lagen.nu
(EU) 2023/1484

Specifikation av tekniska detaljer för datauppsättningen, fastställande av tekniska format för överföring av uppgifter samt specifikation av form och innehåll för kvalitetsrapporterna avseende anordnande av en urvalsundersökning inom området användning av informations- och kommunikationsteknik för referensåret 2024

Titel
Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2023/1484 av den 18 juli 2023 om specifikation av tekniska detaljer för datauppsättningen, fastställande av tekniska format för överföring av uppgifter samt specifikation av form och innehåll för kvalitetsrapporterna avseende anordnande av en urvalsundersökning inom området användning av informations- och kommunikationsteknik för referensåret 2024 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1700 (Text av betydelse för EES)
CELEX
32023R1484
Datum
2023-07-18
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1700 av den 10 oktober 2019 om fastställande av en gemensam ram för europeisk statistik om personer och hushåll, som grundas på uppgifter på individnivå som samlas in genom urvalsundersökningar, om ändring av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 808/2004, (EG) nr 452/2008 och (EG) nr 1338/2008 samt om upphävande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 och rådets förordning (EG) nr 577/98, särskilt artiklarna 7.1, 8.3 och 13.6, och

(1) För att underlätta överföringen av information från medlemsstaterna till kommissionen (Eurostat) bör de tekniska formaten som omfattar begrepp och processer, inbegripet uppgifter och metadata, fastställas för informationsöverföringen.

(2) I syfte att bedöma kvaliteten på de statistiska uppgifter som ska överföras inom området användning av informations- och kommunikationsteknik bör den närmare formen för de årliga kvalitetsrapporterna anges.

(3) För att säkerställa ett korrekt genomförande av en urvalsundersökning inom området användning av informations- och kommunikationsteknik bör de tekniska detaljerna för datauppsättningen specificeras.

(4) För att kommissionen (Eurostat) ska kunna få tillgång till data elektroniskt, bör överföringen av data och inlämnandet av den årliga kvalitetsrapporten ske via den centrala dataportalen.

(5) För de kategorier av karakteristika som förtecknas i bilagan bör medlemsstaterna och unionens institutioner, i tillämpliga fall, använda de statistiska klassifikationer av territoriella enheter, utbildning, sysselsättning och ekonomisk sektor som är förenliga med klassificeringarna Nuts, Isced, Isco och Nace.

(6) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för det europeiska statistiksystemet.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel1Innehåll

I denna förordning fastställs de tekniska detaljerna för datauppsättningen, de tekniska formaten för överföringen av data från medlemsstaterna till kommissionen (Eurostat) samt den närmare formen för överföring av och innehåll i kvalitetsrapporterna om området användning av informations- och kommunikationsteknik.

Artikel2Definitioner

I denna förordning gäller följande definitioner:

1. fältarbetesperiod: den tidsperiod under vilken uppgifter samlas in från uppgiftslämnare.

2. referensperiod: den tidsperiod som en viss uppgift avser.

3. central dataportal: den gemensamma kontaktpunkten för överföring av statistiska uppgifter till kommissionen (Eurostat).

Artikel3Beskrivning av variabler

Variablernas tekniska karakteristika, som anges i bilagan, ska avse

a) variabelbeteckning,

b) variabelnamn och beskrivning av variabel,

c) koder och etiketter,

d) filter,

e) variabeltyp.

Artikel4Karakteristika för målpopulationer och observationsenheter samt regler för uppgiftslämnare

1. Målpopulationerna inom området användning av informations- och kommunikationsteknik ska vara privathushåll inom en medlemsstats territorium och personer som har sin stadigvarande bosättning, enligt definition i artikel 2.11 i förordning (EU) 2019/1700, inom medlemsstatens territorium.

2. För de variabler som förtecknas i bilagan som rör hushåll, ska uppgifterna samlas in för privathushåll med minst en medlem i åldern 16–74 år som är bosatt inom medlemsstatens territorium.

3. För de variabler som förtecknas i bilagan som rör personer, ska uppgifterna samlas in för personer i åldrarna 16–74 år som är bosatta inom medlemsstatens territorium.

4. Uppgifter om personer under 16 år eller över 74 år får lämnas på frivillig grund.

5. Uppgiftsinsamlingen för området användning av informations- och kommunikationsteknik ska utföras för ett urval av privathushåll eller urval av personer som tillhör privathushåll som observationsenheter.

Artikel5Referensperioder och referensdatum

1. Referensperioden för insamling av statistiska uppgifter om det specifika ämnet ”kommunikation med myndigheter”, som fastställs i bilagan, ska vara de tre sista kvartalen 2023 och det första kvartalet 2024.

2. Referensperioden för insamling av statistiska uppgifter om det specifika ämnet ”effekten av användningen” är det senaste tillfället då uppgiftslämnaren deltog i aktiviteten.

3. För alla andra specifika ämnen under ämnesnummer 07 ”deltagande i informationssamhället”, som fastställs i bilagan, ska referensperioden vara det första kvartalet 2024.

4. Tidpunkten för den första intervjun ska bestämma referensdatumet.

Artikel6Period för insamling av uppgifter

För uppgifter som lämnas direkt av uppgiftslämnare ska fältarbetesperioden vara det andra kvartalet 2024.

Artikel7Gemensamma standarder för redigering, imputering och skattning av uppgifter

1. Imputering, modellering eller viktning ska tillämpas på uppgifterna när information saknas, är ogiltig eller inkonsekvent.

2. Förfarandet som tillämpas på uppgifterna ska bevara variationen inom och korrelationen mellan variabler. Metoder som införlivar felkomponenter i de imputerade värdena ska användas före sådana som endast imputerar ett förväntat värde.

3. Metoder som beaktar strukturen eller andra egenskaper hos variablernas simultana fördelning ska användas före den marginella eller den endimensionella metoden.

Artikel8Tidsfrist och standarder för uppgiftsöverföring

1. Medlemsstaterna ska överföra de slutliga uppgifterna till kommissionen (Eurostat) senast den 5 oktober 2024.

2. Uppgifterna ska överföras i form av mikrodatafiler, inklusive lämpliga vikter. Uppgifterna ska vara kontrollerade och validerade i sin helhet, med hjälp av standarden för utbyte av statistiska uppgifter och metadata via den centrala dataportalen före överföringen. Dessa uppgifter ska följa valideringsreglerna i enlighet med specifikationen av variabler baserat på kodning och filter enligt vad som anges i bilagan.

3. Medlemsstaterna ska tillhandahålla kommissionen (Eurostat) metadata i den standardiserade metadatastruktur som definierats av kommissionen (Eurostat) senast den 5 januari 2025. De ska tillhandahålla dem via den centrala dataportalen.

Artikel9De årliga kvalitetsrapporternas närmare form och innehåll

1. Medlemsstaterna ska till kommissionen (Eurostat) översända en årlig kvalitetsrapport om området användning av informations- och kommunikationsteknik.

2. Den årliga kvalitetsrapporten ska vara förenlig med de senaste ESS-standarderna och ska innehålla kvalitetsrelaterade uppgifter och metadata samt information om undersökningens riktighet och tillförlitlighet. Den ska innehålla beskrivningar av ändringar av grundläggande begrepp och definitioner som påverkar jämförbarheten över tid och mellan länder. Kvalitetsrapporten ska också innehålla information om överensstämmelse med det standardiserade frågeformuläret och om ändringar i utformningen av frågeformuläret som påverkar jämförbarheten över tid och mellan länder.

3. Den årliga kvalitetsrapporten ska översändas till kommissionen (Eurostat) enligt de tekniska standarder som fastställts av kommissionen (Eurostat) senast den 5 januari 2025.

4. Den årliga kvalitetsrapporten ska lämnas in via den centrala dataportalen.

Artikel10Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 261 I, 14.10.2019, s. 1.

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1059/2003 av den 26 maj 2003 om inrättande av en gemensam nomenklatur för statistiska territoriella enheter (Nuts) (EUT L 154, 21.6.2003, s. 1).

3 Internationell standard för utbildningsklassificering 2011: http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-isced-2011-en.pdf (finns på engelska och franska).

4 Kommissionens rekommendation av den 29 oktober 2009 om användningen av den internationella yrkesindelningen (ISCO-08) (EUT L 292, 10.11.2009, s. 31).

5 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1893/2006 av den 20 december 2006 om fastställande av den statistiska näringsgrensindelningen Nace rev. 2 och om ändring av rådets förordning (EEG) nr 3037/90 och vissa EG-förordningar om särskilda statistikområden (EUT L 393, 30.12.2006, s. 1).

BILAGA

ÄmneSpecifikt ämneVariabelbeteckningVariabelnamn/beskrivning av variabelKoderEtiketter/kategorierFilterVariabeltyp
01. Tekniska detaljerInformation om uppgiftsinsamlingenREFYEARUndersökningsårÅÅÅÅUndersökningsår (fyra siffror)Alla hushållTeknisk
01. Tekniska detaljerInformation om uppgiftsinsamlingenINTDATEReferensdatum – datum för första intervjuDD/MM/ÅÅÅÅReferensdatum (tio tecken)Alla personerTeknisk
01. Tekniska detaljerInformation om uppgiftsinsamlingenSTRATUM_IDStratumNnnnnnID för det stratum som personen eller hushållet tillhör, från 1 till N, där N är antalet stratumAlla hushållTeknisk
-1Ingen stratifiering
01. Tekniska detaljerInformation om uppgiftsinsamlingenPSUPrimär urvalsenhetNnnnnnID för den primära urvalsenhet som personen eller hushållet tillhör (från 1 till N, där N är antalet primära urvalsenheter)Alla hushåll, när målpopulationen är uppdelad i kluster (primära urvalsenheter)Teknisk
-1Inte relevant
01. Tekniska detaljerIdentifikationHH_IDHushålls-IDXXnnnnnnUnikt ID för hushållet (två bokstäver för landskoden och sedan högst 22 siffror)Alla hushållTeknisk
01. Tekniska detaljerIdentifikationIND_IDIndividuellt IDXXnnnnnnUnikt ID för personen (två bokstäver för landskoden och sedan högst 22 siffror)Alla personerTeknisk
01. Tekniska detaljerIdentifikationHH_REF_IDID för hushållet personen tillhörXXnnnnnnID för hushållet personen tillhör (två bokstäver för landskoden och sedan högst 22 siffror)Alla personerTeknisk
Ej ifylltOm personen är högst 15 år eller minst 75 år och tillhör ett hushåll som endast består av personer utanför åldersgruppen 16–74 år, lämnas detta fält tomt.
01. Tekniska detaljerViktningHH_WGHTHushållets viktNnnn.nnnnnnFaktor för bruttoberäkning för hushållet (använd högst 6 decimaler och punkt ”.” som decimaltecken)Alla hushållTeknisk
01. Tekniska detaljerViktningIND_WGHTIndividuell viktNnnn.nnnnnnFaktor för bruttoberäkning för personen (använd högst 6 decimaler och punkt ”.” som decimaltecken)Alla personerTeknisk
01. Tekniska detaljerKarakteristika för intervjuerTIMEVaraktighet för intervjuNnnVaraktighet för intervju uttryckt i minuterAlla personerTeknisk
Ej ifylltUppgift saknas
01. Tekniska detaljerKarakteristika för intervjuerINT_TYPEIntervjutyp1Personlig intervju på pappersformulär (Papi)Alla personerTeknisk
2Datorstödd personlig intervju (Capi)
3Datorstödd telefonintervju (Cati)
4Webbintervju
5Annat
01. Tekniska detaljerLokaliseringCOUNTRYBosättningslandIfylltBosättningsland (SCL GEO tvåbokstavskod)Alla personerTeknisk
01. Tekniska detaljerLokaliseringGEO_NUTS1BosättningsregionIfylltNuts 1-region (tre alfanumeriska tecken)Alla hushållTeknisk
01. Tekniska detaljerLokaliseringGEO_NUTS2
(frivillig uppgift)
Bosättningsregion (frivillig uppgift)IfylltNuts 2-region (fyra alfanumeriska tecken)Alla hushållTeknisk
Ej ifylltAlternativet ingår ej
01. Tekniska detaljerLokaliseringGEO_NUTS3
(frivillig uppgift)
Bosättningsregion (frivillig uppgift)IfylltNuts 3-region (fem alfanumeriska tecken – Nuts 3-kod för framtida alternativ aggregering av regioner, inte för offentliggörande av uppdelningar enligt Nuts 3)Alla hushållTeknisk
Ej ifylltAlternativet ingår ej
01. Tekniska detaljerLokaliseringDEG_URBAUrbaniseringsgrad1StorstäderAlla hushållTeknisk
2Städer och förorter
3Landsbygdsområden
01. Tekniska detaljerLokaliseringGEO_DEVGeografiskt läge1Mindre utvecklad regionAlla hushållTeknisk
2Övergångsregion
3Mer utvecklad region
Ej ifylltUppgift saknas (kod för länder utanför EU)
02. Karakteristika för personer och hushållDemografiSEXKön1ManAlla personerInsamlad
2Kvinna
02. Karakteristika för personer och hushållDemografiYEARBIRFödelseårÅÅÅÅFödelseår (fyra siffror)Alla personerInsamlad
02. Karakteristika för personer och hushållDemografiPASSBIRPasserad födelsedag1JaAlla personerInsamlad
2Nej
02. Karakteristika för personer och hushållDemografiAGEÅlder, antal fyllda årnnnÅlder, antal fyllda år (1–3 siffror)Alla personerHärledd
02. Karakteristika för personer och hushållMedborgarskap och migrantbakgrundCITIZENSHIPHuvudsakligt medborgarskapIfylltHuvudsakligt medborgarskap (SCL GEO tvåbokstavskod)Alla personerInsamlad
STLSStatslös
FORUtländskt medborgarskap men land okänt
Ej ifylltUppgift saknas
02. Karakteristika för personer och hushållMedborgarskap och migrantbakgrundCNTRYBFödelselandIfylltFödelseland (SCL GEO tvåbokstavskod)Alla personerInsamlad
FORFödd i utlandet men födelseland okänt
Ej ifylltUppgift saknas
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_POPHushållets storlek (antal medlemmar i hushållet)NnAntal medlemmar i hushållet (inklusive barn)Alla hushållInsamlad
Ej ifylltUppgift saknas
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_POP_16_24 (frivillig uppgift)Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 16–24 år (frivillig uppgift)NnAntal medlemmar i hushållet i åldrarna 16–24 årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_POP_16_24S (frivillig uppgift)Antal studerande i hushållet i åldrarna 16–24 år
(frivillig uppgift)
NnAntal studerande i hushållet i åldrarna 16–24Alla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_POP_25_64 (frivillig uppgift)Antal medlemmar i hushållet i åldrarna 25–64 år (frivillig uppgift)NnAntal medlemmar i hushållet i åldrarna 25–64 årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_POP_65_MAX (frivillig uppgift)Antal medlemmar i hushållet som är minst 65 år (frivillig uppgift)NnAntal medlemmar i hushållet som är minst 65 årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_CHILDAntal barn under 16 årNnAntal barn under 16 årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltUppgift saknas
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_CHILD_14_15
(frivillig uppgift)
Antal barn i åldrarna 14–15 år (frivillig uppgift)NnAntal barn i åldrarna 14–15 årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_CHILD_5_13
(frivillig uppgift)
Antal barn i åldrarna 5–13 år (frivillig uppgift)NnAntal barn i åldrarna 5–13 årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
02. Karakteristika för personer och hushållHushållets sammansättningHH_CHILD_LE_4
(frivillig uppgift)
Antal barn som är högst 4 år (frivillig uppgift)NnAntal barn som är högst fyra årAlla hushållInsamlad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
03. ArbetsmarknadsdeltagandeHuvudsaklig verksamhet (egen utsago)MAINSTATHuvudsaklig verksamhet (egen utsago)1SysselsattAlla personer som är minst 16 årInsamlad
2Arbetslös
3Pensionär
4Oförmögen att arbeta på grund av långvariga hälsoproblem
5Student, elev
6Hushållsarbete i hemmet
7Obligatorisk militärtjänst eller vapenfri tjänst
8Annat
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeGrundläggande karakteristika för arbeteSTAPROYrkesställning i huvudsysslan1Egenföretagare med anställdaPersoner för vilka MAINSTAT = 1Insamlad
2Egenföretagare utan anställda
3Anställd
4Medhjälpande familjemedlem (obetald)
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeGrundläggande karakteristika för arbeteNACE1D
(frivillig uppgift)
Arbetsställets näringsgren i huvudsysslan (frivillig uppgift)IfylltNace-kod på avdelningsnivå (en bokstav [från A till U])Personer för vilka MAINSTAT = 1Insamlad
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeGrundläggande karakteristika för arbeteISCO2DYrke inom huvudsysslannnTvåsiffrig Isco-kodPersoner för vilka MAINSTAT = 1Insamlad
Ej ifylltUppgift saknas
-1Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeGrundläggande karakteristika för arbeteOCC_ICTIKT-personal eller icke-IKT-personal1IKT-personalPersoner för vilka MAINSTAT = 1Insamlad
0Icke-IKT-personal
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeGrundläggande karakteristika för arbeteOCC_MANKroppsarbetare eller icke-kroppsarbetare1KroppsarbetarePersoner för vilka MAINSTAT = 1Insamlad
0Icke-kroppsarbetare
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeGrundläggande karakteristika för arbeteEMPST_WKT
(frivillig uppgift)
Hel- eller deltidsarbete i huvudsysslan (egen utsago) (frivillig uppgift)1HeltidsarbetePersoner för vilka MAINSTAT = 1Insamlad
2Deltidsarbete
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
03. ArbetsmarknadsdeltagandeAnställningens längdEMPST_CONTR (frivillig uppgift)Huvudsysslans anställningsform (frivillig uppgift)1TillsvidareanställningPersoner för vilka STAPRO = 3Insamlad
2Visstidsanställning
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
04. Utbildningsnivå och bakgrundUppnådd utbildningsnivåISCEDDUtbildningsnivå (högsta avslutade utbildning)0Ingen formell utbildning eller under Isced 1Alla personer som är minst 16 årInsamlad
1Isced 1 – Grundskola, årskurs 1–6
2Isced 2 – Grundskola, årskurs 7–9
3Isced 3 – Gymnasieskola
4Isced 4 – Eftergymnasial utbildning, ej högskolenivå
5Isced 5 – Högskoleutbildning, kort utbildning
6Isced 6 – Högskoleutbildning, kandidatnivå eller motsvarande
7Isced 7 – Högskoleutbildning, magisternivå eller motsvarande
8Isced 8 – Forskarutbildning
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
04. Utbildningsnivå och bakgrundUppnådd utbildningsnivåISCEDAggregerad uppnådd utbildningsnivå0Som mest grundskola (Isced 0, 1 eller 2)Alla personer som är minst 16 årHärledd
3Gymnasium och eftergymnasial utbildning utom högskoleutbildning (Isced 3 eller 4)
5Högskoleutbildning (Isced 5, 6, 7 eller 8)
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
05. Hälsostatus och funktionsnedsättning, tillgång till, tillgänglighet för och utnyttjande av hälso- och sjukvård, samt hälsans bestämningsfaktorerDelar av den europeiska mini-modulen avseende hälsaGALIAktivitetsbegränsning på grund av hälsoproblem1Allvarligt begränsadAlla personer som är minst 16 årInsamlad
2Begränsad men inte allvarligt begränsad
3Inte alls begränsad
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
06. Inkomst, konsumtion och aspekter som rör förmögenhet, inklusive skulderHushållets totala månadsinkomstHH_IQ5Total genomsnittlig aktuell nettoinkomst per månad1Grupp med lägre ekvivalerad nuvarande månadsinkomst nettoAlla hushållInsamlad
2Grupp med låg till medelhög ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto
3Grupp med medelhög ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto
4Grupp med medelhög till hög ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto
5Grupp med högre ekvivalerad nuvarande månadsinkomst netto
Ej ifylltUppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletTillgång till informations- och kommunikationsteknikIACCHushållets tillgång till internet i hemmet (oavsett utrustning)1JaAlla hushållInsamlad
0Nej
8Vet inte
Ej ifylltUppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletAnvändning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknikIUSenaste internetanvändningen, oavsett plats och utrustning1Inom de tre senaste månadernaAlla personerInsamlad
2För mellan tre månader och ett år sedan
3För mer än ett år sedan
4Har aldrig använt det
Ej ifylltUppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletAnvändning av och användningsfrekvens för informations- och kommunikationsteknikIFUSGenomsnittlig frekvens för internetanvändning de senaste tre månaderna1Flera gånger om dagenPersoner för vilka IU = 1Insamlad
2En gång om dagen eller nästan varje dag
3Minst en gång i veckan (men inte varje dag)
4Mindre än en gång i veckan
9Inte relevant
Ej ifylltUppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUEMInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skicka och ta emot e-post1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUPH1Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk av internettelefoni (inklusive videosamtal)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUSNETInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att delta i sociala medier (skapa en användarprofil, göra inlägg eller delta i andra aktiviteter)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUCHAT1Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk av snabbmeddelanden (utbyta meddelanden)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUIFInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa information om varor eller tjänster1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUNW1Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att läsa nyheter, tidningar eller tidskrifter på nätet1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUPOL2Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att ge uttryck för åsikter om samhällsfrågor eller politiska frågor på webbplatser eller i sociala medier1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUVOTEInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att delta i samråd eller omröstningar online om samhällsfrågor eller politiska frågor (t.ex. stadsplanering, undertecknande av namninsamlingar)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUMUSS1Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att lyssna på musik (t.ex. webbradio eller strömmad musik) eller ladda ned musik1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUSTVInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att titta på strömmad internet-tv (direkt eller catch-up) från tv-bolag (t.ex. [nationella exempel])1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUVODInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att titta på innehåll från kommersiella strömningstjänster1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUVSSInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att se videoinnehåll från delningstjänster1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUPDGInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att spela eller ladda ned spel1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUPCAST
(frivillig uppgift)
Internetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att lyssna på eller ladda ned poddsändningar
(frivillig uppgift)
1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIHIFInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att skaffa hälsorelaterad information (t.ex. om skador, sjukdomar, näring, hälsa)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUMAPPInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att boka ett vårdmöte (t.ex. på ett sjukhus eller en vårdcentral, hos en sjukgymnast eller en psykoterapeut) via en webbplats eller app1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUAPRInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att komma åt personliga hälsouppgifter via nätet1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOHCInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk av andra hälso- och sjukvårdstjänster via en webbplats eller app i stället för att besöka sjukhus eller läkare (t.ex. receptutskrivning eller läkarrådgivning via nätet)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUSELLInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för att sälja varor eller tjänster via en webbplats eller app1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUBKInternetanvändning de senaste tre månaderna för privat bruk för internetbank (inbegripet banktjänster via mobilen)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOLCInternetanvändning de senaste tre månaderna för lärande, i form av en kurs på nätet, i samband med utbildning, arbete eller för privat bruk1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOLMInternetanvändning de senaste tre månaderna för lärande i samband med utbildning, arbete eller för privat bruk, i form av andra läromedel på nätet än en fullständig kurs (t.ex. instruktionsfilmer, webbinarier, elektroniska läroböcker, appar eller plattformar för lärande)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOCIS1Internetanvändning de senaste tre månaderna för lärande, genom kommunikation med lärare eller studerande via ljud- eller videoverktyg på nätet, i samband med utbildning, arbete eller för privat bruk1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOFELärande som uppgiftslämnaren har deltagit i de senaste tre månaderna i samband med formell utbildning (t.ex. skola eller universitet)1IkryssadPersoner för vilka IUOLC = 1 eller IUOLM = 1 eller IUOCIS1 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOWLärande som uppgiftslämnaren har deltagit i de senaste tre månaderna i samband med arbete1IkryssadPersoner för vilka IUOLC = 1 eller IUOLM = 1 eller IUOCIS1 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUOPPLärande som uppgiftslämnaren har deltagit i de senaste tre månaderna för privat bruk1IkryssadPersoner för vilka IUOLC = 1 eller IUOLM = 1 eller IUOCIS1 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUACRGHar öppnat ett konto eller registrerat sig i en gratisapp eller gratistjänst (t.ex. prenumeration eller konto på sociala medier, appar för köp av färdbiljetter, musikströmning, spel)1JaPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Nej
9Uppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUACDLHar raderat eller försökt radera (eller avsluta) eget konto i en gratisapp eller gratistjänst (t.ex. sociala medier, appar för köp av färdbiljetter, musikströmning, spel) de senaste tre månaderna1JaPersoner för vilka IUACRG = 1Insamlad
0Nej
9Uppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletAktivitet på internetIUACDLPProblem med att radera eget konto i en gratisapp eller gratistjänst (t.ex. det är svårt att förstå hur kontot ska raderas, det tar för lång tid att radera kontot, tekniska problem, oacceptabla villkor för att avsluta kontot, klarar inte att radera kontot) de senaste tre månaderna1JaPersoner för vilka IUACRG = 1 och IUACDL = 1Insamlad
0Nej
9Uppgift saknas
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVIPAktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren fått åtkomst till egna personuppgifter som lagras av en myndighet eller offentlig tjänst (t.ex. information avseende [nationella exempel])1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVIDBAktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren fått åtkomst till uppgifter i offentliga databaser eller register (t.ex. uppgifter om tillgängliga böcker på offentliga bibliotek, fastighetsregister och företagsregister)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOV12IFAktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren fått åtkomst till uppgifter (t.ex. om tjänster, förmåner, bidrag, lagar och öppettider)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVIXUppgiftslämnaren har inte fått åtkomst till personliga handlingar eller databaser eller hämtat uppgifter via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOV12FMUppgiftslämnaren har laddat ned/skrivit ut officiella blanketter via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna1JaPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Nej
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVAPRUppgiftslämnaren har bokat en tid eller gjort en reservation via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app (t.ex. för att reservera en bok på ett offentligt bibliotek eller boka ett möte med en offentligt anställd eller en offentlig vårdgivare) för privat bruk de senaste tolv månaderna1JaPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Nej
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVPOST
(frivillig uppgift)
Har uppgiftslämnaren mottagit officiella meddelanden eller handlingar från myndigheter för privat bruk via sitt konto på en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app (namn på tjänsten, om en sådan finns i landet) (t.ex. meddelanden om böter eller fakturor, skrivelser, kallelser till domstol, domstolshandlingar, [nationella exempel]) de senaste tolv månaderna? Detta bör inte omfatta meddelanden via e-post eller sms om att ett dokument finns tillgängligt (frivillig uppgift)1JaPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Nej
Ej ifylltAlternativet ingår ej eller uppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVTAX2Uppgiftslämnaren har fyllt i, ändrat, kontrollerat eller godkänt sin privata skattedeklaration via en webbplats eller app de senaste tolv månaderna1JaPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Nej
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVODCAktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren har begärt officiella handlingar eller intyg (t.ex. examensbevis, personbevis, äktenskapsbevis, intyg om äktenskapsskillnad, dödsfallsintyg, hemvistintyg, utdrag ur belastningsregistret [nationella exempel])1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVBEAktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren har begärt förmåner eller bidrag (t.ex. pension, arbetslöshetsersättning, barnbidrag, studiebidrag, [nationella exempel])1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVRCCAktivitet via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app för privat bruk de senaste tolv månaderna där uppgiftslämnaren har framfört andra begäranden, anspråk eller klagomål (t.ex. anmält en stöld till polisen, ingett ett juridiskt klagomål, begärt rättshjälp, inlett ett civilrättsligt förfarande i domstol, [nationella exempel])1IkryssadPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVNNSkäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren hade inget behov av att begära handlingar eller göra anspråk1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVLSSkäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – bristande kompetens eller kunskap (t.ex. att uppgiftslämnaren inte visste hur webbplatsen eller appen skulle användas eller att den var för komplicerad)1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVSECSkäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – oro för personuppgifternas säkerhet eller ovilja att betala online (kreditkortsbedrägerier)1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVEID
(frivillig uppgift)
Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – avsaknad av elektronisk signatur, aktiverat elektroniskt ID eller något annat verktyg för användning av elektroniskt ID (som krävs för att tjänsterna ska kunna användas) [nationella exempel] (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVOPSkäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – en annan person gjorde det åt uppgiftslämnaren (t.ex. en konsult, rådgivare, släkting)1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVNAP
(frivillig uppgift)
Skäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – ingen sådan onlinetjänst var tillgänglig (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIRGOVOTHSkäl till att inga officiella handlingar har begärts eller att inga anspråk har gjorts via en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – annat skäl1IkryssadPersoner för vilka IGOVODC = 0 och IGOVBE = 0 och IGOVRCC = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIGOVANYSUppgiftslämnaren har kommunicerat med myndigheter9IF IU<> 1 och IU<> 2 THEN 9Personer för vilka IU = 1 eller IU = 2Härledd
1ELSE IF IGOVIP = 1 eller IGOVIDB = 1 eller IGOV12IF = 1 eller IGOV12FM = 1 eller IGOVAPR = 1 eller IGOVPOST = 1 eller IGOVTAX2 = 1 eller IGOVODC = 1 eller IGOVBE = 1 eller IGOVRCC = 1 THEN 1
0ELSE 0
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVDUProblem vid användning av en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – webbplatsen eller appen var svår att använda (t.ex. den var inte användarvänlig, texten var otydligt formulerad, instruktionerna var oklara)1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVTPProblem vid användning av en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – tekniska problem vid användning av en webbplats eller app (t.ex. lång laddningstid, webbplatsen kraschade)1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVEID
(frivillig uppgift)
Problem vid användning av en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – problem med att använda elektronisk signatur eller elektroniskt ID (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVPAY
(frivillig uppgift)
Problem vid användning av en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren kunde inte betala via webbplatsen eller appen (t.ex. eftersom de betalningsmetoder som krävdes var otillgängliga) (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVMOBProblem vid användning av en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – uppgiftslämnaren kunde inte komma åt tjänsten via smartphone eller surfplatta (t.ex. på grund av icke-kompatibel enhetsversion eller otillgängliga applikationer)1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVOTHProblem vid användning av en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna – annat problem1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletKommunikation med myndigheterIIGOVXUppgiftslämnaren har inte haft några problem med att använda en myndighets eller offentlig tjänsts webbplats eller app de senaste tolv månaderna1IkryssadPersoner för vilka IGOVANYS = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelIBUYSenaste köp eller beställning av varor eller tjänster via internet för privat bruk1Inom de tre senaste månadernaPersoner för vilka IU = 1 eller IU = 2Insamlad
2För mellan tre månader och ett år sedan
3För mer än ett år sedan
4Har aldrig köpt eller beställt något via internet
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBCLOT1Internetanvändning för att köpa kläder (inklusive sportkläder), skor eller accessoarer (t.ex. väskor, smycken) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka
IBUY = 1
Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBSPGInternetanvändning för att köpa sportartiklar (utom sportkläder) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBCGInternetanvändning för att köpa leksaker eller barnvårdsartiklar (t.ex. blöjor, nappflaskor, barnvagnar) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFURN1Internetanvändning för att köpa möbler, inredningsartiklar (t.ex. mattor, gardiner) eller trädgårdsartiklar (t.ex. redskap, växter) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBMUFLInternetanvändning för att köpa musik på cd-skivor, vinylskivor osv. och/eller filmer eller serier på dvd-skivor, blu-ray-skivor osv. från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBBOOKNLGInternetanvändning för att köpa tryckta böcker, tidskrifter eller tidningar från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBHARD1Internetanvändning för att köpa datorer, surfplattor, mobiltelefoner eller kringutrustning från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBEEQU1Internetanvändning för att köpa konsumentelektronik (t.ex. tv-apparater, stereoapparater, kameror, soundbar-högtalare eller smarta högtalare, digitala assistenter) eller hushållsapparater (t.ex. tvättmaskiner) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBMED1Internetanvändning för att köpa läkemedel eller kosttillskott, t.ex. vitaminer, (utom förnyelse av recept via nätet) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFDRInternetanvändning för att köpa leveranser från restauranger, snabbmatskedjor eller cateringtjänster från företag eller privatpersoner via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFDSInternetanvändning för att köpa mat eller dryck från affärer eller leverantörer av måltider från företag eller privatpersoner via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBCBWInternetanvändning för att köpa kosmetika, skönhetsprodukter eller wellnessprodukter från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBCPHInternetanvändning för att köpa rengörings- eller hygienprodukter (t.ex. tandborstar, näsdukar, tvättmedel, rengöringstrasor) från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBBMCInternetanvändning för att köpa cyklar, mopeder, bilar eller andra fordon eller reservdelar från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBOPGInternetanvändning för att köpa andra fysiska varor från företag eller privatpersoner (inklusive begagnade varor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBSIMCInternetanvändning för att köpa internet- eller mobilabonnemang via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBSUTILInternetanvändning för att köpa abonnemang på el, vatten, värme, avfallshämtning eller liknande tjänster via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBTPS_EInternetanvändning för att köpa transporttjänster från företag, t.ex. buss-, tåg- eller flygbiljetter eller taxiresor, via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBRA_EInternetanvändning för att hyra boende från företag, t.ex. hotell eller resebyråer, via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBTICK2Internetanvändning för att köpa biljetter till evenemang (t.ex. konserter, film, sportevenemang, mässor) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBBOOK2Internetanvändning för att köpa e-böcker eller ljudböcker för nedladdning (inklusive uppgraderingar) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBSOFT2Internetanvändning för att köpa programvara för nedladdning (inklusive uppgraderingar) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBGAMES2Internetanvändning för att köpa spel för nedladdning (inklusive uppgraderingar) eller virtuella föremål i spel via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBMUSS2Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på en musikströmningstjänst för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFLMS2Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på strömningstjänster för filmer, serier eller sportevenemang för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBBOOKNLS2Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på nyhetswebbplatser, nättidningar (e-tidningar) eller nättidskrifter via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBGAMSSInternetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på spelströmningstjänster för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBHLFTS2Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på appar avseende hälsa eller träning för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBAPP2Internetanvändning avseende en betald prenumeration (både befintliga och nya prenumerationer) på andra appar (t.ex. appar för språkinlärning, resor, väder) för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBOTS (frivillig uppgift)Internetanvändning för att köpa andra tjänster (utom finansiella tjänster och försäkringstjänster) via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna (frivillig uppgift)1JaPersoner för vilka IBUY = 1Insamlad
0Nej
Ej ifylltAlternativet ingår ej eller uppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFIN_IN1Internetanvändning för att köpa försäkringar, inklusive reseförsäkring, även som ett paket tillsammans med t.ex. en flygbiljett, via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFIN_CR1Internetanvändning för lån eller krediter från bank eller finansinstitut via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletE-handelBFIN_SH1Internetanvändning för att köpa eller sälja aktier, obligationer, fondandelar eller andra finansiella tillgångar via en webbplats eller app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DEM2Användning av internetanslutna (smarta) termostater, el-, gas- eller vattenmätare, lampor, enheter som kopplas in i vägguttaget eller andra internetanslutna lösningar för energihantering i uppgiftslämnarens hem för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DSEC2Användning av internetanslutna larmsystem, rökdetektorer, övervakningskameror, dörrlås eller andra internetanslutna säkerhets- eller trygghetslösningar i uppgiftslämnarens hem för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DHA2Användning av internetanslutna hushållsapparater, t.ex. robotdammsugare, kylskåp, ugnar, kaffeapparater, trädgårds- eller bevattningsverktyg för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DVA2Användning av en digital assistent i form av en smart högtalare eller en app för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DX2Uppgiftslämnaren har inte använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de tre senaste månaderna1IkryssadPersoner för vilka (IOT_DEM2 = Blank eller IOT_DEM2 = 0) och (IOT_DSEC2 = Blank eller IOT_DSEC2 = 0) och (IOT_DHA2 = Blank eller IOT_DHA2 = 0) och (IOT_DVA2 = Blank eller IOT_DVA2 = 0)Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BDK2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren visste inte att sådana enheter eller system finns1IkryssadPersoner för vilka IOT_DX2 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BNN2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – uppgiftslämnaren hade inget behov av att använda sådana anslutna enheter eller system1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BCST2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – för höga kostnader1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BLC2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – brist på kompatibilitet med andra enheter eller system1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BLSK2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – brist på kunskap om hur sådana enheter eller system används1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BCPP2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – oro för skyddet och säkerheten för de uppgifter om uppgiftslämnaren som genereras av dessa enheter eller system1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BCSC2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – oro för säkerheten (t.ex. att enheten eller systemet kommer att hackas)1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BCSH2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – oro för egen eller andras säkerhet eller hälsa (t.ex. att användningen av enheten eller systemet kan leda till olycksfall, skador eller hälsoproblem)1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_BOTH2Skäl till att uppgiftslämnaren inte har använt någon internetansluten enhet för energihushållning, säkerhets- eller trygghetslösningar, hushållsapparater eller digitala assistenter för privat bruk de senaste tre månaderna – andra skäl1IkryssadPersoner för vilka IOT_BDK2 = 0Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_IUTV2Internetanvändning via internetansluten tv i uppgiftslämnarens hem för privat bruk de tre senaste månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_IUGC2Internetanvändning via internetansluten spelkonsol i uppgiftslämnarens hem för privat bruk de tre senaste månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_IUHA2Internetanvändning via internetanslutet ljudsystem eller smarta högtalare i uppgiftslämnarens hem för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DCS2Användning av internetanslutna smarta klockor, aktivitetsarmband, glasögon eller headset, gps-spårare, accessoarer, kläder eller skor för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DHE2Användning av internetanslutna enheter för mätning av blodtryck, blodsockernivå, kroppsvikt (t.ex. smarta vågar), vårdrobotar eller andra internetanslutna enheter för hälso- och sjukvård för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DTOY2Användning av internetanslutna leksaker (för barn eller vuxna), t.ex. robotleksaker, drönare eller dockor för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_DCAR2Användning av bil med inbyggd trådlös internetanslutning för privat bruk de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_USE2Uppgiftslämnaren har använt sakernas internet de senaste tre månaderna9IF IU = Blank eller IU<> 1 THEN 9Personer för vilka IU = 1Härledd
1ELSE IF IOT_DEM2 = 1 eller
IOT_DSEC2 = 1 eller IOT_DHA2 = 1 eller IOT_DVA2 = 1 eller IOT_IUTV2 = 1 eller IOT_IUGC2 = 1 eller IOT_IUHA2 = 1 eller IOT_DCS2 = 1 eller IOT_DHE2 = 1 eller IOT_DTOY2 = 1 eller IOT_DCAR2 = 1 THEN 1
0ELSE 0
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_PSEC2Problem med ovannämnda internetanslutna enheter eller system – säkerhets- eller integritetsproblem (t.ex. att enheten eller systemet hackades, problem med skydd av uppgifter om uppgiftslämnaren och dennes familj som genereras av dessa enheter eller system) de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IOT_USE2 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_PSHE2Problem med ovannämnda internetanslutna enheter eller system – säkerhets- eller hälsoproblem (t.ex. att användningen av enheten eller systemet ledde till olycksfall, skador eller hälsoproblem) de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IOT_USE2 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_PDU2Problem med ovannämnda internetanslutna enheter eller system – svårigheter med att använda enheten (t.ex. med inställning, anslutning eller parkoppling av enheten) de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IOT_USE2 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_POTH2Problem med ovannämnda internetanslutna enheter eller system – andra problem (t.ex. anslutningsproblem, supportproblem) de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IOT_USE2 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletAnslutning till internet från alla platserIOT_PX2Uppgiftslämnaren har inte haft några problem med ovannämnda internetanslutna enheter eller system de senaste tre månaderna1IkryssadPersoner för vilka IOT_USE2 = 1Insamlad
0Inte ikryssad
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_DMOBHur har uppgiftslämnaren hanterat sin mobiltelefon eller smartphone när han/hon har ersatt den eller inte längre använder den (utom enheter som arbetsgivaren tillhandahåller)?1Den förvaras fortfarande hemma hos uppgiftslämnaren, men används för närvarande intePersoner för vilka IU = 1Insamlad
2Den har sålts eller skänkts bort av uppgiftslämnaren
3Den har lämnats in via insamling/återvinning av elektroniskt avfall (eller till återförsäljaren som tagit hand om den)
4Den har slängts, men inte via insamling/återvinning av elektroniskt avfall
5Uppgiftslämnare har aldrig ägt någon eller den används fortfarande
6Annat
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_DLTHur har uppgiftslämnaren hanterat sin bärbara dator eller surfplatta när han/hon har ersatt den eller inte längre använder den (utom enheter som arbetsgivaren tillhandahåller)?1Den förvaras fortfarande hemma hos uppgiftslämnaren, men används för närvarande intePersoner för vilka IU = 1Insamlad
2Den har sålts eller skänkts bort av uppgiftslämnaren
3Den har lämnats in via insamling/återvinning av elektroniskt avfall (eller till återförsäljaren som tagit hand om den)
4Den har slängts, men inte via insamling/återvinning av elektroniskt avfall
5Uppgiftslämnare har aldrig ägt någon eller den används fortfarande
6Annat
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_DPCHur har uppgiftslämnaren hanterat sin stationära dator när han/hon har ersatt den eller inte längre använder den (utom enheter som arbetsgivaren tillhandahåller)?1Den förvaras fortfarande hemma hos uppgiftslämnaren, men används för närvarande intePersoner för vilka IU = 1Insamlad
2Den har sålts eller skänkts bort av uppgiftslämnaren
3Den har lämnats in via insamling/återvinning av elektroniskt avfall (eller till återförsäljaren som tagit hand om den)
4Den har slängts, men inte via insamling/återvinning av elektroniskt avfall
5Uppgiftslämnare har aldrig ägt någon eller den används fortfarande
6Annat
Ej ifylltUppgift saknas
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PP
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – pris (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_BDS
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – varumärke, utformning eller storlek
(frivillig uppgift)
1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PHD
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – hårdvaruegenskaper (t.ex. lagringsutrymme, processorhastighet, kamera, grafikkort) (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PECD
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – enhetens ekodesign, t.ex. design som är hållbar, kan uppgraderas och repareras och kräver färre material, miljövänliga förpackningsmaterial (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PEG
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – möjlighet att förlänga enhetens livslängd genom att köpa en extra garanti (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PEE
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – enhetens energieffektivitet (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PTBS
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – ett system för återlämnande som erbjuds av tillverkaren eller försäljaren (t.ex. att tillverkaren eller försäljaren utan kostnad tar tillbaka enheten när den har blivit föråldrad eller erbjuder kundrabatter för att köpa en annan enhet) (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PX
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – uppgiftslämnaren övervägde ingen av ovannämnda faktorer (frivillig uppgift)1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant
07. Deltagande i informationssamhälletEffekten av användningenECO_PBX
(frivillig uppgift)
Faktorer som uppgiftslämnaren ansåg vara viktiga när han/hon senast köpte en mobiltelefon eller smartphone, surfplatta, bärbar dator eller stationär dator – uppgiftslämnaren köpte aldrig någon av dessa enheter
(frivillig uppgift)
1IkryssadPersoner för vilka IU = 1Insamlad
0Inte ikryssad
Ej ifylltAlternativet ingår ej
9Inte relevant