Tullverkets föreskrifter och allmänna råd om en tullordning
Upphäver
- TFS 2000:20
Bemyndigande
1 kap. Allmänna bestämmelser
Tillämpningsområde
Denna författning innehåller föreskrifter som kompletterar – Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 av den 9 oktober 2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (tullkodexen), – Kommissionens delegerade förordning (EU) 2015/2446 av den 28 juli 2015 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 vad gäller närmare regler avseende vissa bestämmelser i unionens tullkodex (kompletteringsförordningen), – Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/2447 av den 24 november 2015 om närmare regler för genomförande av vissa bestämmelser i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (genomförandeförordningen), – Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/341 av den 17 december 2015 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 vad gäller övergångsregler för vissa bestämmelser i unionens tullkodex i de fall de relevanta elektroniska systemen ännu inte är i funktion, och om ändring av kommissionens delegerade förordning (EU) 2015/2446 (övergångsförordningen), – Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1672 av den 23 oktober 2018 om kontroller av kontanta medel som förs in i eller ut ur unionen och om upphävande av förordning (EG) nr 1889/2005, – tullagen (2016:253), och – tullförordningen (2016:287).
Definitioner
I denna författning förstås med mindre luftfartyg: luftfartyg för befordran av passagerare som är typgodkänt för högst tio passagerare eller luftfartyg för befordran av gods vars högsta tillåtna startmassa inte överstiger 5 700 kg, I övrigt har de uttryck som används i denna författning samma betydelse som i de författningar som anges i 1 §.
Tillhandahållande av information
Uppgifter som lämnas till Tullverket, såsom deklarationer, anmälningar och ansökningar, ska anges på svenska, norska eller engelska. Uppgifterna kan lämnas på ett annat språk om Tullverket utan besvär kan hantera detta. I annat fall kan Tullverket alltid kräva att uppgiftslämnaren lämnar uppgifterna på något av de språk som anges i första stycket.
Uppgifterna ska, om inte annat regleras i någon annan författning, lämnas på de formulär som Tullverket har publicerat eller på det sätt som annars anges i denna tullordning.
Elektronisk uppgiftslämning
Om inte annat anges i denna tullordning eller i någon annan författning ska uppgifter som utbyts elektroniskt med Tullverket överföras genom – en programvara för EDI, – Tullverkets e-tjänster, eller – tjänsten Mina meddelanden.
Uppgifter får överföras elektronisk till Tullverket genom formulär som har publicerats av Tullverket enligt 4 § och som har en funktion för elektronisk inlämning.
Den som vill kommunicera elektroniskt med Tullverket enligt 5 § ska, med undantag för Mina meddelanden, lämna en ansökan till Tullverket.
För att få använda en programvara där uppgifter överförs via EDI ska nödvändiga tester av programvaran ha genomförts och Tullverket ska ha godkänt testresultaten.
Reservrutin
Om uppgifter inte kan lämnas på grund av att den systemlösning som används för uppgiftslämnandet inte är tillgänglig ska, om tillvägagångssättet inte regleras i någon annan författning, uppgifterna lämnas enligt de reservrutiner som Tullverket har publicerat.
Avgifter och kostnader
Den som begär att tullpersonal ska närvara ska, om begäran beviljas och om inte annat anges i 10 §, betala en avgift för tullpersonalens närvaro – under annan tid än officiell kontorstid, eller – på annan plats än en plats som anges i en förteckning som Tullverket har publicerat.
Någon avgift enligt 9 § första strecksatsen ska inte tas ut vid – begäran enligt artikel 24.4 i kompletteringsförordningen av en godkänd ekonomisk aktör om att kontroll ska utföras på en annan plats än den plats där varornas ankomst måste anmälas till Tullverket, – hantering av en avisering från en godkänd avsändare vid transitering, – mottagande av en gränsövergångsattest vid ett transittullkontor, – slutförande av en transiteringsdeklaration vid ett destinationstullkontor, – hantering av TIR- och ATA-carneter, – anmälan av varor till ett utförseltullkontor, eller – tullbehandling av varutrafiken med skattefriområden. Avgiften ska inte tas ut för klarering av mindre luftfartyg.
Avgiften enligt 9 § första strecksatsen är 140 kr för varje tillfälle. Avgiften enligt 9 § andra strecksatsen tas ut för tulltjänstemannens tid (inklusive restid) och resekostnader. För tulltjänstemannens tid är avgiften 450 kronor per timme. Avgiften ska bara tas ut för hela timmar. Även om flera tulltjänstemän deltar tas endast avgift ut för en tulltjänstemans tid. För resor med tjänstebil är avgiften 17 kronor för varje påbörjad mil.
Om en begäran enligt 9 § första strecksatsen inte har kunnat utföras och detta inte beror på tulltjänstemannen, ska en avgift tas ut enligt 11 § första stycket. Ingen avgift ska tas ut om begäran har återkallats senast två timmar före utsatt tid.
Valutaomräkning och tidsfrister
Vid tillämpning av artiklarna 146.1 b och 2 i genomförandeförordningen ska säljkurser som Nordea Bank AB publicerar varje bankdag för valutor anses vara den offentliggjorda växelkursen.
För valutor där växelkurser inte publiceras varje dag av Nordea Bank AB gäller artikel 146.4 i genomförandeförordningen. För dessa valutor används under en kalendermånad de växelkurser som Nordea Bank AB publicerar som säljkurs på föregående månads sista bankdag. Om banken har publicerat flera kurser för en valuta ska den växelkurs användas som används vid kommersiella transaktioner med utlandet.
AVDELNING II. FAKTORER SOM SKA LÄGGAS TILL GRUND FÖR TILLÄMPNINGEN AV IMPORT- ELLER EXPORTTULLAR OCH ANDRA ÅTGÄRDER BETRÄFFANDE VARUHANDEL
2 kap. har upphävts genom TFS 2024:6.
AVDELNING III. TULLSKULD OCH GARANTIER
3 kap. Tullskuld och garantier
Garanti
En insättning på Tullverkets bankkonto är likvärdig med en kontant deposition enligt artikel 92.1 a i tullkodexen.
En garanti i form av pantsättning av ett spärrat konto i enlighet med artikel 83.1 b i kompletteringsförordningen ska bestå av ett belopp som sätts in på ett konto i ett kreditinstitut som har Finansinspektionens tillstånd att bedriva verksamhet. Beloppet ska vara spärrat mot kontohavarens åtkomst och pantsatt till förmån för Tullverket. Kreditinstitutet ska vara underrättat om pantsättningen. Övriga former av garantier enligt artikel 83 i kompletteringsförordningen godtas inte.
När en garanti vid transitering har ställts i form av en kontant deposition återbetalas det deponerade beloppet efter att transiteringen har avslutats och ett depositionskvitto utfärdat av Tullverket har visats upp.
Underrättelse om tullskuld
Muntlig underrättelse
Om inte annat anges i 5 och 8 §§ underrättas en gäldenär muntligt av en tulltjänsteman om den tull och andra skatter och avgifter som ska betalas. Gäldenären kan begära ett skriftligt underlag. Om ett kvitto på betalning (tullkvitto) utfärdas anses underrättelse ha skett det datum som framgår av kvittot.
Tullräkning
Den som har beviljats anstånd med betalning underrättas genom en tullräkning om de belopp som ska betalas enligt 6 §. En underrättelse genom en tullräkning kan göras även till den som inte har beviljats anstånd med betalning och för belopp som inte har underrättats enligt 4 §. En underrättelse genom en tullräkning ska anses ha skett den dag då tullräkningen är utställd.
I tullräkningen tas de belopp upp som ska betalas till Tullverket på grund av Tullverkets beslut om tull, annan skatt, tulltillägg, förseningsavgift, dröjsmålsränta eller avgifter enligt 1 kap. 9 §. I en tullräkning tas även de belopp upp som ska betalas till Tullverket på grund av Tullverkets beslut om annan avgift vars avgiftskod anges i Tulltaxan.
För den som har beviljats anstånd med betalning utfärdas en tullräkning en gång i veckan. Tullräkningen omfattar beslut om fastställande av tull och andra skatter och avgifter för alla varor som har frigjorts under en kalendervecka.
Annan handling
I de fall en underrättelse om beslut görs genom en annan handling än en tullräkning eller ett tullkvitto framställs kravet på betalning genom en tullräkning.
Betalning
Den som har beviljats anstånd med betalning ska betala tull och andra skatter och avgifter på importerade varor senast fredagen i fjärde veckan efter den kalendervecka då varorna har frigjorts.
Ett belopp som har påförts någon på grund av import av varor eller som av någon annan anledning har förts upp på en tullräkning ska betalas till Tullverkets bankkonto.
Återbetalning
Ett belopp som ska återbetalas tas upp som en kreditpost på tullräkningen.
En tullräkning där kreditposterna är större än debetposterna (kreditsaldo) betalas till gäldenärens bankkonto eller, om uppgift om bankkonto saknas, via utbetalningskort.
Beloppet kan återbetalas till någon annan än till den som ansöker om återbetalning, om detta begärs i ansökan. Om en sådan ansökan görs genom ombud ska det framgå av ombudets fullmakt eller annan skriftlig handling att gäldenären medger att beloppet återbetalas till någon annan.
AVDELNING IV. INFÖRSEL AV VAROR I UNIONENS TULLOMRÅDE
4 kap. Förhandsanmälan och anmälan av ankomst av transportmedel
Förhandsanmälan av fartyg i sjötrafik
En förhandsanmälan enligt 3 kap. 2 § tullagen av ett fartyg som kommer till en plats inom det svenska tullområdet (ankommande fartyg) ska lämnas till Tullverket genom elektronisk överföring av uppgifter via Sveriges nationella system för rapporteringsformaliteter för fartyg (Maritime Single Window).
Befälhavaren på ett ankommande fartyg ska, om inte annat anges i 6–10 §§, lämna en förhandsanmälan a) minst tjugofyra timmar innan fartyget ankommer till en anvisad hamn eller annan godkänd plats inom det svenska tullområdet, eller b) senast när fartyget lämnar föregående hamn, om sjöresan kommer att vara mindre än tjugofyra timmar, eller c) så snart som dessa uppgifter är tillgängliga, om ankomsthamnen inte är känd eller om den ändras under resan.
En förhandsanmälan till Tullverket ska innehålla uppgifter enligt FALformulären 1–4 i enlighet med Internationella sjöfartsorganisationens konvention om förenkling av formaliteterna i internationell sjöfart. Dessutom ska följande uppgifter lämnas i tillämpliga fall: – hänvisning till summarisk införseldeklaration, – uppgift om till vilken anläggning för tillfällig lagring eller annat lossningsställe varorna förs när lasten ska lossas, – uppgift om LRN eller motsvarande om fartygets last innehåller varor som anmäls till ett tullförfarande, – uppgift om mängd och enhet för den last som totalt ska lossas i ankomsthamnen. En förhandsanmälan till Tullverket behöver inte innehålla uppgifter om resandes handbagage eller på fartyget medförd järnvägsvagn i trafik och däri medförd last och inte heller last i fordon som åtföljs av förare. I fråga om lastfordon som åtföljs av förare behöver endast uppgifter om fordonets registreringsnummer och om last medförs eller inte lämnas.
Om ett fartygs beräknade ankomsttid ändras ska befälhavaren meddela den nya ankomsttiden till Tullverket via Maritime Single Window.
Om ett ankommande fartyg bogserar ett annat fartyg som saknar en egen befälhavare, ska befälhavaren på det bogserande fartyget lämna förhandsanmälan enligt 3 § för båda fartygen.
Fartygstrafik från ett annat EU-land
Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte för fartyg som ankommer från en plats inom EU:s tullområde utan att medföra varor. Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte heller fartyg som omfattas av ett tillstånd till reguljär fartygslinje i enlighet med artikel 120 i kompletteringsförordningen, under förutsättning att fartyget inte medför icke-unionsvaror som omfattas av ett elektroniskt transportdokument som tulldeklaration i enlighet med artikel 233.4 e i tullkodex.
Statsfartyg
Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte fartyg som – inom det svenska tullområdet uteslutande används av en svensk eller utländsk statlig myndighet eller institution för dess verksamhet, – inte används i kommersiellt syfte, och – inte medför varor som står under tullövervakning.
Bärgningsfartyg m.m.
Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte fartyg som – genom inredning och utrustning visas vara avsett för dykning, bärgning, sjöräddning, katastrofhjälp, bekämpning av eller skydd mot utsläpp till sjöss eller andra operationer som är nödvändiga för att garantera säkerheten på land och till sjöss eller för skyddet av den marina miljön, när det utövar sådan verksamhet, och – endast medför sådant som har bärgats med fartyget, utrustning för bärgning eller för att skydda den marina miljön samt förnödenheter och proviant för fartyget.
Fritidsbåtar
Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte fritidsbåtar som omfattas av befrielse från importtullar som återinförda varor i enlighet med artikel 203 i tullkodexen och som inte medför andra varor än – varor av icke-kommersiell natur som medförs i en resandes personliga bagage och omfattas av befrielse från importtullar enligt artikel 41 i förordning (EG) nr 1186/2009 eller som återinförda varor, och – bärbara musikinstrument som återimporteras av resande och som omfattas av befrielse från importtullar som återinförda varor i enlighet med artikel 203 i tullkodexen. Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte fritidsbåtar som hänförs till tillfällig införsel enligt artikel 212 i kompletteringsförordningen och som endast
medför personliga tillhörigheter och varor för sportändamål som avses i artikel 219 i kompletteringsförordningen. Första och andra styckena gäller inte – om fritidsbåten medför sådana varor som avses i artikel 142 i kompletteringsförordningen och som inte kan deklareras muntligt eller i enlighet med artikel 141, eller – om fritidsbåten används för att mot betalning föra med sig passagerare. Med fritidsbåt avses i denna paragraf en fritidsbåt enligt definitionen i Europaparlamentets och rådets direktiv 2013/53/EU.
Fartyg i inrikes trafik
Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte fartyg som enbart går i inrikes trafik och som inte medför varor som står under tullövervakning. Om ett fartyg som avses i första stycket vid färd mellan svenska platser förs från eller till det svenska tullområdet på grund av att dess rätta kurs går utanför tullområdet, ska enbart detta förhållande inte medföra skyldighet för befälhavaren att följa bestämmelserna i 1–5 §§.
Förhandsanmälan av luftfartyg
En förhandsanmälan enligt 3 kap. 2 § tullagen behöver inte göras för ett luftfartyg som kommer till det svenska tullområdet från tredjeland eller från ett annat EU-land (ankommande luftfartyg) om luftfartyget ankommer till en internationell unionsflygplats. Ett ankommande luftfartyg som kommer till en annan flygplats än en internationell unionsflygplats och som inte medför varor som står under tullövervakning behöver inte förhandsanmälas om en färdplan för luftfartygets resa till det svenska tullområdet lämnas till ett flygtrafikledningsorgan senast en timme innan luftfartyget beräknas starta från sista utländska ort. Ett luftfartyg får föras till det svenska tullområdet utan att förhandsanmälas om luftfartyget – inom det svenska tullområdet uteslutande används av en svensk eller utländsk statlig myndighet eller institution för dess verksamhet, – inte används i kommersiellt syfte, och – inte medför varor som står under tullövervakning (statsluftfartyg).
I andra fall än vad som anges i 11 § ska en förhandsanmälan göras till Tullverket senast två timmar innan luftfartyget beräknas starta från sista utländska ort.
En förhandsanmälan ska innehålla uppgifter om luftfartygets beteckning och typ, senast besökta ort, last, antal ombordvarande, flygplats dit luftfartyget ska föras och den beräknade ankomsttiden. Redovisningen av lasten får vara summarisk.
Om den beräknade ankomsttiden har ändrats med mer än en timme ska den nya beräknade ankomsttiden lämnas senast två timmar innan luftfartyget beräknas starta från sista utländska ort. Den ändrade ankomsttiden får lämnas via luftfartygets färdplan. I sådant fall ska uppgift om den nya beräknade ankomsttiden lämnas senast en timme innan luftfartyget beräknas starta från sista utländska ort.
Om flygningen inte blir av ska en inlämnad förhandsanmälan återkallas. Detta ska göras snarast möjligt där förhandsanmälan har gjorts. En förhandsanmälan får återkallas via luftfartygets färdplan.
Anmälan om ankomst av fartyg i sjötrafik
En anmälan om ankomst av ett fartyg vilket har registrerats i systemet Maritime Single Window anses vara inlämnad av befälhavaren till Tullverket när ett ATA-meddelande (Actual Time of Arrival) lämnats enligt Transportstyrelsens föreskrifter och allmänna råd (TSFS 2018:27) om tillsyn inom sjöfartsområdet.
5 kap. Transport till avsedd plats
Sjötrafik
Ett fartyg som ankommer till det svenska tullområdet ska av befälhavaren föras till en hamn eller annan anlöpsplats som Tullverket har anvisat eller godkänt. I de fall fartyget ska föras till en ankarplats ska denna vara anvisad av Tullverket.
Ett fartyg som går i regelbunden trafik med tredjeland och som medför passagerare eller sådana varor som ska anmälas enligt artikel 139 i tullkodexen får endast ankomma på en tid och en plats som Tullverket har godkänt. Trafikföretaget ska meddela Tullverket i god tid innan sådan trafik ska påbörjas.
Bestämmelserna i 1 § gäller inte fartyg som omfattas av 4 kap. 6 §, 9 § eller 10 §.
Lufttrafik
Ett luftfartyg som ankommer till det svenska tullområdet från tredjeland ska av befälhavaren föras till en internationell unionsflygplats. Detta gäller även om luftfartyget före ankomsten till det svenska
tullområdet har mellanlandat på en unionsflygplats i en annan av EU:s medlemsstater.
Ett ankommande luftfartyg som medför passagerare får ankomma till en internationell unionsflygplats endast klockan 7–21. Detta gäller alla dagar. Tidsbegränsningen gäller dock inte 1. luftfartyg i linjefart och tidtabellbunden chartertrafik, 2. flygplatserna Arlanda, Landvetter och Malmö Airport som har kontinuerligt öppethållande i tullhänseende för all lufttrafik, 3. för mindre luftfartyg som kommer från Norge eller Island, 4. då Tullverket i ett särskilt fall har medgett undantag från begränsningen.
Fordonstrafik
Den som kommer med ett fordon till det svenska tullområdet över en landgräns mot tredjeland ska, om inte annat anges i 7 § eller 8 §, transportera fordonet och andra medhavda varor på en väg där det finns ett tullkontor (tullväg). Tullverket kan medge undantag från första stycket enligt 9 §.
Varor som avses i artikel 135.1 c och d och i artikel 136.1 e i kompletteringsförordningen och som inte omfattas av artikel 142 i kompletteringsförordningen får, utan hinder av vad som anges i 6 § första stycket, i enlighet med artikel 135.5 i tullkodexen vid landgränsen mot Norge föras in till en i gränstrakterna belägen plats efter tillstånd av Tullverket.
Resandetrafik
Resande som kommer till det svenska tullområdet över en landgräns mot tredjeland får, enligt artikel 135.5 i tullkodexen, använda en annan väg än en tullväg om den resande – kommer med ett fordon, eller – kommer utan något särskilt transportmedel, och – endast för med sig varor som avses i artikel 138 a, c och d och artikel 139 i kompletteringsförordningen och som inte omfattas av artikel 142 i kompletteringsförordningen.
Beslut om undantag från rutt och tid
Efter ett särskilt beslut av Tullverket kan en transport i fordonstrafik som förs in till svenskt tullområde få föras till en plats som Tullverket har anvisat där varorna även tillåts vara i tillfällig lagring – via annan rutt än vad som föreskrivs i 6 §, – på annan tid än ordinarie öppettid.
Ett särskilt beslut enligt första stycket får endast avse regelbundna transporter som – framförs via en kortare transportsträcka som ger ekonomisk och miljömässig vinst, – innehåller ensartat gods som inte förpackats som styckegods och som inte omfattas av importrestriktioner, och – det utifrån nivån på tull, skatt och andra avgifter är motiverat att passagen inte sker via ett bemannat tullkontor.
Järnvägstrafik
(Rubriken införd genom TFS 2024:4)
En järnvägstransport som ankommer till det svenska tullområdet över en landgräns mot tredjeland ska, om järnvägstransporten medför varor som inte omfattas av ett förfarande för transitering, föras till en plats som Tullverket har anvisat.
6 kap. Anmälan, lossning och undersökning av varor
Anmälan av varors ankomst
Rubriken har upphävts genom TFS 2023:9.
Har upphävts genom TFS 2023:9.
Rubriken har upphävts genom TFS 2024:5.
En anmälan om ankomst av varor i fartygstrafik görs genom en deklaration för tillfällig lagring. Personliga tillhörigheter behöver endast uppges om de ska räknas till lasten. (TFS 2020:5)
Lufttrafik
(Rubriken införd genom TFS 2020:5)
har upphävts genom TFS 2023:9.
Ankomstanmälan av varor vars status ska bevisas görs genom att lämna de bevis om unionsstatus som avser de aktuella varorna. (TFS 2020:5)
När varor som omfattas av krav på ingivande av en summarisk införsel-deklaration har förts in i EU:s tullområde med flyg och varornas ankomst därefter anmäls av en postoperatör ska anmälan innehålla de uppgifter som framgår av kolumn G3 i bilaga B till kompletteringsförordningen.
Ankomst av varor som förs in enligt 5 kap. 7 och 8 §§ behöver i enlighet med artikel 139.6 i tullkodexen inte anmälas.
Lossning och undersökning av varor
Lossning från fartyg
Ett fartyg i regelbunden trafik enligt en tidtabell som har meddelats till Tullverket i förväg får, utan hinder av artikel 140 i tullkodexen, börja lossa så snart det har fullgjort skyldigheterna enligt 4 kap. 3 §. Tullverket kan i särskilda fall bestämma annat.
Varor som får föras in av ombordvarande utan att betala tull eller skatt och utan hinder av importrestriktioner får, utan hinder av artikel 140 i tullkodexen, föras bort från fartyget. Vidare får förnödenheter och proviant för fartyget tas ombord. Tullverket kan i särskilda fall bestämma annat.
Om det har anordnats ett tullfilter får en resande i färjetrafik inte, utan medgivande av en tulltjänsteman, föra i land andra varor än personliga tillhörigheter som inte omfattas av tull, skatt eller importrestriktioner senare än en timme, eller den eventuellt kortare tid som Tullverket bestämmer för en viss färjelinje, efter fartygets ankomst.
Tillfällig lagring av varor
En deklaration för tillfällig lagring ska innehålla de uppgifter som anges i bilaga A eller de uppgifter som annars ska lämnas enligt villkoren för tillståndet. En deklaration för tillfällig lagring för varor i fartygstrafik som lämnas via Maritime Single Window ska istället innehålla uppgifter i enlighet med FAL2.
Tullverket ska betrakta en tulldeklaration som ges in innan varornas ankomst väntas anmälas till tullen enligt artikel 171 i tullkodexen som en deklaration för tillfällig lagring om – den tulldeklaration som lämnats innehåller den specifika datauppsättning för försändelser av lågt värde som framgår av kolumn H7 i bilaga B till kompletteringsförordningen, – importen av de varor som omfattas av tulldeklarationen är undantagna från skatteplikt enligt 3 kap. 30 § sjätte stycket mervärdesskattelagen (1994:200), och – varorna som omfattas av tulldeklarationen ankommer med luftfartyg till en unionsflygplats i Sverige.
När en tulldeklaration ges in innan varornas ankomst väntas anmälas till tullen enligt artikel 171 i tullkodexen ska Tullverket betrakta tulldeklarationen som en deklaration för tillfällig lagring om varorna ankommer i järnvägstrafik eller fordonstrafik till Sverige från tredjeland.
AVDELNING V. ALLMÄNNA REGLER OM TULLSTATUS, HÄNFÖRANDE AV VAROR TILL ETT TULLFÖRFARANDE, KONTROLL OCH BORTSKAFFANDE AV VAROR
7 kap. Varors tullstatus och hänförande av varor till ett tullförfarande
Rubriken har upphävts genom TFS 2024:6.
har upphävts genom TFS 2024:6.
Godkänd plats vid export
(Rubriken införd genom TFS 2019:2)
Den som avser att, när tulldeklarationer för export inges, anmäla varornas ankomst i enlighet med artikel 170.1 i tullkodex vid en annan plats än ett tullkontor ska hos Tullverket ansöka om godkännande av en sådan plats. En godkänd plats ska identifieras med en platskod som har tilldelats av Tullverket.
har upphävts genom TFS 2024:9.
Rubriken har upphävts genom TFS 2024:6.
har upphävts genom TFS 2024:6.
Kompletterande tulldeklaration
har upphävts genom TFS 2024:6.
I de fall då Tullverket har medgivit att en sammanfattande kompletterande deklaration per dygn får lämnas vid import eller vid export och återexport, ska den omfatta varor som har frigjorts till ett tullförfarande eller till återexport under samma dag.
I de fall då Tullverket har medgivit att en sammanfattande kompletterande deklaration per vecka får lämnas vid import, ska den omfatta varor som har frigjorts till ett tullförfarande under en kalendervecka.
I de fall då Tullverket har medgivit att en sammanfattande kompletterande deklaration per månad får lämnas vid export och återexport, ska den omfatta varor som har frigjorts till ett tullförfarande eller till återexport under en kalendermånad.
AVDELNING VI. ÖVERGÅNG TILL FRI OMSÄTTNING OCH BEFRIELSE FRÅN IMPORTTULLAR
8 kap. Övergång till fri omsättning
Befrielse från importtullar för återinförda varor
9 kap. Särskilda förfaranden
Tullager
Inventering av de varor som lagras under tullagerförfarandet på en anläggning för lagring i tullager ska ske minst en gång per år, om inget annat tidsintervall framgår av tillståndet.
Transitering
(Rubriken införd genom TFS 2025:1)
När ett elektroniskt transportdokument i enlighet med artikel 233.4 e i tullkodexen har använts som tulldeklaration för att hänföra varor i luftfartygstrafik till förfarandet för unionstransitering ska anmälan av varors ankomst till destinationstullkontoret innehålla det referensnummer som deklaranten har tilldelats i beslutet om tillstånd till användning av ett elektroniskt transportdokument som tulldeklaration. En anmälan enligt första stycket ska lämnas i den systemlösning som används för att lämna en deklaration för tillfällig lagring till Tullverket.
AVDELNING VIII. UTFÖRSEL AV VAROR OCH TRANSPORTMEDEL
10 kap. Utförsel av varor och transportmedel
Förhandsanmälan av fartyg i sjötrafik
En förhandsanmälan enligt 3 kap. 6 § tullagen av ett fartyg som avgår från en plats inom det svenska tullområdet direkt till tredjeland eller till en plats inom EU:s tullområde och som medför varor som står under tullövervakning (avgående fartyg) ska lämnas till Tullverket genom elektronisk överföring av uppgifter via Sveriges nationella system för rapporteringsformaliteter för fartyg (Maritime Single Window).
Befälhavaren på ett avgående fartyg ska, om inte annat anges i 6 §, lämna en förhandsanmälan – innan fartyget hämtar varor som står under tullövervakning eller passagerare, eller – innan fartyget lämnar den plats som fartyget sist besöker före avgången från det svenska tullområdet, i de fall varor eller passagerare inte har hämtats.
En förhandsanmälan enligt 2 § ska innehålla uppgifter enligt FALformulären 1 och 2 i enlighet med Internationella sjöfartsorganisationens konvention om förenkling av formaliteterna i internationell sjöfart. En förhandsanmälan behöver inte innehålla uppgifter om resandes handbagage eller på fartyget medförd järnvägsvagn i trafik och däri medförda varor och inte heller varor i fordon som åtföljs av förare. I fråga om lastfordon som åtföljs av förare behöver endast uppgifter om fordonets registreringsnummer och om last medförs eller inte lämnas.
Om ett fartygs meddelade avgångstid ändras ska befälhavaren meddela den nya avgångstiden till Tullverket via Maritime Single Window.
Om ett avgående fartyg bogserar ett annat fartyg som saknar en egen befälhavare, ska befälhavaren på det bogserande fartyget lämna förhandsanmälan för båda fartygen.
Lättnader för vissa fartyg
Bestämmelserna i 1–5 §§ gäller inte fartyg som – avgår till en plats inom EU:s tullområde och som inte medför några varor, – omfattas att ett tillstånd till reguljär fartygslinje i enlighet med artikel 120 i kompletteringsförordningen, under förutsättning att fartyget inte medför
icke-unionsvaror som omfattas av en transiteringsdeklaration i form av ett transportdokument, – avses i 4 kap. 7–10 §§.
Förhandsanmälan av luftfartyg
En förhandsanmälan enligt 3 kap. 6 § tullagen behöver inte göras för ett luftfartyg som avgår från det svenska tullområdet direkt till tredjeland eller till ett annat EU-land (avgående luftfartyg) med eller utan varor om luftfartyget avgår från en internationell unionsflygplats. Ett avgående luftfartyg som avgår från en annan flygplats än en internationell unionsflygplats och som inte medför varor som står under tullövervakning behöver inte förhandsanmälas om en färdplan för luftfartygets resa från det svenska tullområdet lämnas till ett flygtrafikledningsorgan senast en timme innan luftfartyget beräknas starta från sista svenska ort. Ett statsluftfartyg får föras från det svenska tullområdet utan att förhandsanmälas. För förhandsanmälan tillämpas bestämmelserna i 4 kap. 12–15 §§ även vid avgång.
Transportmedlets rutt
Sjötrafik
Ett fartyg som avgår från det svenska tullområdet ska avgå från en hamn eller annan avgångsplats som Tullverket har anvisat eller godkänt. I de fall fartyget ska avgå från en ankarplats ska denna vara anvisad av Tullverket.
Ett avgående fartyg ska, när det färdas inom det svenska tullområdet, framföras utan annat uppehåll än nödvändigt med hänsyn till fartygets säkerhet eller som medges av Tullverket eller som beror på någon myndighets åtgärd.
Ett fartyg som går i regelbunden trafik med tredjeland och som medför passagerare eller last i fordon eller andra lastenheter som ska tullklareras i omedelbart samband med avgången, får endast avgå på en tid och en plats som Tullverket har godkänt. Trafikföretaget ska meddela Tullverket i god tid innan sådan trafik ska påbörjas.
Bestämmelserna i 8 och 9 §§ gäller inte fartyg som – avgår till en plats inom EU:s tullområde och som inte medför några varor, eller
– omfattas av tillstånd till reguljär fartygslinje i enlighet med artikel 120 i kompletteringsförordningen, under förutsättning att fartyget inte medför icke-unionsvaror som omfattas av en transiteringsdeklaration i form av ett transportdokument. Bestämmelserna i 8 § gäller inte fartyg som omfattas av 4 kap. 9 § eller 10 §. Bestämmelserna i 9 § gäller inte fartyg som omfattas av 4 kap. 7–10 §§.
Lufttrafik
Ett luftfartyg som avgår till tredjeland ska avgå från en internationell unionsflygplats. Detsamma gäller landning under utresan.
Ett avgående luftfartyg som medför passagerare får avgå från och under utresan landa på en internationell unionsflygplats endast klockan 7–21. Detta gäller alla dagar. Tidsbegränsningen gäller dock inte 1. för luftfartyg i linjefart och för tidtabellbunden chartertrafik, 2. för flygplatserna Arlanda, Landvetter och Malmö Airport som har kontinuerligt öppethållande i tullhänseende för all lufttrafik, 3. för mindre luftfartyg som avgår till Norge eller Island, 4. då Tullverket i ett särskilt fall har medgett undantag från begränsningen.
Ett luftfartyg som avgår från det svenska tullområdet till tredjeland eller till ett annat EU-land ska, när det färdas inom det svenska tullområdet, framföras utan annat uppehåll än nödvändigt med hänsyn till fartygets säkerhet eller som medges av Tullverket eller som beror på någon myndighets åtgärd.
Om ett luftfartyg vid färd mellan svenska orter tillfälligt lämnar det svenska tullområdet i enlighet med gällande färdplan, ska inte enbart detta förhållande medföra skyldighet för befälhavaren att följa bestämmelserna om förhandsanmälan och transport till avsedd plats.
Fordonstrafik
Den som lämnar det svenska tullområdet med ett fordon över en landgräns mot tredjeland ska transportera fordonet och andra medhavda varor på en väg där det finns ett tullkontor (tullväg). Tullverket kan medge undantag från första stycket enligt 5 kap. 9 § som då gäller i tillämpliga delar.
har upphävts genom TFS 2024:9.
Godkänd plats för utförsel
(Rubriken införd genom TFS 2024:9)
Den som avser att anmäla varor till utförseltullkontoret i enlighet med artikel 267.2 i tullkodexen vid en annan plats än ett tullkontor ska hos Tullverket ansöka om godkännande av en sådan plats. En godkänd plats ska identifieras med en platskod som har tilldelats av Tullverket.
Anmälan av varor till utförseltullkontoret och anmälan om varors utförsel
(Rubriken införd genom TFS 2024:9)
För att kunna nyttja en digital gränspassage vid vägtransport inom ramen för gränstullsamarbetet med Norge ska uppgifter lämnas till Tolletaten via Digitoll. Formaliteterna vid utförsel, anmälan av varor till utförseltullkontoret och anmälan om varors utförsel, kan uppfyllas genom användandet av den digitala gränspassagelösningen i enlighet med EUkommissionens genomförandebeslut .
Den som avser att föra ut varor som har deklarerats med tillämpning av ett tillstånd till registrering i deklarantens bokföring ska anmäla varorna till utförseltullkontoret genom att visa upp varorna och det nummer för tullidentitet som Tullverket har tilldelat den anmälan som gjordes när varorna anmäldes till exporttullkontoret i enlighet med artikel 234.1 a genomförandeförordningen. Nummer för tullidentitet enligt första stycket kan inges till Tolletaten via Digitoll eller visas upp för Tullverket genom en läsbar streckkod.
1 EU-kommissionens genomförandebeslut av den 15 december 2023 om bemyndigande för Sverige i enlighet med artikel 282 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 att under en begränsad tid testa förenklingar av tillämpningen av tullagstiftning.
AVDELNING IX. Har upphävts genom TFS 2024:11.
Ikraftträdande- och övergångsbestämmelser
Denna författning träder i kraft den 1 maj 2016.
Denna författning träder i kraft den 1 februari 2017.
Denna författning träder i kraft den 1 oktober 2017.
Denna författning träder i kraft den 1 april 2019.
Denna författning träder i kraft den 1 november 2019.
Denna författning träder i kraft den 1 december 2019.
Denna författning träder i kraft den 1 april 2020.
Denna författning träder i kraft den 1 december 2021.
Denna författning träder i kraft den 1 juni 2022.
Denna författning träder i kraft den 1 juni 2022.
Denna författning träder i kraft den 1 juni 2022.
Denna författning träder i kraft den 15 april 2023.
Denna författning träder i kraft den 12 november 2023.
Denna författning träder i kraft den 1 mars 2024 i fråga om 6 kap. 1 § och i
övrigt den 1 januari 2024. Bestämmelsen i 5 kap. 9 § första stycket gäller endast från och med den 1 januari 2024 till den 1 april 2024.
Denna författning träder i kraft den 1 mars 2024.
Denna författning träder i kraft den 1 oktober 2024.
Denna författning träder i kraft den 1 oktober 2024.
Denna författning träder i kraft den 1 november 2024. Bestämmelserna i 2 kap. 1 § och i 7 kap. 2–4 §§ får dock, vad gäller export, tillämpas i den äldre lydelsen, dock som längst till och med den 1 december 2024.
Denna författning träder i kraft den 2 december 2024.
Denna författning träder i kraft den 7 november 2024.
Denna författning träder i kraft den 1 januari 2025.
Denna författning träder i kraft den 1 juni 2025.
Denna författning träder i kraft den 26 februari 2026.
Bilaga A
Deklaration för tillfällig lagring
Följande uppgifter ska lämnas i en deklaration för tillfällig lagring: – Uppläggningsdatum – Varupostnummer – Underskrift/bestyrkande – Tidigare dokument – Ytterligare uppgifter – Framlagda dokument, certifikat och tillstånd – Godslokalkod-år-löpnummer, alternativt godslokalkod-datum (om tillämpligt) – Identifiering av lager (tillståndsnummer TST) – Deklarantens Eori-nummer – Ombudets Eori-nummer (gäller inte transitering) – Kod för ombudsstatus (gäller inte transitering) – Varornas förvaringsplats – Bruttovikt – Varubeskrivning – Kollislag – Antal kollin – Godsmärkning – Varukod (när varubeskrivning saknas) – Transportmedlets identitet vid ankomsten – Containernummer – Förseglingsnummer
Bilaga B
(Bilagan har upphävts genom TFS 2026:1.)
Bilaga C
(Bilagan har upphävts genom TFS 2019:7.)
Bilaga D
Bestämmelser om uppgiftslämning i standardtulldeklaration för hänförande till tullagerförfarandet enligt bilaga D i kommissionens delegerade förordning (EU) 2015/2446
1 Inledande bestämmelse
Denna bilaga innehåller kompletterande bestämmelser om uppgiftslämning och om vilka B-uppgifter som inte behöver lämnas i standardtulldeklaration för hänförande till tullagerförfarandet.
2 Lämna uppgifter
B-uppgifter (uppgifter som medlemsstaterna enligt kompletteringsförordningen kan välja att inte kräva) som anges i denna bilaga behöver inte lämnas i standardtulldeklaration för hänförande till tullagerförfarandet. Övriga B-uppgifter är obligatoriska att lämna.
De nationella koder som anges i kodförteckningen i Tulltaxan ska användas, utöver de koder som regleras i annan författning.
Uppgifter ska lämnas enligt vad som anges i de tekniska regelverken SCTS- CWHOA och SCTS-CWHOP som publiceras av Tullverket för deklarationer som lämnas från system till system alternativt enligt Tullverkets e-tjänster för deklarationer som lämnas från människa till system.
3 Standardtulldeklaration för hänförande till tullagerförfarandet
Följande B-uppgifter krävs inte: 4/4 Avgiftsberäkning-avgiftsunderlag 5/9 Kod för destinationsregion 6/14 Varukod – KN-nummer 6/15 Varukod – Taric-nummer 6/16 Varukod – Taric-tilläggsnummer 6/17 Varukod – Nationella tilläggsnummer 7/4 Transportsätt vid gränsen 7/5 Transportsätt inrikes 8/5 Transaktionens art
Bilaga E
Bestämmelser om uppgiftslämning enligt bilaga B i kommissionens delegerade förordning (EU) 2015/2446 (kompletteringsförordningen)
1 Gemensamma bestämmelser
I en anmälan, en tulldeklaration eller annan deklaration ska Auppgifter enligt bilaga B till kompletteringsförordningen lämnas. B-uppgifter ska lämnas, om inte annat följer av avsnitt 3 i denna bilaga. C-uppgifter är frivilliga att lämna.
2 Hur uppgifter ska lämnas
När uppgifter lämnas ska de koder som anges i kodförteckningen i Tulltaxan användas. Uppgifterna som lämnas till Tullverket ska följa de tekniska specifikationerna för meddelanden oavsett hur uppgifterna överförs till Tullverket. De tekniska specifikationerna för meddelanden är publicerade på Tullverkets webbplats. Uppgifter om varors tullstatus i form av T2L och T2LF lämnas i systemet Proof of Union Status.
3 Lämnande av vissa B-uppgifter
3.1 Transiteringsdeklarationer (kolumn D1 till D4)
Följande B-uppgifter behöver inte lämnas: – 18 09 057 000 KN-nummer – 19 02 000 000 Transportens referensnummer – 19 04 000 000 Transportsätt inrikes
3.2 Bevis för varors tullstatus som unionsvaror T2L/T2LF (kolumn E1)
Följande B-uppgift behöver inte lämnas, förutom när kod 99210 ”utfärdad i efterhand” eller när kod 98200 ”N förpackning” ska anges: – 12 02 000 000 Ytterligare uppgifter Följande B-uppgift behöver inte lämnas: – 15 06 000 000 Deklarationsdatum
3.3 Importdeklarationer och anmälningar (kolumnerna H1, H3, H4, H5, I1 och I2)
3.3.1 Deklaration för övergång till fri omsättning och deklaration för slutanvändning (kolumn H1)
Följande B-uppgifter ska inte lämnas: – 12 10 000 000 Anstånd med betalning – 12 11 000 000 Lager – annat än när tullagerförfarande avslutas (föregående förfarande 71) – 14 03 040 041 Tullar och avgifter, avgiftssats – när uppgiften avser mängdtull – 14 03 042 000 Tullar och avgifter, belopp att betala – 14 09 000 000 Växelkurs – 14 16 000 000 Sammanlagt belopp för tullar och skatter – 19 06 000 000 Transportmedel vid ankomst
3.3.2 Deklaration för tillfällig införsel (kolumn H3)
Följande B-uppgifter ska inte lämnas: – 12 10 000 000 Anstånd med betalning – 12 11 000 000 Lager – annat än när tullagerförfarande avslutas (föregående förfarande 71). – 14 01 000 000 Leveransvillkor – 14 03 038 000 Tullar och avgifter, metod för betalning – 14 03 040 041 Tullar och avgifter, avgiftssats – när uppgiften avser mängdtull – 14 03 042 000 Tullar och avgifter, belopp att betala – 14 09 000 000 Växelkurs – 14 10 000 000 Värderingsmetod – 14 16 000 000 Sammanlagt belopp för tullar och skatter – 19 06 000 000 Transportmedel vid ankomst – 99 05 000 000 Transaktionens art
3.3.3 Deklaration för aktiv förädling (kolumn H4)
Följande B-uppgifter ska inte lämnas: – 12 10 000 000 Anstånd med betalning – 12 11 000 000 Lager – annat än när tullagerförfarande avslutas (föregående förfarande 71). – 14 03 038 000 Tullar och avgifter, metod för betalning – 14 03 040 041 Tullar och avgifter, avgiftssats – när uppgiften avser mängdtull – 14 03 042 000 Tullar och avgifter, belopp att betala – 14 09 000 000 Växelkurs – 14 16 000 000 Sammanlagt belopp för tullar och skatter – 19 06 000 000 Transportmedel vid ankomst
3.3.4 Deklaration för införsel av varor i samband med handel med särskilda skatteområden (kolumn H5)
Följande B-uppgifter ska inte lämnas: – 12 11 000 000 Lager – 14 03 040 041 Tullar och avgifter, avgiftssats – när uppgiften avser mängdtull – 14 03 042 000 Tullar och avgifter, belopp att betala – 14 07 000 000 Värderingsindikatorer – 14 16 000 000 Sammanlagt belopp för tullar och skatter – 16 09 000 000 Förmånsursprungsland – 19 04 000 000 Transportsätt inrikes – 19 06 000 000 Transportmedel vid ankomst – 19 08 000 000 Aktivt transportmedel vid gränsen
3.3.5 Förenklad importdeklaration (kolumn I1)
I kolumn I1 finns bara en B-uppgift och den kräver Tullverket, vilket medför att inget regleras här.
3.3.6 Anmälan till tullen av varors ankomst vid registrering i deklarantens bokföring eller i samband med att tulldeklarationer inges före anmälan av varornas ankomst vid import (kolumn I2)
I kolumn I2 finns inga B-uppgifter vilket medför att inget regleras här.
3.3.7 Kompletterande deklarationer efter förenklad deklaration samt registrering i deklarantens bokföring
En kompletterande deklaration ska följa kraven för en standardtulldeklaration enligt aktuellt förfarande, se avsnitt 3.3.1–3.3.4.
3.4 Exportdeklarationer (kolumn B1, B2, B4, C1 och C2)
3.4.1 Exportdeklaration och deklaration om återexport (kolumn B1)
Följande B-uppgifter behöver inte lämnas: – 12 10 000 000 Anstånd med betalning – 12 11 000 000 Lager – annat än vid föregående förfarande 71 – 14 01 000 000 Leveransvillkor – 14 03 000 000 Tullar och skatter – 14 09 000 000 Växelkurs – 14 16 000 000 Sammanlagt belopp för tullar och skatter – 14 17 000 000 Intern valutaenhet – 16 10 000 000 Område för avsändning – 18 09 060 000 Varukod, nationellt tilläggsnummer
3.4.2 Deklaration för passiv förädling (kolumn B2)
Följande B-uppgifter behöver inte lämnas: – 12 10 000 000 Anstånd med betalning – 13 03 017 000 Mottagare, identifieringsnummer – 14 01 000 000 Leveransvillkor – 14 03 000 000 Tullar och avgifter – 14 09 000 000 Växelkurs – 14 16 000 000 Sammanlagt belopp för tullar och skatter – 14 17 000 000 Intern valutaenhet – 16 10 000 000 Område för avsändning
– 18 09 060 000 Varukod, nationellt tilläggsnummer – 19 05 000 000 Transportmedel vid avgång
3.4.3 Deklaration för avsändning av varor i samband med handel med särskilda skatteområden (kolumn B4)
Följande B-uppgifter behöver inte lämnas: – 13 01 016 000 Exportör, Namn – när kod PRIVA eller TILFA anges i deklarationen ska exportörens namn anges – 13 01 018 000 Exportör, Adress – när kod PRIVA eller TILFA anges i deklarationen ska exportörens adress anges – 13 03 017 000 Mottagare, Identifieringsnummer – 14 01 000 000 Leveransvillkor – 16 10 000 000 Område för avsändning – 16 15 048 000 Varornas förvaringsplats, GNSS – 16 15 052 000 Varornas förvaringsplats, Tillståndsnummer – 16 15 018 000 Varornas förvaringsplats, Adress – 16 15 081 000 Varornas förvaringsplats, Postnummer
3.4.4 Kompletterande exportdeklaration eller deklaration om återexport
En kompletterande exportdeklaration eller deklaration om återexport ska följa kraven för en standardtulldeklaration enligt aktuellt förfarande, se punkterna 3.4.1 – 3.4.3.
3.4.5 Förenklad exportdeklaration (kolumn C1)
Följande B-uppgifter behöver inte lämnas: – 12 10 000 000 Anstånd med betalning – 18 09 060 000 Varukod, Nationellt tilläggsnummer
3.4.6 Anmälan till tullen av varors ankomst vid registrering i deklarantens bokföring eller i samband med att tulldeklarationer inges före anmälan av varornas ankomst vid export (kolumn C2)
Följande B-uppgifter behöver inte lämnas: – 15 09 000 000 Datum för godtagande
Ändringsförfattningar
- TFS 2016:24
- TFS 2017:2
- TFS 2019:2
- TFS 2019:5
- TFS 2019:7
- TFS 2020:2
- TFS 2020:5
- TFS 2021:6
- TFS 2022:2
- TFS 2022:3
- TFS 2022:4
- TFS 2023:1
- TFS 2023:3
- TFS 2023:9
- TFS 2024:1
- TFS 2024:4
- TFS 2024:5
- TFS 2024:6
- TFS 2024:9
- TFS 2024:11
- TFS 2024:18
- TFS 2025:1
- TFS 2026:1