Kriminalvårdens föreskrifter om ändring i Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2011:1) om fängelse
Ändrar
Bemyndigande
En intagen ska, i anslutning till att han eller hon tas in i anstalt, informeras om rätten att underrätta närstående enligt 3 § fängelseförordningen (2010:2010) och anstaltens eller avdelningens lokaler, signalanordningar, brandskydd, lokala rutiner, användning av allmän kameraövervakning, sjukvårdsverksamhet, verksamhet för andlig vård (NAV), samt kontroll av intagna med elektroniska hjälpmedel, om sådan förekommer. En intagen ska också informeras om de rättigheter och skyldigheter som en intagen har och det regelverk som i övrigt gäller för verkställigheten samt om Kriminalvårdens registrering av personuppgifter, om sådan information inte redan lämnats vid annan anstalt. Informationen ska särskilt avse verkställighetsplanering, ersättning för sysselsättning och vilka tider som gäller för sysselsättning i anstalten, särskilda utslussningsåtgärder, Kriminalvårdens rätt att omhänderta och i övrigt hantera personliga tillhörigheter, sanktionsmöjligheter vid misskötsamhet, och den intagnes skyldighet att medverka vid drogkontroll.
Allmänna rättigheter
En intagen ska på avdelningen ges tillgång till de lagar, förordningar och föreskrifter som gäller för verkställigheten. En intagen som är avskild från andra intagna ska vid förfrågan ges tillgång till det regelverk som avses i första stycket i sitt bostadsrum. (KVFS 2013:4)
Allmänna skyldigheter
En intagen får inte spela med andra intagna om pengar, om andra föremål eller med pengars värde som insats.
7 kap. Besök och andra kontakter
Besök
Kontroll
Kroppsvisitation genom undersökning av föremål som en besökare vill ta med till den lokal där besöket ska äga rum ska genomföras i besökarens närvaro. Föremål som besökaren inte vill ta med till den lokal där besöket ska äga rum får bara undersökas om det finns särskilda skäl och ska förvaras så att ingen obehörig kan komma åt dem. Besökaren ska genom skyltning eller på annat sätt informeras om att sådan undersökning kan ske.
KVFS
besöksrummet, t.ex. utrustning som kan möjliggöra otillåten elektronisk
2018:5
kommunikation eller explosiva föremål.
Elektronisk kommunikation
Gemensamma bestämmelser
Giltighet för tillstånd till besök och elektronisk kommunikation
Ett tillstånd till besök eller elektronisk kommunikation inom INTIK-systemet för en annan än en närstående upphör att gälla om den intagne omplaceras till en annan anstalt eller inom samma anstalt placeras i högre säkerhetsklass eller på säkerhetsavdelning. Detsamma gäller ett sådant tillstånd för en närstående, om den intagne placeras i högre säkerhetsklass eller på säkerhetsavdelning. Tillstånd till elektronisk kommunikation inom INTIK-systemet med villkor om avlyssning gäller endast under placering på säkerhetsavdelning.
8 kap. Särskilda kontroll- och tvångsåtgärder
Omhändertagande av otillåtna föremål
Sådana medel, varor och föremål som avses i 8 kap. 8 § fängelselagen (2010:610) och som medförs, påträffas eller sänds på ett sätt som avses i samma bestämmelse ska omhändertas. Finns det inte någon känd ägare till egendomen ska den förstöras. Finns det en känd ägare ska egendomen förstöras, om det inte finns synnerliga skäl mot det. Egendomen ska inte heller förstöras om den ska överlämnas till polis. Omhändertagna medel, varor och föremål som inte ska förstöras, och som inte ska överlämnas till polis, ska hanteras enligt bestämmelserna i 5 kap. fängelselagen.
11 kap. Särskilda utslussningsåtgärder
Förutsättningar
Riskbedömning
Vid bedömningen av de risker som anges i 11 kap. 2-5 §§ fängelselagen (2010:610), ska särskilt beaktas 1. karaktären och omfattningen av den intagnes tidigare och aktuella brottslighet, med särskild hänsyn tagen till eventuella brottsoffer, 2. utfallet av tidigare och pågående verkställighet, såsom utfallet av genomförda utevistelser på egen hand och deltagande i brotts- och missbruksrelaterad programverksamhet, 3. strafftidens längd och återstående verkställighetstid, 4. om den intagne ska utvisas eller avvisas efter frigivning eller saknar anknytning till riket, 5. om den intagne är medlem i eller har annan koppling till ett kriminellt nätverk eller grov organiserad brottslighet, och 6. den intagnes personliga förhållanden, såsom missbruk eller psykisk ohälsa.
Kontroll
Särskilt om halvvägshus
En intagen får tillfälligt vistas utanför halvvägshuset om den intagne har kallats att inställa sig vid domstol, övervakningsnämnd eller myndighet.
KVFS
Särskilt om utökad frigång
2018:5
En intagen får tillfälligt vistas utanför bostaden om den intagne har kallats att inställa sig vid domstol, övervakningsnämnd eller myndighet.
___________ Denna författning träder i kraft den 1 januari 2019.
ELISABET ÅBJÖRNSSON HOLLMARK
Hanna Jarl