lagen.nu
Prop. 1972:71

Kungl. Maj:ts proposition angående godkännande av konvention om förhindrande av havsföroreningar genom dumpning från fartyg och luftfartyg

Typ
Proposition
Datum
1972-03-17
Källa
www.riksdagen.se

Kungl. Maj:ts proposition nr 71 år 1972 Prop. 1972: 71

Nr 71

Kungl. Maj:ts proposition angående godkännande av konvention om förhindrande av havsföroreningar genom dumpning från fartyg och luftfartyg; given Stockholms slott den 17 mars 1972.

Kungl. Maj:t vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över jordbruksärenden, föreslå riksdagen att bifalla det förslag om vars avlåtande till riksdagen föredragande departementschefen hemställt.

GUSTAF ADOLF

INGEMUND BENGTSSON

Propositionens huvudsakliga innehåll

I propositionen föreslås att Sverige skall ansluta sig till en konvention om förhindrande av havsföroreningar genom dumpning från fartyg och luftfartyg. Konventionen omfattar Nordsjön och Nordostattlanten inbegripet kuststaternas territorialhav. Enligt konventionen förbjuds dumpning av vissa, särskilt angivna miljöfarliga ämnen medan dump-

ning av andra ämnen och material får ske endast efter tillstånd av nationell myndighet. Konventionens tillämpning på svenska fartyg och luftfartyg regleras genom lagen (1971: 1154) om förbud mot dumpning

av avfall i vatten, m. m.

1 Riksdagen 1972.1 samil. Nr 71

Prop. 1972: 71 2

Utdrag av protokollet över jordbruksärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 17 mars 1972.

Närvarande: ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden

STRÄNG, ANDERSSON, HOLMQVIST, ASPLING, NILSSON, LUNDKVIST, GEIJER, BENGTSSON, LÖFBERG, CARLSSON, FELDT.

Chefen för jordbruksdepartementet, statsrådet Bengtsson, anmäler efter gemensam beredning med statsrådets övriga ledamöter fråga om

godkännande av konvention om förhindrande av havsföroreningar ge-

nom dumpning från fartyg och luftfartyg och anför.

Inledning

Vid sammanträde i Oslo hösten 1970 enades de nordiska utrikesministrarna om betydelsen av att få internationella regler som — i avsikt

att bevara havets tillgångar — hindrade förorening genom utsläpp eller

nedsänkning av giftiga, radioaktiva eller andra skadliga ämnen i havet. Frågan om åtgärder mot havsföroreningarna behandlades därefter vid två möten på tjänstemannanivå i Oslo den 12 januari och den 10 mars

1971. Vid det senare mötet nåddes i princip enighet om att vart och ett av de nordiska länderna genom intern lagstiftning snarast möjligt och senast fr.o.m. den 1 januari 1972 skulle förbjuda dumpning av särskilt miljöfarliga ämnen. För att om möjligt nå en vidare internationell uppslutning kring de nordiska ländernas initiativ och möjliggöra en framtida utvidgning av åtgärderna överenskoms dessutom att inbjuda närmast berörda stater till en konferens rörande havsföroreningarna i Nordsjön och Nordostatlanten. Vid möte i Stockholm den 26—27 april 1971 beslutade de nordiska utrikesministrarna att i en gemensam hänvändelse till medlemsstaterna i den Nordostatlantiska fiskerikommissionen redovisa de planerade åtgärderna mot utsläpp av miljöfarliga ämnen i havet och inbjuda till en konferens i Oslo den 19—22 oktober 1971.

I konferensen deltog företrädare för regeringarna i Belgien, Danmark, Finland, Frankrike, Förbundsrepubliken Tyskland, Island, Nederländerna, Norge, Portugal, Spanien, Storbritannien och Sverige. Vid konferensen utarbetades en konvention om förhindrande av havsföroreningar

Prop. 1972: 71 3

genom dumpning från fartyg och luftfartyg (Convention for the prevention of marine pollution by dumping from ships and aircraft). Sedan konventionstexten genomgått formell granskning av företrädare för de nämnda ländernas regeringar vid sammanträde i Paris den 6—7 december 1971 öppnades konventionen för undertecknande i Oslo den 15 februari 1972. Konventionen har undertecknats av samtliga stater som deltog i Oslo-konferensen.

Konventionen torde i engelsk originaltext jämte översättning till svenska få fogas till statsrådsprotokollet i detta ärende som bilaga.

Efter remiss har yttranden över frågan om Sveriges tillträde till konventionen avgetts av chefen för marinen, sjöfartsverket, generaltullstyrelsen, fiskeristyrelsen, statens naturvårdsverk, koncessionsnämnden för miljöskydd, sjölagskommittén, utredningen rörande omhändertagande och behandling av kemiskt avfall (UKA), Svenska hamnförbundet, Svenska naturskyddsföreningen, Sveriges industriförbund, Sveriges kemiska industrikontor, Sveriges redareförening, Sveriges fiskares riksförbund samt Svenska sjöfolksförbundet.

Gällande bestämmelser

Utsläpp från fartyg, luftfartyg eller annat transportmedel regleras sedan den 1 januari 1972 genom lagen (1971: 1154) om förbud mot dumpning av avfall i vatten. Enligt denna lag får avfall inte dumpas från fartyg, luftfartyg eller annat transportmedel inom Sveriges sjöterritorium. Dumpning får inte heller ske från svenskt fartyg eller luftfartyg i det fria havet. Avfall, som är avsett att dumpas i det fria havet, får inte föras ut ur landet. Undantag från dumpningsförbudet får medges om dumpning kan ske utan olägenhet från miljöskyddssynpunkt. Lagen om förbud mot dumpning är inte tillämplig på sådant utsläppande av olja eller oljehaltig blandning som avses i lagen (1956: 86) om åtgärder mot vattenförorening från fartyg. Den är inte heller tillämplig på sådant utsläppande som enligt miljöskyddslagen (1969: 387) utgör miljöfarlig verksamhet eller på tippning av fasta ämnen som avses i vattenlagen (1918: 523).

Genom tillkomsten av lagen om förbud mot dumpning av avfall i vatten kan en svensk anslutning till konventionen ske utan att riksdagen behöver medverka till någon ytterligare lagstiftning.

Konventionen

I konventionens inledning uttalar de fördragsslutande parterna bl.a. sin övertygelse att internationella åtgärder för att kontrollera föroreningen av havet genom dumpning av skadliga ämnen från fartyg och luftfartyg kan och skall vidtas utan dröjsmål. Sådana åtgärder skall dock 1t Riksdagen 1972. 1 saml. Nr 71

Prop. 1972: 71 4

inte utesluta att åtgärder för att kontrollera andra källor för havsföroreningar studeras och diskuteras.

De fördragsslutande parterna skall så långt det är möjligt vidta åtgärder för att förhindra förorening av havet genom ämnen som kan innebära risker för människors hälsa, skada levande organismer och marint liv, skada skönhets- och rekreationsvärden eller ingripa i andra legitima utnyttjanden av bavet (art. 1). Konventionen är tillämplig på det fria havet och territorialhavet inom de delar av Atlanten och Arktis med angränsande havsområden som ligger norr om 36” nordlig bredd och mellan 42” väst och 51” öst (art. 2). Undantagna härifrån är Östersjön samt Bälten och Öresund söder och öster om linjer dragna från Hasengre Hoved till Gniben Odde och från Gilbjerg Hoved till Kullen. Ej heller ingår Medelhavet med -anslutande' havsvikar. Från konventionsområdet undantas vidare Atlanten norr om 56? nordlig. bredd mellan 44? väst och 42” väst.

De fördragsslutande parterna är överens om att genomföra beslutade åtgärder på ett sådant sätt att dumpning av skadliga ämnen inte i stället förläggs till havsområden utanför konventionsområdet (art. 3). De fördragsslutande parterna skall vidare samordna sina åtgärder och enskilt eller samfällt vidta åtgärder för att förhindra förorening av havet genom dumpning från fartyg eller från flygplan (art. 4).

Ämnen som anges i bilaga I till konventionen omfattas av ett absolut dumpningsförbud (art. 5). Avfall som i betydande mängd innehåller vissa, i bilaga II angivna ämnen och material får dumpas endast efter tillstånd av nationell myndighet i varje särskilt fall (art. 6). . Tillståndsprövning skall därvid ske enligt anvisningar som är angivna i bilaga III. För allt annat avfall får dumpning ske efter medgivande av nationell myndighet (art. 7). I fråga om sådant avfall behöver tillstånd inte lämnas i varje särskilt fall. Myndigheten kan i stället lämna med- : givande att dumpa viss typ av avfall under kortare eller längre tid.

Frågan om vilka mängder av de i bilaga II angivna ämnena som skall anses ”betydande” avgörs av en kommission som upprättas enligt konventionens artikel 16. I artikel 8 anges vissa undantag, bl.a. force majeure, från de i artiklarna 5, 6 och 7 angivna bestämmelserna om villkoren för dumpning. :' |

I de fall då det i en nödsituation anses omöjligt att till lands bli kvitt ett miljöfarligt ämne, upptaget i bilaga I, utan oacceptabel fara eller skada, skall råd inhämtas av kommissionen som skall rekommendera lagringsmetoder, lämpligaste destruktionssätt eller kvittblivningsmetod under för handen varande omständigheter. Fördragsslutande part skall underrätta kommissionen om de åtgärder som vidtagits för att följa kommissionens rekommendation. De fördragsslutande parterna förbinder sig att hjälpa varandra i sådana situationer (art. 9).

Innan myndighet lämnar tillstånd eller medgivande för dumpning av

Prop. 1972: 71 5

avfall skall myndigheten ha förvissat sig om avfallets sammansättning (art. 10) enligt bilaga III till konventionen.

Varje fördragsslutande part skall föra register över de ämnen och material som dumpas efter särskilt tillstånd eller medgivande liksom också datum, plats och tillvägagångssätt för dumpningarna. Registren skall delges kommissionen i enlighet med ett standardförfarande (art. 11).

De fördragsslutande parterna samtycker till att upprätta kompletterande eller gemensamma program för vetenskaplig och teknisk forskning, däri inbegripet forskning om alternativa kvittblivningsmetoder för skadliga ämnen, samt att till varandra överlämna de upplysningar som därigenom erhålls (art. 12). Härvid skall hänsyn tas till det arbete som utförs av behöriga internationella organ.

De fördragsslutande parterna samtycker till att samarbeta med be- ' höriga internationella organisationer och organ för att upprätta kompletterande eller gemensamma program rörande mätning av spridning och verkan av förorenande ämnen i konventionsområdet (art. 13). De fördragsslutande parterna åtar sig även att inom behöriga fackorgan och andra internationella organ främja åtgärder rörande skyddet av den marina miljön mot förorening genom olja och spillolja, andra skadliga och farliga laster samt radioaktivt material (art. 14).

I artikel 15 behandlas de åtaganden som fördragsslutande part har att följa för att säkerställa konventionens tillämpning. Artikeln behandlar dels vilka fartyg och luftfartyg som omfattas av konventionsbestämmelserna, dels också åtaganden rörande instruktioner till nationella inspektionsfartyg och inspektionsflygplan liksom åtaganden rörande straff för brott mot konventionen. Konventionens bestämmelser skall gälla fartyg och luftfartyg som är registrerade inom fördragsslutande parts territorium samt fartyg och luftfartyg som på dess territorium lastar ämnen och material avsedda för dumpning. Konventionen skall också gälla fartyg och luftfartyg som kan antas ägna sig åt dumpning inom statens territorialhav. Fördragsslutande part skall inom sitt territorium vidta åtgärder för att förhindra och straffa beteenden som strider mot bestämmelserna i konventionen samt bistå andra fördragsslutande parter i den utsträckning det kan anses lämpligt i samband med allvarliga fall av förorening till följd av dumpning och att utbyta information om metoder för att avhjälpa sådana olyckor.

I artikel 15 anges också att ingenting i konventionen skall inskränka den immunitet som tillkommer vissa fartyg enligt internationell rätt.

Såsom nämnts i det föregående skall en kommission upprättas bestående av företrädare för var och en av de fördragsslutande parterna (art. 16). Kommissionen skall sammanträda regelbundet och dessutom närhelst kommissionen — på grund av särskilda omständigheter — så beslutar i överensstämmelse med dess arbetsordning. Den skall övervaka konventionens tillämpning och granska förteckningar över särskilda till-

Prop. 1972: 71 . 6

stånd och medgivanden att dumpa enligt artiklarna 8, 9 och 11 samt

definiera den standardprocedur som skall tillämpas i detta syfte (art. 17). Kommissionen skall vidare allmänt granska havens tillstånd inom

konventionsområdet liksom också de vidtagna kontrollåtgärdernas effektivitet och behovet av ytterligare eller andra åtgärder. Kommissionen skall även granska innehållet i bilagorna till konventionen och rekom-

mendera sådana ändringar, tillägg eller strykningar om vilka överenskommelse nås. Kommissionen skall slutligen utöva sådana andra funk-

tioner som kan anses påkallade enligt denna konvention. Kommissionen skall fastställa sin egen arbetsordning som skall antas enhälligt. Norges regering skall kalla till kommissionens första sammanträde så snart som möjligt efter det att konventionen trätt i kraft. Rekommendationer om ändringar i bilagorna skall antas enhälligt av kommissionen och dessa ändringar skall träda i kraft efter enhälligt god-

kännande av de fördragsslutande parternas regeringar (art. 18).

Artikel 19 omfattar vissa definitioner. Dumpning definieras som varje avsiktlig kvittblivning av ämnen och material i havet med eller från fartyg och luftfartyg utom då fråga är om utsläpp som hänger samman med fartygs eller luftfartygs normala drift. Vidare undantas sådan dumpning som sker i annat syfte än ren kvittblivning såvida denna dumpning

inte strider mot syftet med konventionen. Fartyg och luftfartyg innefattar luftkuddefarkoster, andra flytande farkoster samt fasta och fly-

tande plattformar.

Konventionen skall ratificeras och ratifikationsinstrumenten skall förvaras hos Norges regering (art. 21). Konventionen skall vara öppen för anslutning för varje stat som inbjudits att delta i den konferens om havsföroreningar som ägde rum i Oslo den 19—22 oktober 1971. De fördragsslutande parterna kan enhälligt inbjuda andra stater att ansluta sig

till konventionen. Anslutningshandlingarna skall förvaras hos Norges regering (art. 22).

Konventionen träder i kraft den 30:e dagen efter det att det sjunde ratifikations- eller anslutningsinstrumentet deponerats. För varje stat som ratificerar eller ansluter sig till konventionen efter det att det sjunde

ratifikations- eller anslutningsinstrumentet deponerats skall konventio-

nen träda i kraft 30:e dagen efter det att den tillträdande staten deponerat sitt instrument (art. 23).

När som helst efter det att två år förflutit från den dag då konventionen trätt i kraft i förhållande till en stat kan denna stat utträda ur konventionen genom skriftligt tillkännagivande ställt till depositarieregeringen (art. 24). Varje sådant utträde skall verkställas tolv månader

efter dagen för dess mottagande.

En konferens i syfte att revidera eller ändra konventionen kan sammankallas av depositarieregeringen på begäran av kommissionen med två tredjedels majoritet (art. 25).

Prop. 1972: 71 7

I konventionens bilaga I upptas de ämnen som omfattas av absolut dumpningsförbud. Bland de i bilagan angivna ämnena och ämnestyperna märks klorkolväteföreningar och organiska silikonföreningar liksom andra föreningar som kan bilda sådana ämnen 1 den marina miljön med undantag av de ämnen som inte är giftiga eller sådana ämnen som i havet omvandlas till biologiskt ofarliga ämnen. Inte heller får dumpning ske av ämnen som de fördragsslutande parterna anser kunna vara cancerframkallande genom förhållandena vid kvittblivningen.

Dumpning av kvicksilver, kvicksilverföreningar, kadmium och kadmiumföreningar är likaledes förbjuden. Slutligen gäller dumpningsförbud också för icke nedbrytbara plaster och andra icke nedbrytbara syntetiska material som inte sjunker till botten och som kan allvarligt inverka på fiske eller sjöfart, minska skönhets- eller rekreationsvärden eller inverka på andra legitima utnyttjanden av havet.

I bilaga II till konventionen upptas ämnen och material som under vissa betingelser kan vara miljöskadliga och som därför kräver särskilda försiktighetsåtgärder. Såsom redovisats i det föregående får dessa ämnen dumpas endast efter tillstånd av den ansvariga myndigheten i varje särskilt fall (art. 6). Bland de i bilaga II upptagna ämnena återfinns arsenik, bly, koppar, zink och föreningar av dessa ämnen, cyanider och fluorider liksom biocider och biprodukter därav, i den mån de inte är upptagna i bilaga I. I bilaga II upptas likaså behållare, metallskrot, tjärliknande ämnen vilka kan sjunka till botten liksom annat skrymmande avfall som kan utgöra ett allvarligt hinder för fiske eter sjöfart. Slutligen upptas ämnen som, även om de inte är giftiga, kan vara skadliga på grund av den kvantitet i vilken de dumpas samt ämnen som sannolikt kan allvarligt minska skönhetsvärden o. d. De ämnen och material som nu redovisats skall alltid dumpas på djupt vatten.

I de fall då de i bilaga IL angivna ämnena endast förekommer i obetydlig mängd liksom i övriga fall får dumpning ske efter medgivande av vederbörande nationell myndighet. Då tillstånd eller medgivande lämnas för dumpning av stora kvantiteter syror eller basiska ämnen skall hänsyn tas till den eventuella förekomsten av sådant avfall av här tidigare nämnda ämnen. Då vid tillämpningen av bilagorna II och III dumpning skall ske på djupt vatten, skall detta avse ett djup av minst 2 000 m och ett avstånd från närmaste kust som är minst 150 nautiska mil.

I bilaga III anges bestämmelser rörande utfärdande av särskilda tillstånd och medgivanden för dumpning av avfall. Dessa bestämmelser hänför sig till avfallets mängd och sammansättning, dess fysiska, kemiska, biokemiska och biologiska egenskaper, giftighet, beständighet, anrikningsförmåga i biologiskt material eller sediment, omvandlingsegenskaper samt sannolikheten för sådana effekter som kan minska möjligheterna att utnyttja resurser såsom fisk, skaldjur etc. 2t Riksdagen 1972. 1 saml. Nr 7I

Prop. 1972: 71 8

Vid tiliståndsprövning skall även beaktas dumpningsplatsens geografiska läge, vattendjup och avstånd från kusten samt dumpningsplatsens läge i förhållande till levande resurser eller andra tillgångar. Hänsyn skall också tas till hur avfallet är inneslutet, vilka strömförhållanden som råder, hur avfallet upplöses och transporteras genom vattnet, samt risken för kumulativa effekter på grund av tidigare dumpningar. I bilagan anges också de allmänna överväganden och villkor som bör beaktas vid tillståndsgivning. Här märks dumpningens påverkan på sjöfart, fiske, rekreation, fisk- och skaldjursresurser samt områden av särskilt stor vetenskaplig betydelse. Slutligen anges att då dessa bestämmelser tillämpas, skall den praktiska möjligheten av alternativa kvittblivningsmetoder eller destruktionsmetoder tas under övervägande.

Remissyttrandena

Remissinstanserna förordar eller godtar överlag att Sverige ansluter sig till konventionen. Chefen för marinen har ingen erinran mot. konventionen men understryker angelägenheten av att förutsättningar skapas för tillkomsten av en liknande konvention för de nu undantagna farvattnen i nordvästra Europa. Sjöfartsverket anser ej hinder föreligga mot att Sverige biträder konventionen. Verket finner det dock önskvärt att: en regional överenskommelse av förevarande innehåll står i full överensstämmelse med de internationella regler som kan komma att etableras, Generaltullstyrelsen har inte något att erinra mot konventionsförslaget och förordar att Sverige ansluter sig till konventionen. Inte heller fiskeristyrelsen uttalar någon erinran mot den föreliggande konventionstexten. ' Statens naturvårdsverk betraktar den föreslagna konventionen såsom ett värdefullt bidrag till de internationella samarbetssträvandena för att förhindra dumpning av farliga ämnen. Naturvårdsverket tillstyrker Sveriges anslutning till konventionen. Även koncessionsnämnden för miljöskydd tillstyrker en svensk anslutning även om konventionen i vissa hänseenden inte går så långt som i och för sig vore önskvärt. Sjölagskommittén har inget att erinra mot konventionen.

Utredningen rörande omhändertagande och behandling av kemiskt avfall (UKA) finner hinder för Sveriges ratifikation inte föreligga, särskilt med hänsyn till att lagen om förbud mot dumpning av avfall i vatten har längre gående förbud än som innefattas i konventionen.

Svenska hamnförbundet beklagar att konventionen innebär en begränsning i förhållande till nyssnämnda lag som stadgar förbud mot allt utsläpp. Förbundet tillstyrker dock konventionsförslaget eftersom det innebär ett steg mot internationella bestämmelser liknande de svenska. Förbundet uttalar också förhoppningen att 1972 års FN-konferens skall ge möjligheter för en utvidgning av konventionens tillämpningsområde. Svenska naturskyddsföreningen framhåller att, med tanke på att kon-

Prop. 1972: 71 9

ventionen täcker ett begränsat område, torde den få ses endast som ett första steg som snarast möjligt bör följas av åtgärder i syfte att utsträcka dess omfattning. Föreningen tillstyrker Sveriges anslutning till konventionen.

Sveriges industriförbund tillstyrker en svensk anslutning. Sveriges kemiska industrikontor finner det naturligt och önskvärt att Sverige ansluter sig till konventionen och att den svenska lagstiftningen anpassas till konventionen. Sveriges redareförening ansluter sig till konventionens målsättning och allmänna utformning. Föreningen betonar samtidigt nödvändigheten av en väsentligt ökad bredd på överenskommelser av detta slag för att undvika ogynnsamma konkurrensvillkor. Föreningen uttalar förhoppningen att FN:s miljövårdskonferens i Stockholm skall medverka till en världsomfattande utvidgning av konventionen. Sveriges fiskares riksförbund understryker nödvändigheten av effektiva åtgärder för att hindra den olyckliga utveckling som ägt rum under senare år beträffande dumpning av avfall från fartyg och tillstyrker att Sverige ansluter sig till konventionen. Svenska sjöfolksförbundet anser att konventionen är ctt viktigt första steg mot en världsomfattande överenskommelse gällande både innanhav och oceaner. Förbundet utgår från att riksdagen beslutar att Sverige skall ansluta sig till konventionen.

Departementschefen

Haven har länge ansetts kunna fungera som en fri avstjälpningsplats för avfall från industriländerna. Detta gäller såväl det avfall som förs ut genom floder och avloppssystem som dumpning från fartyg, Den senare metoden har särskilt under senare år haft uppmärksamheten riktad mot sig. Det dumpade avfallet är ofta starkt koncentrerat och kan orsaka svåra skador på den marina miljön. Riskerna för skada är särskilt stora i havsområden med relativt ringa vattendjup, t. ex. Nordsjön. Det finns skäl att anta att dumpning i havet utnyttjas då avfallet på grund av sin giftighet eller annan miljöpåverkan inte medger kvittblivning på soptippar eller genom avloppssystem.

Insikten om de växande föroreningsproblemen i Nordsjön och Nordostatlanten föranledde de nordiska länderna att förra året inbjuda till en regional konferens i syfte att undersöka möjligheterna till gemensamma åtgärder mot föroreningarna.

Såsom framgår av den föregående redogörelsen deltog företrädare för regeringarna i tolv stater i konferensen som hölls i Oslo den 19—22 oktober 1971. Bland dessa märks betydande industrinationer som Västtyskland, Frankrike, Storbritannien och Nederländerna. Samtliga tolv stater undertecknade konventionen den 15 februari 1972. Konferensen präglades av en allmän insikt om behovet av gemensamma och snara

Prop. 1972: 71 10

åtgärder mot föroreningarna. Det finns därför enligt min mening goda skäl att hoppas på att konventionen skall kunna träda i kraft relativt snabbt, möjligen under loppet av år 1972.

I samband med inbjudan till konferensen gav de nordiska ländernas regeringar till känna sin avsikt att senast fr. o. m. den 1 januari 1972 förbjuda dumpning från fartyg av särskilt miljöfarliga ämnen. Från svensk sida har också införts den i det föregående nämnda lagen (1971: 1154) om förbud mot dumpning av avfall i vatten. Enligt denna lag, som trädde i kraft den 1 januari 1972, får avfall inte dumpas inom Sveriges sjöterritorium från fartyg, luftfartyg cHer annat transportmedel. Dumpning får inte heller ske från svenskt fartyg eller luftfartyg i det fria havet. Avfall som är avsett att dumpas i det fria havet får inte föras ut ur landet. Därigenom är det möjligt att i princip kontrollera all dumpning av avfall som härrör från Sverige och svenska industrier. Undantag från dumpningsförbudet får medges om dumpning kan ske utan olägenhet från miljöskyddssynpunkt. Den nya lagen innebär att en svensk anslutning till konventionen i dess nuvarande utformning kan ske utan att riksdagen behöver medverka till någon ytterligare lagstiftning.

Jag har i det föregående redogjort för konventionsartiklarnas innehåll. Jag skall i det följande därför endast kommentera de delar av konventionen som kan vara av särskilt intresse.

Konventionen täcker samma havsområden som omfattas av Nordostatlantiska fiskerikonventionen. Det innebär att Kattegatt och Skagerack ingår i området medan Östersjön, Bälten och Öresund är undantagna. I övrigt ingår Nordostatlanten ned till en linje i höjd med Gibraltar. För alt förhindra att fartyg från berörda stater flyttar ut dumpningen utanför konventionsområdet har bl. a. på svenskt initiativ intagits en konventionsartikel där de anslutna staterna åtar sig att tillämpa konventionen så att dumpning av skadligt avfall utanför konventionsområdet förhindras.

De listor över miljöfarliga ämnen och material som återfinns i bilagorna I och II är inte slutgiltiga. Såsom jag anmält i min föregående redogörelse ankommer det på en kommission att granska bilagornas innehåll och att rekommendera ändringar. Sådana rekommendationer skall antas enhälligt. Det är givetvis av stor betydelse att konventionen på detta sätt ger möjlighet att beakta nya kunskaper och erfarenheter om olika ämnens miljöfarlighet.

De till konventionen anslutna staterna samtycker till att samverka för att utveckla samarbetet rörande konventionens tillämpning, särskilt på det öppna havet. För att därjämte såvitt möjligt åstadkomma en likartad praxis beträffande dumpningsmedgivanden skall de deltagande staterna till den enligt konventionen inrättade kommissionen regelbundet överlämna förteckningar över tillstånd och medgivanden att dumpa. Dessa

Prop. 1972: 71 11

förteckningar skall ange karaktären och mängden av dumpat avfall liksom också tidpunkt, plats och metod för dumpningen. Kommissionen har sedan att granska dessa förteckningar. Härigenom kan en alltför 1iberal tillämpning av konventionen tämligen snabbt uppmärksammas. Det får anses troligt att man genom denna procedur inom rimlig tid skall få till stånd erforderlig harmonisering av den nationella konventionstillämpningen.

Vid utarbetandet av konventionsförslaget framhölls bl.a. från svensk sida vikten av att ij görligaste mån förbjuda dumpning av material som kan verka hindrande på fisket. Såsom ett resultat härav har i bilaga I förbjudits dumpning av vissa ämnen och material som kan verka hindrande för fisket. Detta förbud gäller sådana plastmaterial och andra syntetiska matcrial som inte bryts ned i naturen och som håller sig flytande i vattnet. Bland de ämnen och material, som enligt bilaga II får dumpas endast efter tillstånd i varje särskilt fall, återfinns behållare, skrot och annat liknande avfall. Tillstånd att dumpa sådant material får ges endast för dumpning på djupt vatten, varmed förstås ctt vattendjup av minst 2000 m, och på ett avstånd från land av minst 150 nautiska mil. — Även om de i konventionsbilagorna intagna bestämmelserna av naturliga skäl inte föreskriver avlägsnande av sådant avfall som redan tidigare dumpats på fiskeplatserna bör konventionen på längre sikt verksamt bidra till att förbättra förhållandena för fisket genom minskad risk för skador på redskapen.

Jag vill understryka att konventionen inte enbart tar upp problemet med dumpning av avfall. Av konventionens inledning framgår att de anslutna staterna är medvetna om att havsföroreningarna också har andra källor och att det är viktigt att staterna förhindrar alla typer av föroreningar samt utvecklar produkter och produktionsprocesser som så långt möjligt begränsar mängden av sådant skadligt avfall som inte kan återgå i produktionen. Såsom framgått av min redogörelse i det föregående förbinder sig de anslutna konventionsstaterna att så långt det är möjligt vidta åtgärder för att förhindra förorening av havet genom ämnen som kan innebära risker för människors hälsa, skada levande resurser och marint liv, skada skönhets- och rekreationsvärden eller ingripa i andra legitima utnyttjanden av havet. — Vid Oslo-konferensen framhölls från ett flertal staters sida att åtgärder mot andra föroreningskällor än dumpning är mycket angelägna. Det finns anledning räkna med att överväganden om sådana åtgärder kan komma att göras av den tidigare nämnda kommissionen.

Ett mindre sekretariat för att handha det löpande arbetet inom kommissionen behöver förmodligen sättas upp. Denna fråga behandlas emellertid inte i konventionen. Under såväl Oslo-konferensen som Parismötet uttalades från vissa regeringars sida intresse för att svara för

Prop. 1972: 71 | 12

sekretariatet. Något avgörande har dock inte nåtts på denna punkt. Det kan därför inte uteslutas att de till konventionen anslutna staterna gemensamt får svara för kostnaderna. Sveriges kostnader för medverkan i konventionen torde i huvudsak komma att begränsas till del av eventuella sekretariatskostnader samt kostnader för resor och uppehälle för dem som företräder Sverige i kommissionens sammanträden. Kostnaderna bör täckas från nionde huvudtitelns anslag Bidrag till vissa internationella organisationer m. m.

Av min föregående redogörelse framgår att remissinstanserna överlag tillstyrker en svensk anslutning till konventionen. I ett flertal yttranden betonas att denna konvention bör ses som ett första steg mot en mer omfattande överenskommelse. Till denna bedömning och förhoppning vill jag helt ansluta mig.

Såsom jag anmält i prop. 1971: 160 med förslag till lag om förbud mot dumpning i vatten m. m. behandlas havsföroreningarna inte bara i den nu aktuella dumpningskonventionen. Inom en rad olika internationella organisationer har väckts förslag som syftar till att minska föroreningarna i haven. Frågan har bl.a. tagits upp i förberedelsearbetet inför 1972 års FN-konferens om den mänskliga miljön. Problemen kring havsföroreningarna intar en framträdande plats på konferensens dagordning. Avsikten är sålunda att till konferensen utarbeta bl.a. ett förslag till en global dumpningskonvention. Jag vill i detta sammanhang erinra om att i den svenska nationalrapport, som inför konferensen utarbetats inom Nationalkommittén för 1972 års FN-konferens, föreslås bl. a. utarbetande av en konvention innebärande förbud mot utsläpp och dumpning av radioaktiva, giftiga eller andra farliga substanser till havs.

Arbetet på förslag till en global dumpningskonvention har ännu inte slutförts. Det är därför inte möjligt att nu avgöra om FN-konferensen kommer att anta en sådan konvention. Skulle detta inte bli möjligt kommer jag självfallet att verka för att frågan drivs vidare i lämpligt sammanhang inom FN:s ram. Jag vill i anslutning därtill framhålla att den regionala konventionen — utöver sin betydelse för en förbättring av den marina miljön i här berörda havsområden — också har ett positivt värde såsom pådrivande faktor och exempel för de globala strävandena.

Hemställan

Under åberopande av det nu anförda hemställer jag att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen

att godkänna konventionen om förhindrande av havsföroreningar

genom dumpning från fartyg och luftfartyg.

Prop. 1972: 71 13

Med bifall till vad föredraganden sålunda med instämmande av statsrådets övriga ledamöter hemställt förordnar Hans Maj:t Konungen att till riksdagen skall avlåtas proposition av den

lydelse bilaga till detta protokolt utvisar.

Ur protokollet:

Britta Gyllensten

Prop. 1972: 71 14

Convention for the Prevention of Konvention om förhindrande av havs-

Marine Pollution by Dumping from föroreningar genom dumpning från

Ships and Aircraft fartyg och luftfartyg

The Contracting Parties De fördragsslutande parterna,

recognizing that the marine en- som erkänner att den marina vironment and the living resources miljön och de levande tillgångar which it supports are of vital im- som den underhåller är av vital beportance to all nations; tydelse för alla nationer;

mindful that the ecological equi- som är uppmärksamma på att librium and the legitimate uses of den ekologiska balansen och ut-

the sea are increasingly threatened nyttjandet av haven för legitima

by pollution; behov i allt större utsträckning är

recognizing that concerted action hotade av föroreningar; by Governments at national, re- som erkänner att ett samordnat gional and global levels is essential handlande av regeringarna på nato prevent and combat marine pol- tionell, regional och global nivå är Iution; oundgängligt för att förhindra och

noting that this pollution has bekämpa havsföroreningar; many sources, including dumping som konstaterar att dessa förfrom ships and aircraft and dis- oreningar har många källor, därcharges through rivers, estuaries, ibland dumpning från fartyg och

outfalls and pipelines within na- luftfartyg och utsläpp genom flotional jurisdiction, that it is impor- der och flodmynningar, avlopp och

tant that states use the best prac- rörledningar inom nationell juristicable means to prevent such pol- diktion, att det är viktigt att sta-

lution, and that products and pro- terna använder sig av bästa möj-

cesses which will minimize the liga metoder för att förhindra såamount of harmful waste requiring dana föroreningar och att prodisposal should be developed; dukter och processer bör utarbetas

being convinced that internation- som minskar mängden skadligt av-

al action to control the pollution fall som behöver avlägsnas;

of the sea by the dumping of som är övertygade om att interharmful substances from ships and nationella åtgärder för att bekäm-

aircraft can and should be taken pa den förorening av haven som

without delay, but that this action sker genom dumpning av skad-

should not preclude discussion of liga ämnen från fartyg och luftmeasures to control other sources fartyg kan och bör genomföras

of marine pollution as soon as utan dröjsmål, men att dessa åt-

possible; gärder inte bör utesluta att åtgär-

considering that the states bor- der för bekämpning av havsför-

dering the North-East Atlantic oreningar från andra källor dishave a particular responsibility to kuteras snarast möjligt; protect the waters of this region; som anser att staterna kring

have agreed as follows: Nordostatlanten har ett särskilt

ansvar för att skydda vattnen i

denna region;

har överenskommit om följande:

Prop. 1972: 71 15

Article I Artikel I

The Contracting Parties pledge De fördragsslutande parterna

themselves to take all possible steps förbinder sig att så långt det är to prevent the pollution of the sea möjligt vidtaga åtgärder för att

by substances that are Hable to hindra att havet förorenas av ämcreate hazards to human health, to nen som kan innebära risker för

harm living resources and marine människors hälsa, vara skadliga life, to damage amenities or to in- för de biologiska resurserna, den terfere with other legitimate uses marina faunan och floran, skada

of the sea. skönhets- och rekreationsvärden

eller störa annan legitim användning av havet.

Article 2 Artikel 2

The area to which this Conven- Det område, där denna konvention applies shall be the high seas tion äger tillämpning omfattar and the territorial sea which are det fria havet och territorialhavet; situated a) inom de delar av Atlantiska

a) within those parts of the At- . Oceanen och Norra Ishavet och lantic and Arctic Oceans and their till dessa gränsande hav, vilka är

dependent seas which lie north of belägna norr om 36?” nordlig bredd

36” north latitude and between 42” och mellan 42” västlig längd och

west longitude and 51” east longi- 51? östlig längd, med undantag av tude, but excluding i) Östersjön och Bälten söder

(i) the Baltic Sea and Belts och öster om linjer, dragna från

lying to the south and east Hasenére Hoved till Gniben Od-

of lines drawn from Hasen- de, från Korshage till Spods-

ore Head to Gniben Point, bjerg och från Gilbjerg Hoved

from Korshage to Spods- till Kullen samt

bierg and from Gilbierg ii) Medelhavet och därtill

Head to the Kullen, and gränsande hav till skärnings-

(ii) the Mediterranean Sea and punkten mellan latitudsparallelits dependent seas as far as len för 36” och meridianen för

the point of intersection of 5736" västlig längd

the parallel of 36” north b) inom den del av Atlantiska

latitude and the meridian of Oceanen som ligger norr om 59?”

536 west longitude. nordlig bredd och mellan 44? väst-

b) within that part of the Atlan- lig längd och 42” västlig längd. tic Ocean north of 59” north latitude and between 44” west [Iongi-

tude and 42” west longitude.

Article 3 Artikel 3

The Contracting Parties agree De fördragsslutande parterna är to apply the measures which they överens om att de åtgärder som de

adopt in such a way as to prevent vidtar skall genomföras på ett såthe diversion of dumping of harm- dant sätt att dumpning av skadliga

ful substances into seas outside the ämnen inte i stället förläggs till area to which this Convention app- haven utanför det område där den-

lies. na konvention är tillämplig.

Prop. 1972: 71 16

Article 4 Artikel 4

The Contracting Parties shall De fördragsslutande parterna harmonize their policies and intro- skall samordna sin politik och duce, individually and in common, skall var för sig och gemensamt measures to prevent the pollution vidtaga åtgärder för att förhindra of the sea by dumping by or from förorening av havet genom dumpships and aircraft. ning av eller från fartyg och luft-

fartyg.

Article 5 Artikel 5

The dumping of the substances Dumpning av de ämnen som listed in Annex I to this Conven- uppräknas i bilaga I till denna tion is prohibited. konvention är förbjuden.

Article 6 Artikel 6

No waste containing such quan- Utan särskilt tillstånd i varje entities of the substances and mate- skilt fall av behörig nationell mynrials listed in Annex II to this Con- dighet är det förbjudet att dumpa vention as the Commission estab- avfall som innehåller ämnen eller lished under the provisions of material upptagna i bilaga II till Article 16, hereinafter referred to denna konvention i sådana kvantias "the Commission”, shall define teter, som definieras som betydanas significant, shall be dumped de av den enligt bestämmelserna i without a specific permit in each artikel 16 upprättade kommissiocase from the appropriate national nen, nedan kallad ”kommissioauthority or authorities. When nen”. Vid utfärdandet av sådana such permits are issued, the prov- tillstånd skall bestämmelserna i isions of Annexes II and III to bilaga II och III till denna konthis Convention shall be applied. vention tillämpas.

Article 7 Artikel 7

No substance or material shall Inga ämnen eller material får be dumped without the approval dumpas utan godkännande av beof the appropriate national author- hörig nationell myndighet. Vid beity or authorities. When such ap- viljandet av sådant godkännande proval is granted, the provisions skall bestämmelserna i bilaga III of Annex JIT to this Convention till denna konvention tillämpas. shall be applied.

Article 8 Artikel 8

1) The provisions of Articles 5, 1) Bestämmelserna i artiklarna 6 and 7 shall not apply in case of 5, 6 och 7 skall inte gälla i hänforce majeure due to stress of delse av force majeure på grund weather or any other cause when av hårt väder eller någon annan the safety of human life or of a orsak, som innebär fara för männiship or aircraft is threatened. Such skoliv eller hot mot fartygs eller dumping shall immediately be re- luftfartygs säkerhet. I sådana fall ported to the Commission, together skall dumpning omedelbart anmäwith full details of the circum- las till kommissionen, tillsammans stances and of the nature and med alla detaljer rörande omstänquantities of the substances and digheterna och de dumpade ämmaterials dumped. nenas och materialens art och

2) The provisions of Article 5 kvantitet.

Prop. 1972: 71 17

shall not apply where these sub- 2) Bestämmelserna i artikel 5 stances occur as trace contami- skall inte gälla, när ifrågavarande nants in waste to which they have ämnen förekommer i små mängnot been added for the purpose of der i avfall, till vilket de inte being dumped. However, such har tillsatts i dumpningssyfte. Sådumping shall remain subject to dan dumpning skall emellertid fal- Articles 6 and 7. la under artiklarna 6 och 7.

Article 9 Artikel 9

If a Contracting Party in an Om en fördragsslutande part i emergency considers that a sub- en nödsituation anser att ett i denstance listed in Annex I to this na konventions bilaga I upptaget Convention cannot be disposed of ämne inte kan förstöras i land on land without unacceptable dan- utan oacceptabel risk eller skada, ger or damage, the Contracting skall den fördragsslutande parten Party concerned shall forthwith omedelbart rådgöra med kommis-. consult the Commission. The Com- sionen. Kommissionen skall remission shall recommend methods kommendera lagringsmetoder eller of storage or the most satisfactory de efter omständigheterna lämplimeans of destruction or disposal gaste sätten för förstöring eller under the prevailing circumstances. kvittblivning. Den fördragsslutan- The Contracting Party shall inform de parten skall underrätta komthe Commission of the steps adopt- missionen om de åtgärder som vided in pursuance of its recommen- tagits för efterkommande av redation. The Contracting Parties kommendationen. De fördragsslupledge themselves to assist one an- tande parterna förpliktar sig att other in such situations. bistå varandra i sådana situatio-

ner.

Article 10 Artikel 10

The composition of the waste Innan något tillstånd eller godshall be ascertained by the appro- kännande ges för dumpning av avpriate national authority or au- fall i havet, skall behörig nationell thorities in accordance with the myndighet förvissa sig om avfallets provisions of Annex III to this sammansättning i enlighet med be- Convention before any permit or stämmelserna i bilaga III till denna approval for the dumping of waste konvention. at sea is issued.

Article I 1 Artikel I1

Each Contracting Party shall Varje fördragsslutande part skall keep, and transmit to the Com- föra register över ämnen och mamission, according to a standard terial som dumpats enligt tillstånd procedure, records of the nature eller godkännanden utfärdade av and the quantities of the sub- den fördragsslutande parten, med stances and materials dumped un- uppgift om ämnenas och mateder permits or approvals issued by rialens art och kvantitet samt dathat Contracting Party, and of the tum, plats och sätt för dumpningdates, places and methods of en. Den fördragsslutande parten dumping. skall delge kommissionen dessa

upplysningar i enlighet med ett

standardförfarande.

Prop. 1972: 71 18

Article 12 Artikel 12 The Contracting Parties agree to De fördragsslutande parterna är

establish complementary or joint överens om att upprätta kompletprogrammes of scientific and tech- terande eller gemensamma pronical research, including research gram för vetenskaplig och teknisk on alternative methods of disposal forskning däri inbegripet forsk-

of harmful substances, and to ning om alternativa metoder för

transmit to each other the infor- kvittblivning av skadliga ämnen,

mation so obtained. In doing so och att ömsesidigt delge varandra they will have regard to the work sålunda erhållna upplysningar. De carried out by the appropriate in- skall därvid beakta det arbete som

ternational organizations and agen- utförs av behöriga internationella

cies. organisationer och institutioner.

Article 13 Artikel 13 The Contracting Parties agree to De fördragsslutande parterna är

institute, in Co-operation with ap- överens om att i samarbete med propriate international organiza- behöriga internationella organisa-

tions and agencies, complementary tioner och institutioner upprätta

or joint programmes for monitor- kompletterande eller gemensamma ing the distribution and effects of program för att mäta och över-

pollutants in the area to which vaka spridning och verkningar av

this Convention applies. föroreningar inom det område där

denna konvention är tillämplig.

Article 14 Artikel 14

The Contracting Parties pledge De fördragsslutande parterna

themselves to promote, within the förbinder sig att inom behöriga competent specialized agencies and fackorgan och andra internationelother international bodies, mea- la sammanslutningar främja Ååtsures concerning the protection of gärder avseende skyddet av den the marine environment against marina miljön mot föroreningar pollution caused by oil and oily orsakade av olja, spillolja, andra wastes, other noxious or hazardous skadliga eller farliga laster och cargoes, and radioactive materials. radioaktivt material.

Article 15 Artikel 15

1) Each Contracting Party un- 1) Varje fördragsslutande part

dertakes to ensure compliance with åtar sig att säkerställa att denna

the provisions of this Convention: konventions bestämmelser iakttas

a) by ships and aircraft regis- a) av fartyg och luftfartyg som

tered in its territory; är registrerade inom dess territo-

b) by ships and aircraft loading rium; in its territory the substances and b) av fartyg och luftfartyg som

materials which are to be dumped; inom dess territorium lastar ämnen

c) by ships and aircraft believed och material som skall dumpas;

to be engaged in dumping within c) av fartyg och luftfartyg som its territorial sea. tros ägna sig åt dumpning inom 2) Each Contracting Party un- dess territorialvatten. dertakes to issue instructions to its 2) Varje fördragsslutande part

maritime inspection vessels and åtar sig att instruera sina sjöbeaircraft and to other appropriate vakningsfartyg och -flygplan och

Prop. 1972: 71 19

services to report to its authorities andra berörda organ att till mynany incidents or conditions on the digheterna anmäla varje händelse

high seas which give rise to suspi- elier förhållande på det öppna

cions that dumping in contraven- havet, som ger anledning till misstion of the provisions of the pre- tanke att dumpning i strid med sent Convention has occurred or bestämmelserna i denna konven-

is about to occur. That Contracting tion har skett eller håller på att Party shall, if it considers it ap- ske. Den fördragsslutande parten

propriate, report accordingly to skall, om den anser det lämpligt, any other Contracting Party con- underrätta annan eller andra becerned. rörda fördragsslutande parter om

3) Each Contracting Party shall sådan iakttagelse. take in its territory appropriate 3) Varje fördragsslutande part measures to prevent and punish skall inom sitt territorium vidtaga conduct in contravention of the lämpliga åtgärder för att förhindra provisions of this Convention. och bestraffa allt beteende som

4) The Contracting Parties un- strider mot bestämmelserna i dendertake to assist one another as na konvention. appropriate in dealing with pol- 4) De fördragsslutande parterna

lution incidents involving dumping åtar sig att på lämpligt sätt bistå at sea, and to exchange informa- varandra i samband med allvarliga tion on methods of dealing with fall av förorening till följd av such incidents. dumpning i havet och att utbyta 5) The Contracting Parties fur- informationer om metoder att

ther agree to work together in the komma till rätta med sådana händevelopment of co-operative pro- delser. cedures for the application of the 5) De fördragsslutande parterna Convention, particularly on the är vidare överens om att tillsam-

high seas. mans arbeta på att utveckla sam- 6) Nothing in this Convention arbetsformer för konventionens

shall abridge sovereign immunity tillämpning, särskilt på det fria to which certain vessels are entitled havet. under international Jaw. 6) Ingenting i denna konvention

skall inskränka den statsimmuni-

tet som vissa fartyg är berättigade

till enligt internationell rätt.

Article 16 Artikel 16

A Commission, made up of re- En kommission bestående av

presentatives of each of the Con- representanter för envar av de förtracting Parties, is hereby esta- dragsslutande parterna upprättas blished. The Commission shall härmed. Kommissionen skall sammeet at regular intervals and at manträda med regelbundna melany time when, due to special cir- lanrum och när helst då kommiscumstances, it is so decided in ac- sionen, på grund av särskilda om-

cordance witb the Rules of Pro- ständigheter, så beslutar i enlighet cedure. med dess arbetsordning.

Article 17 Artikel 17

It shall be the duty of the Com- Kommissionen skall ha till upp-

mission: gift:

a) To exercise overall supervi- a) att utöva allmän övervakning

Prop. 1972: 71

sion over the implementation of : av konventionens tillämpning, this Convention; b) att mottaga och granska

b) To receive and consider the uppgifter om utfärdade tillstånd records of permits and approvals och godkännanden samt om dump-

issued and of dumping which has ning som skett i enlighet med ar-

taken place, as provided for in tikel 8, 9 och 11 i denna konven- Articles 8, 9 and 11 of this Con- tion och att bestämma den stanvention, and to define the stan- dardprocedur som skall antagas

dard procedure to be adopted for för detta ändamål;

this purpose; c) att allmänt undersöka hac) To review generally the con- vens tillstånd inom det område

dition of the seas within the area där denna konvention är tillämp-

to which this Convention applies, lig, de vidtagna kontrollåtgärderthe efficacy of the control mea- nas effektivitet och behovet av sures being adopted, and the need kompletterande eller särskilda åt-

for any additional or different gärder:

measures; d) att granska innehållet i bid) To keep under review the lagorna till denna konvention och contents of the Annexes to this att rekommendera sådana änd-

Convention, and to recommend ringar, tillägg eller strykningar

such amendments, additions or som kan överenskommas; deletions as may be agreed; e) att fullgöra de andra uppgife) To discharge such other func- ter som kan komma att krävas tions as may be appropriate under inom ramen för denna konventions

the terms of this Convention. bestämmelser.

Article 18 Artikel 18 1) The Commission shall draw 1) Kommissionen skall utarbeta up its own Rules of Procedure och enhälligt anta sin arbetsord-

which shall be adopted by un- ning. Norges regering skall samanimous vote. The Government of mankalla till kommissionens förs-

Norway shall call the first meeting ta möte så snart som möjligt efter

of the Commission as soon as det att konventionen har trätt i practicable after the coming into kraft.

force of this Convention. 2) Rekommendationer om änd-

2) Recommendations for modi- ringar av bilagorna till denna konfication of the Annexes to this vention enligt artikel 17 (d) skall Convention in accordance with antas genom enhälligt beslut av Article 17 (d) shall be adopted by kommissionen och ändringarna a unanimous vote in the Com- träder i kraft efter enhälligt godmission, and the modifications kännande av de fördragsslutande

contained therein shall enter into parternas regeringar.

force after unanimous approval by the Governments of the Con-

tracting Parties. |

Article 19 Artikel 19 For the purpose of this Conven- I denna konvention skall:

tion: 1) med ”dumpning” förstås var-

1) "Dumping” means any de- je medvetet utsläpp av ämnen och liberate disposal of substances and material i havet med eller från materials into the sea by or from fartyg eller luftfartyg med undan-

ships or aircraft other than: tag av

Prop. 1972: 71 21

a) any discharge incidental to or a) varje utsläpp som är en följd derived from the normal operation av den normala driften av fartyg, of ships and aircraft and their luftfartyg eller dess utrustning; equipment; b) utläggning av ämnen och

b) the placing of substances and material för andra ändamål än enmaterials for a purpose other than bart kvittblivning, under förutsättthe mere disposal thereof, if not ning att det inte strider mot denna contrary to the aim of this Con- konventions syfte; vention. 2) med ”fartyg och luftfartyg”

2) "Ships and aircraft” means förstås sjögående fartyg och luftsea-going vessels and air-borne burna farkoster av alla de slag. craft of any type whatsoever. This Detta uttryck inbegriper luftkudexpression includes = air-cushion defarkoster, flytande farkoster vacraft, floating craft whether self- re sig de är självgående eller ej, propelled or not, and fixed or och fasta ceHer flytande plattforftoating platforms. mar.

Article 20 Artikel 20

This Convention shall be open Denna konvention skall till den for signature at Oslo until 15th 15 augusti 1972 stå öppen för un- August 1972 by the States invited dertecknande i Oslo av de stater to participate in the Conference on som inbjudits att deltaga i den Marine Pollution, held there from konferens om havsföroreningar, 19th to 22nd October, 1971. som hölls där från den 19 till den

22 oktober 1971.

Article 21 Artikel 21

This Convention shall be subject Denna konvention skall ratifito ratification. The instruments of ceras. — Ratifikationsinstrumenten ratification shall be deposited with skall deponeras hos Norges regethe Government of Norway. ring.

Article 22 Artikel 22

This Convention shall be open Denna konvention skall stå öpfor accession by any State referred pen för anslutning för varje stat to in Article 20. The Contracting som avses i artikel 20. De fördrags- Parties may unanimously invite slutande parterna kan enhälligt inother States to accede to the Con- bjuda andra stater att ansluta sig vention. The instruments of ac- till konventionen. Anslutningsincession shall be deposited with the strument skall deponeras hos Nor- Government of Norway. ges regering. | Article 23 Artikel 23

1) This Convention shall enter 1) Denna konvention skall träda into force on the thirtieth day i kraft den trettionde dagen efter following the date of deposit of det att det sjunde ratifikationsthe seventh instrument of ratifica- eller anslutningsinstrumentet depotion or accession. nerats.

2) For each State ratifying or 2) För varje stat som ratificerar acceding to the Convention after eller ansluter sig till konventionen the deposit of the seventh instru- efter det att det sjunde ratifikament of ratification or accession, tionsinstrumentet deponerats skall the Convention shall enter into konventionen träda i kraft den

Prop. 1972: 71 ba [NS

force on the thirtieth day after de- trettionde dagen cfter deponeringposit by such State of its instru- en av dess ratifikations- eller anment of ratification or accession. slutningsinstrument.

Årticle 24 Artikel 24

At any time after two years När som helst efter två år från

from the date on which this Con- den dag då konventionen trätt i vention has come into force with kraft för en fördragsslutande part, respect to a Contracting Party, that kan denna part säga upp konven- Party may withdraw from the tionen genom skriftligt meddelande

Convention by means of a notice till depositarieregeringen. Uppsägin writing addressed to the deposi- ningen får verkan tolv månader ef-

tary Government. Any such with- ter det att meddelandet mottagits. drawal shall take effect twelve

months after the date of its receipt.

Article 25 Artikel 25

A conference for the purpose På kommissionens begäran, när of revising or amending this Con- denna antagits med två tredjedels vention may be convened by the majoritet, kan depositarieregering-

depositary Government at the re- en sammankalla en konferens för

quest of the Commission adopted revision eller ändring av denna by a two-thirds majority. konvention. |

Article 26 Artikel 26

The depositary Government Depositarieregeringen skall un-

shall inform the Contracting Par- derrätta de fördragsslutande par-

ties and the States referred to in terna och de stater som avses i Article 20: artikel 20:

a) of signatures to this Conven- a) om undertecknanden av dention, of the deposit of instruments na konvention, om deponering av of ratification or accession, and of ratifikations- eller anslutningsinthe receipt of a notice of with- strument, och om mottagandet av drawal, in accordance with Articles uppsägningar enligt artiklarna 20, 20, 21, 22 and 24; 21, 22 och 24;

b) of the date on which this b) om tidpunkten för denna kon-

Convention will come into force in ventions ikraftträdande enligt arti-

accordance with Article 23; kel 23;

c) of the receipt of notification c) om mottagandet av meddelan-

of approval relating to modifica- den om godkännande av ändringar tions of the Annexes to this Con- i bilagorna till denna och om såvention and of the entry into force dana ändringars ikraftträdande

of such modifications in accor- enligt artikel 18. dance with Article 18.

Article 27 Artikel 27

The original of this Convention, Originalet till denna konvention,

of which the English and French vars engelska och franska texter

texts are equally authentic, shall be äger lika vitsord skall deponeras

deposited with the Government of hos Norges regering, som skall

Norway, which shall send certified överlämna bestyrkta avskrifter till

copies thereof to the Contracting de fördragsslutande parterna och

Prop. 1972: 71 23

Parties and to the States referred till de stater som avses i artikel

to in Articie 20, and which shall 20, och skall översända en be-

transmit a certified copy to the styrkt avskrift till Förenta Na- Secretary-General of the United tionernas generalsekreterare för re- Nations for registration and pub- gistrering och publicering i enlig-

lication in accordance with Article het med artikel 102 i Förenta Na- 102 of the Charter of the United tionernas stadga. | Nations. Till bekräftelse härav har un-

In witness whereof the under- dertecknade, vederbörligen befullsigned, being duly authorized by mäktigade av sina respektive regetheir respective Governments, have ringar, undertecknat denna konsigned this Convention. vention.

Done at Oslo, this fifteenth day Som skedde i Oslo den 15 febof February 1972. ruari 1972. For the Federal Republic of Ger- För Republiken Island many: För Konungariket Norge For the Kingdom of Belgium: För Konungariket Nederländerna For the Kingdom of Danmark: För Portugisiska Republiken For the Spanish State: För Konungariket Sverige For the Republic of Finland: För Förbundsrepubliken Tyskland For the French Republic: För Konungariket Belgien

For the United Kingdom of Great För Konungariket Danmark

Britain and Northern Ireland: För Spanska Staten For the Republic of Iceland: För Republiken Finland For the Kingdom of Norway: För Franska Republiken For the Kingdom of the Nether- För Förenade Konungariket lands: Storbritannien och Nordirland. For the Portuguese Republic: For the Kingdom of Sweden:

Annex I. Bilaga I

The following substances are Följande ämnen är uppräknade

listed for the purpose of Article 5 för tillämpningen av artikel 5 i of the Convention: konventionen:

1. Organohalogen compounds 1) Klorkolväteföreningar och and compounds which may form kemiska föreningar som kan bilda

such substances in the marine en- sådana ämnen i den marina milvironment, excluding those which jön, med undantag för sådana are non-toxic, or which are rapidly föreningar som inte är giftiga el-

converted in the sea into sub- ler som i havet snabbt förvandlas

stances which are = biologically till biologiskt ofarliga ämnen;

harmless; 2) Organiska = silikonföreningar 2. Organosilicon compounds and och kemiska föreningar som kan compounds which may form such bilda sådana ämnen i den marina

substances in the marine environ- miljön, med undantag för sådana ment, excluding those which are föreningar som inte är giftiga el-

non-toxic, or which are rapidly ler som i havet snabbt förvandlas

converted in the sea into substan- till biologiskt ofarliga ämnen; ces which are biologically harm- 3) Ämnen som efter överens-

less; kommelse mellan de fördragsslu-

Prop. 1972: 71 24

3. Substances which have been tande parterna kan anses framkalagreed between the Contracting Ja cancer under de förhållanden Parties as likely to be carcinogenic som gäller vid kvittblivningen;

under the conditions of disposal; 4) Kvicksilver och kvicksilver-

4. Mercury and mercury com- föreningar; . . pounds; oo 5) Kadmium och kadmiumför-

5. Cadmium and cadmium com- eningar;

pounds; 6) Beständiga plaster och andra

6. Persistent plastics and other beständiga syntetiska material som persistent synthetic materials which kan flyta eller hålla sig svävande may float or remain in suspension i havet och som allvarligt kan in the sea, and which may serious- störa fiske eller sjöfart, minska

ly interfere with fishing or naviga- skönhets- eller rekreationsvärden tion, reduce amenities, or interfere eller störa annat legitimt utnyttjan-

with other legitimate uses of the de av havet. sea.

Annex II. Bilaga II

1. The following substances and 1. Följande ämnen och material materials requiring special care are som kräver särskild uppmärksam-

listed for the purposes of Article 6: het är uppräknade för tillämpning-

a) Arsenic, lead, copper, zinc en av'artikel 6:

and their compounds, cyanides and a) Arsenik, bly, koppar, zink och fluorides, and pesticides and their kemiska föreningar därav, cyani-

by-products not covered by the der, fluorider, biocider och deriprovisions of Annex I; vat därav, som inte täcks av be-

b) Containers, scrap metal, tar- stämmelserna i bilaga I; like substances liable to sink to the b) Behållare, metallskrot, tjär-

sea bottom and other bulky wastes liknande ämnen som kan sjunka

which may present a serious ob- till havsbotten och annat skrymstacle to fishing or navigation; mande avfall, som kan utgöra ett

c) Substances which, though of allvarligt hinder för fiske eller sjöa non-toxic nature, may become fart; harmful due to the quantities. in c) Ämnen som, fastän inte giftiwhich they are dumped, or which ga, kan bli skadliga beroende på are liable to seriously reduce de kvantiteter i vilka de dumpas amenities. eller som till sin natur är sådana

2. The substances and materials att de allvarligt minskar skönhetslisted under paragraph 1 (b) above och rekreationsvärden;

should always be deposited in deep 2. De ämnen och material som

water. uppräknas i punkt 1 (b) ovan bör

3. In the issuance of permits or alltid sänkas på djupt vatten; approvals for the dumping of large 3. När tillstånd eller godkänquantities of acids and alkalis, con- nande utfärdas för dumpning av

sideration should be given to the stora kvantiteter syror och basiska

possible presence in such wastes of ämnen, bör uppmärksammas den

the substances listed in paragraph eventuella förekomsten i detta av-

1) above. . - fall av de ämnen som uppräknas

4. When, in the application of i punkt 1 ovan;

the provisions of Annexes II and 4. När det vid tillämpningen av

IH, it is considered necessary to bestämmelserna i bilaga II och III

Prop. 1972: 71 25

deposit waste in deep water, this ånses nödvändigt att sänka avfall ' should be done only when the fol- på djupt vatten, bör detta företas

lowing two conditions are both bara om följande två villkor båda fulfilled: är uppfyllda: | a) that the depth is not less than a) att djupet inte är mindre än

2000 metres, 2 000 meter;

b) that the distance from the b) att avståndet till närmaste

nearest land is not less than 150 land inte är mindre än 150 nau-

nautical miles. tiska mil. :

Annex III. Bilaga II

Provisions governing the issue Bestämmelser angående utfärof permits and approvals for the dandet av tillstånd och godkän-

dumping of wastes at sea. nanden för avfallsdumpning i ha-

vet.

1. Characteristics of the waste 1. Avfallets egenskaper

a) Amount and composition; a) Mängd och sammansättning;

b) Amount of substances and b) Mängden av de ämnen och

materials to be deposited per day material som skall sänkas per dag (per week, per month); (per vecka, per månad); .

c) Form in which it is presented c) Avfallets form, dvs. om det for dumping, i.e. whether as a är fast, halvfast eller flytande; solid, sludge or liquid; d) Fysiska egenskaper (speciellt

d) Physical (especially solubility löslighet och specifik vikt), kemisand specific gravity), chemical, ka och biokemiska egenskaper (sybiochemical (oxygen demand, nu- reförbrukning, innehåll av näringstrient production) and biological ämnen) samt biologiska egenskaper properties (presence of viruses, (förekomsten av virus, bakterier,

bacteria, yeasts, parasites, etc.); jästsvampar, parasiter etc.);

e) Toxicity; e) Giftighet;

f) Persistence; f) Beständighet; g) Accumulation in biological g) Anrikning i biologiskt mate-

materials or sediments; rial eller sediment;

h) Chemical and physical chang- h) Avfallets kemiska och fysiska es of the waste after release, in- förändringar efter utsläppet, inkl. cluding possible formation of new eventuell bildning av nya för-

compounds; eningar;

i) Probability of production of i) Sannolikheten för förändringtaints reducing marketability of ar som minskar möjligheterna att resources (fish, shellfish, etc.). kommersiellt utnyttja havets re-

surser (fisk, skaldjur etc.).

2. Characteristics of dumping site 2. Dumpningsplatsens läge och utand method of deposit släppsmetoder

a) Geographical position, depth a) Geografisk position, djup och and distance from coast; avstånd från kusten;

b) Location in relation to living b) Lokalisering i förhållande till

resources in adult or juvenile tillgångar i vuxet och juvenilt sta-

phases; | - dium;

Prop. 1972: 71 26

c) Location in relation to amen- c) Lokalisering i förhållande till

ity areas; rekreationsområden; d) Methods of packing, if any; d) Eventuella = förpackningsmee) Initial dilution achieved by toder; proposed method of release; e) Den omedelbara utspädning

f) Dispersal, horizontal transport som kan uppnås med den föreslagand vertical mixing characteristics; na utsläppsmetoden;

g) Existence and effects of cur- f) Spridning, horisontell rörelserent and previous discharges and benägenhet och vertikala bland-

dumping in the area (including ac- ningsegenskaper; cumulative effects). g) Förekomsten och verkningar-

na av aktuella och tidigare utsläpp

och dumpningar i området (inkl. ackumulativa verkningar).

3. General considerations and 3. Allmänna bedömningar och conditions villkor

a) Interference with shipping, a) Störningar för sjöfart, fiske, fishing, recreation, mineral extrac- rekreation, mineralutvinning, avtion, desalination, fish and shell- saltning, fiske och skaldjursodfish culture, areas of special scien- lingar, områden av speciellt vetific importance and other legi- tenskaplig betydelse och annat letimate use of the sea; gitimt utnyttjande av havet;

b) In applying these principles b) Vid tillämpningen av dessa

the practical availability of alter- principer skall hänsyn tagas till native means of disposal or eli- den praktiska förefintligheten av

mination will be taken into con- andra förstörings- eller kvittbliv-

sideration. ningssätt.

MARCUS BOKTR. STHLM 1972 720176