommor, vilda svampar (färska), te, örtteer och kryddor till och med den 19 oktober 2021, i avvaktan på att nya uppgifter och data om naturlig förekomst eller bildning av nikotin i dessa produkter lämnas in. Det framgår inte entydigt av de vetenskapliga bevisen att nikotin förekommer naturligt i dessa produkter eller hur det bildas. Livsmedelsmyndigheten och livsmedelsföretagarna har lämnat in aktuella övervakningsuppgifter som visar att även om resthalterna av detta ämne i dessa produkter fortfarande överstiger bestämningsgränsen har resthalterna minskat. När det gäller nypon och te identifierade livsmedelsmyndigheten dessutom oacceptabla risker för konsumenterna vid de befintliga gränsvärdena. Med beaktande av Efsas yttrande och på grundval av övervakningsuppgifter bör därför gränsvärdena för nikotin i nypon fastställas till 0,2 mg/kg, för nikotin i örter och ätliga blommor till 0,1 mg/kg, för nikotin i vilda svampar (färska) till 0,02 mg/kg, för nikotin i te till 0,5 mg/kg, för nikotin i örtteer till 0,3 mg/kg, för nikotin i frökryddor och fruktkryddor till 0,02 mg/kg och för alla andra kryddor till 0,07 mg/kg. För alla andra produkter för vilka inga specifika gränsvärden har fastställts i enlighet med förordning (EG) nr 396/2005 bör det anges att bestämningsgränser gäller.

(14) Halterna av nikotin i nypon, örter och ätliga blommor, örtteer och kryddor bör fortsätta att övervakas och dessa gränsvärden bör ses över på grundval av övervakningsuppgifter som lämnats in till kommissionen inom sju år från offentliggörandet av denna förordning. När det gäller nikotin i te kommer det tillfälliga gränsvärdet att gälla i tre år efter att denna förordning har offentliggjorts. Efter detta datum kommer gränsvärdet att vara 0,4 mg/kg om det inte ändras genom en förordning mot bakgrund av ny information som lämnas senast den 30 juni 2025. När det gäller nikotin i vilda svampar (färska) bör översynen av detta gränsvärde anpassas till översynen av det tillfälliga gränsvärdet när det gäller vilda svampar (torkade), som kommer att baseras på övervakningsuppgifter som lämnats in till kommissionen inom sju år från offentliggörandet av förordning (EU) 2022/1290, som reviderar tillfälliga gränsvärden för detta ämne i andra produkter.

(15) Genom kommissionens förordning (EU) nr 1096/2014 fastställdes ett tillfälligt gränsvärde för profenofos när det gäller örter och ätliga blommor till och med den 18 oktober 2021, i avvaktan på att övervakningsuppgifter om förekomsten av detta verksamma ämne i dessa produkter lämnas in. Livsmedelsmyndigheten och livsmedelsföretagarna har lämnat in aktuella övervakningsuppgifter som visar att även om resthalterna av detta verksamma ämne i örter och ätliga blommor fortfarande överstiger bestämningsgränsen har resthalterna minskat. Gränsvärdet när det gäller örter och ätliga blommor bör därför fastställas till 0,03 mg/kg. Halterna av profenofos i örter och ätliga blommor bör fortsätta att övervakas och detta gränsvärde bör ses över på grundval av övervakningsuppgifter som lämnats in till kommissionen inom sju år från offentliggörandet av denna förordning.

(16) En ansökan enligt artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 med en begäran om ändring av de befintliga gränsvärdena för kizalofop-P till följd av användningen av kizalofop-P-etyl på kummin har lämnats in.

(17) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökan av den berörda medlemsstaten och utvärderingsrapporten sändes till kommissionen. Livsmedelsmyndigheten bedömde ansökningen och utvärderingsrapporten, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter ett motiverat yttrande om det föreslagna gränsvärdet. Livsmedelsmyndigheten sände detta yttrande till sökanden, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde det tillgängligt för allmänheten. Livsmedelsmyndigheten fann att alla krav på de inlämnade uppgifternas fullständighet var uppfyllda och föreslog, på grundval av tillgängliga uppgifter, att man skulle fastställa ett lägre gränsvärde, som är lämpligt ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Livsmedelsmyndigheten tog därvid hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken långtidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dem eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids. På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttrande och med beaktande av de relevanta faktorer som anges i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005 bör gränsvärdena ändras enligt bilagan till den här förordningen.

(18) Alla ansökningar om förnyat godkännande av det verksamma ämnet natriumaluminiumsilikat drogs tillbaka och förfarandet för förnyat godkännande avslutades före Efsas riskbedömning. Godkännandet av natriumaluminiumsilikat löpte ut den 31 augusti 2019. Natriumaluminiumsilikat hade tillfälligt tagits upp i bilaga IV i avvaktan på att utvärderingen enligt direktiv 91/414/EEG och översynen i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 slutförs. Efter att godkännandet av detta ämne hade löpt ut inkluderade livsmedelsmyndigheten ämnet i sitt uttalande om verksamma ämnen i bekämpningsmedel som inte kräver en översyn av de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005. Livsmedelsmyndigheten konstaterade i sitt uttalande att det inte fanns tillräckliga bevis för att dra slutsatser om ämnets säkerhet, eftersom det inte finns några fullständiga toxikologiska uppgifter tillgängliga. Mot denna bakgrund och med beaktande av att natriumaluminiumsilikat ökar människors totala exponering för aluminium via kosten, vilken redan överskrider det tolerabla veckointaget för en stor del av den europeiska befolkningen, bör alla gränsvärden för det verksamma ämnet fastställas till bestämningsgränsen och förtecknas i bilaga V i enlighet med artikel 14.1 a jämförd med artikel 17 i förordning (EG) nr 396/2005.

(19) När det gäller tiabendazol har en sökande inom ramen för inlämnande av flera ansökningar i enlighet med artikel 6.1 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005, med en begäran om ändring av de befintliga gränsvärdena för tiabendazol i flera grödor, lämnat in uppgifter som tidigare inte var tillgängliga vid den utvärdering som genomförts i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 om analysmetoder för tiabendazol i animaliska produkter.

(20) I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökningarna för tiabendazol av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporten sändes till kommissionen. Livsmedelsmyndigheten bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter ett motiverat yttrande om de föreslagna gränsvärdena. Livsmedelsmyndigheten sände detta yttrande till sökanden, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde det tillgängligt för allmänheten. Livsmedelsmyndigheten fann att alla krav på de inlämnade uppgifternas fullständighet var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökanden begärt var godtagbar ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Livsmedelsmyndigheten tog därvid hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken långtidsexponeringen för ämnet genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla det eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

(21) På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttrande och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena när det gäller vegetabiliska produkter genomfördes genom kommissionens förordning (EU) 2021/1807.

(22) De tillgängliga uppgifterna för tiabendazol i produkter från nötkreatur, produkter från get, mjölk från nötkreatur och mjölk från get är tillräckliga för att få fram ett gränsvärde vid bestämningsgränsen på 0,01 mg/kg på grundval av de uppdaterade uppgifterna om husdjurs belastning via födointag i EU. Det bör därför fastställas lägre gränsvärden, som motsvarar gränsvärdena när det gäller veterinärmedicinska läkemedel enligt kommissionens förordning (EU) nr 37/2010,, eftersom exponeringen vid användning i veterinärmedicinska läkemedel förväntas vara högre än vid användning i växtskyddsmedel. När det gäller fjäderfä (muskel och fett) och fågelägg motsvarar de befintliga gränsvärdena CXL-värden som inte till fullo stöds av uppgifter. Därför bör de befintliga gränsvärdena sänkas till bestämningsgränsen. För alla andra animaliska produkter är de tillgängliga uppgifterna tillräckliga för att få fram ett gränsvärde vid bestämningsgränsen på 0,01 mg/kg på grundval av de uppdaterade uppgifterna om husdjurs belastning via födointag i EU. Därför bör de befintliga gränsvärdena sänkas till bestämningsgränsen. De respektive fotnoterna i bilaga II som betonar behovet av ytterligare uppgifter för dessa produkter bör strykas. På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttrande och med beaktande av de relevanta faktorer som anges i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005 bör gränsvärdena ändras enligt bilagan till den här förordningen.

(23) Alla ansökningar om förnyat godkännande av det verksamma ämnet triadimenol drogs tillbaka och förfarandet för förnyat godkännande avslutades före Efsas riskbedömning. Godkännandet av triadimenol löpte därför ut den 31 augusti 2019. När det gäller gurkväxter med oätligt skal och kronärtskockor stöds de befintliga CXL-värdena inte fullt ut av uppgifter och när det gäller druvor är de befintliga CXL-värdena inte förenliga med unionens definitioner av resthalter. Gränsvärdena för dessa produkter bör därför sänkas till bestämningsgränsen. I fråga om alla andra produkter bör de befintliga gränsvärdena i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 sänkas till bestämningsgränserna i enlighet med artikel 14.1 a jämförd med artikel 17 i den förordningen.

(24) Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

(25) Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

(26) För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning i fråga om alla verksamma ämnen som omfattas av denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter som visar att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls. Detta är fallet för alla produkter utom nikotin i nypon och te.

(27) Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsfrist för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringarna.

(28) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1

Bilagorna II, III, IV och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som framställts i unionen eller importerats till unionen före den 14 september 2023, med undantag för nikotin i nypon och te.

Artikel3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 14 september 2023.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 av den 21 oktober 2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om upphävande av rådets direktiv 79/117/EEG och 91/414/EEG (EUT L 309, 24.11.2009, s. 1).

3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 175/2013 av den 27 februari 2013 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 vad gäller återkallande av godkännandet av det verksamma ämnet didecyldimetylammoniumklorid (EUT L 56, 28.2.2013, s. 4).

4 Kommissionens förordning (EU) nr 1119/2014 av den 16 oktober 2014 om ändring av bilaga III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för bensalkoniumklorid och didecyldimetylammoniumklorid i eller på vissa produkter (EUT L 304, 23.10.2014, s. 43).

5 Kommissionens förordning (EU) 2021/155 av den 9 februari 2021 om ändring av bilagorna II, III och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för koltetraklorid, klortalonil, klorprofam, dimetoat, etoprofos, fenamidon, metiokarb, ometoat, propikonazol och pymetrozin i eller på vissa produkter (EUT L 46, 10.2.2021, s. 5).

6 Efsa, 2020, ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and setting of an import tolerance for flutriafol in cucurbits (inedible peel)”, EFSA Journal, vol. 18(2020):12, artikelnr 6315.

7 Efsa, 2019, ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and modification of the existing maximum residue levels for metazachlor in various commodities”, EFSA Journal, vol. 17(2019):10, artikelnr 5819.

8 Efsa, 2019, ”Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and modification of the existing maximum residue levels for metazachlor in various commodities”, EFSA Journal, vol. 17(2019):10, artikelnr 5819.

9 Kommissionens förordning (EU) nr 812/2011 av den 10 augusti 2011 om ändring av bilaga III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för dimetomorf, fluopikolid, mandipropamid, metrafenon, nikotin och spirotetramat i eller på vissa produkter (EUT L 208, 13.8.2011, s. 1).

10 Efsa, 2022, ”Statement on the short-term (acute) dietary exposure assessment for the temporary maximum residue levels for nicotine in rose hips, teas and capers”, EFSA Journal, vol. 20(2022):9, artikelnr 7566.

11 Kommissionens förordning (EU) 2022/1290 av den 22 juli 2022 om ändring av bilagorna II, III och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för ametoktradin, klormekvat, dodin, nikotin, profenofos och Spodoptera exigua multikapsid kärnpolyedervirus (SeMNPV) isolat BV-0004 i eller på vissa produkter (EUT L 196, 25.7.2022, s. 74).

12 Kommissionens förordning (EU) nr 1096/2014 av den 15 oktober 2014 om ändring av bilagorna II, III och V till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för karbaryl, procymidon och profenofos i eller på vissa produkter (EUT L 300, 18.10.2014, s. 5).

13 ”Reasoned Opinion on the modification of the existing maximum residue level for quizalofop (resulting from the use of quizalofop-P-ethyl) in caraway”, EFSA Journal, vol. 19(2021):12, artikelnr 6957 [32 s.]. Efsas vetenskapliga rapporter finns på https://www.efsa.europa.eu

14 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/324 av den 25 februari 2019 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 vad gäller godkännandeperioderna för de verksamma ämnena bifentrin, karboxin, FEN 560 (även kallat bockhornsklöver eller bockhornsklöverfrö i pulverform), pepparextrakt och natriumaluminiumsilikat (EUT L 57, 26.2.2019, s. 1).

15 Efsa, 2019, ”Statement on the pesticide active substances that do not require a review of the existing maximum residue levels under Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 17(2019):12, artikelnr 5954.

16 Vetenskapligt yttrande från Efsas panel för livsmedelstillsatser, smakämnen, processhjälpmedel och material som kommer i kontakt med livsmedel, ”Safety of aluminium from dietary intake”, EFSA Journal, nr 754, s. 1–34, 2008.

17 Efsa, 2021, ”Reasoned Opinion on the modification of the existing maximum residue levels and setting of import tolerances for thiabendazole in various crops”, EFSA Journal, vol. 19(2021):5, artikelnr 6586.

18 Kommissionens förordning (EU) 2021/1807 av den 13 oktober 2021 om ändring av bilagorna II, III och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för acibenzolar-S-metyl, vattenextrakt från groddade frön av söt Lupinus albus, azoxistrobin, klopyralid, cyflufenamid, fludioxonil, fluopyram, fosetyl, metazaklor, oxatiapiprolin, tebufenozid och tiabendazol i eller på vissa produkter (EUT L 365, 14.10.2021, s. 1).

19 Kommissionens förordning (EU) nr 37/2010 av den 22 december 2009 om farmakologiskt aktiva substanser och deras klassificering med avseende på MRL-värden i animaliska livsmedel (EUT L 15, 20.1.2010, s. 1).

20 Efsa, 2021, ”Reasoned Opinion on the modification of the existing maximum residue levels and setting of import tolerances for thiabendazole in various crops”, EFSA Journal, vol. 19(2021):5, artikelnr 6586.

21 Efsa, 2016, ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for triadimenol according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 14(2016):1, artikelnr 4377.

22 Efsa, 2016, ”Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for triadimenol according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005”, EFSA Journal, vol. 14(2016):1, artikelnr 4377.

BILAGA

Bilagorna II, III, IV och V till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1) I bilaga II ska kolumnerna för flutriafol, metazaklor, profenofos, kvizalofop-P, tiabendazol och triadimenol ersättas med följande:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Flutriafol | Metazaklor (summan av metaboliterna 479M04, 479M08 och 479M16, uttryckt som metazaklor) (R) | Profenofos (F) | Kizalofop (summan av kizalofop, dess salter, estrar (inbegripet propakizafop) och konjugat, uttryckt som kizalofop (alla förhållanden av ingående isomerer)) | Tiabendazol (R) | Triadimenol (alla förhållanden av ingående isomerer)

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | | 0,02 | | | | 0,01

0110000 | Citrusfrukter | 0,01 | | 0,01 | 0,02 | 7

0110010 | Grapefrukter

0110020 | Apelsiner

0110030 | Citroner

0110040 | Limefrukter

0110050 | Mandariner

0110990 | Övriga (2)

0120000 | Trädnötter | 0,02 | | 0,02 | 0,01 | 0,02

0120010 | Mandlar

0120020 | Paranötter

0120030 | Cashewnötter

0120040 | Kastanjer

0120050 | Kokosnötter

0120060 | Hasselnötter

0120070 | Macadamianötter

0120080 | Pekannötter

0120090 | Pinjenötter

0120100 | Pistaschmandlar

0120110 | Valnötter

0120990 | Övriga (2)

0130000 | Kärnfrukter | 0,4 | | 0,01 | 0,02

0130010 | Äpplen | | | | | 4 (+)

0130020 | Päron | | | | | 4

0130030 | Kvitten | | | | | 3

0130040 | Mispel | | | | | 3

0130050 | Japansk mispel | | | | | 3

0130990 | Övriga (2) | | | | | 0,01

0140000 | Stenfrukter | | | 0,01 | 0,02 | 0,01

0140010 | Aprikoser | 0,01

0140020 | Körsbär (söta) | 1

0140030 | Persikor | 0,6

0140040 | Plommon | 0,4

0140990 | Övriga (2) | 0,01

0150000 | Bär och små frukter | | | 0,01 | 0,02 | 0,01

0151000 | a) Druvor

0151010 | Bordsdruvor | 0,8

0151020 | Druvor för vinframställning | 1,5

0152000 | b) Jordgubbar | 1,5

0153000 | c) Rubusfrukter | 0,01

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga (2)

0154000 | d) Andra små frukter och bär | 0,01

0154010 | Amerikanska blåbär

0154020 | Amerikanska tranbär

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)

0154050 | Nypon

0154060 | Mullbär (svarta och vita)

0154070 | Azarolhagtorn

0154080 | Fläderbär

0154990 | Övriga (2)

0160000 | Diverse frukter med | | | | 0,01

0161000 | a) ätligt skal | 0,01 | | 0,01

0161010 | Dadlar | | | | | 0,01

0161020 | Fikon | | | | | 0,01

0161030 | Bordsoliver | | | | | 0,01

0161040 | Kumquat | | | | | 7

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | | | | | 0,01

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | | | | | 0,01

0161070 | Jambolanäpplen | | | | | 0,01

0161990 | Övriga (2) | | | | | 0,01

0162000 | b) oätligt skal, små | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)

0162020 | Litchi/litchiplommon

0162030 | Passionsfrukter/maracuja

0162040 | Kaktusfikon

0162050 | Stjärnäpplen

0162060 | Amerikansk persimon

0162990 | Övriga (2)

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado | 0,01 | | 0,01 | | 20 (+)

0163020 | Bananer | 0,3 | | 0,01 | | 6

0163030 | Mango | 0,01 | | 0,2 | | 5

0163040 | Papaya | 0,01 | | 0,01 | | 10

0163050 | Granatäpplen | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | 0,01 | | | | 0,01

0163070 | Guava | 0,01 | | | | 0,01

0163080 | Ananas | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0163090 | Brödfrukter | 0,01 | | | | 0,01

0163100 | Durian/durio | 0,01 | | | | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | 0,01 | | | | 0,01

0163990 | Övriga (2) | 0,01 | | 0,01 | | 0,01

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | | | 0,01 | | | 0,01

0211000 | a) Potatis | 0,01 | 0,02 | | 0,1 | 0,04 (+)

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,01 | 0,02 | | 0,01

0212010 | Maniok/kassava | | | | | 0,01

0212020 | Sötpotatis | | | | | 3

0212030 | Jamsbönrot | | | | | 0,01

0212040 | Arrowrot | | | | | 0,01

0212990 | Övriga (2) | | | | | 0,01

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | | | | | 0,01

0213010 | Rödbetor | 0,06 | 0,02 | | 0,06

0213020 | Morötter | 0,01 | 0,02 | | 0,2

0213030 | Rotselleri | 0,01 | 0,02 | | 0,08

0213040 | Pepparrot | 0,01 | 0,9 | | 0,08

0213050 | Jordärtskockor | 0,01 | 0,02 | | 0,08

0213060 | Palsternackor | 0,01 | 0,02 | | 0,2

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | 0,01 | 0,02 | | 0,2

0213080 | Rädisor | 0,01 | 0,06 | | 0,2

0213090 | Haverrot | 0,01 | 0,02 | | 0,2

0213100 | Kålrötter | 0,01 | 0,9 | | 0,06

0213110 | Rovor/majrovor | 0,01 | 0,9 | | 0,08

0213990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,02 | | 0,2

0220000 | Lökgrönsaker | 0,01 | | 0,02 | | 0,01 | 0,01

0220010 | Vitlök | | 0,06 | | 0,04

0220020 | Kepalök | | 0,02 | | 0,04

0220030 | Schalottenlök | | 0,02 | | 0,04

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | | 0,02 | | 0,01

0220990 | Övriga (2) | | 0,02 | | 0,01

0230000 | Fruktgrönsaker | | 0,02 | | | 0,01 | 0,01

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter

0231010 | Tomater | 0,8 | | 10 | 0,05

0231020 | Paprikor | 1 | | 0,01 (+) | 0,01

0231030 | Auberginer/äggplantor | 0,01 | | 0,01 | 0,05

0231040 | Okra/gombo | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0231990 | Övriga (2) | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | 0,15 | | 0,01 | 0,01

0232010 | Slanggurkor

0232020 | Druvgurkor

0232030 | Zucchini/squash

0232990 | Övriga (2)

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | 0,3 | | 0,01 | 0,01

0233010 | Meloner

0233020 | Pumpor

0233030 | Vattenmeloner

0233990 | Övriga (2)

0234000 | d) Sockermajs | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,01 | | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0241000 | a) Blommande kål | | 0,06 | | 0,4

0241010 | Broccoli

0241020 | Blomkål

0241990 | Övriga (2)

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | Brysselkål | | 0,06 | | 0,01

0242020 | Huvudkål | | 0,4 | | 0,6

0242990 | Övriga (2) | | 0,02 | | 0,01

0243000 | c) Bladbildande kål | | | | 0,01

0243010 | Salladskål/kinakål | | 0,6

0243020 | Grönkål | | 0,15

0243990 | Övriga (2) | | 0,2

0244000 | d) Kålrabbi | | 0,3 | | 0,01

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | | 0,02 | 0,01 | 0,2 | 0,01 | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | 0,01 | | | (+)

0251020 | Sallat | 1,5 | | | (+)

0251030 | Escarole/escarolesallat | 0,01 | | | (+)

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | 0,01 | | | (+)

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | 0,01 | | | (+)

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | 0,01 | | | (+)

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | 0,01 | | | (+)

0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter) | 0,01 | | | (+)

0251990 | Övriga (2) | 0,01

0252000 | b) Spenat och liknande blad | 0,01 | 0,02 | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0252010 | Spenat | | | | 0,2 (+)

0252020 | Portlaker | | | | 0,01

0252030 | Mangold/betblad | | | | 0,04 (+)

0252990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | 0,01 | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,15 | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | 0,02 | 0,1 | 0,03 (+) | 0,2 | 0,02 | 0,02

0256010 | Körvel | | | (+)

0256020 | Gräslök | | | (+)

0256030 | Bladselleri/snittselleri | | | (+)

0256040 | Persilja | | | (+)

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga (2) | | | (+)

0260000 | Baljväxter, färska | 0,01 | 0,02 | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0260010 | Bönor (med balja) | | | | 0,3

0260020 | Bönor (utan balja) | | | | 0,2

0260030 | Ärter (med balja) | | | | 0,03

0260040 | Ärter (utan balja) | | | | 0,2

0260050 | Linser | | | | 0,2

0260990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,01 | | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0270010 | Sparris | | 0,02

0270020 | Kardoner | | 0,02

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | | 0,02

0270040 | Fänkål | | 0,02

0270050 | Kronärtskockor | | 0,06

0270060 | Purjolök | | 0,06

0270070 | Rabarber | | 0,02

0270080 | Bambuskott | | 0,02

0270090 | Palmhjärtan | | 0,02

0270990 | Övriga (2) | | 0,02

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,01

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01 | 0,02 | | 0,01 | 0,01 | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01 | 0,02 | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0300010 | Bönor | | | | 0,2

0300020 | Linser | | | | 0,2

0300030 | Ärter | | | | 0,2

0300040 | Lupiner | | | | 0,05

0300990 | Övriga (2) | | | | 0,01

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | | | | | 0,02 | 0,01

0401000 | Oljeväxtfröer

0401010 | Linfrö | 0,02 | 0,06 | 0,02 | 0,3

0401020 | Jordnötter | 0,15 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0401030 | Vallmofrö | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,7

0401040 | Sesamfrö | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0401050 | Solrosfrö | 0,02 | 0,06 | 0,02 | 0,8

0401060 | Rapsfrö | 0,5 | 0,06 | 0,02 | 2

0401070 | Sojabönor | 0,4 | 0,02 | 0,02 | 0,2

0401080 | Senapsfrö | 0,5 | 0,06 | 0,02 | 0,7

0401090 | Bomullsfrö | 0,5 | 0,02 | 3 | 0,1

0401100 | Pumpafrö | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0401110 | Safflorfrö | 0,02 | 0,02 | | 0,01

0401120 | Gurkörtsfrö | 0,02 | 0,06 | | 0,01

0401130 | Oljedådrafrö | 0,5 | 0,06 | | 0,01

0401140 | Hampfrö | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0401150 | Ricinfrö | 0,02 | 0,02 | | 0,01

0401990 | Övriga (2) | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0402000 | Oljeväxtfrukter | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,01

0402010 | Oliver för oljeproduktion

0402020 | Oljepalmkärnor

0402030 | Oljepalmfrukter

0402040 | Kapok

0402990 | Övriga (2)

0500000 | SPANNMÅL | | 0,02 | 0,01 | | 0,01 | 0,01

0500010 | Korn | 0,15 | | | 0,01

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | 0,01 | | | 0,01

0500030 | Majs | 0,01 | | | 0,02

0500040 | Hirs/vanlig hirs | 0,01 | | | 0,01

0500050 | Havre | 0,01 | | | 0,01

0500060 | Ris | 1 | | | 0,05

0500070 | Råg | 0,15 | | | 0,01

0500080 | Durra/sorgum | 1,5 | | | 0,01

0500090 | Vete | 0,15 | | | 0,01

0500990 | Övriga (2) | 0,01 | | | 0,01

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | | 0,1 | | | 0,05 | 0,05

0610000 | Te | 0,05 | | 0,05 | 0,05

0620000 | Kaffebönor | 0,15 | | | 0,05

0630000 | Örtteer från | 0,05

0631000 | a) blommor | | | | 0,8

0631010 | Kamomill | | | | (+)

0631020 | Rosellhibiskus | | | | (+)

0631030 | Ros | | | (+) | (+)

0631040 | Jasmin | | | | (+)

0631050 | Lind | | | | (+)

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter | | | | 0,8

0632010 | Jordgubbe | | | | (+)

0632020 | Rooibos | | | | (+)

0632030 | Mate/maté | | | | (+)

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter | | | | 0,05

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga (2)

0639000 | d) andra delar av växten | | | | 0,05

0640000 | Kakaobönor | 0,05 | | | 0,05

0650000 | Johannesbröd | 0,05 | | | 0,05

0700000 | HUMLE | 20 | 0,1 | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 0,05

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0810010 | Anis/anisfrö | | | | (+)

0810020 | Svartkummin | | | | (+)

0810030 | Selleri | | | | (+)

0810040 | Koriander | | | | (+)

0810050 | Spiskummin | | | | (+)

0810060 | Dill | | | | (+)

0810070 | Fänkål | | | | (+)

0810080 | Bockhornsklöver | | | | (+)

0810090 | Muskot | | | | (+)

0810990 | Övriga (2)

0820000 | Fruktkryddor | 0,05 | 0,1 | | | 0,05 | 0,05

0820010 | Kryddpeppar | | | | 0,05 (+)

0820020 | Sichuanpeppar | | | | 0,05 (+)

0820030 | Kummin | | | | 0,04 (+)

0820040 | Kardemumma | | | | 0,05 (+)

0820050 | Enbär | | | | 0,05 (+)

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | | | | 0,05 (+)

0820070 | Vanilj | | | | 0,05 (+)

0820080 | Tamarind | | | | 0,05 (+)

0820990 | Övriga (2) | | | | 0,05

0830000 | Barkkryddor | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05 | 0,1 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | | 0,02 | | | 0,01 | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | 0,06 | | | 0,06

0900020 | Sockerrör | 0,01 | | | 0,01

0900030 | Rotcikoria | 0,01 | | | 0,08

0900990 | Övriga (2) | 0,01 | | | 0,01

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR

1010000 | Produkter från | | | 0,05

1011000 | a) svin | | | | | 0,01

1011010 | Muskel | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,01

1011020 | Fett | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,05

1011030 | Lever | 0,1 | 0,15 | | 0,02 (+) | | 0,05

1011040 | Njure | 0,01 | 0,05 | | 0,1 (+) | | 0,05

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,05 | | 0,1 (+) | | 0,05

1011990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,05 | | 0,02 | | 0,05

1012000 | b) nötkreatur | | | | | 0,1

1012010 | Muskel | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,01

1012020 | Fett | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,05

1012030 | Lever | 0,3 | 0,4 | | 0,03 (+) | | 0,05

1012040 | Njure | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1012990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,05 | | 0,02 | | 0,05

1013000 | c) får | | | | | 0,01

1013010 | Muskel | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,01

1013020 | Fett | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,05

1013030 | Lever | 0,3 | 0,3 | | 0,03 (+) | | 0,05

1013040 | Njure | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1013990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,05 | | 0,02 | | 0,05

1014000 | d) get | | | | | 0,1

1014010 | Muskel | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,01

1014020 | Fett | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,05

1014030 | Lever | 0,3 | 0,3 | | 0,03 (+) | | 0,05

1014040 | Njure | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1014990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,05 | | 0,02 | | 0,05

1015000 | e) hästdjur | | | | | 0,01

1015010 | Muskel | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,01

1015020 | Fett | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,05

1015030 | Lever | 0,3 | 0,3 | | 0,03 (+) | | 0,05

1015040 | Njure | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1015990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,05 | | 0,02 | | 0,05

1016000 | f) fjäderfä | | 0,05 | | | 0,01

1016010 | Muskel | 0,01 | | | 0,02 (+) | | 0,01

1016020 | Fett | 0,01 | | | 0,04 (+) | | 0,05

1016030 | Lever | 0,03 | | | 0,04 (+) | | 0,05

1016040 | Njure | 0,03 | | | 0,04 (+) | | 0,05

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,03 | | | 0,04 (+) | | 0,05

1016990 | Övriga (2) | 0,01 | | | 0,02 | | 0,05

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur | | | | | 0,01

1017010 | Muskel | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,01

1017020 | Fett | 0,01 | 0,05 | | 0,02 (+) | | 0,05

1017030 | Lever | 0,3 | 0,3 | | 0,03 (+) | | 0,05

1017040 | Njure | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,01 | 0,05 | | 0,3 (+) | | 0,05

1017990 | Övriga (2) | 0,01 | 0,05 | | 0,02 | | 0,05

1020000 | Mjölk | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,015 | | 0,01

1020010 | Nötkreatur | | | | (+) | 0,1

1020020 | Får | | | | (+) | 0,01

1020030 | Get | | | | (+) | 0,1

1020040 | Häst | | | | (+) | 0,01

1020990 | Övriga (2) | | | | | 0,01

1030000 | Fågelägg | 0,01 | 0,05 | 0,02 | 0,01 | 0,01 | 0,01

1030010 | Tamhöna | | | | (+)

1030020 | Anka | | | | (+)

1030030 | Gås | | | | (+)

1030040 | Vaktel | | | | (+)

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05 | 0,05 | | 0,05 | 0,05 | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01 | 0,05 | | 0,01 | 0,01 | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

2) Bilaga III ska ändras på följande sätt:

a) I del A ska kolumnerna för bensalkoniumklorid, klorprofam, didecyldimetylammoniumklorid och nikotin ersättas med följande:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Bensalkoniumklorid (blandning av alkylbensyldimetylammoniumklorider med alkylkedjelängder på C8, C10, C12, C14, C16 och C18) | Klorprofam (R) (F) | Didecyldimetylammoniumklorid (blandning av kvartära alkylammoniumsalter med alkylkedjelängder på C8, C10 och C12) | Nikotin

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,1 (+) | 0,01 | 0,05 (+)

0110000 | Citrusfrukter | (+) | | (+) | 0,01

0110010 | Grapefrukter | (+) | | (+)

0110020 | Apelsiner | (+) | | (+)

0110030 | Citroner | (+) | | (+)

0110040 | Limefrukter | (+) | | (+)

0110050 | Mandariner | (+) | | (+)

0110990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0120000 | Trädnötter | (+) | | (+) | 0,02

0120010 | Mandlar | (+) | | (+)

0120020 | Paranötter | (+) | | (+)

0120030 | Cashewnötter | (+) | | (+)

0120040 | Kastanjer | (+) | | (+)

0120050 | Kokosnötter | (+) | | (+)

0120060 | Hasselnötter | (+) | | (+)

0120070 | Macadamianötter | (+) | | (+)

0120080 | Pekannötter | (+) | | (+)

0120090 | Pinjenötter | (+) | | (+)

0120100 | Pistaschmandlar | (+) | | (+)

0120110 | Valnötter | (+) | | (+)

0120990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0130000 | Kärnfrukter | (+) | | (+) | 0,01

0130010 | Äpplen | (+) | | (+)

0130020 | Päron | (+) | | (+)

0130030 | Kvitten | (+) | | (+)

0130040 | Mispel | (+) | | (+)

0130050 | Japansk mispel | (+) | | (+)

0130990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0140000 | Stenfrukter | (+) | | (+) | 0,01

0140010 | Aprikoser | (+) | | (+)

0140020 | Körsbär (söta) | (+) | | (+)

0140030 | Persikor | (+) | | (+)

0140040 | Plommon | (+) | | (+)

0140990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0150000 | Bär och små frukter | (+) | | (+)

0151000 | a) Druvor | (+) | | (+) | 0,01

0151010 | Bordsdruvor | (+) | | (+)

0151020 | Druvor för vinframställning | (+) | | (+)

0152000 | b) Jordgubbar | (+) | | (+) | 0,01

0153000 | c) Rubusfrukter | (+) | | (+) | 0,01

0153010 | Björnbär | (+) | | (+)

0153020 | Blåhallon | (+) | | (+)

0153030 | Hallon (gula och röda) | (+) | | (+)

0153990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0154000 | d) Andra små frukter och bär | (+) | | (+)

0154010 | Amerikanska blåbär | (+) | | (+) | 0,01

0154020 | Amerikanska tranbär | (+) | | (+) | 0,01

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | (+) | | (+) | 0,01

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | (+) | | (+) | 0,01

0154050 | Nypon | (+) | | (+) | 0,2 (+)

0154060 | Mullbär (svarta och vita) | (+) | | (+) | 0,01

0154070 | Azarolhagtorn | (+) | | (+) | 0,01

0154080 | Fläderbär | (+) | | (+) | 0,01

0154990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | 0,01

0160000 | Diverse frukter med | (+) | | (+)

0161000 | a) ätligt skal | (+) | | (+)

0161010 | Dadlar | (+) | | (+) | 0,01

0161020 | Fikon | (+) | | (+) | 0,01

0161030 | Bordsoliver | (+) | | (+) | 0,02

0161040 | Kumquat | (+) | | (+) | 0,01

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | (+) | | (+) | 0,01

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | (+) | | (+) | 0,01

0161070 | Jambolanäpplen | (+) | | (+) | 0,01

0161990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | 0,01

0162000 | b) oätligt skal, små | (+) | | (+) | 0,01

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | (+) | | (+)

0162020 | Litchi/litchiplommon | (+) | | (+)

0162030 | Passionsfrukter/maracuja | (+) | | (+)

0162040 | Kaktusfikon | (+) | | (+)

0162050 | Stjärnäpplen | (+) | | (+)

0162060 | Amerikansk persimon | (+) | | (+)

0162990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0163000 | c) oätligt skal, stora | (+) | | (+)

0163010 | Avokado | (+) | | (+) | 0,02

0163020 | Bananer | (+) | | (+) | 0,01

0163030 | Mango | (+) | | (+) | 0,01

0163040 | Papaya | (+) | | (+) | 0,01

0163050 | Granatäpplen | (+) | | (+) | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | (+) | | (+) | 0,01

0163070 | Guava | (+) | | (+) | 0,01

0163080 | Ananas | (+) | | (+) | 0,01

0163090 | Brödfrukter | (+) | | (+) | 0,01

0163100 | Durian/durio | (+) | | (+) | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | (+) | | (+) | 0,01

0163990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | 0,01

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | 0,1 (+) | | 0,05 (+)

0210000 | Rot- och knölgrönsaker | (+) | | (+) | 0,01

0211000 | a) Potatis | (+) | 0,35 (+) | (+)

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | (+) | 0,01 | (+)

0212010 | Maniok/kassava | (+) | | (+)

0212020 | Sötpotatis | (+) | | (+)

0212030 | Jamsbönrot | (+) | | (+)

0212040 | Arrowrot | (+) | | (+)

0212990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | (+) | 0,01 | (+)

0213010 | Rödbetor | (+) | | (+)

0213020 | Morötter | (+) | | (+)

0213030 | Rotselleri | (+) | | (+)

0213040 | Pepparrot | (+) | | (+)

0213050 | Jordärtskockor | (+) | | (+)

0213060 | Palsternackor | (+) | | (+)

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | (+) | | (+)

0213080 | Rädisor | (+) | | (+)

0213090 | Haverrot | (+) | | (+)

0213100 | Kålrötter | (+) | | (+)

0213110 | Rovor/majrovor | (+) | | (+)

0213990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0220000 | Lökgrönsaker | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0220010 | Vitlök | (+) | | (+)

0220020 | Kepalök | (+) | | (+)

0220030 | Schalottenlök | (+) | | (+)

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | (+) | | (+)

0220990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0230000 | Fruktgrönsaker | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter | (+) | | (+)

0231010 | Tomater | (+) | | (+)

0231020 | Paprikor | (+) | | (+)

0231030 | Auberginer/äggplantor | (+) | | (+)

0231040 | Okra/gombo | (+) | | (+)

0231990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | (+) | | (+)

0232010 | Slanggurkor | (+) | | (+)

0232020 | Druvgurkor | (+) | | (+)

0232030 | Zucchini/squash | (+) | | (+)

0232990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | (+) | | (+)

0233010 | Meloner | (+) | | (+)

0233020 | Pumpor | (+) | | (+)

0233030 | Vattenmeloner | (+) | | (+)

0233990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0234000 | d) Sockermajs | (+) | | (+)

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | (+) | | (+)

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0241000 | a) Blommande kål | (+) | | (+)

0241010 | Broccoli | (+) | | (+)

0241020 | Blomkål | (+) | | (+)

0241990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0242000 | b) Huvudbildande kål | (+) | | (+)

0242010 | Brysselkål | (+) | | (+)

0242020 | Huvudkål | (+) | | (+)

0242990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0243000 | c) Bladbildande kål | (+) | | (+)

0243010 | Salladskål/kinakål | (+) | | (+)

0243020 | Grönkål | (+) | | (+)

0243990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0244000 | d) Kålrabbi | (+) | | (+)

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor | (+) | | (+)

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | (+) | | (+)

0251020 | Sallat | (+) | | (+)

0251030 | Escarole/escarolesallat | (+) | | (+)

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | (+) | | (+)

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | (+) | | (+)

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | (+) | | (+)

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | (+) | | (+)

0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter) | (+) | | (+)

0251990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0252000 | b) Spenat och liknande blad | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0252010 | Spenat | (+) | | (+)

0252020 | Portlaker | (+) | | (+)

0252030 | Mangold/betblad | (+) | | (+)

0252990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0254000 | d) Vattenkrasse | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0255000 | e) Endivesallat | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | (+) | 0,02 | (+) | 0,1 (+)

0256010 | Körvel | (+) | | (+) | (+)

0256020 | Gräslök | (+) | | (+) | (+)

0256030 | Bladselleri/snittselleri | (+) | | (+) | (+)

0256040 | Persilja | (+) | | (+) | (+)

0256050 | Salvia | (+) | | (+) | (+)

0256060 | Rosmarin | (+) | | (+) | (+)

0256070 | Timjan | (+) | | (+) | (+)

0256080 | Basilika och ätliga blommor | (+) | | (+) | (+)

0256090 | Lagerblad | (+) | | (+) | (+)

0256100 | Dragon | (+) | | (+) | (+)

0256990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0260000 | Baljväxter, färska | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0260010 | Bönor (med balja) | (+) | | (+)

0260020 | Bönor (utan balja) | (+) | | (+)

0260030 | Ärter (med balja) | (+) | | (+)

0260040 | Ärter (utan balja) | (+) | | (+)

0260050 | Linser | (+) | | (+)

0260990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0270000 | Stjälkgrönsaker | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0270010 | Sparris | (+) | | (+)

0270020 | Kardoner | (+) | | (+)

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | (+) | | (+)

0270040 | Fänkål | (+) | | (+)

0270050 | Kronärtskockor | (+) | | (+)

0270060 | Purjolök | (+) | | (+)

0270070 | Rabarber | (+) | | (+)

0270080 | Bambuskott | (+) | | (+)

0270090 | Palmhjärtan | (+) | | (+)

0270990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0280000 | Svampar, mossor och lavar | (+) | 0,01 | (+)

0280010 | Odlade svampar | (+) | | (+) | 0,01

0280020 | Vilda svampar | (+) | | (+) | 0,02 (+)

0280990 | Mossor och lavar | (+) | | (+) | 0,01

0290000 | Alger och prokaryota organismer | (+) | 0,01 | (+) | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,1 (+) | 0,01 | 0,05 (+) | 0,01

0300010 | Bönor | (+) | | (+)

0300020 | Linser | (+) | | (+)

0300030 | Ärter | (+) | | (+)

0300040 | Lupiner | (+) | | (+)

0300990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,1 (+) | 0,01 | 0,05 (+) | 0,02

0401000 | Oljeväxtfröer | (+) | | (+)

0401010 | Linfrö | (+) | | (+)

0401020 | Jordnötter | (+) | | (+)

0401030 | Vallmofrö | (+) | | (+)

0401040 | Sesamfrö | (+) | | (+)

0401050 | Solrosfrö | (+) | | (+)

0401060 | Rapsfrö | (+) | | (+)

0401070 | Sojabönor | (+) | | (+)

0401080 | Senapsfrö | (+) | | (+)

0401090 | Bomullsfrö | (+) | | (+)

0401100 | Pumpafrö | (+) | | (+)

0401110 | Safflorfrö | (+) | | (+)

0401120 | Gurkörtsfrö | (+) | | (+)

0401130 | Oljedådrafrö | (+) | | (+)

0401140 | Hampfrö | (+) | | (+)

0401150 | Ricinfrö | (+) | | (+)

0401990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0402000 | Oljeväxtfrukter | (+) | | (+)

0402010 | Oliver för oljeproduktion | (+) | | (+)

0402020 | Oljepalmkärnor | (+) | | (+)

0402030 | Oljepalmfrukter | (+) | | (+)

0402040 | Kapok | (+) | | (+)

0402990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0500000 | SPANNMÅL | 0,1 (+) | 0,01 | 0,05 (+) | 0,02

0500010 | Korn | (+) | | (+)

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | (+) | | (+)

0500030 | Majs | (+) | | (+)

0500040 | Hirs/vanlig hirs | (+) | | (+)

0500050 | Havre | (+) | | (+)

0500060 | Ris | (+) | | (+)

0500070 | Råg | (+) | | (+)

0500080 | Durra/sorgum | (+) | | (+)

0500090 | Vete | (+) | | (+)

0500990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+)

0610000 | Te | (+) | | (+) | 0,5 (+)

0620000 | Kaffebönor | (+) | | (+)

0630000 | Örtteer från | (+) | | (+) | 0,3 (+)

0631000 | a) blommor | (+) | | (+) | (+)

0631010 | Kamomill | (+) | | (+) | (+)

0631020 | Rosellhibiskus | (+) | | (+) | (+)

0631030 | Ros | (+) | | (+) | (+)

0631040 | Jasmin | (+) | | (+) | (+)

0631050 | Lind | (+) | | (+) | (+)

0631990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0632000 | b) blad och örter | (+) | | (+) | (+)

0632010 | Jordgubbe | (+) | | (+) | (+)

0632020 | Rooibos | (+) | | (+) | (+)

0632030 | Mate/maté | (+) | | (+) | (+)

0632990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0633000 | c) rötter | (+) | | (+) | (+)

0633010 | Vänderot/läkevänderot | (+) | | (+) | (+)

0633020 | Ginseng | (+) | | (+) | (+)

0633990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0639000 | d) andra delar av växten | (+) | | (+) | (+)

0640000 | Kakaobönor | (+) | | (+) | 0,05

0650000 | Johannesbröd | (+) | | (+) | 0,05

0700000 | HUMLE | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,05

0800000 | KRYDDOR | (+) | | (+)

0810000 | Frökryddor | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,02 (+)

0810010 | Anis/anisfrö | (+) | | (+) | (+)

0810020 | Svartkummin | (+) | | (+) | (+)

0810030 | Selleri | (+) | | (+) | (+)

0810040 | Koriander | (+) | | (+) | (+)

0810050 | Spiskummin | (+) | | (+) | (+)

0810060 | Dill | (+) | | (+) | (+)

0810070 | Fänkål | (+) | | (+) | (+)

0810080 | Bockhornsklöver | (+) | | (+) | (+)

0810090 | Muskot | (+) | | (+) | (+)

0810990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0820000 | Fruktkryddor | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,02 (+)

0820010 | Kryddpeppar | (+) | | (+) | (+)

0820020 | Sichuanpeppar | (+) | | (+) | (+)

0820030 | Kummin | (+) | | (+) | (+)

0820040 | Kardemumma | (+) | | (+) | (+)

0820050 | Enbär | (+) | | (+) | (+)

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | (+) | | (+) | (+)

0820070 | Vanilj | (+) | | (+) | (+)

0820080 | Tamarind | (+) | | (+) | (+)

0820990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0830000 | Barkkryddor | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0830010 | Kanel | (+) | | (+) | (+)

0830990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor | (+) | | (+) | (+)

0840010 | Lakritsrot | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0850010 | Kryddnejlika | (+) | | (+) | (+)

0850020 | Kapris | (+) | | (+) | (+)

0850990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0860010 | Saffran | (+) | | (+) | (+)

0860990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,1 (+) | 0,05 | 0,05 (+) | 0,07 (+)

0870010 | Muskotblomma | (+) | | (+) | (+)

0870990 | Övriga (2) | (+) | | (+) | (+)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,1 (+) | 0,01 | 0,05 (+) | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | (+) | | (+)

0900020 | Sockerrör | (+) | | (+)

0900030 | Rotcikoria | (+) | | (+)

0900990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | 0,1 (+) | 0,05 | 0,1 (+)

1010000 | Produkter från | (+) | | (+) | 0,01

1011000 | a) svin | (+) | | (+)

1011010 | Muskel | (+) | | (+)

1011020 | Fett | (+) | | (+)

1011030 | Lever | (+) | | (+)

1011040 | Njure | (+) | | (+)

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1011990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1012000 | b) nötkreatur | (+) | | (+)

1012010 | Muskel | (+) | | (+)

1012020 | Fett | (+) | | (+)

1012030 | Lever | (+) | | (+)

1012040 | Njure | (+) | | (+)

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1012990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1013000 | c) får | (+) | | (+)

1013010 | Muskel | (+) | | (+)

1013020 | Fett | (+) | | (+)

1013030 | Lever | (+) | | (+)

1013040 | Njure | (+) | | (+)

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1013990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1014000 | d) get | (+) | | (+)

1014010 | Muskel | (+) | | (+)

1014020 | Fett | (+) | | (+)

1014030 | Lever | (+) | | (+)

1014040 | Njure | (+) | | (+)

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1014990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1015000 | e) hästdjur | (+) | | (+)

1015010 | Muskel | (+) | | (+)

1015020 | Fett | (+) | | (+)

1015030 | Lever | (+) | | (+)

1015040 | Njure | (+) | | (+)

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1015990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1016000 | f) fjäderfä | (+) | | (+)

1016010 | Muskel | (+) | | (+)

1016020 | Fett | (+) | | (+)

1016030 | Lever | (+) | | (+)

1016040 | Njure | (+) | | (+)

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1016990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur | (+) | | (+)

1017010 | Muskel | (+) | | (+)

1017020 | Fett | (+) | | (+)

1017030 | Lever | (+) | | (+)

1017040 | Njure | (+) | | (+)

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | (+) | | (+)

1017990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1020000 | Mjölk | (+) | | (+) | 0,01

1020010 | Nötkreatur | (+) | | (+)

1020020 | Får | (+) | | (+)

1020030 | Get | (+) | | (+)

1020040 | Häst | (+) | | (+)

1020990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1030000 | Fågelägg | (+) | | (+) | 0,05

1030010 | Tamhöna | (+) | | (+)

1030020 | Anka | (+) | | (+)

1030030 | Gås | (+) | | (+)

1030040 | Vaktel | (+) | | (+)

1030990 | Övriga (2) | (+) | | (+)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | (+) | | (+) | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | (+) | | (+) | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | (+) | | (+) | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | (+) | | (+) | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

b) I del B ska kolumnen för profenofos ersättas med följande:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Profenofos (F)

(1) | (2) | (3)

0130040 | Mispel | 0,01

0130050 | Japansk mispel | 0,01

0154050 | Nypon | 0,01

0154060 | Mullbär (svarta och vita) | 0,01

0154070 | Azarolhagtorn | 0,01

0154080 | Fläderbär | 0,01

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | 0,01

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | 0,01

0161070 | Jambolanäpplen | 0,01

0162040 | Kaktusfikon | 0,01

0162050 | Stjärnäpplen | 0,01

0162060 | Amerikansk persimon | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | 0,01

0163070 | Guava | 0,01

0163090 | Brödfrukter | 0,01

0163100 | Durian/durio | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | 0,01

0212040 | Arrowrot | 0,01

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | 0,01

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | 0,01

0252020 | Portlaker | 0,01

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | 0,01

0256050 | Salvia | 0,03 (+)

0256060 | Rosmarin | 0,03 (+)

0256070 | Timjan | 0,03 (+)

0256080 | Basilika och ätliga blommor | 0,03 (+)

0256090 | Lagerblad | 0,03 (+)

0256100 | Dragon | 0,03 (+)

0270080 | Bambuskott | 0,01

0270090 | Palmhjärtan | 0,01

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,01

0401110 | Safflorfrö | 0,02

0401120 | Gurkörtsfrö | 0,02

0401130 | Oljedådrafrö | 0,02

0401150 | Ricinfrö | 0,02

0402020 | Oljepalmkärnor | 0,02

0402030 | Oljepalmfrukter | 0,02

0402040 | Kapok | 0,02

0620000 | Kaffebönor | 0,05

0630000 | Örtteer från

0631000 | a) blommor

0631010 | Kamomill | 0,05

0631020 | Rosellhibiskus | 0,05

0631030 | Ros | 0,1 (+)

0631040 | Jasmin | 0,05

0631050 | Lind | 0,05

0631990 | Övriga (2) | 0,05

0632000 | b) blad och örter | 0,05

0632010 | Jordgubbe | 0,05

0632020 | Rooibos | 0,05

0632030 | Mate/maté | 0,05

0632990 | Övriga (2) | 0,05

0633000 | c) rötter | 0,05

0633010 | Vänderot/läkevänderot | 0,05

0633020 | Ginseng | 0,05

0633990 | Övriga (2) | 0,05

0639000 | d) andra delar av växten | 0,05

0640000 | Kakaobönor | 0,05

0650000 | Johannesbröd | 0,05

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor

0810010 | Anis/anisfrö | 0,05

0810020 | Svartkummin | 0,05

0810030 | Selleri | 0,05

0810040 | Koriander | 0,1

0810050 | Spiskummin | 5

0810060 | Dill | 0,05

0810070 | Fänkål | 0,1

0810080 | Bockhornsklöver | 0,05

0810090 | Muskot | 0,05

0810990 | Övriga (2) | 0,05

0820000 | Fruktkryddor

0820010 | Kryddpeppar | 0,07

0820020 | Sichuanpeppar | 0,07

0820030 | Kummin | 0,07

0820040 | Kardemumma | 3

0820050 | Enbär | 0,07

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | 0,07

0820070 | Vanilj | 0,07

0820080 | Tamarind | 0,07

0820990 | Övriga (2) | 0,07

0830000 | Barkkryddor | 0,05

0830010 | Kanel | 0,05

0830990 | Övriga (2) | 0,05

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,05

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,05

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05

0850010 | Kryddnejlika | 0,05

0850020 | Kapris | 0,05

0850990 | Övriga (2) | 0,05

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05

0860010 | Saffran | 0,05

0860990 | Övriga (2) | 0,05

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05

0870010 | Muskotblomma | 0,05

0870990 | Övriga (2) | 0,05

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | 0,01

0900020 | Sockerrör | 0,01

0900030 | Rotcikoria | 0,01

0900990 | Övriga (2) | 0,01

1015000 | e) hästdjur | 0,05

1015010 | Muskel | 0,05

1015020 | Fett | 0,05

1015030 | Lever | 0,05

1015040 | Njure | 0,05

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,05

1015990 | Övriga (2) | 0,05

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur | 0,05

1017010 | Muskel | 0,05

1017020 | Fett | 0,05

1017030 | Lever | 0,05

1017040 | Njure | 0,05

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 0,05

1017990 | Övriga (2) | 0,05

1030020 | Anka | 0,02

1030030 | Gås | 0,02

1030040 | Vaktel | 0,02

1030990 | Övriga (2) | 0,02

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,01

3) I bilaga IV ska posten för natriumaluminiumsilikat utgå.

4) I bilaga V ska kolumnen för natriumaluminiumsilikat läggas till:

”Bekämpningsmedelsrester och gränsvärden (mg/kg)

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | Natriumaluminiumsilikat

(1) | (2) | (3)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,01

0110000 | Citrusfrukter

0110010 | Grapefrukter

0110020 | Apelsiner

0110030 | Citroner

0110040 | Limefrukter

0110050 | Mandariner

0110990 | Övriga (2)

0120000 | Trädnötter

0120010 | Mandlar

0120020 | Paranötter

0120030 | Cashewnötter

0120040 | Kastanjer

0120050 | Kokosnötter

0120060 | Hasselnötter

0120070 | Macadamianötter

0120080 | Pekannötter

0120090 | Pinjenötter

0120100 | Pistaschmandlar

0120110 | Valnötter

0120990 | Övriga (2)

0130000 | Kärnfrukter

0130010 | Äpplen

0130020 | Päron

0130030 | Kvitten

0130040 | Mispel

0130050 | Japansk mispel

0130990 | Övriga (2)

0140000 | Stenfrukter

0140010 | Aprikoser

0140020 | Körsbär (söta)

0140030 | Persikor

0140040 | Plommon

0140990 | Övriga (2)

0150000 | Bär och små frukter

0151000 | a) Druvor

0151010 | Bordsdruvor

0151020 | Druvor för vinframställning

0152000 | b) Jordgubbar

0153000 | c) Rubusfrukter

0153010 | Björnbär

0153020 | Blåhallon

0153030 | Hallon (gula och röda)

0153990 | Övriga (2)

0154000 | d) Andra små frukter och bär

0154010 | Amerikanska blåbär

0154020 | Amerikanska tranbär

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita)

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula)

0154050 | Nypon

0154060 | Mullbär (svarta och vita)

0154070 | Azarolhagtorn

0154080 | Fläderbär

0154990 | Övriga (2)

0160000 | Diverse frukter med

0161000 | a) ätligt skal

0161010 | Dadlar

0161020 | Fikon

0161030 | Bordsoliver

0161040 | Kumquat

0161050 | Carambola/stjärnfrukter

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon

0161070 | Jambolanäpplen

0161990 | Övriga (2)

0162000 | b) oätligt skal, små

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda)

0162020 | Litchi/litchiplommon

0162030 | Passionsfrukter/maracuja

0162040 | Kaktusfikon

0162050 | Stjärnäpplen

0162060 | Amerikansk persimon

0162990 | Övriga (2)

0163000 | c) oätligt skal, stora

0163010 | Avokado

0163020 | Bananer

0163030 | Mango

0163040 | Papaya

0163050 | Granatäpplen

0163060 | Kirimoja/cherimoya

0163070 | Guava

0163080 | Ananas

0163090 | Brödfrukter

0163100 | Durian/durio

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana

0163990 | Övriga (2)

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | 0,01

0210000 | Rot- och knölgrönsaker

0211000 | a) Potatis

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker

0212010 | Maniok/kassava

0212020 | Sötpotatis

0212030 | Jamsbönrot

0212040 | Arrowrot

0212990 | Övriga (2)

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor

0213010 | Rödbetor

0213020 | Morötter

0213030 | Rotselleri

0213040 | Pepparrot

0213050 | Jordärtskockor

0213060 | Palsternackor

0213070 | Rotpersilja/persiljerot

0213080 | Rädisor

0213090 | Haverrot

0213100 | Kålrötter

0213110 | Rovor/majrovor

0213990 | Övriga (2)

0220000 | Lökgrönsaker

0220010 | Vitlök

0220020 | Kepalök

0220030 | Schalottenlök

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök

0220990 | Övriga (2)

0230000 | Fruktgrönsaker

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter

0231010 | Tomater

0231020 | Paprikor

0231030 | Auberginer/äggplantor

0231040 | Okra/gombo

0231990 | Övriga (2)

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal

0232010 | Slanggurkor

0232020 | Druvgurkor

0232030 | Zucchini/squash

0232990 | Övriga (2)

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal

0233010 | Meloner

0233020 | Pumpor

0233030 | Vattenmeloner

0233990 | Övriga (2)

0234000 | d) Sockermajs

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica)

0241000 | a) Blommande kål

0241010 | Broccoli

0241020 | Blomkål

0241990 | Övriga (2)

0242000 | b) Huvudbildande kål

0242010 | Brysselkål

0242020 | Huvudkål

0242990 | Övriga (2)

0243000 | c) Bladbildande kål

0243010 | Salladskål/kinakål

0243020 | Grönkål

0243990 | Övriga (2)

0244000 | d) Kålrabbi

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor

0251000 | a) Sallat och sallatväxter

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat

0251020 | Sallat

0251030 | Escarole/escarolesallat

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål

0251070 | Sareptasenap/salladssenap

0251080 | Späda bladgrödor/’baby leaf’ (inklusive Brassica-arter)

0251990 | Övriga (2)

0252000 | b) Spenat och liknande blad

0252010 | Spenat

0252020 | Portlaker

0252030 | Mangold/betblad

0252990 | Övriga (2)

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter

0254000 | d) Vattenkrasse

0255000 | e) Endivesallat

0256000 | f) Örter och ätliga blommor

0256010 | Körvel

0256020 | Gräslök

0256030 | Bladselleri/snittselleri

0256040 | Persilja

0256050 | Salvia

0256060 | Rosmarin

0256070 | Timjan

0256080 | Basilika och ätliga blommor

0256090 | Lagerblad

0256100 | Dragon

0256990 | Övriga (2)

0260000 | Baljväxter, färska

0260010 | Bönor (med balja)

0260020 | Bönor (utan balja)

0260030 | Ärter (med balja)

0260040 | Ärter (utan balja)

0260050 | Linser

0260990 | Övriga (2)

0270000 | Stjälkgrönsaker

0270010 | Sparris

0270020 | Kardoner

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri

0270040 | Fänkål

0270050 | Kronärtskockor

0270060 | Purjolök

0270070 | Rabarber

0270080 | Bambuskott

0270090 | Palmhjärtan

0270990 | Övriga (2)

0280000 | Svampar, mossor och lavar

0280010 | Odlade svampar

0280020 | Vilda svampar

0280990 | Mossor och lavar

0290000 | Alger och prokaryota organismer

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,01

0300010 | Bönor

0300020 | Linser

0300030 | Ärter

0300040 | Lupiner

0300990 | Övriga (2)

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,01

0401000 | Oljeväxtfröer

0401010 | Linfrö

0401020 | Jordnötter

0401030 | Vallmofrö

0401040 | Sesamfrö

0401050 | Solrosfrö

0401060 | Rapsfrö

0401070 | Sojabönor

0401080 | Senapsfrö

0401090 | Bomullsfrö

0401100 | Pumpafrö

0401110 | Safflorfrö

0401120 | Gurkörtsfrö

0401130 | Oljedådrafrö

0401140 | Hampfrö

0401150 | Ricinfrö

0401990 | Övriga (2)

0402000 | Oljeväxtfrukter

0402010 | Oliver för oljeproduktion

0402020 | Oljepalmkärnor

0402030 | Oljepalmfrukter

0402040 | Kapok

0402990 | Övriga (2)

0500000 | SPANNMÅL | 0,01

0500010 | Korn

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier

0500030 | Majs

0500040 | Hirs/vanlig hirs

0500050 | Havre

0500060 | Ris

0500070 | Råg

0500080 | Durra/sorgum

0500090 | Vete

0500990 | Övriga (2)

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,01

0610000 | Te

0620000 | Kaffebönor

0630000 | Örtteer från

0631000 | a) blommor

0631010 | Kamomill

0631020 | Rosellhibiskus

0631030 | Ros

0631040 | Jasmin

0631050 | Lind

0631990 | Övriga (2)

0632000 | b) blad och örter

0632010 | Jordgubbe

0632020 | Rooibos

0632030 | Mate/maté

0632990 | Övriga (2)

0633000 | c) rötter

0633010 | Vänderot/läkevänderot

0633020 | Ginseng

0633990 | Övriga (2)

0639000 | d) andra delar av växten

0640000 | Kakaobönor

0650000 | Johannesbröd

0700000 | HUMLE | 0,01

0800000 | KRYDDOR

0810000 | Frökryddor | 0,01

0810010 | Anis/anisfrö

0810020 | Svartkummin

0810030 | Selleri

0810040 | Koriander

0810050 | Spiskummin

0810060 | Dill

0810070 | Fänkål

0810080 | Bockhornsklöver

0810090 | Muskot

0810990 | Övriga (2)

0820000 | Fruktkryddor | 0,01

0820010 | Kryddpeppar

0820020 | Sichuanpeppar

0820030 | Kummin

0820040 | Kardemumma

0820050 | Enbär

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita)

0820070 | Vanilj

0820080 | Tamarind

0820990 | Övriga (2)

0830000 | Barkkryddor | 0,01

0830010 | Kanel

0830990 | Övriga (2)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor

0840010 | Lakritsrot | 0,01

0840020 | Ingefära (10)

0840030 | Gurkmeja | 0,01

0840040 | Pepparrot (11)

0840990 | Övriga (2) | 0,01

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,01

0850010 | Kryddnejlika

0850020 | Kapris

0850990 | Övriga (2)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,01

0860010 | Saffran

0860990 | Övriga (2)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,01

0870010 | Muskotblomma

0870990 | Övriga (2)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter

0900020 | Sockerrör

0900030 | Rotcikoria

0900990 | Övriga (2)

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR | 0,01

1010000 | Produkter från

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel

1011020 | Fett

1011030 | Lever

1011040 | Njure

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1011990 | Övriga (2)

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel

1012020 | Fett

1012030 | Lever

1012040 | Njure

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1012990 | Övriga (2)

1013000 | c) får

1013010 | Muskel

1013020 | Fett

1013030 | Lever

1013040 | Njure

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1013990 | Övriga (2)

1014000 | d) get

1014010 | Muskel

1014020 | Fett

1014030 | Lever

1014040 | Njure

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1014990 | Övriga (2)

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel

1015020 | Fett

1015030 | Lever

1015040 | Njure

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1015990 | Övriga (2)

1016000 | f) fjäderfä

1016010 | Muskel

1016020 | Fett

1016030 | Lever

1016040 | Njure

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1016990 | Övriga (2)

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel

1017020 | Fett

1017030 | Lever

1017040 | Njure

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure)

1017990 | Övriga (2)

1020000 | Mjölk

1020010 | Nötkreatur

1020020 | Får

1020030 | Get

1020040 | Häst

1020990 | Övriga (2)

1030000 | Fågelägg

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7)

1050000 | Amfibier och reptiler

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

2 Par bekämpningsmedel-kod för vilket det gränsvärde som fastställs i del B i bilaga III gäller.

3 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

658 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

659 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

757 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

758 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

846 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

847 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.”