om godkännande av protokoll nr 10 till konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna
Regeringens proposition Ån
ka)
1991/92:165 es
om godkännande av protokoll nr 10 till
konventionen angående skydd för de mänskliga
rättigheterna och de grundläggande friheterna
Regeringen föreslår riksdagen att anta det förslag som har tagits upp i bifogade utdrag ur regeringsprotokollet den 15 april 1992.
På regeringens vägnar
Carl Bildt
Margaretha af Ugglas
Propositionens huvudsakliga innehåll
I propositionen föreslås att riksdagen godkänner protokoll nr 10 till konventionen den 4 november 1950 angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna. Genom protokollet ändras artikel 32 i konventionen som reglerar omröstningen i ministerkommittén när den tar ställning till om en kränkning av konventionen har skett. Ändringen innebär att ett sådant beslut skall antas av en majoritet av de ledamöter som är berättigade att ta säte i kommittén. För närvarande fordras två tredjedels majoritet.
I Riksdagen 1991/92. 1 saml. Nr 165
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 15 april 1992
Närvarande: statsministern Bildt, ordförande, och statsråden B. Westerberg, Friggebo, Johansson, Laurén, Hörnlund, Olsson, af Ugglas, Dinkelspiel, Thurdin, Hellsvik, Wibble, Davidson, Könberg, Odell, Unckel
Föredragande: statsrådet af Ugglas
Proposition om godkännande av protokoll nr 10 till
konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna
1 Inledning
Med stöd av riksdagens godkännande (prop. 1951:165, UU 11, rskr. 251) deponerade Sverige den 4 februari 1952 ratifikationsinstrumentet avseende konventionen den 4 november 1950 angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna. De i konventionen upptagna rättigheterna har sedermera kompletterats genom tilläggsprotokoll av den 20 mars 1952 (prop. 1953:32, UU 1, rskr. 124), protokoll nr 4 av den 16 september 1963 (prop. 1964:87, UU 4, rskr. 137) och protokoll nr 7 av den 22 november 1984 (prop. 1984/85:123, JuU31, rskr. 305). De svenska ratifikationsinstrumenten avseende dessa protokoll deponerades den 22 juni 1953, den 13 juni 1964 respektive den 8 november 1985.
Genom protokoll nr2 av den 6 maj 1963 (se betr. protokoll nr 4) fick den europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna behörighet att under vissa förutsättningar avge rådgivande yttranden. Protokoll nr 3, som också undertecknades den 6 maj 1963 (se betr. protokoll nr 4), avsåg ändring av artiklarna 29, 30 och 34 i konventionen i syfte att underlätta arbetet för den europeiska kommissionen för de mänskliga rättigheterna. Genom protokoll ' nr 5 av den 20 januari 1966 ändrades artiklarna 22 och 40 i konventionen när det gällde mandattiden för ledamöterna av kommissionen och av den europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna. Protokoll nr8 av den 19 mars 1985 (prop. 1985/86:18, UU 5, rskr. 20) rörde förfarandet inför kommissionen och domstolen och innehöll bland annat en ändring av artikel 20 i konventionen, innebärande att kommissionen skulle kunna arbeta på kamrar.
I protokoll nr 6 av den 28 april 1983 behandlas dödsstraffets avskaffande i fredstid (prop. 1983/84:31, UU 4, rskr. 62).
Genom protokoll nr9 av den 6 november 1990 ges en enskild klagande rätt att hänskjuta ett mål till den curopciska domstolen för de mänskliga rättigheterna. Domstolens prövning av ett sådant mål är dock beroende av att prövningstillstånd meddelas. Sverige och flera andra medlemsstater har un-
dertecknat detta protokoll. Ingen medlemsstat har emellertid ännu tillträtt protokollet. För Sveriges del sammanhänger detta med att ändamålsenligheten av protokollet måste ses i ljuset av de mer långtgående reformförslag avseende konventionsorganen som för närvarande bereds inom Europarådet.
Europarådets ministerkommitté har den 8 januari 1992 antagit texten till ett tionde tilläggsprotokoll till konventionen. Protokollet, som rör omröstningsreglerna i ministerkommittén, öppnades för undertecknande den 25 mars 1992 och står öppet för undertecknande av de medlemsstater i Europarådet som har undertecknat konventionen.
Protokollet blir bindande för medlemsstaterna genom undertecknande utan förbehåll för ratifikation, antagande eller godkännande, eller undertecknande med förbehåll för ratifikation, antagande eller godkännande, följt av ratifikation, antagande eller godkännande. För Sveriges del undertecknades protokollet med förbehåll för ratifikation den 9 april 1992. Protokollet träder i kraft den första dagen i den månad som följer efter utgången av den period om tre månader från den dag då alla parter i konventionen har uttryckt sitt samtycke till att vara bundna av protokollet i enlighet med vad som nyss sagts.
De engelska och franska texterna, som har samma giltighet, samt en översättning till svenska bör fogas till protokollet i detta ärende som bilaga.
Jag avser nu ta upp frågan om godkännande av detta tilläggsprotokoll.
2 Protokollets innehåll
Protokoll nr 10 till den europeiska konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna består av en inledning och 4 artiklar.
Genom artikel 1 ändras den nuvarande texten i första punkten i artikel 32 i konventionen. Denna har i svensk översättning följande lydelse:
”Om icke inom tre månader från dagen för rapportens överlämnande till ministerkommittén ärendet hänskjutits till domstolen enligt artikel 48 i denna konvention, skall ministerkommittén med en majoritet av två tredjedelar av de ledamöter, som äro berättigade att taga säte i kommittén, fastställa huruvida kränkning av konventionen skett.”
Som framgår rör bestämmelsen ministerkommitténs roll i mål vilka inte i behörig ordning hänskjutits till den europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna. Det ankommer i sådant fall på ministerkommittén att slutligt fastställa huruvida en kränkning av konventionen skett. För ett beslut i frågan krävs enligt textens nuvarande lydelse att två tredjedelar av kommitténs ledamöter står bakom beslutet. Ändringen innebär att ett sådant beslut skall kunna fattas med stöd av en enkel majoritet av kommitténs ledamöter. Syftet med ändringen är att reducera risken för att erforderlig majoritet inte uppnås för ett avgörande av frågan om en konventionskränkning skett.
Artiklarna 2—4 innehåller slutbestämmelser. Frågan om ratifikation (artikel 2) och ikraftträdande (artikel 3) har berörts i avsnitt 1. Det bör noteras
I" Riksdugen 1991/92. 1 suml. Nr 165
att samtliga parter i konventionen måste samtycka till ändringen för att pro- — Prop. 1991/92:165 tokollet skall träda i kraft.
3 Föredraganden
Mitt förslag:Riksdagen bör godkänna protokoll nr 10 till konventio-
nen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläg-
gande friheterna.
Skälen till mitt förslag: Genom den europeiska konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna och de till konventionen hörande tilläggsprotokollen har inom Europarådets ram skapats ett viktigt instrument för skyddet av de mänskliga rättigheterna. Genom konventionen har det också upprättats särskilda organ för en effektiv övervakning av konventionens tillämpning. Dessa kontrollorgan är i första hand den europeiska kommissionen för de mänskliga rättigheterna och den europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna, men även ministerkommittén har tilldelats vissa uppgifter enligt konventionen.
Som framgår av vad jag anfört i avsnitt 2 ankommer det i vissa fall på ministerkommittén att slutligt avgöra huruvida en konventionsstat brutit mot sina förpliktelser enligt konventionen. Som underlag för sin bedömning har kommittén den rapport kommissionen har avgett. Av denna framgår kommissionens uppfattning i frågan om ett konventionsbrott ägt rum. Minister-
kommitténs avgörande av denna fråga blir bindande på samma sätt som en
dom meddelad av domstolen. För att ett avgörande skall kunna träffas, krävs enligt nu gällande ordning att minst två tredjedelar av kommitténs ledamöter förmår att ena sig om en ståndpunkt i frågan.
Även om det inte är någon vanlig företeelse, har det ibland inträffat att vid ministerkommitténs bedömning av ett påstått konventionsbrott den sålunda erforderliga majoriteten inte kunnat uppnås för någon slutlig ståndpunkt. Frågan om den berörda staten gjort sig skyldig till konventionsbrott eller inte har därmed inte fått ett slutgiltigt och för staten bindande avgörande. Detta är enligt min mening otillfredsställande, särskilt i de fall där den europeiska kommissionen för de mänskliga rättigheterna i sin rapport funnit att den berörda staten brutit mot konventionen.
Det tionde protokollet syftar till att reducera risken för att den erforder-
liga majoriteten inte uppnås för ett slutligt avgörande av frågan om ett konventionsbrott ägt rum. Genom ändringen elimineras också risken för att en stat undgår ansvar för en konventionskränkning trots att en majoritet av ministerkommitténs ledamöter kommit till den uppfattningen att en kränkning ägt rum. Genom att kravet på kvalificerad majoritet överges, bedömer jag möjligheterna goda för ministerkommittén att normalt nå fram till ett beslut, även om detta alltjämt förutsätter att en majoritet av kommitténs ledamöter enas om beslutet. Eftersom varje misslyckande av kommittén att träffa ett slutligt avgörande ifråga om en påstådd kränkning skulle kunna innebära en 4
risk för att tilltron till övervakningsorganens effektivitet minskar, bör ändringen enligt min mening antas.
Protokollets slutbestämmelser (artiklarna 2-4) har utformats på sedvanligt sätt. Jag vill särskilt peka på artikel 3 enligt vilken det krävs att samtliga konventionsstater skall tillträda protokollet för att det skall träda i kraft.
4 Hemställan
Med hänvisning till vad jag nu har anfört hemställer jag att regeringen föreslår riksdagen
att godkänna protokoll nr 10 till konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna.
Ärendet bör behandlas under innevarande riksmöte.
5 Beslut
Regeringen ansluter sig till föredragandens överväganden och beslutar att genom proposition föreslå riksdagen att anta det förslag som föredraganden har lagt fram.
Bilaga
Protocol No. 10 to the Convention for the Protocole n” 10 å la Convention de Protection of Human Rights and sauvegarde des Droits de I' Homme et des Fundamental Freedoms Libertés fondamentales
The member States of the Council of Les Etats membres du Conseil de F'Europe, Europe, signatories to this Protocol to the signataires du présent Protocole å la Conven- Convention for the Protection of Human tion de sauvegarde des Droits de I' Homme et Rights and Fundamental Freedoms, signed at des Libertés fondamentales signée ä Rome Ice Rome on 4 November 1950) (hereinafter refer- 4 novembre 1950 (c-apres dénommée «la red to as ”the Convention”), Convention»).
Considering that it is advisable to amend Considérant quwil convient d'amender Par- Article 32 of the Convention with a view to the ticle 32 de la Convention en vue de réduire la reduction or fthe two-thirds majority provided majorité des deux tiers tiers qui y est prévue, therein, Sont convenus de ce qui svit:
Have agreed as follows:
Article I Article I
The words ”of two-thirds” shall be deleted Les mots «des deux tiers» sont supprimés du from paragraph I of Article 32 of the Conven- paragraphe I de Particle 32 de la Convention. tion.
Article 2 Article 2
1. This Protocol shall be open för signature 1. Le présent protocole est ouvert å la signaby member States of the Council of Europe ture des Etats membres du Conseil de VEusignatories to the Convention, which may ex- rope, signataires de la Convention, qui peupress their consent to be bound by: vent exprimer leur consentement å étre lés
a. signature without reservation as to rati- par:
fication, acceptance or approval; or a signature sans réserve de ratification,
b. signature subject to ratification, aceep- d'acceptation ou d'approbation: ou
tance or approval, followed by ratificatior. b signature sous réserve de ratification,
acceptance or approval. d'acceptation ou d'approbation, suivie de
2. Instruments of ratification, acceptance or ratification, d'acceptation ou d'approbaapproval shall be deposited with the Secretary tion. General of the Council of Europe. 2. Les instruments de ratification, d"'accep-
tation ou d'approbation seront déposés pres Ile
Secrétaire Général du Conseil de Europe.
Article 3 Article 3
This Protocol shall enter into föree on the Le présent protocole entrera en vigucur le first day of the month following the expiration premier jour du meis qui sutt Pexpiration of a period of three months after the date on d'une påriode de trois mois apres ta date ä la-
Översättning Bilaga
Protokoll nr 10 till konventionen
angående skydd för de mänskliga
rättigheterna och de grundläggande
friheterna .
Europarådets medlemsstater, som har undertecknat detta protokoll till konventionen angående skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna, undertecknad i Rom den 4 november 1950 (nedan
kallad ”konventionen”), |
som beaktär att'det är lämpligt att ändra ar-
tikel 32 i konventionen för att reducera den två
tredjedels majoritet som föreskrivs där,
har kommit överens om följande.
Artikel 1
Orden ”av två tredjedelar” ipunkt 1 iartikel 32i konventionen skall utgå.
Artikel 2 . 1. Detta protokoll skall. stå öppet för undertecknande av de medlemsstater i Europarådet som har undertecknat konventionen, vilka kan uttrycka sitt samtycke till att vara bundna genom:
a. undertecknade utan förbehåll för ratifi-
kation, antagande eiler godkännande, eller
b. undertecknande med förbehåll för rati-
fikation, antagande eller godkännande,
följt av ratifikation, antagande eller god-
kännande.
2. Ratifikations-, antagande- eller godkännandeinstrument skall deponeras hos Europarädets generalsekreterare.
Arntikel 3
Detta protokoll träder i kraft den första dagen i den månad som följer efter utgången av en period av tre månader från den dag då alta
Bilaga
which all Parties to the Convention have ex- quelle toutes les Parties:å la Convention aupressed their consent to be bound by the Pro- rönt exprimé leur consentement å étre liées töocol in accordance with the provisions of Ar- par le protocole conformément aux dispositicle 2. tions de F'article 2. |
Artiele 4 Article 4'
The Secretary General of the Council of Le Secrétaire Général du Conseil de TEu- Europe shall notify the member States of the röpe notifiera aux Etats membres du Conseil: Council of: a. toute signature;
a. any signature; b. le dépåt de tout instrument de ratifica-
b. the deposit of any instrument of ratifica- tion, d"acceptation ou d'approbation; tion, acceptance or approval; c. la date d'entrée en vigueur du présent
ce. the date of entry into force of this Proto- protocole conformément å F'article 3; col in accordance with Article 3; d. tout autre acte, notofication ou commu-
d. any other act, notification or communica- nication ayant trait au présent protocole. tion relating to this Protocol. En foi de quoi, les soussignés, dåment auto-
In witness whereof the undersigned, being risés å cet effet. ont signé le présent protocole. duly authorised thereto, have signed this Pro-
Fait å Strasbourg, te 25 Mars 1992, en fran-
tocol.
Gais et en anglais, les deux textes faisant égale-
Done at Strasbourg, this 25th day of March ment foi, en un seul exemplaire qui sera dé- 1992 in English and French, both texts being posé dans les archives du Conseil de "Europe. equally authentic, in a single copy which shall Le Secrétaire Général du Conseil de I Europe be deposited in the archives of the Council of en communiquera copie certifiée conforme å Europe. The Secretary General of the Council chacun des Etats membres du Conseil de PEuof Europe shall transmit certified copies to rope:; each member State of the Council of Europe.
Bilaga
parter i konventionen har uttryckt sitt samtycke till att vara bundna av protokollet i enlighet med bestämmelserna I artikel 2.
Artikel 4
Europarådets generalsekreterare skall notifiera rådets medlemsstater om:
a. undertecknande,
b. deponering av ratifikations-, antagandeeller godkännandeinstrument,
c. dag för detta protokolls ikraftträdande enligt artikel 3,
d. varje annan åtgärd, notifikation eller underrättelse som rör detta protokoll.
Till bekräftelse härav har undertecknade, därtill vederbörligen befullmäktigade, undertecknat detta protokoll.
Upprättat i Strasbourg den 25 mars 1992 på engelska och franska, vilka båda texter är lika giltiga, i ett enda exemplar som skall deponeras i Europarådets arkiv. Europarådets generalsekreterare skall sända bestyrkta kopior till varje medlemsstat i Europarådet.