Kriminalvårdens föreskrifter FARK Häkte om ändring i Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2011:2) om häkte
Ändrar
Upphäver
- KVFS 2007:1
Bemyndigande
allmänna råd (KVFS 2011:2) om häkte; den 13 december 2023
Omtryck beslutade den 11 december 2023.
Kriminalvården föreskriver med stöd av 29, 30 och 33 §§ häktesförordningen (2010:2011), 14 § förordningen (2007:1172) med instruktion för Kriminalvården och 6 § förordningen (2014:1108) om utformningen av häkten och polisarrester att 1 kap. 2, 4, 10 och 17 §§, 3 kap. 20 §, 4 kap. 4 § Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2011:2) om häkte ska ha följande lydelse. Kriminalvården beslutar att de allmänna råden närmast efter 1 kap. 9, 19 och 22 §§ och till 2 kap. 11 § häkteslagen (2010:611) i Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2011:2) om häkte ska ha följande lydelse. Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2011:2) om häkte kommer därför att ha följande lydelse från och med den dag då denna författning träder i kraft.
1 kap. Inledande bestämmelser
Föreskrifternas innehåll och tillämpningsområde
Dessa föreskrifter innehåller kompletterande bestämmelser till häkteslagen (2010:611) och häktesförordningen (2010:2011). Begrepp och uttryck som används i föreskrifterna har samma innebörd och tillämpningsområde som i lagen och förordningen, om inte annat anges. Föreskrifterna gäller den som omfattas av 1 kap. 2 och 3 §§ häkteslagen samt, i fråga om bidrag enligt 6 kap., en intagen som förts över till en sådan sjukvårdsinrättning eller en undersökningsenhet som avses i 6 § lagen (1991:1129) om rättspsykiatrisk vård.
Senaste lydelse av författningens rubrik 2011:12.
Bestämmelserna avser – definitioner, intagning i häkte, allmänna rättigheter och skyldigheter samt plan för häktesvistelse och förberedelser för verkställighetsplanering i anstalt (1 kap.), – placering och vissa rättigheter (2 kap.), – besök och andra kontakter (3 kap.), – särskilda kontroll- och tvångsåtgärder (4 kap.), – hälso- och sjukvård (5 kap.), – bidrag av allmänna medel (6 kap.), – journal (7 kap.), och – övriga bestämmelser (8 kap.). KVFS 2023:2.
I frågor som berör barn ska barnets bästa särskilt beaktas. Bedömningar som rör barnets bästa ska ta sin utgångspunkt i det enskilda barnets situation. Överväganden avseende barnets bästa ska dokumenteras. I motiveringen till beslut ska det redogöras på vilket sätt barnets bästa har vägts in i den bedömning som ligger till grund för beslutet. KVFS 2019:6.
Definitioner
Med barn avses en person under 18 år, om inte annat anges.
Med närstående avses 1. en intagens maka eller make, registrerade partner och sambo, 2. en intagens barn, oavsett ålder, 3. andra barn som stadigvarande sammanbor med en intagen, 4. en intagens föräldrar och syskon, och 5. en annan person än någon som anges i 1–4 som har en sådan nära relation till en intagen att de bör betraktas som närstående till varandra. KVFS 2023:2.
Med INTIK-systemet avses Kriminalvårdens särskilda system för kontrollerat telefonerande för intagna.
Med droger avses alkohol, narkotika, något annat berusningsmedel, något sådant medel som avses i 1 § lagen (1991:1969) om förbud mot vissa dopningsmedel eller någon sådan vara som omfattas av lagen (1999:42) om förbud mot vissa hälsofarliga varor. Med prov för drogkontroll avses urin-, utandnings-, saliv-, svett-, blodeller hårprov för kontroll av att en intagen inte är påverkad av droger.
Med telefonsamtal avses elektronisk kommunikation med ljud mellan två eller flera parter. Med videosamtal avses elektronisk kommunikation med ljud och bild mellan två eller flera parter. KVFS 2022:5.
Intagning i häkte
I Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2019:1) om inledande av verkställighet av fängelsestraff och strafftidsberäkning finns föreskrifter och allmänna råd om bl.a. verkställbarhetskontroll och intagning i häkte av en person som är dömd och som inställer sig i häkte och begär att få påbörja verkställigheten av ett fängelsestraff eller som har blivit förpassad till häkte. KVFS 2019:3.
Innan en person tas in i häkte ska grunden för frihetsberövandet kontrolleras. Kontroll ska också göras av att det är rätt person som tas in. Om grunden för frihetsberövandet är verkställighet av fängelsestraff ska en kontroll av att domen eller beslutet är verkställbart och av att rätt person tas in ske enligt bestämmelserna i Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2019:1) om inledande av verkställighet av fängelsestraff och strafftidsberäkning. KVFS 2019:3.
En säkerhetsbedömning ska upprättas i omedelbar anslutning till att en intagen tagits in i häkte och fastställas inom tre dagar. Säkerhetsbedömningen ska löpande följas upp, dock minst varannan månad, och ändras när det är motiverat. KVFS 2016:3.
En intagen ska, i anslutning till att han eller hon tas in i häkte, informeras om rätten att underrätta närstående enligt 3 § häktesförordningen (2010:2011). Den intagne ska även, om sådan information inte redan har lämnats vid annat häkte, informeras om – de rättigheter och skyldigheter som han eller hon har, – vilka pengar som han eller hon får ta emot, inneha och använda för inköp av förbrukningsvaror, – skyldigheten att medverka vid drogkontroll, – det regelverk som i övrigt gäller för häktesvistelsen, och – Kriminalvårdens registrering av personuppgifter. Vidare ska den intagne få information om lokalerna, signalanordningar och brandskydd. En intagen ska dessutom, om det inte är obehövligt med hänsyn till frihetsberövandets karaktär och varaktighet, informeras om häktets – lokala rutiner, – användning av kamerabevakning, – sjukvårdsverksamhet, och – verksamhet för andlig vård (NAV). En intagen som avtjänar fängelse ska informeras om bestämmelserna om uppskjuten villkorlig frigivning. KVFS 2023:2.
Kriminalvården bestämmer när under dygnet en dömd ska friges efter avtjänat straff.
Allmänna rättigheter
Den intagne har rätt att få mat som är anpassad efter hans eller hennes medicinska behov. I den utsträckning det är möjligt ska hänsyn även tas till den intagnes religion. En intagen har dock alltid rätt att få vegetarisk mat. En intagen har rätt att få mat vid sedvanliga mattider. Den intagne ska dock ges möjlighet att inta sina måltider vid tider som är anpassade efter hans eller hennes medicinska behov eller religion. En intagen har rätt att under sin fritid själv bereda eller få varm dryck, om det inte kan äventyra ordningen eller säkerheten. KVFS 2014:4.
En intagen ska förses med sängkläder, handdukar och basartiklar för personlig hygien samt, om den intagne vill det, kläder och skor. Utrustningen får dock begränsas om det är nödvändigt för att förhindra att den intagne allvarligt skadar sig själv. KVFS 2011:12.
Senaste lydelse 2020:5.
De sängkläder, handdukar och kläder som en intagen förses med ska bytas regelbundet utifrån allmänna hygieniska krav. Sådana byten behöver inte ske om den intagne har möjlighet att tvätta själv.
En intagen ska ges möjlighet att dagligen sköta sin personliga hygien.
En intagen som behöver akuttandvård ska beredas sådan vård, om han eller hon medgett att häktet för täckande av tandvårdskostnaderna får förfoga över hans eller hennes medel inom Kriminalvården. KVFS 2013:5.
Bestämmelser om utformningen av en intagens bostadsrum finns i förordningen (2014:1108) om utformningen av häkten och polisarrester. I en intagens bostadsrum ska det också finnas bäddutrustning, spegel, anslagstavla, mugg, väckarklocka, radio, TV samt anordning som gör att den intagne själv kan reglera inflödet av dagsljus. Andra stycket gäller inte om annat följer av ett beslut om restriktioner, om det finns risk för att den intagne allvarligt skadar sig själv eller annan eller gör sig skyldig till skadegörelse, om det saknas ordinarie bostadsrum på grund av platsbrist eller när det finns behov av att göra tillfälliga omplaceringar i syfte att upprätthålla ordning och säkerhet. Så långt det är möjligt utifrån ordnings- och säkerhetsskäl ska bostadsrummet i dessa fall förses med sådant som enligt andra stycket ska finnas i en intagens bostadsrum. KVFS 2023:2.
Senaste lydelse 2019:6.
Obs! Detta rättelseblad, som utkom från trycket den 5 februari 2024, ersätter s. 6 av tidigare utgivna KVFS 2023:2. Rättelsen avser hänvisningen i 17 § tredje stycket sista meningen.
En intagens bostadsrum ska ha en signalanordning för kommunikation med personal.
En intagen som har möjlighet att dagtid vistas tillsammans med andra intagna ska ges tillgång till de lagar, förordningar och föreskrifter som gäller för frihetsberövandet. En intagen som inte har den möjligheten ska vid förfrågan ges tillgång till regelverket i sitt bostadsrum. KVFS 2013:5.
Om en intagen vill tala med en representant för ledningen av häktet, ska tillfälle till det ges så snart det lämpligen kan ske. Kriminalvården bestämmer vem som vid ett visst samtal representerar ledningen.
Inför studiebesök av utomstående ska berörda intagna informeras i god tid. Besökarna får endast ges tillträde till en intagens bostadsrum efter medgivande av den intagne. KVFS 2014:4.
Allmänna skyldigheter
En intagen får endast vistas på anvisat område.
En intagen får inte – utan medgivande bruka eller ta annan befattning med sådant som inte får tas emot och innehas i häkte, – manipulera Kriminalvårdens egendom, eller – hantera personliga tillhörigheter eller Kriminalvårdens egendom på ett sätt som kan äventyra ordningen eller säkerheten.
En intagen ska hålla god ordning i bostadsrummet och medverka till att hålla god ordning i gemensamma utrymmen.
En intagen får inte röka inomhus. Rökning får ske utomhus på tid och plats som Kriminalvården anvisar.
En intagen får inte spela med andra intagna om pengar, om andra föremål eller med pengars värde som insats. KVFS 2018:6.
För en intagen som är häktad på grund av misstanke om brott ska en plan för häktesvistelsen (häktesplan) fastställas inom två veckor från häktningen. Häktesplanen ska vara individuellt utformad efter omständigheterna i det enskilda fallet. En häktesplan kan också fastställas enligt första stycket för en intagen som vistas i häkte på annan grund än misstanke om brott, med iakttagande av frihetsberövandets karaktär och varaktighet. Den intagne ska få en kopia av planen. Den tidsfrist som anges i första stycket får överskridas om det finns särskilda skäl. KVFS 2016:3.
Häktesplanen ska identifiera den intagnes behov av – åtgärder som kan motverka negativa följder av frihetsberövandet, – isoleringsbrytande åtgärder, – särskilt skydd, och – hälso- och sjukvård. Häktesplanen ska utformas med iakttagande av den säkerhetsbedömning som gjorts enligt 9 §. Om den intagne är under 18 år ska det i häktesplanen särskilt preciseras vilka insatser som ska vidtas med anledning av de särskilda behov som en minderårig person kan ha avseende t.ex. kontakt med föräldrar eller annan omsorgsperson, utbildningsplan, fritidsaktiviteter, andra sociala kontakter samt övriga isoleringsbrytande åtgärder. Vid utformning av planen ska eventuella barns behov i egenskap av närstående till den intagne särskilt beaktas. KVFS 2023:2.
Häktesplanen ska ändras när det finns anledning till det. Häktesplanen ska fastställas på nytt när det är motiverat, dock minst varannan månad från senaste fastställande. KVFS 2016:3.
En häktesplan ska, i den utsträckning det är lämpligt och om den intagne samtycker till det, innehålla åtgärder som kan ge den intagne det stöd och den hjälp som han eller hon behöver. KVFS 2016:3.
2 kap. Placering och vissa rättigheter
Placering
Placering i häkte Allmänna råd
En intagen som är häktad bör normalt placeras i det häkte som är beläget i eller nära den ort där rättsprocessen ska äga rum, om inte placering i annat häkte behövs av säkerhets- eller beläggningsskäl. I 10 kap. 20 § utlänningslagen (2005:716) finns bestämmelser om att en utlänning som hålls i förvar i kriminalvårdsanstalt, häkte eller polisarrest under vissa förutsättningar ska hållas avskild från andra intagna. KVFS 2013:5.
Tillstånd att ha spädbarn i häkte Allmänna råd till 2 kap. 4 § häkteslagen (2010:611)
Med spädbarn avses ett barn under de allra första levnadsåren. Att tillåta en intagen att ha sitt spädbarn hos sig i häkte kan anses vara till barnets bästa t.ex. när någon annan lämplig placering av barnet inte hunnit ordnas eller när barnet föds under vistelsen i häkte.
En intagen som medges tillstånd att ha sitt spädbarn hos sig ska förses med nödvändig utrustning och ges sådana bostads- och sysselsättningsförhållanden som möjliggör vård av barnet.
Innan ett spädbarn skiljs från en intagen ska samråd ske med socialnämnden.
Tillsyn av intagna som omhändertagits enligt lagen (1976:511) om omhändertagande av berusade personer m.m.
En intagen som har omhändertagits enligt lagen (1976:511) om omhändertagande av berusade personer m.m. ska ses till med högst 15 minuters mellanrum.
Vistelse i gemensamhet och avskildhet
Ett beslut om avskildhet enligt 2 kap. 5 § häkteslagen (2010:611) ska omprövas så ofta det finns anledning till det, dock minst var tionde dag. KVFS 2018:6.
Sysselsättning och ersättning
En intagen har rätt till ersättning med 11 kronor per timme för tid som han eller hon deltar i eller utför sysselsättning som anordnats av Kriminalvården.
Utbetalning av ersättning för sysselsättning ska ske genom att det intjänade beloppet varje eller varannan vecka, på veckodag som Kriminalvården bestämmer, sätts in på ett för detta ändamål särskilt konto som administreras av Kriminalvården. KVFS 2020:5.
En intagen ska vid varje utbetalningstillfälle skriftligen informeras om storleken på det intjänade beloppet och hur det har beräknats. KVFS 2020:5.
Vistelse utomhus
Den förströelse som intagna ska ges möjlighet att ägna sig åt ska vara av varierat slag.
En intagen ska genom Kriminalvårdens försorg ges möjlighet att köpa vissa förbrukningsvaror. Inköp enligt första stycket får endast ske med pengar som i enlighet med dessa föreskrifter har satts in eller utbetalats till det konto som avses i 5 §. KVFS 2020:5.
Har betecknats 1 kap. 24 a § genom KVFS 2018:6.
En intagen ska ges möjlighet att ta del av ett varierat utbud av litteratur och samhällsinformation, om inte restriktioner hindrar det.
Utbud av massmedier
En intagen ska ges möjlighet att ta del av SVT 1, SVT 2 samt TV 4, om inte restriktioner hindrar det.
Religionsutövning
En intagen ska på lämpligt sätt ges möjlighet till kontakt med en representant för den egna religionen.
Personliga tillhörigheter
Mottagande och innehav
En intagen får inte ta emot och inneha böcker, tidskrifter eller tidningar som uppmanar till brott eller som innehåller beskrivningar av vapen eller av hur man tillverkar droger eller föremål som är ägnade att användas som brottsverktyg.
En intagen får inte ta emot och inneha andra pengar än sådana som utbetalas av Kriminalvården. KVFS 2020:5.
En intagen ska i samband med att information lämnas enligt 6 § eller häktesbidrag utbetalas enligt 6 kap. 2 § informeras om saldot på de konton som administreras av Kriminalvården för den intagne. KVFS 2020:5.
En intagen får inte ta emot och inneha – pass, – kontanter, – alkohol eller annat berusningsmedel, – rökverk och tillbehör, annat än i samband med tillåten rökning, eller – utrustning för elektronisk kommunikation eller lagring av data. KVFS 2020:5.
Ett beslut om mottagande och innehav kan återkallas om mottagandet och innehavet kan äventyra ordningen eller säkerheten.
Omhändertagande och förvaring Allmänna råd till 2 kap. 12 § häkteslagen (2010:611)
Ett omhändertagande av personliga tillhörigheter enligt 2 kap. 12 § häkteslagen (2010:611) innebär inte någon annan inskränkning i den intagnes rätt att disponera tillhörigheterna utöver att han eller hon inte får inneha dem. Omhändertagande av personliga tillhörigheter kan ske t.ex. vid kontroll av bostadsrum, kroppsvisitation eller granskning av försändelser. Skriftliga handlingar, t.ex. brev, böcker, tidskrifter eller tidningar, får dock inte omhändertas enligt 2 kap. 12 § häkteslagen (2010:611) vid granskning, dvs. innan befordran. Detta hindrar inte att försändelsen i vissa fall hålls kvar med stöd av 3 kap. 7 § häkteslagen (2010:611). KVFS 2014:4.
När personliga tillhörigheter som en intagen inte får ta emot och inneha omhändertas ska, om möjligt, två tjänstemän medverka.
Inför en transport ska de personliga tillhörigheter som ska följa med vid transporten packas i emballage som tillhandahålls av Kriminalvården. Emballaget ska plomberas. Den intagne ska, om möjligt, själv packa tillhörigheterna och plombera emballaget. Utförs uppgifterna av Kriminalvården ska, om möjligt, två tjänstemän medverka. Antalet kollin ska förtecknas.
När omhändertagna tillhörigheter med stort ekonomiskt värde förvaras ska dokumentation ske genom fotografering.
Utöver vad som framgår av 7 § andra stycket häktesförordningen (2010:2011), ska dokumentation ske när omhändertagna tillhörigheter lämnas ut.
När en personlig tillhörighet lämnas ut ska mottagandet kvitteras. Om mottagaren vägrar kvittera utlämnandet ska en tjänsteman, eller om möjligt två tjänstemän, intyga att utlämnande har skett. KVFS 2019:6.
Permission
3 kap. Besök och andra kontakter
Besök
När besök lämpligen kan ske
Vid fördelning av tider för besök ska besök av närstående prioriteras.
Har upphävts genom KVFS 2013:5.
Kontroll
När en intagens besök ska kontrolleras på grund av att det finns risk för överlämnande av ett otillåtet föremål ska ett besöksrum som omöjliggör att
föremål överlämnas användas, om ett sådant rum finns att tillgå och det inte finns skäl mot det.
Om ett besök kontrolleras på ett sådant sätt som avses i 3 kap. 2 § häkteslagen (2010:611) på grund av att det finns risk för överlämnande av ett otillåtet föremål får den intagne och besökaren inte ha kroppskontakt, om det inte finns särskilda skäl.
Om ett besök övervakas ska samtal under besöket föras på ett språk som förstås av den som övervakar det, om det inte är obehövligt med hänsyn till syftet med övervakningen. Om samtalet inte kan föras på ett sådant språk ska tolk anlitas. Om samtalet i strid med vad som gäller för besöket förs på ett språk som inte förstås av den som övervakar besöket eller av tolken ska besöket avbrytas, om det inte är uppenbart obehövligt.
Om ett besök övervakas genom bild- eller ljudupptagning ska den intagne och besökaren informeras om det.
En besökare får inte spela in ljud eller bild i häktet utan Kriminalvårdens tillstånd.
Kroppsvisitation genom undersökning av föremål som en besökare vill ta med till den lokal där besöket ska äga rum ska genomföras i besökarens närvaro. Föremål som besökaren inte vill ta med till den lokal där besöket ska äga rum får bara undersökas om det finns särskilda skäl och ska förvaras så att ingen obehörig kan komma åt dem. Besökaren ska genom skyltning eller på annat sätt informeras om att sådan undersökning kan ske. KVFS 2018:6.
I de fall en kroppsvisitation eller ytlig kroppsbesiktning utförs på en besökare i enlighet med 3 kap. 3 § häkteslagen (2010:611) ska detta dokumenteras i journalen. KVFS 2019:6.
Elektronisk kommunikation
Utrustning för elektronisk kommunikation
En intagen får endast använda sådan utrustning för elektronisk kommunikation som tillhandahålls av Kriminalvården.
Elektronisk kommunikation inom INTIK-systemet
En intagens ansökan om telefontillstånd ska betraktas som en ansökan om tillstånd att ringa inom INTIK-systemet, om inte den intagne anger något annat. Det som anges i första stycket gäller inte en ansökan av en intagen som är tagen i förvar och placerad inom Kriminalvården enligt utlänningslagen (2005:716). KVFS 2022:5.
Telefontillstånd inom INTIK-systemet får förenas med villkor om inspelning och avlyssning i efterhand. En intagen får sammantaget ringa samtal enligt första stycket under högst en timme per vecka. KVFS 2022:5.
Elektronisk kommunikation utanför INTIK-systemet
En intagen får beviljas tillstånd att ringa telefonsamtal utanför INTIK-systemet eller genomföra videosamtal endast om den intagne bedöms ha starka skäl för det. KVFS 2022:5.
Avlyssning
Om tillstånd till telefonsamtal inom INTIK-systemet inte kan beviljas på grund av säkerhetsskäl och samtal i stället genomförs utanför det systemet enligt 10 § ska samtalet avlyssnas, om det inte är uppenbart obehövligt. Videosamtal ska avlyssnas om det inte är uppenbart obehövligt. KVFS 2022:5.
Avlyssning av elektronisk kommunikation ska ske i realtid. Om det innebär tillräcklig kontroll, får kommunikationen spelas in och avlyssnas i efterhand. KVFS 2022:5.
Elektronisk kommunikation som avlyssnas ska föras på ett språk som förstås av den som avlyssnar kommunikationen om det inte är uppenbart obehövligt. KVFS 2022:5.
Har upphävts genom KVFS 2022:5.
Försändelser
En försändelse till eller från en intagen ska befordras samma dag som försändelsen kommer till häktet, om det är möjligt och försändelsen inte ska granskas eller hållas kvar.
Bestämmelserna i 17–20 §§ gäller endast om den intagne har medgivit att försändelsen granskas eller om den granskas på grund av att det är absolut nödvändigt av säkerhetsskäl enligt 3 kap. 8 § häkteslagen (2010:611). KVFS 2011:12.
Vid granskning genom öppnande av en försändelse ska, om möjligt, två tjänstemän medverka. KVFS 2019:6.
En försändelse till eller från en intagen får granskas genom – genomlysning av försändelsen i oöppnat skick, – öppnande utan genomläsning av innehållet, eller – öppnande och genomläsning av innehållet. Om en försändelse har öppnats, ska den förseglas när granskningen är slutförd.
Granskning av en försändelse till eller från en intagen ska ske skyndsamt. Efter granskningen ska försändelsen lämnas ut till den intagne så snart som möjligt, om den inte ska omhändertas enligt 2 kap. 12 § häkteslagen (2010:611) eller hållas kvar enligt 3 kap. 7 § samma lag.
Om innehållet i en granskad försändelse bedöms kunna vara straffbart i samband med innehav eller spridning eller om det lämnar upplysningar om brott, för vilket fängelse är föreskrivet och som kan antas föranleda annan påföljd än böter, ska Polisen underrättas så snart som möjligt. KVFS 2014:4.
Den intagne ska underrättas när en försändelse har granskats. Underrättelsen ska innehålla information om 1. vilken försändelse som har granskats, 2. med stöd av vilket lagrum granskningen har skett, 3. vilken typ av granskning som har utförts, 4. datum för granskningen, och 5. vem eller vilka som medverkat vid granskningen. KVFS 2023:2.
Gemensamma bestämmelser
Har upphävts genom KVFS 2017:3.
Har upphävts genom KVFS 2017:3.
Har upphävts genom KVFS 2017:3.
Giltighet för tillstånd till besök och elektronisk kommunikation
Ett tillstånd till besök eller elektronisk kommunikation inom INTIK-systemet för en annan än en närstående upphör att gälla om den intagne förflyttas till ett annat häkte. Detsamma gäller ett sådant tillstånd för en närstående, om förflyttningen sker av säkerhetsskäl. KVFS 2011:12.
Senaste lydelse 2018:3.
Har upphävts genom KVFS 2018:3.
Kontakter med omvärlden för utlänningar som hålls i förvar
I 11 kap. 2 § utlänningslagen (2005:716) finns bestämmelser om rätten för en utlänning som hålls i förvar att ha kontakt med personer utanför den inrättning där han eller hon är placerad. KVFS 2013:5.
4 kap. Särskilda kontroll- och tvångsåtgärder
Kroppsvisitation och kroppsbesiktning
Allmänna bestämmelser Allmänna råd till 4 kap. 7 § andra stycket häkteslagen (2010:611)
Kroppsvisitation och kroppsbesiktning är integritetskänsliga åtgärder och det bör därför i största möjliga mån undvikas att manliga intagna undersöks av kvinnlig personal. Att en kroppsvisitation eller en kroppsbesiktning av en man utförs eller bevittnas av en kvinna kan vara nödvändigt när det inte finns manlig personal att tillgå vid verksamhetsstället. Det kan även vara nödvändigt i situationer där kroppsvisitationen eller kroppsbesiktningen behöver utföras omedelbart och inte kan skjutas upp tills manlig personal är på plats för att utföra åtgärden. KVFS 2019:6.
Kroppsbesiktning i form av en rektal eller vaginal undersökning ska genomföras på sjukhus. Kroppsbesiktning i form av en undersökning av en intagens munhåla, som avser annat än en okulär besiktning, ska utföras av läkare eller sjuksköterska i enlighet med av läkare meddelade anvisningar. KVFS 2014:4.
Har betecknats 3 kap. 7 a § genom KVFS 2018:6.
Den som underkastas en kroppsvisitation eller kroppsbesiktning ska få ombyteskläder eller annat att skyla sig med, om det behövs och syftet med undersökningen därigenom inte äventyras.
Särskilt om prov för drogkontroll Allmänna råd till 4 kap. 5 § häkteslagen (2010:611)
Kriminalvården bestämmer vilken form av prov för drogkontroll en intagen ska lämna.
Blodprov på en intagen får endast tas av sjukvårdspersonal.
Andra prov för drogkontroll än blodprov ska tas av eller lämnas i närvaro av kriminalvårdspersonal. En intagen får dock lämna urinprov enskilt om 1. det finns synnerliga skäl, och 2. det kan ske utan risk för att provet manipuleras. KVFS 2023:2.
En intagen får inte utan medgivande ta med föremål till rum där urinprov tas.
En intagen ska så snart det kan ske underrättas om resultatet av ett prov för drogkontroll.
Om en preliminär analys av ett prov för drogkontroll genom saliv- eller svettprov visar positivt resultat ska den intagne föreläggas att lämna ett nytt prov för slutlig analys.
Ett positivt resultat av en preliminär analys av ett prov för drogkontroll får bara utgöra underlag för beslut av inskränkande karaktär om beslutet inte kan skjutas upp.
Särskilt om tulltoalett
En intagen som underkastas en kroppsbesiktning, som genom användning av tulltoalett syftar till att avgöra om den intagne har något föremål i kroppen, ska hållas under ständig tillsyn.
Omhändertagande av otillåtna föremål
Sådana medel, varor och föremål som avses i 4 kap. 8 § häkteslagen (2010:611) och som medförs, påträffas eller sänds på ett sätt som avses i samma bestämmelse ska omhändertas. Finns det inte någon känd ägare till egendomen ska den förstöras. Finns det en känd ägare ska egendomen förstöras, om det inte finns synnerliga skäl mot det. Egendomen ska inte heller förstöras om den ska överlämnas till polis. Omhändertagna medel, varor och föremål som inte ska förstöras, och som inte ska överlämnas till polis, ska hanteras enligt bestämmelserna om omhändertagande av personliga tillhörigheter i 2 kap. häkteslagen. KVFS 2018:6.
När egendom omhändertas enligt 4 kap. 8 § häkteslagen (2010:611) ska åtgärden dokumenteras. Om egendomen har en känd ägare ska han eller hon underrättas om omhändertagandet. KVFS 2011:12.
En intagen som har belagts med fängsel för att han eller hon uppträder våldsamt ska hållas under noggrann tillsyn så länge åtgärden består.
5 kap. Hälso- och sjukvård
En intagen ska, i anslutning till att han eller hon tas in i häkte, tillfrågas om sitt hälsotillstånd. Den intagne ska så snart som möjligt ges möjlighet att få sin hälsa undersökt av en sjuksköterska, om en sådan undersökning inte har genomförts i ett annat häkte eller i en anstalt. En intagen som har en pågående medicinsk behandling ska dock alltid ges möjlighet att träffa sjuksköterska.
En intagen som har förskrivits viss medicin ska få tillgång till den enligt förskrivningen.
Vid akut sjukdom eller skada ska den intagne omedelbart få sjukvård.
6 kap. Bidrag av allmänna medel
En intagen får beviljas bidrag enligt bestämmelserna i detta kapitel, om det är skäligt med hänsyn till den intagnes ekonomiska förhållanden och omständigheterna i övrigt. Bidrag för telefonsamtal som är av stor vikt för den intagnes frigivningsförberedelser får dock beviljas oavsett den intagnes ekonomiska förhållanden. Bidrag kan endast utgå för kostnader som har uppkommit under verkställigheten. En ansökan om bidrag ska ges in innan den intagne friges. Ett beslut om bidrag kan ändras till den intagnes nackdel om förhållandena som ligger till grund för bidraget ändras mellan beslutet och utbetalningen och de nya förhållandena skulle medföra att bidraget inte skulle beviljas eller beviljats med ett lägre belopp vid en ny prövning. KVFS 2012:2.
Allmänt ekonomiskt bidrag (häktesbidrag)
En intagen får beviljas häktesbidrag med högst 100 kronor per vecka. Utbetalning av häktesbidrag som beviljas av Kriminalvården ska ske till det konto som avses i 2 kap. 5 §. KVFS 2020:5.
Har upphävts genom KVFS 2017:3.
Telefonsamtal
En intagen får beviljas bidrag för ett kortare telefonsamtal per vecka med närstående barn. En intagen får också beviljas bidrag för telefonsamtal som är av stor vikt för hans eller hennes frigivningsförberedelser eller som annars är särskilt angelägna. KVFS 2013:5.
En intagen i anstalt som är tagen i förvar enligt utlänningslagen (2005:716) och beviljas häktesbidrag enligt 2 § får, utöver vad som anges i 4 §, beviljas bidrag med två telefonkort per vecka, om den intagne har tillstånd att ringa inom INTIK-systemet. En sådan intagen får även beviljas bidrag för samtal som sker utanför INTIK-systemet. KVFS 2022:5.
Tandvård
En intagen som behöver akuttandvård får beviljas bidrag för sådan vård.
Glasögon
En intagen som behöver göra en synundersökning eller behöver glasögon får beviljas bidrag för det.
Frigivning
En intagen som vid frigivningen har ett akut hjälpbehov får beviljas bidrag för sin hemresa och uppehälle. Bidrag får under samma förutsättningar också beviljas för kläder och skor som är anpassade för årstiden, om den intagne saknar sådana. Bidrag för hemresa får beviljas för resa till 1. hemorten, om den ligger i Sverige, 2. närmaste gränspassage i bosättningslandet, om bosättningsorten ligger utanför Sverige men inom Norden, Europeiska unionen eller Liechtenstein, eller 3. svenska gränsen, om bosättningsorten ligger i ett annat land än de som avses i 1 och 2. Bidrag för uppehälle utgår med högst 80 kronor per dygn, om det inte finns särskilda skäl. Bidrag för resor utgår med högst det belopp som motsvarar billigaste färdsätt med allmänna kommunikationsmedel. KVFS 2013:5.
7 kap. Journal
Bestämmelser om behandling av personuppgifter inom Kriminalvårdens verksamhet finns i brottsdatalagen (2018:1177), lagen (2018:1699) om kriminalvårdens behandling av personuppgifter inom brottsdatalagens område och kriminalvårdsdatalagen (2018:1235) med tillhörande förordningar. Bestämmelser om behandling av personuppgifter som inte utförs i syfte att verkställa straffrättsliga påföljder finns i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning) (GDPR). Dokumentation i journal ska ske så snart som möjligt. KVFS 2019:6.
Varje uppgift som förs in i en journal ska utformas så att den enskildes integritet respekteras. Uppgifterna ska vara korrekta och sakliga. KVFS 2019:6.
Vid rättelse av en felaktighet i journalen ska det, utöver vad som framgår av 5 § andra stycket häktesförordningen (2010:2011), anges vad rättelsen bestod i. KVFS 2011:12.
Endast den personal som behöver tillgång till journalen för att kunna utföra sitt arbete har rätt att ta del av den. KVFS 2011:12.
8 kap. Övriga bestämmelser
Bevakningsföretag
En väktare får förordnas för bevakningsuppdrag inom förvaringslokalen endast när det är lämpligt av säkerhetsskäl. KVFS 2020:5.
Vid ett bevakningsuppdrag inom förvaringslokalen ska väktaren alltid stå under ledning av kriminalvårdspersonal. KVFS 2020:5.
Övrigt
Chefen för Kriminalvården får besluta om undantag från dessa föreskrifter. KVFS 2011:12.
Dessa föreskrifter och allmänna råd träder i kraft den 1 april 2011.
Genom författningen upphävs 1. Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd för behandling i häkte (KVFS 2007:1), 2. Kriminalvårdens föreskrifter om ändring i Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd (KVFS 2007:1) om behandling i häkte (KVFS 2008:10), samt 3. Kriminalvårdens föreskrifter om ändring i Kriminalvårdens föreskrifter och allmänna råd för behandling i häkte (KVFS 2007:1) (KVFS 2010:2).
Denna författning träder i kraft den 1 januari 2014 men bestämmelsen i 3 kap. 25 § tillämpas inte på beslut fattade tidigare.
Denna författning träder i kraft den 1 februari 2024.
På Kriminalvårdens vägnar
MARTIN HOLMGREN Caroline Oredsson (Rättsavdelningen)
2011:2. 2013:5.
Utgivare: Caroline Oredsson Kriminalvården, 601 80 Norrköping Kriminalvårdens digitaltryck Norrköping 2023 ISSN 1653-6665