Kungl. Maj:ts proposition med förslag till godkännande av fördrag mellan Sverige och Australien om utlämning
Nr 89
Kungl. Maj:ts proposition med förslag till godkännande av fördrag mellan Sverige och Australien om utlämning; given Stockholms slott den 23 mars 1973.
Kungl. Maj:t vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över utrikesdepartementsärenden, föreslå riksdagen att bifalla det förslag om vars avlåtande till riksdagen ministern för utrikes ärendena hemställt.
GUSTAF ADOLF
KRISTER WICKMAN
Propositionens huvudsakliga innehåll
I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett utlämningsför-
drag mellan Sverige och Australien. |
1 Riksdagen 1973. I saml. Nr 89
Utdrag av protokollet över utrikesdepartementsärenden, hållet inför Hans Mail:t Konungen i statsrådet på Stockholms slott den 23 mars 1973.
Närvarande: Statsministern PALME, ministern för utrikes ärendena WICKMAN, statsråden STRÄNG, ANDERSSON, JOHANSSON, HOLMQVIST, ASPLING, LUNDKVIST, GEIJER, ODHNOFF, MO- BERG, BENGTSSON, NORLING, LÖFBERG, LIDBOM, CARLS- SON.
Ministern för utrikes ärendena anmäler efter gemensam beredning med statsrådets övriga ledamöter fråga om godkännande av ett i Stockholm den 20 mars 1973 undertecknat fördrag mellan Sverige och Australien om utlämning och anför.
Lagen (1957: 668) om utlämning för brott (utlämningslagen) innehåller bestämmelser om utlämning till ffrämmande stat av den som där är misstänkt, tilltalad eller dömd för brott. Utlämning kan beslutas av Kungl. Maj:t och är oberoende av om Sverige ingått ett utlämningsavtal med den främmande staten. Detta hindrar dock inte att det i vissa fall kan vara ändamålsenligt att ingå sådana avtal.
Sålunda har Sverige tillträtt den i Paris den 13 december 1957 dagtecknade europeiska utlämningskonventionen (prop.” 1958: 139). Övriga till konventionen anslutna stater är f. n. Cypern, Danmark, Finland, Grekland, Irland, Israel, Italien, Liechtenstein, Nederländerna, Norge, Schweiz, Turkiet och Österrike.
Härutöver har Sverige ingått vissa bilaterala utlämningsavtal. Genom ministeriell noteväxling med Belgien den 18 och den 22 maj 1951 har särskild överenskommelse träffats om att konventionen med denna stat av den 26 april 1870 och den därtill hörande deklarationen av den 6 november 1877 skall gälla tills vidare (SFS 1870:37 och 1877: 39, SÖ 1951: 31). Vidare har Sverige ingått bilaterala utlämningsavtal med Amerikas Förenta Stater (prop. 1962: 40) och Storbritannien (prop. 1963: 174).
Ett särskilt skäl för Sverige att sluta ett utlämningsavtal med en främmande stat är att denna kräver ett avtal som ett villkor för att utlämning skall komma till stånd i enskilda fall. Så är fallet i fråga om exempelvis Australien.
Efter förhandlingar i Canberra i februari 1972 undertecknades den 20 mars 1973 i Stockholm ett fördrag mellan Sverige och Australien om utlämning. Fördragstexten torde få fogas till protokollet i detta ären-
de som bilaga. I det följande lämnas en redogörelse för bestämmelserna i fördraget. |
Enligt art. I punkt 1 åtar sig vardera fördragsslutande parten att i enlighet med bestämmelserna i fördraget till den andra fördragsslutande parten utlämna varje person som påträffas på den förstnämnda fördragsslutande partens område och som har anklagats av behörig myndighet eller dömts för brott mot den andra fördragsslutande partens lag, vare sig brottet har begåtts inom eller utom denna parts område. Utlämningen skall dock enligt punkt 2 kunna vägras för brott som har begåtts på den anmodade statens område. Sverige kan således i enlighet med 3 § första stycket utliämningslagen vägra utlämning för brott som begåtts i Sverige. .
I 3 3 andra stycket utlämningslagen finns ett särskilt undantag från regeln att utlämning inte skall beviljas för brott om begåtts i Sverige. Undantaget gäller sådan ämbets- eller tjänsteman hos främmande stat som också är medborgare i samma stat. En sådan ämbets- eller tjänsteman kan utlämnas från Sverige även för brott som förövats i Sverige. Ett motsvarande undantag har intagits i art. I punkt 2 i fördraget.
Årt. II punkt 1 innehåller en uppräkning av de brott som är utlämningsbara. Från svensk sida har det inte ansetts nödvändigt eller önskvärt att i fördraget göra en uppräkning av detta slag, men från australisk sida har detta framstått som väsentligt. Uppräkningen är i huvudsak grundad på bestämmelser i australisk lag, och det kan inte undvikas att den i vissa hänseenden är främmande för svensk systematik. När det i den praktiska tillämpningen gäller att avgöra om ett brott faller under fördraget, får hänsyn tas till båda de aktuella rättssystemen. Avgörande blir alltså om det faktiska handlandet enligt såväl svensk som australisk rätt är att hänföra till någon av de uppräknade brottstyperna.
I art. II punkt 2 föreskrivs att utlämning skall beviljas endast för brott som dels i den ansökande staten är belagt med ett högsta straff som inte är mindre strängt än fängelse eller annat frihetsberövande under en tid som överstiger ett år, dels i den anmodade staten är belagt med eller, om det hade begåtts där under liknande omständigheter, skulle ha kunnat medföra ett högsta straff som inte är mindre strängt än fängelse eller annat frihetsberövande under en tid som överstiger ett år. Bestämmelsen svarar väl mot 4 8 utlämningslagen, vari stadgas att utlämning får beviljas endast för gärning som motsvarar brott, för vilket enligt svensk lag är stadgat fängelse i mer än ett år.
Utlämning skall enligt art. II punkt 3 i fördraget också beviljas för annat brott som enligt båda de fördragsslutande parternas lagstiftning är sådant att utlämning kan beviljas därför. Härigenom möjliggörs ett hänsynstagande till eventuella framtida ändringar i australisk eller svensk Jag. Skulle exempelvis australisk lag ändras så att även vissa andra brottstyper blir utlämningsbara och är dessa brottstyper utlämlt Riksdagen 1973. 1 saml. Nr 89
ningsbara enligt svensk lag, kommer utlämning för sådana brott att kunna ske, trots att de inte faller in under någon av de brottstyper som uppräknas i punkt 1 av art. II i fördraget.
Enligt art. III punkt 1 skall en person inte utlämnas för brott av politisk karaktär eller för brott som är förknippat med ett brott av politisk karaktär. Bestämmelsen överensstämmer med 6 § utlämningslagen som förbjuder utlämning för politiska brott.
Ett annat skäl att vägra utlämning är enligt art. III punkt 1, att den anmodade staten har grundad anledning antaga att utlämningsframställningen gjorts i avsikt att åtala eller straffa personen på grund av hans ras, religion, nationalitet eller politiska uppfattning eller att hans belägenhet kan försvåras på någon av dessa grunder. Detta undantag från skyldigheten att utlämna svarar mot 7 8 utlämningslagen som förbjuder utlämning framför allt i fall då den person vars utlämning begärs löper risk att i den främmande staten utsättas för svår förföljelse.
I art. III punkt 2 görs förtydligandet att ett brott mot lagstiftningen om folkmord inte skall betraktas som ett brott av politisk karakär eller som ett brott förknippat med ett brott av politisk karaktär. Bestämmelserna stämmer med art. VIL i den av Sverige biträdda konventionen om förebyggande och bestraffning av brottet folkmord (prop. 1952: 71).
Enligt art. IV punkt 1 får vardera fördragsslutande parten vägra att utlämna sina egna medborgare, varjämte Australien enligt punkt 2 får vägra att utlämna person som står under australiskt beskydd. För Sveriges vidkommande gäller enligt 2 § utlämningslagen att svensk medborgare inte får utlämnas. Under förhandlingarna framfördes från svensk sida förslaget, att Sverige med hänsyn till den nära samhörigheten mellan de nordiska länderna skulle få vägra utlämning även av dansk, finsk, isländsk och norsk medborgare. Det visade sig emellertid inte möjligt att få gehör för detta önskemål. |
Art. V i fördraget innehåller en rad undantag från utlämningsplikten. Utlämning kan sålunda vägras för militära brott. Ett motsvarande undantag finns i 5 § utlämningslagen. |
Vidare kan enligt art. V utlämning vägras när den person vars utlämning begärs kan komma att ställas inför extraordinär domstol eller när hans utlämning begärts för att han skall avtjäna ett straff som ådömts honom av sådan domstol. Enligt 12 § första stycket 3. utläm- ningslagen skall vid beviljande av utlämning i förekommande fall uppställas som villkor att den som utlämnas inte får åtalas vid extraordinär domstol. Undantag kan dock medges av Kungl. Maj:t om det finnes förenligt med rättssäkerheten.
Ett annat skäl att vägra utlämning är enligt art. V i fördraget att den anmodade staten finner det, med beaktande äver av brottets art och den ansökande statens intressen, vara oförenligt med humanitetens krav att utlämna den person vars utlämning begärs med hänsyn till hans
ålder eller hälsotillstånd eller av annan liknande anledning. Genom denna bestämmelse blir det möjligt för Sverige att iakttaga förbudet i 8 § utlämningslagen mot utlämning som strider mot humanitetens krav.
Om den person vars utlämning begärs redan har blivit föremål för rättsliga åtgärder på den anmodade statens område celler i en tredje stat för den handling eller underlåtenhet som utgör det brott för vilket utlämning begärs, är en fördragsslutande part enligt art. V också berättigad att vägra utlämning. I Sverige gäller härvidlag enligt 10 8 utlämningslagen att utlämning inte får äga rum, om den person vars utlämning begärs redan är åtalad i Sverige för det uppgivna brottet eller om det i Sverige har meddelats dom eller beslut om eftergift av åtal beträffande detta brott. :
Är brottet preskriberat enligt antingen den ansökande eller den anmodade statens lag, är detta enligt art. V ett godtagbart skäl för att vägra utlämning. Det kan därvid nämnas att enligt 10 § utlämningslagen utlämning inte får beviljas, om straff för brottet skulle vara förfallet enligt svensk lag.
Enligt 9 § andra stycket utlämningslagen gäller i princip att framställning om utlämning av person, som är häktad i den främmande .staten, får bifallas endast om det finns sannolika skäl att han har begått gärningen. Enligt 9 § tredje stycket kan dock genom överenskommelse med främmande stat bestämmas, att i förhållande till den staten ett beslut om häktning skall godtagas, om det inte i särskilt fall framgår att beslutet är uppenbart oriktigt. Det kan nämnas att art. V i fördraget för dessa fall ger Sverige rätt att pröva om bevisningen mot: personen i fråga är tillräckligt stark. Det sägs nämligen beträffande den som är anklagad för brott, att utlämning får vägras, om bevisningen mot honom inte skulle enligt den anmodade statens lag ha medgivit att åtal väckts mot honom, om den handling eller underlåtenhet som utgjorde brottet hade företagits på den anmodade statens område.
Vissa särregler gäller i fråga om utlämning av den som redan har dömts för brottet. Utlämningen kan därvid enligt art. V i fördraget vägras, om straffet var mindre strängt än fängelse eller annat frihetsberövande under fyra månader. Bestämmelsen har sin motsvarighet i 4 8 utlämningslagen, enligt vilken utlämning av redan dömd person får beviljas endast om påföljden utgör minst frihetsstraff i fyra månader eller annat omhändertagande på anstalt under motsvarande tid.
I 9 § första stycket utlämningslagen stadgas att utlämning av dömd person kan ske endast om domen stödjes av utredningen och inte heller eljest föranleder allvarlig erinran. Enligt 9 § tredje stycket får dock genom överenskommelse med främmande stat bestämmas att i förhållande till den staten fällande dom skall godtagas, om det inte i särskilt fall framgår att domslutet är uppenbart oriktigt. Även art. V i fördraget gör ett undantag från skyldigheten att utlämna i fall då den anmodade staten anser den fällande domen vara oriktig.
Med hänsyn till svensk rättsuppfattning är det väsentligt att en person som utlämnas från Sverige inte straffas med döden i den främmande staten. Enligt 12 § första stycket 4. utlämningslagen skall vid behov som villkor för utlämning anges att den som utlämnas inte får straffas med döden. Det kan emellertid för en stat som tillämpar dödsstraff vara förenat med konstitutionella eller andra svårigheter att i ett särskilt fall åtaga sig att inte tillämpa dödsstraff. Föreligger inte tillfredsställande garantier för att dödsstraff inte kommer till användning, återstår på svensk sida endast möjligheten att vägra utlämning. Möjlighet till sådan vägran föreligger enligt art. VI i fördraget. Enligt denna artikel kan utlämning av en person vägras, om enligt den ansökande statens lag ett brott för vilket hans utlämning begärs eller annat brott för vilket han efter särskilt medgivande får åtalas är belagt med dödsstraff men den anmodade statens lag inte föreskriver dödsstraff i motsvarande fall.
Framställning om utlämning skall enligt art. VII punkt 1 i fördraget göras skriftligt. I punkt 2 anges vilka handlingar som skall åtfölja framställningen. Art. VIII innehåller bestämmelser om legalisering av handlingar. Regler för inhämtande av kompletterande bevisning eller upplysningar lämnas i art. IX.
Föreligger samtidigt två eller flera utlämningsframställningar beträffande samma person, får den anmodade staten enligt art. X bestämma till vilken av de berörda staterna som utlämning skall ske. Bestämmelsen överensstämmer med 13 § utlämningslagen.
Enligt art. XI i fördraget får den anmodade staten uppskjuta utlämningen av en person för att vidtaga rättsliga åtgärder mot honom eller för att låta honom avtjäna ett straff för ett annat brott än det som utgörs av den handling celler underlåtenhet för vilken hans utlämning begärs. I Sverige har bestämmelsen sin motsvarighet i 11 8 första stycket utlämningslagen, vari föreskrivs att den som här i riket är åtalad för annat brott, för vilket är stadgat fängelse, eller som enligt dom mot honom skall undergå fängelse eller eljest omhändertagas på anstalt, inte får utlämnas så länge hindret består. Detsamma gäller, om förundersökning har inletts för sådant brott.
I art. XII anges vissa villkor som den ansökande staten måste uppfylla när utlämning beviljas. Det första villkoret avser det speciella fallet att det brott för vilket utlämning beviljas utgör både ett militärt brott och ett annat brott mot den anmodade statens lag. I ett sådant fall skall rättsliga åtgärder inte vidtagas mot den utlämnade personen för det militära brottet. Bestämmelsen överensstämmer med reglerna i 5 och 12 §§ utlämningslagen, enligt vilka utlämning visserligen får ske för handling som utgör såväl militärt som annat brott men endast under förutsättning att den utlämnade personen inte straffas för det mi- Hitära brottet.
Enligt art. XII skall den ansökande staten också tillse att den utlämnade personen inte, såvida han inte begår ett nytt brott, hindras att
lämna den ansökande staten under en tid av 45 dagar efter avslutat rättsligt förfarande eller efter avslutad straffverkställighet. Bestämmelsen svarar mot 12 § första stycket 2. utlämningslagen.
Förfarandet vid verkställighet av utlämningsbeslut regleras av art. XIII i fördraget. Art. XIV innehåller vissa regler om överlämnande av egendom som är av betydelse som bevismedel.
Art. XV innehåller den viktiga regeln att den person som utlämnas inte utan särskilt medgivande får åtalas för annan gärning än den för vilken han utlämnats. Detta hinder för åtal bortfaller dock, om den utlämnade personen under en tid av 45 dagar underlåtit att lämna den ansökande staten, fastän han haft möjlighet att göra detta, eller om han lämnat den ansökande staten och sedan återvänt dit. I utlämningslagen finns motsvarande bestämmelse i 12 § första stycket 1.
I art. XVI regleras förfarandet när utlämning vägras. Bestämmelser om provisoriskt anhållande i avbidan på utlämningsansökan finns i art. XVII.
Om utlämning sker från tredje land till en fördragsslutande part, kan undantagsvis fråga uppkomma om transitering av den som skall utlämnas genom den andra fördragsslutande partens område. Det förfarande som därvid skall tillämpas regleras i art. XVIII.
Art. XIX och art. XX innehåller vissa procedurregler och i art. XXI behandlas frågan vem som skall bära kostnaderna för utlämning. Art. XXIII innehåller en definition av vad som enligt fördraget skall förstås med ”en fördragsslutande parts område”. I art. XXIII anges att fördraget inte skall tillämpas retroaktivt.
Enligt slutbestämmelserna i art. XXIV skall fördraget träda i kraft 30 dagar efter den dag då de fördragsslutande parterna utväxlar noter med ömsesidiga underrättelser om att de konstitutionella och andra krav som gäller för fördragets ikraftträdande har uppfyllts. Fördraget kan uppsägas med iakttagande av en uppsägningstid om 180 dagar.
Av vad jag nu har sagt framgår att fördraget väl stämmer överens med bestämmelserna i utlämningslagen och att Sverige därför kan tillträda fördraget utan att någon ändring vidtas i gällande svensk lag.
Under åberopande av det anförda hemställer jag, efter samråd med chefen för justitiedepartementet, att Kungl. Maj:t föreslår riksdagen
att godkänna det i Stockholm den 20 mars 1973 undertecknade
fördraget mellan Sverige och Australien om utlämning,
Med bifall till vad föredraganden sålunda med instämmande
av statsrådets övriga ledamöter hemställt förordnar Hans
Maj:t Konungen att till riksdagen skall avlåtas proposition
av den lydelse bilaga till detta protokoll utvisar.
Ur protokollet:
Britta Gyllensten
Bilaga
FÖRDRAG TREATY
mellan Sverige och Australien om utlämning between Sweden and Australia concerning
extradition
Sverige och Australien, Sweden and Australia,
SOM ÖNSKAR reglera utlämningen av DESIRING to make provision for the cexpersoner som är anklagade eller dömda för tradition of persons charged with or conbrott, victed of offences,
HAR ÖVERENSKOMMIT om följande. HAVE AGREED as follows:
Artikel I Article I
1. Vardera fördragsslutande parten åtar 1. Each Contracting Party undertakes to sig att i enlighet med bestämmelserna i det- cextradite to the other Contracting Party, ta fördrag till den andra fördragsslutande subject to the provisions of this Treaty, any parten utlämna varje person som påträffas person found in its territory who is charged på den förstnämnda fördragsslutande par- by a competent authority with, or has been tens område och som har anklagats av be- convicted of, an offence against the law of hörig myndighet eller dömts för brott mot the other Contracting Party, whether comden andra fördragsslutande partens lag, va- mitted within or outside the territory of re sig brottet har begåtts inom eller utom that Party. denna parts område. |
2. Utlämning kan vägras för brott som 2. Extradition may be refused for an har begåtts på den anmodade statens områ- offence committed within the territory of the de. Om brottet har begåtts på detta områ- requested State, but if the offence has becn de av någon som är ämbets- celler tjänste- committed within that territory by an man hos den ansökande staten och tillika officer or employee of the requesting State medborgare i denna stat, skall dock den an- who is a national of the requesting State, modade staten i enlighet med sin lag ut- the requested State shall, subject to its law, Jämna den vars utlämning har begärts, så- extradite the person sought unless it convida den cj finner det lämpligt att icke ut- siders it proper not to do so. lämna honom.
Artikel II Article II .
1. Med iakttagande av bestämmelserna i 1. Subject to the provisions of this Ardenna artikel skall utlämning medges endast ticle, extradition shall be granted only in för följande brott: respect of the following offences:—
I. Uppsåtligt mord, mord. (i) Wilful murder; murder. I. Dråp. (ii) Manslaughter.
III. Brott mot lagstiftningen om folk- (iii) An offence against the law relat-
mord. ing to genocide.
IV. Olaga fosterfördrivning. (iv) Tllegal abortion.
V. Uppsåtlig grov misshandel. (v) Maliciously or wilfully wounding
or inflicting serious bodily harm.
VI. Misshandel som orsakat kroppsska- (vi) Assault causing actual bodily
da. harm.
VIL Våldtäkt. (vil) Rape.
VIIL. Otukt med kvinna. (vili) Unlawful sexual intercourse with
a female.
IX. Sedlighetsbrott. (ix) Indecent assault.
X. Brott mot lagstiftningen om förbud (x) An offence against the law relating mot handel med människor och mot ut- to the suppression of the traffic in pernyttjande av annans prostitution. sons and of the exploitation of the
prostitution of others.
XI. Tvegifte. (xi) Bigamy.
XII. Bortförande av person, olaga fri- (xi) Kidnapping; abduction; false imhetsberövande, slavhandel. prisonment; dealing in slaves.
XIII. Bortförande, övergivande, utsät- (xiii) Stealing, abandoning, exposing or tande eller olagligt kvarhållande av barn. unlawfully detaining a child.
XIV. Bestickning och tagande av muta. (xiv) Bribery.
(xv) Perjury; subornation of perjury;
XV. Mcned, anstiftan av mened, conspiring to defeat the course of justice. stämpling för att påverka behandlingen av rättssak.
XVI. Mordbrand. (xvi) Arson.
XVII Brott avseende förfalskade pen- (xvii) An offence relating to counterningar. feit currency.
XVIII. Brott mot lagstiftningen om (xviii) An offence against the law reförfalskning eller utgivande av det som är lating to forgery or uttering what is förfalskat. forged.
XIX. Stöld, förskingring, trolöshets- (Xix) Stealing; embezzlement; fraudubrott, bokföringsbrott, åtkomst av egen- lent conversion; false accounting; obtaindom celler materiell fördel genom vilsele- ing property or pecuniary advantage by dande, häleri, annat brott som innefattar decception; receiving stolen property; any bedrägeri. other offence involving fraud.
XX. Inbrott. (xx) Burglary; housebreaking.
XXI. Rån. (xxi) Robbery.
XXI. Utpressning genom hot eller (xxii) Blackmail or extortion by means missbruk av myndighet. of threats or by abuse of authority.
XXIII. Brott mot lagstiftningen om (xxil) An offence against the law rekonkurs eller insolvens. lating to bankruptcy or insolvency.
XXIV. Uppsåtlig skadegörelse. (xxiv) Maliciously or wilfully dam-
aging property.
XXV. Handling med syfte att äventyra (xxv) An act done with the intention of säkerheten för personer som färdas med endangering the safety of persons traveljärnväg, fordon, fartyg eller luftfartyg ling on a railway, vehicle, vessel or aireller att utsätta järnväg, fordon, fartyg craft or of endangering or damaging a eller luftfartyg för fara celler skada. railway, vehicle, vessel or aircraft.
XXVLI. Sjöröveri, (xxvl) Piracy.
XXVIL Olaglig handling riktad mot (xxvil) An unlawful act against the fartygsbefälhavares myndighet. authority of the master of a vessel.
XXVIII. Olaga besittningstagande av (xxviii) Unlawful seizure, or unlawful eller olaga utövning av kontroll över luft- exercise of control, of an aircraft, by force fartyg ecnom våld, hot om våld eller hot or threat of force or by any other form av annat slag. of intimidation.
XXIX. Brott mot lagstiftningen om (xxix) An offlence against the law refarliga droger, narkotiska eller psykotro- lating to dangerous drugs, narcoties or på ämnen. psychotropic substances.
XXX. Medhjälp till brott som anges i (xxx) Participating in the commission detta moment, motverkande av gripan- of, impeding the arrest or presecution of de av eller av åtal mot person som har a person who has committed, or attemptbegått sådant brott, försök eller stämp- ing or conspiring to commit, an offence ling till sådant brott. described in this paragraph.
2. Utlämning skall endast beviljas för 2, Extradition shall only be granted for handling eller underlåtenhet utgörande brott an act or omission constituting an offence som avses i moment 1 av denna artikel, referred to in paragraph 1 of this Article om if —
a) brottet i den ansökande staten är be- (a) in the requesting State the offence is lagt med ett högsta straff som icke är punishable by a maximum punishment that mindre strängt än fängelse eller annat fri- is not less severe than imprisonment or hetsberövande under en tid som överstiger other deprivation of liberty for a period exett år, och ceeding one ycar; and
b) brottet i den anmodade staten är be- (b) in the requested State the offence is, lagt med eller, om det hade begåtts där or if it had been committed there in similar under liknande omständigheter, skulle ha circumstances would have been, punishable kunnat medföra ett högsta straff som icke by a maximum punishment that is not Iess är mindre strängt än fängelse eller annat severe tban imprisonment or other deprivafrihetsberövande under en tid som översti- tion of liberty for a period exceeding one ger ctt år. ycar.
3. Utlämning skall också beviljas för an- 3. Extradition shall also be seranted in nat brott som enligt båda de fördragsslu- respect of any other offence that is, actande parternas lagstiftning är sådant att cording to the laws of both Contracting utlämning kan beviljas därför. Parties, once for which cextradition may be
granted.
Artikel II Article II
1. En person skall icke utlämnas, om 1. A person shall not be extradited if —
a) det brott, för vilket utlämning begä- (a) the offencce for which his extradition res, av den anmodade staten betraktas som is requested is regarded by the requested ctt brott av politisk karaktär eller som ett State as an offence of a political character brott förknippat med ett brott av politisk or as an offence connected with an offence karaktär, eller of a political character; or
b) den anmodade staten har grundad (b) the requested State has substantial anledning antaga att utlämningsframställ- grounds for believing that the request för ningen gjorts i avsikt att åtala eller straffa extradition was made for the purpose of Personen på grund av hans ras, religion, na- proscculing or punishing the person by tionalitet eller politiska uppfattning eller att reason of his race, religion, nationality or hans belägenhet kan försvåras på någon political opinions or that his position may av dessa grunder. be prejudiced for any of these reasons.
2. Ett brott mot lagstiftningen om folk- 2. An offence against the law relating to mord skall icke betraktas som ett brott av genocide shall not be regarded as an offence politisk karaktär eller som ett brott förknip- of a political character or as an offence pat med ett brott av politisk karaktär. connected with an offence of a political
character.
Artikel IV Article IV
1. Vardera fördragsslutande parten får 1. Either Contracting Party may refuse vägra att utlämna sina egna medborgare. to extradite its own nationals.
2. Australien får vägra att utlämna per- 2. Australia may refuse to extradite an son som står under australiskt beskydd. Australian protected person.
Artikel V Article V
Utlämning får vägras, när Extradition may be refused where —
a) den handling eller underlåtenhet som (a) the act or omission constituting the utgör det brott för vilket utlämning begäres offence for which extradition is requested
är av sådant slag att den enligt den anmo- is of a kind that, under the law of the dade statens Jag utgör ett militärt brott, requested State, constitutes an offence
against military law;
b) den person vars utlämning begäres (b) the person whose cextradition is rekan komma att ställas inför domstol celler quested is liabic to be tried by a Court or annan judiciell myndighet som särskilt upp- Tribunal that is specially established for rättats för att handlägga målet mot honom the purpose of trying his case or is only eller som endast för tillfället eller för un- occasionally, or under exceptional circumdantagsförhållanden crhållit befogenhet att stances, authorized to try such cases or his pröva sådant mål eller hans utlämning be- cextradition is requested for the purpose of gärts för att han skall avtjäna ett straff som his serving a sentence imposed by such a ådömts honom av en sådan domstol eller Court or Tribunal; myndighet,
c) den anmodade staten finner det, med (c) the requested State, while also taking beaktande även av brottets art och den into account the nature of the offence and ansökande statens intressen, vara ofören- the interests of the requesting State, conligt med humanitetens krav att utlämna den siders it to be incompatible with the reperson vars utlämning begäres med hänsyn quirements of humane treatment to surtill hans ålder eller hälsotillstånd eller av render the person whose extradition is annan liknande anledning, requested in view of his age or state of
health or for any similar reason;
d) den person vars utlämning begäres re- (d) the person whose extradition is redan har blivit föremål för rättsliga åtgärder quested has already been proceeded against på den anmodade statens område eller i en in the territory of the requested State or in tredje stat för den handling eller underlåten- a third State for the act or omission conhet som utgör det brott för vilket utläm- stituting the offence for which extradition ning begärces, is requested;
e) den person vars utlämning begäres en- (ec) the person whose extradition is religt antingen den ansökande eller den an- quested is exempt from prosecution or modade statens lag på grund av preskrip- punishment by lapse of time according to tion icke kan åtalas eller straffas för den the law of the requesting State or the rehandling eller underlåtenhet som utgör det quested State in respect of the act or brott för vilket utlämning begäres, omission constituting the offence for which
extradition is requested;
f) såvitt angår en person som är anklagad (f) in the case of a person charged with för brott, bevisningen mot honom icke skul- an offence—the evidence of criminality le enligt den anmodade statens lag ha med- would not, according to the law of the givit att åtal väckts mot honom, om den requested State, have justified his being handling eller underlåtenhet som utgjorde placed on trial if the act or omission conbrottet hade företagits på den anmodade stituting the offence had been committed in statens område, eller the territory of the requested State; or
g) såvitt angår en person som dömts för (2) in the case of a person convicted of brott, an offence —
i) det straff som utdömts på den ansö- (i) the sentence imposed in the ter-
kande statens område för det brott för ritory of the requesting State for the
vilket utlämning begäres var mindre offence for which extradition is requested
strängt än fängelse eller annat frihetsbe- was less severe than a sentence of im-
rövande under fyra månader, eller prisonment or any other form of de-
privation of liberty for a period of four
months; or
ii) den anmodade staten anser den fäl- (ii) the conviction is regarded by the
lande domen vara oriktig. requested State as being unjustified.
Artikel VI Article VI
Utlämning av en person kan vägras, om Extradition of a person may be refused enligt den ansökande statens lag ett brott if, under the law of the requesting State, an för vilket hans utlämning begäres eller an- offence for which his extradition is requestnat brott för vilket han kan berövas friheten ed or any other offence for which he may eller ställas inför rätta enligt artikel XV är be detained or tried under Article XV is belagt med dödsstraff men den anmodade punishable by death but the law of the statens Jag icke föreskriver dödsstraff i mot- requested State does not provide for the svarande fall. death penalty in a similar case.
Artikel VII Article VII
1. Framställning om utlämning av en per- 1. A request for the extradition of a person skall göras skriftligt. son shall be in writing.
2. Framställningen skall åtföljas 2. The request shall be accompanied—
a) om personen är anklagad för brott, av (a) if the person is charged with an ofett vederbörligen legaliserat häktningsbe- fence—by a warrant, duly authenticated, for slut och sådana vederbörligen legaliserade his arrest and such duly authenticated dohandlingar som enligt den lag som gäller på cuments as, according to the law in force den del av den anmodade statens område in the part of the territory of the requested där han påträffas skulle motivera att han an- State in which he is found, would justify höj!s och ställdes inför rätta, om den hand- his arrest and trial if the act or omission ling eller underlåtenhet som utgjorde brot- constituting the offence had taken place in tet hade företagits på denna del av det be- that part of that territory; rörda området,
b) om personen dömts för brott, av såda- (b) if the person has been convicted of an na vederbörligen legaliserade handlingar offence—by such duly authenticated dosom utgör bevis om den fällande domen och cuments as prove the conviction and the om det straff som utdömts samt en förkla- sentence imposed, and a statement showing ring om i vilken utsträckning straffet icke the extent to which the sentence has not har verkställts, been carried out;
c) av upplysningar om tid, plats och and- (c) by information about the date, place ra omständigheter rörande det brott för vil- and other details of the offence for which ket utlämning begäres, i den mån sådana extradition is requested to the extent to upplysningar icke limnas i de handlingar which that information is not contained in som anges i a) eller b). the documents referred to in sub-paragraph
(a) or sub-paragraph (b) of this paragraph;
d) av ett exemplar av gillande lagbe- (d) by a copy of the relevant provisions stämmelser om brottet, där sådana finnes, of the statute, if any, creating the offence eller i annat fall av ctt uttalande om de or a statement of the relevant law as to the rättsregler som gäller för brottet samt i båda offence, as the case may be, and in either fallen av ctt uttalande om det straff som case a statement of the punishment that kan ådömas för brottet, och can be imposed for the offence; and
e) av upplysningar om personens natio- (e) by information as to the nationality nalitet och hemvist samt av sådana veder- and residence of the person and such duly börligen legaliserade handlingar som är till- authenticated documents as are available gängliga och erforderliga för att identifiera and necessary for his identification. honom.
Artikel VIII Article VIII
1. En handling som enligt artikel VII åt- 1. A document that, in accordance with följer en framställning om utlämning skall, Article VIT, accompanies a request for exom den är vederbörligen legaliserad, kunna tradition shall be admitted in evidence, if
åberopas som bevismedel i utlämningsför- duly authenticated, in any extradition profarande på den anmodade statens område. ceedings in the territory of the requested
State.
2. En handling är vederbörligen legalise- 2. A document is duly authenticated for rad i detta fördrags mening, om the purposes of this Treaty if—
a) såvitt avser ett häktningsbeslut, detta (a) in the case of a warrant it is signed, är undertecknat, och såvitt avser annan and in any other case its authenticity is handling, dennas äkthet är bestyrkt av en certified, by a Judge, Magistrate or other domare eller annan behörig myndighet i competent authority in the requesting State: den ansökande staten, och and
b) den är försedd med ämbetssigill till- (b) it is sealed with the official seal of a hörande en medlem av den ansökande sta- Minister of State of the requesting State. tens regering.
Artikel IX Article IX
1. Om den anmodade staten finner att 1. If the requested State considers that den bevisning eller de upplysningar som the evidence or information furnished in lämnats till stöd för en framställning om ut- support of the request for the extradition lämning av en person icke är tillräckliga för of a person is not sufficient to fulfil the att uppfylla de krav som ställes av dess lag requirements of its law with respect to exrörande utlämning, kan staten begära ytter- tradition, that State may request that adligare bevisning eller upplysningar inom tid ditional evidence or information be fursom staten anger. nished within such time as it specifies.
2. Om den person vars utlämning begäres 2. If the person whose extradition is reär berövad. friheten och den ytterligare be- quested is under arrest and the additional visning eller de ytterligare upplysningar som evidence or information furnished is not lämnats antingen icke är tillräckliga eller sufficient or is not reccived within the time icke mottagits inom angiven tid, får perso- specified, the person may be released from nen försättas på fri fot. custody.
3. När en person friges enligt moment 2 3. Where a person is released from i denna artikel, skall den anmodade staten custody in accordance with paragraph 2 of underrätta den ansökande staten härom. this Article, the requested State shall notify
the requesting State accordingly.
Artikel X Article X
1. När framställning om utlämning av 1. Where requests are received from the samma person mottages både från den an- requesting State and from one or more sökande staten och från en eller flera andra other States for the extradition of the one stater, skall den anmodade staten bestämma person, the requested State shall determine till vilken av dessa stater som personen skall 10 which of those States the person is to utlämnas samt underrätta den ansökande be extradited and shall notify the requesting staten om sitt beslut. State of its decision.
2. Vid bestämmande av till vilken stat en 2. In determining to which State a person person skall utlämnas skall den anmodade is to be extradited, the requested State shall staten ta hänsyn till alla omständigheter och have regard to all the circumstances and, särskilt till in particular, to— .
a) brottens relativa svårhetsegrad, ifall (a) if the requests relate to different offramställningarna avser olika brott, fences—the relative seriousness of the of-
fences;
b) den plats eller de platser där brottet (b) the place or places where the offence eller brotten begicks, was or the offences were committed;
c) tidpunkterna för framställningarna, (c) the respective dates of the requests;
d) personens nationalitet, (d) the nationality of the person: and
e) personens sedvanliga bosättningsort. (c) the ordinary place of residence of the
person.
Artikel XI Article XI
Den anmodade staten får uppskjuta ut- The requested State may postpone the lämningen av en person för att vidtaga extradition of a person in order to proceed rättsliga åtgärder mot honom eller för att against him, or so that he may serve a låta honom avtjäna ett straff för ett annat sentence, for an offence other than an ofbrott än det som utgöres av den handling fence constituted by an act or omission for eller underlåtenhet för vilken hans utläm- which his extradition is requested and, ning begäres. När den anmodade staten så- where the requested State so postpones the lunda uppskjuter en persons utlämning, extradition of a person, it shall advise the skall den underrätta den ansökande staten requesting State accordingly. härom.
Artikel XII Article XHU
När utlämning beviljas, skall den ansö- Where extradition is granted, the rekande staten uppfylla följande villkor: questing State shall comply with the fol-
lowing conditions:—
a) När den handling eller underlåtenhet (a) where the act or omission for which för vilken utlämning beviljas är av sådant extradition is granted is of a kind that, slag att den enligt den anmodade statens lag under the law of the requested State, conutgör både ett militärt brott och ett annat stitutes both an offence against military law brott mot denna stats lag, skall rättsliga and another offence against the law of that åtgärder icke vidtagas mot den utlämnade State, the extradited person shall not be personen för det militära brottet; och proceeded against for the offence against
military law; and
b) den utlämnade personen skall icke, (b) the extradited person shall not, unless såvida han icke begår ett nytt brott, hindras he commits a new offence, be prevented att lämna den ansökande staten under en tid from leaving the requesting State during a av fyrtiofem dagar sedan det rättsliga för- period of forty-five days after the complefarandet avslutats och han i förekommande tion of 1he legal proceedings, and the fall avtjänat det straff som ådömts honom serving of any sentence that may have been för det brott för vilket utlämning beviljades. imposed upon him, for the offence for
which extradition was granted. Artikel XII Article XIII
i. När utlämning av en person för ett 1. Where extradition of a person for an brott beviljas, skall personen av behörig offence is granted, the person shall be conmyndighet i den anmodade staten föras till veved by the appropriate authorities of the den hamn eller flygplats på statens område requested State to a port or airport in the varom överenskommelse träffas mellan den- territory of that State agreed between that na stat och den ansökande staten. State and the requesting State.
2. Den ansökande staten skall bortföra 2. The requesting State shall remove the personen från den anmodade statens områ- person from the territory of the requested de inom cen sådan skälig tid som anges av State within such reasonable period as the sistnämnda stat. Om personen icke bortfö- last-mentioned State specifies and, if the res inom denna tid, kan den anmodade sta- person is not removed within that period, ten vägra att utlämna honom för samma the requested State may refuse to extradite brott. him for the same offencce.
3. Australien är icke skyldigt att utlämna 3. Australia is not required to extradite en person förrän femton dagar förflutit a person before the expiration of fifteen från days after—
a) den dag då domstol beslöt att han (a) the date on which he has been held skulle utlämnas, eller judicially to be liable to extradition; or
b) om habeas corpus-förfarande inletts, (b) if proceedings for a writ of habeas den dag då slutligt beslut meddelades av corpus have been brought—the final decibehörig domstol. sion of the competent court has been given.
Artikel XIV Årtiele XIV
1. I den mån den anmodade statens lag 1. To the extent that the law of the retillåter det, skall egendom, som kan vara quested State permits, any property that av betydelse som bevismedel rörande det may be material as evidence in proving the brott för vilket en persons utlämning be- offence for which the extradition of a pergäres eller som har förvärvats av denna son is requested or that has been acquired person direkt eller indirekt som resultat av by the person directly or indirectly as a rebrottet, överlämnas tillsammans med per- sult of the offence shall, if the requesting sonen vid dennes utlämning, om den an- State so requests, be delivered up with the sökande staten begär det. person on his surrender.
2. Egendom som sålunda överlämnas skall 2. Any property so delivered up shall be efter rättegången mot den utlämnade per- returned to the requested State free of sonen utan kostnad återställas till den an- charge after the trial of the person surmodade staten, om denna stat begär det. renderced if that State so requests.
3. Denna artikel skall icke tillämpas så 3. This Article shall not be applied so as att den kränker någon persons rättigheter to prejudice the rights of any person in i fråga om viss egendom. respect of any property.
Artikel XV Article XV
1]. Med beaktande av moment 3 i denna 1. Subject to paragraph 3 of this Article, artikel skall en person som utlämnats en- a person extradited under this Treaty shall ligt detta fördrag icke not—
a) på den ansökande statens område be- (a) be detained or tried, or be subjected rövas friheten eller ställas inför rätta eller to any other restriction of his personal bli utsatt för annan inskränkning av sin liberty, in the territory of the requesting personliga frihet för annat brott som be- State for any offence committed before his gåtts före hans utlämning än extradition other than—
i) ett brott för vilket han utlämnats (i) an offence for which he was extra-
eller ett annat brott på vilket artikel II dited or any other offence to which
är tillämplig och för vilket han skulle Article II applies of which he could be
kunna dömas efter bevisning av de fak- convicted upon proof of the facts upon
tiska omständigheter på vilka framställ- which the request for his extradition was
ningen om hans utlämning var grundad, based; or eller
ii) annat brott på vilket artikel Il är (ii) any other offence to which Article
tillämplig och beträffande vilket den an- II applies in respect of which the re-
modade staten medger att han berövas quested State consents to his being so
friheten, ställes inför rätta eller utsättes detained, tried or subjected to a restric-
för en inskränkning av sin personliga tion of his personal liberty; or
frihet, eller
b) berövas friheten i den ansökande sta- (b) be detained in the requesting State ten för att utlämnas till en tredje stat, så- for the purpose of his being extradited to vida icke den anmodade staten medger att a third State unless the requested State conhan sålunda berövas friheten. sents to his being so detained.
2. En begäran om den anmodade statens 2. ÅA request for the consent of the remedgivande enligt denna artikel skall åt- quested State under this Article shall be
följas av sådana upplysningar och hand- accompanied by such information and dolingar som kräves av denna stat. cuments as arc required by that State.
3. Moment 1 i denna artikel är icke till- 3. Paragraph 1 of this Article does not lämpligt, om personen har haft tillfälle att apply if the person has had an opportunity, lämna den ansökande staten under en tid throughout a period of forty-five days after av fyrtiofem dagar sedan det rättsliga för- the completion of legal proceedings, and farandet avslutats och han i förekommande serving of any sentence that may have been fall avtjänat det straff som ådömts honom imposed upon him, for the offence for för det brott för vilket utlämning bevilja- which extradition was granted, to leave the des, eller om han har återvänt till den an- requesting State or if he has returned to sökande staten efter att ha lämnat den. that State after having left it.
Artikel XVI Article XVI
Om utlämning vägras helt eller i fråga If extradition is refused, or is refused om ett eller flera av de brott för vilka ut- in respect of one or more of the offences lämning begärdes, skall den anmodade sta- for which extradition was requested, the ten underrätta den ansökande staten så requested State shall inform the requesting snart som möjligt om sin vägran och om State as soon as possible of the refusal skälen härför. and of the reasons for the refusal.
Artikel XVII Article XVII
1. I brådskande fall får den ansökande 1. In case of urgency the requesting State staten begära att en person skall proviso- may apply for the provisional arrest of a riskt anhållas i avbidan på att framställning person pending the making of a request göres om hans utlämning. for the extradition of the person.
2, Denna begäran skall åtföljas av 2. The application shall be accompanied
by
a) en förklaring att avsikt föreligger alt (a) a statement of intention to request begära personens utlämning. the extradition of the person;
b) en förklaring att ett beslut att häkta (b) a statement that a warrant for the
personen för att han påstås ha begått ett arrest of the person for the alleged com-
brott för vilket hans utlämning kan be- mission of an offence for which his exgäras enligt detta fördrag har utfärdats av tradition may be requested under this
behörig myndighet i den ansökande staten Treaty has been issued by a competcent
eller att personen har dömts för ett sådant authority in the requcsting State or that brott på den ansökande statens område, och the person has been convicted of such an
offence in the territory of the requesting
State; and
c) i förekommande fall sådana ytterligare (c) such further information, if any, as upplysningar som, enligt den lag som gäl- would, according to the law in force in the ler på den del av den anmodade statens om- part of the territory of the requested State råde där personen befinner sig eller miss- in which the person is, or is suspected of tänkes befinna sig, skulle göra det berät- being, justify the arrest of the person withtigat att antingen beröva honom friheten out the issue of a warrant, or justify the utan att utfärda ett häktningsbeslut eller ut- issue of a warrant for the arrest of the färda ett beslut om hans häktning, om den person, if the act or omission constituting handling eller underlåtenhet som utgör brot- the offence had taken place in similar tet hade företagits under liknande omstän- circumstances in that part of that terridigheter på berörda del av ifrågavarande tory. område.
3. Om en framställning om utlämning av 3. 1f a request for the extradition of a en person som har anhållits efter en sådan person who has been arrested upon such begäran icke göres enligt detta fördrag inom an application is not made in accordance
en skälig tid efter det att personen anhölls, with this Treaty within a reasonable time får denne försättas på fri fot. Ingenting i after the arrest of the person, the person detta moment hindrar dock att ett fortsatt may be sct at liberty but nothing in this förfarande igångsättes för att få till stånd paragraph prevents the institution of further utlämning av ifrågavarande person, om en proceedings for the purpose of securing sådan framställning sedermera göres. the extradition of the person if such a
request is subsequently made.
Artikel XVIII Article XVIH
1. När en person av en tredje stat skall 1. Where a person is to be extradited for utlämnas för brott till en fördragsslutande an offence by a third State to a Contractpart genom den andra fördragsslutande ing Party through the territory of the partens område, skall förstnämnda fördrags- other Contracting Party, the first-mentioned slutande part hos den andra fördragsslutan- Contracting Party shall request the other de parten begära tillstånd till transitering Contracting Party to permit the transit of av personen i fråga genom dess område. that person through its territory.
2. När en sådan begäran har mottagits, 2. Upon receipt of such a request the skall den andra fördragsslutande parten bi- other Contracting Party shall grant the falla denna, såvida den icke finner att det request unless it is satisfied that there are föreligger skälig anledning att vägra bifall. reasonable grounds for refusing to do so.
3. Tillstånd till transitering av en person 3. Permission for the transit of a innefattar tillstånd till att personen under person includes permission for the person transiteringen hålles i förvar av en person to be held in custody during transit by a utsedd av den fördragsslutande part till person nominated by the Contracting Party vilken förstnämnda person skall utlämnas. to which the first-mentioned person is to
be extradited.
4. Den fördragsslutande part till vilken 4, The Contracting Party to which the personen utlämnas skall gottgöra den andra person is being extradited shall rcimburse fördragsslutande parten alla kostnader som the other Contracting Party for any cexsistnämnda part ådragit sig i samband med pense incurred by that other Contracting transiteringen. Party in connexion with the transit.
Artikel XIX Article XIX
1. Skriftväxling mellan de fördragsslu- 1. Communications between the Contande parterna skall ske på diplomatisk väg. tracting Parties shall be conveyed through
2. Begäran enligt artikel XVII av detta the diplomatic channel. fördrag kan också göras genom den inter- 2. An application under Article XVII of nationella kriminalpolisorganisationen (In- this Treaty may also be made by means of terpol). the facilities of the International Criminal
Police Organization.
Årtikel XX Article XX
Handling som enligt detta fördrag sändes AA document that is sent by a Contracting av en fördragsslutande part till den andra Party to the other Contracting Party in fördragsslutande parten och som icke är accordance with this Treaty and is not in avfattad på den andra fördragsslutande par- the language of the other Contracting Party tens språk skall åtföljas av en översättning shall be accompanied by a translation of av handlingen till detta språk. the document into that language.
Artikel XXI Article XXI
1. Den anmodade staten skall bära de 1. The requested State shall bear the exkostnader den ådrar sig på sitt område för penses incurred in its territory in the arrest
anhållandet av den person vars utlämning "of the person whose extradition is requested, begäres, för varje rättsligt förfarande rö- in any Ilegal proceedings relating to the rande ifrågavarande persons utlämning samt extradition of the person and in the mainför hans hållande i häkte tills han över- tenance in custody of the person until he is lämnas till en person som utsetts av den surrendered to a person nominated by the ansökande staten. requesting State.
2. Den ansökande staten skall bära de 2. The requesting State shall bear the exkostnader som uppstår när personen bort- penses incurred in conveying the person föres från den anmodade statens område. from the territory of the requested State.
Artikel XXI Article XXIII
1. I detta fördrag förstås med en för- 1. For the purposes of this Treaty, the dragsslutande parts område hela det områ- territory of a Contracting Party means all de som står under partens jurisdiktion, häri the territory under the jurisdiction of that inbegripet luftrummet över och territorial- Party including the airspace over, and the havet utanför sådant område samt fartyg territorial sea of, any such territory and any och luftfartyg som äges av parten eller som vessel or aircraft owned by that Party or är registrerat på sådant område. registered in any such territory.
2. I detta fördrag skall området under 2. For the purposes of this Treaty, the Australiens jurisdiktion inbegripa de terri- territory under the jurisdiction of Australia torier för vilkas internationella förbindelser includes the Territories for the international Australien är ansvarigt. relations of which Australia is responsible.
Artikel XXIH Article XXIII
Detta fördrag är tillämpligt på brott som This Treaty applies to offences that are påstås ha begåtts eller som har begåtts ti- alleged to be committed, or are committed, digast den dag då detta fördrag träder i on or after the day on which this Treaty kraft. enters into force.
Artikel XXIV Article XXIV
1. Detta fördrag skall träda i kraft trettio 1. This Treaty shall come into force dagar efter den dag då de fördragsslutande thirty days after the day on which the parterna utväxlar noter med ömsesidiga Contracting Partics cxchange Notes notiunderrättelser om att de konstitutionella fying each other that their respective conoch andra krav som gäller för detta för- stitutional and other requirements necessary drags ikraftträdande har uppfyllts. to give effect to this Treaty have been
complied with.
2. Vardera fördragsslutande parten kan 2. Either Contracting Party may ternär som helst bringa detta fördrag att upp- minate this Treaty by notice in writing at höra genom skriftlig uppsägning. Fördraget any time and it shall cease to be in force skall upphöra att gälla på den etthundra- on the one hundred and eightieth day after åttionde dagen efter den dag då uppsäg- the day on which the notice is given. ning skedde.
TILL BEKRÄFTELSE HÄRAV har un- IN WITNESS WHEREOF the underdertecknade, vederbörligen befullmäktigade signed, being duly authorized thereto by av sina regeringar, underskrivit detta för- their respective Governments, have signed drag. this Treaty.
SOM SKEDDE i två exemplar på svens- DONE in duplicate in the English and ka och engelska språken, vilka texter har Swedish languages, each text being equally lika vitsord, i Stockholm den tjugonde mars authentic, at Stockholm on the twentieth nittonhundrasjuttiotre. day of March One thousand nine hundred
and seventy-three.
MARCUS BOKTR. STOCKHOLM 1973 730218