lagen.nu
Prop. 1990/91:134

om återbetalning av tillfäljigt sparande m.m.

Typ
Proposition
Datum
1990-12-31
Källa
data.riksdagen.se

Regeringens proposition

ds

Bes

1990/91:134 ev

om återbetalning av tillfälligt sparande m.m.

Regeringen föreslår riksdagen att anta de förslag som har tagits upp i bifogade utdrag ur regeringsprotokollet den 7 mars 1991. På regeringens vägnar

Odd Engström Erik Åsbrink

Propositionens huvudsakliga innehåll

I propositionen föreslås att återbetalningen av sparandet enligt lagen (1989:474) om tillfälligt sparande skall tidigareläggas. Återbetalningen av 1989 års sparande skall ske senast den 31 maj 1991: stället för senast den 30 april 1992 och återbetalningen av 1990 års sparande senast den 28 februari 1992 i stället för senast den 30 april 1993. Samtidigt öppnas en möjlighet att sätta in de återbetalda sparbeloppen i allemanssparandet.

I Riksdagen 1990191. 1 saml. Nr 134

Författningsförslag Prop. 1990/91:134 -

I Förslag till

Lag om ändring i lagen (1989:474) om tillfälligt sparande

Härigenom föreskrivs att 4, 5 och 7 §§ lagen (1989:474) om tillfälligt sparande skall ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

48!

Sparbelopp som har erlagts av den Sparbelopp som har erlagts av den skattskyldige skall återbetalas senast skattskyldige skall, såvitt det avser den 30 april tredje året efter inkomst- inkomståret 1989, återbetalas senast året. Sparbelopp som avser inkomst- den 31 maj 1991 och i övrigt senast året 1989 skall dock återbetalas se- den 28 februari 1992. nast den 30 juni 1990, om beloppet understiger 300 kronor.

Om rätten till sparbelopp övergår genom arv, testamente eller bodelning med anledning av makes död etter om det annars finns synnerliga skäl får beloppet återbetalas tidigare än som anges i första stycket.

5§

På sparbelopp som äterbetalas skall lämnas en årlig ränta som skall betalas ut vid återbetalningen av sparbeloppet.

Räntan beräknas på den del av sparbelopp avseende inkomståret 1989 som inte överstiger I 000 kronor och på den del av sparbelopp avseende inkomståret 1990 som inte överstiger 3 000 kronor efter en räntesats om sju procent. På övrig del beräknas räntan efter en räntesats om tre och en halv procent.

På sparbelopp som avser inkomståret 1989 beräknas räntan från utgången av 1989 till och med utgången av den månad då beloppet betalas ut. Erläggs sparbeloppet efter den 18 januari 1990 beräknas räntan dock från utgången av den månad då beloppet erlades.

På sparbelopp som avser inkomst- På sparbelopp som avser inkomståret 1990 beräknas räntan från ut- året 1990 beräknas räntan från utgängen av 1991 ull och med ut- gången av 1991 till och med utgängen av den månad då beloppet gången av den månad då beloppet "betalas ut. Erläggs sparbeloppet cf- betalas ut. Erläggs sparbeloppet efter den 1/8 april 1992 beräknas räntan ter den 37 december 1991 utgår ingen dock från utgången av den månad då ränta. beloppet erlades.

Ränta lämnas i helt krontal, varvid öretal bortfaller. Räntan utgör inte skattepliktig inkomst.

I fråga om bestämmande, upp- I fråga om bestämmande, uppbörd och indrivning av sparbelopp börd och indrivning av sparbelopp gäller bestämmelserna i uppbördsla- gäller bestämmelserna i uppbördslagen (1953:272) i tillämpliga delar. gen (1953:272) i tillämpliga delar.

'Senaste lydelse 1989:1033.

Nuvarande lydelse Föreslagen Ivdelse

Bestämmelserna om kvarskatteavgift

skall dock inte tillämpas i fråga om

sparbelopp som hänför sig till in-

komståret 1990 och som avser fysiska

personer eller dödsbon. Obetalda

sparbelopp som hänför sig till in-

komståret 1990 och som har påförts

med stöd av bestämmelserna om de-

bitering av slutlig skatt behöver inte

betalas in.

På sparbelopp avseende inkomst- På sparbelopp avseende inkomståret 1990 som har erlagts enligt 25 äret 1990 som har erlagts senast den skall lämnas ränta motsvarande ö- 30) april 1991 skall lämnas ränta motskatteränta enligt bestämmelserna i svarande ö-skatteränta enligt be- 69& I mom. uppbördslagen. Räntan stämmelserna 1 69§ I mom. uppskall betalas ut vid återbetalningen bördslagen. Räntan skall betalas ut av sparbeloppet. vid återbetalningen av sparbelop-

pet. Utbetalning skall ske även om

räntan understiger 50 kronor.

Denna lag träder i kraft den 1 maj 1991. Äldre bestämmelser i 4§ gäller dock fortfarande i fråga om sparbelopp som avser inkomståret 1989 och som understiger 300 kronor.

1" Riksdagen 1990191. 1 saml. Nr 134

Lag om ändring i lagen (1983:890) om allemanssparande

Härigenom föreskrivs att 4 § lagen (1983:890) om allemanssparande! skall ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

48" Varje sparare får sätta in högst 1 200 kronor i månaden i allemanssparandet. Under perioderna den I maj — den 31 juli 1991 och den I februari — den 30 april 1992 får en sparare, utöver insättningar enligt första stycket, sätta in sammanlagt högst 5 000 kronor per period i allemanssparandet. Spararens insättningar, i förekommande fall minskade med uttag, får sammanlagt inte överstiga 150 000 kronor.

Denna lag träder i kraft den I maj 1991.

'Lagen omtryckt 1986:522. 2Scnaste lydelse 1990:1315.

Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 7 mars 1991

Närvarande: statsrådet Engström, ordförande, och statsråden Hjelm-Wallén, S. Andersson, Göransson, Gradin, Dahl, Johansson, Lindqvist, G. Andersson, Lönnqvist, Freivalds, Wallström, Lööw, Persson, Molin, Sahlin, Åsbrink

Föredragande: statsrådet Åsbrink

Proposition om återbetalning av tillfälligt sparande m.m.

1Inledning

När det tillfälliga sparandet infördes, försommaren 1989, beslöts att de belopp som skulle sparas under tiden september — december 1989 och under hela 1990 skulle återbetalas senast den 30 april tredje året efter inkomståret, dvs. senast den 30 april 1992 resp. den 30 april 1993, 4§ lagen (1989:474) om tillfälligt sbparande. Dessa bestämmelser kompletterades i december 1989 (prop. 1989/90:50, SKUI0, rskr. 96, SFS 1989:1033) med en regel om att sparbelopp som avsåg inkomståret 1989 skulle återbetalas senast den 30 juni 1990 om sparbeloppet understeg 300 kr.

2Återbetalning av sparbelopp

Mitt förslag: Återbetalningen av det tillfälliga sparandet skall tidigareläggas. Sparbelopp som hänför sig till inkomståret 1989 skall återbetalas senast under maj månad 1991 och 1990 års sparande skall återbetalas senast under februari månad 1992.

Skälen för mitt förslag: Det tillfälliga sparandet infördes i ett läge när hus-

hållssparandet var alltför lågt och den svenska ekonomin var överhettad. Redan när beslutet om det obligatoriska sparandet togs förutsattes att återbetalningen skulle anpassas till konjunkturläget. Den skattereform som till största delen trädde i kraft den 1 januari 1991 har inneburit att villkoren för sparande har förbättrats. Prognoserna visar också en tydlig ökning av hushållssparandet mellan 1989 och 1991. Enligt min bedömning är det därför nu lämpligt att tidigarelägga återbetalningen av sparandet.

Beträffande den närmare tidpunkten för när återbetalningen skall ske vill jag anföra följande. Av stabiliseringspolitiska skäl bör å ena sidan inte hela

beloppet betalas tillbaka vid ett och samma tillfälle. Å andra sidan bör åter- 5

betalningstillfällena inte vara alltför många. En sådan ordning skulle vara för kostsam att administrera. Jag anser att återbetalningen bör ske vid två tillfällen. Av administrativa skäl bör uppdelningen ske på det sättet att 1989 ärs sparande, som uppgår till ca 2,6 miljarder kr. jämte ränta, betalas tillbaka vid det första tillfället och 1990 års sparande, som kan beräknas uppgå till mellan 8 och 9 miljarder kr., vid det andra.

Återbetalningen av 1989 års sparande bör ske så snart som möjligt. Jag har inhämtat från riksskatteverket att skatteförvaltningen kan klara av att återbetala 1989 års sparande redan under maj månad 1991. Jag föreslår att så sker.

Återbetalning av 1990 års sparande kan av praktiska skäl inte ske förrän tidigast under december 1991. Först då har skattemyndigheterna tillgång till samtliga uppgifter om 1990 års sparande. Jag anser dock att det är lämpligt att återbetalningen av 1990 års sparande sker nägot senare, nämligen i februari 1992.

Nuvarande bestämmelser innebär att obetalda sparbelopp avseende inkomståret 1990 skall påföras vid debiteringen av slutlig skatt i december 1991 på samma sätt som görs i fråga om kvarstående skatt. Sådan skatt som hänför sig till inkomståret 1990 skall betalas senast den 18 april 1992. Med hänsyn till den tidigareläggning av återbetalningen av 1990 års sparande som jag nyss föreslagit måste bestämmelserna justeras. Jag anser att förfarandet samtidigt bör förenklas. Det bör fortfarande framgå av slutskattesedeln hur stort det inbetalda sparbeloppet är. Motsvarande belopp skall betalas tillbaka. Det är inte meningsfullt att efter december 1991 kräva in obetalda sparbelopp som skall betalas tillbaka redan under februari 1992. Jag föreslår därför att sparbelopp som kvärstår obetalda när den slutliga skatten debiteras inte skall krävas in. Jag anser dessutom att reglerna om kvarskatteavgift av administrativa skäl bör slopas när det gäller fysiska personer och dödsbon. För andra juridiska personer än dödsbon bör däremot reglerna om kvarskatteavgift på obetalda sparbelopp behållas.

3Insättning i allemanssparandet

Mitt förslag: Extrainsättning i allemanssparandet skall tillåtas under perioderna maj — juli 1991 och februari — april 1992 med sammanlagt 5 000 kr. per period.

Skälen för mitt förslag: De sänkta marginalskatterna och det medvetande som vuxit fram hos allmänheten under den senaste tiden om nödvändigheten av en återhållsam löneutveckling bör medföra ett ökat sparintresse. För att förmå hushällen att frivilligt behålla så stor del som möjligt av de frisläppta medlen som sparande anser jag det ändock nödvändigt att stimulera sparandet. Detta görs lämpligast genom att villkoren för allemanssparandet tillfälligt förbättras. Jag föreslår således att möjligheter öppnas för två extra in-

sättningar i samband med utbetalningstillfällena för det tillfälliga sparandet, maj — juli 1991 och februari — april 1992. |

I detta sammanhang vill jag påminna om några ytterligare sparstimulerande åtgärder som är under beredning. I promemorian (Ds 1991:7) Nya placeringsregler för allemansfonder har således föreslagits att allemansfonderna skall få vidgade placeringsmöjligheter. BL.a. föreslås att allemansfonderna, fr.o.m. januari 1992, skall få placera i räntebärande tillgångar och i utländska instrument, i enlighet med vad som gäller för värdepappersfonder. Promemorian är för närvarande på remiss. Om förslaget genomförs kommer allemansfondernas attraktivitet att öka ytterligare.

Vid sidan av allemansfonderna finns det många andra sparalternativ, både gamla och helt nya sparformer som är tillgängliga för hushållen. I budgetpropositionen har regeringen föreslagit att riksdagen fortsättningsvis inte skall behöva besluta om beloppsgränserna i vinstsparandet. Om riksdagen antar förslaget får regeringen, enligt lotterilagen (1982:1011), ge tillstånd till höjda insättningsgränser, vilket skulle ge möjlighet att.på ett enklare sätt anpassa insättningsbestämmelserna.

Jag vill slutligen också hänvisa till den nya ja sparform som riksgäldskontoret nu kan erbjuda, riksgäldskontot, som är en säker och lättillgänglig sparform. Minimibeloppet på riksgäldskontot är 5 000 kr. Riksgäldskontot är en i raden av många snarlika sparformer som i första hand riktar sig mot hushållen. Bostadsfinansieringsinstitut och banker erbjuder sparformer av liknande karaktär. Sammantaget bedömer jag att det finns goda förutsättningar att hushållen kommer att kvarhålla de utbetalda beloppen som sparande.

4Upprättade lagförslag

I enlighet med vad jag nu anfört har inom finansdepartementet upprättats : förslag till

- lag om ändring i lagen (1989:474) om tillfälligt sparande,

2 lag om ändring i lagen (1983:890) om allemanssparande. Förslagen gäller ämnen som tillhör lagrådets granskningsområde. De är dock av sådan beskaffenhet att lagrådets hörande skulle sakna betydelse. Lagrådets yttrande över förslagen har därför inte inhämtats.

3Författningskommentarer

5.1Lagen om ändring i lagen (1989:474) om tillfälligt sparande

4§ I första stycket anges när återbetalningen av det tillfälliga sparandet skall ske. Nuvarande bestämmelse om återbetalning av viss del av 1989 års sparande behövs inte längre, eftersom tidpunkten den 30 juni 1990 passerats. Att bestämmelsen fortfarande gäller om det skulle upptäckas att någon per-

son som varit berättigad till återbetalning inte fått sådan framgår av övergångsbestämmelserna till den föreslagna lagändringen. 5§ Ändringen i fjärde stycket är en följdändring till att återbetalningen tidigarelagts. Av administrativa skäl bör ränta inte utgå på sparbelopp som betalas in under 1992. 7§ I första stycket har gjorts ett tillägg. Detta innebär att sparbelopp som kvarstår obetalt när den slutliga skatten debiteras inte skall betalas in.

De nya bestämmelserna innebär dessutom att en fysisk person eller ett dödsbo som inte betalat in så mycket preliminär skatt att den också täcker det föreskrivna sparbeloppet för inkomståret 1990 inte kommer att debiteras en kvarskatteavgift på mellanskillnaden. I fråga om andra juridiska personer än dödsbon skall kvarskatteavgift däremot betalas på obetalda sparbelopp.

I andra stycket har ett förtydhgande gjorts. Dessutom har den nuvarande begränsningsregeln, som följer av 69§ I mom. uppbördslagen, i fråga om räntebelopp understigande 50 kr. slopats. |

5.2Lagen om ändring i lagen (1983:890) om allemanssparande i

4§

Fett nytt andra stycke har tagits in regler som gör det möjligt att under perioderna maj — juli 1991 och februari — april 1992 sätta in högst 5 000 kr. extra per period i allemanssparandet.

6Hemställan

Jag hemställer att regeringen föreslår riksdagen att anta förslagen till

1. lag om ändring i lagen (1989:474) om tillfälligt sparande,

2. lag om ändring i lagen (1983:8590) om allemanssparande.

7Beslut

Regeringen ansluter sig till föredragandens överväganden och beslutar att genom proposition föreslå riksdagen att anta de förslag som föredraganden har lagt fram.

Propositionens huvudsakliga innehåll =sssssssrseerrres reser rea FörfattningsfÖrSsläg sssssesessessererrrrerer reses sr arr rer ee sd a NE

1 Lag om ändring i lagen (1989:474) om tillfälligt sparande

BN

2 Lap om ändring i lagen (1983:890) om allemanssparande Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 7 mars 1991 .. AA

Inledning sososoeereresereerr reser rer reses r rss ers es es

BR Upprättade lagförsläg. sssssrseserrr ere rr error er ert rr res un Författningskommentaret ...ssesereresersserrrer ser er es

5.1 Lagen om ändring i lagen (1989:474) om tillfälligt spa-

[3197 [RA

5.2 Lagen om ändring i lagen (1983:890) om allemansspa-

LTS [AR 6 Hemställan... .sssssesereesseresetrrarrr arters ser ser e rss aa 20 7 Beslut sisoooesererer reser reser rr er ere rare rr rer er rst ns