Föreskrifter om ändring i Revisorsnämndens föreskrifter om utbildning och prov (RNFS 1996:1)
Ändrar
Bemyndigande
beslutade den 19 december 2002.
Med stöd av 17 och 18 §§ förordningen (1995:665) om revisorer föreskriver Revisorsnämnden ifråga om Revisorsnämndens föreskrifter om utbildning och prov (RNFS 1996:1) dels att rubriken före 14 § skall ha följande lydelse, dels att 15 och 16 §§ skall ha följande lydelse.
Prov för revisorsexamen och för högre revisorsexamen samt lämplighetsprov
Ansökan om att få avlägga prov för revisorsexamen och för högre revisorsexamen samt lämplighetsprov skall göras på särskilt formulär och - om inte annat anges i ansökan - anses avse närmast följande provtillfälle. Beträffande revisorsexamen och högre revisorsexamen skall ansökan vara Revisorsnämnden till handa senast den 1 februari för provtillfället i maj eller juni och senast den 1 september för provtillfället i november. Ansökan om lämplighetsprov skall vara Revisorsnämnden till handa senast den 1 september.
För att få avlägga prov för revisorsexamen, prov för högre revisorsexamen eller lämplighetsprov skall sökanden betala en administrationsavgift med 3 000 kr samt en examensavgift med 13 000 kr. Administrationsavgiften skall inbetalas till Revisorsnämnden i samband med att ansökan inges. Examensavgiften skall inbetalas vid anmodan och vara Revisorsnämnden till handa senast fem veckor före respektive provtillfälle. Inbetald examensavgift kan återbetalas om sökanden inte kan delta i provet och det finns särskilda skäl.
__________ Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 januari 2003.
LENNART GRUFBERG
Leena Collins